Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарлар, соның iшiнде әрi көлiк құралдарын өткiзуiнiң тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 2 қараша N 1440. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1996.12.31. N 1712 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 шiлдедегi N 2368 Заң күшi бар Жарлығын орындау үшiн және Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарлар, оның iшiнде әрi көлiк құралдарын өткiзу тәртiбiн ретке келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарларды өткiзу тәртiбi туралы Ереже;
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың көлiк құралдарын өткiзуiнiң тәртiбi туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Кеден комитетiне мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарларды өткiзу тәртiбi туралы Ережеге және Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың көлiк құралдарын өткiзуiнiң тәртiбi туралы Ережеге басқа мемлекеттердiң Кеден одағына кiруiне қарай Кеден одағы Келiсiмге сәйкес өзгертулер енгiзу құқы берiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 2 қарашадағы
N 1440 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке
тұлғалардың тауарларды өткiзу тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес, Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен, сондай-ақ осы Ережемен белгiленген талаптарды сақтай отырып, Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынғандарынан басқа кез-келген тауарды Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өткiзе алады.
2. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды әкелуi және осы аумақтан тауарларды әкетуi кеден төлемдерi төленетiн, экономикалық саясат шаралары (квоталау, лицензиялау және т.б.) сақталатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен белгiленген басқа да талаптар орындалған жағдайда кеден режимдерiне сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғалар алуы кеден органдарына жүктелген кеден баждарын, кеден алымдары мен салықтарын төлейдi.

О порядке перемещения физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан товаров, в том числе и транспортных средств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 1995 г. N 1440. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 31 декабря 1996 г. N 1712. ~P961712
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 20 июля 1995 г. N 2368 Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" и в целях упорядочения порядка перемещения физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан товаров, в том числе и транспортных средств, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о порядке перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан;
Положение о порядке перемещения физическими лицами транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Предоставить Таможенному комитету Республики Казахстан право вносить по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами изменения в Положение о порядке перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан и Положение о порядке перемещения физическими лицами транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с Соглашением о Таможенном союзе по мере вступления в Таможенный союз других государств.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 1995 г. N 1440
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке перемещения товаров
физическими лицами через таможенную
границу Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Физические лица могут перемещать через таможенную границу Республики Казахстан любые товары, за исключением товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, с соблюдением требований, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Ввоз товаров физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан и вывоз товаров ими с этой территории осуществляется в соответствии с таможенными режимами при условии оплаты таможенных платежей, соблюдения мер экономической политики (квотирование, лицензирование и т.п.), а также выполнения других требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
При этом физические лица уплачивают таможенные пошлины, таможенные сборы и налоги, взимание которых возложено на таможенные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10. Осы Ереженiң күшi СЭҚ ТН 8703 кодымен жiктелетiн тауарлар
ретiнде кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн көлiк құралдарына
қолданылмайды.
II. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден
шекарасы арқылы өткiзетiн тауарлардың мақсаты
11. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзетiн тауарлардың мақсатын жеке тұлғаның сапарының барлық мән-жайын ескерiп және тауарлардың кеден шекарасы арқылы жеке пайдалану үшiн, немесе жеке тұлға мен оның отбасы мүшелерiнiң тұтынуы үшiн өткiзiледi деуге ешбiр негiз болмаған кезде тауарлардың сипаты, саны мен өткiзiлу жиiлiгiнен туындайтын жалпыға бiрдей халықаралық нормалар мен практикаға сәйкес кеден органының лауазымды адамы белгiлейдi.
12. Өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған тауарлар, өткiзетiн адам мен оның отбасы мүшелерiнiң пайдалануы мен тұтынуы үшiн ғана әкелiнетiн (әкетiлетiн) болса және тауарларды пайдалану кез-келген түрде табыс табумен байланысты болмаса, мұндай тауарлар өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған болып қаралады.
Тауарларды басқа мақсатта пайдалануға (сатуды, табыс табу үшiн пайдалануды қоса, кез-келген әдiспен иеленбеу және т.б.) кеден төлемдерi, акциздер, салықтар төленген және кеден заңдарымен белгiленген басқа талаптар орындалған жағдайда, кеден органының рұқсатымен жол берiледi.
13. Тауарлардың арнаулы мақсатын кеден органының лауазымды адам белгiленген кезде мынадай факторлар назарға алынады:
а) тауарлардың сипаты: тауарлардың тұтыну қасиеттерi, оларды қолдану мен пайдаланудың дәстүрлi тәжiрибесi ескерiледi. Тұрмыста әдетте пайдаланылмайтын тауарларды (мәселен, жүк автомобильдерi, станоктар, жабдық, шикiзат, жартылай даяр өнiмдер және т.б.) әкелу (әкету) тауарларды өткiзетiн адам басқаша дәлелдемесе, мұндай тауарлар коммерциялық мақсатта әкелiнедi (әкетiледi) деп ойлауға негiз болады;
б) тауарлардың саны: тауарларды өткiзетiн жеке тұлға мен оның отбасы мүшелерiнiң тұтынуынан артық мөлшердегi бiр тектi тауарлар (атауы, мөлшерi, үлгiсi, түсi және т.б.) әдетте коммерциялық мақсатта пайдалану үшiн әкелiнедi (әкетiледi);
в) тауарларды алып өту жиiлiгi: белгiлi бiр тұлға бiр тектi тауарларды аз-аздан болса да үнемi әкелетiн (әкететiн) болса, егер ол басқаша дәлелдей алмаса, бұл тауарлар коммерциялық мақсатта (әкелiнедi) әкетiледi деп қаралуы мүмкiн;
г) сапардың жағдаяттары: сапардың мақсаты, оның ұзақтығы, елде болуы (одан кетуi), тапқан валютасының сомасы және т.б. ескерiледi;
д) Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлмекшi тауарлар жеке тұлғаның, не оның отбасы мүшелерiнiң жеке басына пайдалануы, не тұтынуы мақсатында емес деп ойлауға негiздемелердiң жоқтығы.

10. Действие настоящего Положения не распространяется на транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу в качестве товаров, классифицируемые по коду 8703 ТН ВЭД.
II. Предназначение товаров,
перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан физическими лицами
11. Предназначение товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами, устанавливается должностным лицом таможенного органа в соответствии с общепринятыми международными нормами и практикой, исходя из характера, количества и частоты перемещения товаров, с учетом всех обстоятельств поездки физического лица и при отсутствии оснований полагать, что товары перемещаются через таможенную границу не в целях личного пользования или потребления физическим лицом и членами его семьи.
12. Товары рассматриваются как не предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности, если такие товары ввозятся (вывозятся) исключительно для пользования или потребления лицом, перемещающим товары, и членами его семьи и использование товаров не связано с извлечением дохода в любой форме.
Использование товаров в иных целях (отчуждение любым способом, включая продажу, использование для извлечения дохода и т.п.) допускается с разрешения таможенного органа при условии уплаты таможенных платежей, акцизов, налогов и выполнения других требований, установленных таможенным законодательством.
13. При установлении предназначения товаров должностным лицом таможенного органа могут приниматься во внимание следующие факторы:
а) характер товаров: учитываются потребительные свойства товаров, традиционная практика их применения и использования. Ввоз (вывоз) товаров, обычно не используемых в быту (например, грузовые автомобили, станки, оборудование, сырье, полуфабрикаты и т.д.), дает основание предполагать, что такие товары ввозятся (вывозятся) для коммерческих целей, если лицо, перемещающее товары, не докажет обратное;
б) количество товаров: однородные товары (одного наименования, размера, фасона, цвета и т.п.) в количестве, превышающем потребность лица, перемещающего товары, и членом его семьи, как правило, ввозятся (вывозятся) с коммерческими целями;
в) частота перемещения товаров: периодический ввоз (вывоз) одним и тем же лицом однородных товаров хотя бы и в небольших количествах может рассматриваться как то, что товары ввозятся (вывозятся) для использования в коммерческих целях, если лицо не докажет обратное;
г) обстоятельства поездки: учитываются цель поездки, ее
продолжительность, страна пребывания (выезда), сумма заработанной
валюты и т.д.;
д) отсутствие оснований полагать, что товары перемещаются через
таможенную границу Республики Казахстан не в целях личного
пользования или потребления физическим лицом или членами его семьи.

