Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Қорғаныс өнеркәсiбi жөнiндегi комитет туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 30 сәуiр N 605. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.07.29. N 942 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Қорғаныс өнеркәсiбi жөнiндегi комитет туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 30 сәуiрдегi
N 605 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң
жанындағы Қорғаныс өнеркәсiбi жөнiндегi
комитет туралы
Ереже
I. Жалпы қағидалар
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 7 қазандағы N 1879 Жарлығымен құрылған Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Қорғаныс өнеркәсiбi жөнiндегi комитет (бұдан былай - Комитет) мемлекеттiк атқарушы өкiметтiң орталық органы болып табылады және қорғаныстық, әрi екi рет қолданылатын өнiмдердi дайындау мен өндiру саласында мемлекеттiк реттеудi және өз қаралымындағы мәселелер бойынша салааралық үйлестiрудi жүзеге асырады. Комитеттiң өз құзыры шегiндегi шешiмдерi республиканың мемлекеттiк басқару органдары үшiн мiндеттi болып табылады.
2. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комитет мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен, жергiлiктi атқарушы өкiметтiң органдарымен бiрлесе отырып, қорғаныс-өнеркәсiп кешенi саласындағы мемлекеттiк саясатты жүргiзедi.
4. Комитеттiң орталық аппаратын ұстау республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдары үшiн көзделген қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
5. Комитет заңды тұлға болып табылады, оның қолданылып жүрген заңдарға сәйкес банк мекемелерiнде бюджеттiк және басқа шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi, сондай-ақ тиiстi мөрлерi, мөртаңбалары мен бланкiлерi болады.
II. Комитеттiң мiндетi
6. Комитеттiң негiзгi мiндетi:
қару-жарақ пен әскери техниканы, екi рет қолданылатын өнiмдердi дайындау мен өндiру, қорғаныс-өнеркәсiп кешенiн құрылымдық қайта бағдарлау саласында мемлекеттiк саясатты қалыптастыру iсiн жүзеге асырып, оған қатысу;
қорғаныс кәсiпорындарын конверсиялау саласында мемлекеттiк саясатты белгiлеу;
қару-жарақты, әскери техниканы, арнайы материалдарды, заттай мүлiктi және жабдықтарды, қорғаныс пен қауiпсiздiк қажетiне арналған басқа да материалдық ресурстарды экспортқа-импортқа берiп тұру саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру;
республика қорғанысы мен қауiпсiздiгiнiң қажетi үшiн қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнiң өнiмдерiн сатып алу мен берiп тұруға тапсырыстарды белгiлеуге қатысу;
қару-жарақ, әскери техника және оқ-дәрi, екi рет қолданылатын өнiмдерiн дайындау мен өндiру саласында кез келген меншiк нысанындағы кәсiпорындардың қызметiн лицензиялау;
қорғаныс өнеркәсiбi кәсiпорындары мен ұйымдарының ерекше кезеңде тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мақсатында жұмылдырушылық қуаттарды жасау мен сақтау, қажеттi жұмылдырушылық резервтердi молықтыру жөнiндегi жоспарлар мен тапсырмалардың, сондай-ақ азаматтық қорғаныс пен жұмылдырушылық даярлық жөнiндегi басқа да шаралардың орындалуын ұйымдастыру;
шетелдiк ведомстволармен, компаниялармен, ұйымдармен әскери-техникалық ынтымақтастық жөнiнде ғылыми-техникалық, өндiрiстiк, кооперациялық байланыстар орнату;
жаппай қырып-жоятын қаруды таратпау, сондай-ақ қару-жарақты шектеу, қысқарту және жою жөнiндегi халықаралық шарттарды, келiсiмдер мен мiндеттемелердi жүзеге асыруға қатысу;
қорғаныс өнеркәсiбi кәсiпорындар мен ұйымдарының ғылыми-техникалық, өндiрiстiк әлеуетiн тиiмдi пайдалануды, еңбек бөлiнiсiн ұтымды жүргiзудi, ғылыми қамтымды қорғаныс және азаматтық өнiмдердi дайындау мен өндiруге арналған кооперацияны дамытуды ұйымдастыру болып табылады.
