Қазақстан Республикасының карантин қызметi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 31 мамыр 1994 ж. N 579. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Республика аумағына аса қауiптi (карантиндiк) жұқпалы ауруларды әкелу және олардың таралуына санитарлық қорғауды жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қоса берiлген Қазақстан Республикасының карантин қызметi туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнде штат саны 11 кiсiден тұратын Карантиндiк жұқпалы аурулар бас басқармасы құрылсын.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Карантиндiк жұқпалы аурулар бас басқармасын ұстауға Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң орталық аппарат санын 11 адамға көбейту есебiнен қаржыландыруды көздесiн.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi екi ай мерзiмде Қазақстан Республикасы аумағына аса қауiптi жұқпалы ауруларды әкелу және олардың таралуынан қорғаудың санитарлық тәртiптерiн және санитарлық-бақылау пункттерi туралы ереже әзiрлеп бекiтсiн.
"Фармация" Мемлекеттiк холдинг компаниясымен бiрлесе отырып аса қауiптi жұқпалы аурулардың алдын алу мен жоюды қамтамасыз етуге арналған дәрi-дәрмек пен профилактикалық жабдықтар номенклатурасын анықтап кемiмейтiн қорын құрсын.
Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi, министрлiктер мен ведомстволар эпидемияларға қарсы шараларға қаражат бөлудi және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында, осы Ережеде және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң ұсыныстарымен белгiленген тәртiп бойынша аса қауiптi (карантиндiк) жұқпалы аурулар ошағын жою және таралуына жол бермеудiң кешендiк шараларын қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 31 мамырдағы
N 579 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының карантин қызметi
туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасының карантин қызметi сырттан әкелетiн аса қауiптi (карантиндiк) жұқпалы аурулардың алдын алуға, олардың таралуына жол бермеуге бағытталған жалпымемлекеттiк шаралар жүйесiн қамтиды.
Бұл шараларға мыналар енедi:
сыртқы ортаға эпидемиологиялық қадағалау және лабораториялық бақылау жасау;
аумақты санитарлық қорғау, шекаралық бақылау шараларын қоса;
адамдар мен жүктер қозғалысына шектеу қою (карантин енгiзу);
елдi мекендер мен қалалардағы қосымша санитарлық-гигиеналық iс-шаралар;
халықты сапалы ауыз сумен, азық-түлiкпен қамтамасыз ету, санитарлық-дезинфекциялық iс-шаралар;
емдеу-профилактикалық шаралары;
медициналық-санитарлық ағарту.

О КАРАНТИННОЙ СЛУЖБЕ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПОСТАНОВЛЕНИЕ КАБИНЕТА МИНИСТРОВ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 31 мая 1994 г. N 579. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.02.2005 № 124.
В целях совершенствования санитарной охраны территории республики от завоза и распространения особо опасных (карантинных) инфекционных заболеваний Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о карантинной службе Республики Казахстан.
2. Создать в Министерстве здравоохранения Республики Казахстан Главное управление карантинных инфекций со штатной численностью 11 человек.
Министерству финансов Республики Казахстан предусмотреть финансирование содержания Главного управления карантинных инфекций за счет увеличения численности центрального аппарата Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 11 человек.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан:
в двухмесячный срок разработать и утвердить санитарные правила по охране территории Республики Казахстан от завоза и распространения особо опасных (карантинных) инфекционных заболеваний, а также положения о санитарно-карантинных пунктах;
совместно с Государственной холдинговой компанией "Фармация" определить номенклатуру и создать неснижаемый запас лекарственных и профилактических средств для обеспечения предупреждения и ликвидации особо опасных инфекционных заболеваний.
4. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, министерствам и ведомствам предусматривать выделение средств на противоэпидемические мероприятия и обеспечить выполнение комплексных мероприятий по локализации очагов и предотвращению распространения особо опасных (карантинных) инфекционных заболеваний в порядке, определенном действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 31 мая 1994 г. N 579
ПОЛОЖЕНИЕ
о карантинной службе Республики Казахстан
1. Карантинная служба Республики Казахстан представляет собой систему общегосударственных мероприятий, направленных на предупреждение завоза, локализацию очагов особо опасных (карантинных) инфекционных заболеваний людей и предотвращение их распространения.