14. Тауарлардың өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмағанын растау мiндетi тауарларды тасымалдайтын адамға жүктеледi.
15. Жеке тұлға Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес кеден органының лауазымды адамының шешiмiне шағым жасауға құқылы.
III. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден
аумағына тауарлар әкелуi
16. Жеке тұлғалардың әкелетiн тауарларына қатысты тарифтiк және тарифтiк емес реттеудiң (экономикалық саясат шаралары), салық салудың және кедендiк ресiмдеудiң жалпы тәртiбi мен шарттары мынадай жағдайларда:
а) егер кеден органы тауарлардың өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналғанын анықтаса;
б) егер әкелiнетiн тауарлардың жалпы құны немесе олардың саны осы Ереженiң 18-тармағының осындай артықшылық бөлiгiнде көрсетiлген квоталар мен шектеулерден асып кетсе қолданылады.
17. Жеке тұлғалар тауарларды бiр мезгiлде төмендегiдей шарттар сақталған кездегi кеден алымдарын қоспағанда:
а) әкелiнетiн тауарлар өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаса;
б) тауарлардың құны 2000 АҚШ долларынан аспаса, кеден төлемдерiн төлеуден толық босатып әкеле алады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын жеке тұлғалардың шет мемлекеттерде үздiксiз болуының уақытша мерзiмi 6 айдан асса, бәрiн қосқанда жалпы құны 5000 АҚШ долларына дейiн тауарлар әкелуiне болады. Шет мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға көшiп келетiн жеке тұлғалардың (бұрынғы КСР Одағы республикалары - мемлекеттерiнен басқа), бәрiн қосқанда жалпы құны 10000 АҚШ долларына дейiн тауарлар әкелуiне болады.
"Б" тармақшасында көрсетiлген құндық шектеулер бұрынғы КСР Одағы республикалары - мемлекеттерiнiң шеңберiнде жаңа тұрғылықты орынға көшуге байланысты жеке тұлғаларға - бұрынғы КСР Одағының азаматтарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен босқындар және көшуге мәжбүр етiлген деп танылған адамдарға қолданылмайды.
18. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағына әкелетiн акцизделетiн топтардан басқа өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған тауарларына бiрыңғай ставка бойынша мынадай жағдайда кеден құнының 30 процентi мөлшерiнде кеден баждары салынады:
а) егер жалпы құны 10000 АҚШ долларынан аспайтын тауарлар, Қазақстан Республикасының кеден аумағынан өзi өтпейтiн жеке адамның атына жiберiлсе;

14. Обязанность подтверждения того, что товары не предназначены
для производственной или иной коммерческой деятельности, возлагается
на лицо, перемещающее товары.
15. Лицо вправе обжаловать решение должностного лица
таможенного органа в соответствии с таможенным законодательством
Республики Казахстан.
III. Ввоз товаров
физическими лицами на таможенную
территорию Республики Казахстан
16. Общий порядок и условия тарифного и нетарифного регулирования (меры экономической политики), налогообложения и таможенного оформления применяются в отношении товаров, ввозимых физическими лицами, в случаях:
а) если таможенным органом установлено, что товары предназначены для производственной или иной коммерческой деятельности;
б) если общая стоимость ввозимых товаров или их количество превышают квоты и ограничения, указанные в пункте 18 настоящего Положения, в части такого превышения.
17. Физические лица могут ввозить товары с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин, за исключением таможенных сборов в случаях одновременного соблюдения следующих условий:
а) ввозимые товары не предназначены для производственной или иной коммерческой деятельности;
б) стоимость товаров не превышает 2000 долларов США включительно.
Постоянно проживающие в Республике Казахстан физические лица, срок временного непрерывного пребывания которых в иностранных государствах превышает 6 месяцев, могут ввозить товары общей стоимостью до 5000 долларов США включительно. Физические лица, переселяющиеся на постоянное место жительства в Республику Казахстан из иностранных государств (кроме государств - бывших республик Союза ССР), могут ввозить товары общей стоимостью до 10000 долларов США включительно.
Указанные в подпункте "б" стоимостные ограничения не применяются в отношении физических лиц - бывших граждан Союза ССР, ввозящих товары в связи с переселением на новое постоянное место жительства в пределах государств - бывших республик Союза ССР, а также лиц, признанных в установленном порядке беженцами и вынужденными переселенцами.
18. Товары, ввозимые физическими лицами на территорию Республики Казахстан, за исключением подакцизной группы, и не предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности, облагаются таможенными пошлинами по единой ставке в размере 30 процентов таможенной стоимости в следующих случаях:
а) если товары пересылаются в адрес физического лица без следования этого лица через таможенную границу Республики Казахстан при условии, что общая стоимость товаров не превышает 10000 долларов США;

б) егер тауарлардың жалпы құны осы Ереженiң 17-тармағының "б" тармақшасындағы осындай шектен асу бөлiгiнде көрсетiлген квотадан асатын болса, бiрақ 10000 АҚШ долларынан аспаса.
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан жалпы құны 10000 АҚШ долларына асатын тауарлар қолданылып жүрген заңдармен көзделген кеден баждарын, кеден алымдары мен салықтарды төлеген жағдайда өткiзiледi.
19. Осы Ереженiң 16 және 17-тармақтарында көрсетiлген тауарлар Қазақстан Республикасы орталық кеден органының арнайы нормативтiк актiлермен белгiленген тәртiппен, ал осы Ереженiң 18-тармағында көзделген жағдайда, сондай-ақ тауарлар тасымалдайтын адамның кеден органына осы Ереженiң 1 қосымшасында келтiрiлген үлгiмен жасалынған өтiнiш беру жолымен жариялануы керек.
Кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау мақсаты үшiн жасалынған осындай өтiнiш кеден декларациясы ретiнде қаралады.
20. Өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған бiр тауар не тауарлардың бiр топтамасына (гарнитур, сервиз және т.б.) қатысты:
осы Ереженiң 17-тармағының "б" тармақшасында көрсетiлген құн шектеулерiнiң 20 процентiнен аспаса, осы Ереженiң 7-тармағында көзделген жағдайлардағы кеден алымдарынан басқа кеден баждарын төлеуден толық босату тәртiбi қолданылады;
осы Ереженiң 18-тармағында көрсетiлген құн шектеулерiнен асып кетсе, мұндай тауарлар құнының 30 процентi мөлшерiнде кеден баждарының бiрыңғай ставкасы қолданылуы мүмкiн.
21. Осы Ережеге сәйкес кеден төлемдерi мен салықтарын есептеу мен төлеу мақсатында жеке тұлғалардың жiберетiн, әкелетiн және әкететiн тауарларының кедендiк құны "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығының 121-бабына сәйкес айқындалады.
22. Осы Ереженiң 21-тармағында көрсетiлген әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын, тауарлар өткiзетiн жеке адам, тиiсiнше кедендiк жүк декларациясында не осы Ереженiң 19-тармағында көрсетiлген өтiнiшiнде мәлiмдейдi. Мәлiмделген құнды растау мақсатында жеке адам кеден органына тиiстi құжаттарды (есепшоттар, чектер, анықтамалар және т.б.) ұсынады.
Кеден органы жеке адамның мәлiмдеген құнының дұрыстығы туралы шешiм қабылдауға құқылы.
Жеке адамның мәлiмдеген құнының дұрыстығын растайтын құжаттар болмаған жағдайда не мәлiмделiнген құн дұрыс емес деп ойлауға негiздеме бар болса, кеден органы әкелiнетiн тауардың кедендiк құнын "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығының 126-бабына сәйкес дербес анықтай алады.
Жеке адам тауардың кеден құнын анықтауға қатысты кеден органының шешiмiмен келiспесе, бұл шешiмге Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес шағым жасауға болады. Шағым қаралған кезде кеден органының жоғары тұрған лауазымды адамы не жоғары тұрған кеден органы сараптауды өткiзудi тағайындауға құқылы.