III. Комитеттiң функциялары

Об утверждении положения о комитете по оборонной промышленности при Кабинете Министров Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 апреля 1995 г. N 605. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 июля 1996 г. N 942 ~P960942
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о Комитете по оборонной промышленности при Кабинете Министров Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 30 апреля 1995 г. N 605
Положение
о Комитете по оборонной промышленности
при Кабинете Министров Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Комитет по оборонной промышленности при Кабинете Министров Республики Казахстан (далее - Комитет), созданный Указом Президента Республики Казахстан от 7 октября 1994 г. N 1879 U941879_ , является центральным органом государственной исполнительной власти и осуществляет государственное регулирование в области разработки и производства продукции оборонного и двойного применения, межотраслевую координацию по вопросам, находящимся в его ведении. Решения Комитета в пределах его компетенции обязательны для органов государственного управления республики.
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Комитет совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, местными органами исполнительной власти проводит государственную политику в сфере оборонно-промышленного комплекса.
4. Содержание центрального аппарата Комитета осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете для органов государственного управления Республики Казахстан.
5. Комитет является юридическим лицом, имеет бюджетный и другие счета в учреждениях банков в соответствии с действующим законодательством, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на казахском и русском языках, а также соответствующие печати, штампы и бланки.
II. Задачи Комитета
6. Основными задачами Комитета являются:
осуществление и участие в формировании государственной политики в области разработки и производства вооружения и военной техники, продукции двойного применения, структурной переориентации оборонно-промышленного комплекса;
разработка государственной политики в области конверсии оборонных предприятий;
реализация государственной политики в области экспортно-импортных поставок вооружения, военной техники, специальных материалов, вещевого имущества и снаряжения, других материальных ресурсов для нужд обороны и безопасности республики;
участие в формировании заказов на закупку и поставку продукции оборонно-промышленного комплекса для нужд обороны и безопасности республики;
лицензирование деятельности предприятий любых форм собственности в области разработки и производства вооружения, военной техники и боеприпасов, продукции двойного применения;
организация выполнения планов, заданий по созданию и сохранению мобилизационных мощностей, накопление необходимых мобилизационных резервов, а также других мероприятий по гражданской обороне и мобилизационной подготовке в целях обеспечения устойчивой работы в особый период предприятий и организаций оборонной промышленности;
установление научно-технических, производственных, кооперационных связей по военно-техническому сотрудничеству с зарубежными ведомствами, компаниями, организациями;
участие в реализации международных договоров, соглашений и обязательств по нераспространению оружия массового уничтожения, а также по ограничению, сокращению и ликвидации вооружения;
организация эффективного использования научно-технического, производственного потенциала предприятий и организаций оборонной промышленности, рационального разделения труда, развития кооперации для разработки и производства наукоемкой оборонной и гражданской продукции.
III. Функции Комитета

7. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай негiзгi функцияларды атқарады:
мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп мемлекеттiк қауiпсiздiк пен қорғаныс-өнеркәсiп әлеуетiн дамыту жөнiндегi шараларды материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етудiң ағымдағы және ұзақ мерзiмдi бағдарламаларының жобаларын әзiрлейдi;
қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнiң құрамына кiретiн кез келген меншiк нысанындағы кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң мемлекеттiк қорғаныс тапсырысын орындауға, қорғаныс өнеркәсiбiн дамытуға және конверсиялау бағдарламаларын жүзеге асыруға қатысты, сондай-ақ қару-жарақ пен техниканы зерттеу, әзiрлеу мен шығару жөнiндегi қызметiн үйлестiредi;
қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнде ғылым мен технологияларды дамыту бағдарламаларын жасайды, өзiнiң құзыры шегiнде кәсiпорындар мен ұйымдар құрылысының, оларды кеңейтудiң, қайта жаңарту мен техникалық жағынан қайта жарақтандырудың жобаларына тұжырымдамалар бередi;
қару-жарақты, әскери техниканы, арнайы материалдарды, заттай мүлiк пен жабдықтарды, экспортқа-импортқа берiп тұру саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру жұмысын ұйымдастырады;
мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп қорғаныс-өнеркәсiп кешенiн құрылымдық жағынан қайта құру бағдарламаларын әзiрлейдi, қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнiң объектiлерiн құру, қайта ұйымдастыру, қайтадан бейiмдеу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
- қорғаныс өнеркәсiп кешенiнде жасалатын өнiмдердiң (оның iшiнде мемлекеттiк қорғаныс тапсырысы бойынша жасалатын өнiмдердi қабылдау және олардың сақталуын бақылау жөнiндегi нормативтер мен техникалық талаптарды әзiрлеу арқылы) бәсекеге төтеп беруi мен сапасын қамтамасыз етуге;
- қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнiң ғылыми-техникалық және өндiрiстiк әлеуетiн тиiмдi пайдалануға бағытталған бiрыңғай техникалық саясатты жүргiзедi;
жаңа технологиялар әзiрлеп, енгiзу iсiне, қарау-жарақ пен әскери техниканы өнеркәсiптiк кәдеге жарату жөнiндегi жұмыстар жүргiзуге басшылық етедi;
қару-жарақ, әскери техника мен оқ-дәрi, сондай-ақ екi рет қолданылатын өнiмдердi дайындау мен өндiру саласындағы кез келген нысандағы кәсiпорындардың қызметiн лицензиялайды, аталған қызметке рұқсат берiлген кәсiпорындардың тiзiлiмiн жүргiзедi, қызмет бабындағы, азаматтық қару мен оған керектi оқ-дәрi өндiруге белгiленген тәртiппен лицензиялар бередi;
қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнiң құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың жұмылдырушылық даярлығы жөнiндегi шараларды орындауын ұйымдастырады;
өнiмдер жасау, қару-жарақ пен әскери техниканы өнеркәсiптiк кәдеге жарату кезiнде өндiрiстiк және экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету шараларын қолданады, белгiленген тәртiппен тиiстi нормативтiк-әдiстемелiк құжаттарды әзiрлейдi;
қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнiң кәсiпорындары мен ұйымдарына шетелдiк ұйымдармен және фирмалармен тiкелей өндiрiстiк және ғылыми-техникалық байланыстар орнатуға жәрдемдеседi, олардың сыртқы экономикалық қызметiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
өз құзыры шегiнде жаппай қырып-жоятын қаруды таратпау, сондай-ақ қару-жарақты шектеу, жою және қысқарту жөнiнде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, келiсiмдерi мен мiндеттемелерiн жүзеге асыруға байланысты жұмыстарды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң тапсыруы бойынша ғылым, техника және технологиялар саласындағы мемлекетаралық және үкiметаралық келiсiмдердi әзiрлеуге қатысады, қару-жарақ пен әскери техниканы әзiрлеу мен шығару жөнiнде кооперациялық байланыстар туралы келiсiмдер жасасады, олардың iске асырылуын қамтамасыз етедi;
өз құзыры шегiнде конверсиялау және қорғаныс-өнеркәсiп кешенiн дамыту бағдарламаларын жүзеге асыруға нысаналы, инвестициялық кредиттер мен басқа да қаржы қаражатын беруге байланысты мәселелердi шешедi;
объектiлердiң нысаналы пайдаланылуын және қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнде мемлекеттiк құпиялардың сақталуын қамтамасыз етудi бақылайды;
қорғаныс-өнеркәсiп кешенi құрамына кiретiн әр түрлi меншiк нысанындағы кәсiпорындар мен ұйымдардағы кеңестер жұмысы мен жиналыстарына, кәсiпорындар мен ұйымдарды акцияландыру немесе олардың қызметiн экономикалық жағынан реттеудiң басқа да әдiстерiн пайдалану туралы шешiмдер қабылдауға қатысады;
өз құзырына жататын мәселелер жөнiндегi заңдардың қолданылу практикасын қорытады, ұсыныстар әзiрлеп, оларды Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзедi.
Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген заңдарда көзделген өзге де функцияларды атқарады.
