Қазақстан Республикасының Бiртұтас авиациялық iздеу-құтқару қызметi (БАIҚҚ) туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 19996 жылғы 4 қаңтардағы N 13 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.11.04 N 1296 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Апатқа ұшыраған немесе ұшыраудағы әуе кемелерiнiң құрамдары мен жолаушыларын iздеу мен құтқаруды ұйымдастыру және жүзеге асыру, халықаралық конвенциялар мен шарттар бойынша өз мiндеттемелерiн толық көлемде орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, ведомстволары мен авиакомпанияларының әуе кемелерi бар iздеу-құтқару қызметтерiнiң негiзiнде Қазақстан Республикасының Бiртұтас авиациялық iздеу-құтқару қызметi (БАIҚҚ) құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Бiртұтас авиациялық iздеу-құтқару қызметi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
3. Iздеу-құтқару шараларын ұйымдастыру мен жүргiзу, Қазақстан Республикасының Бiртұтас авиациялық iздеу-құтқару қызметiнiң жұмысын дамыту мен үйлестiру жөнiнде жедел басшылық жасау үшiн Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiнiң жанында әуе кемелерi бар министрлiктердiң, ведомстволардың және авиакомпаниялардың өкiлдерiнен Авиациялық iздеу мен құтқару жөнiнде үйлестiру кеңесi құрылсын.
4. Қазақстан Республикасының Әскери-әуе күштерiнiң қолбасшысы Үйлестiру кеңесiнiң төрағасы болып тағайындалсын.
5. Үйлестiру кеңесiнiң төрағасы мүдделi министрлiктердiң, ведомстволардың және авиакомпаниялардың келiсiмiмен бiр ай мерзiм iшiнде Үйлестiру кеңесiнiң құрамын анықтасын және Үкiметтiң бекiтуiне ұсынсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 4 қаңтардағы
N 13 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Бiртұтас авиациялық
iздеу-құтқару қызметi (БАIҚҚ) туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Бiртұтас авиациялық iздеу-құтқару қызметi (БАIҚҚ) - бұл иелiгiнде әуе кемелерi бар министрлiктердiң, ведомстволардың және авиакомпаниялардың iздеу және құтқару авиациялық қызметтерi, апаттық-құтқарушылық және парашюттық-десанттық қызметтерi.
2. Қазақстан Республикасының БАIҚҚ апатқа ұшыраған немесе ұшыраушы әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларын iздеу және құтқаруды, қонғаннан кейiн ғарыш объектiлерiнiң түсiретiн аппараттары мен ғарышкерлердi iздеу мен эвакуациялауды, теңiз айлақтары мен су айдындарындағы кемелер мен корабльдердiң жеке құрамдарын және экипаж мүшелерi мен жолаушыларға апат жағдайларында көмек көрсетудi ұйымдастыру мен жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң тапсырмасы бойынша апаттар мен ауыр апаттар, дүлей және экологиялық апаттар кезiндегi жұмыстарды орындау үшiн құрылады.
Оның қызметiне жалпы басшылық жасау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң жанындағы Авиациялық iздеу мен құтқару жөнiндегi үйлестiру кеңесiне (бұдан әрi - Үйлестiру кеңесi) жүктеледi.
II. БАIҚҚ басқару органы -Үйлестiру кеңесi

Об единой авиационной поисково-спасательной службе (ЕАПСС) Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 января 1996 года № 13. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 1296
Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правительства РК от 04.11.2011 № 1296 (вводится в действие с 01.01.2012).
В целях организации и осуществления поиска и спасания экипажей и пассажиров воздушных судов, терпящих или потерпевших бедствие, выполнения в полном объеме своих обязательств по международным Конвенциям и Договорам, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. На базе поисково-спасательных служб министерств, ведомств и авиакомпаний Республики Казахстан, имеющих воздушные суда, создать Единую авиационную поисково-спасательную службу (ЕАПСС) Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемое Положение об Единой авиационной поисково-спасательной службе Республики Казахстан.
3. Для оперативного руководства по организации и проведению поисково-спасательных мероприятий, координации деятельности и развития единой авиационной поисково-спасательной службы Республики Казахстан образовать при Министерстве обороны Республики Казахстан Координационный совет по авиационному поиску и спасанию из представителей министерств, ведомств и авиакомпаний, имеющих воздушные суда.
4. Председателем Координационного совета назначить КомандующегоВоенно-Воздушными Силами Республики Казахстан.
5. Председателю Координационного совета по согласованию сзаинтересованными министерствами, ведомствами и авиакомпаниями вмесячный срок определить состав Координационного совета и представитьна утверждение Правительства.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 января 1996 г. N 13
Положение
об Единой авиационной
поисково-спасательной службе
(ЕАПСС) Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Единая авиационная поисково-спасательная служба (ЕАПСС) Республики Казахстан - это авиационные службы поиска и спасания, аварийно-спасательные и парашютно-десантные службы министерств, ведомств и авиакомпаний, которым принадлежат воздушные суда.
