Оңтүстiк Торғай иiнiндегi жанама және табиғи газдарды кешендi пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 1857
Оңтүстiк Торғай иiнiндегi жанама және табиғи газдарды отын-энергетика кешенiнде пайдалануды жеделдету және экологиялық қолайсыз аймақтағы халықтың тұрмыс деңгейiн жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен және Қызылорда облысының әкiмiмен бiрлесiп, 2005 жылға дейiн Оңтүстiк Торғай иiнiндегi жанама және табиғи газдарды кешендi пайдаланудың тұжырымдамасын қажеттi техникалық-экономикалық есептеулерiмен 1996 жылдың 1 маусымына дейiн дайындасын.
2. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнiң қатысуымен 1997-1998 жылдары тұжырымдаманы жүзеге асыру шеңберiнде Құмкөл газ өңдеу кешенiнiң құрамына қуаты 150 млн. текше метр жанама газдарды өңдеу жөнiнде қондырғының және қуаты 12-16 мың кВт. блокты газтурбиналы электр станциясының пайдалануға берiлуiн қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi Құмкөл мұнайгаз кенiшiн игерудi жеделдету және бұл аймақтағы газ өңдейтiн кешендерден сұйытылған газдарды әкету мақсатында қатқыл табанды Қызылорда-Құмкөл автомобиль жолын салуды және қаржыландыруды 1998 жылы аяқтау үшiн Оңтүстiк Торғай иiнiндегi кенiштердi игеруге қатысушылардың барлығының қаржысы үлестiк негiзде тартылсын.
4. Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi:
Оңтүстiк Торғай иiнiндегi мұнайгаз кенiштерiнде iздеу-барлау жұмыстары бағдарламасын жүзеге асыруды жеделдетсiн;
жаңа болашақты құрылымдардағы геологиялық-барлау және Оңтүстiк Торғай иiнiндегi қолда бар мұнай-газ кенiштерiн одан әрi барлау жұмыстарының қаржыландырылуын қамтамасыз ету үшiн "Южнефтегаз" МАҚ-на минералдық-шикiзат базасының ұдайы өндiрiсiнiң шығындарын өтеуге арналған қаржының бүкiл сомасы тiкелей жасалатын шарттар бойынша осы мақсатқа жұмсалсын.
5. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi, Қазақстан Республикасы қаржы министрлiгiнiң жанындағы шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитетi осы қаулының 2-тармағында аталған энергия үнемдейтiн жобаларды жүзеге асыру үшiн инвестицияларды тарту жөнiнде мәселенi қарастырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

О комплексном использовании попутных и природных газов Южно-Тургайского прогиба
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 1995 г. N 1857
В целях ускорения использования запасов природных и попутных газов Южно-Тургайского прогиба в топливно-энергетическом комплексе и улучшения жизненного уровня населения в экологически неблагоприятном регионе Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству нефтяной и газовой промышленности совместно с Министерством геологии и охраны недр, Министерством экономики, Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан и акимом Кзыл-Ординской области подготовить к 1 июня 1996 года Концепцию комплексного использования природных и попутных газов Южно-Тургайского прогиба до 2005 года с необходимыми технико-экономическими расчетами.
2. Министерству нефтяной и газовой промышленности с участием Министерства энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан обеспечить в 1997-1998 годах, в рамках реализации Концепции, ввод в эксплуатацию Кумкольского газоперерабатывающего комплекса в составе установки по переработке попутных газов мощность 150 млн. куб. метров и блочной газотурбинной электростанции (ГТС-24) мощность 12-16 тыс. кВт.
3. Министерству нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан, в целях ускорения освоения Кумкольского нефтегазового месторождения и вывоза сжиженных газов с газоперерабатывающих комплексов этого региона, привлечь средства на долевой основе всех участников разработки месторождений Южно-Тургайского прогиба для финансирования и завершения строительства в 1998 году автодороги Кзыл-Орда-Кумколь с твердым покрытием.
4. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан:
ускорить реализацию Программы поисково-разведочных работ на нефтегазовых месторождениях Южно-Тургайского прогиба;
для обеспечения финансирования геологоразведочных работ на новых перспективных структурах и доразведки имеющихся месторождений нефти и газа в Южно-Тургайском прогибе разрешить Государственному акционерному обществу "Южнефтегаз" всю сумму средств возмещения затрат на воспроизводство минерально-сырьевой базы направлять по прямым договорам на эти цели.
5. Министерству экономики, государственному Экспортно-импортному банку Республики Казахстан, Комитету по использованию иностранного капитала при Министерстве финансов Республики Казахстан рассмотреть вопрос по изысканию инвестиций для реализации указанных в пункте 2 настоящего постановления энергосберегающих проектов.
Премьер-Министр
Республики Казахстан