Балық шаруашылығы су айдындарын бекiту, пайдалану және қорғау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 5 сәуiрдегi N 414. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.03.18. N 246 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған Балық шаруашылығы су айдындарын бекiту, пайдалану және қорғау ережесi бекiтiлсiн. <*>
Ескерту. Тақырыбы және кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 5 сәуiрдегi
N 414 қаулысымен
Бекiтiлген
Балық шаруашылығы су айдындарын бекiту, пайдалану
және қорғау
ережесi <*>
Ескерту. Тақырыбы өзгерді, мәтін бойынша сөздер алмастырылды - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен .
1. Балықтарды және басқа су жәндiктерiн кәсiпшiлiк аулау үшiн пайдаланылатын немесе пайдаланылуы мүмкiн не кәсiпшiлiк балық қорларын жетiлдiруге арналған мәнi бар Қазақстан Республикасының барлық су қоймалары (аумақтық сулар, iшкi теңiздер, өзендер, көлдер, тоғандар, су бөгендерi мен олардың қосымша сулары) балық шаруашылық су қоймалары деп саналады.
2. Балық қорлары мен басқа да су жәндiктерiн қорғау, осы Ереженiң талаптарын, Қазақстан Республикасында балық аулау және басқа да су жәндiктерiн аулау ережесiн, басқа да су жәндiктерi кәсiпшiлiгiнiң шарттарын сақтауға, сондай-ақ балық шаруашылық су қоймаларында балық қорларын жетiлдiру және мелиорация жөнiндегi шараларды өткiзуге мемлекеттік бақылау жасауды балық ресурстарын және басқа да су жәндiктерiн қорғау, олардың өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы арнайы уәкiлеттi органдар (бұдан әрi - арнайы уәкiлеттi орган) жүзеге асырады. <*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен .
3. Балық шаруашылық су қоймаларында балық аулау ережесiн Қазақстан Республикасының Үкіметi бекiтедi. <*>
Қазақстан  Республикасында балық аулау және басқа да су жәндiктерiн аулау ережесiн арнайы уәкiлеттi орган тиiстi ғылыми ұйымдардың ұсынымдары мен табиғат пайдаланушылардың (заңды және жеке тұлғалардың) ұсыныстары негiзiнде әзiрлейдi. <*>
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен .
4. Табиғат пайдаланушылар үшiн су қоймалары немесе су қоймаларының жекелеген телiмдерiн бекiтiп беру және оларға балықтарды кәсiпшiлiк аулауға, басқа да су жәндiктерiн аулауға құқық беру туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай құзыры бар атқарушы өкiмет органдары қабылдайды.
Атқарушы өкiмет органдарының көрсетiлген шешiмдерi конкурстық (тендер) комиссияның шешiмi негiзiнде қабылданады. Табиғат пайдаланушылар арасында балықтар мен басқа да су жәндiктерiн аулау лимиттерi мен квоталарын бөлу жөнiндегi шешiмдердi арнайы уәкiлеттi орган конкурстық (тендер) комиссия шешiмiнiң негiзiнде қабылдайды.<*>
Осы шешiмдер қабылданған соң табиғат пайдаланушылар мен арнайы уәкiлеттi органдар арасында су қоймаларын пайдалануға, балықтар мен басқа да су жәндiктерiн аулауға шарт жасалады.
Су қоймалары көлдердiң тауарлы (қолдан өсiрiлетiн балықтар) шаруашылықтарын құруға, әуесқой және спорттық балық аулауды ұйымдастыруға арналған сияқты балық аулауды және басқа да су жәндiктерiн аулауды жүзеге асыру үшiн де бөлiнуi мүмкiн.
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен

Об утверждении Правил закрепления, использования и охраны рыбохозяйственных водоемов
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 5 апpеля 1995 г. N 414. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 марта 2005 года N 246 (P050246)
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемые Правила закрепления, использования и охраны рыбохозяйственных водоемов. <*>
Сноска. В заголовок и преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 5 апреля 1995 г. N  414
Правила закрепления, использования и охраны
рыбохозяйственных водоемов <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .
1. Все водоемы Республики Казахстан (территориальные воды, внутренние моря, реки, озеры, пруды, водохранилища и их придаточные воды), которые используются или могут быть использованы для промысловой добычи рыбы других водных животных или имеют значение для воспроизводства запасов промысловых рыб, считаются рыбохозяйственными водоемами.
2. Охрана рыбных запасов и других водных животных, государственный контроль за соблюдением требований настоящего Правил, правил рыболовства и добывания других водных животных в Республике Казахстан, условий промысла других водных животных, а также за проведением мероприятий по воспроизводству рыбных запасов и мелиорации в рыбохозяйственных водоемах осуществляются специально уполномоченными органами в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных (далее - специально уполномоченный орган). <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .
3. Правила рыболовства в рыбохозяйственных водоемах утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Правила рыболовства и добывания других водных животных в Республике Казахстан разрабатываются специально уполномоченным органом на основе рекомендаций соответствующих научных организаций и предложений природопользователей (юридических и физических лиц). <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .
4. Решения о закреплении водоемов или отдельных участков водоемов за природопользователями и предоставлении им права на промысловый лов рыбы и добычу других водных животных принимаются теми органами исполнительной власти, которые обладают такой компетенцией согласно законодательству Республики Казахстан.
Указанные решения органов исполнительной власти принимаются на основе решения конкурсной (тендерной) комиссии. Решения по распределению лимитов и квот вылова рыбы и других водных животных между природопользователями принимаются специально уполномоченным органом на основе решения конкурсной (тендерной) комиссии.
После принятия этих решений между природопользователем и специальным уполномоченным органом заключается договор на пользование водоемов, добычу рыбы и других водных животных.
Водоемы могут выделяться как для осуществления лова рыбы и добычи других водных животных, так и для создания озерных товарных (культурных рыбных) хозяйств, для организации любительского и спортивного рыболовства. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .

5. Кәсiпшiлiк телiмдердiң жағалауынан шеткерi орналасқан iрi балық шаруашылық су қоймаларынан балықтарды және басқа су жәндiктерiн аулау арнайы уәкiлеттi органдардың әрбiр кемеге немесе аулаудың кәсiпшiлiк құралдарына, звеноға немесе әрбiр бригадаға берген рұқсаттары (лицензиялары) бойынша жүзеге асырылады.
6. Көлiк және гидротехникалық құрылғылар, темiр жол көпiрлерiнiң, сауда және әскери порттардың, айлақтардың кеме, жасау және кеме жөндеу заводтарының, нығайтылған аудандардың, әскери лагерьлердiң жерлерi белдеуiнде орналасқан балық кәсiпшiлiгi телiмдерiнде балық аулауға құқықты онда өз пайдалануында жер белдеулерi орналасқан ұйымдармен келiсiм бойынша арнайы уәкiлеттi органдар бередi.
7. Ғылыми ұйымдар арнайы уәкiлеттi органдармен келiсiм бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен барлық балық шаруашылық су қоймаларында кез-келген уақытта және кез-келген аулау құралдарымен зерттеу мақсаттары үшiн балық және басқа су жәндiктерiн аулауды жүзеге асыра алады. <*>
Ескерту. 7-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен
8. Табиғат қорғау заңнамасы мен осы Ереженiң талаптарын сақтай отырып, барлық су қоймаларынан балықтарды әуесқойлық және спорттық аулауға, жеке тұтыну үшiн басқа да су жәндiктерiн аулауға барлық азаматтарға рұқсат етiледi. <*>
Ескерту. 8-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен
9. Шекаралық суларда (су қоймаларында) өнеркәсiптiк мақсатқа және жеке тұтыну үшiн балықтарды және басқа су жәндiктерiн аулау барысында шекаралық режимге қатысты ережелер сақталуы керек.
10. Балық аулау мұқтажы үшiн (қоржынды ауды тарту, аулау құралдарын кептiру мен жөндеу, кемелердi жөндеу, тетiктердi қондыру, уақытша тұрғын және өндiрiстiк құрылыстарды салу мен басқа да жұмыстарды жүргiзу) табиғат пайдаланушыларға пайдалану көлемi мен тәртiбiн су және орман ресурстары мемлекеттiк басқару органдарының келiсiмi бойынша жергiлiктi атқарушы органдар белгiлейтiн жағалау белдеуiн пайдалану құқы берiледi.