2. ЕАПСС Республики Казахстан создана для организации и осуществления поиска и спасания экипажей и пассажиров воздушных судов, терпящих или потерпевших бедствие, поиска и эвакуации космонавтов и спускаемых аппаратов космических объектов после посадки, оказания помощи в аварийных ситуациях членам экипажей и пассажирам судов и личному составу кораблей в акваториях морей и внутренних водоемах, а также для выполнения работ при авариях и катастрофах, стихийных и экологических бедствиях по заданиям Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
Общее руководство ее деятельностью возлагается на Координационный совет по авиационному поиску и спасанию (далее - Координационный совет) при Министерстве обороны Республики Казахстан.
II. Орган управления ЕАПСС

3. Үйлестiру кеңесi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы мен әуе кемелерiн пайдаланатын және iздеу-құтқару күштерi мен құралдары бар министрлiктердiң, ведомстволардың және авиакомпаниялардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық аэроғарыштық агенттiгiнiң өкiлдерiнен құралады.
4. Үйлестiру кеңесiнiң құрамына мыналар кiредi:
Үйлестiру кеңесiнiң төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшысы мен мүшелерi.
Үйлестiру кеңесiнiң дербес құрамын мүдделi министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және авиакомпаниялардың бiрiншi басшыларының келiсiмiмен оның төрағасы анықтайды және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Қазақстан Республикасы Әскери-әуе күштерiнiң (ӘӘК) қолбасшысы Үйлестiру кеңесiнiң Төрағасы болып тағайындалады.
5. Үйлестiру кеңесiне мыналар жүктеледi:
министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, авиакомпаниялардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскери түрлерi мен тектерiнiң Авиация мен ғарыш объектiлерiнiң ұшуларында iздеу-құтқаруды қамтамасыз ету жөнiндегi (ҰIҚҚ) қызметiн үйлестiру, осы жұмыстың жай-күйiн бақылау және бұдан әрi оны жетiлдiру жөнiнде шаралар қабылдау;
Қазақстан Республикасы экономикасының әртүрлi салаларындағы апаттан құтқару қызметтерi мен өзара iс-қимылды ұйымдастыру;
бiрлескен iздеу-құтқару және iздеу-эвакуациялау жұмыстарын жүргiзуде шетел мемлекеттерiнiң апаттан құтқару қызметтерiмен келiсiмдердi және шарттарды әзiрлеу;
iздеу, құтқару және эвакуациялаудың және техникалық құралдарын пайдалануға енгiзу мен әзiрлеу, тапсырысқа беру кезiнде бiрыңғай техникалық саясатты жүргiзу, сондай-ақ iздеу-құтқару техникасы мен жабдықтарының жаңа үлгiлерiн сынақтан өткiзуге қатысу;
Қазақстан Республикасы министрлiгiнiң, ведомстволарының және авиакомпанияларының авиациялық iздеу-құтқару қызметтерi үшiн ұйымдастырушылық және әдiстемелiк мәселелер бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзiрлеу;
министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және авиакомпаниялардың әуе кемелерiнiң ұшуларындағы iздеу-құтқаруды қамтамасыз етудiң жай-күйiн бақылау, оны жетiлдiру жөнiнде шаралар қабылдау;
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) және Халықаралық теңiз ұйымының (ИМО) ережелерi мен ұсынымдарын ескере отырып, әуе кемелерiнiң ұшуларындағы iздеу-құтқаруды қамтамасыз ету жөнiнде халықаралық келiсімдердiң жобасын әзiрлеу;
iздеу-құтқару ұшақтары мен тiкұшақтарының экипаждарын, парашюттық-десанттық құтқару топтарын (ПДҚТ), жердегi iздеу-құтқару командаларын (ЖIҚҚ), апатқа ұшыраған әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларын iздеу әдiстерi мен көмек көрсету жөнiнде апаттан құтқару командаларын (АҚҚ) арнайы дайындықтан өткiзуге бақылау.

3. Координационный совет образуется постановлением Правительства Республики Казахстан из представителей министерств, ведомств и авиакомпаний, эксплуатирующих воздушные суда и имеющих поисково-спасательные силы и средства, а также Национального аэрокосмического агентства Республики Казахстан.
4. В состав Координационного совета входят: председатель, заместитель председателя, секретарь и члены Координационного совета.
Персональный состав Координационного совета определяется его председателем по согласованию с первыми руководителями заинтересованных министерств, государственных комитетов и авиакомпаний и утверждается Правительством Республики Казахстан.
Председателем Координационного совета назначается Командующий Военно-Воздушными Силами (ВВС) Республики Казахстан.
