Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сауда инспекциясы туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң ҚАУЛЫСЫ 1995 жылғы 21 шiлде N 1013. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.05.17. N 609 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сауда инспекциясы туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. "Қазақ ССР-нiң халық тұтынатын тауарларының сапасы және сауда жөнiндегi мемлекеттiк инспекция туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Советiнiң 1984 жылдың 24 тамыздағы N 358 қаулысының (Қазақ ССР ҚЖ, 1984 ж., N 18, 65-бап);
"Стандарттау, сертификаттау және өлшем бiрлiгi мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiн өзгерту және күшi жойылған деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 2 шiлдедегi N 566 қаулысымен бекiтiлiп, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне енгiзiлген өзгертулердiң (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 26, 321-бап) 1-тармағының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 21 шiлдедегi
N 1013 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
сауда инспекциясы туралы
Е Р Е Ж Е
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 30 наурыздағы N 369 "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сауда инспекциясының мәселелерi" қаулысымен құрылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сауда инспекциясы (Мемсаудаинспекциясы) және тиiстi әкiмшiлiктердiң әкiмдерi құратын облыстық, қалалық сауда инспекциялары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сауда инспекциясының органдарын құрайды.
2. Мемсаудаинспекциясы өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулылары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгiнiң бұйрықтарын, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Мемсаудаинспекциясы "Тұтынушылар құқығын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi талаптардың, тұрмыстық қызмет көрсету және сауда ережелерi мен тәртiбiнiң, баға мен тарифтер тәртiбiнiң сақталуына, саудаға сапасыз тауарлардың түспеуiне бақылау жасап отырады.
Мемсаудаинспекциясының органдары өз құзырының шеңберiнде ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысандарына қарамастан Қазақстан Республикасының аумағында сауда қызметiн, қоғамдық тамақтандыру мен тұрмыстық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң жұмысын бақылап отырады.

Об утверждении Положения о Государственной торговой инспекции Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 июля 1995 г. N 1013. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 мая 1996 г. N 609 ~P960609.
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Государственной торговой инспекции Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
постановление Совета Министра Казахской ССР от 24 августа 1984 г. N 358 "Об утверждении Положения о Государственной инспекции по качеству товаров народного потребления и торговле Казахской ССР" (СП Казахской ССР, 1984 г., N 18, ст.65);
пункт 1 Изменений, которые вносятся в решения Правительства
Республики Казахстан, утвержденных постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан от 2 июля 1993 г. N 566 "Об изменении и
признании утратившими силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан по вопросам стандартизации, сертификации и
единства измерений" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 26,
ст.321).
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 21 июля 1995 г. N 1013
Положение
о Государственной торговой
инспекции Республики Казахстан
1. Государственная торговая инспекция Республики Казахстан (Госторгинспекция), созданная постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 марта 1995 г. N 369 P950369_ "Вопросы Государственной торговой инспекции Республики Казахстан", и областные, городские торговые инспекции, создаваемые главами соответствующих администраций, образуют органы Государственной торговой инспекции Республики Казахстан.
2. В своей деятельности органы Госторгинспекции руководствуются законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Казахстан, приказами Министерства промышленности и торговли Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Основными задачами органов Госторгинспекции являются осуществление контроля за соблюдением требований по защите прав потребителей, предусмотренных Законом Республики Казахстан Z913400_ "О защите прав потребителей", правил и порядка торговли и оказания бытовых услуг, дисциплины цен и тарифов, предотвращением поставки в торговлю недоброкачественных товаров.
Органы госторгинспекции в пределах своей компетенции контролируют работу всех хозяйствующих субъектов, независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, осуществляющих торговую деятельность, общественное питание и бытовое обслуживание населения на территории Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасының Мемсаудаинспекциясы өзiне жүктелген мiндеттердi орындау жөнiндегi жұмысын Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетпен, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметiмен, мемлекеттiк басқарудың құқық қорғау, қаржы және басқа да органдарымен, сондай-ақ өз құзыры шеңберiнде Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқығын қорғау жөнiнде заңдарының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын тұтынушылардың қоғамдық ұйымдарымен өзара байланыс жасай отырып ұйымдастырады.
