Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк iшкi су жолдары туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1994 жылғы 21 желтоқсан N 1429. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N 646 Қаулысымен
"Қазақстан Республикасының Су кодексiн күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1993 жылғы 31 наурыздағы N 2062 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк iшкi су жолдары туралы осыған қоса берiлген Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 21 желтоқсандағы
N 1429 қаулысына
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк iшкi
су жолдары туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасының iшкi су жолдары айрықша оның меншiгiне жатады және жалпы пайдаланымдағы жолдар болып табылады.
Қазақстан Республикасының Су кодексiне сәйкес табиғатты қорғау және су ресурстарын пайдалануды басқару органдарымен келiсiлген кеме қатынастары үшiн ашылған iшкi су жолдарының тiзбесi Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлейдi.
2. Кемелер жүретiн iшкi су жолдары навигация кезеңiнiң белгiленген мерзiмiнде, меншiк нысаны мен бағыныштылығына қарамастан, кемелер жүзуiнiң толассыздығы мен қауiпсiздiгi гидротехникалық ғимараттардың /шлюздердiң/ жұмыс атқаруын, су жолдарын пайдалану кезiнде экологиялық талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге тиiс.
3. Қазақстан Республикасының iшкi су жолдарына кемелер жүргiзiлуiн басқаруды Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Су көлiгi департаментi, ал оларды ұстау мен пайдалануды су жолдарының мемлекеттiк кәсiпорындары, солардың құрылымдық бөлiмшелерi жүзеге асырады.
4. Осы Ереженiң 2-тармағында көрсетiлген мiндеттерге сәйкес су жолдарының мемлекеттiк кәсiпорындары, олардың құрылымдық бөлiмшелерi мынадай функцияларды орындайды:
су қорғау заңдарының талаптарын ескере отырып және табиғатты қорғаудың, су ресурстарын басқарудың мемлекеттiк органдарымен, жергiлiктi атқарушы органдармен және басқа да арнайы уәкiлдiктi органдармен келiсу бойынша лайықталған сұлбалары мен кеме жүрiсiнiң тазалығын қамтамасыз ететiн су түбiн тереңдету, түзеу, арна тазалау, тралдау мен басқа да жұмыстарды атқарады;
кеме жолдары мен кеме жүзу ғимараттарының навигациялық қоршауын ұстайды;
кеме жолының жайы, жүзу мен гидрология жағдайлары туралы, кеме қатынасына әсер ететiн параметрлердiң өзгеруi жайында кеме жүргiзушiлердi хабардар етедi;
кеме жүзу гидроғимараттарын /шлюздердi/ түзу қалпында ұстайды және олар арқылы кемелердiң өткiзiлуiн қамтамасыз етедi;
қарауындағы iшкi кеме қатынасы жолдарына көпiрлер мен басқа ғимараттары бар шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң көпiр маңындағы учаскелерде және басқа ғимараттарда кеме жүзуiнiң жеткiлiктi қауiпсiздiгiн қамтамасыз етушi навигациялық қоршау белгiлерiн ұстау жөнiндегi талаптардың орындалуын бақылайды;
ведомстволық және өндiрiстiк табиғатты қорғау бақылауын жүзеге асырады.

Об утвеpждении Положения о госудаpственных внутpенних водных путях Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 21 декабpя 1994 г. N 1429. Утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N 646
Сноска. Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 21 декабpя 1994 г. N 1429 утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  646 .
В соответствии с постановлением Верховного Совета Республики
Казахстан от 31 марта 1993 г. N 2062 "О введении в действие Водного
кодекса Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан
постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о государственных внутренних
водных путях Республики Казахстан.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 21 декабря 1994 г. N 1429
Положение
о государственных внутренних водных
путях Республики Казахстан
1. Внутренние водные пути Республики Казахстан находятся исключительно в ее собственности и являются путями общего пользования.
Перечень внутренних водных путей, открытых для судоходства, устанавливается Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, согласованный с органами охраны природы и управления водными ресурсами в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан.
2. Внутренние судоходные водные пути должны обеспечивать в установленные сроки навигационного периода соответствующие габариты судовых ходов для бесперебойного и безопасного плавания судов, независимо от их принадлежности и форм собственности, функционирование судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов), выполнение экологических требований при эксплуатации водных путей.
3. Управление судоходством на внутренних водных путях Республики Казахстан осуществляет Департамент водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, содержание и эксплуатацию - государственные предприятия водных путей и их структурные подразделения.
4. В соответствии с требованиями, указанными в пункте 2 настоящего Положения, государственные предприятия водных путей и их структурные подразделения выполняют следующие функции:
проводят дноуглубительные, выправительные, руслоочистительные, тральные и другие работы, обеспечивающие заданные габариты и чистоту судовых ходов с учетом требований водоохранного законодательства и по согласованию с государственными органами охраны природы, управления водными ресурсами, местными исполнительными органами и другими специально уполномоченными органами;
содержат навигационное ограждение судовых ходов и судоходных сооружений;
информируют судоводителей о состоянии судовых ходов, условиях плавания и гидрологии, об изменениях параметров, влияющих на судоходство;
осуществляют содержание судоходных гидросооружений (шлюзов) в исправном состоянии и обеспечивают пропуск судов через них;
Контролируют выполнение хозяйствующими субъектами, в ведении которых находятся мосты и другие сооружения на внутренних судоходных путях, требований по содержанию знаков навигационного ограждения, обеспечивающих достаточную безопасность плавания судов на примостовых участках и у других сооружений;
осуществляют ведомственный и производственный природно-охранный контроль.

5. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Су көлiгi департаментi кеме жүзу мақсатына арналған Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк кеме қатынасы су жолдарын пайдалануды реттеушi орган болып табылады.
6. Су жолдары мемлекеттiк кәсiпорындарының, олардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң:
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитетімен бiрлесе отырып, iшкi кеме қатынасы су жолдарында көпiрлер, су асты және су бетi өткелдерiн, су жиналымдарын, айлақтық құрылғылар мен басқа ғимараттарды жобалау мен салуға келiсудiң техникалық шарттарын беруге;<*>
табиғатты қорғау, су ресурстарының басқармасы органдарымен келiсе отырып, белгiленген тәртiппен жағалау алқабының бөлiнген учаскелердi навигациялық қоршау белгiлерiн орнату, олардың жақсы көрiнуi үшiн тоғайларды шабу, кемелердiң айлығы үшiн, жүктердi тиеп-түсiру үшiн құрылғыларды қондыру үшiн пайдалануға;
жабдықтау бригадаларының қызметкерлерiне қызметтiк жәйлар салу үшiн, белгiлер мен құрал-саймандар сақтау үшiн, уақытша қыстап шығу жайларын салу үшiн жағалаудан тыс жерлерден белгiленген тәртiппен бөлiнген учаскелердi пайдалануға;
қоршаған ортаның ластануын болдырмау жөнiнде бiрлесiп шаралар жасау мақсатында, кемелер апатқа ұшыраған немесе кездейсоқ қыстап шығуға мәжбүр болған кезде жүргiзiлетiн жұмыстар туралы табиғат қорғау органдарына хабарлауға;
көлемi осы жолдың бөлiгiнде рұқсат етiлгеннен /құрамалардың ұзындығы мен енi, бату тереңдiгi, түбiндегi судың тиiстi қоры және т.б./ асып кететiн кемелер мен құрамалардың қозғалысына тыйым салуға;
көлемi осы шлюз үшiн рұқсат етiлгеннен асып кететiн кемелердiң шлюз арқылы өтуiне жол бермеуге;
жолдың белгiлi бiр учаскесiнде жүзу қауiпсiздiгiне қауiп төнген кезде кемелердiң қозғалысына тыйым салуға;
Қазақстан Республикасының iшкi су жолдарын пайдаланудың тәртiбiн бұзған кеме иелерiнiң лицензиясын жою туралы, сондай-ақ заңдағы тәртiппен белгiленген басқа да жауапкершiлiк шаралары туралы Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Су көлiгi департаментiне ұсыныс енгiзуге құқы бар.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгерді - ҚРҮ-нің 1998.12.23. N 1322 қаулысымен.  P981322_
7. Iшкi су жолдарының кәсiпорындары өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулыларын және өкiмдерiн, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi мен Министрлер Кабинетiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң нормативтiк актiлерiн, осы Ереженi және мемлекетаралық келiсiмдерге сәйкес, Қазақстан Республикасының аумағында пәрмендi нормативтiк құжаттарды басшылыққа алады.

5. Органом, регулирующим пользование государственными судоходными водными путями в Республике Казахстан для целей судоходства, является Департамент водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
6. Государственные предприятия водных путей и их структурные подразделения имеют право:
выдавать совместно с Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики казахстан технические условия на проектирование и строительство на судоходных внутренних водных путях мостов, надводных и подводных переходов, водозаборов, причальных устройств и других сооружений;
использовать в установленном порядке по согласованию с органами охраны природы, управления водных ресурсов выделенные участки береговой полосы для установки знаков навигационного ограждения, рубки просек по улучшению их видимости, устройства приспособлений для причала судов, погрузки и выгрузки грузов;
использовать выделенные в установленном порядке вне пределов прибрежной полосы участки для возведения служебных помещений работникам обстановочных бригад, хранения знаков и инвентаря, устройства временных зимовальных помещений;
информировать органы охраны природы о производстве работ, вызванных случайно зимовкой или аварией судна, с целью выработки совместных мероприятий по недопущению загрязнения окружающей среды;
запрещать движение судов и составов с габаритами (длина и ширина состава, осадка, отсутствие надлежащего запаса воды под днищем и т. п.), превышающими допустимые для данного участка пути;
не допускать шлюзования судов с габаритами, превышающими допустимые для данного шлюза;
запрещать движение судов на определенных участках пути при наличии угрозы безопасности плавания;
давать предложения в Департамент водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан о лишении лицензии судовладельцев, нарушивших правило пользования внутренними водными путями Республики Казахстан, а также о других мерах ответственности в порядке, установленном законодательством.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 (вступает в силу с 1 января 1999 г.)  P981322_
7. Предприятия внутренних водных путей в своей деятельности руководствуются законами Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, постановлениями Верховного Совета и Кабинета Министров Республики Казахстан, нормативными актами Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, настоящим Положением и нормативными документами, действующими на территории Республики Казахстан в соответствии с межгосударственными соглашениями.

8. Iшкi су жолдарының қызметiн және жол шаруашылығы кәсiпорындарының өз мiндетiн атқаруын реттейтiн нұсқауларды, техникалық ережелер мен басқа да нормативтiк құжаттарды мемлекеттiк экологиялық сараптаудан өткеннен кейiн Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация министрлiгi бекiтедi.
9. Кеме жүретiн су қоймаларында құрылыс: көпiрлер, бөгеттер, су асты мен су бетi өткелдерiн, байланыс желiлерiн, электр желiлерi мен труба құбырларын, су iркуiштер, паром өткелдерiн, айлақтық құрылыс пен басқа да құрылғылар салуға, Қазақстан Республикасы Су кодексiнiң /20-бап/ талаптарын мiндеттi түрде орындаған кезде су жолдары мемлекеттiк кәсiпорындарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитетімен келiсiмi бойынша ғана рұқсат етiледi. <*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгерді - ҚРҮ-нің 1998.12.23. N 1322 қаулысымен.  P981322_
10. Қарауында көпiрлер, бөгеттер, iшкi су жолдарының басқа да құрылыстары бар шаруашылық жүргiзушi субъектiлер навигациялық қоршауды /тұрақты және жүзу белгiлерi/ және кемелердiң құрылыс маңайынан өтуiнiң қауiпсiздiгiн, бекiтiлген ережелерге сәйкес су қоймаларынан су өткiзудi өз есебiнен қамтамасыз етуге, табиғат қорғау органдарымен келiсе отырып, құрылыс маңайында су түбiн тереңдету мен тазарту жұмыстарын жүргiзуге, iшкi су жолдары бойынша жүзу ережелерiне сәйкес, қалқымалы көпiрлердiң астынан кеме жүретiн аралық жол ашуға /кеме иелерiнен қандай да бiр ақы алмай/ мiндеттi.
11. Кеме жүзуiнiң шарты бойынша су бассейндерiнiң разрядын белгiлейдi. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар Министрлiктiң Көліктік бақылау комитеті жүргiзедi.<*>
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚРҮ-нің 1998.12.23. N 1322 қаулысымен.  P981322_
12. <*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ алынып тасталды - ҚРҮ-нің 1998.12.23. N 1322 қаулысымен.  P981322_
13. Мемлекеттiк iшкi су жолдары бойынша теңiз және өзен көлiгiмен жүктердi әрi жолаушыларды тасымалдау жөнiндегi коммерциялық-кәсiпкерлiк қызмет, қарауында кемелер бар шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi меншiк нысанына қарамастан беретiн лицензия бойынша жүзеге асырылады.
14. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Су көлiгiнiң департаментi су жолдарының мемлекеттiк кәсiпорындарына iшкi су жолдарын алдағы жылы күтiп ұстауға төмендегi көрсетiлген тапсырмаларды белгiлейдi:
су жолдарының ұзындығы;
олардағы кеме жүрiсiнiң ауқымы /тереңдiгi, енi, айналу радиусы/;
навигациялық қоршаудың санаты /жарық берiлген, жарық қайтаратын, жарық бермеген/;
навигациялық қоршау мен кеме жүрiсiнiң гидротехникалық құрылысын бастаған және аяқтаған күндер.

8. Инструкции, технические правила и другие нормативные документы, регламентирующие деятельность внутренних водных путей и выполнение предприятиями путевого хозяйства своих функций, утверждаются в установленном порядке Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан после прохождения государственной экологической экспертизы.
9. Возведение на судоходных водоемах мостов, плотин, надводных и подводных переходов, линий связи, электропередачи и трубопроводов, водозаборов, паромных переправ, причальных сооружений и других устройств допускается только по согласованию с государственными предприятиями водных путей, Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики казахстан при обязательном выполнении требований Водного кодекса Республики Казахстан (ст. 20).<*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 (вступает в силу с 1 января 1999 г.)  P981322_
10. Хозяйствующие субъекты, в ведении которых находятся мосты, плотины и другие сооружения на внутренних водных путях, обязаны за свой счет обеспечивать навигационное ограждение (стационарные и плавучие знаки) и безопасный пропуск судов в районе сооружений, пропуски воды из водохранилищ в соответствии с утвержденными правилами, производить по согласованию с органами охраны природы углубление и очистку дна в районе сооружений, разводить судоходные пролеты наплавных мостов в соответствии с правилами плавания по внутренним водным путям (без взимания какой-либо платы с владельцев судов).
11. Установления разряда водных бассейнов по условиям плавания судов производится Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.<*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 (вступает в силу с 1 января 1999 г.)  P981322_
12. (Пункт 12 исключен - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 (вступает в силу с 1 января 1999 г.)  P981322_
13. Коммерческо-предпринимательская деятельность по перевозке грузов и пассажиров по государственным внутренним водным путям морским и речным транспортом осуществляется по лицензиям, выдаваемым Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан хозяйствующим субъектам, в ведении которых находятся суда, независимо от форм собственности.
14. Департамент водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан устанавливает государственным предприятиям водных путей задания на предстоящий год по содержанию внутренних водных путей с указанием:
протяженности водных путей;
габаритов судовых ходов на них (глубина, ширина, радиус закругления);
категории навигационного ограждения (освещаемая, светоотражательная, неосвещаемая);
даты начала и окончания действия навигационного ограждения и судоходных гидротехнических сооружений.

15. Iшкi су жолдары, кеме жүру шлюздары мемлекеттiк кәсiпорындардың, Кеме қатынасы мен теңiзде жүзу қауiпсiздiгi Бас инспекциясының қызметi республикалық бюджеттен қаржыландырылады.
16. Транзиттiк кеме қатынасы мен ортақ пайдаланымдағы айлақтардағы өндiрiстiк тапсырма шегiндегi жұмыстар ғана республикалық бюджет қаражатының есебiнен орындалады. Басқа барлық жұмыстар мен қызмет көрсетулердi, сондай-ақ тапсырмада көрсетiлген, бiрақ онда белгiленген мерзiм немесе параметр шеңберiнен басқа жұмыстар мен қызмет көрсетулердi меншiк нысанына қарамастан, мүдделi заңды ұйым мен жеке адамдардың өтiнiмi бойынша, шарттық негiзде және солардың есебiнен су жолдарының мемлекеттiк кәсiпорындары орындайды.
17. Бiр облыс шегiндегi тасымалдауды жүзеге асыратын су жолдарына қызмет көрсетушi кәсiпорындар осы облыстың жергiлiктi бюджетi есебiнен ұсталуы мүмкiн. Бұл жағдайдағы қаржыландырудың мөлшерiн Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Су көлiгi департаментi жалпы тәртiппен берген өндiрiстiк тапсырма негiзiнде жергiлiктi атқару органдары айқындайды.
18. Iшкi су жолдарының мемлекеттiк кәсiпорындары мен олардың құрылымдық бөлiмшелерi су жолдарының барлық белгiленген параметрлерi бойынша, өндiрiстiк тапсырмалардың толық, әрi сапалы орындалуына, бюджет қаражатының тиiмдi және нысаналы пайдаланылуына жауап бередi. Бөлiнген бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуына бақылауды Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Су көлiгi департаментi, сондай-ақ қаржыны бақылау органдары жүзеге асырады.

15. Деятельность государственных предприятий внутренних водных путей, судоходных шлюзов и Главной инспекции безопасности судоходства и мореплавания финансируется из республиканского бюджета.
16. За счет средств республиканского бюджета выполняются работы в пределах производственного задания только на транзитных судовых ходах и у причалов общего пользования. Все остальные работы и услуги, а также работы и услуги, указанные в задании, но за пределами установленных в нем сроков или параметров, выполняются государтсвенными предприятиями водных путей по заявкам заинтересованных юридических и физических лиц, независимо от форм собственности, на договорной основе за их счет.
17. Предприятия, обслуживающие водные пути, по которым осуществляются перевозки в пределах одной области, могут содержаться за счет местного бюджета данной области. Размер финансирования в этом случае определяется местными органами исполнительной власти на основании производственного задания, выданного в общем порядке Департаментом водного тарнспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
18. Государственные предприятия внутренних водных путей и их структурные подразделения несут ответственность за полноту и качество выполнения производственных заданий по всем установленным параметрам водных путей, эффективное и целевое использование бюджетных средств. Контроль за целевым использованием выделенных бюджетных средств осуществляется Департаментом водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, а также органами финансового контроля.