б) если общая стоимость товаров превышает квоту, указанную в подпункте "б" пункта 17 настоящего Положения в части такого превышения, но не более 10000 долларов США.
Товары общей стоимостью свыше 10000 долларов США пропускаются на таможенную территорию Республики Казахстан при условии уплаты таможенных пошлин, таможенных сборов и налогов, предусмотренных действующим законодательством.
19. Товары, указанные в пунктах 16 и 17 настоящего Положения, подлежат декларированию в порядке, установленном специальными нормативными актами центрального таможенного органа Республики Казахстан, а в случаях, предусмотренных пунктом 18 настоящего Положения, а также и путем представления таможенному органу заявления лица, перемещающего товары, составленного по форме, приведенной в приложении 1 к настоящему Положению.
Такое заявление для целей таможенного оформления и таможенного контроля рассматривается в качестве таможенной декларации.
20. В отношении одного товара либо одного комплекта товаров (гарнитур, сервиз и т.п.), не предназначенных для производственной или иной коммерческой деятельности:
при превышении не более чем на 20% стоимостных ограничений, указанных в подпункте "б" пункта 17 настоящего Положения, применяется полное освобождение от уплаты таможенных пошлин, за исключением таможенных сборов в случаях, предусмотренных пунктом 7 настоящего Положения;
при превышении стоимостных ограничений, указанных в пункте 18 настоящего Положения, может применяться единая ставка таможенной пошлины в размере 30 процентов стоимости таких товаров.
21. Для целей исчисления и уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с настоящим Положением таможенная стоимость товаров вывозимых, вывозимых и пересылаемых физическими лицами определяется в соответствии со статьей 121 Указа Президента, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан".
22. Таможенная стоимость ввозимых товаров, указанных в пункте 21 настоящего Положения, заявляется физическим лицом, перемещающим товары, соответственно в таможенной декларации либо в заявлении, предусмотренном пунктом 19 настоящего Положения. В целях подтверждения заявленной стоимости лицо представляет таможенному органу соответствующие документы (счета, чеки, справки и т.д.).
Таможенный орган вправе принимать решение о правильности заявленной лицом таможенной стоимости товаров.
При отсутствии документов, подтверждающих правильность определения таможенной стоимости, заявленной лицом, либо при наличии оснований полагать, что заявленная стоимость не является достоверной, таможенный орган может самостоятельно определить таможенную стоимость ввозимого товара в соответствии со ст. 126 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан".
При несогласии лица с решением таможенного органа в отношении определения таможенной стоимости товаров это решение может быть обжаловано в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан. При рассмотрении жалобы вышестоящее должностное лицо таможенного органа или вышестоящий таможенный орган вправе назначить проведение экспертизы.

23. Сертификаттауға жататын және өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған тауарлар жөнiнде сертификатты көрсету талап етiлмейдi.
24. Кеден мақсаттарында қажеттi құжаттар мен қосымша мәлiметтердi кеден декларациясымен бiрге бiр мезгiлде көрсетпеген не кеден төлемдерi мен салықтарды төлемеген жағдайда жеке тұлғалардың әкелетiн тауарлары, кеден органдары иесi болып табылатын, уақытша сақтау қоймаларына орналастырылады, бұл орайда тауарларды сақтағаны үшiн кеден алымын кеден органдары белгiленген тәртiппен төлейдi.
Кедендiк ресiмдеу жүргiзетiн кеден органының рұқсатымен тауарлар тауар иелерi басқа адамдар болып табылатын уақытша сақтау қоймаларына орналастырылуы мүмкiн.
Жеке тұлғалардың әкелетiн тауарларын уақытша сақтау қоймаларында сақтаудың шектеулi мерзiмi екi ай.
Белгiленген мерзiм аяқталған соң тауарлар Қазақстан Республикасының кеден заңдарында көзделген басқа режимге ауыстырылады, не кеден органы оған Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа шаралар қолдануға құқылы.
IҮ. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден
аумағынан тауарларды әкетуi
25. Жеке тұлғалардың әкететiн тауарларына қатысты тарифтiк емес реттеудiң (экономикалық саясат шаралары), салық салу не кедендiк ресiмдеудiң жалпы тәртiбi мен шарттары мынадай жағдайларда:
а) егер кеден органы тауарлардың өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналғанын анықтаса;
б) егер әкетiлетiн тауарлардың жалпы құнын не саны осы Ереженiң 28-тармағында көрсетiлген квоталар мен шектеулердiң, осыған қатысты бөлiгiндегiден асып кетсе қолданылады.
26. Жеке тұлғалар тауарларды осы Ереженiң 7-тармағында көзделген кеден алымдарын қоспағанда мынадай шарттарды бiр мезгiлде сақтай отырып:
а) әкетiлетiн тауарлар өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаса;
б) әкетiлетiн тауарлардың саны осы Ереженiң 2 қосымшасында көзделген шектеулерден аспаса;
в) тауарлар құны 1000 АҚШ долларынан аспаса, кеден баждарын төлеуден толық босатып әкете алады.
Шет елдерге (бұрынғы КСР Одағы республикалары-мемлекеттерiнен басқа) тұрақты тұруға Қазақстан Республикасынан қоныс аударатын жеке тұлғалар жалпы құны 10000 АҚШ долларынан аспайтын тауарларды әкете алады.
"В" тармақшасында көрсетiлген құндық шектеулер жеке тұлғаларға - бұрынғы КСР Одағы республикалары-мемлекеттерi шегiнде жаңа тұрақты тұру орнына қоныс аударуына байланысты тауарлар әкететiн бұрынғы КСР Одағы азаматтарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен босқындар және қоныс аударуға мәжбүр етiлген деп танылған тұлғаларға қолданылмайды.

23. В отношении товаров, подлежащих сертификации и не предназначенных для производственной или иной коммерческой деятельности, представления сертификата не требуется.
24. В случаях непредставления одновременно с таможенной декларацией документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенный целей, или неуплаты таможенных платежей и налогов товары, ввозимые физическими лицами, помещаются на склады временного хранения, владельцами которых являются таможенные органы, при этом таможенные сборы за хранение товаров уплачиваются таможенным органам в установленном порядке.
С разрешения таможенного органа, производящего таможенное оформление, товары могут помещаться на склады временного хранения, владельцами которых являются другие лица.
Предельный срок хранения товаров, ввозимых физическими лицами, на складах временного хранения составляет два месяца.
По истечении установленного срока товары либо заявляются к иному режиму, предусмотренному таможенным законодательством Республики Казахстан, либо таможенный орган вправе применить меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
IV. Вывоз товаров физическими лицами
с таможенной территории Республики Казахстан
25. Общий порядок и условия тарифного и нетарифного регулирования (меры экономической политики), налогообложения и таможенного оформления применяются в отношении товаров, вывозимых физическими лицами, в случаях:
а) если таможенным органом установлено, что товары предназначены для производственной или иной коммерческой деятельности;
б) если общая стоимость вывозимых товаров или их количество превышает квоты и ограничения, указанные в пункте 28 настоящего Положения, в части такого превышения.
26. Физические лица могут вывозить товары с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин, за исключением таможенных сборов, в случаях, предусмотренных пунктом 7 настоящего Положения, при одновременном соблюдении следующих условий:
а) вывозимые товары не предназначены для производственной или иной коммерческой деятельности;
б) количество вывозимых товаров не превышает ограничений, предусмотренных приложением 2 к настоящему Положению;
в) стоимость товаров не превышает 1000 долларов США.
Физические лица, переселяющиеся из Республики Казахстан на постоянное место жительства в иностранные государства (кроме государств - бывших республик Союза ССР), могут вывозить товары, общая стоимость которых не превышает 10000 долларов США.
Указанные в подпункте "в" стоимостные ограничения не применяются в отношении физических лиц - бывших граждан Союза ССР, вывозящих товары в связи с переселением на новое постоянное место жительства в пределах государств - бывших республик Союза ССР, а также лиц, признанных в установленном порядке беженцами и вынужденными переселенцами.

