Қымбат металдар және асыл тастарға байланысты қатынастарды мемлекеттiк реттеудiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1995 жылғы 20 қараша N 1580. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.11.06. N 1134 қаулысымен. ~P981134
"Қымбат металдар және асыл тастарға байланысты қатынастарды мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 шiлдедегi N 2372 U952372_ Заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне қымбат металдар, асыл тастар және зергерлiк бұйымдармен операцияларды iске асырумен байланысты қатынастарды реттеудiң өкiлеттi органының мiндетi жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi қымбат металдардың бастапқы саудаласуын ұйымдастыру және жүргiзудi жүзеге асырады деп белгiленсiн.
2. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында тазартылған қымбат металдарға бастапқы саудаласу жүргiзудiң Ережесi бекiтiлсiн.
3. Қымбат металдар рыногын қалыптастыру және тазартылған қымбат металдар саудаласуын жүргiзуге бақылау жасауды жүзеге асыру үшiн қосымшаға сәйкес құрамда Қазақстан Республикасының Қымбат металдар жөнiндегi ведомствоаралық кеңесi құрылсын.
4. "Қазақстан Республикасында қымбат металдарға есеп айырысудың тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 21 желтоқсандағы N 1431 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 48, 537-бап) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 20 қарашадағы
N 1580 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасында тазартылған қымбат
металдардың бастапқы саудаласуларын өткiзудiң
Е Р Е Ж Е Л Е Р I
1. Жалпы қағидалар
1.Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген шикiзаттан жасалып, тазартылған қымбат металдарды сатудың тәртiбi мен шарттарын реттейдi.
2. Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
"Бастапқы саудалау" - Қазақстан Республиксының аумағында өндiрiлген шикiзаттан жасалып, тазартылған қымбат металды бастапқы сатудың нысаны (бұдан әрi - саудаласу).
"Қолдағы қымбат металдар" - лицензиясы бар заңды тұлғалардың немесе оны өндiрушiлердiң саудаласу кезiнде қолында бар және олардың қолда бар екенi құжаттармен ресiмделген тазартылған қымбат металдар.
"Мерзiмдiлiк мәмiле" - шартта белгiленген болашақтағы мерзiмде тазартылған қымбат металдарды беру мәмiлесi. Мерзiмдiк мәмiле мiндеттi түрде алдын ала төлеммен қамтамасыз етiледi.
"Сатушы" - ұсынылған тазартылған қымбат металдарды иеленушiнiң құқығы бар, қымбат металдармен операциялар жүргiзуге лицензиясы бар заңды тұлғалар мен жеке адамдар немесе тазартылған қымбат металдардың иеленушiлердiң тапсырмасы бойынша тазартылған қымбат металдарды сату-сатып алу жөнiнiдегi делдалдық қызмет жүргiзуге лицензиясы бар заңды тұлғалар.
"Сатып алушы" - сатушылардан тазартылған қымбат металдарды сатып алуға өкiлеттiгi бар заңды тұлғалар.
"Өкiлеттi орган" - Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi.
"Саудалауды жүргiзушi" - өкiлеттi органның сауда жүргiзудi тiкелей жүзеге асыратын өкiлi.
"Сапалы Лондон жiберiлiмi" - Қымбат металдар рыногының Лондон
ассоциясының (ҚМРЛА) талаптарына сай және ҚМРЛА-да тiркелген таңбасы
бар тазартылған қымбат металдың сапасын бiлдiредi.

Вопросы государственного регулирования отношений, связанных с драгоценными металлами и драгоценными камнями
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 1995 г. N 1580. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 6 ноября 1998 г. N 1134 ~P981134.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 20 июля 1995 г. N 2372 U952372_ "О государственном регулировании отношений, связанных с драгоценными металлами и драгоценными камнями" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Возложить на Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан функции уполномоченного органа государственного регулирования отношений, связанных с осуществлением операций с драгоценными металлами, драгоценными камнями и ювелирными изделиями.
Установить, что Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан осуществляет организацию и проведение первичных торгов аффинированными драгоценными металлами.
2. Утвердить прилагаемые правила проведения первичных торгов аффинированными драгоценными металлами в Республике Казахстан.
3. В целях формирования рынка драгоценных металлов и осуществления контроля за проведением торгов аффинированными драгоценными металлами создать Межведомственный совет Республики Казахстан по драгоценным металлам, драгоценным камням и ювелирным изделиям в составе согласно приложению.
4. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров
Республики Казахстан от 21 декабря 1994 г. N 1431 "О порядке
расчетов за драгоценные металлы в Республике Казахстан" (САПП
Республики Казахстан, 1994 г., N 48, ст. 537).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
#
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 ноября 1995 г. N 1580
Правила
проведения первичных торгов аффинированными
драгоценными металлами в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулируют порядок и условия реализации аффинированных драгоценных металлов, произведенных из сырья, добытого на территории Республики Казахстан.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
"Первичные торги" - форма первичной продажи аффинированных драгоценных металлов, произведенных из сырья, добытого на территории Республики Казахстан (далее - торги).
"Наличные драгоценные металлы" - аффинированные драгоценные металлы, находящиеся в момент торгов на хранении у юридических лиц, имеющих на это лицензии, или у их производителей и на которые имеется документально оформленное подтверждение об их наличии.
"Сделка на срок" - сделка на поставку аффинированных драгоценных металлов в определенный договором срок в будущем. Сделки на срок в обязательном порядке обеспечиваются предоплатой.
"Продавец" - юридические и физические лица, имеющие лицензию на проведение операций с драгоценными металлами, обладающие правом собственности на предлагаемые аффинированные драгоценные металлы, или юридические лица, имеющие лицензию на посредническую деятельность по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов по поручению собственников аффинированных драгоценных металлов.
"Покупатель" - юридические лица, имеющие полномочия на приобретение аффинированных драгоценных металлов у продавцов.
"Уполномоченный орган" - Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан.
"Ведущий торги" - представитель Уполномоченного органа, осуществляющий непосредственное проведение торгов.
"Качественная Лондонская поставка" - характеризует качество аффинированного драгоценного металла, соответствующего требованиям Лондонской Ассоциации Рынка драгоценных металлов (ЛБМА) и имеющего клеймо, зарегистрированное ЛБМА.

2. Сауданың мәнi
3. Сауданың мәнi ҚМРЛА-ның талаптарына және Қазақстан
Республикасының қолданыстағы стандарттарына беретiн қолда бар қымбат
металдар, сондай-ақ осындай қымбат металдарды беру мерзiмiне
контрактiлер.
4. Сауда мәмiлелерi үшiн тазартылған қымбат металдардың саны
бойынша ең төменгi бөлiгi құйма-кесек болып табылады.
3. Өкiлеттi орган және Бастапқы сауданы
жүргiзу жөнiндегi комиссия
5. Өкiлеттi органның функциялары мыналар болып табылады.
қымбат металдармен операцияларды лицензиялау (банк
мекемелерiнен басқа);
осы Ережеге өзгертулер мен толықтыруларды әзiрлеу және бекiтуге
енгiзу;
сауда жүргiзу үшiн қажеттi құжаттардың нысандарын дайындау;
саудалауға қатысушылардың өкiлеттi өкiлдерiн тiркеу.
6. Саудаласудың жетекшi органы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылықтың, Экономика министрлiгiнiң, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiнiң, уәкiлдi банктердiң, тазартылған қымбат металдарды өндiрушi кәсiпорындардың өкiлдерiнен құрылған Бастапқы саудаласуды жүргiзу жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - комиссия) болып табылады. Комиссияның құрамын өкiлеттi орган бекiтедi. Комиссияның функциялары мыналар болып табылады:
Өкiлеттi орган бекiту үшiн саудаласуды жүргiзу процедурасын,
оған өзгертулер мен толықтыруларды әзiрлеу және ұсыну;
саудаласуды жүргiзу үшiн қажеттi құжаттарды әзiрлеу және
нысандарын бекiту;
көлiк тасымалына жеңiлдiктi баға белгiлеу, ҚМРЛА-ға дейiн
(Лондон) және "Сапалы Лондон жiберiлiмi" мәртебесiнiң жоқтығын
сақтандыру;
алдын ала берiлген өтiнiштердi жинау және өңдеу;
саудаласу жүретiн күнiн, уақытын және орнын айқындау;
саудаласуды дайындау және жүргiзу;
саудаласуға қатысушылар ұсынған құжаттардың дұрыс ресiмделуiне
бақылау жасау;
мәмiлелердi тiркеу;
саудаласуға қатысушылардың есеп айырысуды уақытылы iске
асыруына бақылау жасау.
4. Саудаласуға алдын ала өтiнiштер берудiң тәртiбi
Қолда бар металдар мәмiлесi үшiн алдын
ала өтiнiштер берудiң тәртiбi
7. Саудаласуға қатысу үшiн сатушылар мен сатып алушылар Комиссия белгiлеген нысан бойынша сатуға және сатып алуға алдын ала өтiнiштер бередi.
8. Сатуға өтiнiштердiң барлық түрлерiнде мынадай құжаттар iлесiп жүруi тиiс:
тауардың сапасы және шыққан тегi туралы арнайы мақсаттағы;
арнайы мақсатына сәйкес тауардың қолда бар екенi туралы
өкiлеттi сақтау орнының немесе өкiлеттi банктiң растамасы.
9. Саудаласуға қатысушылардың өкiлеттi өкiлдерi өтiнiштердi
Комиссияның шабарманы арқылы бере алады, мұның өзiнде бұл ақпарат
құпия болып табылады және жариялауға болмайды.
Шұғыл мәмiлелерге алдын ала өтiнiштер берудiң тәртiбi

2. Предмет торгов
3. Предметом торгов являются наличные драгоценные металлы,
отвечающие требованиям ЛБМА и действующим стандартам Республики
Казахстан, а также контракты на срок на поставку таких драгоценных
металлов.
4. Минимальной по количеству партией аффинированных драгоценных
металлов для сделок на торгах является слиток.
3. Уполномоченный орган и Комиссия
по проведению первичных торгов
5. Функциями Уполномоченного органа являются:
лицензирование операций с драгоценными металлами (за
исключением банковских учреждений);
подготовка и внесение на утверждение изменений и дополнений в
настоящие Правила;
подготовка форм документов, необходимых для проведения торгов;
регистрация уполномоченных представителей участников торгов.
6. Руководящим органом торгов является Комиссия по проведению первичных торгов (далее - Комиссия), состоящая из представителей Национального Банка, Казначейства при Министерстве финансов, Министерства экономики, Министерства промышленности и торговли Республики Казахстан, уполномоченных банков, предприятий - производителей аффинированных драгоценных металлов. Состав Комиссии утверждается Уполномоченным органом. Функциями Комиссии являются:
разработка и представление для утверждения Уполномоченным
органом процедуры проведения торгов, изменений и дополнений к ней;
разработка и утверждение форм документов необходимых для
проведения торгов;
установление скидок на транспортировку, страхование до ЛБМА
(Лондон) и на отсутствие статуса "Качественной Лондонской поставки";
сбор и обработка предварительных заявок;
определение даты, времени и места проведения торгов;
подготовка и проведение торгов;
контроль за правильностью оформления представленных документов
участниками торгов, регистрация сделок;
контроль за осуществлением своевременных расчетов участниками
торгов.
4. Порядок представления
предварительных заявок на торги
Порядок представления
предварительных заявок для
сделок с наличными металлами
7. Для участия в торгах продавцами и покупателями представляются в Комиссию предварительные заявки на продажу и покупку, по форме, установленной Комиссией.
8. Все виды заявок на продажу должны сопровождаться следующими документами:
спецификацией о качестве и происхождении товара;
подтверждением уполномоченного хранилища или уполномоченного банка о наличии товара согласно спецификации.
9. Заявки могут быть поданы уполномоченными представителями участников торгов нарочным Комиссии, при этом данная информация является конфиденциальной и не подлежит разглашению.
Порядок представления
предварительных заявок для срочных сделок

