Қазақстан Республикасының аумағында стратегиялық және жай қару-жарақты қысқартуға байланысты шетелдiк инспекция топтарының қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 25 мамыр 1995 ж. N 743
Қазақстан Республикасының қару-жарақты шектеу мен қысқарту саласындағы халықаралық шарттар жөнiндегi мiндеттемелерiн орындау және Қазақстан Республикасының аумағында стратегиялық және жай қару-жарақты қысқартуға байланысты шетелдiк инспекция топтарының қызметiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi жанынан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жалпы саны есебiнен заңды ұйым құқығы бар жеке арнаулы әскер бөлiмi ретiнде Қару-жарақты бақылау және инспекция қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi орталық (бұдан әрi - Орталық) құрылсын.
Былай деп белгiленсiн:
Орталық бастығының дәрежесi оған ерекше жағдайларда шетелдiк инспекция топтарын қабылдау жөнiнде шешiм қабылдау және басқа тараптармен қару-жарақты қысқарту жөнiнде тиiстi Шарттар алмасуды мәлiмдеу жөнiнде өкiлдiктi, сондай-ақ кейiннен Қазақстан Республикасының Үкiметке баяндай отырып шетелдiк инспекция топтарының қызметiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiнде Қазақстан Республикасының орталықтағы және жергiлiктi жердегi өкiметiмен және басқару органдарымен өзара iс-қимылды жүзеге асыру құқын бере отырып министрлiк Бас басқармасының лауазымына теңестiрiледi.
Орталықтың жалпы штат саны 35 әскери қызметшiден және 15 қызметшiден (азаматтық қызметкер) тұрады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.04.29.
N 523 қаулысымен. P960523_
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң жанындағы Қару-жарақты қысқартуды бақылау және инспекция қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi Орталық туралы Ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi:
Орталықтың белгiленген мөлшер шегiндегi тиiстi штатын әзiрлеп, оны әскери қызметшiлермен және қызметшiлермен жасақтасын;
Орталықтың пайдалануына қажеттi көлiк құралдарын, үй-жай және байланыс құралдарын бөлсiн;
Орталықтың қызметiне жедел басшылықты жүзеге асыратын болсын;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсе отырып Қазақстан Республикасының аумағында шетелдiк инспекция қызметiн жүргiзу барысында мемлекеттiк құпияны қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдансын.
4. Қазақстан Республикасының аумағында инспекция объектiлерiнiң орналасуын ескере отырып Арқалық, Семей, Петропавл, Балқаш, Орал қалаларының әуежайлары, Крайний әуе айлағы оларға ең таяу әуе айлағы ретiнде ұйғарылсын.

О мерах по обеспечению деятельности иностранных инспекционных групп в связи с сокращением стратегических и обычных вооружений на территории Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 мая 1995 г. N 743
В целях выполнения Республикой Казахстан обязательств по международным договорам в области ограничения и сокращения вооружений и обеспечения деятельности иностранных инспекционных групп в связи с сокращением стратегических и обычных вооружений на территории Республики Казахстан Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Создать в качестве отдельной специальной войсковой части с правом юридического лица за счет общей численности Вооруженных Сил Республики Казахстан Центр по контролю за сокращением вооружений и обеспечению инспекционной деятельности при Министерстве обороны Республики Казахстан (далее - Центр).
Установить:
ранг начальника Центра приравнивается к должности начальника Главного управления министерства с предоставлением ему полномочий в нештатных ситуациях принимать решения по приему иностранных инспекционных групп и обмену уведомлениями с другими Сторонами соответствующих Договоров по сокращению вооружений, а также право осуществлять оперативное взаимодействие с центральными и местными органами власти и управления Республики Казахстан по вопросам обеспечения деятельности иностранных инспекционных групп с последующим докладом Правительству Республики Казахстан;
общую штатную численность Центра в 35 военнослужащих и 15 служащих (гражданский персонал).
Сноска. В абзаце третьем заменены слова - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 523.
2. Утвердить Положение о Центре по контролю за сокращением вооружений и обеспечению инспекционной деятельности при Министерстве обороны Республики Казахстан (прилагается).
3. Министерству обороны Республики Казахстан:
разработать соответствующий штат Центра в пределах установленной численности, укомплектовать его военнослужащими и служащими;
выделить в пользование Центра необходимые транспортные средства, помещения и средства связи;
осуществлять оперативное руководство деятельностью Центра;
по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан принять меры по обеспечению государственных секретов в ходе проведения иностранной инспекционной деятельности на территории Республики Казахстан.
