Қазақстан Республикасындағы құқықтық реформа жөнiндегi кеңес туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 26 мамыр 1994 ж. N 561
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасындағы Құқықтық реформа жөнiндегi  кеңес
мынадай құрамда құрылсын:
Кеңестiң төрағасы
Шәйкенов Н.А.            - Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi
Кеңестiң мүшелерi:
Әбiлқатаев М.К.          - Қазақстан Республикасының Президентi мен
Министрлер Кабинетi Аппаратының Құқық қорғау
бөлiмi меңгерушiсiнiң орынбасары
Баймұрзин Ғ.И.           - Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк
ұлттық университетi заң факультетiнiң
қылмыстық құқық кафедрасы меңгерушiсiнiң
мiндетiн атқарушы
Бұлғақбаев Б.А.          - Қазақстан Республикасының Президентi мен
Министрлер Кабинетi Аппаратының Заң шығару
бөлiмi меңгерушiсiнiң орынбасары
Дагаев Л.С.              - Қазақстан Республикасының Ұлттық
қауiпсiздiк комитетi төрағасының орынбасары
Диденко А.Г.             - Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк
ұлттық университетi заң факультетiнiң
азаматтық құқық кафедрасының меңгерушiсi
Досекенов А.Ә.           - Қазақстан Республикасының Президентi мен
Министрлер Кабинетi Аппаратының Заң бөлiмi
меңгерушiсiнiң орынбасары
Зорин Л.В.               - Қазақстан Республикасының Жоғары Төрелiк
Соты төрағасының орынбасары (келiсуi
бойынша)
Қайдаров Р.Е.            - Қазақстан Республикасы Iшкi iстер
министрiнiң орынбасары
Қалматаев М.Д.           - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң
Құқық реформасы, заңдылық және құқық
тәртiбi жөнiндегi комитетiнiң төрағасы
(келiсуi бойынша)
Нәрiкбаев М.С.           - Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
төрағасының бiрiншi орынбасары (келiсуi
бойынша)
Нұрпейiсов Е.К.          - Қазақстан Республикасы Әдiлет
министрлiгiнiң Қазақ мемлекеттiк заң
институтының директоры
Сүлейменов М.К.          - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым
академиясының Мемлекет және құқық
институтының директоры
Таранов А.А.             - Қазақстан Республикасының Әдiлет
министрлiгi жанындағы Заң шығару
жөнiндегi ғылыми-зерттеу институтының
директоры
Өтебаев Ғ.К.             - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының
орынбасары (келiсуi бойынша)
Худяков А.И.             - Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк
ұлттық университетi заң факультетiнiң
әкiмшiлiк құқық кафедрасының меңгерушiсi
2. Қазақстан Республикасындағы Құқықтық реформа жөнiндегi кеңес
туралы Ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 26 мамырдағы N 561 қаулысымен БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасындағы Құқықтық
реформа жөнiндегi кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы қағидалар

О СОВЕТЕ ПО ПРАВОВОЙ РЕФОРМЕ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
ПОСТАНОВЛЕНИЕ КАБИНЕТА МИНИСТРОВ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 26 мая 1994 г. N 561
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Совет по правовой реформе в Республике Казахстан
в составе:
Председатель Совета
Шайкенов Н.А.     - Министр юстиции Республики Казахстан
Члены Совета:
Абулхатаев М.К.   - заместитель заведующего Отделом
правоохранительных органов Аппарата Президента
и Кабинета Министров Республики Казахстан
Баймурзин Г.И.    - исполняющий обязанности заведующего кафедрой
уголовного права Казахского государственного
национального университета им. Аль-Фараби
Булгакбаев Б.А.   - заместитель заведующего Отделом законодательства
Аппарата Президента и Кабинета Министров
Республики Казахстан
Дагаев Л.С.       - заместитель Председателя Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Диденко А.Г.      - заведующий кафедрой гражданского права
юридического факультета Казахского
государственного национального университета
им. Аль-Фараби
Досекенов А.А.    - заместитель заведующего Юридическим отделом
Аппарата Президента и Кабинета Министров
Республики Казахстан
Зорин Л.В.        - заместитель Председателя Высшего Арбитражного
Суда Республики Казахстан (по согласованию)
Кайдаров Р.Е.     - заместитель Министра внутренних дел Республики
Казахстан
Калматаев М.Д.    - председатель Комитета по правовой реформе,
законности и правопорядку Верховного Совета
Республики Казахстан (по согласованию)
Нарикбаев М.С.    - первый заместитель Председателя Верховного
Суда Республики Казахстан (по согласованию)
Нурпеисов Е.К.    - директор Казахского государственного
юридического института Министерства юстиции
Республики Казахстан
Сулейменов М.К.   - директор Института государства и права
Национальной академии наук Республики Казахстан
Таранов А.А.      - директор научно-исследовательского института
законодательства при Министерстве юстиции
Республики Казахстан
Утибаев Г.К.      - заместитель Генерального прокурора Республики
Казахстан (по согласованию)
Худяков А.И.      - заведующий кафедрой административного права
юридичекого факультета Казахского
государственного национального университета
им. Аль-Фараби
2. Утвердить Положение о Совете по правовой реформе в
Республике Казахстан (прилагается).
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 26 мая 1994 г. N 561
П О Л О Ж Е Н И Е
о Совете по правовой реформе в Республике Казахстан
I. Общие положения

