1996 жылы дала жұмыстарын жүргiзу үшiн жағдайлар жасау туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 15 наурыздағы N 321
1996 жылы ауыл шаруашылық жұмыстарына ұйымшылдықпен әзiрлену және оларды жүргiзу үшiн жағдайлар жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Облыстардың әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер 1994-1995 жылдары алынған мұнай өнiмдерi үшiн және оларды темiр жол, автомобиль көлiктерiмен тасымалдағаны үшiн, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң тасымалы үшiн 1996 жылғы 30 қарашаға дейiн тiкелей төлеммен, вексельдермен, ауыл шаруашылығы өнiмдерiмен есеп айырысуды жүзеге асырсын.
"Атырау мұнай өңдеу заводы" акционерлiк қоғамына, "Мұнайгаз" мемлекеттiк холдингтiк компаниясының кәсiпорындарына осы мерзiмде тасымалдау жөнiндегi қызметтерi үшiн Қазақстан Республикасының темiр жолдарына берешектi жабу ұсынылсын.
Астық өндiрудi қаржыландыруға вексель алған ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер, оларды бiрiншi кезекте бұрын алынған мұнай өнiмдерi үшiн берешектердi жабуға жiберсiн.
2. Облыстардың әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 1996 жылғы 8 ақпандағы N 60 өкiмiне сәйкес ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерi мен "Мұнайгаз" мемлекеттiк холдингтiк компаниясы кәсiпорындарының арасында мұнай өнiмдерiн беруге шарттар жасау мен оларды сату жөнiндегi жұмыстарды жеделдететiн болсын.
Шаруашылық жүргiзушi субъектiлер шарттар жасау барысында франко-завод шартымен мұнай өнiмдерiн беру үшiн есеп айырысуды көздейтiн болсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесе отырып, үш күн мерзiм iшiнде ауыр шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге мұнай өнiмдерiн беретiн Қазақстан Республикасы Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiнiң кәсiпорындары үшiн салық жөнiндегi есеп айырысу механизмiн фьючерлiк және форварттық шарттардың, вексельдермен есеп айырысу ерекшелiктерiн ескере отырып, әзiрлесiн және бұл орайда салық төлеу бойынша оларға төлем мерзiмiн кейiнге қалдыруды көздей отырып, осы кәсiпорындардың /еңбекақы төлеудi қоса/ iркiлiссiз жұмысын қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Қазақстан Республикасының тұтынушыларын мұнай өнiмдерiмен қамтамасыз ету жүйесiн жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 13 наурыздағы N 248 қаулысының /Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 9, 100-бап/ 1-тармағының бесiншi абзацына сәйкес мұнай базаларының /терминалдарының/ мүлкiне келген акциялардың мемлекеттiк пакетiн мұнай-газ өндiру кәсiпорындарының иеленуiне, пайдалануы мен басқаруына берудi жеделдетсiн.

О создании условий для проведения полевых работ в 1996 году
П о с т а н о в л е н и е Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1996 г. N 321
В целях создания условий для организованной подготовки и проведения сельскохозяйственных работ в 1996 году Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Акимам областей, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, сельскохозяйственным товаропроизводителям произвести расчеты за полученные в 1994-1995 годах нефтепродукты и за их перевозку железнодорожным и автомобильным транспортом прямой оплатой, векселями, сельскохозяйственной продукцией до 30 ноября 1996 года, а также за перевозку сельхозпродукции.
Рекомендовать акционерному обществу "Атырауский нефтеперерабатывающий завод", предприятиям Государственной холдинговой компании "Мунайгаз" погасить в этот же срок задолженность железным дорогам Республики Казахстан за услуги по перевозкам.
Сельскохозяйственным товаропроизводителям, получившим векселя на финансирование производства зерна, направлять их в первоочередном порядке на погашение задолженности за полученные ранее нефтепродукты.
2. Акимам областей, Министерству нефтяной и газовой промышленности, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан ускорить работу по заключению договоров и их реализации на поставку нефтепродуктов между сельскохозяйственными товаропроизводителями и предприятиями Государственной холдинговой компании "Мунайгаз" в соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 8 февраля 1996 г. N 60 R960060_ .
Хозяйствующим субъектам при заключении договоров предусматривать расчеты за поставку нефтепродуктов на условиях франко-завод.
3. Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством сельского хозяйства и Министерством нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан в трехдневный срок разработать механизм расчета по налогам для предприятий Министерства нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан, нефтедобывающих, перерабатывающих и поставляющих нефтепродукты сельскохозяйственным товаропроизводителям, с учетом специфики фьючерских и форвардных договоров, расчетов векселями и обеспечения бесперебойной работы этих предприятий (включая выплату заработной платы), предусмотрев при этом предоставление им отсрочек по уплате налогов.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом ускорить передачу государственных пакетов акций, приходящихся на имущество нефтебаз (терминалов), во владение, пользование и управление нефтегазодобывающим предприятиям в соответствии с абзацем пятым пункта 1 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 марта 1995 г. N 248 P950248_ "О совершенствовании системы обеспечения нефтепродуктами потребителей Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 9, ст. 100).

5. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi дала жұмыстары кезеңiнде қосымша алым алмай, мұнай өндiру кәсiпорындарының өтiнiмi бойынша мұнай өнiмдерiн құю үшiн, жоспарлы және жоспардан тыс темiр жол цистерналарын бiрiншi кезекте берудi қамтамасыз етсiн.
6. Фьючерлiк және форварттық шарттар мен мұнай өнiмдерiн беруге шарттар жасау барысында, ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге жер пайдалану құқы мен мүлiктiк пайды пайдалану құқын кепiл ретiнде пайдалану ұсынылатын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

5. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить на период полевых работ первоочередную подачу плановых и сверхплановых железнодорожных цистерн под залив нефтепродуктов по заявкам нефтеперерабатывающих предприятий без взимания дополнительных сборов.
6. Рекомендовать сельскохозяйственным товаропроизводителям при заключении фьючерских и форвардных договоров и договоров поставки нефтепродуктов использовать в качестве залога право землепользования и право пользования имущественным паем.
Премьер-Министр
Республики Казахстан