11. Кәсiпшiлiк телiмдерде балықтар мен басқа да су жәндiктерiн аулауға құқық берiлген табиғат пайдаланушылар арнайы уәкiлеттi органдармен келiсiм бойынша өз күштерiмен және өз қаржылары есебiнен ау тартатын, жүзетiн және басқа аулайтын жерлердi тазалауды жүзеге асыруға, аулау құралдарын iрiктеу жерлерiндегi жағалау телiмдерiнiң тиiстi санитарлық жағдайын ұстауға мiндеттi.
12. Су жәндiктерiнiң кейбiр түрлерiнiң қорларын пайдалануды ұтымды жүзеге асыру мақсатында олардың пайдалануына лимит пен квота (үлес) белгiленуi мүмкiн.
Балық аулау мен басқа да су жәндiктерiне лимит пен квотаны белгiленген заңдық тәртiппен Республика Үкiметi бекiтедi.

5. Добыча рыбы и других водных животных в крупных рыбохозяйственных водоемах за пределами прибрежных промысловых участков производится по разрешениям (лицензиям), выдаваемым специальными уполномоченными органами на каждое судно или промысловое орудие лова, звено или каждую бригаду.
6. Право лова рыбы на рыбопромысловых участках, находящихся в полосах отвода транспортных и гидротехнических сооружений, железнодорожных мостов, торговых и военных портов, пристаней, судостроительных и судоремонтных заводов, укрепленных районов, военных лагерей, предоставляется специальными уполномоченными органами по согласованию с организациями, в пользовании которых находятся полосы отвода.
7. Научные организации по согласованию со специальными уполномоченными органами могут производить добычу рыбы и других водных животных для исследовательских целей во всех рыбохозяйственных водоемах в любое время и любыми орудиями лова в порядке, установленном законодательством. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .
8. Любительский и спортивный лов рыбы, добыча других водных животных для личного потребления разрешается всем гражданам во всех водоемах, с соблюдением требований природоохранного законодательства и настоящих Правил. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .
9. При добыче рыбы и других водных животных в промышленных целях и для личного потребления в пограничных водах (водоемах) должны соблюдаться правила, относящиеся к пограничному режиму.
10. Для нужд рыболовства (тяга неводов, просушка и ремонт орудий лова, ремонт судов, установка механизмов, возведение временных жилых и производственных построек и проведение других работ) природопользователям предоставляется право пользоваться береговой полосой, размеры и порядок использования которой определяются местными исполнительными органами по согласованию с государственными органами управления водными и лесными ресурсами.
11. Природопользователи, которым предоставлено право добычи рыбы и других водных животных на промысловых участках, по согласованию со специальными уполномоченными органами обязаны своими силами и за счет своих средств производить расчистку тоней, плавов и других мест лова, содержать в надлежащем санитарном состоянии береговые участки в местах выборки орудий лова.
12. В целях рационального использования запасов некоторых видов водных животных могут устанавливаться лимиты и квоты на их пользование.
Лимиты и квоты на добычу рыбы и других водных животных утверждаются Правительством республики в установленном законодательством порядке.

13. Су жәндiктерiнiң кейбiр түрлерiн сақтау мен ұдайы өндiру мақсатында оларды белгiленген су қоймаларында (су қоймалары телiмдерiнде) немесе белгiленген мерзiмдерде пайдалануға шаралар мен шек қойылуы белгiленуi мүмкiн. <*>
Балық және басқа да су жәндiктерiн аулауға шаралар салу мен мұндай шек қою белгiленген тәртiппен бекiтiлген республика су қоймаларында балық аулау ережелерiнде ескертiледi. <*>
Ескерту. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен
14. Мыналарға:
а) балық шаруашылығы су қоймаларында, жағалауларға және мұздың үстiне өндiрiстiк, коммуналдық, ауыл шаруашылығының және басқа кәсiпорындардың, көлiктiң барлық түрiнiң тазаланбаған және залалсыздандырылмаған қалдық суларын, сондай-ақ өндiрiстiк, тұрмыстық және басқа да қалдықтар мен қоқыстарды төгуге;
ә) арнайы уәкiлеттi органдардың келiсiмiнсiз үйiндiлер жасауға және балық уылдырық шашқан су жайылған телiмдердегi бұзылған үйiндiлердi қалпына келтiрудi жүзеге асыруға;
б) өзендерге, сағаларға және каналдарға бөгеттер және жаппай тосқауылдар жасауға, балық арнайы уәкiлеттi органдардың келiсiмiмен жүргiзiлетiн санитарлық, гидротехникалық, мелиорациялық шаралардан басқа жағдайда, тоғандардың, көлдердiң суын ысырып ағызуға;
в) балық арнайы уәкiлеттi органдардың келiсiмiнсiз өзендердiң бекiре және лосось балықтар уылдырық шашатын жерлерiн сал жүргiзу арқылы ағаш тасымалдауға пайдалануға;
г) мұздың үстiне және балық шаруашылықтарының су жайылатын жағалауларына ағаштарды бұтақтағанда, жағаға үйгенде, мұзға үйгенде, сондай-ақ сал үшiн құрылыс салу барысында пайда болатын жаңқаларды, қабықтарды, кесiлген ағаштың ұнтақтары мен басқа да қалдықтарды қалдыруға;
Сал жүргiзушi ұйымдар осы мақсатқа пайдаланылатын балық шаруашылығы су қоймаларын батып кеткен ағаштардан және басқа қалдықтардан үнемi тазалап отыруға мiндеттi;
ғ) бағалы кәсiпшiлiк балықтардың ұрық шашуын қорғайтын кесуге рұқсат етiлмейтiн орман бөлiктерiнде, сондай-ақ бекiре, лосось балықтарын өсiретiн заводтар, шаруашылықтар ауданындағы су қоймалары жағалауынан үш шақырымға дейiнгi ормандарда (орманды күту, санитарлық, орманды қалпына келтiру үшiн ағаштарды iрiктеп кесу мақсатынан басқа) ағаш дайындау жұмыстарын жүргiзуге;
д) балық шаруашылық маңызы бар өзендерде оның арасының үштен екi бөлiгiнен артық жерлердi алатын қоршаулар жасауға;
е) балық шаруашылығы су қоймаларында арнайы уәкiлеттi органдардың рұқсатынсыз өзеннiң саязданған бөлiктерiнде кеме және ағаш тасымалдайтын салдар жүруi үшiн судың түбiн тереңдетудiң шұғыл жұмыстарынан, салды өзендерге амалсыз жол ашу, мұз көшкiнi және тасқын кезiнде аварияны болдырмау жөнiндегi жұмыстардан басқа жағдайда, жарылыстар жасауға.
Аталған жағдайларда жарылыс жұмыстарын жүргiзу жөнiнде арнайы уәкiлеттi органдарға тез арада хабар беру керек;
ж) жарылғыш және улы заттарды қолдана отырып балық және басқа су жәндiктерiн аулауға, сондай-ақ балық аулау кезiнде ататын және басқа тыйым салынған аулау құралдарын қолдануға;
з) аулау құралын өзеннiң немесе сағаның енiнiң үштен бiрiнен артық бөлiгiне орналастыруға;
и) судың түбiн тереңдету немесе оны тазалау жұмыстары кезiнде алынған топырақты балық уылдырық шашатын жерлерге және қыстайтын шұңқырларға төгуге, сондай-ақ балық шаруашылық су қоймаларында зығыр, сора, терi жууға;
к) арнайы уәкiлеттi органдардың келiсiмiнсiз балық аулауға рұқсат етiлмейтiн жерлерде су өсiмдiктерiн дайындауға;
қ) балық шаруашылығы су қоймаларына жақын жерлерде белгiленген ереженi сақтамай балық қорлары мен басқа да су жәндiктерi мен өсiмдiктерiне зиян келтiретiн өсiмдiк қорғау, олардың өсуiне ықпал ету құралдарын, минералды тыңайтқыштар мен басқа да құралдарды тасымалдауға, сақтауға және қолдануға;
л) бағалы балық түрлерiн, теңiз ұсақ жәндiктерiн, су омыртқасыздарын, уылдырықты, сондай-ақ теңiз жәндiктерiнiң терiлерi мен осы биоқорлардың басқа да өнiмдерiн ауланған жерлерде тиiстi рұқсатсыз сатып алуға және сатуға немесе басқа жолмен алуға;
м) балық шаруашылығы су қоймаларында арнайы уәкiлеттi органдардың рұқсатынсыз балықтарды және басқа су жәндiктерi мен өсiмдiктерiн жерсiндiру жұмыстарын жүргiзуге рұқсат етiлмейдi. <*>
Ескерту. 14-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен

13. В целях сохранения и воспроизводства некоторых видов водных животных могут устанавливаться меры или ограничения в пользовании ими на определенных водоемах (участках водоемов) и на определенные сроки.
Такие меры и ограничения на добычу рыбы и других водных животных оговариваются в правилах рыболовства в водоемах республики, утверждаемых в установленном порядке. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .
14. Не разрешается:
а) сбрасывать в рыбохозяйственные водоемы, на берега и на лед этих водоемов неочищенные и необезвреженные сточные воды промышленных, коммунальных, сельскохозяйственных и иных предприятий и всех видов транспорта, а также производственные, бытовые и другие виды отходов и отбросов;
б) производить без согласования со специальными уполномоченными органами обвалование и восстановление разрушенных валов на полойных участках, являющихся местами нереста рыбы;
в) устраивать завалы и сплошные заграждения рек, протоков и каналов, спускать из ильменей и озер воду, за исключением тех случаев, когда по согласованию со специальными уполномоченными органами проводятся санитарные, гидротехнические или мелиоративные мероприятия;
г) использовать без согласования со специальными уполномоченными органами для сплава леса реки, являющиеся местами нереста осетровых и лососевых рыб;
д) оставлять на льду и затопляемых берегах рыбохозяйственных водоемов щепу, кору, опилки и прочие отходы, образующиеся при разделке древесины, при береговой сплотке и сплотке на льду, а также при постройке сооружений для сплава леса.
Лесосплавляющие организации обязаны регулярно проводить очистку рыбохозяйственных водоемов, используемых для сплава леса, от затонувших древесины и приспособлений;
е) производить заготовку древесины (кроме заготовок в порядке рубок ухода за лесом, санитарных рубок, лесовосстановительных выборочных рубок) в запретных полосах лесов, защищающих нерестилища ценных промысловых рыб, а также в находящихся на расстоянии не менее трех километров от берега водоема лесах в районах расположения заводов и хозяйств по разведению осетровых и лососевых рыб;
ж) устраивать на реках, имеющих рыбохозяйственное значение, запани с ограждениями, занимающими более двух третей живого сечения реки;
з) производить без разрешения специальных уполномоченных органов в рыбохозяйственных водоемах взрывные работы, за исключением проведения неотложных дноуглубительных работ для поддержания судоходства и лесосплава на обмелевших участках рек, работ по принудительному вскрытию сплавных рек и по предотвращению аварий в период ледохода и паводков.
О проведении взрывных работ в указанных случаях немедленно ставятся в известность специальные уполномоченные органы;
и) производить добычу рыбы и других водных животных с применением взрывчатых и отравляющих веществ, а также применять при добыче рыбы огнестрельное оружие и другие запрещенные орудия лова;
к) занимать орудиями лова более двух третей ширины реки или протоки;
л) сбрасывать грунт, выбранный при проведении дноуглубительных и дноочистительных работ, в местах нерестилищ и зимовальных рыбных ям, а также производить в рыбохозяйственных водоемах мочку льна, конопли, кож и т.п.;
м) производить без согласования со специальными уполномоченными органами заготовку водной растительности в запретных для рыболовства местах;
н) транспортировать, хранить и применять вблизи рыбохозяйственных водоемов средства защиты растений, стимуляторы их роста, минеральные удобрения и другие препараты, могущие причинить ущерб рыбным запасам и другим водным животным и растениям, без соблюдения установленных правил;
о) купля и продажа, а также другой способ приобретения на местах добычи, без соответствующего разрешения, ценных видов рыб, морских млекопитающих и водных беспозвоночных, икры, а также шкур морских животных и другой продукции из этих биоресурсов;
п) производить в рыбохозяйственных водоемах без разрешения специальных уполномоченных органов акклиматизацию рыб и других водных животных. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .

15. Балық шаруашылығы су қоймаларынан кәсiпорындар қажетi мен суландыру үшiн су қоршап алуды тек арнайы уәкiлеттi органдардың келiсiмiмен балықтың су қорғаны құрылысына түсуiнен қорғау үшiн арнаулы қондырғылар орнатылған жағдайда ғана жүргiзуге болады.
16. Балық шаруашылығы су қоймалары жанынан кәсiпорындар, ғимараттар және басқа да объектiлер орналастыру, жобалау, салу, жаңаларын пайдалануға беру, барларын қайта жаңғырту, кеңейту кезiнде, сондай-ақ осы су қоймалары мен оған таяу жерлерде (аймағында) басқа да түрлi жұмыстар жүргiзгенде бiрлестiктер, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар меншiк нысанына қарамастан, табиғат пайдаланушылар арнайы уәкiлеттi органдардың келiсiмiмен жобалар мен сметаларда балық қорын сақтау жөнiндегi шарларды көздеуге және жүзеге асыруға, бөгеттер салғанда су қоймасын балық шаруашылығына толық пайдалануға мiндеттi. <*>
Ескерту. 16-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен
17. Арнайы уәкiлеттi органдардың басшылары, олардың орынбасарлары мен арнайы уәкiлеттi органдардың мемлекеттiк инспекторлары мыналарға:
а) меншiк нысанына қарамастан, табиғат пайдаланушылардың лауазымды адамдарынан осы Ереже Қазақстан Республикасында балық аулау және басқа да су жәндiктерiн аулау ережесiн бұзғандығы жөнiнде түсiнiктеме беруiн талап етуге; <*>
ә) осы Ережеде және басқа нормативтiк актiлерде белгiленген балық аулау балық қорын қорғау ережесiн бұзғаны туралы белгiленген тәртiппен хаттама толтырады. Тәртiп бұзушының кiм екенiн сол жерде анықтау мүмкiн болмаған жағдайда мемлекеттiк арнайы уәкiлеттi органдар инспекторы оларды iшкi iстер органдарына немесе жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарына тапсыра алады;
б) осы Ереже мен басқа нормативтiк актiлерде белгiленген балық аулау және балық қорын қорғау ережесiн бұзған адамдардан өз құзыры шеңберiнде оларда бар қылмыс жасау, заңсыз балық, басқа да су жәндiктерi мен өсiмдiктерiн аулау құралы болып табылатын аулау, жүзу құралдарын, басқа да көлiк құралдары мен осы мақсатқа пайдаланған заттарын, тиiстi құжаттарын алуға құқылы.
Заңсыз ауланған балық және басқа да су жәндiктерi сол жерде немесе оларды қабылдау, өңдеу, өткiзу пункттерiнде де алынады және қажеттi құжаттар толтыру арқылы сол кездегi баға бойынша балық қабылдау пункттерiне немесе сауда ұйымдарына өткiзiледi.
Алынған аулау құралдары, жүзу және басқа да көлiк құралдары тәртiп бұзушының жауапкершiлiгi туралы мәселе шешiлгенше, Қазақстан Республикасының заңдарында басқаша көзделмесе, арнайы уәкiлеттi органдардың базаларында немесе осы органдардың қалауы бойынша басқа жерлерде сақталады.
Балық аулау ережесiн, аталған Ереженi және басқа нормативтiк актiлердi бұзу туралы қаралған iстiң нәтижесiне байланысты алынған аулау құралдары, жүзу және басқа көлiк құралдары белгiленген тәртiп бойынша кәмпескеленедi немесе иесiне қайтарылады. Тыйым салынған аулау құралдары биоқорлар аулаумен шұғылданатын ұйымдарға сатылады немесе басқа мақсатқа пайдалануға мүмкiн болмаған жағдайда жойылады.