5. На Координационный совет возлагается:
координация деятельности министерств, государственных комитетов, авиакомпаний, а также видов и родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан по поисково-спасательному обеспечению полетов (ПСОП) авиации и космических объектов, контроль за состоянием этой работы и принятие мер по ее дальнейшему совершенствованию;
организация взаимодействия с аварийно-спасательными службами различных отраслей экономики Республики Казахстан;
подготовка соглашений и договоров с аварийно-спасательными службами иностранных государств на проведение совместных поисково-спасательных и поисково-эвакуационных работ;
проведение единой технической политики при разработке, выдаче заказов и внедрении в эксплуатацию новых технических средств поиска, спасания и эвакуации, а также участие в испытаниях новых образцов поисково-спасательной техники и снаряжения;
разработка предложений и рекомендаций по организационным и методическим вопросам для авиационных поисково-спасательных служб министерств, ведомств и авиакомпаний Республики Казахстан;
контроль за состоянием поисково-спасательного обеспечения полетов воздушных судов министерств, государственных комитетов и авиакомпаний, принятие мер по его совершенствованию;
подготовка проектов международных соглашений по поисково-спасательному обеспечению полетов воздушных судов с учетом положений и рекомендаций Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и Международной морской организации (ИМО);
контроль за специальной подготовкой экипажей поисково-спасательных самолетов и вертолетов, спасательных парашютно-десантных групп (СПДГ), наземных поисково-спасательных команд (НПСК), аварийно-спасательных команд (АСК) по методам поиска и оказания помощи экипажам и пассажирам воздушных судов, потерпевших бедствие.

6. Үйлестiру кеңесiне мынадай құқықтар берiледi:
сараптамалар жүргiзу және кеңес алу үшiн тиiстi министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер мен авиакомпаниялар арқылы бiлiктi мамандарды тарту;
БАIҚҚ мүддесi үшiн зерттеу жұмыстарын жүргiзу туралы ұсыныстар енгiзу;
Қазақстан Республикасының авиациясы ұшуларының iздеу-құтқарылуын қамтамасыз етудi жетiлдiру жөнiнде ұсыныстарды қарау;
Үйлестiру кеңесi қабылдаған шешiмдердiң орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
министрлiктерде, мемлекеттiк комитеттерде, авиакомпанияларда және әскерлерде ұшулардың iздеу-құтқаруын қамтамасыз етудiң жай-күйiн тексеру;
ұшулардың iздеу-құтқаруын қамтамасыз етудегi анықталған тәртiп бұзушылық пен кепiлдiктердi жою жөнiнде орындалуы мiндеттi нұсқаулар беру;
iздеу-құтқаруға қатысты қамтамасыз етiлмеген авиациялық бөлiмшелер мен әуе кемелерiнiң ұшуларына тыйым салу.
7. Үйлестiру кеңесi өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, авиация қызметi мен ұшулардағы iздеу-құтқаруын қамтамасыз етудi реттейтiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң нормативтiк актiлерiн және халықаралық Азаматтық авиация туралы конвенцияның стандарттары мен ұсынымдарын, iздеу мен құтқару саласындағы қатысушы осы Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық және мемлекетаралық келiсiмдердi және осы Ереженi басшылыққа алады.
8. Үйлестiру кеңесiнiң мәжiлiсi кемiнде 6 айда 1 рет өткiзiледi.
Үйлестiру кеңесiнiң шешiмi ашық дауыс беру жолымен қабылданады және өз қарамағында әуе кемелерi бар және оны пайдаланатын барлық министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және авиакомпаниялардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
III. БАIҚҚ мақсаттары мен мiндеттерi
9. Қазақстан Республикасының БАIҚҚ мыналар жүктеледi:
Қазақстан Республикасының аумағында апатқа ұшыраған (ұшыраушы) әуе кемелерiнiң мемлекеттiк қатыстылығына қарамастан экипаждары мен жолаушыларын, сондай-ақ теңiз айлақтары мен iшкi су айдындарында апатқа ұшыраған кемелердi iздеу мен құтқаруды ұйымдастыру, жүзеге асыру;
ғарышкерлердi және ғарыш объектiлерiнiң түсiретiн аппараттарын iздеу мен эвакуациялауды ұйымдастыру және жүргiзу, сондай-ақ шартпен анықталған ғарыш объектiсiнiң орнынан ғылыми аппаратураны әуежайға жеткiзу;
iздеу және құтқару халықаралық жасанды жер серiгiнiң жүйесi (КОСПАС-САРСАТ) арқылы алынған апат белгiлерi туралы хабарды командалық пункттерге, жауапты аудандардағы басқару пункттерiне жеткiзу;
соғыс iс-қимылдарының барысында апатқа ұшыраған әуе кемелерiнiң экипаждарын iздеу мен құтқаруды ұйымдастыру;
апатқа ұшыраған әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында ғарыш объектiсiнiң түсiретiн аппараты қонғаннан кейiн ғарышкерлерге алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсетудi ұйымдастыру;
жерге (суға) түскеннен кейiнгi ұшу құрамдарының iс-қимылдарын және оларды жеке өмiр сүру жағдайында тiршiлiк етуге дайындау;
теңiз айлақтары мен iшкi су жолдарындағы апат жағдайларында кемелердiң экипаждары мен жолаушыларына және корабльдердiң жеке құрамына көмек көрсету жөнiндегi жұмыстарға авиациялық құралдарды пайдаланып қатысу.