Указанные мероприятия включают в себя:
эпидемиологический надзор и лабораторный контроль за внешней средой;
санитарную охрану территорий, включая меры пограничного контроля;
введение ограничений (карантина) на передвижение людей и грузов;
дополнительные санитарно-гигиенические мероприятия в городах и населенных пунктах;
меры по обеспечению населения доброкачественной питьевой водой и продуктами питания, санитарно-дезинфекционные мероприятия;
лечебно-профилактические меры;
медико-санитарное просвещение.

2. Қазақстан Республикасы аумағын эпидемиядан санитарлық қорғау және емдеу шараларын ұйымдастыру Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне тапсырылады.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi:
облыстық денсаулық сақтау басқармаларының, (департаменттерiнiң, бөлiмдерiнiң), санитарлық-эпидемиологиялық стансалардың, Қазақтың оба ауруына қарсы ғылыми-зерттеу институты мен оба ауруына қарсы стансаларының, сондай-ақ iс жүзiндегi халықаралық медициналық-санитарлық ережелер талаптарын ескере отырып қауiптi жұқпалы аурулардың таралуының алдын алу және жол бермеу жөнiндегi ведомстволық медициналық қызмет жұмыстарын ұйымдастырады және үйлестiредi;
республика аумағын санитарлық-эпидемиологиялық қорғау бойынша мақсатты ғылыми-зерттеу жұмыстарын қамтамасыз етедi;
республика аумағын санитарлық-эпидемиологиялық қорғауды ұйымдастыру мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiмен, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, Iшкi iстер министрлiгiмен, Көлiк министрлiгiмен, Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, Қаржы министрлiгi жанындағы Бас кеден басқармасымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да министрлiктерiмен, мемлекеттiк комитеттерiмен және ведомстволарымен өзара қатынаста болады;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне эпидемиологиялық жағдай асқынған кезеңдерде шекаралас мемлекеттермен өзара қатынас мәселелерi бойынша келiсiм жасасу туралы ұсыныс дайындап енгiзудi қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының Үкiметiн және аумақтық денсаулық сақтау органдарын шет елдердегi аса қауiптi жұқпалы аурулар жағдайы жөнiнде хабардар етедi;
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне және Эпидемияға қарсы республикалық төтенше комиссияға мемлекеттiк шекарадан өткiзуге санитарлық-карантиндiк режим орнату және оны алу, мемлекеттiк шекарадан және Қазақстан Республикасы iшiнде карантин белгiленген аумақта адамдар қозғалысына, жануарлар, өсiмдiктер алып өтуге шектеу қою және алу мәселелерi жөнiнде ұсыныс енгiзедi;
Белгiленген тәртiпке сай тиiстi халықаралық денсаулық сақтау ұйымдарымен ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
4. Елдi мекеннiң, ауданның, облыстың аумағында аса қауiптi жұқпалы ауру бiлiнген жағдайда денсаулық сақтау органдарының ұсынысы бойынша, жергiлiктi атқару органдары жекелеген аумақтардағы тұрғындардың шаруашылық қызметi мен тұрмысына байланысты ерекше жағдайдағы карантин енгiзедi, ауру ошағын оқшаулау мен жою жөнiнде кешендi iс-шаралар жүргiзедi, оның сипаты мен көлемi, карантин белгiленген аумақтар халқын сапалы ауыз сумен, азық-түлiкпен және бiрiншi кезектегi тауарлармен қамтамасыз ету Денсаулық сақтау министрлiгiнiң нұсқауымен белгiленедi.

2. Организация санитарной охраны территории Республики Казахстан, противоэпидемических и лечебных мероприятий возлагается на Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
3. Министерство здравоохранения Республики Казахстан:
организует и координирует деятельность областных управлений (департаментов, отделов) здравоохранения, санитарно-эпидемиологических станций, Казахского противочумного научно-исследовательского института и противочумных станций, а также ведомственных медицинских служб по профилактике и предотвращению распространения опасных инфекционных заболеваний, учитывая требования действующих международных медико-санитарных правил;
обеспечивает целенаправленные научно-исследовательские работы по санитарно-эпидемиологической охране территории республики;
по вопросам организации санитарно-эпидемиологической охраны территории республики взаимодействует с Министерством иностранных дел, Комитетом национальной безопасности, Министерством внутренних дел, Министерством транспорта, Министерством сельского хозяйства, Главным таможенным управлением Министерства финансов, а также другими министерствами, государственными комитетами и ведомствами Республики Казахстан;
обеспечивает подготовку и вносит предложения Правительству Республики Казахстан о заключении соглашений с сопредельными государствами по вопросам взаимодействия в период осложнения эпидемиологической обстановки;
информирует Правительство Республики Казахстан, а также территориальные органы здравоохранения об эпидемиологической обстановке по особо опасным инфекциям в зарубежных странах;
вносит предложения в Кабинет Министров Республики Казахстан и Республиканскую чрезвычайную противоэпидемическую комиссию по вопросам установления и отмены санитарно-карантинного режима пропуска через государственную границу, введения и снятия ограничений на перемещения людей, перевозки животных, растений через государственную границу, а также внутри Республики Казахстан, карантина на определенной территории;
осуществляет в установленном порядке обмен информацией с соответствующими международными организациями здравоохранения.