Балық аулау мен балық қорғау ережесiн бұзушы адам табылмаған жағдайда ауланған балық пен қалдырып кеткен аулау құралдары мен жүзу құралдарын иесiз ретiнде арнайы уәкiлеттi органдар сатады;
в) белгiленген тәртiп бойынша мүлiктерге, көлiк құралдарына тексеру, аулау құралдары мен тәсiлiне байқау, ауланған балықтарға және басқа су жәндiктерiне кәсiпшiлiк жерiнде, қоймаларда, қабылдау пункттерiнде, сондай-ақ кемелерде, басқа да көлiк құралдарында тексеру жүргiзедi;
г) қызмет бабымен жол жүргенде бағыты бiр кемелердi, балық және басқа су жәндiктерiн аулаумен шұғылданатын кәсiпорындардың, колхоздардың және басқа ұйымдардың түрлi көлiктерiн тегiн пайдаланады;
ғ) осы Ереже мен басқа нормативтiк актiлерде белгiленген балық аулау және балық қорын қорғау ережесiнiң сақталуын тексеру үшiн балық шаруашылығы қоймаларындағы кәсiпорындарға, гидротехникалық ғимараттарға және басқа да ұйымдар мен объектiлерге тосқауылсыз кiредi және анықталған кемшiлiктi жою туралы мiндеттi түрде орындауға жататын нұсқаулар бередi. Арнайы уәкiлеттi органдардың басшылары мен олардың орынбасарларына балық қорын және басқа су жәндiктерiн, олардың тiршiлiк ететiн ортасын, өсiп-өну және көшу жағдайын қорғау жөнiндегi ереже, норма, басқа да талаптар жүйелi түрде бұзылған жағдайда оны қалпына келтiргенге дейiн жұмысты тоқтатуға құқық берiледi. Айрықша режиммен жұмыс iстейтiн объектiлерге кiру белгiленген тәртiп бойынша жүргiзiледi;
д) кәсiпорындардың, колхоздардың және басқа табиғат пайдаланушы ұйымдардың олардың түрлерi мен кәсiпшiлiк ауданы бойынша балық және басқа су жәндiктерiн аулау жөнiндегi есеп-қисап материалдарымен танысады;
е) балық және басқа су жәндiктерiн аулаумен шұғылданатын кәсiпорындар мен ұйымдардың лауазымды адамдарының балық аулау және балық қорын қорғау ережесiне сай келмейтiн iстерi мен нұсқауларын тоқтатады және бұзады;
ж) осы Ереже мен басқа да нормативтiк актiлерде белгiленген балық аулау және балық қорын қорғау ережесiн бұзу нәтижесiнде балық шаруашылығына келтiрiлген зиянның орнын толтыру қаражатын мемлекет есебiне өндiрiп алу жөнiнде меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындарға және ұйымдарға, сондай-ақ азаматтарға талап қояды;
з) балық аулау мен балық қорғау ережесiн бұзуға жол берген лауазымды адамдар мен азаматтарға заңда белгiленген тәртiппен айып салынады.
Заңда көзделген жағдайларда аулау тәртiбiн бұзу туралы материалдар кiнәлi адамдарды қылмыстық жауапқа тарту туралы мәселенi шешу үшiн белгiленген тәртiппен тиiстi органдарға жiберiледi.
Ескерту. 17-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.05. N 427   қаулысымен

15. Забор воды из рыбохозяйственных водоемов для нужд предприятий и для орошения может производиться только при условии установки по согласованию со специальными уполномоченными органами специальных приспособлений для предохранения рыбы от попадания в водозаборные сооружения.
16. При размещении, проектировании, строительстве и вводе в эксплуатацию новых, реконструкции и расширении существующих предприятий, сооружений и других объектов на рыбохозяйственных водоемах, а также при проведении различных видов работ на этих водоемах и в их прибрежных полосах (зонах) объединения, предприятия, учреждения и организации природопользователи, независимо от форм собственности обязаны по согласованию со специальными уполномоченными органами предусматривать в проектах и сметах и осуществлять мероприятия по сохранения рыбных запасов, а при строительстве плотин - мероприятия по полному использованию водохранилищ под рыбное хозяйство. <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .
17. Руководители специальных уполномоченных органов, их заместители и государственные инспектора специальных уполномоченных органов имеют право:
а) требовать от должностных лиц природопользователей, независимо от форм собственности объяснения по поводу нарушения ими настоящего Правил и правил рыболовства и добывания других водных животных в Республике Казахстан;
б) составлять в установленном порядке протоколы о нарушениях правил рыболовства и охраны рыбных запасов, определенных настоящими Правилами и другими нормативными актами. При невозможности установления личности нарушителя на месте государственные инспектора специальных уполномоченных органов могут доставлять их в органы внутренних дел или в местные исполнительные органы внутренних дел или в местные исполнительные органы власти;
в) изымать в пределах своей компетенции у лиц, нарушивших правила рыболовства рыбных запасов, установленные настоящими Правилами и другими нормативными актами, находящиеся при них орудия лова, плавучие и другие транспортные средства и иные предметы, являющиеся орудиями совершения нарушения, незаконно добытые рыбу и других водных животных, а также соответствующие документы.