6. Координационному совету предоставляется право:
привлекать через соответствующие министерства, государственные комитеты и авиакомпании квалифицированных специалистов для получения консультаций и проведения экспертиз;
вносить предложения о проведении исследовательских работ в интересах ЕАПСС;
рассматривать предложения по совершенствованию поисково-спасательного обеспечения полетов авиации Республики Казахстан;
осуществлять контроль за выполнением решений, принятых Координационным советом;
проверять в министерствах, государственных комитетах, авиакомпаниях и войсках состояние поисково-спасательного обеспечения полетов;
давать обязательные для исполнения предписания по устранению выявленных нарушений и недостатков в поисково-спасательном обеспечении полетов;
запрещать полеты авиационных подразделений и воздушных судов, не обеспеченных в поисково-спасательном отношении.
7. Координационный совет в своей деятельности руководствуется действующим законодательством Республики Казахстаннормативными актами Правительства Республики Казахстан, регламентирующими деятельность авиации и поисково-спасательного обеспечения полетов, стандартами и рекомендациями Конвенции о международной гражданской авиации, международными и межгосударственными соглашениями в области поиска и спасания, участницей которых является Республики Казахстан, и настоящим Положением.
8. Заседания Координационного совета проводятся не реже 1 раза в 6 месяцев.
Решения Координационного совета принимаются путем открытого голосования и являются обязательными для исполнения всеми министерствами, государственными комитетами и авиакомпаниями, эксплуатирующими и имеющими в своем ведении воздушные суда.
III. Задачи и функции ЕАПСС
9. На ЕАПСС Республики Казахстан возлагается:
организация, осуществление поиска и спасания экипажей и пассажиров воздушных судов, потерпевших (терпящих) бедствие на территории Республики Казахстан, независимо от государственной принадлежности воздушного судна, а также судов, терпящих бедствие на акваториях морей и внутренних водоемов;
организация и проведение поиска и эвакуации космонавтов и спускаемых аппаратов космических объектов, а также доставка научной аппаратуры с места посадки космического объекта на аэродром, определенный договором;
доведение информации о сигналах бедствия, полученных от международной спутниковой системы поиска и спасания (КОСПАС-САРСАТ), до командных пунктов, пунктов управления в районах ответственности;
организация поиска и спасания экипажей воздушных судов, потерпевших бедствие в ходе боевых действий;
организация и оказание первой медицинской помощи потерпевшим бедствие экипажам и пассажирам воздушных судов, а также космонавтам после посадки спускаемого аппарата космического объекта на территории Республики Казахстан;
подготовка летного состава к действиям после приземления (приводнения) и к выживанию в условиях автономного существования;
участие, с привлечением авиационных средств, в работах пооказанию помощи экипажам и пассажирам судов и личному составу кораблей при аварийных ситуациях на экваториях морей и внутренних водных путях.

10. БАIҚҚ Қазақстан Республикасының аумағындағы табиғи және экологиялық апаттар кезiнде апаттан құтқару жұмыстарына авиациялық құралдарды тартып қатысады.
IV. Iздеу мен құтқаруды ұйымдастыру
11. Iздеу-құтқару жұмыстарына мыналар енедi:
кезектi iздеу-құтқару күштерi мен құралдарының ұшуын (шығуын) ұйымдастыру;
апатқа ұшыраған әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларын iздеу;
iздеу-құтқару күштерi мен құралдарын басқару, олардың өзара iс-қимылдары мен күшейтiлуiн ұйымдастыру;
апатқа ұшыраған әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларына және корабльдердiң жеке құрамына көмек көрсету.
12. Қазақстан Республикасының аумағында апатқа ұшыраған әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларын құтқару жөнiндегi барлық жұмыстарды ұйымдастыруға жауапкершiлiк Қазақстан Республикасы Әскери-әуе күштерiнiң қолбасшысы - Үйлестiру кеңесiнiң төрағасына жүктеледi.
13. Апатқа ұшыраған әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларын iздеу мен құтқару бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жөнiндегi басшылықты Үйлестiру кеңесiнiң төрағасы Авиация мен ғарыш объектiлерiнiң ұшуларындағы iздеу-құтқаруды қамтамасыз ету жөнiнде жедел топты пайдалану арқылы жүзеге асырады.