1. Қазақстан Республикасындағы Құқықтық реформа жөнiндегi кеңес (бұдан әрi - Кеңес) ведомствоаралық үйлестiру органы болып табылады, оның мақсаты Қазақстан Республикасындағы құқықтық реформаның Мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру болып табылады.
2. Кеңестiң құрамы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысымен белгiленедi.
II. Мiндетi мен өкiлеттiлiгi
1. Кеңестiң негiзгi мiндеттерi:
қолданылып жүрген заңдарды ретке келтiру, оларды үйлесiмдiлiгi мен келiсiмдiлiгiн қамтамасыз ету жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
неғұрлым маңызды заң актiлерiнiң тұжырымды үлгiлерiн жасау;
өз бастамасы бойынша, сондай-ақ Президенттiң, Жоғарғы Кеңестiң, Министрлер Кабинетiнiң, өзге де органдар мен мекемелердiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының аса маңызды заң актiлерiнiң жобаларын әзiрлеудi ұйымдастыру;
құқықтық реформаның негiзгi бағыттары бойынша мемлекеттiк органдарға ұсыныстар әзiрлеу болып табылады.
2. Кеңес:
министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттерден, ведомстволардан заң шығарушылық қызметi мәселелерi жөнiндегi қажеттi құжаттар мен материалдарды сұратып алуға;
заң актiлерiнiң жобаларын әзiрлеудiң және сараптама жүргiзудiң қажеттiлiгi жайында министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволарға ұсыныстар жасауға;
заң шығару және сарапшылық қызметiне ғалымдар мен мамандарды,
соның iшiнде шетелдiктердi де тартуға, осы мақсатпен жұмыс және
сараптау топтарын құруға;
Кеңестiң мәжiлiстерiнде назар аударылған мәселелер жөнiнде заң
актiлерi жобаларының авторларын тыңдауға қақылы.
III. Жұмысты ұйымдастыру
1. Кеңестiң мәжiлiстерi қажетiне қарай, бiрақ тоқсан сайын
кемiнде бiр рет өткiзiледi.
2. Кеңес мүшелерi оның мәжiлiстерiне басқа бiреумен ауыстыру
құқығынсыз өздерi қатысады.
3. Кеңес шешiмдерi Кеңес мүшелерiнiң жалпы санының көпшiлiк дауысымен қабылданады және хаттамамен ресiмделедi.
Кеңес мүшелерiнiң ерекше пiкiр айтуға құқы бар, ол хаттамаға қосылады.
4. Кеңестiң қызметiн қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне жүктеледi.

1. Совет по правовой реформе в Республике Казахстан (в дальнейшем - Совет) является межведомственным координирующим органом, целью которого является реализация Государственной программы правовой реформы в Республике Казахстан.
2. Состав Совета определяется постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан.
II. Задачи и полномочия
1. Основными задачами Совета являются:
подготовка предложений по упорядочению действующего законодательства, обеспечению его скоординированности и согласованности;
выработка концептуальных моделей наиболее важных законодательных актов;
организация разработки по своей инициативе, а также по предложению Президента, Верховного Совета, Кабинета Министров, иных органов и учреждений проектов важнейших законодательных актов Республики Казахстан;
выработка рекомендаций государственным органам по основным направлениям правовой реформы.
2. Совет вправе:
запрашивать от министерств, государственных комитетов, ведомств необходимые документы и материалы по вопросам законотворческой деятельности;
обращаться в министерства, государственные комитеты и ведомства, научно-исследовательские учреждения с предложениями о необходимости разработки проектов законодательных актов и проведения экспертизы;
привлекать к законотворческой и экспертной деятельности ученых и специалистов, в том числе зарубежных, в этих целях формировать рабочие и экспертные группы;
заслушивать на заседаниях Совета авторов проектов законодательных актов по интересующим вопросам.
III. Организация работы
1. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
2. Члены Совета участвуют в его заседаниях без права замены.
3. Решения Совета принимаются большинством голосов от общего числа членов Совета и оформляются протокольно.
Члены Совета имеют право на особое мнение, которое прилагается к протоколу.
4. Обеспечение деятельности Совета возлагается на Министерство юстиции Республики Казахстан.