10. Бастапқы саудаласуда жiберiлiмге алдын ала ақы төлеу
шартымен тазартылған қымбат металдарды белгiлi бiр кезеңде сатуға
шұғыл контрактiлер бойынша саудаласу жүргiзiледi.
<*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.09.21. N 1360
қаулысымен.
P971360_
11. Шұғыл контрактiлер бойынша тазартылған қымбат металдар сату
және сатып алуға Комиссия бекiткен нысанда алдын ала өтiнiштердi
сатушылар мен сатып алушылар Комиссияға тапсырады.
12. Шұғыл мәмiлелер бойынша өтiнiштердiң барлық түрлерiнде
мынадай құжаттар мен ақпарат iлесiп жүруi тиiс;
металдардың сапасы мен шығу тегi туралы деректер;
шұғыл контрактiде белгiленген кезең iшiнде жiберудiң кестесi;
контрактiнiң мерзiмi;
контрактi құнының процентiмен белгiленген алдын ала төлемнiң
мөлшерi.
13. Шұғыл контрактiлерге өтiнiштердi саудаласуға қатысушылардың
өкiлеттi өкiлдерi Комиссияның шабарманы арқылы бере алады, мұның
өзiнде бұл ақпарат құпия болып табылады және жариялауға болмайды.
5. Бастапқы саудаласудағы бағаны белгiлеу тәртiбi
Қолда бар металдар мәмiлелерi бойынша
баға белгiлеу тәртiбi
14. Қолда бар қымбат металдардың ұсыным бағасын сатушы
белгiлейдi.
15. Бiр трой унциясы үшiн алдыңғы жұмыс күнiндегi ҚМРЛА-ның фиксингi (кесiмдi баға) қолда бар қымбат металдарға ұсынымның бастапқы базалық бағасы болып табылады (алтын, платина және палладий үшiн - таңертеңгi фиксинг), ҚМРЛА-ның орнына жеткенге дейiнгi көлiк тасымалының жеңiлдiктi бағасы мен "Сапалы Лондон жiберiлiмi" мәртебесi жоқтығы үшiн сақтандыру құны шегерiлiп, ол Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң АҚШ долларына ағымдағы ресми бағамы бойынша теңдеуге аударылады.
16. Жеңiлдiктi бағаның мөлшерiн Комиссия қолданыстағы тарифтер мен бағаларға қарай белгiлейдi.
17. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық пен Ұлттық Банкiнiң сатып алудан бiрiншi бас тарту құқығын iске асыру үшiн ғана бастапқы базалық ұсыным бағасы белгiленедi. Осы құқығы iске асырылғаннан кейiн саудаласудың бағасы бастапқы базалық баға деңгейiне жеткенге дейiн олар саудаласуға қатысушылардың барлығы үшiн бiрдей шарттармен қатысады. Егер саудаласудың бағасы бастапқы базалық бағадан төмен түссе, онда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық тағы да баға төмендеген әрбiр сатыда бiрiншi бас тарту құқығына ие.
6. Мерзiмiнде мәмiлелер бойынша баға белгiлеудiң тәртiбi
18. Мерзiмiнде мәмiлелер бойынша тазартылған қымбат металдардың ұсыным бағасын сатушы белгiлейдi.
19 <*>
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1997.09.21.
N 1360 қаулысымен. P971360_

10. На первичных торгах производится торговля по срочным контрактам на продажу аффинированных драгоценных металлов с поставкой в течение определенного периода на условиях предварительного авансирования поставки. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением
Правительства РК от 21 сентября 1997 г. N 1360
P971360_
.
11. На продажу и покупку аффинированных драгоценных металлов по
срочным контрактам продавцами и покупателями представляются в
Комиссию предварительные заявки по форме, утвержденной Комиссией.
12. Все виды заявок на продажу по срочным сделкам должны
сопровождаться следующими документами и информацией:
данные о качестве и происхождении металлов;
график поставок в течение периода, определенного в срочном
контракте;
срок контракта;
размер авансового платежа, выраженного в процентах от стоимости
контракта.
13. Заявки на срочные контракты могут быть поданы
уполномоченными представителями участников торгов нарочным Комиссии,
при этом данная информация является конфиденциальной и не подлежит
разглашению.
5. Порядок ценообразования на первичных торгах
Порядок ценообразования по
сделкам с наличными металлами
14. Цена предложения на наличные драгоценные металлы
устанавливается продавцом.
15. Начальной базовой ценой предложения на наличные драгоценные металлы является фиксинг ЛБМА предшествующего рабочего дня в долларах США за одну тройскую унцию (для золота, платины и палладия - утренний фиксинг), которая переводится в тенге по текущему официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан тенге к доллару США за вычетом скидки на транспортировку и страховку до местоположения ЛБМА и за отсутствие статуса "Качественная Лондонская поставка".
16. Величина скидки устанавливается Комиссией, исходя из действующих тарифов и цен.
17. Начальная базовая цена предложения устанавливается только для реализации права первого отказа от покупки Казначейством при Министерстве финансов и Национальным Банком Республики Казахстан. После реализации этого права они участвуют в торгах на общих для всех участников условиях до установления цены торгов на уровне начальной базовой цены. Если цена торгов опускается ниже начальной базовой цены, то Национальный Банк и Казначейство при Министерстве финансов Республики Казахстан также имеют право первого отказа на каждом шаге снижения цены.
Порядок ценообразования по срочным сделкам
18. Цена предложения на аффинированные драгоценные металлы по срочным сделкам устанавливается продавцом.
19. (Пункт 19 исключен - постановлением Правительства РК от 21 сентября 1997 г. N 1360 P971360_ )

