Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 28 наурыз N 370. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.11.17. N 1596 қаулысымен. ~P971596
"Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 сәуiрдегi N 2227 U952227_ Заң күшi бар Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы туралы берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 28 наурыздағы
N 370 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясы туралы
Е Р Е Ж Е
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi - БҚҰК) бағалы қағаздар нарқын мемлекеттiк реттеудi, бағалы қағаздардың нарқына кәсiби қатысушылардың, қор биржалары мен эмитенттердiң қызметiн бақылауды, сондай-ақ оның қатысушыларының құқықтары мен мүдделерiн қорғауды қамтамасыз етудi жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы орган болып табылады.
2. БҚҰК өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтары мен басқа да шешiмдерiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары мен өкiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
II. БҚҰК-ның мiндеттерi мен функциялары
3. Бағалы қағаздар нарқын ұйымдастыру мен дамыту саласында бiртұтас мемлекеттiк саясат жүргiзу кезiндегi БҚҰК-ның басты мiндеттерi:
бағалы қағаздар нарқындағы қатынастарды реттеу;
бағалы қағаздар нарқына қатысушылардың құқықтарын қорғау болып табылады.
БҚҰК өз құзыретiнiң шеңберiнде бағалы қағаздар нарқында мемлекеттiк органдардың, заңды және жеке тұлғалардың бағалы қағаздар жөнiндегi Қазақстан Республикасы заңдарын сақтауына бақылау жасауды қамтамасыз етедi.
4. Жүктелген мiндеттерге сәйкес БҚҰК мынадай функцияларды орындауды:
бағалы қағаздар нарқын қалыптастыру мен дамыту саласында Қазақстан Республикасы үшiн басымдықтарды айқындау жөнiнде ұсыныс әзiрлейдi;
бағалы қағаздар шығару және олардың айналысы саласындағы қатынастарды бағалы қағаздар нарқындағы кәсiби қатысушылардың, олардың бiрлестiктерiнiң және қор биржаларының қызметiн реттейтiн заң жобалары мен өзге де нормативтiк актiлердi әзiрлеуге қатысады;
эмитенттердiң бағалы қағаздардың эмиссияларын тiркеудi, сондай-ақ басқа мемлекеттердiң эмитенттерi шығарған бағалы қағаздарды қор нарқында айналысқа жiберудi жүзеге асырады;
мемлекеттiк тiркеуден өткен бағалы қағаздарға бiрегейлендiрiлген нөмiрлер беру;
бағалы қағаздарды шығарудың шарттары мен айналысын орындау бойынша эмитенттерге бақылауды жүзеге асырады;
шығаруға тiркелген бағалы қағаздардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберiлген бағалы қағаздардың реестрiн жүргiзедi;
бағалы қағаздардың ұлттық нарқын дамытудың жай-күйi мен перспективасын талдайды;
бағалы қағаздар нарқында брокерлiк, дилерлiк, депозитарлық, бағалы қағаздардың портфельдерiн басқару жөнiндегi, бағалы қағаздарды ұстаушылардың реестрiн жүргiзу жөнiндегi, бағалы қағаздарды сақтау жөнiндегi биржа нарқынан тыс еркiн өтiмдi жүйелердiң, қор биржаларының, бағалы қағаздар бланкiлерiн жасау және әкелу, сондай-ақ бағалы қағаздар бланкiлерiнiң белгiленген халықаралық стандарттар мен БҚҰК-ның талаптарына сәйкестiлiгiн ескерiп, оларды әзiрлеу мен толтыру кәсiби қызметiн жүзеге асыру құқына және кәсiби қызметтiң өзге де түрлерiне (БҚҰК-ның белгiлеуi бойынша) лицензия бередi;
бағалы қағаздар бланкiлерiнiң белгiленген талаптар мен стандарттарға сәйкес болуын ескерiп, оларды, Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiне рұқсаттар бередi;
бағалы қағаздар нарқының кәсiби қатысушыларын оқыту және қайта даярлауды ұйымдастырады;