Незаконно добытые рыба и другие водные животные изымаются как на месте лова, так и в пунктах их приемки, обработки и реализации и сдаются на рыбозаводы, рыбоприемные пункты или торгующим организациям по действующим ценам, с составлением необходимых документов.
Изъятые орудия лова, плавучие и другие транспортные средства хранятся на базах специальных уполномоченных органов или в других местах по усмотрению этих органов до решения вопроса об ответственности нарушителя, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
В зависимости от результатов рассмотрения дела о нарушении правил рыболовства, настоящего Правил и других нормативных актов изъятые орудия лова, плавучие и другие транспортные средства в установленном порядке конфискуются или возвращаются владельцу. Запрещенные орудия лова продаются организациям, занимающимся добычей биоресурсов, для их переделки или уничтожаются в случае невозможности использования их для других целей.
В тех случаях, когда лица, нарушившие правила рыболовства и охраны рыбных запасов, не обнаружены, добытая рыба и оставленные ими орудия лова и плавучие средства реализуются специальными уполномоченными органами как бесхозные;
г) производить в установленном порядке досмотр вещей, транспортных средств, проверку орудий и способов лова, осмотр добытых рыбы и других водных животных на месте промысла, на складах, приемных пунктах, а также на судах и других транспортных средствах;
д) пользоваться бесплатно при служебных поездках попутными судами и другими видами транспорта предприятий, колхозов и других организаций, занимающихся добычей рыбы и других водных животных;
е) беспрепятственно посещать предприятия, гидротехнические сооружения и иные организации и объекты на рыбохозяйственных водоемах для проверки соблюдения правил рыболовства и охраны рыбных запасов, установленных настоящими Правилами и другими нормативными актами, и давать обязательные для исполнения указания об устранении выявленных нарушений. Руководителям специальных уполномоченных органов и их заместителям предоставляется право приостанавливать работы, при проведении которых систематически нарушаются правила, нормы и иные требования по охране рыбных запасов и других водных животных, среды обитания, условий размножения и путей их миграции, впредь до устранения нарушений. Посещение объектов с особым режимом работы производится в установленном порядке;
ж) знакомиться на предприятиях, в колхозах и других
организациях-природопользователях с учетными материалами по добыче
рыбы и других водных животных по их видам и районам промысла;
з) приостанавливать и отменять противоречащие правилам рыболовства и охраны рыбных запасов действия и указания должностных
лиц предприятий и организаций, занимающихся добычей рыбы и других водных животных;
и) предъявлять иски к предприятиям и организациям всех форм
собственности, а также к гражданам о взыскании в доход государства
средств в возмещение ущерба, нанесенного рыбному хозяйству в
результате нарушения правил рыболовства и охраны рыбных запасов,
установленных настоящим Положением и другими нормативными актами;
к) налагать, в установленном законодательством порядке,
штрафы на должностных лиц и граждан, допустивших нарушение правил
рыболовства и охраны рыбных запасов.
В случаях, предусмотренных законодательством, материалы о
нарушениях направляются в установленном порядке в соответствующие
органы для решения вопросов о привлечении виновных лиц к уголовной
ответственности. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 2003 г. N 427 .

18. Арнайы уәкiлеттi органдардың басшы қызметкерлерiне (мемлекеттiк инспекторлардың құқын пайдаланушыларға) және мемлекеттiк балық қорғау инспекторларына айырмашылық белгiсi бар тегiн пiшiмдi киiм-кешек және қызметтiк борышын атқару кезiнде қарумен жүруге құқық берiледi.

18. Руководящим работникам (пользующимся правами государственных инспекторов) и государственным инспекторам органов рыбоохраны выдается бесплатно форменная одежда со знаками различия и предоставляется право ношения оружия во время исполнения служебных обязанностей.