20. Бiр трой унциясы үшiн алдыңғы жұмыс күнiндегi АҚШ долларымен ҚМРЛА-ның фиксингi (алты, платина және палладий үшiн - таңертеңгi фиксингi) шұғыл контрактiлер бойынша тазартылған қымбат металдардың бастапқы базалық ұсыным бағасы болып табылады, Комиссия контракт мерзiмiне және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнiң кредит аукционында саудаласу кезiнде қолданылған ставкаларға қарай жеңiлдiктi бағалар шегерiлiп, белгiленгеннен кейiн ол Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң АҚШ долларына теңгенiң ағымдағы ресми бағамы бойынша теңгеге аударылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылығы сатып алудан бiрiншi бас тарту құқығын iске асыруы үшiн ғана бастапқы базалық баға белгiленедi. Аталған құқық iске асырылғаннан кейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық бастапқы базалық баға деңгейiне саудаласу бағасы жеткенге дейiн саудаласуға қатысушылар үшiн бiрдей шарттармен қатысады. Егер саудаласудың бағасы бастапқы базалық бағадан төмен түссе, онда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық тағы да баға төмендеген әрбiр сатыда бiрiншi бас тарту құқығына ие.
6. Саудаласуды жүргiзу процедуралары
Қолда бар қымбат металдардың бастапқы саудаласуын
жүргiзудiң процедурасы
21. Қолда бар қымбат металдарға түскен өтiнiштердiң негiзiнде Комиссия оларға алғашқы сұраным мен ұсынымның жиынтық ведомосын жасайды.
22. Саудаласуды жүргiзушi алғашқы сұраным мен ұсынымды, алдыңғы жұмыс күнiндегi ҚМРЛА-ның фиксингiн, қойылған металдардың сипаттамасын, сатушының бағасын жариялайды.
23. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылығының осы Ереженiң 15-тармағына сәйкес бiрiншi кезекте бас тарту құқығын iске асыру үшiн саудаласуды жүргiзушi бастапқы базалық бағаны жариялайды.
24. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылығының бiрiншi кезекте бас тарту құқығы iске асырылғаннан кейiн саудаласуды жүргiзушi алдын-ала өтiнiштер негiзiнде ұсынымның ең жоғары бағасын жариялап, сатуға өтiнiштердiң қанағаттандырылуы туралы сатып алушыларға сұрау салады.
25. Сатып алуға жарияланған өтiнiштер олардың жариялану ретiне қарай қанағаттандырылады.
26.Саудаласуға қатысушылардың бiрнешеуi бiр мезгiлде сатып алуға өтiнiш бергенi жарияланған жағдайда және сатуға ұсынылған металдың саны жетiспесе, сатып алуға өтiнiштер сатып алушылардың арасында жарияланған өтiнiштердiң үлесiне қарай қанағаттандырылады.
Егер сатуға өтiнiштер толық қанағаттандырылмаса, яғни сатып алынған металдың саны сатуға ұсынылған металдың санынан аспаса, онда сатылған металл сатушылардың арасында сатуға өтiнiштердiң үлесiне сәйкес бөлiнедi.

20. Начальной базовой ценой предложения на аффинированные драгоценные металлы по срочным контрактам является фиксинг ЛБМА предшествующего рабочего дня в долларах США за одну тройскую унцию (для золота, платины и палладия - утренний фиксинг), которая переводится в тенге по текущему официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан тенге к доллару США за вычетом скидок, устанавливаемых Комиссией в зависимости от срока контракта, и действующих на момент торгов ставок на кредитном аукционе Национального Банка Республики Казахстан.
Начальная базовая цена устанавливается только для реализации права первого отказа от покупки Национальным банком и Казначейством при Министерстве финансов Республики Казахстан. После реализации указанного права Национальный Банк и Казначейство при Министерстве финансов Республики Казахстан участвуют в торгах на общих для участников торгов условиях до установления цены торгов на уровне начальной базовой цены. Если цена торгов опускается ниже начальной базовой цены, то Национальный Банк и Казначейство при Министерстве финансов Республики Казахстан также имеют право первого отказа на каждом шаге изменения цены.
6. Процедура проведения торгов
Процедура проведения первичных
торгов наличными драгоценными металлами
21. На основе полученных заявок на наличные драгоценные металлы Комиссия составляет сводную ведомость предварительного спроса и предложения на них.
22. Ведущий торгов объявляет предварительный спрос и предложение, фиксинг ЛБМА предшествующего рабочего дня, характеристику выставляемых металлов, цену предложения продавца.
23. Ведущий торгов объявляет начальную базовую цену в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил для реализации права первоочередного отказа Национальным Банком и Казначейством при Министерстве финансов Республики Казахстан.
24. После реализации права первоочередного отказа Национального Банка и Казначейства при Министерстве финансов Республики Казахстан, ведущий торги объявляет максимальную цену предложения на основе предварительных заявок и запрашивает покупателей об удовлетворении заявок на продажу.
25. Объявленные заявки на покупку удовлетворяются в порядке очередности их объявления.
26. В случае одновременного объявления заявок на покупку несколькими участниками торгов и недостаточного количества предложенного на продажу металла заявки на покупку удовлетворяются между покупателями пропорционально объявленным заявкам.
В случае, если заявки на продажу удовлетворены не полностью, т.е. количество купленного металла не превышает количество, предложенное на продажу, то проданный металл распределяется между продавцами пропорционально заявкам на продажу.