27. Жеке тұлғалар әкететiн өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған тауарларға мынадай жағдайларда:
а) егер тауарлардың саны осы Ереженiң 2 қосымшасында көзделiнген шектеулердiң осындай бөлiгiндегiден асып кетсе;
б) тауарлардың жалпы құны осы Ереженiң 26-тармағының "в" тармақшасында көрсетiлген квотаның осындай бөлiгiндегiден асып кетсе;
в) егер жеке тұлға тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өзiнiң алып жүруiнсiз салып жiберсе, бiрыңғай ставка бойынша кеден құнының 60 процентi мөлшерiнде кеден баждары салынады.
28. Осы Ереженiң 27-тармағында көрсетiлген тауарлар Қазақстан Республикасы орталық кеден органының арнайы нормативтi актiлерiмен белгiленген тәртiппен кеден органына тауарларды өткiзетiн адамның осы Ереженiң 1 қосымшасында келтiрiлген нысан бойынша жасалынған өтiнiшiн ұсыну жолымен жариялануы керек.
Кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау мақсатындағы мұндай өтiнiш кеден декларациясы ретiнде қаралады.
29. Өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған бiр тауар топтамасына (гарнитур, сервиз және т.б.) қатысты:
осы Ереженiң 26-тармағының "в" тармақшасында көрсетiлген құндық шектеулердiң 20 процентiнен аспаса, осы Ереженiң 7-тармағында көзделген жағдайлардағы кеден алымдарынан басқа, кеден бажын төлеуден толық босату қолданылады;
осы Ереженiң 26-тармағында көрсетiлген құндық шектеулер асып кетсе, осындай тауарлар құнының 60 процентi мөлшерiнде кеден бажының бiрыңғай ставкасы қолданылады.
30. Осы Ережеге сәйкес кеден төлемдерiн есептеу мен төлеу мақсатында Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiн (оның iшiнде салып жiберiлетiн) тауарлардың кедендiк құны "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес айқындалады.
Ү. Жеке тұлғалардың тауарларды уақытша әкелуi (әкетуi)
31. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өтетiн кезде, осы Ереженiң 7-тармағында қарастырылған жағдайлардағы кеден алымдарынан басқа, кеден баждарын төлемей Қазақстан Республикасы аумағында (уақытша болатын елiнде) жеке басына пайдалану үшiн осы тұлғаларға қажеттi, өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған тауарларды уақытша әкеле (әкете) алады.
Осындай тауарлардың тiзбесi осы Ереженiң 3 қосымшасында келтiрiлген.

27. Вывозимые физическими лицами товары, не предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности, облагаются таможенной пошлиной по единой ставке в размере 60 процентов таможенной стоимости в следующих случаях:
а) если количество товаров превышает ограничения, предусмотренные приложением 2 к настоящему Положению, в части такого превышения;
б) если общая стоимость товаров превышает квоту, указанную в подпункте "в" пункта 26 настоящего Положения, в части такого превышения;
в) если товары пересылаются физическим лицом без сопровождения этого лица через таможенную границу Республики Казахстан.
28. Товары, указанные в пункте 27 настоящего Положения, подлежат декларированию в порядке, установленном специальными нормативными актами центрального таможенного органа Республики Казахстан, путем представления таможенному органу заявления лица, перемещающего товары, составленного по форме, приведенной в приложении 1 к настоящему Положению.
Такое заявление для целей таможенного оформления и таможенного контроля рассматривается в качестве таможенной декларации.
29. В отношении одного комплекта товаров (гарнитур, сервиз и т.п.), не предназначенных для производственной или иной коммерческой деятельности:
при превышении не более чем на 20 процентов стоимостных ограничений, указанных в подпункте "в" пункта 26 настоящего Положения, применяется полное освобождение от уплаты таможенных пошлин, за исключением таможенных сборов в случаях, предусмотренных пунктом 7 настоящего Положения;
при превышении стоимостных ограничений, указанных в пункте 26 настоящего Положения, применяется единая ставка таможенной пошлины в размере 60 процентов стоимости таких товаров.
30. Для целей исчисления и уплаты таможенных платежей в соответствии с настоящим Положением таможенная стоимость товаров, вывозимых (в том числе пересылаемых) с таможенной территории Республики Казахстан, определяется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан".
V. Временный ввоз (вывоз)
товаров физическими лицами
31. Физические лица при следовании через таможенную границу Республики Казахстан могут временно ввозить (вывозить) не предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности товары, необходимые этим лицам для личного пользования на территории Республики Казахстан (в стране временного пребывания), без уплаты таможенных пошлин, за исключением таможенных сборов в случаях, предусмотренных в пункте 7 настоящего Положения.
Перечень таких товаров приведен в приложении 3 к настоящему Положению.

32. Жеке тұлғалардың тауарларды оңайлатылған, жеңiлдiктi тәртiбiмен уақытша әкелуiне (әкетуiне) жолсапардың мақсаты мен өзге де жағдайлары (ұзақтығы, маусымы және т.б.) ескерiлiп жеке тұлғаның Қазақстан Республикасы аумағында (уақытша болатын елiнде) iс жүзiнде болуынан аспайтын мерзiмге кеден органының рұқсатымен жол берiледi.
33.Уақытша әкелiнетiн (әкетiлетiн) тауарлардың керi қайтарылмауы мүмкiн деуге негiздеме бар болса, кеден органы тауарларды уақытша әкелуге (әкетуге) осы Ережеде көзделген барлық кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу қамтамасыз етiлген жағдайда ғана рұқсат бередi.
ҮI. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы
тауарларды халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзу
34. Өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған, Қазақстан Республикасының кеден аумағына жеке тұлғаның мекен-жайына халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен жiберiлетiн, жалпы құны 200 АҚШ долларынан асатын заттарға осы мөлшерден асып кететiн бөлiгiнде олардың кеден құнының 30 процентiне тең бiрыңғай ставка бойынша кеден баждары есептеледi.
35. Өндiрiстiк не өзге коммерциялық қызметке арналмаған, жеке тұлғаның шетелге халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен жiберетiн, жалпы құны 200 АҚШ долларына тең сомадан асатын заттарға осы мөлшерден асып кететiн бөлiгiнде олардың кеден құнының 60 процентi мөлшерiнде бiрыңғай ставка бойынша кеден баждары салынады.
36. Жеке тұлғалардың халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен
жiберетiн тауарларына қатысты кеден баждарын салудың жалпы тәртiбi
мынадай жағдайларда:
а) егер кеден органы тауарлардың өндiрiстiк не өзге коммерциялық
қызметке арналмағанын анықтаса;
б) егер әкелiнетiн және әкетiлетiн тауарлардың жалпы құны осы
Ереженiң 34 және 35-тармақтарында көрсетiлген квотадан сондай
бөлiгiнде асып кетсе қолданылады.
Қазақстан Республикасының Почта ережелерiне және Қазақстан
Республикасының заңдарына сәйкес осындай жолмен жiберуге тиым
салынған халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен жiберiлетiн заттарды
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзуге болмайды.
1-қосымша
______________________________________________________________
(кеден органының атауы)
______________________________________________________________
(тауар өткiзетiн адамның тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты)
______________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжат туралы мәлiметтер)
ӨТIНIШ
Мен кеден төлемдерi
мен акциздер төлеуге жататын тауарлар әкелемiн\әкетемiн:
___________________
қажетсiзi сызылады
____________________________________________________________________
і         і        і   Акциздер   і  Баждар     і ҚҚС
Атауы    і  Саны   і  Тауар і______________і_____________і______
і         і   құны іставкаі сома  і ставкаісома і сома
____________________________________________________________________
1.
2.
3.
4.
5.
және т.б.
___________________________________________________________________
Барлығы:_______________
199_ж. "__" _____                       төлеушi_______________
инспектор:_______________
жеке мөр орны
2-қосымша
Шектелген мөлшерде кеден баждарын төлемей
әкетiлуi мүмкiн тауарлардың*
ТIЗБЕСI
_______________________________________________________________
N і    СЭҚ ТН бойынша    і   Тауардың атауы   і    Саны
і      тауар коды      і                    і  (бiр адамға)
_______________________________________________________________
1  03, 1604, 160510000-   Балық және шаян         5 кг брутто
160540000 тобы         тәрiздестер (бекiре
және қызыл балық
уылдырығынан басқа)

