Талдықорған облысында қант қызылшасын өсiруге герман технологиясын алу мен ендiру жөнiндегi инвестициялық жобаны жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 8 ақпандағы N 138
Қазақстан Республикасының қантқа мұқтаждығына, оны өндiру үшiн материалдық ресурстардың жетiмсiздiгi мен тиiмдi технологиялардың болмауына байланысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Талдықорған облысында 10 мың га жер алаңына қант қызылшасын өсiруге кешендi технологияны енгiзу жөнiндегi Талдықорған облысының Н.Алдабергенов атындағы ұжымдық шаруашылығы мен "Лемкен КГ", "Аккорд" және "КВС" герман фирмаларының арасындағы жалпы сомасы 44,6 млн. (қырық төрт миллион алты жүз мың) немiс маркасына контрактылар жасауы дұрыс деп саналсын.
2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Эксимбанкi жобаға сараптау жүргiзiп, жобаны басым мәндi жобалардың индикативтiк тiзбесiне енгiзу және кейiн жүзеге асыру туралы шешім қабылдау үшiн оның нәтижелерiн 1995 жылдың 15 ақпанына дейiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне табыс етсiн.
3. Контрактыларды қаржыландыру Германияның қолданылып жүрген кредит желiсiнiң шеңберiнде жүзеге асырылсын.
4. Н.Алдабергенов атындағы ұжымдық шаруашылық:
1995 жылдың 5 ақпанына дейiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне және Қазақстанның Эксимбанкiне кредиттi өтеу жөнiндегi кепiлдi мiндеттемелермен бiрге кредиттi пайдаланушы - кәсiпорындар мен ұйымдардың тiзбесiн тапсырсын;
сақтандыру жарналары мен аванс төлемдерiн төлеудiң, негiзгi қарыз бен кредитке тартылған барлық қосымша шығындарды өтеудiң көздерiн айқындасын.
5. Н.Алдабергенов атындағы ұжымдық шаруашылық бас импортер мен кредит алушылардың мiндеттемелерi жөнiнде жауап берушi болып белгiленсiн.
6. Тартылған кредит бойынша үкiмет кепiлдiгiн беру белгiленген тәртiппен жүргiзiлсiн.
7. Қазақстанның Эксимбанкi:
аталмыш жоба бойынша герман банкiмен жеке кредит келiсiмiн жасасын;
жобаның сараптау нәтижелерi мен кредиттi өтеу және оған қосымша барлық шығындарды төлеу көздерiн айқындауды Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң мақұлдауы кредит келiсiмiнiң күшiне енуiнiң шарты болып табылады деп белгiленсiн;
кредиттi өтеу бойынша төлемдер жасалмау қаупi пайда болған жағдайда жобаны кредиттеудi тоқтата тұруды қоса алғанда, берешектiң төленуiн қамтамасыз ету жөнiнде қажеттi шаралар қабылдауға рұқсат етiлсiн.
Үкiмет шешiмiн талап ететiн барлық мәселелер бойынша
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнде қарауға дер
уақытында ұсыныс енгiзсiн.
8. Н.Алдабергенов атындағы ұжымдық шаруашылық Қазақстанның
Эксимбанкiмен кредит келiсiмiн жасасын.

О реализации инвестиционного проекта приобретения и внедрения германской технологии выращивания сахарной свеклы в Талдыкорганской области
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 февраля 1995 г. N 138
В связи с потребностью Республики Казахстан в сахаре, недостатком материальных ресурсов и отсутствием эффективных технологий для увеличения его производства Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Признать целесообразным заключение контрактов на общую сумму 44,6 млн. (сорок четыре миллиона шестьсот тысяч) немецких марок между коллективным хозяйством имени Н.Алдабергенова Талдыкорганской области и германскими фирмами "Лемкен КГ", "Аккорд" и "КВС" по внедрению комплексной технологии выращивания сахарной свеклы в Талдыкорганской области на площади 10 тыс.га.
2. Министерству экономики Республики Казахстан, Эксимбанку Казахстан провести экспертизу проекта и к 15 февраля 1995 года представить в Кабинет Министров Республики Казахстан ее результаты для принятия решения о включении проекта в индикативный перечень приоритетных проектов и последующей реализации.
3. Финансирование контрактов осуществить в рамках действующей кредитной линии Германии.
4. Коллективному хозяйству имени Н.Алдабергенова:
до 5 февраля 1995 года представить в Министерство финансов Республики Казахстан и Эксимбанку Казахстан перечень предприятий и организаций - пользователей кредита с их гарантийными обязательствами по погашению кредита;
определить источники выплат страховых взносов и авансовых платежей, погашения основного долга и всех сопутствующих привлекаемому кредиту расходов.
5. Определить коллективное хозяйство имени Н.Алдабергенова генеральным импортером и ответчиком по обязательствам получателей кредита.
6. Выдачу правительственной гарантии под привлекаемый кредит произвести в установленном порядке.
7. Эксимбанку Казахстан:
заключить с германским банком индивидуальное кредитное соглашение по данному проекту;
установить, что условиями вступления в силу кредитного соглашения являются одобрение Кабинетом Министров Республики Казахстан результатов экспертизы проекта и определение источников погашения кредита и выплаты всех сопутствующих ему расходов;
в случае возникновения угрозы неплатежей по погашению кредита разрешить принимать необходимые меры по обеспечению выплаты задолженности, включая приостановление кредитования проекта;
по всем вопросам, требующим решения Правительства, своевременно вносить предложения на рассмотрение Кабинета Министров Республики Казахстан.
8. Коллективному хозяйству имени Н.Алдабергенова заключить кредитное соглашение с Эксимбанком Казахстан.

9. Жобаның жүзеге асырылуын және кредит бойынша дер
уақытында төлемдердiң жасалуын бақылау Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Талдықорған облысының әкiмiне
жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

9. Контроль за реализацией проекта и своевременными выплатами по кредиту возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и главу Талдыкорганской областной администрации.
Премьер-министр
Республики Казахстан