Қазақстанның мемлекеттiк даму банкi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 ж. 18 қаңтар N 59. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.01.19. N 71 қаулысымен.
"Қазақстанның Даму банкiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 6 қыркүйектегi N 1849 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне енгiзу үшiн Қазақстанның мемлекеттiк Даму банкi (бұдан әрi - Даму банкi) құрылуына байланысты Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы ұсыныс әзiрлесiн.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсiне банк туралы заңдарды мамандандырылған мемлекеттiк-банктердiң қызметiн ретке келтiрудiң статусы мен тәртiбi туралы ережелермен толықтыру туралы ұсыныстар енгiзу ұсынылсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
жыл сайын бюджеттердiң жобаларында Даму банкiсiнiң жарғылық қорын толықтыру мен кредиттiк ресурстарын қалыптастыруға жұмсалатын шығындарды көздейтiн болсын;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсiмен бiрге Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ұлттық Банкi арасындағы келiсiммен белгiленетiн лимит шегiнде Даму банкiне берiлетiн ұзақ мерзiмдi кредит ресурстарының 1995 жылға арналған тоқсандық көлемiн белгiлесiн.
4. Даму банкi:
Қазақстанның Үкiметi белгiлейтiн елдiң экономикалық дамуының басым салаларына сәйкес орташа және ұзақ мерзiмдi инвестициялық жобаларды қаржыландыру және кредит беру жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң агентi;
Қазақстан Республикасы атынан Қазақстан Республикасы алатын және кепiлдiк беретiн шетелдiк орташа және ұзақ мерзiмдi инвестициялық кредиттердiң (халықаралық қаржы ұйымдарының, агенттiктердiң, сондай-ақ шет мемлекеттердiң кредиттерiн қоса) заемшысы және оның қызмет көрсету жөнiндегi агентi;
қайтарылмайтын негiзде республика бюджетiне көзделген сома шегiнде немесе Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi белгiлейтiн лимит шегiнде республика бюджетiнiң қаражат есебiнен өтелетiн шетелдiк кредиттердi тарта отырып, салынып жатқан басым әлеуметтiк объектiлер құрылысын бюджеттен қаржыландыруға қызмет көрсету жөнiндегi агентi деп белгiленсiн.
5. 1995 жылдың 1 қаңтарынан бастап осы қаулының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан және (немесе) тапсырмасы бойынша Даму банкi шетелдiк кредит берушiлермен банкiаралық, жеке орташа және ұзақ мерзiмдi инвестициялық кредиттiк келiсiмдер жасасып, оларға қызмет көрсететiн болып белгiленсiн.

О Государственном банке развития Казахстана
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 января 1995 г. N 59. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан 19 января 1996 года N 71 ~P960071
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1994 г. N 1849 "О создании Государственного банка развития Казахстана" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству финансов Республики Казахстан подготовить для внесения в Верховный Совет Республики Казахстан предложения о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан в связи с созданием Государственного банка развития Казахстана (далее - Банк развития).
2. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан внести предложения о дополнении банковского законодательства положениями о статусе и порядке регулирования деятельности специализированных государственных банков.
3. Министерству финансов Республики Казахстан:
ежегодно предусматривать в проектах бюджетов расходы на пополнение уставного фонда и формирование кредитных ресурсов Банка развития;
совместно с Национальным Банком Республики Казахстан определить на 1995 год поквартальные объемы его долгосрочных кредитных ресурсов, предоставляемых Банку развития в пределах лимита, определяемого Соглашением между Правительством и Национальным Банком Республики Казахстан.
4. Установить, что Банк развития является:
агентом Правительства Республики Казахстан по финансированию и кредитованию среднесрочных и долгосрочных инвестиционных проектов в соответствии с определяемыми Правительством Казахстана приоритетами экономического развития страны;
заемщиком от имени Республики Казахстан иностранных среднесрочных и долгосрочных инвестиционных кредитов (включая международные финансовые организации, агентства, а также зарубежные государства), получаемых и гарантируемых Республикой Казахстан и агентом по их обслуживанию;
агентом по обслуживанию бюджетного финансирования строительства приоритетных социальных объектов, сооружаемых на безвозвратной основе в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете, или с привлечением иностранных кредитов, погашаемых за счет средств республиканского бюджета в пределах лимита, определяемого Верховным Советом Республики Казахстан.
5. Установить, что начиная с 1 января 1995 года Банк развития в соответствии с пунктом 4 настоящего постановления подписывает от имени и (или) по поручению Правительства Республики Казахстан межбанковские, индивидуальные среднесрочные и долгосрочные инвестиционные кредитные соглашения с иностранными кредиторами и осуществляет их обслуживание.