27. Егер сатуға өтiнiштер жарияланған баға бойынша қанағаттандырылмаса, онда саудаласуды жүргiзушi бағаны төмендетедi.
28. Саудаласу барысында бағаның деңгейi бастапқы базалық деңгейден төмен түссе, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылықтың бiрiншi бас тарту құқығы iске асырылғаннан кейiн сатушы кез-келген мезетте ұсынылған металды саудаласудан шығарып тастауға құқығы бар.
29. Саудаласуға шығарылған тазартылған қымбат металдардың сатылмағандарын, сондай-ақ сатушылардың осы Ереженiң 28-тармағына сәйкес саудаласудан алып тастағандарын сатушы өз ұйғарымымен сата алады.
Бұл тазартылған қымбат металдарға Комиссия олардың сатушысына одан әрi өз ұйғарымымен сатуға құқық беретiн, соның iшiнде сыртқы рынокта да куәлiк бередi, бiрақ бұл металдар саудаласудан шығарылған күнiнен асырылмай ҚМРЛА-ның фиксингiнiң жеңiлдiктi бағасымен немесе металдар саудаласудан шығарылған бағасынан түсiрiлмей, ҚМРЛА-ның фиксингiнiң жеңiлдiктi бағасымен немесе металдар саудаласудан шығарылған бағасынан түсiрiлмей, ҚМРЛА-ның фиксингiнен асырып бередi.
Мерзiмдiлiк мәмiлелер, бойынша бастапқы
саудаласуларды жүргiзудiң процедурасы
30. Мерзiмдiлiк контрактiлерге түскен өтiнiштер негiзiнде Комиссия алғашқы сұраным мен әрбiр саудаласу бойынша мерзiмдiк контрактiлерге ұсынымдардың жиынтық ведомосын жасайды.
31. Саудаласуды жүргiзушi алғашқы сұраным мен ұсынымды, алдыңғы жұмыс күнiндегi ҚМРЛА-ның фиксингi бағасын жариялайды, қойылған контрактiнiң сипаттамасының ұсыным бағасын бередi.
32. Осы Ереженiң 20-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылықтың бiрiншi кезекте бас тарту құқығын iске асыру үшiн саудаласуды жүргiзушi бастапқы базалық бағаны жариялайды.
33. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылықтың бiрiншi кезекте бас тарту құқығы iске асырылғаннан кейiн саудаласуды жүргiзушi алғашқы өтiнiштердiң негiзiнде ең жоғарғы ұсыным бағасын жариялайды және сатуға өтiнiштердiң қанағаттандырылуы туралы сатып алушыларға сұрау салады.
34. Сатып алуға жарияланған өтiнiштер олардың жариялану ретiне қарай қанағаттандырылады.
35. Саудаласуға қатысушылардың бiрнешеуi бiр мезгiлде сатып алуға өтiнiш бергенi жарияланған жағдайда және сатуға ұсынылған металдың саны жетiспесе, сатып алуға өтiнiштер сатып алушылар арасында олардың өтiнiштерiнiң үлесiне қарай қанағаттандырылады.
Егер сатуға өтiнiштер толық қанағаттандырылмаса, яғни сатып алынған металдың саны сатуға ұсынылғанынан аспаса, онда сатылған металл сатушылардың арасында олардың сатуға өтiнiштерiнiң үлесiне қарай бөлiнедi.

27. Если заявки на продажу по объявленной цене не удовлетворяются, то ведущий торги понижает цену.
28. Продавец имеет право снять с торгов заявленный металл в любой момент торгов после реализации права первого отказа Национальным Банком и Казначейством при Министерстве финансов Республики Казахстан и достижения по ходу торгов уровня цены ниже начальной базовой.
29. Не выкупленные на торгах выставленные аффинированные драгоценные металлы, а также снятые с торгов продавцами в соответствии с пунктом 28 настоящих Правил могут быть реализованы продавцом по своему усмотрению.
На эти аффинированные драгоценные металлы Комиссией выдается свидетельство, подтверждающее факт их прохождения через торги и дающее право продавцу на их дальнейшую реализацию по своему усмотрению, в том числе и на внешнем рынке, но со скидкой от фиксинга ЛБМА на дату поставки не более той, при которой эти металлы были сняты с торгов, и/или с превышением фиксинга ЛБМА не менее того, при котором металлы были сняты с торгов.
Процедура проведения первичных
торгов по срочным сделкам
30. На основе полученных заявок на срочные контракты Комиссия составляет сводную ведомость предварительного спроса и предложения на срочные контракты по каждым торгам.
31. Ведущий торгов объявляет предварительный спрос и предложение, цену фиксинга ЛБМА предшествующего рабочего дня, дает характеристику выставляемого контракта, цену предложения.
32. Ведущий торги объявляет начальную базовую цену в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил для реализации права первоочередного отказа Национальным Банком и Казначейством при Министерстве финансов Республики Казахстан.
33. После реализации права первоочередного отказа Национального Банка и Казначейства при Министерстве финансов Республики Казахстан ведущий торги объявляет максимальную цену предложения на основе предварительных заявок и запрашивает покупателей об удовлетворении заявок на продажу.
34. Объявленные заявки на покупку удовлетворяются в порядке их очередности объявления.
35. В случае одновременного объявления заявок на покупку несколькими участниками торгов и недостаточного количества предложенного на продажу металла, заявки на покупку удовлетворяются между покупателями пропорционально их заявкам.
В случае, если заявки на продажу удовлетворены не полностью, т.е. количество купленного металла не превышает количество, предложенное на продажу, то проданный металл распределяется между продавцами пропорционально их заявкам на продажу.

36. Егер сатуға өтiнiштер жарияланған баға бойынша қанағаттандырылмаса, онда саудаласуды жүргiзушi бағаны түсiредi.
37. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық бiрiншi бас тарту құқығын iске асырғаннан кейiн және саудаласу барысындағы баға бастапқы базалық бағадан төмен деңгейге түссе, сатушы кез келген мезетте ұсынылған металды саудаласудан шығарып тастауға құқығы бар.
38. Тазартылған қымбат металдар саудаласуға қойылып,
сатылмағандарын, сондай-ақ саудаласудан шығарылғандарын сатушылар өз
ұйғырымына қарай сата алады.
Бұл тазартылған қымбат металдарға Комиссия олардың саудаласудан
өткен фактiнi растайтын және олардың сатушысына одан әрi өз
ұйғырымымен сатуға құқық беретiн, соның iшiнде сыртқы рынокта да,
куәлiк бередi, бiрақ бұл металдар саудаласудан шығарылған күнiнен
асырылмай ҚМРЛА-ның фиксингiнiң жеңiлдiктi бағасымен немесе металдар
саудаласудан шығарылған бағасынан түсiрiлмей, ҚМРЛА-ның фиксингiнен
асырып берiледi.
7. Бастапқы саудаласудағы есеп айырысудың тәртiбi
Қолда бар мәмiлелер бойынша есеп айрысудың тәртiбi
39. Сатып алынған металдың құны алтынның, платинаның және
платина тобындағы металдардың химиялық таза салмағы негiзiнде және
күмiс кесегiнiң алтын, платина және платина тобындағы металдар үшiн
трой унциясының үш ондық таңбасына дейiн және күмiс үшiн трой
унциясының екi ондық таңбасына дейiн түзету енгiзiлген жалпы
(лигатуралық) салмағы негiзiнде айқындалады.
40. Бастапқы саудаласудың нәтижесi бойынша қатысушылар
саудаласуға барлық қатысушылар үшiн мiндеттi шарттар жасайды.
Шартта мынадай дерек көрсетiледi:
лоттың нөмiрi;
осы лоттағы сатылған-сатып алынған металдың саны;
сатушы - сатып алушы;
сату-сатып алу бағасы және оның түсiрiлген мөлшерi;
есеп айырысу мен жiберiлiм шарттары;
тараптардың жауапкершiлiгi.
Шарттың негiзiнде:
сатып алынған тазартылған қымбат металдардың құнын сатып алушы, сатушының шотына мәмiле жасалған күннен 5 жұмыс күнiнен кешiктiрмей аударады;
сатушы тазартылған қымбат металдарды сатып алушының қоймасына (егер, тазартылған қымбат металдар Қазақстан Республикасының аумағында болса) жеткiзедi немесе өкiлеттi банктердiң метал шотына (егер тазартылған қымбат металдар Қазақстанның аумағынан тыс болса) саудаласу жүргiзiлген күнiнен 5 жұмыс күнiнен кешiктiрмей аударады.
Егер төлем және жiберiлiм күнi демалыс немесе мереке күнiне орайласып келсе, онда ол келесi жұмыс күнiне ауыстырылады.
41. Саудаласуға қатысушылар есеп айырысу iске асырылғаннан кейiн 2 жұмыс күнiнен кешiктiрмей есеп айырысу iске асырылған фактiсiн растайтын құжаттардың көшiрмесiн Комиссияға тапсыруы тиiс. Мұның өзiнде әрбiр тарап мынадай құжаттарды тапсырады:
сатушы шартқа сәйкес соманың алынғаны туралы шотынан көшiрiле жазып бередi;
сатып алушы алынған тазартылған металдың саны шұғыл мерзiм шартына сәйкес келетiн қабылдау актiсiн (немесе металл шоты бойынша көшiрмесiн) тапсырады.