4. При выявлении случаев заболеваний особо опасными (карантинными) инфекциями на территории населенного пункта, района, области местные исполнительные органы по представлению органов здравоохранения вводят на отдельных территориях карантин с особыми условиями хозяйственной деятельности и жизни населения, принимают меры по локализации и ликвидации очага заболевания, характер и объем которых определяются инструкциями Министерства здравоохранения Республики Казахстан, а также по обеспечению населения карантинной территории доброкачественной питьевой водой, пищевыми продуктами и товарами первой необходимости.

5. Аса қауiптi жұқпалы (карантиндiк) аурулардың дерт ошағынан таралу қаупiнiң алдын алуға бағытталған жергiлiктi атқару органдарының, министрлiктер мен ведомстволардың, мекеме мен ұйымдардың, лауазымды адамдар мен азаматтардың қызметiне жедел басшылық жасап, үйлестiрiп отыру Эпидемияға қарсы республикалық төтенше комиссия мен оған қарасты облыстық, аудандық, қалалық эпидемияға қарсы төтенше комиссияларға тапсырылады.
Эпидемияға қарсы төтенше комиссиялар - мемлекеттiк және жергiлiктi басқару органдарының, қоғамдық ұйымдардың жұқпалы аурулардың жаппай жайылып кетуiне жол бермеу және оны жоюға бағытталған алдын алу шараларына байланысты қызметтi үйлестiредi.
6. Эпидемияға қарсы республикалық төтенше комиссия аса қауiптi жұқпалы аурулардың республикада таралып кетпеуiнiң алдын алу мен оның қауiптi ошағын жоюға бағытталған жергiлiктi әкiмдер, министрлiктер мен ведомстволар, мемлекеттiк комитеттер, меншiк нысанына қарамай акционерлiк және холдинг компаниялар, концерндер, ассоциациялар, басқа да өндiрiстiк құрылымдар мiндеттi түрде орындалуына тиiс жедел шешiмдер қабылдайды.
Эпидемияға қарсы қолданылатын шараларға байланысты шек қоюды енгiзу және тоқтату Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi органдарының ұсынысы бойынша, Республикалық (облыстық, қалалық, аудандық) эпидемияға қарсы төтенше комиссияның шешiмiмен жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Карантиндiк жұқпалы аурулар бас басқармасы министрлiктердiң, ведомстволардың, меншiк нысанына қарамай мекемелер мен ұйымдардың сондай-ақ лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының аумағына карантиндiк аурулар әкелу мен таратудан қорғау, олардың ошағын жою жөнiндегi эпидемияға қарсы iс-шараларына бақылау жүргiзедi.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Карантиндiк жұқпалы аурулар бас басқармасының мынадай құқықтары бар:
өз құзырының шегiнде Қазақстан Республикасының аумағын санитарлық қорғау жөнiнде Денсаулық сақтау министрлiгiнiң актiлерiн әзiрлеп шығаруға және олардың орындалуын қадағалауға;
министрлiктерге, ведомстволарға, кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға, сонымен қатар лауазымды адамдар мен жекелеген азаматтарға эпидемияға қарсы санитарлық iс-шаралар жүргiзу туралы талаптар қоюға;
жұқпалы аурулармен ауырғандармен қатынаста болғандарды, сондай-ақ карантиндiк аурулар қоздырғыштарын жұқтырған адамдарды карантинге алуға;
мемлекеттiк шекарадан сонымен қатар Қазақстан Республикасының iшiнде карантин белгiленген аумақта адамдар қозғалысына, жануарлар мен өсiмдiктер алып өтуге шектеу қою туралы ұсыныс енгiзуге;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi атынан адамдардың аса қауiптi қоздырғыштарын (сараптамалық бақылау комиссиясының басшылығына жататындардан басқасына) әкелу (әкету) және олармен Қазақстан Республикасының мамандандырылған мекемелерiнде жұмыс жасау құқығына рұқсат (лицензия) беруге;
