Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 17 қаңтардағы N 2786 Жарлығын жүзеге асыру шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 2 сәуiр N 377
"Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң мемлекеттiк шекараны күзету тұжырымдамасы мен мемлекеттiк шекараны қалыптастыру және жайластыру, Қазақстан Республикасының шекара әскерлерiн құру мен дамыту бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 17 қаңтардағы Жарлығын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қосымшаға сәйкес 1996-2000 жылдарда Мемлекеттiк шекараны қалыптастыру және жайластыру, Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерiн құру және дамыту бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi тапсырма бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiмен, Әдiлет министрлiгiмен, Iшкi iстер министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, басқа да мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесе отырып осы тапсырманың орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жыл сайынғы республика бюджетiнiң жобасын әзiрлеу кезiнде бағдарламаны қаржылай қамтамасыз ету мәселелерiн қарастырсын.
4. Осы қаулыны жүзеге асырудың жалпы басшылығы Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары Н.Қ. Есенғаринге,
ал оның жүзеге асырылуын бақылау - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 сәуiрдегi
N 377 қаулысына
ҚОСЫМША
1996-2000 жылдарда мемлекеттiк шекараны қалыптастыру және
жайластыру, Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерiн
құру мен дамыту бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi
ТАПСЫРМА
______________________________________________________________________
N і Тапсырмалардың атауы, бағыты, шараларыі Орындаушы і Орындау
р/сі                                       і           і мерзiмi
______________________________________________________________________
1 і                   2                   і     3     і      4
______________________________________________________________________
1. Бағдарламаны орындаудың құқықтық
қамтамасыз етiлуi
1 Келiсiлмеген учаскелерден (6,8) шекара.   Үкiмет,      1996-1997
ның өтуiн нақтылау жөнiнде ҚХР-мен      Сыртқыiсминi,    жылдар
(Қырғыз Республикасымен, Ресей Федера.  Мемкүзеткомы,
циясымен, Тәжiкстан Республикасымен бiр. Қорғанысминi,
лесiп) шекаралық келiссөздiң аяқталуы   Қазгеодезия
жөнiндегi шараларды жүзеге асыру және
мемлекеттiк шекараны сызуға кiрiсу
2 Шекара күзетiн ұйымдастыру және шекара  Мүдделi мини.  - " -
әскерлерiн басқару жөнiндегi жарғылар,  стрлiктермен
тәлiмдемелер, нұсқаулар және тағы басқа   бiрлесiп
құжаттардың жобаларын әзiрлеу. Әскер.   Мемкүзеткомы
лердiң қызметтiк жауынгерлiк
iс-қимылының мәселелерi бойынша есепке
алу-есеп беру құжаттарының тiзбесiн
қайта қарау
3 Әскерлердi басқаруды ақпараттық-тал.    Мемкүзеткомы   1996-1997
даулық қамтамасыз етудiң бүкiл жүйе.
сiн реттеу және регламенттеу жөнiндегi
нормативтiк құжаттардың тiзбесiн
айқындау. Бұл құжаттарды әзiрлеу және
күнделiктi практикаға енгiзу
4 "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк  Әдiлетминi,    1996 жыл
шекарасы туралы" және "Қазақстан       Бас прокура.
Республикасының Шекара әскерлерi       тура, ҰҚК,
туралы" Қазақстан Республикасының      Қорғанысминi,
Заңдарына сәйкес Әкiмшiлiк құқық       Мемкүзеткомы
бұзушылық туралы кодексiне, Қылмыстық
кодексiне және Қылмыстық-iстер кодек.
сiне белгiленген тәртiп бойынша
өзгертулер мен толықтырулар әзiрлеу
және енгiзу
5 Әскери қызметшiлердi, азаматтық         Мемкүзеткомы,   әзiрленуi-
құрамды құқықтық оқытуды                Әдiлетминi,Бас  1996 жыл
қамтамасыз ету, тұрақты қызмет ететiн   прокуратура     жүзеге
құқықтық бiлiм мектептерiн, басқарушы                   асырылуы-
буынды аттестациялау үшiн аттестация                    1996-2000
комиссияларын ұйымдастыру, аттестация.                  жылдар
дан өткiзiлетiн лауазымды тұлғалардың
тiзбесiн айқындау, құқықтық жаппай
оқытудың барлық буындарын нормативтiк-
анықтамалық материалдармен және басқа
да заң әдебиеттерiмен қамтамасыз ету
2. Мемлекеттiк шекараны жайластыру,
Шекара әскерлерiн құру мен дамыту
а) Мемлекеттiк шекараны жайластыру
6 Шекара әскерлерiне Мемлекеттiк шекара   Мемкүзеткомы,  1996 жыл
күзетiнде көмек көрсететiн ерiктi       ҰҚК,
жасақтардың заңды қызмет етуi үшiн      Iшкiiсминi
нормативтiк-құқықтық база дайындау      Әдiлетминi
7 Шекара күзетiндегi көрсеткен көмектер   Мемкүзетком,   1996 жыл
үшiн олардың келтiрген пайдасы мен      ҰҚК,
атқарған жұмыс мөлшерiнiң дәрежесiне    Iшкiiсминi,
сәйкес азаматтарды наградтау мәселесiн  Қаржыминi
шешу, ерiктi жасақтардың мүшелерi үшiн
жеңiлдiктер жүйесiнiң құрылуы және
қызмет етуi, шекара тұрғындары үшiн
кәсiптiк-шаруашылық және өзгеде
қызметтерiнде барынша қолайлы режим
туғызу туралы инстанцияларға ұсыныстар
дайындау

О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 января 1996 г. N 2786
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 1996 г. N 377
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 17 января 1996 г. N 2786 U962786_ "О Концепции охраны государственной границы Пограничными войсками Республики Казахстан и Программе формирования и обустройства государственной границы, строительства и развития Пограничных войск Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить задание по реализации Программы формирования и обустройства государственной границы, строительства и развития Пограничных войск Республики Казахстан на 1996-2000 годы согласно приложению.
2. Государственному комитету Республики Казахстан по охране государственной границы совместно с Министерством обороны, Министерством юстиции, Министерством внутренних дел, Министерством финансов, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить выполнение указанного задания.
3. Министерству финансов, Государственному комитету Республики Казахстан по охране государственной границы вопросы финансового обеспечения Программы рассматривать при подготовке ежегодных проектов республиканского бюджета.
4. Общее руководство по реализации настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Исингарина Н.К., а контроль за его реализацией - на Государственный комитет Республики Казахстан по охране государственной границы.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 1996 г. N 377
З А Д А Н И Е
по реализации Программы формирования и обустройства
государственной границы, строительства и развития
Пограничных войск Республики Казахстан на 1996-2000 годы
--------------------------------------------------------------------
N !     Наименование задачи,     !   Исполнитель  !Срок исполнения
п/п!   направления, мероприятия   !                !
--------------------------------------------------------------------
1. Правовое обеспечение выполнения Программы
1. Осуществить меры по завершению  Правительство,  1996-1997 годы
пограничных переговоров         МИД,
(совместно с Кыргызской         Госкомохраны,
Республикой, Российской         Минобороны,
Федерацией, Республикой         Казгеодезия
Таджикистан) с КНР по уточнению
прохождения границы на
несогласованных участках (6,8)
и приступить к демаркации
государственной границы
2. Разработать проекты уставов,    Госкомохраны       -"-
наставлений, инструкций и       совместно с
других документов по            заинтересованными
организации охраны границы и    ведомствами
руководству пограничными
войсками. Пересмотреть перечень
учетно-отчетных документов по
вопросам служебно-боевой
деятельности войск
3. Определить перечень нормативных Госкомохраны    1996-1997 годы
документов по упорядочению и
регламентации всей системы
информационно-аналитического
обеспечения управления войсками.