6. Келiсiлген инвестициялық саясат жасау мен жүргiзудiң қажеттiгiн ескере отырып:
Даму банкi шаруашылық жүргiзушi субъектiлер ұсынған және Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiнде қаржыландыру үшiн тiркелген жобаларды сараптауды, таңдауды, қажет болған жағдайда конкурстық негiзде жүзеге асырсын.
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Даму банкiсiмен келiсе отырып, қаржыландырылуына Даму банкiнiң өзiнiң, бюджеттiң және шетелдiк кредит берушiлер мен инвесторлардан тартылатын қаражаты есебiнен қалыптасқан қайтарылған кредиттiк ресурстардың жалпы көлемiнiң 60 процентiнен артпайтын мөлшерi жұмсалатын құны 50 (елу) млн. АҚШ долларынан асатын инвестициялық жобалардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне бекiтуге берiп отырсын.
Құны жоғарыда аталған сомадан аз жобалар бойынша заемшылармен кредиттiк шарттарды Даму банкiнiң Басқармасы белгiлеген Қаржыландыру және кредит беру ережелерiне сәйкес Даму банкi жасасады;
Даму банкi өз кредит ресурстарының жалпы көлемiнiң 10 процентiн салалық бағыныстылығы мен меншiк нысандарына қарамастан шағын бизнестiң аса тиiмдi және өзiн тез ақтайтын инвестициялық жобаларын жүзеге асыруға жұмсасын.
7. Даму банкi келесi күнтiзбе жылында Даму банкi қаржыландыратын инвестициялық объектiлердiң географиялық орналасуын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсiнiң облыстық басқармаларының қаржыландыру және кредит беру бөлiмдерiнiң құрамы мен мамандарын пайдалана отырып құрылатын облыстардағы филиалдарын ұйымдастыру жөнiндегi жұмыстарды аяқтасын.
1995 жылдың 1 наурызына дейiн Қазақстан Республикасының Экономиканы қайта жаңғырту қорының қаражаты есебiнен кредит берiлетiн объектiлер жөнiндегi қаржы және техникалық құжаттамаларды қабылдауды аяқтасын.
Облыстардың әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық органдары Даму банкiне өзiнiң жаңадан құрылып жатқан бөлiмшелерiн орналастыруға үй-жай таңдап алуына көмектессiн.
8. <*>
Ескерту. 8-тармақтың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.06.12.
N 813 қаулысымен.
9. Даму банкi басқармасының құрамы жетi адам болып белгiленсiн.
Даму банкi Басқармасының төрағасы екi апталық мерзiмде Басқарманың дербес құрамы жөнiнде Министрлер Кабинетiне ұсыныс енгiзсiн.
10. Даму банкiсiне:
Даму банкiсiнiң Басқармасы төрағасының төрт орынбасарын, оның iшiнде бiр бiрiншi орынбасарын ұстауға;
еңбекақы төлеудiң жүйесi мен мөлшерiн және банк мамандарын материалдық ынталандыру мен әлеуметтiк қамтамасыз етудiң басқа да түрлерiн дербес белгiлеуге рұқсат етiлсiн.

6. Учитывая необходимость выработки и проведения согласованной инвестиционной политики:
Банку развития осуществлять экспертизу и отбор проектов, предлагаемых хозяйствующими субъектами и зарегистрированных в Министерстве экономики Республики Казахстан, для финансирования, в необходимых случаях, на конкурсной основе.
Министерству экономики Республики Казахстан по согласованию с Банком развития представлять на утверждение Кабинета Министров Республики Казахстан перечень инвестиционных проектов стоимостью свыше 50 (пятьдесят) млн.долларов США, на финансирование которых направляется не более 60 процентов от общего объема возвратных кредитных ресурсов, сформированных Банком развития за счет собственных, бюджетных и привлекаемых средств иностранных кредиторов и инвесторов.
Кредитные договора с заемщиками на проекты со стоимостью ниже вышеуказанной суммы заключаются Банком развития в соответствии с Правилами финансирования и кредитования, утвержденными Правлением Банка развития;
Банку развития направлять 10 процентов из общего объема его кредитных ресурсов на реализацию особо эффективных и быстроокупаемых инвестиционных проектов малого бизнеса, независимо от их отраслевой принадлежности и форм собственности.
7. Банку развития завершить в очередном календарном году работу по организации филиалов в областях, образуемых с использованием персонала и специалистов отделов финансирования и кредитования инвестиций областных управлений Национального Банка Республики Казахстан, с учетом географического размещения инвестиционных объектов, финансируемых Банком развития.
Завершить до 1 марта 1995 года прием финансовой и технической документации по кредитуемым объектам за счет средств Фонда преобразования экономики Республики Казахстан.
Главам областных администраций, территориальным органам Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу оказывать Банку развития содействие в подборе помещений для размещения вновь организуемых его подразделений.
8. Пункт 8 утратил силу - постановлением КМ РК от 12 июня 1995 г. N 813.
9. Определить состав Правления Банка развития в количестве семи человек.
Председателю Правления Банка развития в двухнедельный срок внести предложения в Кабинет Министров по персональному составу Правления.
10. Разрешить Банку развития:
иметь четырех заместителей Председателя Правления Банка развития, в том числе одного первого;
самостоятельно определять систему и размеры оплаты труда, другие виды материального стимулирования и социального обеспечения специалистов Банка развития.

11. Даму банкiсiнiң Басқармасы төрағасының лауазымы медициналық және тұрмыстық қызмет көрсету жағынан министр лауазымына, ал басқарма төрағасы орынбасарларының лауазымы министр орынбасарларының лауазымына теңестiрiлсiн.
12. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Даму банкiсi Басқармасының төрағасын және оның орынбасарларын үкiметтiк байланыс арналарымен, сондай-ақ қажеттi көлемде телефон, халықаралық телефакс байланыстарымен көрсетiлетiн қызметтi теңгемен өтелетiн етiп бiрiншi кезекте қамтамасыз етсiн.
13. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн "Қазақстанның Даму банкiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 6 қыркүйектегi N 1849 Жарлығымен және осы қаулымен сәйкестендiру жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

11. Приравнять должность Председателя Правления Банка развития по условиям медицинского и бытового обслуживания к должности министра, а должности заместителей Председателя Правления - к должностям заместителей министра.
12. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в первоочередном порядке обеспечить Председателя Правления Банка развития и его заместителей правительственными каналами связи, а также в необходимом количестве телефонной, международной телефаксной связью с покрытием услуг в тенге.
13. Министерству юстиции Республики Казахстан внести в месячный срок предложение по приведению решений Кабинета Министров Республики Казахстан в соответствие с Указом Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1994 г. N 1849 "О создании Государственного банка развития Казахстана" и настоящим постановлением.
Премьер-министр Республики Казахстан