қауiптi жұқпалы аурулар ошақтарына аурудың таралуына жол бермеу және оның зардаптарын жою үшiн мамандандырылған медициналық құрылымдар мен оперативтiк топтар жiберуге;
қауiптi жұқпалы аурулардың алдын алу мақсатында халықты медициналық-санитарлық ағарту үшiн бұқаралық ақпарат құралдарының мүмкiндiктерiн пайдалануға;
Карантиндiк жұқпалы аурулар бас басқармасы өз құзыры шеңберiнде мыналар бойынша ақпар жинап талдау жасауды ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасы мен одан тыс жерлерде аса қауiптi аурулар туралы;
халықаралық ұйымдар хабарлаған аса қауiптi (карантиндiк) ауру қоздырғышын жұқтырған елдер мен аумақтар туралы;
мемлекеттiк шекара арқылы жүк тасымалы мен адамдар қозғалысына шектеу қоюдың санитарлық тәртiптерiнiң өзгерiсi туралы;
шет елдерде және Қазақстан Республикасында қауiптi жұқпалы (карантиндiк) ауруларды әкелуден әрi таратудан туындаған төтенше жағдайларға шара қолдану барысы мен олардың зардаптарын жою туралы;
Карантиндiк аурулар бас басқармасы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң басқармалары мен оның бөлiмшелерiмен және басқа ведомстволардың денсаулық сақтау органдарымен бiрлесе отырып, қауiптi жұқпалы ауру шыққан ошақтарда;
ауырғандарды және олармен қатынаста болған адамдарды тез арада анықтауды қамтамасыз етедi;
ауруларды ауруханаға жатқызып және емдеу шараларын iске асырады;
ерекше және ерекше емес шұғыл профилактика жасауды, клиникалық, лабораториялық және патологиялық-анатомиялық болжам жасауды;
аурулармен қатынаста болғандарды оқшаулауды;
адамдарға медициналық бақылау жасау мен обсерваторияда зерттеудi;
дезинфекция, дезинсекция және дератизациялауды;
санитарлық ағарту жұмыстарын ұйымдастырады;
тұрғындардың басқа жаққа кетпеуiн және келмеуiн, ауру ошағы шыққан жерден жүк тасуды шектейтiн, өзге де карантиндiк шараларды орындау жөнiнде ұсыныс енгiзедi;
Iшкi iстер органдарымен, кеден қызметiмен бiрлесе отырып, карантиндiк аймақтан өтетiн барлық жол қатынасы бойынша уақытша (карантиндiк) санитарлық-бақылаудан өткiзетiн пункттер ұйымдастырады. Көрсетiлген пункттердiң жұмыс тәртiбiн Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi белгiлейдi;
жүктердi, тауарларды санитарлық өңдеуден өткiзу қажеттiлiгiн және осы өңдеудiң көлемiн анықтайды;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, Сауда министрлiгiмен және басқа министрлiктермен, ведомстволармен бiрлесе отырып, карантиндiк аймақта азық-түлiк, шикiзат, тауарлар өндiруде, сатуда және оларды сол аймақтан тыс жерлерге тасымалдауда жұқпалы аурудың таралуына жол бермейтiн мiндеттi талаптар әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрлiгiмен, тұрмыстық-коммуналдық шаруашылық, сумен қамтамасыз ету және канализация жөнiндегi мемлекеттiк басқару органдарымен және басқа министрлiктермен, ведомстволармен бiрлесе отырып халықты сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету және ағын суларды залалсыздандыру жөнiнде мiндеттi ұсыныстар әзiрлейдi.

5. Оперативное руководство и координация деятельности местных исполнительных органов, министерств, ведомств, учреждений, организаций, должностных лиц и граждан, направленные на предупреждение распространения особо опасных (карантинных) инфекционных заболеваний из эпидемического очага, возлагаются на Республиканскую чрезвычайную противоэпидемическую комиссию и соответствующие областные, районные, городские чрезвычайные противоэпидемические комиссии.
