Екiншi деңгейдегi банктердегi мемлекеттiк акция пакеттерiн басқаруды ретке келтiру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 20 наурыздағы N 304
Банктердегi қаржы тұрақтылығын нығайту, банктердiң жарғылық қорларындағы мемлекет үлесiнiң бақыланбай жұтылып кетуiн болдырмау, аталған мемлекеттiк үлеске жекешелендiру жүргiзу үшiн шарт дайындау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. 1995 жылғы 15 наурыздан бастап, мемлекеттiк кәсiпорындар мен акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi кәсiпорындардың жұмыс iстеп тұрған және жаңадан құрылған екiншi деңгейдегi банктердiң жарғылық қорына ақша қаражаты мен мүлiктi орналастыруына тыйым салынсын.
2. Екiншi деңгейдегi банктердiң жарғылық қорына акциялардың мемлекеттiк бақылау пакеттерiмен қоса, қаражат және мүлiк енгiзген мемлекеттiк кәсiпорындар мен кәсiпорындар, екiншi деңгейдегi банктердiң жарғылық қорына енгiзiлген активтер сомаларына кемiтулер жүргiзсiн. <*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚРМК-нiң 1996.02.08. N 179
қаулысымен. P960179_
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп, 1995 жылғы 1 сәуiрге дейiн "Қазагроөнеркәсiпбанк", "Alem Bank Каzакstаn", "Қазкредәлеуметбанк", "Тұранбанк" акционерлiк банктерiндегi мемлекеттiк басқару органдарының үлесiн қайта бағалау туралы ұсынысты осы банктерге олар мамандандырылған мемлекеттiктен акционерлiк банк болып қайта өзгертiлген сәтте және содан кейiнгi кезеңде берiлген мемлекеттiк мүлiк пен ақша қаражатының нақты құнын қалпына келтiрудi есте ұстай отырып әзiрлесiн және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзетiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1995 жылғы 1 маусымға дейiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне акциялардың бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi банктердi ұйымдық қайта өзгерту туралы ұсыныс енгiзсiн.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп, әрi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсе отырып, 1995 жылғы 1 шiлдеге дейiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне банктердегi мемлекеттiң үлесiн жекешелендiру туралы ұсыныс енгiзсiн.
6. Мемлекеттiң банктердi бақылау кеңестерiндегi өкiлдерiн
(мемлекеттiң жарғылық қордағы үлесiне сәйкес) Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi тағайындайды деп белгiленсiн.
7. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң банктердiң бақылаушы
кеңестерiндегi мемлекеттiң өкiлдерiне қатысты мәселелер жөнiндегi
кейбiр шешiмдерiнiң күшi қоса берiлiп отырған тiзбеге сәйкес,
жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 20 наурыздағы
N 304 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң банктердiң
бақылаушы кеңестерiндегi мемлекеттiң өкiлдерiне
қатысты күшiн жоғалтқан кейбiр шешiмдерiнiң
ТIЗБЕСI

О мерах по упорядочению управления государственным пакетом акций в банках второго уровня
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 марта 1995 г. N 304
В целях укрепления финансовой устойчивости банков, предотвращения неконтролируемого размыва доли государства в уставных фондах банков, подготовки условий для проведения приватизации указанных государственных долей Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Запретить начиная с 15 марта 1995 года государственным предприятиям и предприятиям, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, внесение денежных средств и имущества в уставные фонды существующих и вновь создаваемых банков второго уровня.
2. Государственным предприятиям и предприятиям с государственным контрольным пакетом акций, внесшим денежные средства и имущество в уставные фонды банков второго уровня, произвести уменьшение активов на суммы, внесенные в уставные фонды банков второго уровня <*> .
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 8 февраля 1996 г. N 179 P960179_ .
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Министерством финансов Республики Казахстан до 1 апреля 1995 года разработать и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о переоценке доли органов государственного управления в акционерных банках "Казагропромбанк", "Alem Bank Каzакstаn", "Казкредсоцбанк", "Туранбанк", имея в виду восстановить реальную стоимость государственного имущества и денежных средств, переданных этим банкам на момент их преобразования из специализированных государственных в акционерные банки и в последующий период.
4. Министерству финансов Республики Казахстан до 1 июня 1995 года внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения об организационном преобразовании банков, контрольный пакет акций которых принадлежит государству.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Министерством финансов Республики Казахстан и по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан до 1 июля 1995 года внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о приватизации государственной доли в банках.
6. Установить, что представители государства (в соответствии с долей государства в уставных фондах) в наблюдательных советах банков назначаются Министерством финансов Республики Казахстан.
7. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам, касающимся представителей государства в наблюдательных советах банков, согласно прилагаемому перечню.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 марта 1995 г. N 304
Перечень
Утративших силу некоторых
решений Правительства Республики
Казахстан, касающихся представителей
государства в наблюдательных советах банков

1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Тұранбанк" Қазақ акционерлiк банкi Басқармасының Төрағасы мен Бақылаушы кеңесi туралы" 1994 жылғы 31 қаңтардағы N 117 қаулысының 2-тармағы.
2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Alem Bank Kazakstan" акционерлiк банкi Басқармасының Төрағасы мен Бақылаушы кеңесi туралы" 1994 жылғы 11 сәуiрдегi N 366 қаулысының 2-тармағы.
3. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазагроөнеркәсiпбанк" акционерлiк банкi Басқармасының Төрағасы мен Бақылаушы кеңесi туралы" 1994 жылғы 19 сәуiрдегi N 403 қаулысының 2-тармағы.
4. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазкредәлеуметбанк" акционерлiк банкi Басқармасының Төрағасы мен Бақылаушы кеңесi туралы" 1994 жылғы 21 сәуiрдегi N 419 қаулысының 2-тармағы.
5. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң акционерлiк банктердегi өкiлдерi туралы" 1994 жылғы 10 қарашадағы N 1256 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 45, 490-бап).

1. Пункт 2 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 31 января 1994 г. N 117 "О Председателе Правления и Наблюдательном совете Казахского акционерного банка "Туранбанк".
2. Пункт 2 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 апреля 1994 г. N 366 "О Председателе Правления и Наблюдательном совете акционерного банка "Alem Bank Каzакstаn".
3. Пункт 2 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 апреля 1994 г. N 403 "О Председателе Правления и Наблюдательном совете акционерного банка "Казагропромбанк".
4. Пункт 2 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 апреля 1994 г. N 419 "О Председателе Правления и Наблюдательном совете акционерного банка "Казкредсоцбанк".
5. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 ноября 1994 г. N 1256 "О представителе Кабинета Министров Республики Казахстан в акционерных банках" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 45, ст. 490).