бағалы қағаздар нарқының эмитенттерi мен қатысушыларының (Қазақстан Республикасының резиденттерi мен резидент еместерiнiң) бағалы қағаздар нарқында операциялардың жүргiзiлуiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заңдарын, заңдық нормативтiк актiлерiн сақтауын бақылайды;
бағалы қағаздар нарқына кәсiби қатысушылардың, қор биржаларының қызметiнiң өздерi алған лицензияларға сәйкестiлiгiне тексерiс жүргiзедi;
эмитенттердiң Қазақстан Республикасының бағалы қағаздарымен операциялары бойынша берушiлiгiне тексерiс жүргiзедi;
бағалы қағаздар нарқындағы бағалы қағаздар нарқы субъектiлерiнiң қызметi туралы ақпараттың толымды, ақиқат, қол жетiмдiлiгi, сондай-ақ аталған ақпараттың халыққа жүйелi түрде жеткiзiлу талаптарын ескерiп, оны жариялау тәртiбiнiң сақталуын бақылауды;
бағалы қағаздар нарқының жай-күйi мен жұмыс iстеуi туралы есептi Қазақстан Республикасының Үкiметiне жiбередi;
шаруашылық жүргiзушi объектiлердiң бағалы қағаздармен операцияларды жүзеге асыру мәселелерi бойынша және бағалы қағаздар нарқы мен қор биржаларына кәсiби қатысушылардың негiзгi қызметi бойынша бухгалтерлiк есепке алу мен есеп берудi ұйымдастырудың бiрыңғай әдiстемелiк негiздерiн айқындауға қатысады;
меншiктi мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң мемлекеттiк бағдарламаларын жүзеге асыруға, жекешелендiру жүргiзу, жекешелендiрiлген кәсiпорындар мен ұйымдардың акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн басқару жөнiндегi нормативтiк құжаттарды әзiрлеуге қатысады;
эмитенттердiң, бағалы қағаздар нарқына және қор биржаларына кәсiби қатысушылардың бухгалтерлiк баланстарын қарайды, бағалы қағаздарды орналастыру барысы туралы шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң есептерiн бекiтедi;
"Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарқы" журналында бағалы қағаздар нарқының жұмысына байланысты ресми материалдарды жариялайды.

Об утверждении Положения о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 1996 г. N 370. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 ноября 1997 г. N 1596 ~P971596.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 21 апреля 1995 г. N 2227 U952227_ "О ценных бумагах и фондовой бирже" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 1996 г. N 370
П О Л О Ж Е Н И Е
о Национальной комиссии Республики Казахстан
по ценным бумагам
I. Общие положения
1. Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее - НКЦБ) является центральным исполнительным органом, не входящим в состав Правительства Республики Казахстан, осуществляющим государственное регулирование рынка ценных бумаг, контроль за деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг, фондовых бирж и эмитентов, а также обеспечение защиты прав и интересов его участников.
2. В своей деятельности НКЦБ руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, указами и другими решениями Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан и распоряжениями Премьер-Министра Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
II. Задачи и функции НКЦБ
3. Главными задачами НКЦБ при проведении единой общегосударственной политики в области организации и развития рынка ценных бумаг являются:
регулирование отношений на рынке ценных бумаг;
защита прав участников рынка ценных бумаг.
НКЦБ в пределах своей компетенции обеспечивает на рынке ценных бумаг контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан по ценным бумагам государственными органами, юридическими и физическими лицами.