6. Республиканская чрезвычайная противоэпидемическая комиссия принимает решения, обязательные для исполнения главами местных администраций, министерствами, ведомствами, государственными комитетами, акционерными и холдинговыми компаниями, концернами, ассоциациями, другими производственными структурами, независимо от форм собственности, направленные на обеспечение выполнения экстренных противоэпидемических мероприятий по предупреждению завоза, локализации и ликвидации очагов особо опасных (карантинных) инфекционных заболеваний и предотвращению их распространения в республике.
Введение и снятие ограничений, связанных с проведением противоэпидемических мероприятий, осуществляется решением Республиканской (областной, городской, районной) чрезвычайной противоэпидемической комиссии по представлению органов Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
7. Главное управление карантинных инфекций Министерства здравоохранения Республики Казахстан осуществляет контроль за проведением министерствами, ведомствами, предприятиями, учреждениями и организациями, независимо от форм собственности, а также должностными лицами противоэпидемических мероприятий по охране территории Республики Казахстан от завоза и распространения карантинных заболеваний, по локализации и ликвидации их очагов.
Главное управление карантинных инфекций Министерства здравоохранения Республики Казахстан имеет право:
разрабатывать и издавать в пределах своей компетенции акты Министерства здравоохранения по санитарной охране территории Республики Казахстан и контролировать их исполнение;
предъявлять министерствам, ведомствам, предприятиям, учреждениям и организациям, а также должностным лицам и отдельным гражданам требования о проведении санитарно-противоэпидемических мероприятий;
подвергать карантину лиц, имеющих контакт с инфекционными больными, а также являющихся носителями возбудителей карантинных заболеваний;
вносить предложения в Республиканскую чрезвычайную противоэпидемическую комиссию о введении ограничений на перемещения людей, перевозки животных, растений через государственную границу, а также внутри Республики Казахстан, карантина на определенной территории;
выдавать от имени Министерства здравоохранения Республики Казахстан разрешения на право ввоза (вывоза) культур возбудителей особо опасных болезней людей (за исключением относящихся к ведению Комиссии экспортного контроля), а также разрешения на право работы с ними в специализированных учреждениях Республики Казахстан;
направлять в очаги опасных инфекционных заболеваний специализированные медицинские формирования и оперативные группы для предотвращения распространения болезней и ликвидации последствий их проявлений;
использовать возможности средств массовой информации для медико-санитарного просвещения населения по предупреждению распространения опасных инфекционных заболеваний.
Главное управление карантинных инфекций организует в пределах своей компетенции сбор и анализ информации:
о заболеваемости опасными инфекционными болезнями в Республике Казахстан и за ее пределами;
о странах и территориях, объявленных международными организациями здравоохранения зараженными возбудителями особо опасных (карантинных) инфекционных болезней;
об изменениях санитарных правил и ограничений на перемещения людей и перевозки грузов через государственные границы;
о чрезвычайных ситуациях за рубежом и в Республике Казахстан, вызванных завозом и распространением особо опасных (карантинных) инфекционных заболеваний, и мерах, принятых для ликвидации их последствий.
Главное управление карантинных инфекций совместно с другими управлениями и подразделениями Министерства здравоохранения Республики Казахстан и органами здравоохранения других ведомств в очаге заболеваний особо опасными (карантинными) инфекциями:
обеспечивает активное выявление больных и лиц, контактировавших с ними;
осуществляет меры по госпитализации и лечению больных; организует экстренную специфическую и неспецифическую профилактику, клиническую, лабораторную и паталого-анатомическую диагностику; изоляцию контактировавших с больными; медицинское наблюдение и обследование лиц в обсерваторах; дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию;
организует санитарно-просветительную работу;
осуществляет контроль за соблюдением введенных ограничений на перемещения людей, перевозки грузов за пределы очага заболеваний, за выполнением других карантинных мероприятий;
организует на всех транспортных магистралях, идущих из карантинной зоны, временные санитарно-контрольные (карантинные) пропускные пункты совместно с органами внутренних дел и таможенной службы. Порядок функционирования указанных пунктов определяется Министерством здравоохранения Республики Казахстан;
определяет необходимость санитарной обработки грузов, товаров, характер и объем этой обработки;
разрабатывает совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством торговли и другими министерствами и ведомствами обязательные требования, исключающие возможность распространения инфекции при производстве, реализации и транспортировке за пределы карантинной зоны пищевых продуктов, сырья, других товаров;
разрабатывает совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, государственными органами управления жилищно-коммунальным хозяйством, водоснабжением и канализацией, а также другими министерствами и ведомствами республики обязательные рекомендации по обеспечению населения доброкачественной питьевой водой и обеззараживанию сточных вод.