Разработать эти документы и ввести
в повседневную практику
4. Подготовить и внести в          Минюст,         1996 год
установленном порядке изменения Генпрокуратура,
и дополнения в Уголовный        КНБ, Минобороны,
Кодекс, Уголовно-Процессуальный Госкомохраны
Кодекс и Кодекс об
административных правонарушениях
в соответствии с Законами
Республики Казахстан "О
государственной границе
Республики Казахстан" и "О
Пограничных войсках Республики
Казахстан"
5. Обеспечить правовое обучение    Госкомохраны,   разработка-1996
военнослужащих, гражданского    Минюст,         год
персонала, образовать постоянно Генпрокуратура  реализация-1996-
действующие школы правовых                      2000 годы
знаний, аттестационные комиссии
для аттестации руководящего
звена, определить перечень
должностных лиц, подлежащих
аттестации, обеспечить
нормативно-справочными материалами
и другой юридической литературой
все звенья правового всеобуча
2. Обустройство государственной границы,
строительство и развитие Пограничных войск
а) Обустройство государственной границы
6. Подготовить нормативно-правовую Госкомохраны,   1996 год
базу для законного              КНБ, МВД,
функционирования добровольных   Минюст
дружин по оказанию помощи
Пограничным войскам в охране
государственной границы
7. Подготовить предложения в       Госкомохраны,   1996 год
инстанции о решении вопроса     КНБ, МВД,
награждения граждан за помощь   Минфин
в охране границы в зависимости
от степени принесенной ими
пользы и объему затраченного
труда, создании и функционировании
системы льгот для членов
добровольных дружин, режима
наибольшего благоприятствования в
производственно-хозяйственной и
иной деятельности для жителей
приграничья

8. Шекара арқылы өтетiн тұлғалардың,      Мемкүзеткомы,  1996-1997
көлiк құралдарының және жүктердiң      ҰҚК,           жылдар
шекарадан өтуiне құқық беретiн         Кеденкомы
машинамен оқылатын құжаттардың
автоматтандырылған тексеру негiзiнде
шекаралық бақылаудың бiрыңғай ком.
пьютерлiк жүйесiн құру жөнiндегi
шараларды әзiрлеу және жүзеге асыру
9 Шекара әскерлерiнiң жағалаулық,         Мемкүзеткомы,  әзiрленуi-
теңiздiк және авиациялық күштерi мен    ҰҚК,           1996 жыл
құралдарын кешендi қолдануға басқа      Қорғанысминi,   жүзеге
министрлiктер мен ведомстволардың       Көлiккомминi    асырылуы-
бақылау жүйелерiнiң дамуын есепке                       1997-2000
ала отырып Каспий теңiзiнiң су бетiн.                   жылдар
дегi жағдайына бақылау жүйесiн құру
шараларын әзiрлеу және кiрiсу
10 Қазақстан Республикасының Мемкүзетко.   Қорғанысминi,    1996-1997
мынан бастап құрама, бөлiм және бөлiм.  Экономминi,       жылдар
шеге дейiнгi буындары мен сатылары      Өнеркәсiпсаудами.
бойынша шекара күзетiнiң әскери-техни.  нiмен бiрлесiп
калық қамту жүйесiн даярлау.            Мемкүзеткомы
Әзiрлеменiң барлық жүйесiн, қару-жа.
рақ, әскери және арнайы техникамен
жабдықтауды, оны Шекара әскерлерiнiң
қарулануына қабылдауды, қару-жарақ пен
техниканың жаңа үлгiлерi мен түрлерiн
"тиiмдiлiк құн" өлшемi бойынша бағалай
отырып конкурстық артықшылық негiзде
ұйымдастыру және жүзеге асыру
11 Шекара күзетiнiң жаңа мiндеттерiн шешу  Қорғанысминi,  1996 жыл
үшiн Каспий теңiзiндегi Шекара әскер.   Көлiккомминi,
лерiнде авиациялық эскадрильяны қалып.  Қаржыминiмен
тастыру, өзiнiң қорларын жүрiп таста.   бiрлесiп
ған тiкұшақтарды жаңалау түрлерi мен    Мемкүзеткомы
модификацияларын алмастыру жөнiндегi
ұсыныстарды әзiрлеу және үкiметке
тапсыру
12 Достастыққа кiрмейтiн мемлекеттердiң    Көлiккомминi,  - " -
азаматтарының Қазақстан Республика.     Кеденкомы,
сының аумағына iшкi шекарасы арқылы     Iшкiiсминi,
кiруге және оның шектерiне шығуға       ҰҚК-мен
бақылауды ұйымдастыру жөнiндегi ұсы.    бiрлесiп
ныстарды әзiрлеу және Үкiметке тапсыру  Мемкүзеткомы
б) Шекара әскерлерiнiң ұйымдық құрылымын
дамыту
13 Шекара әскерлерiнiң құрамаларын, бөлiм. Мемкүзеткомы,  - " -
дерiн және бөлiмшелерiн санаттық негiз. Қаржыминi
ге кезең бойынша көшiру және оларды әскерлер
ұстауға бекiтiлген саны мен қаржы ше.
гiнде iске асыру жөнiндегi шараларды
әзiрлеу
14 Басқарудың комендатуралық буынын (сапа  Мемкүзеткомы   1996-1997
және санына қатысты) шекара заставала.                  жылдар
рын басқаруға қатысты қиындықтары бар
және жағдайлар туындаған кезiнде қажеттi
резервтердi құруға мүмкiндiктерi аз жер.
