Қазақстан Республикасы мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң қызметiн жақсарту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 2 наурыз N 272
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң Банктiң 1995 жылғы қызметi туралы есебiн қарай келiп Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң 1995 жылғы негiзгi қызметi туралы есебi (қаржы есебiнсiз) бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi Халықаралық "Прайс Уотерхаус Казахстан" тәуелсiз аудиторлық фирмасының Банктiң 1995 жылғы қаржы қызметiнiң нәтижелерi жөнiндегi аудиторлық қорытындысын 1996 жылдың 1 сәуiрiне дейiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне тапсыратын болсын.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң 1995 жылғы мына жұмыстардағы:
шетел кредиттерi бойынша төлемдердiң кешiктiрiлуiне жол берген түпкi заемшылармен;
шетел кредиторларымен өз кепiлдемелерiмен және өзге де банк мiндеттемелерiмен шетел кредиттерiн тартуға қатысты;
жобаларды тиiмдi жүзеге асыруды қамтамасыз ету мақсатында кәсiпорындарға қаржылық және консультациялық қызмет көрсету саласындағы кемшiлiктер атап көрсетiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiн дамыту стратегиясы негiзiнен мақұлдансын.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi Банкi институциональдық дамыту жоспарының жобасын әзiрлесiн және 1996 жылғы 1 шiлдеден кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн.
4. Мыналар белгiленсiн:
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi экономиканың бағым секторын, жаңа өндiрiстердi орналастыру аудандарын айқындайды және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымдық-инвестициялық саясатын жүзеге асыруға мүмкiндiк туғызатын инвестициялық жобалардың тiзбесiн ұсынады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi банк сараптамасын жүзеге асырады. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi ұсынған инвестициялық жобалар тiзбесiнен нақты жобаларды таңдап алады және оларды қаржыландыру жөнiнде шешiм қабылдайды.
Қазақстан Республикасының кепiлдiлiгiндегi шетел кредит желiлерi жөнiндегi жобаларды қаржыландыру Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
Инфроқұрылымдардың жобалары мен мақсатты бағыттағы республикалық бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын әлеуметтiк саланың жобаларының тiзбесi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң сараптау қорытындысының нәтижелерiн ескере отырып Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң, Экономика министрлiгiнiң келiсiмi бойынша айқындалады және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтуiне ұсынылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi жоғарыда аталған жобаларды қаржыландыруды қамтамасыз ету жөнiндегi агент болып табылады және баланстан тыс активтегi осындай кредиттердi бейнелейдi.

О мерах по улучшению деятельности государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан
П о с т а н о в л е н и е Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1996 г. N 272
Рассмотрев отчет государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан о деятельности Банка за 1995 год, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить отчет об основной деятельности государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан за 1995 год (без финансового отчета).
Государственному Экспортно-импортному банку Республики Казахстан представить в Правительство Республики Казахстан к 1 апреля 1996 года аудиторское заключение Международной независимой аудиторской фирмы "Прайс Уотерхаус Казахстан" по результатам финансовой деятельности Банка за 1995 год.
2. Отметить недостаточную работу государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан в 1995 году:
с конечными заемщиками по иностранным кредитам, допускающими просрочки платежей;
с иностранными кредиторами в части привлечения иностранных кредитов под собственные гарантии и иные обязательства Банка;
в области оказания финансовых и консультационных услуг предприятиям в целях обеспечения эффективной реализации проектов.
3. Одобрить в основном Стратегию развития государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан.
Государственному Экспортно-импортному банку Республики Казахстан разработать проект плана институционального развития Банка и не позднее 1 июля 1996 года внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан.
4. Установить, что:
Министерство экономики Республики Казахстан определяет приоритетные секторы экономики, районы размещения новых производств и рекомендует перечень инвестиционных проектов, способствующих реализации структурно-инвестиционной политики Правительства Республики Казахстан.
Государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан осуществляет банковскую экспертизу, отбор конкретных проектов из перечня инвестиционных проектов, представленных Министерством экономики Республики Казахстан, и принимает решения по их финансированию.
Финансирование проектов по иностранным кредитным линиям под гарантию Республики Казахстан осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Перечень инфраструктурных проектов и проектов социальной сферы, финансируемых за счет средств республиканского бюджета целевым назначением, определяется, по согласованию с Министерством финансов, Министерством экономики Республики Казахстан с учетом результатов экспертного заключения государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан и представляется на утверждение Правительства Республики Казахстан. Государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан является агентом по обслуживанию финансирования вышеуказанных проектов и отражает такие кредиты в забалансовых активах.

