"Қазақстан Алюминийi" ашық үлгiдегi акционерлiк қоғамын құру мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 9 наурыздағы N 287
"Павлодар алюминий зауыты" ашық үлгiдегi акционерлiк қоғамының тұрақты жұмысын және руда базасын перспективалық дамытуды, республиканың боксит-глинозем кешенiне инвестицияларды тарту кепiлдiгiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне басқарушы фирмаға сатуы үшiн "Торғай боксит руда басқармасы" (ТБРБ АҚ), "Краснооктябрь боксит басқармасы" (КБРБ АҚ) акционерлiк қоғамдарының және "Керегетас" мемлекеттiк акционерлiк қоғамының акцияларының бақылау пакеттерiн берсiн;
басқарушы фирмамен осы акционерлiк қоғамдарға жасаған инвестициялары бойынша есеп айырысу және олардың осы инвестициялар жөнiндегi берешектерiн өтеу мақсатында жасалған инвестициялар сомасына акциялардың қосымша эмиссиясы жөнiнде шаралар қабылдасын;
бiр ай мерзiм iшiнде "Павлодар алюминий зауыты" акционерлiк қоғамымен бiрлесiп "Қазақстан Алюминийi" ашық үлгiдегi акционерлiк қоғамын құрсын. "Павлодар алюминий зауыты" акционерлiк қоғамының өз акционерлерiнiң шешiмiне сәйкес аталған кәсiпорынның активiн енгiзуi, ал Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi тарапынан - "Торғай боксит руда басқармасы" акционерлiк қоғамының, "Краснооктябрь боксит басқармасы" акционерлiк қоғамының және "Керегетас" мемлекеттiк акционерлiк қоғамының активтерiн енгiзуi қарастырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Торғай боксит руда басқармасы" акционерлiк қоғамы, "Краснооктябрь боксит басқармасы" акционерлiк қоғамы және "Керегетас" мемлекеттiк акционерлiк қоғамы акцияларының бақылау пакеттерiн басқарушы фирмаға жекешелендiру туралы заңдарға сәйкес тiкелей адрестiк сатуды жүзеге асырсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Өнеркәсiп және сауда министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсе отырып, "Торғай боксит руда басқармасы" акционерлiк қоғамы, "Краснооктябрь боксит басқармасы" акционерлiк қоғамы акцияларының бюджеттiк қарыздарының құрылымын қайта жасап, жаңа құрылып жатқан "Қазақстан Алюминийi" акционерлiк қоғамымен бiрге оларды өтеудiң арнайы кестесiн бекiтсiн, сондай-ақ он күн мерзiм iшiнде Торғай, Қостанай, Павлодар облыстарының және республика бюджеттерiнiң арақатынасын реттеу жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

Вопросы создания акционерного общества открытого типа "Алюминий Казахстана"
П о с т а н о в л е н и е Правительства Республики Казахстан от 9 марта 1996 г. N 287
В целях обеспечения стабильной работы и перспективного развития рудной базы акционерного общества открытого типа "Павлодарский алюминиевый завод", гарантии привлечения инвестиций в боксито-глиноземный комплекс республики Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом:
передать Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации для продажи управляющей фирме контрольные пакеты акций акционерных обществ "Тургайское бокситовое рудоуправление" (АО ТБРУ), "Краснооктябрьское бокситовое рудоуправление" (АО КБРУ) и Государственного акционерного общества "Керегетас";
с целью расчета с управляющей фирмой по произведенным ею инвестициям в указанные акционерные общества и погашения их задолженности по этим инвестициям принять меры по дополнительной эмиссии акций на сумму осуществленных инвестиций;
в месячный срок создать совместно с акционерным обществом "Павлодарский алюминиевый завод" акционерное общество открытого типа "Алюминий Казахстана". Предусмотреть, что акционерным обществом "Павлодарский алюминиевый завод" в соответствии с решением его акционеров будут внесены активы указанного предприятия, а со стороны Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом - активы предприятий рудной базы акционерного общества "Тургайское бокситовое рудоуправление", акционерного общества "Краснооктябрьское бокситовое рудоуправление", Государственного акционерного общества "Керегетас".
2. Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации осуществить прямую адресную продажу контрольных пакетов акций акционерного общества "Тургайское бокситовое рудоуправление", акционерного общества "Краснооктябрьское бокситовое рудоуправление", Государственного акционерного общества "Керегетас" управляющей фирме в соответствии с законодательством о приватизации.
3. Министерству финансов по согласованию с Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан и Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом реструктурировать бюджетные долги акций акционерного общества "Тургайское бокситовое рудоуправление", акционерного общества "Краснооктябрьское бокситовое рудоуправление" и совместно с вновь создаваемым акционерным обществом "Алюминий Казахстана" утвердить специальный график их погашения, а также в десятидневный срок внести предложение по урегулированию отношений Тургайского, Кустанайского, Павлодарского областных и республиканского бюджетов.
Премьер-Министр
Республики Казахстан