Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi жұмысты жандандыру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 22 маусымдағы N 864. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Тұтынушылар құқығын қорғаудың мемлекеттiк жүйесiн құру және тұтынушылардың заңды мүдделерiн қорғау жөнiндегi шараларды одан әрi дамыту мен жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Тұтынушылар құқығын қорғау мәселелерi жөнiндегi жобаларының және тұтынушылар құқығын қорғау саласындағы қатынастарды реттейтiн нормативтiк құжаттардың ұсынылып отырған тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Жергiлiктi әкiмдер:
мемлекеттiк бөлшек сауда жүйесi кәсiпорындары үшiн аса қажеттi азық-түлiктiк және азық-түлiктiк емес тауарлардың мiндеттi тiзбесiн бекiтсiн;
сауданың, қоғамдық тамақтандырудың және халыққа тұрмыстық қызмет көрсетудiң жекешелендiрiлген кәсiпорындарын сатып алу-сату шартына сәйкес олардың бастапқы бейiнiн, тауардың түр-түрiн, жұмыс режимiн және олардың "Тұтынушылар құқығын қорғау туралы" Қазақ ССР Заңының жарлығына сәйкестiгiн сақтау мақсатында жүйелi түрде бақылап отырсын;
үй-жайды онда фирмалық дүкендер ашу үшiн ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiретiн кәсiпкерлерге және тамақ өнеркәсiбi орындарына жалға беру немесе сатуды айқындасын;
тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi қоғамдық ұйымдарды қызметтiк үй-жаймен және телефон байланысымен қамтамасыз етуде көмек көрсетсiн.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп әзiрлеген оқу жоспарына сәйкес белгiленген тәртiпте орта және жоғары, оның iшiнде заңдық бейiндегi оқу орындарындағы оқушылар мен студенттерге тұтынушылар құқығын қорғау туралы заңды зерделеудi ұйымдастырсын.
4. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне және Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық кеңес мүшелерiне Тұтынушылар құқығын қорғау мен тәуелсiз тұтынушылық сараптаманың ұлттық қоры туралы Ереженiң жобасын әзiрлеу тапсырылсын.
5. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi басқа да мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп Тұтынушылар құқығын қорғаудың мемлекеттiк жүйесiн құру тұжырымдамасын әзiрлеп, оны 1996 жылдың 1 қаңтарына Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне бекiтуге енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары, атқарушы органдары жыл сайын 25 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне тұтынушылар құқығын қорғау
мәселелерi жөнiнде жыл сайынғы баяндама әзiрлеу үшiн қажеттi материалдар беретiн болсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 22 маусымдағы
N 864 қаулысымен
бекiтiлген
Тұтынушылар құқығын қорғау мәселелерi жөнiндегi
заң жобаларының тiзбесi
-------------------------------------------------------------------
Заң жобасының атауы    |     Әзiрлеушi           |Атқарылатын
мерзiмi
--------------------------------------------------------------------
Азық-түлiк тағамдарының  Қазақстан Республикасының  1996 жылдың
сапасы мен қауiпсiздiгi  Ұлттық ғылым академиясы,   наурызы
туралы                   Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлiгi,
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлiгi
Жарнама туралы           Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
Баспасөз және бұқаралық     желтоқсаны
ақпарат министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Баға және монополияға қарсы
саясат жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi
Сауда туралы             Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
Өнеркәсiп және сауда        желтоқсаны
министрлiгi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 22 маусымдағы
N 864 қаулысымен
бекiтiлген
Тұтынушылар құқығын қорғау саласындағы қатынастарды
реттейтiн нормативтiк құжаттардың тiзбесi
-------------------------------------------------------------------
Нормативтiк құжаттардың  |   Әзiрлеушi           |Атқарылатын
атауы             |                       |   мерзiмi
--------------------------------------------------------------------

Об активизации работы по защите прав потребителей
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1995 г. N 864. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях формирования государственной системы защиты прав потребителей и дальнейшего развития и совершенствования мер по защите законных интересов потребителей Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые перечни законопроектов по вопросам защиты прав потребителей и нормативных документов, регулирующих отношения в области защиты прав потребителей.
2. Главам местных администраций:
утвердить обязательный перечень продовольственных и непродовольственных товаров первой необходимости для предприятий государственной розничной торговой сети;
систематически контролировать приватизированные предприятия торговли, общественного питания и бытового обслуживания населения с целью сохранения ими первоначального профиля согласно договору купли-продажи, ассортимента, режима работы и соответствие их уставов Закону Казахской ССР Z913400_  "О защите прав потребителей";
определить и передать в аренду или реализовать помещения для создания в них фирменных магазинов предпринимателям, производящим сельскохозяйственную продукцию, и предприятиям пищевой промышленности;
содействовать в обеспечении общественных организаций по защите прав потребителей служебными помещениями и телефонной связью.
3. Министерству образования Республики Казахстан в установленном порядке организовать изучение законодательства о защите прав потребителей учащимися средних и студентами высших учебных заведений, в том числе юридического профиля, в соответствии с учебными программами, разработанными совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами.
4. Поручить Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике и членам Межведомственного совета по защите прав потребителей разработать проекты Положений о Национальном фонде защиты прав потребителей и независимой потребительской экспертизе.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами разработать и представить к 1 января 1996 года на утверждение Кабинета Министров Республики Казахстан Концепцию формирования государственной системы защиты прав потребителей.
6. Министерствам и ведомствам, органам исполнительной власти Республики Казахстан ежегодно до 25 января представлять Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике необходимые материалы для подготовки ежегодного доклада по вопросам защиты прав потребителей.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 22 июня 1995 г. N 864
Перечень законопроектов
по вопросам защиты прав потребителей
----------------------------------------------------------------------
Наименование      !         Разработчик                !    Срок
законопроекта     !                                    !  исполнения
----------------------------------------------------------------------
О качестве и       Национальная академия наук           март 1996 года
безопасности       Республики Казахстан,
продуктов питания  Министерство здравоохранения
Республики Казахстан,
Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан
О рекламе          Министерство печати и массовой       декабрь 1996
информации Республики Казахстан,     года
Государственный комитет
Республики Казахстан по ценовой и
антимонопольной политике
О торговле         Министерство промышленности и        декабрь 1996
торговли Республики Казахстан        года
Утвержден
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 22 июня 1995 г. N 864
Перечень нормативных документов, регулирующих
отношения в области защиты прав потребителей <*>
Сноска. В перечень внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 апреля 1996 г. N 524  P960524_  .
----------------------------------------------------------------------
Наименование нормативного  !         Разработчик         !     Срок
документа             !                             !  исполнения
----------------------------------------------------------------------