5. Облыстық және қалалық сауда инспекциялары:
- сауда қоғамдық тамақтандыру мен тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарда:
сауда, қоғамдық тамақтандыру және тұрмыстық қызмет көрсету ережелерiнiң сақталуына тексеру жүргiзедi;
бағалар мен тарифтердi қолдану, сатып алушылар және тапсырыс берушiлермен есеп айырысу, кассалық аппараттардың жұмысы мен оларды жабдықтау тәртiбiнiң сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
таразы және өлшеу приборларын, сауда, технологиялық және мөлшерлеу жабдықтарын дұрыс пайдаланылуын тексередi;
азық-түлiк тауарларын сататын көтерме және бөлшек сауда да, қоғамдық тамақтандыру пункттерiнiң лицензиялары бар жоғын-тексерудi жүзеге асырады;
қолдағы тауарлар мен олардың қозғалысы туралы мәлiметтерi бар құжаттарды тексередi;
тауарлар мен көрсетiлген қызметтер сапасының нормативтiк құжаттама талаптарына сәйкестiгi мен сәйкестiк сертификаттардың бар-жоғын тексередi;
тиiстi және тиiстi емес тауарлар алмасудың ережелерiн, олардың мерзiмдерi мен кепiлдiк пайдалану және жөндеу нормаларының сақталуын бақылайды;
тауарлар мен көрсетiлген қызметтердiң және олардың жарнамасының сапасы туралы ақпараттың анықтығы мен толықтығын тексередi;
- сатылған тауарлардың сапасы мен сауда, қоғамдық тамақтандыру және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарының жұмысындағы сауда ережелерiнiң бұзылуы жайында азаматтардың хаттарын, өтiнiштер мен шығымдарын заңдарға сәйкес қарайды;
- кемшiлiктер мен бұзушылықты жою жөнiнде шаралар қолданып, тексерiс нәтижелерiнiң кеңiнен жарияланылуын қамтамасыз етедi;
- жергiлiктi жерлердегi тиiстi мемлекеттiк басқару және бақылау органдары мен Қазақстан Республикасының Мемсаудаинспекциясына белгiленген мерзiмде қажеттi ақпаратты табыс етедi.
6. Республикалық Мемсаудаинспекциясы облыстық және қалалық сауда инспекцияларын жұмысын ұйымдастырып, олардың қызметiне әдiстемелiк басшылық жасайды және бақылауды жүзеге асырады, облыстық және қалалық сауда инспекциялары табыс еткен ақпаратты талдайды және жинақтап, қорытады, мемлекеттiк басқару мен бақылау органдарына тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi шараларды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi, Мемсаудаинспекциясы кадрларының кәсiби даярлығы деңгейiн арттыру жөнiнде шаралар жүргiзедi, сауда және тұрмыстық қызмет көрсетудiң ережелерiн жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды, қоғамдық тамақтандыруды өнiмдерi мен халық тұтынатын тауарлардың нормативтiк құжаттары жобаларын әзiрлеуге және қарауға қатысады.
Қазақстан Республикасы Мемсаудаинспекциясы қызметкерлерi тексеру жүргiзу кезiнде атқаратын мiндеттерi-облыстық және қалалық сауда инспекциялары қызметкерлерiмен бiрдей.

4. Работу по выполнению возложенных задач госторгинспекция Республики Казахстан организует во взаимодействии с Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации при Кабинете Министров Республики Казахстан, Государственной санитарно-эпидемиологической службой Республики Казахстан, правоохранительными, финансовыми и другими органами государственного управления и общественными организациями потребителей, осуществляющими в пределах своей компетенции контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан по защите прав потребителей.