5. Алматы қаласының Пушкин көшесiнде орналасқан 118 үйдiң құны Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң Жарғылық қорына толық кiредi деп белгiленсiн.
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен (келiсiм бойынша) бiрлесiп бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Үкiметiне мыналар жөнiнде ұсыныс енгiзсiн:
халықаралық қаржы ұйымдары мен бiрiншi сыныпты шетел банктерiн тарта отырып Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiн акционерлендiру;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң жарғылық қорын ұлғайту;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен тиiстi келiсiмнiң жасалуын көздей отырып, 1997 жылдан бастап несие қаржысының дүниежүзiлiк нарығында орын алуы үшiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң кепiлдiгiмен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi облигациясының эмиссиясы.
7. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп он күн мерзiмде "Актурбо" АҚ (Герман кредит желiсi) берешегiн өтеу мәселелерi жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
8. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң қызметкерлерiне еңбекақы төлеу мен материалдық сыйақы Қазақстан Республикасы мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң басқармасы бекiткен сметада (бюджетте) көзделген қаражат шегiнде Банк басқармасының шешiмi негiзiнде банк кiрiсiне байланысты жүргiзiледi деп белгiленсiн.
9. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiне 1996 жылдың бiрiншi жарты жылдығында жалдау жүйесiн және қызметкерлердi контракт негiзiнде босатуды енгiзу ұсынылсын.
10. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi Қазақстан Республикасының Үкiметiне Банктiң жарты жылдық және жылдық баланстарын ұдайы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне шетелдiк және iшкi кредиттердi қамтамасыз етудiң жай-күйi туралы ай сайын ақпарат берiп отырсын.
11. Мыналардың:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiсiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 31 тамыздағы N 1208 қаулысының 1-тармағы "б", "в" тармақшаларының, 2-тармағының, 7-тармағының үшiншi абзацының;
"Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 31 тамыздағы N 1208 қаулысына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 30 қаңтардағы N 121 қаулысының 1996 жылғы 30 қаңтардан бастап күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

5. Установить, что в уставный фонд государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан включается полностью стоимость здания, расположенного по адресу: г. Алматы, ул. Пушкина, 118.
6. Государственному Экспортно-импортному банку Республики Казахстан совместно с Министерством финансов, Министерством экономики Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан (по согласованию) в месячный срок внести предложения в Правительство Республики Казахстан по:
акционированию государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан с привлечением международных финансовых организаций и первоклассных иностранных банков;
увеличению уставного фонда государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан;
эмиссии облигаций государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан под гарантии Министерства финансов Республики Казахстан для размещения, начиная с 1997 года, на мировых рынках ссудного капитала, предусмотрев заключение соответствующего соглашения с Министерством финансов Республики Казахстан.
7. Государственному Экспортно-импортному банку Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в десятидневный срок внести предложения по вопросу погашения задолженности АО "Актурбо" (Германская кредитная линия).
8. Установить, что оплата труда и материальное вознаграждение работников государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан производится на основании решения Правления банка в пределах средств, предусмотренных сметой (бюджетом) государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан, утвержденной его Правлением, в зависимости от доходов банка.
9. Рекомендовать Правлению государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан в течение первого полугодия 1996 года внедрить систему найма и освобождения работников на контрактной основе.
10. Государственному экспортно-импортному банку Республики Казахстан регулярно представлять в Правительство Республики Казахстан полугодовые и годовые балансы Банка, а также ежемесячную информацию в Министерство финансов Республики Казахстан о состоянии обслуживания иностранных и внутренних кредитов.
11. Признать утратившими силу:
подпункты "б" и "в" пункта 1, пункт 2, абзац третий пункта 7 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 31 августа 1995 года N 1208 P951208_ "Вопросы государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан";
постановление Правительства Республики Казахстан от 30 января 1996 года N 121 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 31 августа 1995 года N 1208" с 30 января 1996 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан