Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық кеңес туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 11 қаңтардағы N 33. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Республиканың министрлiктерi мен ведомстволарының тұтынушылар құқығын қорғау мәселелерi жөнiндегi қызметiн үйлестiрудi қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық кеңес құрылсын.
2. Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық кеңес құрамына өкiлдерi кiретiн республиканың министрлiктерi мен ведомстволарының тiзбесi қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық кеңес туралы Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
4. Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық кеңестiң жұмыс органы болып Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiленсiн.
5. Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық кеңестi Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы
саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Төрағасы басқарады деп белгiленсiн.
6. Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық
кеңестiң төрағасына Кеңестiң дербес құрамын құру тапсырылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 11 қаңтардағы
N 33 қаулысына
Қосымша
Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық
кеңестiң құрамына өкiлдерi кiретiн Қазақстан
Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарының
ТIЗБЕСI
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi
Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар
министрлiгi
Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда
құрылыс салу министрлiгi
Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi
Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт
министрлiгi
Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар
министрлiгi
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi
Қазақстан Республикасының өнеркәсiпте жұмыстарды қауiпсiз
жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi комитет <*>
Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және
сертификаттау жөнiндегi комитетi<*>
Республикалық санитарлық-эпидемиялық стансасы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық басқармасы
Қазақстан Республикасының Кеден комитетi <*>
Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi
ЕСКЕРТУ. Қосымшаға өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 11 қаңтардағы
N 33 қаулысымен
Бекiтiлген
Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi
ведомствоаралық кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер

О Межведомственном совете по защите прав потребителей
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 января 1995 г. N 33. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях обеспечения координации деятельности министерств и ведомств республики по вопросам защиты прав потребителей Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Создать Межведомственный совет по защите прав потребителей.
2. Утвердить перечень министерств и ведомств республики, представители которых входят в состав Межведомственного совета по защите прав потребителей, согласно приложению.
3. Утвердить Положение о Межведомственном совете по защите прав потребителей (прилагается).
4. Определить рабочим органом Межведомственного совета по защите прав потребителей Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
5. Установить, что Межведомственный совет по защите прав потребителей возглавляет Председатель Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
6. Поручить председателю Межведомственного совета по защите прав потребителей сформировать персональный состав Совета.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению
Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 11 января 1995 г. N 33
Перечень
министерств и ведомств Республики
Казахстан представители которых входят в состав
Межведомственного совета по защите прав потребителей<*>
Сноска. В Перечне заменены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_  .
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Министерство культуры Республики Казахстан
Министерство образования Республики Казахстан
Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан
Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан
Министерство труда Республики Казахстан
Министерство по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан
Министерство экологии и биоресурсов Республики Казахстан
Министерство экономики Республики Казахстан
Министерство финансов Республики Казахстан
Министерство юстиции Республики Казахстан
Комитет по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан
Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан
Республиканская санитарно-эпидемиологическая станция
Главное налоговое управление Министерства финансов Республики Казахстан
Таможенный комитет Республики Казахстан
Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике
Утверждено
постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 11 января 1995 г. N 33
Положение
о Межведомственном совете
по защите прав потребителей
I. Общие положения

1. Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық кеңес (бұдан былай - Кеңес) министрлiктер мен ведомстволардың тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi қызметiн үйлестiрудi қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
2. Кеңес өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының басқа да заңдық және нормативтiк өзге де актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
II. Кеңестiң мiндеттерi мен функциялары
3. Кеңестiң негiзгi мiндеттерi:
"Тұтынушылар құқығын қорғау туралы" Заңды жүзеге асыру жөнiндегi Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарының iс-қимылын үйлестiру;
"Тұтынушылар құқығын қорғау туралы" Заңның, тұтынушылар мүдделерiне қатысты басқа да заңдық және нормативтiк өзге де актiлердiң қолданылу практикасына талдау жасау;
тұтынушылар мүдделерiн қорғауды реттейтiн заң жобаларын, нормативтiк актiлердi әзiрлеуге қатысу;
тұтынушылар құқықтары мен мүдделерiн қорғау мәселелерi жөнiндегi қоғамдық пiкiрдi зерделеу iсiн ұйымдастыру;
тұтынушылар мүдделерiне қатысты заңдық және басқа актiлер жобаларына, баға мен тарифтердiң деңгейi мен құрылымына, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстар мен қызмет көрсетудiң сапасына тәуелсiз сараптама ұйымдастыру;
тұтынушылар құқығын қорғау туралы заңдарды насихаттау, барлық ұйымдық-құқықтық нысандарда, үлгiлер мен түрлерде бiлiм беретiн мекемелерге, мемлекеттiк басқару органдары қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруға, сондай-ақ тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi заңдардың сақталуын бақылауды жүзеге асыратын қоғамдық ұйымдарға арналған тұтынушылар құқығы мәселелерi жөнiндегi оқу бағдарламаларын әзiрлеуге қатысу болып табылады.
Өзiне жүктелген мiндеттердi шешу кезiнде Кеңес Қазақстан Республикасының өкiлдi және атқарушы органдарымен әрi қоғамдық ұйымдарымен бiрлесiп iс-қимыл жасайды.
III. Кеңестiң құқықтары мен өкiлдiктерi
Өзiне жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшiн Кеңестiң:
министрлiктерден, ведомстволардан, ұлттық және мемлекеттiк акционерлiк және холдинг компанияларынан, жергiлiктi әкiмдерден, мемлекеттiк және жеке меншiк кәсiпорындардан, ұйымдардан өзiне жүктелген мiндеттердi орындау үшiн қажеттi ақпаратты белгiленген тәртiппен сұратуға және алуға;
қызметi тұтыну саласындағы мемлекет саясатын жүзеге асыру мәселелерiмен байланысты министрлiктер мен ведомстволардан, кәсiпорындар мен ұйымдардан, ғылыми және зерттеу мекемелерiнен мамандарды, шетелдiк сарапшыларды сараптамалар мен конституциялар өткiзу үшiн белгiленген тәртiппен тартуға;
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне тұтынушылар құқығын қорғау мәселелерiне қатысты заң актiлерiнiң жобаларын енгiзуге құқығы бар.
IV. Кеңестiң қызметiн ұйымдастыру

1. Межведомственный совет по защите прав потребителей (далее - Совет) образуется в целях обеспечения координации деятельности министерств и ведомств по защите прав потребителей.
2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией Республики Казахстан, другими законодательными и иными нормативными актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
II. Задачи и функции Совета
3. Основными задачами Совета являются:
координация действий министерств и ведомств Республики Казахстан по реализации Закона Z913400_  "О защите прав потребителей";
анализ практики применения Закона "О защите прав потребителей", других законодательных и иных нормативных актов, затрагивающих интересы потребителей;
участие в разработке законопроектов, нормативных актов, регулирующих защиту интересов потребителей;
организация изучения общественного мнения по вопросам защиты прав и интересов потребителей;
организация независимой экспертизы проектов законодательных и иных актов, уровня и структуры цен и тарифов, а также качества товаров, работ и услуг, затрагивающих интересы потребителей;
пропаганда законодательства о защите прав потребителей, участие в разработке учебных программ по вопросам прав потребителей для образовательных учреждений всех организационно-правовых форм, типов и видов, повышения квалификации работников органов государственного управления, а также общественных организаций, осуществляющих контроль за соблюдением законодательства по защите прав потребителей.
При решении возложенных на него задач Совет взаимодействует с представительными и исполнительными органами Республики Казахстан и общественными организациями.
III. Права и полномочия Совета
Для осуществления возложенных на него функций Совет имеет право:
запрашивать и получать в установленном порядке от министерств, ведомств, национальных и государственных акционерных и холдинговых компаний, глав местных администраций, государственных и частных предприятий, организаций, информацию, необходимую для выполнения возложенных на него задач;
привлекать в установленном порядке для проведения экспертиз и консультаций специалистов из министерств и ведомств, предприятий и организаций, научных и исследовательских учреждений, зарубежных экспертов, деятельность которых связана с вопросами реализации политики государства в области потребления;
вносить в Кабинет Министров Республики Казахстан проекты законодательных актов, касающихся вопросов защиты прав потребителей.
IV. Организация деятельности Совета

4. Кеңес Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарының өкiлдерiнен құралады. Кеңестiң құрамына, сондай-ақ қызметi тұтынушылар құқығын қамтамасыз етумен байланысты ғылыми және қоғамдық мекемелердiң, қоғамдық және басқа ұйымдардың өкiлдерi кiредi.
Кеңес құрамын Кеңестiң төрағасы бекiтедi.
Кеңестiң жұмысына мамандарды, ғалымдарды, сарапшыларды және қызметi тұтыну саласындағы саясатты жүзеге асыру мәселелерiмен байланысты шет елдiк мемлекеттердiң әр түрлi ұйымдары мен мекемелерiнiң өкiлдерiн тартуға болады.
5. Кеңестi Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң төрағасы басқарады.
Кеңес мүшелерi өз құрамынан төрағаның орынбасарлары мен Кеңестiң хатшысын сайлайды.
6. Кеңестiң төрағасы, ол жоқ кезде - оның орынбасарларының бiрi Кеңестiң қызметiне басшылық етедi, мәжiлiстерде төрағалық етедi, оның жұмысын жоспарлайды және қабылдаған шешiмдердiң жүзеге асырылуына жалпы бақылау жасайды.
7. Кеңестiң мәжiлiстерi қажет болуына қарай, бiрақ тоқсан сайын кемiнде бiр рет өткiзiледi және хаттамалармен ресiмделедi.
8. Кеңес мәжiлiстерiнiң хаттамаларына мәжiлiсте төрағалық етушi мен Кеңестiң хатшысы қол қояды.
Мәжiлiстердiң хаттамалары Кеңес мүшелерiнiң қаперiне мәжiлiс өткен күннен бастап бiр апта iшiнде жеткiзiледi.

4. Совет формируется из представителей министерств и ведомств Республики Казахстан. В состав Совета входят также представители научных и общественных учреждений, общественных и других организаций, деятельность которых связана с обеспечением прав потребителей.
Состав Совета утверждается председателем Совета.
К работе Совета могут привлекаться специалисты, ученые, эксперты и представители различных организаций и учреждений зарубежных государств, деятельность которых связана с вопросами по реализации политики в области потребления.
5. Совет возглавляет Председатель Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
Члены Совета избирают из своего состава заместителей председателя и секретаря Совета.
6. Председатель Совета, а во время его отсутствия - один из его заместителей руководит деятельностью Совета, председательствует на заседаниях, планирует его работу и осуществляет общий контроль за реализацией принятых решений.
7. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал и оформляются протоколами.
8. Протоколы заседаний Совета подписываются председательствующим на заседании и секретарем Совета.
Протоколы заседаний доводятся до сведения членов Совета в течение недели со дня проведения заседания.