4. С учетом расположения объектов инспекций на территории Республики Казахстан в качестве ближайших аэродромов к ним определить аэропорты гг. Аркалыка, Семипалатинска, Петропавловска, Балхаша, Уральска, аэродром Крайний.

5. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi:
басқа Тараптармен тиiстi Шарттарды дипломатиялық арналар бойынша қажеттi мәлiмдеудi Орталықпен өзара iс-қимылда жүзеге асыратын болсын;
Алматы қаласындағы келу-кету пункттерiне келу барысында шетелдiк инспекция топтарының мүшелерiн визамен қолдауды қамтамасыз етсiн.
6. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдiк инспекция топтарының мүшелерi келетiн пункттерде қоғамдық тәртiптiң қорғалуын қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi:
инспекциялық топтар ұшып келетiн авиациялық техникаға навигациялық және инженерлiк-әуе айлақтық қызмет көрсетудi қамтамасыз етсiн. Қызмет көрсеткенi үшiн есеп айырысу қолма-қол ақшасыз нысанда теңгемен Орталық арқылы жүзеге асырылсын;
Қазақстан Республикасы ӘӘК арнаулы ұшақтарының келу-кету пунктiнен (Алматы қаласының әуежайы) инспекция объектiсiнiң ең таяу әуе айлағына дейiн кедергiсiз қозғалысын, сондай-ақ осы әуе айлақтарында оларға қызмет көрсетiлуiн, май құйылуын және қорғалуын қамтамасыз етсiн;
стратегиялық шабуыл қару-жарағын қысқарту мен шектеу туралы Шарттың ережелерiне сәйкес келу-келу пунктiнде (Алматы қаласындағы әуежайдың ғимаратында) қажеттi үй-жай жабдықталсын;
Үкiметаралық байланыс желiсiнiң торабы арқылы Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы үздiксiз байланысты қамтамасыз етсiн;
шетелдiк инспекция барысында шетелдiк инспекция топтарының инспекция жасаушы мемлекеттiң Қазақстан Республикасындағы Елшiлiгiмен байланысын қамтамасыз етсiн.
8. Торғай, Семей, Солтүстiк Қазақстан, Батыс Қазақстан, Жезқазған облыстарының және Ленинск қаласының әкiмдерi:
шетелдiк инспекция топтарының мүшелерi мен оларға iлесiп жүрген адамдарды ең таяу әуе айлағынан инспекция объектiсiне дейiн уақтылы жеткiзу үшiн көлiк құралдарын даярлауды;
шетелдiк инспекция топтарының мүшелерi мен оларға iлесiп жүрген адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ӘӘК арнаулы ұшақтарының ұшқыш экипаж мүшелерiнiң орналасуы мен тамақтануын қамтамасыз ететiн болсын.
9. Қазақстан Республикасы Кеден комитетi келу-кету пунктiнде (Алматы қаласындағы әуежай) шетелдiк инспекция топтарының мүшелерi мен шетелдiк инспекция топтарының мүшелерi алып келе жатқан жүктер мен жабдықтарға қатысты кедендiк процедуралардың жедел жүргiзiлуiн
қамтамасыз етсiн.
ЕСКЕРТУ. 9-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен.
P961031_
10. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Орталықтың
қызметiн қаржыландыруды бекiтiлген республикалық бюджет шегiнде
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн ұстауға арналған
жалпы шығын есебiнен жүзеге асыратын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 25 мамырдағы
N 743 қаулысымен
бекiтiлген
Қару-жарақты қысқартуды бақылау және бақылау
қызметiн қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлiгi жанындағы Орталық туралы
Ереже

5. Министерству иностранных дел Республики Казахстан:
во взаимодействии с Центром осуществлять необходимое уведомление других Сторон соответствующих Договоров по дипломатическим каналам;
обеспечить визовую поддержку членам иностранных инспекционных групп при их прибытии на пункт въезда-выезда г. Алматы.
6. Министерству внутренних дел Республики Казахстан обеспечить охрану общественного порядка в пунктах пребывания членов иностранных инспекционных групп на территории Республики Казахстан.
7. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
обеспечить навигационное инженерно-аэродромное обслуживание авиационной техники, на которой прибывают инспекционные группы. Расчеты за обслуживание осуществлять через Центр по безналичной форме в тенге;
обеспечить беспрепятственное движение спецсамолетов ВВС Республики Казахстан от пункта въезда-выезда (аэропорт г. Алматы) до ближайших аэродромов к объекту инспекций, а также их обслуживание, заправку и охрану на этих аэродромах;
оборудовать в пункте въезда-выезда (в здании аэропорта г. Алматы) необходимые помещения в соответствии с положениями Договора о сокращении и ограничении стратегических наступательных вооружений;
обеспечить непрерывную связь между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки через Узел межправительственной линии связи;
в ходе иностранных инспекций обеспечивать связь иностранных инспекционных групп с Посольством инспектирующего государства в Республике Казахстан.
8. Главам администраций Тургайской, Семипалатинской, Северо-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Жезказганской областей и города Ленинска обеспечить:
готовность транспортных средств для своевременной доставки членов иностранных инспекционных групп и сопровождающих их лиц от ближайшего аэродрома до объекта инспекции;
размещение и питание членов иностранных инспекционных групп и сопровождающих их лиц, а также членов летного экипажа спецсамолета ВВС Республики Казахстан.
9. Таможенному комитету Республики Казахстан обеспечить в пункте въезда-выезда (аэропорт г. Алматы) ускоренное проведение таможенных процедур в отношение членов иностранных инспекционных групп и следующих с иностранной инспекционной группой грузов и оборудования.
Сноска. В пункте 9 исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
10. Министерству финансов Республики Казахстан осуществлять финансирование деятельности Центра за счет общих расходов на содержание Вооруженных Сил Республики Казахстан в пределах утвержденного республиканского бюджета.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 25 мая 1995 г. N 743
Положение
о Центре по контролю
за сокращением вооружений и
обеспечению инспекционной деятельности
при Министерстве обороны Республики Казахстан

Ескерту. Ереженiң мәтiнiнде сөздер алмастырылды - ҚРҮ-нiң
1996.04.29. N 523 қаулысымен.
I. Жалпы ережелер
1. Қару-жарақты қысқартуды бақылау және бақылау жұмысын қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабының жанындағы Қазақстан Республикасының Ұлттық орталығы (ары қарай - Орталық) өзiнiң статусы бойынша министрлiктiң Бас басқармасына теңестiрiледi және қару-жарақты қысқартуды бақылау жұмысын қамтамасыз ету сұрақтары бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiмен, министрлiктерi және ведомстволарымен тiкелей және шұғыл байланысты жүзеге асыратын басқарушы орган болып табылады. Орталық стратегиялық және жай қару-жарақты қысқартуға байланысты бақылауды, сондай-ақ бақылауды жүргiзудi жүзеге асырады. Орталық қару-жарақты қысқарту процесiн бақылау және бұл қысқарту кезiнде төтенше ядролық жағдайларды болдырмау мақсатында, Ресей Федерациясының ядролық қауiптi азайту бойынша орталығы, АҚШ Ядролық қауiпсiздiктi азайту бойынша орталығы мен стратегиялық және жай қару-жарақты қысқарту бойынша келiсiмдерге қатысушы басқа да мемлекеттердiң осындай орталықтарымен тұрақты байланыста болады.
2. Орталық Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабының бастығына тiкелей бағынатын жеке әскери бөлiм болып табылады.
3. Орталық өз қызметiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары мен өкiмдерi, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабы бастығының бұйрықтары мен директивалары және осы Ереженiң негiздерiнде жүзеге асырады және оны стратегиялық және жай қару-жарақты қысқартуды бақылау сұрақтары бойынша халықаралық шарттар мен келiсiмдердi уақытылы және толық орындауға бағыттайды.
4. Орталық өз қызметi кезiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк өкiмет және басқару органдары, басқа министрлiктер және ведомстволармен қару-жарақты қысқарту бойынша шарттар мен келiсiмдердi жүзеге асыру процесiне байланысты сұрақтарды шешуде әрекеттесе жұмыстанады.
5. Орталықты бiр орынбасары бар бастық басқарады.