лерде ғана ұстап, оларды қайта ұйымдас.
тыруды әзiрлеу және жүзеге асыру. Мей.
лiнше белсендi жедел жағдайлар мен жер.
гiлiктi халықтың шекараға жақын кәсiптiк-
шаруашылық қызметтерi бағытында, жергi.
лiктi халықтың қатысуымен жағдайдың
өзгеруiне нәтижелi әсер тигiзетiн икемдi
жедел бағытты шекара комендатурасын
құруға бағыт алу
15 Каспий теңiзiнiң жағалауында жаңа ше.   Мемкүзеткомы,  әзiрленуi-
кара бөлiмдерi мен бөлiмшелерiн құру    Қаржыминi,     1996-1997
туралы қаулыларының жобасын дайындау    Қорғанысминi   жылдар жү.
және Үкiметке енгiзу, оны мүдделi минис.               зеге асыры.
трлiктермен және ведомстволармен келiсу                луы бүкiл
кезеңде
16 Шекара әскерлерi құрамаларының және бө. Мемкүзеткомы   1996-1997
лiмдерiнiң ұйымдық-штаттық құрылымын                    жылдар
жетiлдiру жөнiндегi шараларды жүзеге
асыру
17 Үкiметке Қазақстан Республикасының      Мемкүзеткомы,  - " -
Шекара әскерлерiнiң Орталық архивiн     Меммүлiккомы
құру туралы ұсынысты тапсыру
в) Шекара әскерлерiн басқаруды
ұйымдастыру мен дамыту
18 Телефондық, факсимильдiк байланыстар.   Үкiметтiк бай. 1996-1997
дың стационарлық және далалық торап.    ланыс басқар.   жылдар
тарының және мәлiметтердi жеткiзетiн    масымен,Прези.
желiлiк, радиорелелiк және басқа байла. денттiң Күзет
ныс түрлерiнiң қазiргi құралдар базасы  қызметiмен,
құрамында бiрiңғай ұйымдық-техникалық   Қорғанысминi.
жүйе ретiнде Шекара әскерлерiнiң бай.   мен Көлiкком.
ланыс жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шара. минiмен,
ларды дайындау және жүзеге асыру Құпия. Қаржыминiмен,
ланған байланыстың барлық түрлерiн құ.  бiрлесiп
рамдарға (бөлiмдерге), ал кейбiр бағыт. Мемкүзеткомы
тарда - әскери бөлiмшелерге дейiн қам.
тамасыз ететiн стационарлық тораптар
есебiнен байланыс жүйесiнiң негiзiн
iске қосу, әдеттегi, сонымен бiрге ай.
рықша жағдайларда басқару мәселелерiн
шешудi қамтамасыз ететiн далалық торап.
тарды дамыту жөнiндегi шараларды қарас.
тыру. Байланыстың жалпы жүйесiне ста.
ционарлық және далалық тораптарының
өзара, Президент Күзетi қызметiнiң және
Қазақстан Республикасының Қорғаныс ми.
нистрлiгiнiң байланыс жүйелерiмен, ел.
дiң мемлекеттiк байланыс тораптарымен
бағытын дамыту бағдарламаларын өзара
сәйкестендiру кезiнде толық үйлесетiн
принциптерiн енгiзу
19 Шекара әскерлерiн басқарудың автомат.   Көлiккомминi,  I-кезең-
тандырылған жүйесiнiң бағдарламасын     Қорғанысминi,  1996-1997
құру мен енгiзудi әзiрлеу және жүзеге   Қаржыминiмен    жылдар
асыру. Бiрiншi кезеңде ПЭЕМ қолдануды   бiрлесiп
iс жүзiнде, соның iшiнде тактикалық     Мемкүзеткомы
дәрежеде-локалды тараптарын дамыту
бойынша әскерлердi басқарудың оперативтi
буынын (Мемкүзеткомы-ШОБ, ДБӨП,
жауынгерлiк қамту бөлiмi) ақпараттық
қамтудың автоматтандырылған жүйесiн
құру жөнiндегi шараларды жүзеге асыру.
Осы кезеңде құрамдар мен бөлiмдердiң
басқару органдарын АҚАЖ-бен жалпы
ақпараттық және бағдарламалық
сыйысушылықты қамтамасыз ететiн авто.
маттандырылудың дербес сериялық құрал.
