Өнеркәсiп және ауыл шаруашылығы өнiмiн биржалық сатуды кеңейту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 25 қаңтар N 89. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.07.28. N 1035 қаулысымен.
Тауар биржаларын сұраныс пен ұсыныстың шоғырлануын қамтамасыз ететiн ұйымдасқан рынок ретiнде дамыту, өнiм мен тауарға объективтi бағалар қалыптастыру, Қазақстан биржаларына шетелдiк субъектiлердi тарту, республикаға шетелдiк валютаның келуiн көбейту, Қазақстан банкiлерiнде ТМД мемлекеттерiнiң арнайы корреспонденттiк есепшоттар ашуын ынталандыру, өнiмдi экспорттаушылар арасында бәсекелестiктi дамыту мен республика бюджетiне түсетiн қаражатты ұлғайту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. 1995 жылдың 1 қаңтарынан бастап:
осы қаулының қосымшасында көрсетiлген тауарларды биржа тауарларының iшкi және сыртқы рыноктарында сату Қазақстан Республикасының тауар биржаларында контрактiлер жасау немесе оларды тiркеу жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте биржалық тауарлар бойынша қосымшада көрсетiлген ең аз мөлшерiнен асатын көлемде биржадан тыс жасалған мәмiлелер Қазақстан Республикасының тауар биржаларында мiндеттi тiркелуге жатады;
тауар өндiрушiлердiң қалауына қарай тауар биржаларында сатуға осы қаулының қосымшасында көрсетiлмеген өзге де өнiм шығарылуы мүмкiн деп белгiленсiн.
2. Өнiмдi, оның iшiнде стратегиялық жағынан маңызды өнiмдi экспорттауға ұзақ мерзiмдi не бiржолғы лицензиясы бар тауар өндiрушiлер мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлер оны республиканың тауар биржаларында сата алады.
3. Бюджетке келетiн салық түсiмдерiн көбейту мақсатында биржаларда жасалған барлық мәмiлелер тiркеледi.
Кеден органдары тауар биржаларында сатылатын тауарларды олардың сатып алу-сату жөнiндегi мәмiлесi республиканың тауар биржаларында жасалып, тiркелген жағдайда, ал лицензиялауға жататын тауарларды - лицензиясы болған жағдайда ғана Қазақстан Республикасынан тысқары шығаратын болсын.
4. Тауар биржаларының қызметi үшiн алынатын биржалық комиссиялық алымдардың және контрактiлердi тiркегенi үшiн алынатын алымдардың ставкалары қолданылып жүрген заңдарға сәйкес белгiленедi.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қаржы бақылау комитетi, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы республиканың банкiлерi мен биржаларына өткiзiп отырған өнiмдi сатып алу-сату операцияларының заңға сәйкес жүргiзiлуiне жүйелi түрде тексеру жүргiзiп отырсын.
6. Қазақстанның халықаралық агроөнеркәсiп биржасы биржадағы бағаларды, сатуға қойылатын тауарлардың тiзбесi мен олардың бастапқы бағаларын республикалық баспасөзде ұдайы жариялап отырсын.

О мерах по расширению биржевой торговли промышленной и сельскохозяйственной продукцией
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 января 1995 г. N 89. Утратило силу - постановлением Кабинета Министров РК от 28 июля 1995 г. N 1035 ~P951035
С целью развития товарных бирж как организованных рынков, обеспечивающих концентрацию спроса и предложения, формирования объективных цен на продукцию и товары, привлечения на биржи Казахстана иностранных хозяйствующих субъектов, увеличения притока в республику иностранной валюты, стимулирования открытия специальных корреспондентских счетов государств СНГ в банках Казахстана, создания условий для развития конкуренции между экспортерами продукции и увеличения поступлений средств в республиканский бюджет, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Установить, что начиная с 1 января 1995 года:
продажа на внутреннем и внешнем рынках биржевых товаров, указанных в приложении к настоящему постановлению, осуществляется путем заключения или регистрации контрактов на товарных биржах Республики Казахстан. При этом сделки, заключенные вне биржи по биржевым товарам в объемах, превышающих минимальный размер указанной в приложении партии, подлежат обязательной регистрации на товарных биржах Республики Казахстан;
по желанию товаропроизводителей на товарные биржи может выставляться и иная продукция, не указанная в приложении к настоящему постановлению.
2. Товаропроизводители и другие хозяйствующие субъекты, имеющие генеральные или разовые лицензии на экспорт продукции, в том числе и стратегически важной, могут реализовать продукцию на товарных биржах республики.
3. С целью увеличения налоговых поступлений в бюджет все сделки, совершенные на биржах, регистрируются.
Таможенным органам осуществлять выпуск за пределы Республики Казахстан товаров, реализуемых на товарных биржах, только при условии заключения и регистрации сделок по их купле-продаже на товарных биржах республики, а по лицензируемым товарам - и при наличии лицензии.
4. Ставки комиссионных биржевых сборов за услуги товарных бирж и сборов за регистрацию контрактов устанавливаются в соответствии с действующим законодательством.
5. Государственному комитету финансового контроля Республики Казахстан, Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан осуществлять систематические проверки банков и бирж республики на предмет законности проводимых операций купли-продажи продукции.
6. Международной Казахстанской агропромышленной бирже регулярно публиковать в республиканской прессе котировки биржевых цен, перечни товаров, выставляемых для продажи, и стартовые цены на них.

7. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1995 жылдың 1 қаңтарынан бастап тоқсан сайын сатылған тауардың номенклатурасы мен көлемiн, сату бағасын, сатып алушының атауы мен тауар жөнелтiлетiн елдiң атын көрсете отырып биржалық сауда туралы статистикалық есеп берiп отырсын. Бұған қоса, статистикалық деректер республиканың биржаларында сатылған тауардың жалпы көлемi туралы мәлiметтер бiлдiруге тиiс.
Республиканың биржалары мен Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы Қазақстан Республикасының
Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң
органдарына қажеттi ақпарат берiп тұрсын.
8. Осы қаулыны жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасында
жұмыс iстеп отырған тауар биржаларына 2 ай мерзiмде облыстарда
еншiлес кәсiпорындар құру ұсынылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 25 қаңтардағы
N 89 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасының тауар биржаларында
тiркелетiн биржалық тауарлардың
ТIЗБЕСI
<*>
Ескерту. Тiзбе жаңа кодтармен толықтырылды - ҚРМК-нiң 1995.03.18.
N 301 қаулысымен.
--------------------------------------------------------------------
Тауарлардың қысқаша      |Сыртқы экономикалық|
атауы              |қызметтiң тауар    | Бiр партиясының
|номенклатурасының  |  ең аз мөлшерi
|    коды           |
--------------------------------------------------------------------
Аккумуляторлар                    8507               500 дана
Автошиналар                       4011               500 дана

7. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу начиная с 1 января 1995 года ежеквартально представлять статистическую отчетность о биржевой торговле с отражением номенклатуры и объема проданного товара, цены продажи, наименования покупателя и страны назначения. Кроме того, статистические данные должны отражать сведения об общем количестве товаров, проданных на биржах республики.
Биржам республики и Главному таможенному управлению Министерства финансов Республики Казахстан представлять органам Государственного комитета Республики Казахстан по статистике и анализу необходимую информацию.
8. Рекомендовать действующим в Республике Казахстан товарным биржам в 2-месячный срок организовать в областях дочерние предприятия для реализации настоящего постановления.
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 января 1995 г. N 89
Перечень
биржевых товаров, регистрируемых на товарных
биржах Республики Казахстан
<*>
Сноска. В Перечень внесены изменения постановлением
Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 марта 1995 г. N 301.
--------------------------------------------------------------------
Краткое наименование     !   Код ТН ВЭД  ! Минимальный размер
товаров            !               !       партии
--------------------------------------------------------------------
Аккумуляторы                        8507            500 шт.
Автошины                            4011            500 шт.

Цемент                            2523               1 вагон
Қара металл прокаты             7208-7212            200 т
Көмiр, оның iшiнде
кокстелетiн көмiр                 2701               10 вагон
Ұн                                1101, 1102          1 вагон
Ет                                0201-0205           1 вагон
Шикi мұнайдың (газ конденсатын    ТН ВЭД 2709,
қоса) және оны өңдеу              271000330,
өнiмдерiнiң
<*>
271000350,

Цемент                              2523            1 вагон
Прокат черных металлов              7208-7212       200 т
Уголь, в том числе коксующийся      2701            10 вагонов
Мука                                1101, 1102      1 вагон
Мясо                                0201-0205       1 вагон
Нефть сырая (включая газовый        2709,
конденсат) и продукты ее            271000330,
переработки
<*>
271000350,