8. Қазақстан Республикасының Көлiк министрлiгi және оның бөлiмшелерi жергiлiктi атқару органдарымен бiрлесе отырып:
аса қауiптi жұқпалы аурумен ауырғандармен және оны таратушыларды анықтаған жағдайда Қазақстан Республикасы мемлекеттiк шекарасынан өтетiн аэропорттарда, теңiз (өзен) порттарында, темiржол және автобус стансаларында, тексеру пункттерiнде өз қаражаты есебiнен карантиндiк бақылауды ұйымдастыру және iске асыру үшiн қажет орын, медициналық тексеру жасайтын жабдықтар орналасатын бөлме және ауруларды уақытша бөлектейтiн орын, көлiк иелерi мен жолаушыларды жайғастыратын, жүк пен тасымалды сақтайтын қоймалар бөледi;
қоршаған ортаны (порт аймағын, аэропорт маңын, темiржол және автобус стансаларын), ағын суларды, шаруашылыққа, тұрмысқа қажеттi суларды, қалдықтар мен қоқыстарды ауру таратудан алдын алуды қамтамасыз етедi;
әуе кемесi экипажы кеме капитандарын барлық көлiк қатынасының диспетчерлiк қызметiне жолаушының, жол қатынасы қызметкерлерiнiң ауырғаны жайында жергiлiктi үкiмет орындары мен медициналық қызметке шұғыл хабарлауды мiндеттейдi;
халықаралық тасымалдауда қызмет жасайтын әуе кемесi экипажының командирлерiне халықаралық тасымалдауға қызмет жасамайтын аэропортқа ерiксiз қонуға мәжбүр болған жағдайда экипаж мүшелерiн және жолаушыларды алдын ала санитарлық-эпидемиологиялық бақылаусыз жергiлiктi тұрғын халықпен қатынас жасатпауын мiндеттейдi;
Карантиндiк жұқпалы ауруларды анықтайтын аудандарға медицина қызметкерлерiн және қажеттi медициналық жүктердi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 16 сәуiрдегi N 315 қаулысымен бекiтiлген "Төтенше жағдайларда сақтандырудың және iс-әрекет жасаудың Республикалық жүйесiн көлiк құралдарымен қамтамасыз ету және оның күштерi мен құрал-жабдықтарын тасымалдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы" Ережеге (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 13, 159-бап) сәйкес жүзеге асырады.
9. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Эпидемияға қарсы республикалық төтенше комиссияның шешiмi бойынша карантиндiк iс-шаралар ұйымдастырған кезде:
адамдар мен көлiк құралдарының бақылаудан тыс қозғалысын толық тоқтатуды қамтамасыз ететiн карантин аймағының шекарасын белгiлейдi;
карантиндiк аймақ iшiндегi санитарлық-медициналық объектiлердi және су көздерi мен су қоймаларын күзетедi;
ауруларды анықтауға және оқшаулауға көмек көрсетедi.
10. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi қажет болған жағдайда белгiленген тәртiпке сәйкес карантиндiк iс-шараларды қамтамасыз етуге қатысады.

8. Министерство транспорта Республики Казахстан и его подразделения совместно с местными исполнительными органами:
при выявлении больных особо опасными (карантинными) инфекционными заболеваниями за счет собственных средств предоставляют в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан в аэропортах, морских (речных) портах, на железнодорожных станциях и автостанциях необходимые помещения для организации и осуществления санитарно-карантинного контроля, оборудованные для размещения медицинского персонала, временной изоляции больных и обсервации пассажиров и членов экипажей транспортных средств, а также для хранения багажа и груза пассажиров;
обеспечивают предупреждение загрязнения окружающей среды (акватории портов, территории аэропортов, железнодорожных станций и автовокзалов) сточными, хозяйственно-бытовыми водами и мусором;
обязывают командиров экипажей воздушных судов, начальников поездов, капитанов судов, диспетчерскую службу всех видов транспорта немедленно информировать местные исполнительные органы и медицинскую службу о случаях заболевания карантинными инфекциями пассажиров, членов экипажа транспортного средства;
обязывают командиров экипажей воздушных судов, выполняющих международные рейсы, при вынужденной посадке в аэропорту, не обслуживающем международные перевозки, не допускать общения экипажа и пассажиров с местным населением без предварительного санитарно-эпидемиологического контроля;
обеспечивают доставку в районы выявления карантинных заболеваний медицинских работников и необходимого медицинского груза в соответствии с Положением о порядке обеспечения транспортными средствами и организации перевозок сил и средств Республиканской системы по предупреждению и действиям в чрезвычайных ситуациях, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 апреля 1993 г. N 315 (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 13, ст. 159).
