"Павлодар өнеркәсiп-қаржы альянсы" салааралық өндiрiстiк-шаруашылық ассоциациясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 6 қазан 1994 ж. N 1122
Аса маңызды өнiмдер шығаруды ынталандыру, республиканың экспорттық әлеуетiн сақтау, бағаның өсуiн тоқтату, монополист шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң мүдделерiн үйлестiру, инвестициялық ресурстарды экономиканы дамытудың басым бағыттарына шоғырландыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Павлодар облыстық әкiмшiлiгiнiң, "Екiбастұзкөмiр" мемлекеттiк акционерлiк қоғамының, "Павлодар алюминий заводы" акционерлiк қоғамының, Тың темiр жол басқармасының, "Павлодарэнерго" энергетика және электрлендiру өндiрiстiк бiрлестiгiнiң "Павлодар өнеркәсiп-қаржы альянсы" салааралық өндiрiстiк-шаруашылық ассоциациясын құру туралы ұсынысы қабылдансын.
Ассоциацияның қатысушылары бiр ай мерзiм iшiнде "Павлодар өндiрiс-қаржы альянсын" мемлекеттiк тiркеуден өткiзсiн.
2. Ассоциацияның атқаратын қызметi сазбалшықты және ферроқорытпаларды өндiру мен өткiзу жөнiндегi альянсқа қатысушылардың бiрлескен қызметiн ұйымдастыру болып саналсын.<*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген -
ҚРМК-нiң 1995.04.14. N 476 қаулысымен.
3. Ассоциацияның қатысушылары өз өнiмдерiнiң (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) өндiрiлуi мен өткiзiлуiнде, одан әрi ассоциация шеңберiнде пайдаланылмайтын бөлiгiнде бюджетке дербес төлеушi болып табылады.
4.<*>
Ескерту. 4-тармақ күшiн жойған ҚР Үкiметiнiң 1996.03.05.
N 280 қаулысымен.  P960280_
5. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесе отырып, 1994 жылдың 1 қарашасына дейiн Қазақстан Республикасы өнеркәсiбiнiң базалық сапаларында өнеркәсiп-қаржы топтарын құру жөнiнде ұсыныс әзiрлесiн.
6. Павлодар облысының әкiмi 1995 жылдың бiрiншi жарты жылдығында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне алюминий өндiрiсi жөнiндегi ұлтаралық корпорация құру туралы мемлекетаралық шарттың жобасын енгiзсiн.
7. "Павлодар өнеркәсiп-қаржы альянсы" салааралық өндiрiстiк-шаруашылық ассоциациясы туралы Ереже бекiтiлсiн.
8. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Боксит өндiрудi және дайын алюминий алуды ұлғайту жөнiндегi шаралар туралы" 1993 жылғы 15 қарашадағы N 1124 қаулысы күшi жойылған деп танылсын.
9. Осы қаулының жүзеге асырылуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң бiрiншi орынбасары Ә.М.Қажыгелдинге жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 6 қазандағы
N 1122 қаулысымен
Бекiтiлген
Ескерту. ҚР Премьер-министрiнiң 1995.01.17. N 23
жарлығын қараңыз.
"Павлодар өнеркәсiп-қаржы альянсы" салааралық
өндiрiстiк-шаруашылық ассоциациясы туралы
Ереже

О создании межотpаслевой пpоизводственно-хозяйственной ассоциации "Павлодаpский пpомышленно-финансовый альянс"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 г. N 1122
В целях стимулирования производства особо важной продукции, сохранения экспортного потенциала республики, сдерживания роста цен, согласования интересов хозяйствующих субъектов-монополистов, концентрации инвестиционных ресурсов на приоритетных направлениях развития экономики Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Павлодарской областной администрации, Государственного акционерного общества "Экибастузкомир", акционерного общества "Павлодарский алюминиевый завод", Управления Целинной железной дороги, производственного объединения энергетики и электрификации "Павлодарэнерго" о создании межотраслевой производственно-хозяйственной ассоциации "Павлодарский промышленно-финансовый альянс".