дарымен жабдықталуына жету
Екiншi кезеңде Шекара әскерлерiне авто. Көлiккомминi,  II кезең-
маттандыру құралдарын енгiзу және әс.   Қорғанысминi,  1998-2000
кери басқарудың барлық негiзгi орган.   Қаржыминiмен   жылдар
дарын қамтитын АБЖ құру жөнiндегi       бiрлесiп
жұмыстарды жүзеге асыру. Шекара әскер.  Мемкүзеткомы
лерiнiң АБЖ өзiнiң құрамында стацио.
нарлық есептеу, сонымен бiрге басқару.
дың тактикалық буынында жылжымалы орта.
лықтардың болуын ескеруiн және әдеттегi
әрi айрықша жағдайларда Шекара әскерлерi.
нiң күштерi мен құралдарын басқаруды
қамтамасыз етуiн қамту
20 Шекара қызметiнiң тек сандық нәтиже.    Мемкүзеткомы,  1996-1997
лерiн емес, сонымен қоса материалдық,   ҰҚК              жылдар
қаржылық және адам қорларын, сондай-ақ
мемлекеттiк шептерiндегi қауiпсiздiктi
қамтамасыз ететiн процестердiң динами.
касын есепке алатын оперативтiк жағдайды
және әскерлердiң бүкiл қызметтiк iс-қи.
мылы мен мемлекеттiк шекараны күзетудiң
нәтижелiлiгiн бағалаудың ғылыми негiз.
делген талдау және болжамдау жүйесiн
дайындау және жүзеге асыру. Мемлекеттiк
шекараны жайластыру және Шекара әскер.
лерiнiң құруды қатаң оперативтi-так.
тикалық есептермен және жан-жақты
дәлелдермен қажет болған жағдайларда
дайындалатын жобаларды мамандырылған
сараптаудан өткiзудi жүргiзу
г) Шекара әскерлерiн жинақтау
21 Жалпыға бiрдей мiндет негiзiнде және    Мемкүзеткомы,  I кезең-
ерiктi түрде (контракт бойынша) азамат. ҰҚК,           1996-1997
тарды әскери қызметке шақыру есебiнен:  Қорғанысминi   II кезең-
солдаттар, матростар, сержанттар мен    Қаржыминi      жылдар
старшиналардың лауазымдарын алмасты.
рудың аралас принципiне бiртiндеп өту
жөнiндегi шараларды дайындау және
жүзеге асыру.
Кейiн, экономикалық және әлеуметтiк
алғы шарттардың пайда болуы шаралары
бойынша Шекара әскерлерiн жинақтаудың
кәсiби және ерiктiлiк принциптерiне өту
мүмкiндiктерiн зерттеу
22 Шекара әскерлерi үшiн Қорғанысминiнiң,  Мемкүзеткомы,  бүкiл
ҰҚК оқу орындарында, Қазақстан Респуб.  ҰҚК,           кезеңде
ликасының жоғарғы оқу орындарында       Қорғанысминi,
офицерлiк кадрларды даярлау және қайта  Бiлiмминi,
даярлау жүйесiн әзiрлеу, сондай-ақ
Ресей Федерациясының ФШҚ, ФҚҚ мен
Қорғаныс министрлiгiнiң шарттық негiзде
Шекара әскерлерiнiң әскери институтында
Қазақстан Республикасының басқа да әскери
ведомстволары үшiн офицерлердi даярлауды
ұйымдастыру
23 Негiзгi мамандықтар бойынша мамандарды  Мемкүзеткомы   1996-2000
- прапоршиктердi (мичмандарды), сер.
жанттарды және солдаттарды даярлау
жүйесiн жетiлдiру. Олардың дайындық.
тарын өздерiнiң қызмет ететiн және
жаңадан құрылған кiшi мамандар мектеп.
терiнде және әскерлердiң оқу орталық.
тарында, ал құрлықта жүретiн бөлiм.
дердiң аз санды мамандарына, теңiз
авиация, инженерлiк-құрылыс бөлiмде.
рiнiң мамандарына әскери қызметкерлердi
- Қазақстан Республикасының азаматтық оқу
орындарында мамандық алған адамдарды нақты
әскери қызметке шақыру есебiнен ұйымдастыру.
Әскери қызметшiлердi - оқу құрамаларын
бiтiрушiлердi әрi қарай қызметтерiн
жалғастыратын жерлерiнде мамандықтарына
үйретудi ұйымдастыру. Прапорщиктердiң
(мичмандардың) кәсiби беделiн көтеру үшiн
мектептерде (оқу бөлiмдерiнде) олардың жоспарлы
қайта дайындалуы мен даярлануларын ұйымдастыру.