II. Орталықтың мiндеттерi
Орталықтың мiндеттерi болып:
1. Қарусыздандыру мен қару-жарақты бақылау саласында төмендегi халықаралық Шарттардың:
Ядролық қару-жарақты таратпау туралы Шарттың;
КСРО мен АҚШ арасындағы олардың орта және аз қашықтықтағы ракеталарын (ОАҚР) жою туралы Шарттың;
КСРО мен АҚШ арасындағы стратегиялық және шабуыл қаруларын (СШҚ-1) қысқарту және азайту туралы Шарттың;
КСРО мен АҚШ арасындағы ракетаға қарсы қорғаныс (РҚҚ) жүйелерiн шектеу туралы Шарттың;
Еуропадағы жай қару-жарақ күштерi (ЕЖҚК) туралы Шарттың;
Еуропадағы сенiм мен қауiпсiздiктi нығайту шаралары бойынша 1994 жылғы Веналық келiссөздер құжатының;
Химиялық және биологиялық қару-жараққа тыйым салу туралы Конвенцияның, сондай-ақ стратегиялық және жай қару-жарақты қысқарту сұрақтары бойынша халықаралық келiсiмдердiң ережелерiн жүзеге асыруды қамтамасыз етедi.

Сноска. В тексте Положения слова "Кабинет Министров"
заменены словами "Правительство" - постановлением
Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 523.
I. Общие положения
1. Центр по контролю за сокращением вооружений и обеспечению инспекционной деятельности при Министерстве обороны Республики Казахстан (далее - Центр) по своему статусу приравнивается к Главному управлению министерства и является органом, осуществляющим непосредственную и оперативную связь с Правительством, министерствами и ведомствами Республики Казахстан по вопросам контроля за сокращением вооружений и обеспечения инспекционной деятельности. Центр осуществляет контроль за сокращением стратегических и обычных вооружений, а также проведение инспекций. Центр поддерживает постоянную связь с Национальным центром по уменьшению ядерной опасности Российской Федерации и с Центром по уменьшению ядерной опасности США и аналогичными структурами других государств - участников Договора по сокращению стратегических и обычных вооружений с целью контроля за процессом сокращения вооружений и предотвращения чрезвычайной ядерной ситуации в ходе этого сокращения.
2. Центр является отдельной воинской частью, подчиненной Министру обороны Республики Казахстан.
3. Центр осуществляет свою деятельность на основе нормативных актов Кабинета Министров Республики Казахстан, приказов и директив Министра обороны и начальника Главного штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и настоящего Положения и направляет ее на обеспечение своевременного и полного выполнения Республикой Казахстан обязательств по международным договорам и соглашениям в области контроля за сокращением стратегических и обычных вооружений.
4. Центр в своей деятельности взаимодействует с органами государственной власти и управления, министерствами и ведомствами Республики Казахстан по решению вопросов, связанных с процессом реализации договоров и соглашений по сокращению вооружений.
5. Центр возглавляет начальник, который имеет одного заместителя.
II. Задачи Центра
Задачами Центра являются:
1. Обеспечение реализации положений следующих международных Договоров в области разоружения и контроля над вооружениями:
Договора о нераспространении ядерного оружия;
Договора между СССР и США о ликвидации ракет средней дальности и меньшей дальности (РСМД);
Договора между СССР и США о сокращении и ограничении стратегических наступательных вооружений (СНВ-1);
Договора между СССР и США об ограничении систем противоракетной обороны (ПРО);
Венского документа 1994 года переговоров по мерам укрепления доверия и безопасности в Европе;
Конвенции о запрещении химического и биологического оружия, а также международных соглашений по вопросам сокращения стратегических и обычных вооружений.

2. Қазақстан Республикасы аумағында бақылауды қамтамасыз етудi реттейтiн құжаттарды жасау.
3. Қазақстан Республикасы аумағында қатысушы мемлекеттердiң бақылаушыларының бақылау қызметiн ұйымдастыру және қамтамасыз ету, сондай-ақ басқа қатысушы мемлекеттер аумағында бақылауды ұйымдастыру және жүргiзу.
4. Қарусыздандыру және қару-жарақты бақылау саласында шарттар мен келiсiмдерге қатысушы мемлекеттермен мәлiмдеу қызметiн ұйымдастыру және өткiзу.
5. Қару-жарақты және әскери техниканы қысқартуды ұйымдастыру сұрақтары бойынша әскери бөлiмдер мен әскери кәсiпорындар қызметiн бақылау мен есепке алуды жүзеге асыру.
6. Бақылауды материалдық-техникалық, көлiк және тұрмыстық қамтамасыз етудi, тиiстi шарттар мен келiсiмдердiң ережелерiне сай ұйымдастыру.