4. В соответствии с возложенными задачами НКЦБ выполняет следующие функции:
разрабатывает предложения по определению общих для Республики Казахстан приоритетов в области формирования и развития рынка ценных бумаг;
участвует в подготовке проектов законов и иных нормативных актов, регулирующих отношения в сфере выпуска и обращения ценных бумаг, деятельность профессиональных участников рынка ценных бумаг, их объединений и фондовых бирж;
осуществляет регистрацию эмиссий ценных бумаг эмитентов, а также допуск к обращению на организованном фондовом рынке ценных бумаг, выпущенных эмитентами других государств;
осуществляет контроль за эмитентами по выполнению условий выпуска и обращения ценных бумаг;
присваивает идентификационные номера ценным бумагам, прошедшим государственную регистрацию;
ведет реестр зарегистрированных к выпуску ценных бумаг, а также ценных бумаг, допущенных к обращению на территории Республики Казахстан;
анализирует состояние и перспективы развития национального рынка ценных бумаг;
выдает лицензии на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг: брокерской, дилерской, депозитарной, по управлению портфелями ценных бумаг, по ведению реестров держателей ценных бумаг, по хранению ценных бумаг, котировочных систем внебиржевого рынка, фондовых бирж, по производству и ввозу бланков ценных бумаг, а также изготовлению и заполнению бланков ценных бумаг с учетом их соответствия международным стандартам и требованиям НКЦБ и прочие виды профессиональной деятельности (по определению НКЦБ);
выдает разрешения хозяйствующим субъектам Республики Казахстан на ввоз бланков ценных бумаг на территорию Республики Казахстан с учетом соответствия их установленным требованиям и стандартам;
организует обучение и переподготовку профессиональных участников рынка ценных бумаг;
контролирует соблюдение эмитентами и участниками рынка ценных бумаг (резидентами и нерезидентами Республики Казахстан) законодательства Республики Казахстан, подзаконных нормативных актов, регулирующих порядок проведения операций на рынке ценных бумаг;
проводит проверки соответствия деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг, фондовых бирж полученным ими лицензиям;
проводит проверки отчетности эмитентов по операциям с ценными бумагами Республики Казахстан;
контролирует соблюдение субъектами рынка ценных бумаг порядка опубликования информации об их деятельности на рынке ценных бумаг с учетом требований полноты, достоверности, доступности, а также регулярности доведения указанной информации до населения;
направляет в Правительство Республики Казахстан отчеты о состоянии и функционировании рынка ценных бумаг;
участвует в определении единых методологических основ организации бухгалтерского учета и отчетности по вопросам осуществления хозяйствующими субъектами операций с ценными бумагами и по основной деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и фондовых бирж;
участвует в реализации государственных программ разгосударствления и приватизации собственности, разработке нормативных документов по проведению приватизации, управлении государственными пакетами акций приватизируемых предприятий и организаций;
рассматривает бухгалтерские балансы эмитентов, профессиональных участников рынка ценных бумаг и фондовых бирж, утверждает отчеты хозяйствующих субъектов о ходе размещения ценных бумаг;
публикует в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" официальные материалы, связанные с функционированием рынка ценных бумаг.

5. БҚҰК жүргiзетiн тексерiстер БҚҰК-нiң өз бастамашылығымен де, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмалары, құқық қорғау органдарының ұйғарымдамалары, БҚҰК-ке өтiнiш бiлдiрген бағалы қағаздар нарқына қатысушылардың өтiнiштерi бойынша да тағайындалады. Мұнда құқық қорғау органдарының ұйғарымдамасы бойынша тексерiстер бiрiншi кезекте жүргiзiледi.