14. Қазақстан Республикасының барлық министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитетiнiң Қарулы күштер түрлерiнiң әуе кемелерiндегi ұшуларда iздеу-құтқаруды тiкелей ұйымдастыру ұшуларды ұйымдастыратын тиiстi командирлер мен басшылар жүзеге асырады.
15. Iздеу-құтқару жұмыстарын (IҚЖ) дербес немесе әуе алаңдарындағы, әуежайлардағы және авиациялық полигондардағы авиақұралдарды пайдаланып жүргiзу үшiн штаттық және штаттан тыс жерде iздеу-құтқару командалары құрылады.
16. Жергiлiктi атқарушы органдар, әскери комиссариаттар, кәсiпорындар мен ұйымдар Қазақстан Республикасының БАIҚҚ өкiлеттi тұлғалары сұрау салған кезде iздеу-құтқару жұмыстарын жүргiзуге көмек көрсету үшiн қажеттi күштер мен құралдарды бөледi.
17. Ғарышкерлер мен ғарыш объектiлерiнiң түсiретiн аппараттарын iздеу мен эвакуациялау мемлекетаралық келiсiмдердiң және шарттардың негiзiнде жүзеге асырылады, мұндай жағдайда iздеу-эвакуациялау жұмыстарын (IЭЖ) ұйымдастыру тәртiбiн Қазақстан Республикасы Ұлттық аэроғарыштық агенттiгiнiң келiсiмiмен Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi айқындайды.
18. Қазақстан Республикасының аумағында әуе кемелерiнiң ұшуларындағы iздеу-құтқаруды қамтамасыз ету үшiн жауаптылық аудандары белгiленедi. Аудандардың шекарасы Үйлестiру кеңесiнiң төрағасы бекiтетiн Қазақстан Республикасының аумағындағы ұшуларды iздеу-құтқаруды қамтамасыз етудi ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулықта белгiленедi.

10. ЕАПСС участвует с привлечением авиационных средств в аварийно-спасательных работах при стихийных и экологических бедствиях на территории Республики Казахстан.
IV. Организация поиска и спасания
11. Поисково-спасательная работа включает:
организацию вылета (выхода) дежурных поисково-спасательных сил и средств;
поиск экипажей и пассажиров воздушных судов, потерпевших бедствие;
управление поисково-спасательными силами и средствами,организацию их взаимодействия и усиления;
оказание помощи экипажам и пассажирам воздушных судов и личномусоставу кораблей потерпевших бедствие.
12. Ответственность за организацию всех работ по спасанию экипажей и пассажиров воздушных судов, терпящих бедствие на территории Республики Казахстан, возлагается на председателя Координационного совета - Командующего Военно-Воздушными Силами Республики Казахстан.
13. Руководство по организации работ по поиску и спасанию экипажей и пассажиров воздушных судов, терпящих бедствие, председатель Координационного совета осуществляет через оперативную группу по поисково-спасательному обеспечению полетов авиации и космических объектов.
14. Непосредственная организация поисково-спасательного обеспечения полетов воздушных судов всех министерств, государственных комитетов, видов Вооруженных Сил, авиакомпаний Республики Казахстан осуществляется соответственно командирами и руководителями, организующими полеты.
15. Для проведения поисково-спасательных работ (ПСР) самостоятельно или во взаимодействии с авиасредствами на аэродромах, аэропортах и авиационных полигонах создаются штатные и нештатные наземные поисковые спасательные команды.
16. Местные исполнительные органы, военные комиссариаты, предприятия и организации при обращении уполномоченных лиц ЕАПСС Республики Казахстан выделяют необходимые силы и средства для оказания помощи при проведении поисково-спасательных работ.
17. Поиск и эвакуация космонавтов и спускаемых аппаратов космических объектов осуществляется на основе межгосударственных соглашений и договоров, при этом порядок организации поисково-эвакуационных работ (ПЭР) определяется Министерством обороны по согласованию с Национальным аэрокосмическим агентством Республики Казахстан.
18. На территории Республики Казахстан устанавливаются районы ответственности за поисково-спасательное обеспечение полетов воздушных судов. Границы районов определяются Инструкцией по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан, утверждаемой председателем Координационного совета.