Участникам ассоциации в месячный срок провести государственную регистрацию "Павлодарского промышленно-финансового альянса".
2. Предметом деятельности ассоциации считать организацию совместной деятельности ее участников по производству и реализации глинозема и ферросплавов. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения постановлением Кабинета Министров РК от 14 апреля 1995 г. N 476.
3. Участники ассоциации являются самостоятельными плательщиками в бюджет той части производства и реализации своей продукции (работ, услуг), которая в дальнейшем не используется в рамках ассоциации.
4. (Пункт 4 утратил силу - постановлением Правительства РК от 5 марта 1996 г. N 280 P960280_ )
5. Министерству экономики Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике и Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу до 1 ноября 1994 г. подготовить предложения по созданию промышленно-финансовых групп в базовых отраслях промышленности Республики Казахстан.
6. Главе Павлодарской областной администрации внести в первом полугодии 1995 г. в Кабинет Министров Республики Казахстан проект межгосударственного договора о создании транснациональной корпорации по производству алюминия.
7. Утвердить Положение о межотраслевой производственно-хозяйственной ассоциации "Павлодарский промышленно-финансовый альянс" (прилагается).
8. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 ноября 1993 г. N 1124 "О мерах по увеличению производства бокситов и получения готового алюминия".
9. Контроль за реализацией данного постановления возложить на Первого заместителя Премьер-министра Республики Казахстан Кажегельдина А. М.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 г. N 1122
ПОЛОЖЕНИЕ
о межотраслевой производственно-хозяйственной ассоциации
"Павлодарский промышленно-финансовый альянс"

1. Жалпы қағидалар
1. "Павлодар өнеркәсiп-қаржы альянсы" салааралық өндiрiстiк-шаруашылық ассоциациясы (бұдан әрi - Ассоциация) Павлодар облысы өнеркәсiп кешенiнiң жұмысын тұрақтандыру және сазбалшықты және ферроқорытпаларды өндiру мен өткiзу жөнiндегi өзара тиiмдi бiрлескен қызметiн жүзеге асыру әрi пайда табу мақсатында құрылады.<*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгерiс пен толықтыру енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1995.04.14. N 476 қаулысымен.
2. Ассоциацияның құрамына:
"Екiбастұзкөмiр" мемлекеттiк акционерлiк қоғамы; "Алюминий зауыты" акционерлiк қоғамы; "Павлодарэнерго" өндiрiстiк бiрлестiгi; Тың темiр жолының басқармасы кiредi.
3. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң рұқсатымен Ассоциация құрамына басқа да заңды ұйымдар кiре алады.
4. Ассоциация өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулыларын, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
5. Ассоциация заңды ұйым болып табылады, оның банкте есеп-шоты, мөрi, өз атауы жазылған бланктерi және басқа да деректемелерi болады.
2. Ассоциацияның қызметi, мақсаты мен мiндетi
6. Ассоциацияның мақсаты Павлодар облысының өнеркәсiп кешенiнiң жұмысын тұрақтандыру және өзiнiң қатысушыларының өзара тиiмдi бiрлескен қызметiн жүзеге асыру болып табылады.
7. Ассоциацияның атқаратын қызметi:
сазбалшықты  және ферроқорытпаларды өндiру мен өткiзу жөнiндегi Ассоциация қатысушыларының бiрлескен қызметiн ұйымдастыру;<*>
қатысушылары мен басқа кәсiпорындар арасындағы өзара есеп айырысу жүйесiн ұйымдастыру болып табылады.
Ескерту. 7-тармақтың бiрiншi абзацына өзгерiс пен толықтыру
енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1995.04.14. N 476 қаулысымен.