1             |          2            |       3
--------------------------------------------------------------------
Халыққа ақылы медициналық  Қазақстан Республикасының  1996 жылдың
қызмет көрсету ережелерi   Денсаулық сақтау           қыркүйегi
министрлiгi
Сапасыз өнiмдердi жарам.-  Қазақстан Республикасының  1996 жылдың
сыз деп тану, жою немесе   Денсаулық сақтау           қыркүйегi
ұқсату тәртiбi туралы      министрлiгi
нұсқама
Тамақ өнiмдерi мен тағам   Қазақстан Республикасының  1996 жылдың
шикiзатына медициналық-    Ұлттық ғылым академиясы    ақпаны
биологиялық талаптар       Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлiгi
Коммуналдық қызмет көрсету Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
ережелерi                  Құрылыс, тұрғын үй және     маусымы
аумақтарда құрылыс салу
министрлiгi
Рыноктар мен ұсақ бөлшек   Қазақстан Республикасының   1996 жылғы
сауда кәсiпорындарындағы   Өнеркәсiп және сауда        қазаны
сауда ережелерi            министрлiгi
Халыққа тұрмыстық қызмет   Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
көрсету ережелерi          Баға және монополияға қарсы  қарашасы
саясат жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi
Туристiк-экскурсиялық      Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
қызмет көрсету ережелерi   Жастар iсi, туризм және     желтоқсаны
спорт министрлiгi
Қалааралық және            Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
халықаралық телефон        Көлiк және коммуникациялар  желтоқсаны
байланысы қызметiн көрсету министрлiгi
ережелерi
Почта қызметiн көрсету     Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
ережелерi                  Көлiк және коммуникациялар  желтоқсаны
министрлiгi
Жергiлiктi телефон жүйесi  Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
қызметiн көрсету           Көлiк және коммуникациялар  желтоқсаны
ережелерi                  министрлiгi
Телеграф байланысы         Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
қызметiн көрсету           Көлiк және коммуникациялар  желтоқсаны
ережелерi                  министрлiгi
Сым арқылы таратылатын     Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
радиохабарлары қызметiн    Көлiк және коммуникациялар  желтоқсаны
көрсету ережелерi          министрлiгi
Бөлшек сауда және          Қазақстан Республикасының   1996 жылдың
қоғамдық тамақ ережелерi   Өнеркәсiп және сауда        желтоқсаны
министрлiгi
Ескерту. Бұл тiзбеге өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.04.29.
N 524  қаулысымен.

1              !             2               !       3
----------------------------------------------------------------------
Правила предоставления      Министерство здравоохранения сентябрь 1995
платных медицинских         Республики Казахстан         года
услуг населению
Инструкция о порядке        Министерство здравоохранения декабрь 1995
забраковки, уничтожения     Республики Казахстан         года
или переработки
недоброкачественной
продукции
Медико-биологические        Национальная академия наук   февраль 1996
требования к продуктам      Республики Казахстан         года
питания и пищевому сырью    Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Правила предоставления      Министерство строительства,  июнь 1996
коммунальных услуг          жилья и застройки территорий года
Республики Казахстан
Правила торговли на         Министерство промышленности  октябрь 1996
рынках и мелкорозничных     и торговли Республики        года
предприятиях                Казахстан
Правила бытового            Государственный комитет      ноябрь 1996
обслуживания населения      Республики Казахстан по      года
ценовой и антимонопольной
политике
Правила оказания            Министерство по делам        декабрь 1996
туристско-экскурсионных     молодежи, туризма и спорта   года
услуг                       Республики Казахстан
Правила предоставления      Министерство транспорта и    декабрь 1996
услуг междугородной и       коммуникаций Республики      года
международной телефонной    Казахстан
связи
Правила предоставления      Министерство транспорта и    декабрь 1996
почтовых услуг              коммуникаций Республики      года
Казахстан
Правила предоставления      Министерство транспорта и    декабрь 1996
услуг местной телефонной    коммуникаций Республики      года
сети       Казахстан
Правила предоставления      Министерство транспорта и    декабрь 1996
услуг телеграфной связи     коммуникаций Республики      года
Казахстан
Правила предоставления      Министерство транспорта и    декабрь 1996
услуг проводного            коммуникаций Республики      года
радиовещания                Казахстан
Правила розничной торговли Министерство промышленности декабрь 1996 и общественного питания и торговли Республики года
Казахстан