36. Если заявки на продажу по объявленной цене не удовлетворяются, то ведущий торги понижает цену.
37. Продавец имеет право снять с торгов заявленный металл в любой момент торгов после реализации права первого отказа Национальным Банком и Казначейством при Министерстве финансов Республики Казахстан и достижения в ходе торгов уровня цены ниже начальной базовой.
38. Не выкупленные на торгах выставленные аффинированные
драгоценные металлы, а также снятые с торгов продавцами могут быть
реализованы продавцом по своему усмотрению.
На эти аффинированные драгоценные металлы Комиссией выдается
свидетельство, подтверждающее факт их прохождения через торги и
дающее право продавцу на их дальнейшую реализацию по своему
усмотрению, в том числе и на внешнем рынке, но со скидкой от
фиксинга ЛБМА на дату поставки не более той, при которой эти металлы
были сняты с торгов, и/или с превышением фиксинга ЛБМА не менее
того, при котором металлы были сняты с торгов.
7. Порядок расчетов на первичных торгах
Порядок расчетов по наличным сделкам
39. Стоимость купленного металла определяется на основе
химически чистого веса золота, платины и металлов платиновой группы
и на основе общего (лигатурного) веса серебра в слитке,
скорректированного до 3-х десятичных знаков тройских унций для
золота, платины и металлов платиновой группы и до 2-х десятичных
знаков тройских унций - для серебра.
40. По результатам первичных торгов участники заключают
договоры, обязательные для исполнения участниками торгов.
В договоре указывается следующая информация:
номер лота;
количество металла, проданного-купленного из данного лота;
покупатель-продавец;
цена покупки-продажи и скидка с нее;
условия расчетов и поставки;
ответственность сторон.
На основании договора:
покупатель перечисляет на счет продавца стоимость купленных аффинированных драгоценных металлов не позднее 5-го рабочего дня от даты заключения сделки;
продавец доставляет аффинированные драгоценные металлы в хранилище покупателя (в случае, если аффинированные драгоценные металлы находятся на территории Республики Казахстан) или на металлический счет в уполномоченных банках (в случае, если аффинированные драгоценные металлы находятся вне территории Казахстана) не позднее 5-го рабочего дня от даты проведения торгов.
В случае, если дата платежа и поставки совпадает с нерабочим или праздничным днем, она переносится на последующий рабочий день.
41. Участники торгов обязаны представить Комиссии копии документов, подтверждающих факт осуществления расчетов не позднее 2-х рабочих дней после осуществления расчетов. При этом каждая сторона представляет следующие документы:
продавец представляет выписку со счета о получении соответствующей договору суммы;
покупатель представляет акт приема (или выписку по металлическому счету) соответствующего договору купленного аффинированного металла.

42. Есеп айырысу мен тазартылған қымбат металдар жiберiлiмiнiң мерзiмi бұзылған жағдайда саудаласуға қатысушылар төлем 0,2 процент мөлшерiнде немесе жiберiлiм сомасының төлем немесе жiберiлiм кешiктiрiлген әрбiр күн үшiн өсiм төлеуге мiндеттi.
43. Қолда бар тазартылған металдардың құнын төлеудi сатып алушы сатушыға қосылған құн салығын ставка бойынша төлеп, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген салық заңдарында белгiленген тәртiппен жүргiзедi.
Мерзiмдiк мәмiлелер бойынша есеп айырысу тәртiбi
44. Сатып алынған металдың құны алтынның, платинаның және
платина тобындағы металдардың химиялық таза салмағы негiзiнде және
күмiс кесегiнiң алтын, платина және платина тобындағы металдар үшiн
трой унциясының үш ондық таңбасына дейiн және күмiс трой унциясының
екi ондық таңбасына дейiн түзету енгiзiлген жалпы (лигатуралық)
салмағы негiзiнде анықталады.
45. Жүргiзiлген саудаласу нәтижесiнде тiркелген барлық
мәмiлелер барлық саудаласуға қатысушылар үшiн мiндеттi болып
табылатын шұғыл шартпен ресiмделедi. Шұғыл шартта мынадай ақпарат
берiледi:
лоттың нөмiрi;
осы лоттағы сатылған-сатып алынған металдың саны;
сатушы - сатып алушы;
сату-сатып алу бағасы және оның кемiтiлген мөлшерi;
есеп айырысу мен жiберiлiм шарттары;
тараптардың жауапкершiлiгi.
46. Шарттың негiзiнде:
сатып алынған тазартылған қымбат металдар құнының алдын ала төленген сомасын лоттың шарттарына сәйкес сатып алушы сатушының шотына бастапқы саудаласу күнiнен 2 жұмыс күнiнен кешiктiрмей жiберiлетiн мерзiмде аударады. Алдын ала төлем сомасы мәмiле құнына процентпен айқындалады және оның мөлшерi осы Ереженiң 19-тармағына сәйкес мәмiленiң мерзiмiне байланысты;
сатушы тазартылған қымбат металдарды сатып алушының қоймасына (егер тазартылған қымбат металдар Қазақстан Республикасының аумағында болса) мерзiмдiк шарттың есеп айырысу күнi жеткiзуi тиiс (яғни, тазартылған металл бөлiгiнiң нақты жеткiзiлiм күнi) немесе өкiлеттi банкiнiң металл шотына (егер тазартылған қымбат металдар Қазақстан Республикасының аумағынан тыс болса) аударады. Сатып алушы сатып алынған тазартылған қымбат металл бөлiгiнiң жiберiлген күнi ҚМРЛА-ның фиксингi бағасы бойынша есептелген, жеңiлдiктi бағасы және алдын ала төленген сомасының тиiстi бөлiгi шегерiлген құнын жiберiлiм күнiнен 2 жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей аударуы тиiс.
Егер төлем және жiберiлiм күнi демалыс немесе мереке күнiне орайлас келсе, ол келесi жұмыс күнiне ауыстырылады.
47. Саудаласуға қатысушылар есеп айырысу iске асырылғаннан кейiн 2 жұмыс күнiнен кешiктiрмей есеп айырысу iске асырылған фактiсiн растайтын құжаттардың көшiрмесiн Комиссияға тапсыруы тиiс. Мұның өзiнде әрбiр тарап мынадай құжаттарды тапсырады:
сатушы мерзiмдiк шартқа сәйкес соманың алынғаны туралы шотынан көшiрме тапсырады;
сатып алушы алынған тазартылған металдың саны мерзiмдiк шартқа
сәйкес келетiн қабылдау актiсiн (немесе металл шоты бойынша
көшiрмесiн) тапсырады.

