Қызыл кiтапқа енгiзiлген хайуанаттарды шектеп алу мүмкiндiктерiн зерделеу жөнiндегi ғылыми эксперименттi құрылатын "Алтын-Емел" мемлекеттiк ұлттық парк аумағында жүргiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1995 жылғы 5 желтоқсан N 1667
Қызыл кiтапқа енгiзiлген жабайы хайуанаттарды (тұяқтыларды) республиканың жекелеген аудандарында олардың көп санға жетуi барысындағы биологиялық, морфологиялық және кариологиялық ерекшелiктерiн, оларды шектеп алудың мүмкiндiктерiн зерделеу жөнiндегi жұмыстарды кеңейту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Экология және биологиялық ресурстар министрлiгiнiң қарақұйрықтың биологиялық, морфологиялық және кариологиялық ерекшелiктерiн, оларды шектеп алудың мүмкiндiктерiн зерттеу жөнiндегi ғылыми эксперименттi, құрылатын "Алтын-Емел" мемлекеттiк ұлттық паркiнiң аумағында жүргiзу жөнiнде Қаржы министрлiгiмен, Әдiлет министрлiгiмен, Ұлттық ғылым академиясымен келiсiлген ұсынысы қабылдансын.
2. Қазақстан Республикасының Экология және биологиялық ресурстар министрлiгi:
құрылатын "Алтын-Емел" мемлекеттiк Ұлттық паркiнiң дирекциясына ол Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының ғылыми ұйымдарымен ғылыми зерттеулердi жүргiзу жөнiнде шарт жасасқан соң 1997 жылға дейiн жылды қоса алғанға дейiн жыл сайын аталған зерттеулердi жүргiзу үшiн 20 қарақұйрық аулауға рұқсат берсiн;
рұқсаттың пайдаланылуына қатаң бақылау орнатсын және жұмыстарды аяқтаған соң жүргiзiлген зерттеулердiң нәтижелерi туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiн хабардар ететiн болсын.
3. Ауланған хайуанаттарды (олжаны) сатудан түскен қаржы Талдықорған облысының табиғи аумағындағы ерекше қорғалатын хайуанаттар мен өсiмдiктер дүниесiн қорғау мақсатында пайдалану үшiн, облыстық бюджетке жiберiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

О проведении на территории создаваемого государственного национального парка "Алтын-Эмель" научного эксперимента по изучению возможности ограниченного изъятия животных, занесенных в Красную Книгу
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 1995 г. N 1667
В целях расширения работ по изучению биологических, морфологических и кариологических особенностей, возможности ограниченного изъятия диких животных (копытных), занесенных в Красную Книгу, при достижении ими большой численности в отдельных районах республики Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства экологии и биоресурсов, согласованное с Министерством финансов, Министерством юстиции, Национальной академии наук Республики Казахстан, о проведении на территории создаваемого государственного национального парка "Алтын-Эмель" научного эксперимента по изучению биологических, морфологических и кариологических особенностей, возможности ограниченного изъятия джейрана.
2. Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан:
выдавать дирекции создаваемого государственного национального парка "Алтын-Эмель" после заключения ею договора с научными организациями Национальной академии наук Республики Казахстан о проведении научных исследований ежегодно до 1997 года включительно разрешения на добычу 20 джейранов для проведения указанных исследований;
установить строгий контроль за использованием разрешений и после завершения работ информировать Правительство Республики Казахстан о результатах проведения исследований.
3. Средства от реализации добываемых животных (трофеев) направлять в областной бюджет для использования в целях улучшения охраны животного и растительного мира особо охраняемых природных территорий Талдыкорганской области.
Премьер-Министр
Республики Казахстан