7. Бақылау қызметiн жүргiзу процесiнде Қазақстан Республикасының ұйымдары мен ведомстволарымен өзара есеп айырысуды жүзеге асыру.
8. Шарттарға қатысушы мемлекеттер аумақтарында бақылауды жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасының басқа да мүдделi министрлiктерi және ведомстволарымен бiрге отырып бақылаушыларды iрiктеу және дайындауды жүзеге асыру, оларды уақтылы жiберудi ұйымдастыру.
9. Қазақстан Республикасы аумағында және басқа да шарттар қатысушы-мемлекеттердiң аумақтарында бақылау қызметiне және қару-жарақты қысқартуға талдау жасау, оның негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар дайындау.
10. Қазақстан Республикасы аумағында шетелдiк бақылау қызметiн жүргiзу кезiнде мемлекеттiк және әскери құпияларды сақтау бойынша шараларды ұйымдастыру.
11. Қазақстан Республикасы аумағында стратегиялық және жәй қару-жарақты оларды жою және қайта жабдықтау орындарында қысқарту процесiне есеп жүргiзу және бақылау.
12. Үкiметаралық байланыс торабының тәулiктiк қызметiн қамтамасыз ету, мәлiметтердi қабылдау, беру бойынша кезекшi сменалардың тәулiктiк жұмысын ұйымдастыру. Орталықтың басшылығын, Қазақстан Республикасының тиiстi ұйымдары мен ведомстволарын тиiстi мәлiметтер немесе бақылау қызметiнiң сұрақтары бойынша шұғыл түрде хабарландыруды ұйымдастыру.
13. Қазақстан Республикасы аумағында бақылауды жүргiзуге қатысы бар мемлекеттiк органдар және басқа да ұйымдармен, олардың осы бақылауларға үнемi дайындығын қамтамасыз ету мақсатында өзара байланысты ұйымдастыру болып табылады.
III. Орталыққа берiлетiн құқықтар
Орталыққа төмендегi құқықтар берiледi:
1. Қажет болғанда Қазақстан Республикасының Үкiметiне мына сұрақтар дайындалсын:
а) бақылау қызметiн дайындау және қамтамасыз ету процесi кезiнде Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары, мемлекеттiк өкiмет органдарымен өзара әрекеттестiктi ұйымдастыру бойынша;
б) қару-жарақты қысқарту туралы шарттарға қатысушы-мемлекеттердiң аумақтарындағы объектiлердi бақылау үшiн жiберiлетiн Қазақстан Республикасының бақылау топтарын жинақтау бойынша;
в) бақылау қызметiн қамтамасыз ету және бақылауды жүргiзу процесiнiң тиiмдiлiгiн арттыру бойынша;
ұсыныстарды енгiзуге дайындау.

2. Разработка документов, регламентирующих обеспечение инспекций на территории Республики Казахстан.
3. Организация и обеспечение инспекционной деятельности инспекторов от государств - участников на территории Республики Казахстан, а также организация и проведение инспекций на территориях других государств-участников.
4. Организация и осуществление уведомленческой деятельности с государствами-участниками договоров и соглашений в области разоружения и контроля над вооружениями.
5. Осуществление контроля и учета деятельности воинских частей и военных предприятий по вопросам организации сокращения вооружений и военной техники.
6. Организация материально-технического, транспортного и бытового обеспечения инспекций согласно положениям соответствующих договоров и соглашений.
7. Осуществление взаиморасчетов с организациями и ведомствами Республики Казахстан в процессе проведения инспекционной деятельности.
8. Осуществление подбора и подготовки инспекторов совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами Республики Казахстан для проведения инспекций на территориях государств-участников договоров, а также организация их своевременной отправки к месту проведения инспекций.
9. Проведение анализа инспекционной деятельности и сокращения вооружений на территории Республики Казахстан и на территории других государств-участников договоров, подготовка на его основе соответствующих Предложений Кабинету Министров Республики Казахстан.
10. Организация мероприятий по сохранению государственных секретов в ходе проведения иностранной инспекционной деятельности на территории Республики Казахстан.
11. Ведения учета и контроля за процессом сокращения стратегических и обычных вооружений в местах их ликвидации и переоборудования на территории Республики Казахстан.
12. Обеспечение круглосуточного функционирования Узла межправительственной линии связи и организация работы по приему и передаче уведомлений, организации оперативного оповещения руководства Министерства обороны, заинтересованных министерств и ведомств Республики Казахстан по вопросам соответствующих уведомлений или инспекционной деятельности.