9. Министерство внутренних дел Республики Казахстан при организации карантинных мероприятий по решению Республиканской чрезвычайной противоэпидемической комиссии осуществляет:
оцепление границ карантинной зоны, обеспечивающее полное прекращение неконтролируемого движения людей и транспортных средств;
охрану санитарно-медицинских объектов, а также водоисточников и водоемов внутри карантинной зоны;
оказание содействия медицинской службе в выявлении и изоляции больных.
10. Министерство обороны Республики Казахстан в необходимых случаях участвует в обеспечении карантинных мероприятий в установленном порядке.

11. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi шет елдiк мемлекеттерде эпидемиологиялық жағдай ауырлаған кезде, дипломатиялық арналар бойынша Қазақстан Республикасына шетел азаматтарын жұқпалы ауруы (тырысқақ, iш сүзегi, оба) жоқ деген белгi соғылған медициналық сертификаты болған жағдайда ғана қабылдайтынын мәлiмдейдi.
12. Шекара әскерлерiнiң қолбасшысы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi жанындағы Бас кеден басқармасымен және Денсаулық сақтау министрлiгiнiң органдарымен бiрлесе отырып эпидемиологиялық жағдайы ауыр шетелдiк мемлекеттiң азаматтарын мемлекеттiк шекарадан өткiзуде мiндеттi түрде медициналық сертификатын тексерiп өткiзу тәртiбiн белгiлейдi.
13. Облыстар мен Алматы және Ленинск қаласының әкiмдерi аса қатерлi жұқпалы аурулардың алдын алуды және жоюды қамтамасыз етуге қажет арнаулы қор (Эпидқор) және басқа уақытта пайдалануға болмайтын диагностикалық құралдар мен дәрi-дәрмек материалдық резерв запасын құрайды.
14. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң органдары мен мекемелерiне қатерлi жұқпалы аурулардың халық арасына таралуына тоқтатудың алдын алу үшiн санитарлық-түсiндiру жұмыстарын тегiн жүргiзу мүмкiндiктерiн бередi.
15. Лауазымды адамдар мен азаматтар санитарлық ережемен нормаларды бұзғаны үшiн және карантиндiк жұқпалы ауруларға қарсы шараларды орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы Заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.

11. Министерство иностранных дел Республики Казахстан в случаях осложнения эпидемиологической обстановки в зарубежных государствах уведомляет их по дипломатическим каналам о том, что Республика Казахстан принимает иностранных граждан при обязательном наличии медицинских сертификатов с отметкой об отсутствии у них инфекционных заболеваний (холера, желтая лихорадка, чума).
12. Командование Пограничных войск совместно с Главным таможенным управлением Министерства финансов Республики Казахстан и органами Министерства здравоохранения Республики Казахстан устанавливает порядок пропуска через государственную границу граждан, прибывающих из стран со сложной эпидемиологической обстановкой, с обязательной проверкой наличия медицинских сертификатов.
13. Главы областных, Алматинской и Ленинской городских администраций создают специальные фонды (эпидфонды), неприкосновенные запасы диагностических препаратов, лекарственных и профилактических средств, необходимые материальные резервы для обеспечения работы по предупреждению и ликвидации особо опасных инфекционных заболеваний.
14. Министерство печати и массовой информации Республики Казахстан бесплатно предоставляет органам и учреждениям Министерства здравоохранения Республики Казахстан возможность для проведения санитарно-разъяснительной работы среди населения по предупреждению распространения опасных инфекционных заболеваний.
15. В случаях нарушения санитарных правил и норм, а также невыполнения карантинных и противоэпидемических мероприятий должностные лица и граждане несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.