32. Временный ввоз (вывоз) товаров физическими лицами в упрощенном, льготном порядке допускается с разрешения таможенного органа и на срок, не превышающий срока фактического пребывания лица на территории Республики Казахстан (в стране временного пребывания), с учетом целей и всех иных обстоятельств поездки (продолжительность, сезон и т.д.).
33. При наличии оснований полагать, что временно ввезенные (вывезенные) товары могут быть обратно не возвращены, таможенный орган предоставляет разрешение на временный ввоз (вывоз) товаров только при условии обеспечения уплаты всех таможенных платежей и налогов, предусмотренных настоящим Положением.
VI. Перемещение товаров через таможенную
границу Республики Казахстан
в международных почтовых отправлениях
34. На предметы, не предназначенные для производственной или коммерческой деятельности, пересылаемые в международном почтовом отправлении в адрес физического лица на таможенную территорию Республики Казахстан, общая стоимость которых превышает 200 долларов США, производится в части такого превышения начисление таможенной пошлины по единой ставке, равной 30 процентам их таможенной стоимости.
35. Предметы, не предназначенные для производственной или коммерческой деятельности, пересылаемые физическим лицом за границу в международном почтовом отправлении, общая стоимость которых превышает сумму, эквивалентную 200 долларам США, облагаются в части такого превышения таможенной пошлиной по единой ставке в размере 60 процентов их таможенной стоимости.
36. Общий порядок обложения таможенными пошлинами применяется в отношении товаров, пересылаемых физическими лицами в международных почтовых отправлениях, в случаях:
а) если таможенным органом установлено, что товары предназначены для производственной или иной коммерческой деятельности;
б) если общая стоимость ввозимых и вывозимых товаров превышает
квоты, указанные в пунктах 34 и 35 настоящего Положения, в части
такого превышения.
Не подлежат перемещению через таможенную границу Республики
Казахстан предметы, пересылаемые в международных почтовых
отправлениях, запрещенные к такой пересылке в соответствии с
Почтовыми правилами Республики Казахстан и законодательством
Республики Казахстан.
Приложение 1
В________________________________________________________________
(наименование таможенного органа)
от_______________________________________________________________
(Ф.И.О. лица, перемещающего товары)
_________________________________________________________________
(место жительства)
_________________________________________________________________
(сведения о документе, удостоверяющем личность)
З А Я В Л Е Н И Е
Мною ввозятся/вывозятся товары, подлежащие уплате таможенных
(ненужное зачеркнуть)
платежей и акцизов:
_________________________________________________________________
Наимено- !  Коли-  ! Стои-    !   Акцизы    !    Пошлины !  НДС
вание   !  чество ! мость    ! ------------!------------!-------
!         ! товара   !ставка!сумма !ставка!сумма! сумма
_________________________________________________________________
1.
2.
3.
4.
5.
и т.д.
________________________________________________________________
Итого_________________
"___"___________199__г.              плательщик_________________
инспектор_________________
место личной печати
#
Приложение 2
П Е Р Е Ч Е Н Ь
товаров, которые могут быть вывезены
без уплаты таможенных пошлин
в ограниченном количестве
________________________________________________________________
N  !     Код товара      ! Наименование товара    !Количество
п/п!     по ТН ВЭД       !                        !(на одно лицо)
___!_____________________!________________________!_____________
1  Группа 0,3, 1604,     Рыба и ракообразные       5 кг брутто
160510000-160540000   (кроме икры осетровых
и лососевых)

2  160430100              Бекiре уылдырығы        280 г
(қара)
3  160430900              Қызыл балық уылдырығы   280 г
(қызыл)
4  3004                   Дәрi-дәрмектер          әр атаудың
бөлшек сауда
үшiн арнайы
нысандағы
1 қорабы
5  7415,0750800,7612,     Түрлi-түстi металдан    салмағы 20 кг
7616, 800700000,       тұрмыстық бұйымдар      артық емес
8101-8108, 811000,
811100, 811300
6  7113-7116, 900319100,  Зергерлiк және өзге     5 зат жалпы
9101, 911310100,       бұйымдар мен бағалы     салмағы 30 г
960810300,             металдардан жасалған    көп емес
960839100, 7116,       олардың бөлiктерi       (алтын және
960200000              не бағалы металл        платина
(тек жақұттан)         жағылған бөлiктерi:     бұйымдары
асыл немесе жартылай    үшiн немесе
асыл тастардан          120 г-күмiс
жасалған iнжу (табиғи,  бұйымдары
жасанды не қалпына      үшiн)
келтiрiлген)
7  271000330, 271000350,  Моторлы көлiк құралдары зауыттық
271000590, 27100690    үшiн отын (бензин,      сыйымды отынды
дизель отыны)           санамағанда
өзi жүретiн
моторлы көлiк
құралдарының
әрқайсысына 20 л
Ескерту
Тауарлар ТН кодтарымен, сондай-ақ тiзбеде
келтiрiлген атаулармен де айқындалады.
3 ҚОСЫМША
Кеден төлемдерiн төлемей уақытша әкелуге (әкетуге) жол
берiлетiн, адамның жеке қолдануына арналған тауарлардың
ТIЗБЕСI
1. Киiм
2. Әтiр-сабындар
3. Жеке зергерлiк бұйымдар
4. Фото және кинокамералар керектi мөлшердегi пленкаларымен және
оған керектi жарақтарымен қоса
5. Портативтi слайд және кинопроекторлар, оларға керектi
мөлшерде слайдтар мен фильмдер
6. Бейнекамералар және алып жүретiн бейнетаспалар керектi
мөлшердегi пленкаларымен қоса
7. Портативтi музыка аспаптары
8. Портативтi күйтабақ ойнатқыштар грампластинкаларымен бiрге
9. Портативтi дыбыс жазатын және шығаратын аспап (диктофонды
қоса) пленкаларымен бiрге
10. Портативтi радиоқабылдағыштар
11. Портативтi теледидарлар
12. Портативтi жазу машинкалары
13. Портативтi калькуляторлар
14. Портативтi дербес компьюторлар
15. Дүбiрлер
16. Балалар коляскалары
17. Мүгедектерге арналған коляскалар
18. Спорт жабдықтары: палаткалар және басқа да туристiк
жабдықтар, балық аулау құралдары, альпинистердiң құрал-жабдықтары, су
астында жүзу жабдықтары, құралдарымен қоса спорттық қару,
велосипедтер, байдаркалар, ұзындығы 5,5 метрге дейiн каноэ не
каяктар, шаңғылар, теннис ракеткалары, серфинг және виндсерфинг үшiн
тақтайлар, гольф жабдықтары, планерлер, дельтапландар
19. Портативтi диализаторлар және сол секiлдi медицина
аспаптары, сондай-ақ оларға жұмсалатын материалдар

2  160430100             Икра осетровая (черная)   280 г
3  160430900             Икра лососевая (красная)  280 г
4  3004                  Лекарственные средства    1 упаковка
специальной
формы для
розничной
продажи
каждого
наименования
5  7415, 750800, 7612,   Изделия из цветных        Весом не
7616, 800700000,      металлов бытовые          более 20 кг
8101-8108, 811000,
811100, 811300
6  7113-7116, 900319100, Ювелирные и иные изделия, 5 предметов
9101, 911310100,      их части из драгоценных   общим весом
960810300, 960839100, металлов или металлов,    не более 30 г
7116, 960200000       плакированных             (для изделий
(только из янтаря)    драгоценными металлами;   из золота и
тивированного жемчуга,    платины или
из драгоценных или        120 г - для
полудрагоценных камней    изделий из
(природных,               серебра)
искусственных или
реконструированных)
7  271000330, 271000350, Топливо для моторных      20 л на каждое
271000590, 271000690  транспортных средств      перемещаемое
(бензин, дизельное        своим ходом
топливо)                  моторное
транспортное
средство, не
считая топлива
в заводских
емкостях этих
средств
Сноска. Товары определяются как кодами ТН ВЭД, так
и приведенными в перечне наименованиями.
Приложение 3
П Е Р Е Ч Е Н Ь
товаров, предназначенных для личного
пользования, временный ввоз (вывоз)
которых допускается без уплаты
таможенных платежей
1. Одежда.
2. Туалетные принадлежности.
3. Личные ювелирные украшения.
4. Фото- и кинокамеры с разумным количеством пленки
и принадлежностей к ним.
5. Портативные слайдо- и кинопроекторы, принадлежности
к ним с разумным количеством слайдов и фильмов.
6. Видеокамеры и портативные видеомагнитофоны с разумным
количеством пленки.
7. Портативные музыкальные инструменты.
8. Портативные проигрыватели с граммпластинками.
9. Портативная звукозаписывающая и воспроизводящая аппаратура
(включая диктофоны) с пленками.
10. Портативные радиоприемники.
11. Портативные телевизоры.
12. Портативные пишущие машинки.
13. Портативные калькуляторы.
14. Портативные персональные компьютеры.
15. Бинокли.
16. Детские коляски.
17. Коляски для инвалидов.
18. Спортивное оборудование, такое как палатки и другое
туристическое оборудование, рыболовные снасти,
альпинистское снаряжение, снаряжение для подводного
плавания, спортивное оружие с принадлежностями,
велосипеды, байдарки, каноэ или каяки длиной до
5,5 метра, лыжи, теннисные ракетки, доски для серфинга,
и виндсерфинга, снаряжение для гольфа, планеры, дельтапланы.
19. Портативные диализаторы и аналогичные медицинские приборы,
а также расходуемые материалы к ним.