III. БҚҰК-ның құқықтары
6. Жүктелген мiндеттерi мен орындайтын функцияларына сәйкес БҚҰК-нiң мыналарға құқы бар:
бағалы қағаздар нарқы субъектiлерiнiң қызметiн реттейтiн нормативтiк актiлер шығарады;
бағалы қағаздар нарқын ұйымдастыру және дамыту мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетiн ведомстволық актiлердiң күшiн тоқтата тұру немесе күшiн жою туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс енгiзедi;
БҚҰК атқарушы аппаратының аймақтық бөлiмшелерiн құру, қайта ұйымдастыру және тарату мәселелерiн белгiленген тәртiппен шешедi;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен, министрлiктерiнен, мемлекеттiк комитетiнен және басқа да мемлекеттiк атқарушы органдардан, заңды және жеке тұлғалардан олардың бағалы қағаздар нарқындағы қызметiне қатысты қажеттi ақпаратты сұратып алады және мұндай ақпаратқа талдау жүргiзедi;
шетел валютасындағы бағалы қағаздардан басқа, бағалы қағаздардың эмиссиясының жалпы көлемi мен оларды орналастыру тәсiлдерiне қарамастан, бағалы қағаздардың эмиссияларын тiркеудi жүзеге асырады;
басқа мемлекеттердiң эмитенттерi шығарған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа түсiредi;
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарқында бағалы қағаздардың жаңа түрлерiн және туынды бағалы қағаздарды айналысқа түсiру туралы шешiм қабылдайды және тиiсiнше осы қағаздарды тiркеу мен олардың айналысының тәртiптерiн белгiлейдi;
бағалы қағаздардың нарқында кәсiби қызметтiң жаңа түрлерiн, сондай-ақ мұндай қызметтiң тәртiптерi мен стандарттарын айқындайды;
акционерлiк қоғамдарға, басқа да эмитенттерге бағалы қағаздарды шығару мен орналастыруды қолданылып жүрген заңдарды бұзып жүзеге асырған кезде оларды орналастыру мен шығарудан бас тартады немесе тоқтата тұрады;
бағалы қағаздардың нарқына кәсiби қатысушылардың қызметiне қойылатын бiлiктiлiлiк талаптарын әзiрлейдi, бағалы қағаздар нарқында кәсiби қызметтi, қор биржаларында қызметтi жүзеге асыру құқына лицензиялар бередi;
қолданылып жүрген заңдарда көзделген жағдайларда бағалы қағаздар нарқында кәсiби қызметтi, қор биржаларында қызметтi жүзеге асыру құқына берiлген лицензияларды қайтып алады немесе олардың қолданысын тоқтатады;
бағалы қағаздар нарқына және қор биржаларына кәсiби қатысушылардан қызметiнiң қаржылық нәтижелерi туралы есептер, БҚҰК белгiлеген тәртiппен бағалы қағаздармен операциялар туралы ақпарат алады;
бағалы қағаздар шығару мен оларды орналастыруды жүзеге асыратын республиканың шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнен оларды орналастырудың нәтижелерi туралы БҚҰК айқындаған талаптарға жауап беретiн есептер алады;
эмитенттер мен бағалы қағаздар нарқына кәсiби қатысушылардың бағалы қағаздармен операциялар жасау, дивидендтер төлеу жөнiндегi есебi мен есеп беруiнiң ақиқаттығын тексередi;
тексерiстерге қатыстыру үшiн қаржы органдарының, салық инспекцияларының, құқық қорғау органдарының мамандарын, сондай-ақ консультанттар ретiнде контрактiлiк негiзде отандық және шетелдiк мамандарды келiсуi бойынша тартады;
бағалы қағаздар туралы Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу фактiлерiн тапқан жағдайларда лауазымды адамдарды жауапкершiлiкке тарту мәселелерi бойынша мемлекеттiк құқық қорғау және сот органдарына өтiнiш жасайды;
қор нарқындағы қатынастарға, бағалы қағаздардың нарқын реттейтiн нормалардың бұзылуы кезiндегi iс-қимылды келiсуге қатысты мәселелер бойынша өзге мемлекеттердiң бағалы қағаздар нарқын мемлекеттiк реттеу органдарымен өзара iс-қимыл жасайды;
бағалы қағаздар шығару және олардың айналысы процесiнде бұзылған бағалы қағаздар нарқы субъектiлерiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау туралы сот органдарына шағым жасайды;
<*>
БҚҰК-нiң жанынан халықаралық ұйымдардың өтеусiз көмегi қаражатының есебiнен кейiн сертификатталатын бағалы қағаздар нарқында жұмыс iстеу үшiн мамандарды оқытуды жүзеге асыратын оқу орталығын құрады;
<*>
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес басқа да құқықтары бар.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақтың 20, 22-абзацтары алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1997.04.08. N 505 қаулысымен. P970505_
IV. БҚҰК қызметiн ұйымдастыру

5. Проверки, проводимые НКЦБ, назначаются как по собственной ее инициативе, так и по поручениям Правительства Республики Казахстан, представлениям правоохранительных органов, а также по заявлениям участников рынка ценных бумаг, обратившихся в НКЦБ. При этом проверки, по представлению правоохранительных органов, проводятся в первоочередном порядке.