19. Қазақстан Республикасының аумағында апатқа ұшыраған әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларын iздеу және құтқаруды қамтамасыз ету үшiн кезекшiлiк ұйымдастырылады:
белгiленген жауаптылық аудандарында авиациялық бөлiмдермен, бөлiмшелермен, авиакомпаниялармен және министрлiктер мен мемлекеттiк комитеттер кәсiпорындарынан бөлiнген ұшақтардың, тiкұшақтардың және ЖIҚҚ, АҚК;
Қазақстан Республикасының ЭҚҚ командалық пунктiнде (КП) авиация ұшуларын iздеу-құтқаруды қамтамасыз ету жөнiндегi оперативтiк топтың және ӘҚҚ КП бөлiмдерi мен бөлiмшелерi расчеттарының, Әуеге қарсы қорғаныс (ӘҚҚ), Қазақстан Республикасы шекара әскерлерiнiң (ШӘ).
20. Әуе кемелерiнiң ұшуларындағы iздеу-құтқаруды қамтамасыз ету бойынша кезекшiлiк үшiн iздеу аппаратураларымен жабдықталған әуе кемелерi тартылады. Iздеуге ұшып шығу кезiнде оларда жабдықтар мен мүлiктер (жоғарыда аталған Нұсқаулыққа сәйкес), сондай-ақ 2-3 құтқарушы, соның iшiнде дәрiгер болуы тиiс.
21. Iздеу-құтқару жұмыстарын (IҚЖ) орындау кезiнде АҚК және ЖIҚК авиациялық құралдары, сондай-ақ министрлiктерден, ведомстволардан және ҚК түрлерiнен қосымша бөлiнген күштер оперативтiлiгi жағынан IҚЖ басшысына бағынады.
Қажеттi күштер мен құралдарды бөлу мүдделi министрлiктердiң, ведомстволардың және авиакомпаниялардың келiсiмiмен жүргiзiледi.
22. Апат белгiсiн алған кезде кезекшi авиациялық құралдардың әуеге ұшу, сондай-ақ олардың әзiрлеген тексеру құқығы мыналарға берiледi:
авиациялық бөлiмдердiң командирлерiне, КП оперативтi кезекшiлерiне, (ОӨДҚ) орталық өндiрiстiк диспетчерлiк қызметтiң кезекшiлерiне, авиакөлiк кәсiпорындары мен авиакомпаниялардың басшыларына, ал ұшуларды жүргiзу кезiнде - осы күштер қарамағындағы ұшу басшыларына;
өздерiнiң жауапкершiлiк аудандарында IҚЖ тiкелей басшылық ету үшiн тағайындалған командирлерге, бастықтарға;
ҚК түрлерiнiң командалық пункттерiне, министрлiктер мен ведомстволардың (жергiлiктi басқару органдары арқылы) орталық және аймақтық басқару органдарына.
V. Өзара iс-қимылды ұйымдастыру
23. Теңiзде және iшкi су айдындарында апатқа ұшыраған теңiз кемелерiнiң, әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларын iздеу және құтқару Үйлестiру кеңесiнiң төрағасы бекiтетiн Қазақстан Республикасы құтқару қызметтерiнiң, бөлiмшелердiң, министрлiктер және мемлекеттiк комитеттердiң күштерi мен құралдарының өзара iс-қимылдары жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
24. Табиғи және экологиялық апаттар кезiнде авиациялық құралдармен көмек көрсету жөнiндегi жұмыстар авиациялық құралдардың тактикалық-техникалық ерекшелiктерi ескерiлiп, мүдделi министрлiктердiң және ведомстволардың келiсiмiмен БАIҚҚ орындалады.
VI. Апатқа ұшыраған немесе ұшыраушы әуе кемелерi
туралы хабарлауды ұйымдастыру

19. Для обеспечения поиска и спасания экипажей и пассажиров воздушных судов, терпящих бедствие на территории Республики Казахстан, организуется дежурство:
самолетов, вертолетов и НПСК, АСК, выделяемых авиационными частями, подразделениями, авиакомпаниями и предприятиями министерств и государственных комитетов в установленных районах ответственности;
оперативной группы по поисково-спасательному обеспечению полетов авиации на командном пункте (КП) ВВС Республики Казахстан и расчетов КП частей и подразделений ВВС, Противовоздушной обороны (ПВО), Пограничных войск (ПВ) Республики Казахстан.
20. Для дежурства по поисково-спасательному обеспечению полетов воздушных судов привлекаются воздушные суда, оборудованные поисковой аппаратурой. При вылете на поиск, на них должны находиться снаряжение и имущество (согласно вышеназванной Инструкции), а также 2-3 спасателя, в том числе медработник.
21. На период выполнения поисково-спасательных работ (ПСР) авиационные средства АСК и НПСК, а также дополнительно выделенные силы от министерств, ведомств и видов ВС в оперативном отношении подчиняются руководителю ПСР.
Выделение необходимых сил и средств производится по согласованию с заинтересованными министерствами, государственными комитетами и авиакомпаниями.