8. Разработать и осуществить меры  Госкомохраны,   1996-1997 годы
по созданию единой компьютерной КНБ,
системы пограничного контроля   Таможком
следующих через границу лиц,
транспортных средств и грузов
на основе автоматизированной
проверки машиносчитываемых
документов на право пересечения
границы
9. Разработать меры и приступить   Госкомохраны,   разработка-1996
к комплексному применению       КНБ,            год
береговых, морских и            Минобороны,     реализация-1997-
авиационных сил и средств       Минтранском     2000 годы
Пограничных войск, созданию
системы контроля за надводной
обстановкой на Каспийском море
с учетом развития систем
наблюдения других министерств
и ведомств
10. Разработать систему военно-     Госкомохраны    1996-1997 годы
технического обеспечения        совместно с
охраны границы по уровням и     Минобороны,
звеньям от Госкомохраны         Минэкономики,
Республики Казахстан до         Минпромторгом
соединения, части и
подразделения. Всю систему
разработок, поставок вооружения,
военной и специальной техники,
принятия их на вооружение
Пограничных войск организовать
и осуществлять преимущественно
на конкурсной основе, оценивая
новые образцы и типы вооружения
и техники по критерию
"эффективность-стоимость"
11. Для решения новых задач охраны  Госкомохраны    1996 год
границы разработать и           совместно с
представить в Правительство     Минобороны,
предложения по формированию     Минтранскомом,
авиационной эскадрильи          Минфином
Пограничных войск на Каспийском
море, замене вертолетов,
выходивших свой ресурс, на
более современные типы и
модификации
12. Подготовить и представить в     Госкомохраны    -"-
Правительство предложения по    совместно с
организации контроля за         Минтранскомом,
въездом через внутренние        Таможкомом, МВД,
границы на территорию           КНБ
Республики Казахстан и выездом
за ее пределы граждан государств,
не входящих в Содружество
б) Развитие организационной структуры Пограничных войск
13. Разработать меры по поэтапному  Госкомохраны,   -"-
переводу соединений, частей и   Минфин
подразделений Пограничных
войск на категорийную основу и
реализовать их в пределах
утвержденной численности и
ассигнований на содержание войск
14. Разработать и осуществить       Госкомохраны    1996-1997 годы
реорганизацию комендатурского
звена управления (в качественном
и количественном отношениях), имея
его только там, где существуют
реальные сложности в управлении
пограничными заставами и
недостаточные возможности по
созданию при возникновении
обстановки необходимых резервов.
На направлениях наиболее активной
оперативной обстановки и
производственно-хозяйственной
деятельности местного населения
вблизи границы вести курс на
создание пограничных комендатур
оперативной направленности,
способных с участием местного
населения эффективно реагировать
на изменения обстановки
15. Разработать и внести в          Госкомохраны,   разработка-1996-
Правительство проект            Минобороны,     1997 годы
постановления о создании новых  Минфин          реализация-весь
пограничных частей и                            период
подразделений на побережье
Каспийского моря, согласовать
его с заинтересованными
министерствами и ведомствами
16. Осуществить меры по             Госкомохраны    1996-1997 годы
совершенствованию
организационно-штатной
структуры соединений и частей
Пограничных войск
17. Представить предложения в       Госкомохраны,   -"-
Правительство о создании        Госкомимущество
Центрального архива Пограничных
войск Республики Казахстан
в) Организация и развитие управления Пограничными войсками
18. Разработать и осуществить меры  Госкомохраны    -"-
по совершенствованию системы    совместно с
связи Пограничных войск как     Управлением
единой организационно-          правительственной
технической системы в составе   связи, Службой
стационарных и полевых сетей    охраны Президента,
телефонной, факсимильной        Минобороны,
связи и передачи данных         Минтранскомом,
создаваемых на базе современных Минфином
средств проводной, радио,
радиорелейной и других видов
связи. Предусмотреть меры по
функционированию основ системы
связи за счет стационарных
сетей, обеспечивающих все виды
засекреченной связи до соединений
(частей), а на отдельных
направлениях - до подразделений
войск, развития полевых сетей,
которые должны обеспечивать
решение задач управления как в
обычных, так и в экстремальных
условиях. В общую систему связи
положить принцип полной
сопрягаемости стационарных и
полевых сетей между собой, с
системами связи Службы охраны
Президента и Министерства обороны
Республики Казахстан государственной
сетью связи страны, при взаимоувязке
программ развития
19. Разработать и осуществить       Госкомохраны    I этап-1996-
Программу создания и внедрения  совместно с     1997 годы
автоматизированных систем       Минтранскомом,
управления пограничными         Минобороны,
войсками. На первом этапе       Минфином
осуществить меры по созданию
системы информационного
обеспечения (АСИО) оперативного
звена управления войсками
(Госкомохраны - УПОГО, ОКПП,
части боевого обеспечения) по
развитию практики применения
ПЭВМ, в т.ч. на тактическом
уровне - локальные сети.