III. Права НКЦБ
6. НКЦБ в соответствии с возложенными задачами и выполняемыми функциями имеет право:
издавать нормативные акты, регулирующие деятельность субъектов рынка ценных бумаг;
вносить предложения Правительству Республики Казахстан о приостановлении действия или отмене ведомственных актов, противоречащих законодательству Республики Казахстан по вопросам организации и развития рынка ценных бумаг;
решать в установленном порядке вопросы образования, реорганизации и ликвидации региональных отделений, исполнительного аппарата НКЦБ;
запрашивать у Национального Банка, министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов Республики Казахстан, юридических и физических лиц необходимую информацию относительно их деятельности на рынке ценных бумаг и проводить анализ такой информации;
осуществлять регистрацию эмиссий ценных бумаг, независимо от общего объема эмиссии и способа размещения ценных бумаг, кроме ценных бумаг в иностранной валюте;
допускать к обращению на территории Республики Казахстан ценные бумаги, выпущенные эмитентами других государств;
принимать решения о допуске к обращению на рынке ценных бумаг Республики Казахстан новых видов ценных бумаг и производных ценных бумаг и, соответственно, устанавливать правила регистрации и обращения этих бумаг;
определять новые виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, а также правила и стандарты такой деятельности;
отказывать акционерным обществам, другим эмитентам в выпуске и размещении ценных бумаг либо приостанавливать их выпуск и размещение, если они осуществляются с нарушением действующего законодательства;
разрабатывать квалификационные требования к деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг, выдавать лицензии на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности фондовых бирж;
в случаях, предусмотренных действующим законодательством, отзывать лицензии на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности фондовых бирж или приостанавливать их действие;
получать от профессиональных участников рынка ценных бумаг и фондовых бирж отчеты о финансовых результатах деятельности, информацию об операциях с ценными бумагами в порядке, определяемом НКЦБ;
получать от хозяйствующих субъектов республики, осуществляющих выпуск и размещение ценных бумаг, отчеты о результатах их размещения, отвечающие требованиям, установленным НКЦБ;
проверять у эмитентов и профессиональных участников рынка ценных бумаг достоверность учета и отчетности по операциям с ценными бумагами, выплате дивидендов;
привлекать (по согласованию) для участия в проверках специалистов финансовых органов, налоговых инспекций, правоохранительных органов, а также на контрактной основе в качестве консультантов отечественных и зарубежных специалистов;
обращаться в государственные, правоохранительные и судебные органы по вопросам привлечения должностных лиц к ответственности в случаях обнаружения фактов нарушений законодательства Республики Казахстан о ценных бумагах;
взаимодействовать с органами государственного регулирования рынков ценных бумаг иных государств по вопросам, касающимся отношений на фондовых рынках, согласованности действий при нарушении норм законодательства, регулирующего рынок ценных бумаг;
обращаться с исками в судебные органы о защите нарушенных в процессе выпуска и обращения ценных бумаг прав и законных интересов субъектов рынка ценных бумаг;
Абзац двадцатый. <*>
Сноска. Абзац двадцатый пункта 6 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1997 года N 505 P970505_ .
создать за счет средств безвозмездной помощи от международных организаций при НКЦБ учебный центр, осуществляющий обучение специалистов для работы на рынке ценных бумаг, с последующей сертификацией;
Абзац двадцать второй. <*>
Сноска. Абзац двадцать второй пункта 6 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1997 года N 505 P970505_ .