8. Ассоциацияның негiзгi мiндетi:
қатысушы кәсiпорындардың тұрақты жұмысын үнемi қамтамасыз етiп отыру;
түпкiлiктi өнiм - сазбалшықты өндiру тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында қатысушылардың мүдделерiн үйлестiру;
Ассоциация қатысушылары өнiмдерiнiң (жұмысының, қызмет көрсетуiнiң) өндiрiсi барысында және өткiзуде пайдаланылатын бөлiгiне көтерме баға қалыптастыруды бақылау;<*>
түпкiлiктi өнiм өндiру мен өткiзуге байланысты тауарларды (жұмысты, қызмет көрсетудi) берiп тұру жөнiндегi Ассоциация қатысушылары арасындағы есеп айырысудың дұрыстығын бақылау;<*>
Құрылтай шартына сәйкес қатысушылар арасында пайданы бөлу;
бiрлескен жобалар мен бағдарламаларды жүзеге асыру үшiн инвестициялық ресурстарды шоғырландыру болып табылады.<*>
Ескерту. 8-тармақтың 4-шi абзацынан сөздер алынып тасталған
және 5-шi абзацтағы сөз алмастырылды, 7-абзацына
өзгерiс енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1995.04.14. N 476
қаулысымен.

1. Общие положения
1. Межотраслевая производственно-хозяйственная ассоциация "Павлодарский промышленно-финансовый альянс" (далее - Ассоциация) образуется в целях стабилизации работы промышленного комплекса Павлодарской области и осуществления взаимовыгодной совместной деятельности по производству и реализации глинозема и ферросплавов и извлечения прибыли. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения постановлением КМ РК от 14 апреля 1995 г. N 476.
2. В состав Ассоциации входят:
Государственное акционерное общество "Экибастузкомир", акционерное общество "Алюминиевый завод", ПО "Павлодарэнерго", Управление Целинной железной дороги.
3. В состав ассоциации могут входить и другие юридические лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан с разрешения Кабинета Министров Республики Казахстан.
4. Ассоциация в своей деятельности руководствуется законодательством Республики Казахстан, постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
5. Ассоциация является юридическим лицом, имеет расчетный счет в банке, печать, бланки со своим наименованием и другие реквизиты.
2. Предмет, цели и задачи Ассоциации
6. Целью Ассоциации является стабилизация работы промышленного комплекса Павлодарской области и осуществление взаимовыгодной совместной деятельности ее участников.
7. Предмет деятельности Ассоциации:
организация совместной деятельности участников Ассоциации по производству и реализации глинозема и ферросплавов; <*>
создание системы взаимных расчетов между участниками и другими предприятиями.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения постановлением КМ РК от 14 апреля 1995 г. N 476.
8. Основными задачами Ассоциации являются:
всемерное обеспечение стабильной деятельности предприятий-участников;
согласование интересов участников в целях повышения эффективности производства конечной продукции - глинозема и ферросплавов;
контроль за формированием оптовых цен на ту часть продукции (работ, услуг) участников Ассоциации, которая используется в процессе производства и реализации конечной продукции.
контроль за правильностью расчетов между участниками Ассоциации
по поставкам товаров (работ, услуг), связанных с производством и
реализацией конечной продукции;
распределение прибыли между участниками в соответствии с
Учредительным договором;
концентрация инвестиционных ресурсов для реализации совместных
проектов и программ.
<*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения постановлением КМ РК
от 14 апреля 1995 г. N 476.

3. Басқару органдары
9. Ассоциацияны басқарудың жоғары органы қатысушы кәсiпорындар басшыларының Кеңесi (бұдан әрi - Ассоциация Кеңесi) болып табылады. Ассоциация Кеңесiнiң мүшелерi өз қатарынан Кеңестiң төрағасын сайлайды.
Ассоциация Кеңесiнiң оның қызметiне қатысты кез келген мәселе жөнiнде шешiм қабылдауға өкiлеттiлiгi бар. Ассоциация Кеңесiнiң айрықша құзырына:
Ассоциацияның бiрлескен қызметiнiң перспективалық және жылдық жоспарларын, бiрлескен жобаларын, бағдарламаларын қарап, бекiту;
Ассоциацияның пайдасын оның қатысушылары арасында бөлу;
Ассоциацияның директорын тағайындау;
Ассоциация қызметiн тоқтату жатады.