IV. Комитеттiң құқықтары

7. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами выполняет следующие основные функции:
разрабатывает совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами проекты текущих и долгосрочных программ материально-технического обеспечения мероприятий по государственной безопасности и развитию оборонно-промышленного потенциала;
осуществляет координацию деятельности предприятий, организаций и учреждений любых форм собственности, входящих в состав оборонно-промышленного комплекса, в части выполнения государственного оборонного заказа, развития оборонной промышленности и реализации программ конверсии, а также по исследованиям, разработкам и производству вооружения и военной техники;
разрабатывает программы развития науки и технологий в оборонно-промышленном комплексе, в пределах компетенции дает заключения на проекты строительства, расширения, реконструкции и технического перевооружения предприятий и организаций;
организует работу по реализации государственной политики в области экспортно-импортных поставок вооружений, военной техники, специальных материалов, вещевого имущества и снаряжения;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами разрабатывает программы структурной перестройки оборонной-промышленного комплекса, вносит предложения по созданию, реорганизации, перепрофилированию объектов оборонно-промышленного комплекса;
проводит единую техническую политику, направленную на:
- обеспечения конкурентоспособности и качества продукции, создаваемой в оборонно-промышленном комплексе (в том числе посредством разработки нормативов и технических требований по приемке продукции, изготовляемой по государственному оборонному заказу, и контролю за их соблюдением);
- эффективное использование научно-технического и производственного потенциала оборонно-промышленного комплекса;
возглавляет разработку и внедрение новых технологий, проведение работ по промышленной утилизации вооружений и военной техники;
осуществляет лицензирование деятельности предприятий любых форм собственности в области разработки и производства вооружения, военной техники и боеприпасов, а также продукции двойного применения, ведет реестр предприятий, допущенных к указанной деятельности, выдает лицензии на производство служебного, гражданского оружия и боеприпасов к нему в установленном порядке;
организует выполнение мероприятий по мобилизационной подготовке предприятий и организаций, входящих в состав оборонно-промышленного комплекса;
разрабатывает мероприятия по обеспечению производственной и экологической безопасности при изготовлении продукции, промышленной утилизации вооружения и военной техники, готовит в установленном порядке соответствующие нормативно-методические документы;
оказывает содействие предприятиям и организациям оборонно-промышленного комплекса в установлении прямых производственных и научно-технических связей с зарубежными организациями и фирмами, готовит предложения по совершенствованию их внешнеэкономической деятельности;
в пределах своей компетенции осуществляет работы, связанные с реализацией международных договоров, соглашений и обязательств Республики Казахстан по нераспространению оружия массового уничтожения, а также по ограничению, ликвидации и сокращению вооружений;
по поручению Кабинета Министров Республики Казахстан участвует в разработке межгосударственных и межправительственных соглашений в области науки, техники и технологий, заключает соглашения о кооперационных связях по разработке и производству вооружения и военной техники, обеспечивает их практическую реализацию;
решает в пределах своей компетенции вопросы, связанные с предоставлением целевых, инвестиционных кредитов и других финансовых средств на реализацию программ конверсии и развития оборонно-промышленного комплекса;
контролирует целевое использование объектов и обеспечение сохранности государственных тайн в оборонно-промышленном комплексе;
участвует в работе советов и собраний на предприятиях и в организациях различных форм собственности из состава оборонно-промышленного комплекса, в принятии решений об их акционировании или использовании других методов экономического регулирования их деятельности;
обобщает практику применения законодательства по вопросам, входящим в его компетенцию, разрабатывает предложения и вносит их в Кабинет Министров Республики Казахстан;
выполняет другие функции, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
IV. Права Комитета

8. Алға қойылған мiндеттер мен жүктелген функцияларға сәйкес Комитеттiң:
өз құзырындағы мәселелер бойынша мемлекеттiк реттеу мен салааралық үйлестiрудi қамтамасыз ететiн ақпараттық және нормативтiк материалдарды, шешiмдердi басып шығаруға;
мемлекеттiк және өзге де органдардан өз функцияларын жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттар мен материалдарды белгiленген тәртiппен сұратуға және алуға;
республиканың қорғаныс және қауiпсiздiк қажетiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiнде әр түрлi меншiк нысанындағы компаниялары, кәсiпорындары мен ұйымдары басшыларының есебiн тыңдауға, өз құзыры шегiнде тиiстi ұйымдық шараларды қолдануға;
қабылданған шешiмдердiң орындалуына белгiленген құзыры шегiнде тексеру жүргiзуге, осы мақсат үшiн келiсу бойынша республиканың мемлекеттiк органдарының мамандары мен қызметкерлерiн тартуға;
өз құзырына кiретiн мәселелердi талқылау кезiнде атқарушы өкiмет органдарын тартуға;
өз құзырына жататын мәселелер бойынша әр түрлi меншiк нысанындағы кәсiпорындармен және ұйымдармен өзара iс-қимыл туралы шарттар мен келiсiмдер жасасуға;
мемлекет қажетiн қару-жарақпен, әскери техникамен, әскери мүлiкпен және қызмет көрсетумен қамтамасыз ету мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы заңдарының Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiмет актiлерiнiң жобаларын белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына енгiзуге;
кабинет жанынан ғылыми-техникалық кеңес құруға құқығы бар. Кеңестiң жеке құрамы мен ол туралы ереженi Комитет Төрағасы бекiтедi.