20. Адамның жеке қолдануына ғана арналған өзге де тауарлар.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 қарашадағы
N 1440 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Жеке тұлғалардың көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының
кеден шекарасы арқылы өткiзуiнiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткiзетiн сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасының (СЭҚ ТН) 8703 коды бойынша топтастырылған көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу және осы аумақтан әкету тәртiбiн белгiлейдi.
2. Осы Ережеде көзделгеннен басқа жағдайда жеке тұлғалардың көлiк құралдарын өткiзуi Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзу үшiн белгiленген тәртiбiне қатысты олардың кеден режимдерiне сәйкес жүзеге асырылады.
3. СЭҚ ТН 8703-ден өзгеше коды бойынша топтастырылған көлiк құралдарын жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң осы қаулысымен бекiтiлген Жеке тұлғалардың тауарларды өткiзу тәртiбi туралы ережеге және Қазақстан Республикасының орталық кеден органының басқа да нормативтiк актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкеледi және осы аумақтан әкетедi.
4. Осы Ережеде қолданылатын ұғымдар:
көлiк құралдары - СЭҚ ТН 8703 коды бойынша топтастырылған жеңiл автомобильдер мен өзге де моторлы көлiк құралдары;
шетел көлiк құралдары - бұрынғы КСР Одағы республикалары мемлекеттерiнен басқа, шетел мемлекетi шыққан елi болып табылатын көлiк құралдары;
жаңа көлiк құралдары - пайдалану мерзiмi бiр жылға дейiнгi немесе 20 мың километрге дейiн жол жүрiп өткен көлiк құралдары.
5. Жеке тұлғалар көлiк құралдарын (Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған көлiк құралдарын қоспағанда):
көлiк құралдарын әкелудi Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жүретiн адам жүзеге асырғанда;
көлiк құралдарын декларациялағанда;
кеден төлемдерiн төлегенде;
Қазақстан Республикасының кеден заңдарында белгiленген өзге де талаптарды орындаған жағдайда Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкеле алады және осы аумақтан әкете алады.
6. Көлiк құралдарының бөлшектерi (оның iшiнде босалқы бөлшектер) мен тетiктерiн жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген Жеке тұлғалардың тауарларды өткiзу тәртiбi туралы ережеге және Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарларды өткiзуiне қатысты Қазақстан Республикасы орталық кеден органының басқа да нормативтiк актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкеледi және осы аумақтан әкетедi.
II. Қазақстан Республикасының кеден аумағына
шетел көлiк құралдарын әкелу

20. Прочие товары, имеющие явно выраженное предназначение для
личного пользования.
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 1995 г. N 1440
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке перемещения физическими
лицами транспортных средств через
таможенную границу Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан, вывоза с этой территории транспортных средств, перемещаемых физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан, классифицируемых по коду 8703 ТН ВЭД.
2. Перемещение транспортных средств физическими лицами осуществляется применительно к порядку, установленному для перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с их таможенными режимами, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Положением.
3. Транспортные средства, классифицируемые по иному коду, чем 8703 ТН ВЭД, ввозятся физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозятся ими с этой территории в соответствии с Положением о порядке перемещения товаров физическими лицами, утвержденным настоящим постановлением Правительства Республики Казахстан, и другими нормативными актами центрального таможенного органа Республики Казахстан, относящимися к перемещению товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан.
4. В настоящем Положении применяются следующие понятия:
транспортные средства - автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, классифицируемые по коду 8703 ТН ВЭД;
иностранные транспортные средства - транспортные средства, страной происхождения которых является иностранное государство, кроме государств - бывших республик Союза ССР;
новые транспортные средства - транспортные средства со сроком эксплуатации до одного года либо при пробеге до 20 тысяч километров.
5. Физические лица могут ввозить на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозить с этой территории транспортные средства (за исключением транспортных средств, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан) при соблюдении следующих условий:
декларирования транспортных средств;
уплаты таможенных платежей;
выполнения иных требований, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан.
6. Части (в т.ч. запасные части) и принадлежности к транспортным средствам ввозятся на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозятся с этой территории физическими лицами в соответствии с Положением о порядке перемещения товаров физическими лицами, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан, и другими нормативными актами центрального таможенного органа Республики Казахстан, относящимися к перемещению товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан.
II. Ввоз на таможенную
территорию Республики Казахстан
иностранных транспортных средств

7. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына өндiрiстiк немесе өзге коммерциялық қызметке арналмаған шетел көлiк құралдарын әкелетiн кезiнде мұндай тұлғалар Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысымен бекiтiлген әкелiнетiн тауарларға кеден баждарының ставкалары бойынша кеден баждарын және Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес кеден алымдарын төлейдi.
Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден аумағына өндiрiстiк немесе өзге коммерциялық қызметке арналған көлiк құралдарын әкелген кезде мұндай тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген кеден заңдарына сәйкес кеден баждарын,акциздердi, салықтар мен кеден алымдарын төлейдi.
8. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын жеке тұлғалардың шетел мемлекеттерiнде (КСР Одағының бұрынғы республикаларынан - мемлекеттерiнен басқа) үздiксiз уақытша тұру мерзiмi алты айдан асса, көлiк құралы бiр жыл iшiнде иелiктен алынбаса, бiр көлiк құралын кеден төлемдерiн төлемей әкеле алады.
9. Осы Ереженiң 8-тармағында аталған жеке тұлғалар көлiк құралын өндiрiстiк немесе коммерциялық қызметке пайдаланбаса не осы тұлғаның отбасы мүшесiне пайдалануға берудi қоспағанда, басқа тұлғаның иелiгiне бермеген жағдайда үздiксiз болу мерзiмiне қарамастан демалыс немесе iссапар мерзiмiне, бiрақ екi айдан аспайтын мерзiмге, шетел мемлекетiнде тiркелген бiр көлiк құралын кеден төлемiн төлемей уақытша әкеле алады.
10. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын жеке тұлғалар, шет елдерге жүзетiн теңiз кемелерiнде жұмыс iстейтiндер және шет елге үнемi ұшуды жүзеге асыратын қазақстандық әуе кемелерi экипаждарының мүшелерi мынадай шарттарды орындағанда бiр күнтiзбе жылында:
көлiк құралы өндiрiстiк немесе коммерциялық қызмет үшiн пайдаланылмайтын болса;
әкелу кезiнен бастап екi жыл iшiнде отбасының мүшесiне берiлуiн қоспағанда, көлiк құралы иелiгiнен алынбаса немесе басқа тұлғаның иелiгiне берiлмесе, бiр көлiк құралын кеден төлемдерiн төлемей әкеле алады.
11. Осы Ереженiң 8-9-тармақтарында көрсетiлген көлiк құралдарын өзге мақсаттарға пайдалануға, оларды осы Ереженiң 8-9-тармақтарында аталмаған тұлғалардың пайдалануына белгiленген мерзiм өткенше беруге, сондай-ақ иелiгiнен алуға немесе белгiленген мерзiм өткенше осындай көлiк құралдарын иелiкке беруге, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысымен бекiтiлген әкелiнетiн тауарларға кеден баждарының ставкалары бойынша кеден баждарын және Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес кеден алымдары мен салықтарын төлеген жағдайда, кеден органының рұқсатымен жол берiледi.
12. Қазақстан Республикасына шетел мемлекеттерiнен (бұрынғы КСР Одағының республикаларын-мемлекеттерiн қосқанда) тұрақты тұруға көшiп келген жеке тұлғалар, сондай-ақ белгiленген тәртiппен босқындар және қоныс аударуға мәжбүр болғандар деп танылған тұлғалар бiр көлiк құралын кеден төлемдерiн төлемей әкеле алады.
13. Қазақстан Республикасынан тысқары жерде тұрақты тұратын жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында тұру мерзiмi бiр жылдан аспайтын болса, осы мерзiм iшiнде осы тұлғаның отбасы мүшесiнiң пайдалануына берудi қоспағанда, осындай көлiк құралы өндiрiстiк немесе коммерциялық қызметке пайдаланылмайтын және басқа тұлғаға пайдалануға не иелiгiне берiлмейтiн жағдайда кеден төлемдерiн төлемей шетел мемлекетiнде тiркелген (КСР Одағының бұрынғы республикаларын-мемлекеттерiн қосқанда) бiр көлiк құралын уақытша әкеле алады.
14. Осы Ереженiң 13-тармағында көрсетiлген көлiк құралдарын өзге мақсаттарда пайдалануға, оларды осы Ереженiң 13-тармағында көрсетiлмеген тұлғалардың пайдалануына беруге, сондай-ақ иелiгiнен алу немесе осындай көлiк құралдарын иелiгiне беруге жиынтықты кеден төлемiн төлеген және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделiнген кеден төлемдерi мен салықтарын төлеген жағдайда кеден органының рұқсатымен жол берiледi.
III. Ресей немесе КСР Одағының бұрынғы
республикалары-мемлекеттерi шыққан елi болып табылатын
көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу

7. При ввозе физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан иностранных транспортных средств, не предназначенных для производственной или иной коммерческой деятельности, такие лица уплачивают таможенные пошлины в размере 2 процента от таможенной стоимости транспортного средства, но не менее 0,1 экю за 1 куб.см объема двигателя, а при ввозе транспортных средств, с момента изготовления которых прошло более 10 лет, - уплачивают таможенные пошлины в размере 15 процентов от таможенной стоимости транспортного средства.
Указанный порядок распространяется и при выдаче физическим лицам - гражданам Республики Казахстан транспортных средств со свободных складов, расположенных на территории Республики Казахстан, созданных в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 20 июля 1995 г. N 2368 "О таможенном деле в Республике Казахстан".
При ввозе физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан транспортных средств, предназначенных для производственной или коммерческой деятельности, такие лица уплачивают таможенные пошлины по ставкам, предусмотренным для юридических лиц, акцизы, налоги и таможенные сборы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан
Таможенные сборы во всех случаях ввоза физическими лицами иностранных транспортных средств уплачиваются в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 13 марта 1996 г. N 305.
8. Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, срок непрерывного временного пребывания которых в иностранных государствах (кроме государств - бывших республик Союза ССР) превышает шесть месяцев, могут ввозить без уплаты таможенных пошлин одно транспортное средство при условии, если оно не будет отчуждено в течение одного года.
9. Физические лица, указанные в пункте 8 настоящего Положения, могут временно ввозить вне зависимости от срока непрерывного пребывания одно транспортное средство, зарегистрированное в иностранном государстве временного пребывания, на срок отпуска или командировки, но не более двух месяцев, без уплаты таможенных платежей при условии, что такое транспортное средство не будет использоваться для производственной или коммерческой деятельности и передаваться в пользование либо владение другому лицу, за исключением передачи в пользование члену семьи этого лица.
10. Постоянно проживающие в Республике Казахстан физические лица, работающие на морских судах заграничного плавания и члены экипажей казахстанских воздушных судов, выполняющих регулярные полеты за границу, могут ввозить без уплаты таможенной пошлины одно транспортное средство в течение одного календарного года при соблюдении следующих условий:
транспортное средство не будет использоваться для производственной или коммерческой деятельности;
транспортное средство не будет отчуждено или передано во владение другому лицу, за исключением передачи в пользование члену семьи, в течение двух лет с момента ввоза.
11. Использование транспортных средств, указанных в пп. 8-9 настоящего Положения, в иных целях, их передача в пользование лицам, не указанным в пп. 8-9 настоящего Положения, до истечения установленных сроков, а также отчуждение или передача во владение таких транспортных средств до истечения установленных сроков допускается с разрешения таможенного органа при условии уплаты таможенных пошлин по ставкам таможенных пошлин на ввозимые товары, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан, таможенных сборов и налогов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
12. Физические лица, переселяющиеся на постоянное место жительства в Республику Казахстан из иностранных государств (включая государства - бывшие республики Союза ССР), а также лица, признанные в установленном порядке беженцами и вынужденными переселенцами, могут ввозить без уплаты таможенных пошлин одно транспортное средство.
13. Физические лица, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, могут временно ввозить одно транспортное средство, зарегистрированное в иностранном государстве (включая государства - бывшие республики Союза ССР), на срок пребывания на территории Республики Казахстан, но не более одного года, без уплаты таможенной пошлины при условии, что в течение этого срока такое транспортное средство не будет использоваться для производственной или коммерческой деятельности и передаваться в пользование либо владение другому лицу, за исключением передачи в пользование члену семьи этого лица.
14. Использование транспортных средств, указанных в п. 13
настоящего Положения, в иных целях, их передача в пользование лицам,
не указанным в п. 13 настоящего Положения, а также отчуждение или
передача во владение третьим лицам таких транспортных средств
допускается с разрешения таможенного органа при условии уплаты
таможенных платежей и налогов, предусмотренных законодательством
Республики Казахстан.
III. Ввоз на таможенную
территорию Республики
Казахстан транспортных
средств, страной происхождения
которых являются Россия или другие
государства - бывшие республики Союза ССР

15. Ресей Федерациясы немесе Беларусь Республикасы шыққан елi болып табылатын көлiк құралдары Ресейден әкелiнгенде олар Кеден одағы туралы Келiсiмге сәйкес кедендiк ресiмдеуге жатқызылады.
16. Жеке тұлғалар КСР Одағының бұрынғы республикалары-мемлекеттерi, шыққан елi болып табылатын көлiк құралдарын, сондай-ақ Ресей Федерациясы шыққан елi болып табылатын және алыс шет елдерден Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн көлiк құралдарын кеден төлемдерiн төлемей мынадай жағдайда:
бiр күнтiзбелiк жыл iшiнде жеке тұлға бiр көлiк құралын әкелсе;
көлiк құралын Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн тұлға әкелсе;
әкелу кезiнен бастап бiр жыл iшiнде көлiк құралы иелiктен алынбаса немесе басқа тұлғаның иелiгiне берiлмесе;
әкелу кезiнен бастап бiр жыл iшiнде отбасының мүшесiне пайдалануға беруiн қоспағанда, көлiк құралы басқа тұлғаның иелiгiне берiлмесе, әкеле алады.
17. Осы Ереженiң 16-тармағында көрсетiлген көлiк құралдарын өзге мақсаттарда пайдалануға, осы Ереженiң 16-тармағында аталмаған тұлғалардың пайдалануына оларды беруге, белгiленген мерзiм өткенше, сондай-ақ иелiгiнен алу немесе осындай көлiк құралдарын иелiгiне беруге, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi бекiткен әкелiнетiн тауарларға кеден баждарының ставкалары бойынша кеден баждары және Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес келген алымдары мен салықтары төленген жағдайда, кеден органының рұқсатымен жол берiледi.
IҮ. Көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының
кеден аумағынан әкету
18. Жеке тұлғаның, қайта салып жiберуiн қосқанда, көлiк құралдарын Қазақстан Республикасынан кез келген әдiспен әкетуi, егер жеке тұлғаның бiр көлiк құралын бiр күнтүзбелiк жыл iшiнде кеден адамдарын төлей отырып әкетсе, кеден төлемдерiн төлемей жүзеге асырылады.
Көлiк құралын әкетудiң аталған шарты сақталмаған жағдайда, егер меншiктiлiк құқығы бiр тұлғадан екiншi тұлғаға ауысса, жеке тұлға бiрыңғай (арнайы) ставка бойынша қозғалтқыш көлемiнiң 1 текше сантиметрi үшiн 1 экю мөлшерiнде кеден төлемдерiн төлейдi.
19. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы аумағында тiркелген бiр көлiк құралын Қазақстан Республикасы кеден аумағына осы көлiк құралын керi әкелетiн жағдайда шетелде болған мерзiмiне, бiрақ бiр жылдан аспайтын уақытта, кеден бажын төлемей шетелге уақытша әкете алады.

15. При ввозе транспортных средств из России, страной происхождения которых является Российская Федерация или Республика Беларусь, они подлежат таможенному оформлению в соответствии с Соглашением о Таможенном союзе.
16. Физические лица могут ввозить транспортные средства, страной происхождения которых являются государства - бывшие республики Союза ССР, а также транспортные средства, страной происхождения которых является Российская Федерация, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан из дальнего зарубежья, без уплаты таможенной пошлины при соблюдении следующих условий:
лицо ввозит одно транспортное средство в течение календарного года;
транспортное средство ввозится лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан;
транспортное средство не будет отчуждено или передано во владение другому лицу в течение одного года с момента ввоза;
транспортное средство не будет передано в пользование другому лицу, за исключением передачи в пользование члену семьи, в течение одного года с момента ввоза.
17. Использование транспортных средств, указанных в п. 16 настоящего Положения, в иных целях, их передача в пользование лицам, не указанным в п. 16 настоящего Положения, до истечения установленных сроков, а также отчуждение или передача во владение третьим лицам таких транспортных средств до истечения установленных сроков допускается с разрешения таможенного органа при условии уплаты таможенной пошлины по ставкам таможенных пошлин на ввозимые товары, утвержденным Кабинетом Министров Республики Казахстан, таможенных сборов и налогов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
IV. Вывоз транспортных
средств с таможенной
территории Республики Казахстан
18. Вывоз из Республики Казахстан физическим лицом транспортных средств любым способом, включая пересылку, осуществляется без уплаты таможенной пошлины, если лицо вывозит одно транспортное средство в течение календарного года, уплатив при этом таможенные сборы.
При несоблюдении указанного условия вывоза транспортного средства лицо уплачивает таможенную пошлину по единой (специфической) ставке, эквивалентной 1 ЭКЮ за 1 куб. сантиметр объема двигателя и таможенный сбор в случае, если право собственности перешло от одного физического лица к другому.
19. Физические лица могут временно вывозить за границу без уплаты таможенной пошлины одно транспортное средство, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, на срок пребывания за границей, но не более одного года, при условии обратного ввоза этого транспортного средства на таможенную территорию Республики Казахстан.