и другие права в соответствии с действующим законодательством. <*>
IV. Организация деятельности НКЦБ

7. БҚҰК БҚҰК-на жүктелген мiндеттердi орындау үшiн барлық толық өкiлеттiктер мен жауапкершiлiкке ие Төрағадан және комиссияның төрт мүшесiнен тұрады.
БҚҰК төрағасы мен мүшелерi бағалы қағаздар нарқын реттеу саласында шешiмдер қабылдау жөнiнде бiрдей мәртебе мен тең құқықтарға ие.
8. БҚҰК төрағасы мен мүшелерiн Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша лауазымға Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайды және босатады.
9. БҚҰК-ның төрағасы мен қойылған мiндеттердi орындау жөнiндегi қызметiн ғылыми, шығармашылық және оқытушылықтан басқа қызметтiң өзге түрлерiмен қоса атқара алмайды.
10. Бағалы қағаздар нарқын реттеу мәселелерi жөнiндегi БҚҰК шешiмдерi БҚҰК мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылданады, ол үш дауыстан кем болмауы тиiс. Шешiмдер қаулылар мен хаттамалар түрiнде ресiмделедi.
11. БҚҰК қызметiн қамтамасыз ету үшiн оның тұрақты жұмыс iстейтiн атқарушы аппараты мен оның аймақтық бөлiмшелерi құрылады.
12. Төраға:
атқарушы аппараттың құрылымдық бөлiмшелерi мен оның аймақтық бөлiмшелерiне басшылық бойынша БҚҰК мүшелерiнiң арасындағы мiндеттердi бөледi;
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеуiмен бөлiнген еңбек ақы қорының және қызметкерлердiң санының шегiнде штатты, лауазымдық жалақыларды, атқарушы аппараттың және оның аумақтық бөлiмшелерi қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақыларына сыйақылар мен үстеме ақылардың мөлшерiн бекiтедi;
БҚҰК-ның атқарушы аппараты мен оның аймақтық бөлiмшелерiнiң қызметiне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
атқарушы аппарат пен оның аймақтық бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн жұмысқа қабылдауды, орнын ауыстыруды және жұмыстан босатуды жүзеге асырады, оларға ынталандыру шараларын қолданады және еңбек заңдарында көзделген тәртiптiк шаралар жасайды;
өз құзыретiнiң шегiнде атқарушы аппараттың және оның аймақтық бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн жұмысқа қабылдайды, қызметтiк орын ауыстыру жасайды және жұмыстан босатады, оларға еңбек заңында көзделген ынталандыру шараларын қолданады және тәртiптiк шаралар қолданады;
БҚҰК атқарушы аппаратының құрылымдық бөлiмшелерi, оның аймақтық бөлiмшелерi туралы ережелерi бекiтедi;
тексерiс нәтижелерiн жоспарлау, жүзеге асыру және ресiмдеудi реттейтiн тәртiптi бекiтедi;
мемлекеттiң және Үкiметтiң басшылығымен, республиканың министрлiктерi мен ведомстволарымен, сондай-ақ халықаралық не шетелдiк үкiметтiк және өзге де ұйымдармен қарым-қатынастарда БҚҰК-нi бiлдiредi.
13. БҚҰК мен оның атқарушы аппаратының лауазымды адамдарды өздерiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру кезiнде қолданылып жүрген заңдарды басшылыққа алуға, эмитенттер, бағалы қағаздар нарқы мен қор биржаларына кәсiби қатысушылар туралы алынған мәлiметтердi тек қызметтiк мақсатта ғана пайдалануға мiндеттi. Өз мiндеттерiн орындамаған немесе тиiстi дәрежеде орындамағаны және мемлекеттiк, сондай-ақ заңмен қорғалатын өзге де құпияларды сақтамағаны үшiн олар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.

7. НКЦБ состоит из Председателя и четырех членов комиссии, обладающих всей полнотой полномочий и ответственности за выполнение задач, возложенных на НКЦБ.
Председатель и члены НКЦБ обладают одинаковым статусом и равными правами по принятию решений в области регулирования рынка ценных бумаг.