10. Ассоциацияның пайдасын бөлуге және қызметiн тоқтатуға қатысты мәселелер бойынша жоғары органның шешiмдерi толық бiрауыздылық жолымен қабылданады. Ассоциация Кеңесiнiң шешiмдерi барлық қатысушылары мен атқарушы органдар үшiн орындауға мiндеттi болып табылады.
11. Ассоциацияның атқарушы органы оның қызметiне күнделiктi басшылық жасайтын дирекция болып саналады.
Дирекцияны Ассоциация Кеңесi тағайындайтын директор басқарады.
Директор Ассоциацияның бүкiл ағымдағы қызметiне басшылық жасайды және Ассоциацияның атынан қолхатсыз iс-қимыл жасайды, шарттарға, мiндеттемелер мен қолхаттарға қол қояды.
4. Мүлiк және түскен пайданы бөлу тәртiбi
12. Ассоциация қатысушылары осы Ережеде айтылғаннан басқа жағдайларда, Ассоциация қызметiнде өздерiнiң шаруашылық, заңдылық, мүлiктiк дербестiгiн сақтайды.
13. Сазбалшықты өндiруге байланысты Ассоциация қатысушылары арасындағы тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) бойынша есеп айырысуы есептелетiн iшкi бағалар бойынша (өзiндiк құны бойынша) жүзеге асырылады. Бұл бағаларды Ассоциация бақылайды.<*>
Ескерту. 13-тармақтан сөздер алынып тасталған - ҚРМК-нiң
1995.04.14. N 476 қаулысымен.
14. Ассоциация қатысушылары алдағы уақытта Ассоциация шеңберiнде пайдаланылмайтын өз өнiмдерiн (жұмысын, қызмет көрсетуiн) өндiру мен өткiзу бөлiгiнде Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген салықтар мен аударымдардың бюджетке дербес төлемшiлерi болып табылады.
Ассоциация шеңберiнде пайдаланылатын өнiмдер бойынша салық салудың төмендегiдей тәртiбi белгiленедi:
түпкiлiктi өнiм өндiру мен өткiзуге арналған тауарларды (жұмысты, қызмет көрсетудi) берiп тұру бойынша Ассоциация қатысушылары қосылған құнға салық салынудан босатылады.<*>
(4-абзац)<*>
(5-абзац)
Ескерту. 14-тармақтың 3-шi абзацындағы сөз алмастырылды,
4-шi абзацы алынып тасталды және 5-шi абзацына
өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.04.14. N 476
қаулысымен.
Ескерту. 14-шi тармақтың 5-абзацы күшiн жойған - ҚРМК-нiң
1995.10.06. N 1311 қаулысымен.  P951311_

3. Органы управления
9. Высшим органом управления Ассоциации является Совет руководителей предприятий-участников (в дальнейшем - Совет Ассоциации). Члены Совета Ассоциации из своего состава избирают председателя Совета.
Совет Ассоциации полномочен принимать решения по любым вопросам ее деятельности. К исключительной компетенции Совета Ассоциации относится:
рассмотрение и утверждение перспективных и годовых планов совместной деятельности, совместных проектов, программ Ассоциации;
распределение прибыли Ассоциации между ее участниками;
назначение директора Ассоциации;
прекращение деятельности Ассоциации.
10. По вопросам, касающимся распределения прибыли и прекращения деятельности Ассоциации, решения высшего органа принимаются путем полного единогласия. Решения Совета Ассоциации являются обязательными для исполнения всеми участниками и исполнительным органом.
11. Исполнительным органом Ассоциации является дирекция, осуществляющая текущее руководство деятельностью.
Дирекцию возглавляет директор, назначаемый Советом Ассоциации.
Директор руководит всей текущей деятельностью и действует без доверенности от имении Ассоциации, подписывает договоры, обязательства и доверенности.
4. Имущество и порядок распределения прибыли
12. Участники Ассоциации сохраняют в своей деятельности хозяйственную, юридическую, имущественную самостоятельность, за исключением условий, оговоренных настоящим Положением.