42. При нарушении сроков расчетов и поставки аффинированных драгоценных металлов участники торгов обязаны уплачивать пеню в размере 0,2 процента от суммы платежа или поставки за каждый день задержки оплаты или поставки.
43. Оплата стоимости наличных аффинированных металлов производится покупателем с выплатой налога на добавленную стоимость продавцу по ставке и в порядке, установленном действующим налоговым законодательством Республики Казахстан.
Порядок расчетов по срочным сделкам
44. Стоимость купленного металла определяется на основе химически чистого веса золота, платины и металлов платиновой группы и на основе общего (лигатурного) веса серебра в слитке, скорректированного до 3-х десятичных знаков тройских унций для
золота, платины и металлов платиновой группы и до 2-х десятичных
знаков тройских унций - для серебра.
45. В результате проведения торгов все зарегистрированные
сделки оформляются срочным договором, являющимся обязательным для
исполнения участниками торгов. В срочном договоре указывается
следующая информация:
номер лота;
количество металла, проданного-купленного из данного лота;
покупатель-продавец;
цена покупки-продажи и скидка с нее;
условия расчетов и поставки;
ответственность сторон.
46. На основании срочного договора:
покупатель перечисляет на счет продавца авансовую сумму стоимости купленных аффинированных драгоценных металлов согласно условиям лота с поставкой на срок не позднее 2 рабочих дней с даты первичных торгов. Авансовая сумма определяется в процентах от стоимости сделки и ее размер зависит от срока сделки согласно пункту 19 настоящих Правил;
в расчетную дату срочного договора (т.е. дата фактической поставки партии аффинированного металла) продавец обязан доставить аффинированные драгоценные металлы в хранилище покупателя (в случае, если аффинированные драгоценные металлы находятся на территории Республики Казахстан) или на металлический счет в уполномоченном банке (в случае, если аффинированные драгоценные металлы находятся вне территории Республики Казахстан). Покупатель обязан перечислить стоимость купленной партии аффинированного драгоценного металла, исчисленной по цене фиксинга ЛБМА на дату поставки, за вычетом скидки и соответствующей части выплаченной авансовой суммы не позднее 2 рабочих дней после даты поставки.
В случае, если дата платежа и поставки совпадает с нерабочим или праздничным днем, она переносится на последующий рабочий день.
47. Участники торгов обязаны представить Комиссии копии документов, подтверждающих факт осуществления расчетов не позднее 2 рабочих дней после осуществления расчетов. При этом каждая сторона представляет следующие документы:
продавец представляет выписку со счета о получении соответствующей срочному договору суммы;
покупатель представляет акт приема (или выписку по металлическому счету) соответствующего срочному договору количества купленного аффинированного металла.

48. Есеп айырысу мерзiмi бұзылған жағдайда саудаласуға
қатысушылар жiберiлiмнiң және төлемнiң кешiктiрiлген әрбiр күнi үшiн
тазартылған қымбат металдардың төлем және жiберiлiм сомасының 0,2 %
мөлшерiнде төлем төлеуi тиiс.
49. Мерзiмдiк контрактiлер бойынша сатып алынған тазартылған
қымбат металдардың құнын төлеудi сатып алушы сатушыға қосылған құн
салығын ставка бойынша төлеп, Қазақстан Республикасының қолданылып
жүрген салық заңдарында белгiленген тәртiппен жүргiзедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 20 қарашадағы
N 1580 қаулысына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Қымбат металдар,
асыл тастар және зергерлiк бұйымдар жөнiндегi
ведомствоаралық кеңесiнiң
ҚҰРАМЫ
Мыңбаев С.М.      - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
орынбасары, Кеңестiң төрағасы
Кеңес мүшелерi:
Дамитов Қ.Қ.      - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi
Басқармасы төрағасының орынбасары
Котенко Н.Л.      - Қазақстан Республикасы Үкiметi Аппаратының
Қаржы, еңбек және ақша айналысы бөлiмiнiң
меңгерушiсi
Мұртазаев М.А.    - Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп және
сауда министрiнiң орынбасары
Шкляр В.В.        - Қазақстан Республикасы Кеден комитетi
төрағасының орынбасары
Әбiтаев Е.А.      - Қазақстан Республикасы Экономика министрiнiң
орынбасары

48. При нарушении сроков расчетов участники торгов обязаны уплачивать пеню в размере 0,2 процента от суммы платежа и поставки аффинированных драгоценных металлов за каждый день задержки оплаты и поставки.
49. Оплата стоимости аффинированных драгоценных металлов, приобретенных по срочным контрактам, производится покупателем с выплатой налога на добавленную стоимость продавцу по ставке и в порядке, установленном действующим налоговым законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 1995 г. N 1580
Состав
Межведомственного совета
Республики Казахстан по драгоценным
металлам, драгоценным камням и ювелирным изделиям
Мынбаев С.М.        - заместитель Министра финансов Республики
Казахстан, председатель Совета
Члены Совета:
Дамитов К.К.        - заместитель Председателя Правления
Национального Банка Республики Казахстан
Котенко Н.Л.        - заведующая Отделом финансов, труда и
денежного обращения Аппарата Правительства
Республики Казахстан
Муртазаев М.А.      - заместитель Министра промышленности
и торговли Республики Казахстан
Шкляр В.В.          - заместитель Председателя Таможенного
комитета Республики Казахстан
Абитаев Е.А.        - заместитель Министра экономики
Республики Казахстан