Көлiк құралын әкетудiң көрсетiлген шарты сақталмаған жағдайда жеке тұлға бiрыңғай (арнайы) ставка бойынша қозғалтқыш көлемiнiң 1 текше сантиметрi үшiн 1 экю мөлшерiнде кеден төлемдерiн төлейдi.
Ү. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке
тұлғалардың өткiзетiн көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу
20. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың өткiзетiн көлiк құралдары Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өткен кезден бастап 15 күн iшiнде осы Ереженiң 1 қосымшасында келтiрiлген Т-6\АС нысанындағы декларацияны кеден органына түсiру жолымен оңайлатылған тәртiппен жария етуге жатады.
21. Белгiленген нысандағы кеден декларациясымен бiрге көлiктiк және тауарға iлеспе құжаттар, сондай-ақ кедендiк ресiмдеуге және кеден бақылауын жүргiзуге қажеттi өзге де құжаттар, кеден органына түсiрiледi.
22. Осы Ережеге сәйкес кеден төлемдерiн есептеу мен төлеу мақсаттары үшiн Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн көлiк құралдарының кедендiк құны Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының 121-бабына сәйкес белгiленедi.
23. Кеден құнын көлiк құралдарын өткiзетiн жеке тұлға кеден декларациясында мәлiмдейдi. Мәлiмденген құнын растау мақсатында жеке тұлға кеден органына құжаттарды (шоттарды, чектердi, анықтамаларды және т.б.) түсiредi.
Кеден органы жеке тұлға мәлiмдеген көлiк құралдарының құнының дұрыстығы туралы шешiм қабылдауға қақылы.
Жеке тұлға көлiк құралдарының құнын анықтау жөнiндегi кеден органының шешiмiмен келiспеген жағдайда Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес бұл шешiмге шағым берiлуi мүмкiн.
24. Көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу үшiн 15-экю-ге парапар сомасындағы Қазақстан Республикасындағы валютасында, кедендiк алымдар, сондай-ақ бұл үшiн белгiленген орыннан тыс жерде және кеден органдарының жұмысынан тыс уақытта кедендiк ресiмдеу жасалғанда, сол мөлшерде қосымша алымдар алынады.
25. Кеден мақсаттарында қажеттi белгiленген нысандағы құжаттар мен қосымша мәлiметтер кеден декларациясымен қоса бiр мезгiлде түсiрiлмеген немесе кеден төлемдерi мен салықтарын төлемеген жағдайда жеке тұлғалардың әкелетiн көлiк құралдары уақытша сақтау қоймаларына орналастыруға жатқызылады.
Жеке тұлғалардың әкелетiн көлiк құралдарын уақытша сақтаудың
шектi мерзiмi белгiленген нысандағы кеден декларациясын кеден
органына түсiрген сәттен бастап екi ай болады.
Белгiленген мерзiм өткен соң, көлiк құралы не Қазақстан
Республикасының кеден заңдарында көзделiнген өзге режимге
мәлiмделiнедi, не кеден органы Қазақстан Республикасының кеден
заңдарында көзделiнген санкцияларды қолдануға құқылы.

При несоблюдении указанного условия вывоза транспортного средства лицо уплачивает таможенную пошлину по единой (специфической) ставке в размере 1 ЭКЮ за 1 куб. сантиметр объема двигателя и таможенные сборы.
V. Таможенное оформление транспортных средств,
перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан физическими лицами
20. Транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами, подлежат в 15-дневный срок с момента пересечения таможенной границы Республики Казахстан декларированию в упрощенном порядке путем представления таможенному органу декларации формы Т-6/АС, приведенной в приложении 1 к настоящему Положению.
21. Одновременно с таможенной декларацией установленной формы в таможенный орган представляются транспортные и товаросопроводительные документы, а также иные документы, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля.
22. Для целей исчисления и уплаты таможенной пошлины, акцизов и налогов в соответствии с настоящим Положением таможенная стоимость транспортных средств, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, определяется в соответствии со статьей 121 Указа Президента, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан".
23. Таможенная стоимость заявляется физическим лицом, перемещающим транспортные средства, в таможенной декларации. В целях подтверждения заявленной стоимости лицо представляет таможенному органу соответствующие документы (счета, чеки, справки и т.п.).
Таможенный орган вправе принимать решение о правильности заявленной лицом таможенной стоимости транспортных средств.
При несогласии лица с решением таможенного органа в отношении определения таможенной стоимости транспортных средств это решение может быть обжаловано в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
24. За таможенное оформление транспортных средств взимаются таможенные сборы в валюте Республики Казахстан в сумме, эквивалентной 15 ЭКЮ, а также дополнительные сборы в таком же размере в случае таможенного оформления вне определенных для этого мест и вне времени работы таможенных органов.
25. В случаях непредставления одновременно с таможенной декларацией установленной формы документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей, или неуплаты таможенных платежей и налогов транспортные средства, ввозимые физическими лицами, подлежат помещению на склады временного хранения.
Предельный срок временного хранения транспортных средств, ввозимых физическими лицами, составляет два месяца с момента представления в таможенный орган таможенной декларации установленной формы.
По истечении указанного срока транспортное средство либо
заявляется к иному режиму, предусмотренному таможенным
законодательством Республики Казахстан, либо таможенный орган вправе
применить санкции, предусмотренные законодательством Республики
Казахстан.

26. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шартымен осы
Ережедегiден өзге ережелер белгiленген болса, онда халықаралық
шарттың ережелерi қолданылады.
1-ҚОСЫМША
Т-6\АС нысаны
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
КЕДЕН ДЕКЛАРАЦИЯСЫ
Мен____________________________________________________________
(тегi, аты-жөнi, тұрғылықты жерi, жеке басын
_______________________________________________________________
куәландыратын құжат туралы мәлiметтер)
маркалы_______________автомобильдi әкелемiн (әкетемiн)_________
_______________________________________________________________
қозғалтқыштың N__________мен көлемi____________________________
шасси N_________________қорап N________________________________
тiркелген нөмiрi_______________________________________________
_____________________________________________________мақсатында
(жеке пайдалануға, коммерциялық мақсатқа,
_______________________________________________________________
уақытша әкелу/әкету, жөндеу және т.б.)
Кедендiк құны__________________________________________________
Ұсынылған құжаттар_____________________________________________
_______________________________________________________________
Кеден органының белгiлерi______________________________________
_______________________________________________________________
Күнi, айы, жылы                         _______________________
(тегi, аты-жөнi, қолы)

26. Если международным договором Республики Казахстан
установлены иные правила, чем те, которые содержатся в данном
Положении, то применяются правила международного договора.
Приложение 1
Форма Т-6/АС
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
ТАМОЖЕННАЯ ДЕКЛАРАЦИЯ
Мною____________________________________________________________
Ф.И.О., место жительства, сведения о документе,
________________________________________________________________
удостоверяющем личность)
ввозится вывозится автомобиль марки_____________________________
________________________________________________________________
объем и N двигателя_____________________________________________
шасси N_________________кузов N ________________________________
регистрационный номер___________________________________________
для целей_______________________________________________________
(в личное пользование, коммерческие цели)
________________________________________________________________
(временный ввоз/вывоз, ремонт и т.д.)
Таможенная стоимость____________________________________________
Прилагаемые документы___________________________________________
________________________________________________________________
Отметки таможенного органа______________________________________
Дата, месяц, год                  ______________________________
Ф.И.О., подпись