13. Организация взаимосвязи с государственными органами и другими организациями, имеющими отношение к проведению инспекций на территории Республики Казахстан, с целью обеспечения их постоянной готовности к этим инспекциям.
III. Права, предоставляемые Центру
Центру предоставляются следующие права:
1. Готовить, при необходимости, предложения в Кабинет Министров Республики Казахстан:
а) по организации взаимодействия с органами государственной власти и управления Республики Казахстан в процессе подготовки и обеспечения инспекционной деятельности;
б) по комплектованию инспекционных групп от Республики Казахстан, направляемых для инспекций объектов на территории других государств-участников договора о сокращении вооружений;
в) по повышению эффективности процесса обеспечения инспекционной деятельности и проведения инспекций.

2. Үкiметаралық байланыс торабы арқылы қару-жарақ пен қарулы күштер, сондай-ақ бақылау қызметiне қатысты ақпараттармен алмасу туралы мәлiмдемелердi жiберу.
3. Оларда сынау тексерулерiн жүргiзу жолымен, бақылауға арналған объектiлерде дайындықты ұйымдастыру.
4. Қару-жарақты қысқарту туралы шарттардың тиiстi ережелерiн iске асыру үшiн Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiнiң басқармалары, бөлiмдерi және қызметтерiнен, басқа да министрлiктер мен ведомстволардан қажеттi ақпарат сұрау және алу.
5. Қару-жарақты және әскери техниканы, оларды қайта жабдықтау процесi кезiнде қысқарту процесiн бақылау.
6. Орталықтың тиiстi мамандарын, олардың келiсiм процестерiне сарапшы ретiнде қатысуы үшiн бағыттау.
7. Шетелдiк мемлекеттерден келiп түскен шақырулар және оған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң рұқсатына сәйкес Орталықтың әскери қызметшiлерi мен қызметшiлерiн оқуға жiберу.
8. Орталық Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша тиiстi шетелдiк мемлекеттермен бақылауды жүргiзуге байланысты тiкелей өзара есеп айырыса алады.
IV. Қорытынды ережелер
1. Орталық туралы Ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
2. Орталық заңды құқығы бар мекеме болып табылады, оның есеп-айырысу, соның iшiнде валюталық есеп айырысу шоты, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген мөрi және өзiнiң қазақша және орысша аты, бланктерi мен штамптары бар.
3. Орталықтың қызметiн қаржыландыру Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен төмендегi тәртiпте:
а) 1995 жылы - Қазақстан Республикасының 1995 жылға арналған бюджетiмен қарастырылған жалпы шығындар есебiнен Орталықтың нақты шығындары бойынша;
б) 1996 жылдан және ары қарай - Орталықтың қызметiн қамтамасыз ету үшiн бөлiнетiн сметаға сәйкес жүргiзiледi.

2. Передавать через Узел межправительственной линии связи соответствующие уведомления, касающиеся обмена информацией о вооружениях и вооруженных силах, а также инспекционной деятельности.
3. Организовывать подготовку объектов к предстоящим инспекциям путем проведения на них пробных (тренировочных) проверок.
4. Запрашивать и получать необходимую информацию от управлений, отделов и служб Министерства обороны, других министерств и ведомств Республики Казахстан для реализации соответствующих положений договоров о сокращении вооружений.
5. Контролировать процесс сокращения вооружений и военной техники на месте ликвидации и переоборудования.
6. Представлять соответствующих специалистов Центра в качестве экспертов для их участия в переговорных процессах.
7. Направлять военнослужащих и служащих Центра на учебу в соответствии с поступающими приглашениями от иностранных государств по решению Кабинета Министров Республики Казахстан.
8. По согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан Центр может осуществлять непосредственные взаиморасчеты, связанные с проведением инспекций, с соответствующими органами иностранных государств.
IV. Заключительные положения
1. Положение о Центре утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
2. Центр является юридическим лицом, имеет расчетный, в том числе и валютный, счет, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и свое наименование на казахском и русском языках, бланки и штампы.
3. Финансирование деятельности Центра производится Министерством финансов Республики Казахстан в следующем порядке:
а) в 1995 году - по фактическим расходам Центра за счет общих расходов, предусмотренных бюджетом Республики Казахстан на 1995 год;
б) с 1996 и в последующем - в соответствии со сметой, выделяемой для обеспечения деятельности Центра.