Добиться, чтобы органы управления
соединений и частей на этом
этапе оснащались автономными
серийными средствами
автоматизации, которые
позволяли бы обеспечение
информационной и программной
совместимости с АСИО в целом
На втором этапе осуществить     Госкомохраны    II этап-1998-
работы по внедрению в           совместно с     2000 годы
Пограничные войска средств      Минтранскомом,
автоматизации и создать АСУ,    Минобороны,
охватывающую все основные       Минфином
органы управления войск.
Обеспечить, чтобы АСУ Пограничных
войск предусматривала в своем
составе, как стационарные
вычислительные центры, так и
подвижные в тактическом звене
управления и обеспечивала управление
силами и средствами Пограничных
войск в обычных и экстремальных
условиях
20. Разработать и осуществить       Госкомохраны,   1996-1997 годы
научно обоснованную систему     КНБ
анализа и прогнозирования
оперативной обстановки и всей
служебной деятельности войск
и оценки эффективности охраны
государственной границы,
учитывающую не только
количественные результаты
пограничной службы, но и
затраты материальных, финансовых
и людских ресурсов, а также
динамику процессов обеспечения
безопасности государства на
его рубежах. Обустройство
государственной границы и
строительство Пограничных войск
вести на строгих
оперативно-тактических расчетах
и всестороннем обосновании с
проведением при необходимости
квалифицированной экспертизы
готовящихся проектов
г) Комплектование Пограничных войск
21. Разработать и осуществить меры  Госкомохраны,   I этап-1996-
по последовательному переходу   КНБ,            1997 годы
на смешанный принцип замещения  Минобороны,     II этап-1998-
должностей солдат, матросов,    Минфин          2000 годы
сержантов и старшин: за счет
призыва граждан на военную
службу на основе всеобщей
воинской обязанности и в
добровольном порядке
(по контракту). В последующем,
по мере создания экономических
и социальных предпосылок,
изучить возможность перехода
Пограничных войск на
профессиональный и добровольческий
принципы комплектования
22. Разработать систему подготовки  Госкомохраны,   весь период
и переподготовки офицерских     КНБ, Минобороны,
кадров для Пограничных войск в  Минобразования,
учебных заведениях Минобороны,  Минфин
КНБ, в высших учебных
заведениях Республики Казахстан,
а также на договорной основе в
ФПС, ФСБ и Минобороны Российской
Федерации, организовать в Военном
институте Пограничных войск
подготовку офицеров для других
военных ведомств Республики
Казахстан
23. Совершенствовать систему        Госкомохраны    1996-2000 годы
подготовки прапорщиков
(мичманов), сержантов и
солдат-специалистов по основным
профессиям. Организовать их
подготовку в собственных
действующих и вновь
сформированных школах младших
специалистов и учебных центрах
войск, а военнослужащих
малочисленных специальностей
для сухопутных частей,
специалистов для морских,
авиационных, инженерно-
строительных частей - за счет
призыва на действительную
военную службу лиц, получивших
специальность в гражданских,
учебных заведениях Республики
Казахстан. Организовать
профессиональную выучку
военнослужащих - выпускников
учебных формирований по месту
дальнейшей службы. Для
повышения профессиональной
компетентности прапорщиков
(мичманов) организовать их плановую
переподготовку и доподготовку
в школах (учебных частях)

3. Шекара әскерлерiнiң әлеуметтiк
саласының дамуы
24 Шекара әскерлерiнiң, алдымен тiкелей    Мемкүзеткомы,  1996-1997
мемлекеттiк шекараны күзететiн бөлiм.   Еңбекминi,      жылдар
шелердiң жеке құрамының әлеуметтiк      Қаржыминi
мәселелерiн шешетiн, тұрмыс деңгейiн
көтеретiн, басқару және әскери кадрлар
органдарына барлық деңгейде басымдылық
маңыз беру жөнiндегi үкiметтiк және
ведомстволық шаралар жүйесiн әзiрлеу
және жүзеге асыру. Әскери қызметшiлер.