13. Расчеты между участниками Ассоциации по товарам (работам, услугам), связанные с производством конечной продукции, осуществляются по расчетным внутренним ценам (по себестоимости), контролируемым Ассоциацией. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения постановлением КМ РК от 14 апреля 1995 г. N 476.
14. Участники Ассоциации являются самостоятельными плательщиками в бюджет налогов и отчислений, установленных законодательством Республики Казахстан, в той части производства и реализиции своей продукции (работ, услуг), которая в дальнейшем не используется в рамках Ассоциации.
По продукции, используемой в рамках Ассоциации, устанавливается следующий порядок налогообложения:
участники Ассоциации по поставкам товаров (работ, услуг), предназначенных для производства и реализации конечной продукции, освобождаются от обложения налогом на добавленную стоимость.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения, абзац четвертый исключен - постановлением КМ РК от 14 апреля 1995 г. N 476; абзац пятый исключен - постановлением КМ РК от 6 октября 1995 г. N 1311.

15. Пайдаға салық, қосылған құнға салық бойынша және түпкiлiктi өнiм өндiру мен өткiзуге байланысты қызметi жөнiнде Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен бюджетке басқа да аударымдар бойынша төлем жасайтын түпкiлiктi өнiм шығаратын кәсiпорындар болып табылады.<*>
Ескерту. 15-тармаққа өзгерiстер енгiзiлген - ҚРМК-нiң
1995.04.14. N 476 қаулысымен.
16. "Қазақстан Республикасының салық жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес салықтардың есептелуi мен төленуi және бюджетке аударылуы жөнiнде түпкiлiктi өнiм шығаратын  кәсiпорындар жауап бередi.<*>
Ескерту.16 тармаққа өзгерiстер енгiзiлген - ҚРМК-нiң
1995.04.14.N 476 қаулысымен.
17. Ассоциация қатысушылары ассоциация шеңберiнде түпкiлiктi өнiм өндiрумен және сатумен және басқа қызметпен байланысты қызмет  бойынша жеке есеп жүргiзедi.<*>
Ескерту.17 тармақ жаңа редакцияда берiлген - ҚРМК-нiң
1995.04.14.N 476 қаулысымен.
18. Түпкiлiктi өнiм өткiзуден алынған пайда, түпкiлiктi өнiм шығаратын кәсiпорындар салықтарды төлеп, аударымдар жасағаннан кейiн Құрылтай шартына сәйкес бөлiнуге жатады.<*>
Ескерту. 18-тармаққа өзгерiстер енгiзiлген - ҚРМК-нiң 1995.04.14. N 476 қаулысымен.
5. Қайта құру мен тарату тәртiбi
19. Ассоциацияның тоқтатылуы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысына сәйкес тарату немесе қайта құру жолымен жүргiзiледi.

15. Плательщиком по налогу на прибыль, налогу на добавленную стоимость и другим отчислениям в бюджет, установленным законодательством Республики Казахстан по деятельности, связанной с производством и реализацией конечной продукции, является предприятие, выпускающее конечную продукцию. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения постановлением КМ РК от 14 апреля 1995 г. N 476.
16. Ответственность по исчислению и уплате налогов и перечислений в бюджет несет акционерное общество "Павлодарский алюминиевый завод" в соответствии с Законом Республики Казахстан "О налоговой системе Республики Казахстан".
17. Участники ассоциации ведут раздельный учет по деятельности, связанной с производством и реализацией конечной продукции, в рамках ассоциации и другой деятельности. <*>
Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления КМ РК от 14 апреля 1995 г. N 476.
18. Прибыль, полученная от реализации конечной продукции,
после уплаты налогов и отчислений предприятия, выпускающего
конечную продукцию, подлежит распределению в соответствии с
Учредительным договором.
<*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения постановлением КМ РК
от 14 апреля 1995 г. N 476.
5. Порядок реорганизации и ликвидации
19. Прекращение деятельности Ассоциации происходит путем
ликвидации или реорганизации в соответствии с постановлением
Кабинета Министров Республики Казахстан.