8. Председатель и члены НКЦБ назначаются и освобождаются от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
9. Председатель и члены НКЦБ не могут совмещать деятельность по выполнению поставленных задач с другими видами деятельности, кроме научной, творческой и преподавательской.
10. Решения НКЦБ по вопросам регулирования рынка ценных бумаг принимаются большинством голосов членов НКЦБ, которое должно составлять не менее трех голосов. Решения оформляются в виде постановлений и протоколов.
11. Для обеспечения функционирования НКЦБ создается постоянно действующий исполнительный аппарат и его региональные отделения.
12. Председатель НКЦБ:
распределяет обязанности между членами НКЦБ по руководству структурными подразделениями исполнительного аппарата и его региональных отделений;
в пределах выделяемого фонда оплаты труда и численности работников, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан, утверждает штат, должностные оклады, размеры премий и надбавок к должностным окладам работников исполнительного аппарата и его региональных отделений;
осуществляет общее руководство деятельностью исполнительного аппарата НКЦБ и региональных отделений;
осуществляет прием, перемещение и увольнение работников исполнительного аппарата и его региональных отделений, применяет к ним меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания, предусмотренные трудовым законодательством;
в пределах своей компетенции издает приказы, распоряжения и инструкции, обязательные для членов НКЦБ, работников исполнительного аппарата и его региональных отделений, организует контроль за их исполнением;
утверждает положение о структурных подразделениях исполнительного аппарата НКЦБ, его региональных отделениях;
утверждает порядок, регламентирующий планирование, осуществление и оформление результатов проверок;
представляет НКЦБ в отношениях с руководством государства и Правительства, министерствами и ведомствами республики, а также зарубежными правительственными и иными организациями.
13. Должностные лица НКЦБ и ее исполнительного аппарата при осуществлении возложенных на них задач обязаны руководствоваться действующим законодательством, использовать получаемые сведения об эмитентах, профессиональных участниках рынка ценных бумаг и фондовых биржах исключительно в служебных целях. За неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязанностей и несоблюдение государственной, а также иной, охраняемой законом, тайны они несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

14. БҚҰК және оның атқарушы аппараты республикалық бюджет қаражатының есебiнен ұсталады.
15. БҚҰК төрағасына еңбек ақы төлеу, материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету, көлiктiң және медициналық қызмет көрсету шарттары Министрдiң деңгейiнде, ал БҚҰК мүшелерiне - Қазақстан Республикасы министрiнiң бiрiншi орынбасарының деңгейiнде белгiленедi.
16. БҚҰК-на мен оның атқарушы аппаратының аймақтық бөлiмшелерiне берiлген немесе бекiтiлген мемлекеттiк мүлiктi иелену, пайдалану және басқару құқығы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.
17. БҚҰК заңды тұлға болып табылады, оқшау мүлiкке ие, банктерде ағымдағы, есеп айырысу және өзге де шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленiп, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi бар.
V. Тарату және қайта ұйымдастыру
18. БҚҰК тарату және қайта ұйымдастыру белгiленген заң тәртiбiмен жүргiзiледi.

14. НКЦБ и ее исполнительный аппарат содержится за счет средств республиканского бюджета.
15. Условия оплаты труда, материально-бытового обеспечения, транспортного, медицинского и иного обслуживания Председателя НКЦБ устанавливаются на уровне Министра, членов НКЦБ - на уровне первого заместителя Министра.
16. Право владения, пользования и управления государственным
имуществом, переданным или закрепленным за НКЦБ и региональными
отделениями ее исполнительного аппарата, осуществляется в
соответствии с действующим законодательством.
17. НКЦБ является юридическим лицом, обладает обособленным
имуществом, имеет текущий, расчетный и иные счета в банках, печать с
изображением Государственного герба Республики Казахстан и
наименованием на казахском и русском языках.
V. Ликвидация и реорганизация
18. Ликвидация и реорганизация НКЦБ производится в
установленном законодательством порядке.