22. Право подъема в воздух дежурных авиационных средств при получении сигнала бедствия, а также при проверках их готовности предоставляется:
командирам авиационных частей, оперативным дежурным КП, дежурным центральной производственной диспетчерской службы (ЦПДС), руководителям авиатранспортных предприятий и авиакомпаний, а в период проведения полетов - руководителям полетов, в чьем ведении находятся эти силы;
командирам, начальникам, назначенным для непосредственного руководства ПСР в своих районах ответственности;
командным пунктам видов ВС, центральным и региональным органам управления министерств и ведомств (через органы управления на местах).
V. Организация взаимодействия
23. Поиск и спасание экипажей и пассажиров воздушных судов, морских судов, терпящих бедствие на море и внутренних водоемах, осуществляется в соответствии с Инструкцией по взаимодействию спасательных служб, подразделений, сил и средств министерств и государственных комитетов Республики Казахстан, утверждаемой председателем Координационного совета.
24. Работа по оказанию помощи авиационными средствами при стихийных и экологических бедствиях выполняется ЕАПСС по согласованию с заинтересованными министерствами и государственными комитетами с учетом тактико-технических данных авиационных средств.
VI. Организация оповещения о воздушных судах,
терпящих или потерпевших бедствие

25. Әуе кемелерiнде апат жағдайы туындаған кезде басқару арналары бойынша, сондай-ақ халықаралық байланыс регламентiмен белгiленген апаттық жиiлiктер бойынша апат белгiлерi берiледi. Барлық министрлiктер мен мемлекеттiк комитеттердiң апатқа ұшыраған теңiз кемелерi УҚТ жиiлiктерiмен апат белгiлерiн бередi.
26. Апатқа ұшыраған әуе кемелерiнен берiлетiн апат белгiлерiн уақтылы қабылдау және ұстау үшiн кезекшiлiк белгiленедi:
тәулiк бойы арнайы бөлiнген қабылдау жиiлiктерiндегi ВВС жүйесiнiң радиопеленгаторлық ҚТ және апат туралы белгi алынғаннан кейiн апаттық жиiлiктерде;
Қазақстан Республикасының ВВС, ПВО ПВ жұмыс iстеп тұрған әуежайларында, тәулiк бойы азаматтық авиация әуежайындағы УҚТ пеленгаторларында;
әскери қызмет аудандарында орналасқан құтқару кемелерiнде, тәулiк бойы ОТ және ҚТ диапазондарының апаттық жиiлiктерiнде және ұшуларды жоспарлайтын ұйымдардың тапсырысы бойынша УҚТ жиiлiктерiнде.
VII. БАIҚҚ материалдық-техникалық қамтамасыз ету
27. Iздеу және құтқару авиациялық қызметтерiн ұстау және дамыту, талдамалар мен жаңа iздеу құралдарын енгiзудi қаржыландыру - қарамағында әуе кемелерi бар тиiстi министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және авиакомпаниялардың қаржы есебiнен жүргiзiледi.
28. Әуе кемелерiнiң барлық түрлерiн апаттан құтқару мүлiктерiмен, жабдықтарымен, жарақтармен, iздеу ұшақтары мен тiк-ұшақтарды iздеу аппараттарымен жабдықтау, сондай-ақ iздеу экипаждарын дайындауды қарамағында немесе меншiгiнде әуе кемелерi бар министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және ұйымдар жүзеге асырады.
29. Апатқа ұшыраған, сондай-ақ табиғи және экологиялық апаттар кезiнде әуе кемелерiнiң экипаждары мен жолаушыларын iздеу және құтқару жөнiнде жұмыстарды Қазақстан Республикасы мемлекеттiк бюджетiнiң қаржы есебiнен министрлiктер және мемлекеттiк комитеттер орындайды.
30. Iздеу-құтқару жұмыстарын жүргiзу кезеңiнде министрлiктер, ведомстволар және авиакомпаниялар өзара келiсiп республикалық бюджеттiң есебiнен iздеу-құтқару күштерi пайдаланатын әуежайларда ұшулары мен оларға бiрiншi кезекте қызмет көрсетудi, қажеттi байланыс құралдары мен радиотехникалық жабдықтар берудi, сондай-ақ жеке құрамда орналастыру мен азық берудi қамтамасыз етедi.
31. Iздеу-құтқару жұмыстарын жүргiзу кезеңiнде Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi БАIҚҚ тапсырысы бойынша (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi байланыс әскерiнiң бастығы арқылы), келiсiлген тiзiм бойынша уақытша жалдауға телефон арналарын және әуежайлары мен елдi мекен пункттерiндегi радиостанцияларын бередi, БАIҚҚ мамандарының iздеу-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру үшiн жол жүрген кезiнде олардың кезексiз тасымалдануын қамтамасыз етедi.

25. При возникновении аварийной обстановки на воздушных судах передаются сигналы бедствия по каналам управления, а также на аварийных частотах, установленных международным регламентом связи. Морские суда всех министерств и государственных комитетов, терпящие бедствие, передают сигналы бедствия на УКВ частотах.
26. Для своевременного приема и пеленгации сигналов бедствия, передаваемых воздушными судами, терпящими бедствие, устанавливается дежурство:
на КВ радиопеленгаторной системе ВВС на специально выделенных частотах пеленгации круглосуточно и на аварийных частотах - после получения сигнала о бедствии;
на действующих аэродромах ВВС, ПВО, ПВ Республики Казахстан, аэропортах гражданской авиации на УКВ пеленгаторах круглосуточно;
на спасательных судах, находящихся в районах боевой службы, на аварийных частотах СВ и КВ диапазонах круглосуточно и на УКВ частотах - по заявкам организаций, планирующих полеты.
VII. Материально-техническое обеспечение ЕАПСС
27. Содержание и развитие авиационных служб поиска и спасания, финансирование разработок и внедрение новых поисковых средств производится за счет средств соответствующих министерств, государственных комитетов и авиакомпаний, которым принадлежат воздушные суда.
28. Оснащение всех видов воздушных судов аварийно-спасательным имуществом, снаряжением, оборудование поисковых самолетов и вертолетов поисковой аппаратурой, а также подготовка поисковых экипажей осуществляется министерствами, государственными комитетами и организациями, в ведении или собственности которых находится воздушное судно.
29. Работы по поиску и спасанию экипажей и пассажиров воздушных судов, терпящих бедствие, а также при стихийных и экологических бедствиях выполняются министерствами и государственными комитетами за счет республиканского бюджета.
30. На период проведения поисково-спасательных работ, министерства, ведомства и авиакомпании по взаимному согласованию обеспечивают за счет республиканского бюджета на аэродромах, используемых поисково-спасательными силами, первоочередное обслуживание и обеспечение их полетов, предоставление необходимых средств связи и радиотехнического обеспечения (РТО), а также размещение и питание личного состава.
31. Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на период проведения поисково-спасательных работ выделяет по заявкам ЕАПСС во временную аренду (через начальника войск связи Министерства обороны Республики Казахстан), по согласованному перечню, телефонные каналы и радиостанции на аэродромах и в населенных пунктах, обеспечивает внеочередную перевозку специалистов ЕАПСС при следовании их для организации поисково-спасательных работ.

32. Әуе кемелерiнiң жолаушыларын, экипаж мүшелерiн және олардың мүлiктерiн ерiксiз қонған (құлаған) жерiнен эвакуациялау - олар қарайтын министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, авиакомпанияларының күштерiмен және құралдарымен жүзеге асырылады.
33. Теңiз айлақтарында және iшкi су айдындарында апатқа ұшыраған әуе кемелерiнiң экипаждарын iздеу мен құтқаруды қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қазақстан Республикасы БАIҚҚ тапсырысы бойынша кемелердi және басқа жүзу құралдарын бөледi.
34. Iздеу-құтқару жұмыстары мен оқиға болған жердi қоршау үшiн қажеттi, жердегi және жүзу көлiк құралдарын, әскери бөлiмдердiң жеке құрамдарын мүдделi министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және авиакомпаниялармен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi бөледi.
35. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс авиация ұшуларының iздеу-құтқарумен қамтамасыз етiлуi қатысушысы Қазақстан Республикасы болып табылатын тиiстi халықаралық және мемлекетаралық келiсiмдердiң негiзiнде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағындағы шетел мемлекеттерiнiң әуе кемелерiнiң iздеу-құтқарумен қамтамасыз етiлуi Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес, Қазақстан Республикасының әуе кемелерiмен тең негiзде жүзеге асырылады.

32. Эвакуация пассажиров, членов экипажей воздушных судов, воздушных судов и их имущества с места вынужденной посадки (падения) осуществляется силами и средствами того министерства, государственного комитета, авиакомпании, которым они принадлежат.
33. Для обеспечения поиска и спасания экипажей воздушных судов, терпящих бедствие на акваториях морей и внутренних водоемов, Министерство транспорта и коммуникаций выделяет суда и другие плавучие средства по заявкам ЕАПСС Республики Казахстан.
34. Наземные и плавучие транспортные средства, личный состав воинских частей, необходимые для поисково-спасательных работ и оцепления мест происшествия, выделяются Министерством обороны Республики Казахстан по согласованию с заинтересованными министерствами, государственными комитетами и авиакомпаниями.
35. Поисково-спасательное обеспечение полетов авиации за пределами территории Республики Казахстан осуществляется на основании соответствующих международных и межгосударственных соглашений, участником которых является Республика Казахстан.
Поисково-спасательное обеспечение полетов воздушных судов иностранных государств на территории Республики Казахстан осуществляется на равных основаниях с воздушными судами Республики Казахстан в соответствии с Конвенцией о международной гражданской авиации.