V. Комитеттiң басқару органдары
9. Комитеттi Төраға басқарады, оны Қазақстан Республикасының президентi қызметке тағайындайды және одан босатады.
Комитет Төрағасының үш орынбасары, оның iшiнде бiр бiрiншi орынбасары болады, оларды Комитет Төрағасының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi лауазымға тағайындайды.
Комитет Төрағасы:
Комитетке жүктелген мiндеттер мен функциялардың орындалуы үшiн дербес жауап бередi, өз орынбасарларының арасында мiндеттердi бөледi;
Комитет жұмысының жоспарларын бекiтедi;
бұйрықтар мен өкiмдер шығарады, өз құзырына кiретiн мәселелер бойынша Комитет қызметкерлерi мен республикадағы тиiстi мемлекеттiк басқару органдарының орындауы үшiн мiндеттi болып табылатын нұсқаулар бередi;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қорғаныс-өнеркәсiп кешенi кәсiпорындарының басшыларын көтермелеу немесе оларға тәртiптiк шаралар қолдану туралы тиiстi министрлiктер мен ведомстволарға ұсыныстар енгiзедi.
10. Комитетте 9 адамнан алқа құрылады, оның құрамына Комитет Төрағасы, лауазымдары бойынша оның орынбасарлары, сондай-ақ Комитеттiң басшы қызметкерлерi, қорғаныс-өнеркәсiп кешенi кәсiпорындары мен ұйымдарының кейбiр басшылары кiредi.
Комитет алқасының мүшелерiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.

8. В соответствии с поставленными задачами и возложенными на него функциями Комитет имеет право:
издавать в установленном порядке информационные и нормативные материалы, решения, обеспечивающие государственное регулирование и межотраслевую координацию по вопросам своей компетенции;
запрашивать и получать в установленном порядке у государственных и иных органов необходимые для осуществления своих функций документы и материалы;
заслушивать руководителей компаний, предприятий и организаций различных форм собственности по вопросам обеспечения нужд обороны и безопасности республики, принимать соответствующие организационные меры в пределах своей компетенции;
проводить проверки исполнения принятых решений в пределах установленной компетенции, привлекать для этой цели по согласованию специалистов и работников государственных органов республики;
привлекать органы исполнительной власти при обсуждении вопросов, входящих в его компетенцию;
заключать договора и соглашения о взаимодействии с предприятиями и организациями различных форм собственности по вопросам, находящимся в его компетенции;
вносить в установленном порядке на рассмотрение Кабинета Министров Республики Казахстан проекты законов Республики Казахстан, актов Президента и Правительства Республики Казахстан по вопросам обеспечения оборонных нужд государства вооружением, военной техникой, военным имуществом и услугами;
образовывать научно-технический совет. Персональный состав и положение о Совете утверждаются Председателем Комитета.
V. Руководящие органы Комитета
9. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
Комитет имеет трех заместителей Председателя, в том числе одного первого, назначаемых на должность Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
Председатель Комитета:
несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и функций, распределяет обязанности между своими заместителями;
утверждает планы работы Комитета;
издает приказы и распоряжения, дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для исполнения работниками Комитета и соответствующими органами государственного управления республики;
вносит представления в соответствующие министерства и ведомства о поощрении или наложении дисциплинарных взысканий на руководителей предприятий и организаций оборонно-промышленного комплекса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. В Комитете создается коллегия из 9 человек в составе
Председателя Комитета, его заместителей по должности, а также
руководящих работников Комитета, отдельных руководителей предприятий
и организаций оборонно-промышленного комплекса.
Члены коллегии Комитета утверждаются Кабинетом Министров
Республики Казахстан.