5. Областные и городские торговые инспекции:
- на предприятиях торговли, общественного питания и службы быта:
проводят проверки соблюдений правил торговли, общественного питания и бытового обслуживания;
осуществляют контроль за соблюдением порядка применения цен и тарифов, расчетов с покупателями и заказчиками, оснащением и работой кассовых аппаратов;
проверяют правильность пользования весовыми и измерительными приборами, торговым, технологическим и дозирующим оборудованием;
осуществляют проверку наличия лицензий на оптовую и розничную реализацию продовольственных товаров, деятельность пунктов общественного питания;
проверяют документы, содержащие сведения о наличных товарах и их движении;
проверяют качество товаров и оказанных бытовых услуг, соответствие требованиям нормативной документации, наличие сертификатов соответствия;
контролируют соблюдение правил обмена товаров надлежащего и ненадлежащего качества, сроков, норм гарантийного пользования и ремонта;
проверяют полноту и достоверность информации о качестве товаров и услуг и их рекламе;
- рассматривают в соответствии с законодательством письма, заявления, жалобы граждан на качество реализуемых товаров, нарушения в работе предприятий торговли, общественного питания и бытового обслуживания;
- принимают меры по устранению недостатков и нарушений, обеспечивают широкую гласность результатов проверок;
- представляют в установленные сроки в соответствующие государственные органы управления и контроля на местах и в Госторгинспекцию Республики Казахстан необходимую информацию.
6. Госторгинспекция Республики Казахстан организует работу, осуществляет методическое руководство и контроль за деятельностью областных и городских торговых инспекций; обобщает и анализирует представленную областными и городскими торговыми инспекциями информацию и вносит в органы государственного управления и контроля предложения по совершенствованию мер по защите прав потребителей; проводит мероприятия по повышению уровня профессиональной подготовки кадров Госторгинспекции; участвует при разработке и рассмотрении проектов нормативной документации на товары народного потребления и продукцию общественного питания, предложений по совершенствованию правил торговли и бытового обслуживания.
Работники Госторгинспекции Республики Казахстан при проверках на предприятиях выполняют те же функции, что и работники областных и городских торговых инспекций.

7. Мемсаудаинспекциясы органдары осы Ережеде белгiленген мiндеттерi мен қызметтерiне сәйкес мына құқықтарға ие:
меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстығына қарамастан сауда, қоғамдық тамақтандыру және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарына кiрiп тексерудi жүзеге асыруға;
сатып алушылар мен қызмет көрсетуге тапсырыс берушiлермен есеп айырысудың дұрыстығын анықтау мақсатында бақылау жасау үшiн тауарлар сатып алуға және тауарлардың сапасына зерттеу жүргiзу үшiн олардың үлгiлерiн (сынамаларын) таңдап алуға;
оларға қорытындылар мен орындалуы тиiс нұсқауларды қосып актiлер жасауға:
- анықталған сауда және тұрмыстық қызмет көрсетудiң, бағалар мен тарифтердiң ережелерiн, тауар шығару мен қызмет көрсету кезiнде технологиялық тәртiп бұзушылықты жою туралы;
- азаматтардың өмiрiне, денсаулығы мен мүлкiне қауіпті (зиянды) және сақталу мерзiмi өтiп кеткен сапасыз тауарларды сатудан алып тастау туралы;
- нормативтiк құжаттаманың талаптарына сай келмейтiн, сәйкестiк сертификаттары мен кiрiс құжаттары жоқ, тауарлардың сондай-ақ қолданылатын тәртiпке сәйкес белгiленгенiмен, акциз маркасы жоқ өнiмдердiң сатылудан алынуы туралы;
- тез бұзылмайтын тауарларды сатудан алып тастау және оларды белгiленген сақтау мен сату мерзiмдерiн ұзарту үшiн Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының қорытындылауына жiберу туралы;
- тауарлар мен қызметтердiң сақтау мерзiмдерi мен шарттарының бұзылуына байланысты сапасының төмендеуi есебiнен жол берiлген шығындарды өтеу туралы;
- бұзылған, мерзiмдерi өтiп кеткен немесе мемлекеттiк тексеру таңбасы жоқ салмақ өлшейтiн приборлар мен өлшемдердi пайдалануға тыйым салу туралы;
- сауда жасасушы кәсiпорындар қолданбаған жағдайда тауар берушiлерге сапасы нашар өнiм бергенi үшiн белгiленген мөлшерде айып салып, мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне аудару туралы;
тауар алушылардың өтiнiштерi бойынша өнiмдi сараптан өткiзуге және қорытынды беруге;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитет пен оның аймақтық органдарына адамдардың өмiрiне қауiптi (зиянды) тауарлардың сатылуына тыйым салу немесе өндiрiсiн тоқтату туралы ұсыныстар енгiзуге;
"Тұтынушылар құқығын қорғау туралы" Заңның нормаларын бұзушы адамдарды жауапкершiлiкке тарту үшiн құқық қорғау және бақылау органдарына материалдар беруге;
- Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен оның аумақтық органдарына шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң бағалар мен тарифтер тәртiбiн бұзу нәтижесiнде алған сомаларын бюджет кiрiсiне алу туралы ұсыныстарын жiберуге;
тиiстi басқару және бақылау органдарына сауда және тұрмыстық қызмет көрсету, кассалық және тауар операцияларын жүргiзу ережелерiнiң, бағалар және тарифтер тәртiбiнiң бұзылуы жөнiнде, маркалануға жатқанымен, маркаланбаған тауарларды сату фактiлер бойынша материалдарды жiберуге;
халық тұтынатын тауарлар дайындайтын кәсiпорындардың көркемдiк-техникалық кеңестерi мен аттестация және дегустация комиссияларының жұмысына қатысуға;
сауда және тұрмыстық қызмет көрсету мәселелерi бойынша шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге консультациялар мен түсiнiктемелер беруге;
басшыларымен келiсе отырып, сауда және қоғамдық тамақтандыру, тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындары мен ұйымдарының мамандарын, тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi қоғамдардың және басқа қоғамдық ұйымдардың өкiлдерiн тексеру жүргiзуге тартуға;
сауда, қоғамдық тамақтандыру және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындары мен ұйымдарынан Мемсаудаинспекциясына жүктелген мiндеттердi орындау үшiн қажеттi материалдар мен түсiнiктемелердi талап етуге.

7. Органы Госторгинспекции в соответствии с задачами и функциями, определенными настоящим Положением, имеют право:
осуществлять проверки с правом доступа на предприятия торговли, общественного питания и бытового обслуживания независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности;
производить контрольные покупки товаров с целью определения правильности расчетов с покупателями и заказчиками услуг, отбирать образцы (пробы) товаров для проведения исследования их качества;
составлять акты с включением в них заключений и подлежащих исполнению предписаний:
- об устранении выявленных нарушений правил торговли и бытового обслуживания, цен и тарифов, технологической дисциплины при производстве товаров и оказания услуг;
- о снятии с реализации товаров, опасных (вредных) для жизни, здоровья и имущества граждан и недоброкачественных, с истекшими сроками хранения;
- о снятии с реализации товаров, не соответствующих требованиям нормативной документации, не имеющих сертификатов соответствия, без наличия приходных документов, а также без акцизной марки по тем видам продукции, на которые она установлена в соответствии с действующим порядком;
- о снятии с реализации и направлении на заключение органов государственной санитарно-эпидемиологической службы для продления установленных гарантийных сроков хранения и реализации нескоропортящихся товаров;
- о возмещении ущерба, допущенного за счет снижения качества товаров и услуг при нарушениях условий и сроков хранения;
- о запрещении пользования неисправными, с истекшими сроками или без клейма госпроверки весоизмерительными приборами и мерами;
- о перечислении в доход государственного бюджета штрафов с поставщиков в установленном размере при поставках продукции низкого качества, в случае неприменения их торгующими предприятиями;
проводить экспертизу и давать заключения на продукцию по заявкам товарополучателей;
вносить в Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации при Кабинете Министров Республики Казахстан, его территориальные органы предложения о запрете реализации или приостановке производства товаров, опасных (вредных) для жизни людей;
передавать материалы в правоохранительные и контролирующие органы для привлечения к ответственности лиц, нарушающих нормы Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей";
направлять в Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике и его территориальные органы предложения об изъятии в доход государственного бюджета сумм, полученных хозяйствующими субъектами в результате нарушения дисциплины цен и тарифов;
направлять в соответствующие органы управления и контроля материалы по нарушениям правил торговли и бытового обслуживания, ведения кассовых и товарных операций, дисциплины цен и тарифов, по фактами реализации немаркированных, подлежащих маркировке товаров;
участвовать в работе художественно-технических советов, аттестационных, дегустационных комиссий предприятий, вырабатывающих товары народного потребления;
давать консультации, разъяснения хозяйствующим субъектам по вопросам правил торгового и бытового обслуживания;
привлекать к проведению проверок специалистов предприятий, организаций торговли, общественного питания, бытового обслуживания, обществ по защите прав потребителей и других общественных организаций по согласованию с их руководителями;
запрашивать от предприятий и организаций торговли, общественного питания и бытового обслуживания материалы и объяснения, необходимые для выполнения задач, возложенных на Госторгинспекцию.

