"1995 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 18 шiлдедегi N 2366 қаулысын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қ А У Л Ы С Ы 1995 жылғы 5 қыркүйек N 1226
"1995 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 18 шiлдедегi N 2366 K952366_ қаулысын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi:
тарихи отанына қайтып оралуға тiлек бiлдiрген босқын-репатрианттардың көшiп келуiн белгiленген квота шегiнде ұйымдастырсын;
Мемлекеттiк жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорынан босқын-репатрианттардың отбасыларының көшiп келуiн оларды қабылдауды, жайғастыруды және бейiмделуiн ұйымдастыруға байланысты шараларды жүзеге асыру үшiн көзделген қаражатты бөлсiн;
көшiп келушiлер отбасыларының еңбекке жарамды ересек мүшелерiн олардың бiлiктiлiгi мен мамандығына, сондай-ақ даярлануы мен қайта даярлануына қарай жұмыспен қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдасын;
министрлiктер мен ведомстволардың босқын-репатрианттардың көшiп келуiн және жайғастырылуын ұйымдастыру жөнiндегi жұмысын үйлестiрудi қамтамасыз етсiн.
2. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi:
босқын-репатрианттар отбасыларының қабылдануын, жайғастырылуын және оларға қажеттi әлеуметтiк-тұрмыстық жағдайлар жасалуын қамтамасыз етсiн;
босқын-репатрианттардың отбасыларына, халықтың тиiстi санаттары үшiн Қазақстан Республикасының заңында белгiленген тұрғын үй, отын, электр энергиясы, коммуналдық және басқа да қызметтерге ақы төлеу жөнiнде жеңiлдiктер қолданылсын;
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi үкiметтiң дипломатиялық арнасы бойынша көшiп келушiлер шығатын және транзитпен жүрiп өтетiн мемлекеттердiң үкiметтерiне тиiстi елдер арқылы өткен кезде жәрдем беру туралы хабар берсiн.
4. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi,"Қазақстан әуе жолы" Ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгiмен бiрге көшiп келушiлер мемлекеттiң аумағынан бастап қоныстану аймағына дейiн адамдарды және олардың мүлiктерiн көшiру тәртiбiн анықтасын.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi көшiп келушiлер шығатын және транзитпен жүрiп өтетiн мемлекеттердiң тиiстi органдарымен бiрге адамдарды және олардың жеке мүлiктерiн, сондай-ақ малын шекаралық пункттерден жедел түрде өткiзу мәселелерiн пысықтасын. Қажет болған жағдайда қосымша уақытша бақылау-шекаралық тексеру органын ұйымдастырсын.

О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 18 июля 1995 г. N 2366 "О квоте иммиграции на 1995 год"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 сентября 1995 г. N 1226
Во исполнение постановления Президента Республики Казахстан от 18 июля 1995 г. N 2366 "О квоте иммиграции на 1995 год" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству труда Республики Казахстан:
организовать переселение беженцев-репатриантов, изъявивших желание вернуться на историческую родину, в пределах установленной квоты;
выделить из Государственного фонда содействия занятости предусмотренные финансовые средства на осуществление мероприятий, связанных с организацией переселения, приема, обустройства и адаптации семей беженцев-репатриантов;
принять меры по трудоустройству взрослых трудоспособных членов семей переселенцев в соответствии с их квалификацией и специальностью, а также их подготовке и переподготовке;
обеспечить координацию работ министерств и ведомств по организации переселения и обустройства беженцев-репатриантов.
2. Главам областных и Алматинской городской администраций:
обеспечить прием и обустройство семей беженцев-репатриантов, создать им необходимые социально-бытовые условия;
распространить на семьи переселенцев установленные законодательством Республики Казахстан льготы по оплате жилья, топлива, электроэнергии, коммунальных и других услуг, предусмотренные для соответствующих категорий населения. льгота_беженец
3. Министерству иностранных дел Республики Казахстан уведомить по дипломатическим каналам правительства государств выезда и транзитного проезда переселенцев об оказании им содействия при переезде ими через соответствующие страны.
4. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Национальной акционерной авиакомпании "Казахстан ауе жолы" совместно с Министерством труда Республики Казахстан определить порядок перевоза людей и их имущества с территорий государств выезда до пункта вселения.
5. Таможенному комитету при Кабинете Министров Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по охране государственной границы проработать с соответствующими органами государств выезда и транзитного проезда переселенцев вопросы оперативного пропуска людей и их личного имущества, а также скота через пограничные пункты. При необходимости организовать дополнительные временные контрольно-пограничные посты.

6. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi:
Қазақстан аймағына келген кезiнде және орналасатын жерiнде көшiп келушiлердiң және олардың мүлiктерiнiң қауiпсiздiгiн;
Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға тiлек бiлдiрген азаматтығы жоқ адамдардың құжаттарын дер кезiнде ресiмдеудi қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi қажет болған жағдайда басқа мемлекеттерден келетiн босқын-репатрианттарға дәрiгерлiк тексерiс жасауды ұйымдастырып, оларға қажеттi дәрiгерлiк көмек көрсетсiн.
8. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi босқын-репатрианттардың балаларын тиiстi оқу орындарында оқытуды, сондай-ақ ересек адамдардың ана тiлiнде сауатын ашуды жеңiлдiк жасалған жағдаймен ұйымдастырсын, қажет болған жағдайда қосымша кластар мен мектептер ашсын.
9. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 18 шiлдедегi N 2366 қаулысын және осы қаулыны орындау жөнiнде қабылданған шаралар туралы 1996 жылдың қаңтарында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ақпарат тапсырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

6. Министерству внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
личную и имущественную безопасность переселенцев в пути следования по территории Казахстана и в местах вселения;
своевременное оформление документов лицам без гражданства, изъявившим желание принять гражданство Республики Казахстан.
7. Министерству здравоохранения Республики Казахстан организовать, при необходимости, бесплатное медицинское обследование прибывающих из других государств беженцев-репатриантов и оказать им необходимую медицинскую помощь.
8. Министерству образования Республики Казахстан организовать на льготных условиях обучение детей беженцев-репатриантов в соответствующих учебных заведениях, а также обучение взрослого населения грамоте на родном языке, открыв, при необходимости, дополнительные классы и школы.
9. Министерству труда Республики Казахстан представить в январе 1996 года Кабинету Министров Республики Казахстан информацию о принятых мерах по выполнению постановления Президента Республики Казахстан от 18 июля 1995 г. N 2366 и настоящего постановления.
Премьер-министр
Республики Казахстан