8. Мемсаудаинспекциясының лауазымды адамдары мен мамандары Қазақстан Республикасының заңдары мен тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi нормативтiк актiлерiн, сондай-ақ сауда, қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындары мен азаматтардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн сақтауға мiндеттi.
9. Мемсаудаинспекциясының қызметкерлерi өз мiндеттерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының күшiндегi заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.
10. Облыстық және қалалық Мемсаудаинспекциясының органдары қабылдаған шешiмдерi мен нұсқамаларына Қазақстан Республикасының Мемсаудаинспекциясына бiр айдың iшiнде шағым берiлуi немесе сот арқылы заңда белгiленген тәртiппен дауласуы мүмкiн.
11. Республикалық Мемсаудаинспекциясын Қазақстан Республикасы, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайтын бастық басқарады. Оның орынбасары мен мамандар Мемсаудаинспекциясы бастығының бұйрығымен тағайындалады.
Облыстық және қалалық сауда инспекцияларының бастықтарын тиiстi әкiмдер қызметке тағайындайды және босатады.
12. Қазақстан Республикасы Мемсаудаинспекциясы аппаратының құрылымын Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, ал штаттық кестесiн Қазақстан Республикасы Мемсаудаинспекциясының бастығы бекiтедi.
Облыстық және қалалық сауда инспекцияларының штаттық кестесiн тиiстi әкiмдер белгiленген қызметкерлер саны мен еңбекақы қоры шегiнде бекiтедi.
Республикалық Мемсаудаинспекциясын ұстау республикалық бюджет қаржысының есебiнен, ал, облыстық және қалалық сауда инспекциялары жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
13. Қазақстан Республикасы Мемсаудаинспекциясы облыстық және қалалық сауда инспекциялары заңдық тұлғалар болып табылады, олардың банк мекемелерiнде есепшоттары мен белгiленген үлгiдегi мөрi болады.

8. Должностные лица и специалисты Госторгинспекции Республики Казахстан обязаны соблюдать законы Республики Казахстан, действующие нормативные акты по защите прав потребителей, права и охраняемые законом интересы предприятий торговли, общественного питания и граждан.
9. Работники органов Госторгинспекции Республики Казахстан за невыполнение и ненадлежащее выполнение своих обязанностей несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Решения, предписания областных, городских торгинспекций могут быть обжалованы в Госторгинспекцию Республики Казахстан в течение месяца или оспорены через суд в порядке, установленном законом.
11. Госторгинспекция Республики Казахстан возглавляется начальником, назначаемым и освобождаемым по представлению Министерства промышленности и торговли Республики Казахстан Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Начальники областных и городских торгинспекций назначаются и освобождаются от занимаемой должности главами соответствующих администраций.
12. Структура аппарата Госторгинспекции Республики Казахстан утверждается Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан, а штатное расписание - начальником Госторгинспекции Республики Казахстан.
Штатные расписания областных и городских торгинспекций утверждаются главами соответствующих администраций в пределах установленной численности и фонда оплаты.
Содержание Госторгинспекции Республики Казахстан осуществляется за счет средств республиканского бюджета, областных и городских торгинспекций - за счет средств местных бюджетов.
13. Госторгинспекция Республики Казахстан, областные и городские торговые инспекции являются юридическими лицами, имеют счета в учреждениях банков и печати установленного образца.