дiң күнделiктi әскери еңбек және
демалыс мәселелерiндегi құқықтарын нә.
тижелi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар
жүйесiн әзiрлеу және практикаға енгiзу
25 Шекара күзетiнде оның әртүрлi учаске.   Мемкүзеткомы,  1996-1997
лерiндегi (құрамалар мен бөлiмдердiң    Қаржыминi,     жылдар
санатына сәйкес) жағдайлардың есебiнен  Қорғанысминi
әскери қызметшiлердiң жеңiлдiк жүйесiн
"Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы
мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеу.
меттiк қорғау туралы" Заңға сәйкес
келтiру
26 Шекара әскерлерiнiң әскери қызметшi.    Мемкүзеткомы,
лерi, жұмысшылары мен қызметкерлерi     Бiлiмминi,
балаларының мектеп жасына дейiнгi       Қаржыминi
балалар мекемелерiне, мектептер мен
демалыс лагерьлерiне қамтылу деңгейiн
көтеру қажеттiгiнен туындайтын олардың
тiкелей Шекара әскерлерiнде дамыты.
луының мүмкiндiгi мен мақсатқа сәйкес.
тiлiгiн зерттеу және республика
Үкiметiнiң қарауы мен шешiмiне енгiзу
27 Жабық және алыс орналасқан гарнизон.    Мемкүзеткомы,  1996 жыл
дардағы әскери қызметшiлердi өнеркәсiп  Өнеркәсiп.
және азық-түлiк тауарларымен қамтамасыз саудаминi,
ету жөнiндегi шараларды әзiрлеу және    Қорғанысминi
iске асыру
28 Шекара әскери қызметшiлерiнiң және      Мемкүзеткомы,  1996 жыл
олардың отбасы мүшелерiнiң денсаулығын  Қаржыминi,
одан әрi жақсарту және оларды сана.     Денсаулықминi,
торийлық-курорттық емдеумен қамтамасыз  Экономминi
ету мақсатында әскери госпитальдың,
емханалардың, дәрiгерлiк пункттердiң бар
материалдық-техникалық базасын
жетiлдiру, сондай-ақ Қазақстан
Республикасы Шекара әскерiнiң
емдеу-профилактикалық мекемелерiн
(санаторий, демалыс үйлерiн) құру
жөнiнде Үкiметке ұсыныстар әзiрлеу
және енгiзу
4. Бағдарламаны орындаудың насихаттық
қамтамасыз етiлуi
29 Қазақстан Республикасының               Мемкүзеткомы   әзiрленуi -
Конституциясына, құқықтық мемлекеттiң                  1996 жыл
принциптерi мен нормаларына сәйкес Қазақстан            жүзеге
Республикасы Шекара әскери тәрбиелiк                   асырылуы
құрылымының ұйымдастыру-тәрбиелiк,                     1996-2000
патриоттық, интернационалдық және                      жылдар
кадр қызметiнiң барлық жүйесiн
түбегейлi қайта құруды әзiрлеу және
жүзеге асыру
30 Конкурстық негiзде Қазақстан            Мемкүзеткомы,  1996-
Республикасының шекара әскерлерiнiң     Қаржыминi      1997
жауынгерлiк айбындылығы шекаралық                      жылдар
белгiлерiн, ведомстволық наградалары
мен өзге де әскери нышандарын (байрақ,
жалауша, киiм нысандарын, эмблемаларды,
погондарды, оқалы белгiлердi ж.т.б.)
әзiрлеу
31 Шекаралық журнал шығару, "Часовой       Мемкүзеткомы,  1996-1997
Родины" газетiн реформалау, "Шекара"    Қаржыминi      жылдар
баспасын ашу, Қазақстан Республикасының
Мемкүзеткомы штатында редакциялық-баспа
бөлiмiн (РББ) ашу жөнiндегi Ұсынысты
зерделеу және Үкiметке енгiзу
32 Қазақстан Республикасы Шекара           Мемкүзеткомы,  1996-1997
әскерлерiнiң Орталық мұражайын құру     Меммүлiккомы,  жылдар
туралы Қазақстан Республикасының        Қаржыминi
Үкiметiне ұсыныс әзiрлеу және
енгiзу

3. Развитие социальной сферы Пограничных войск
24. Разработать и осуществить       Госкомохраны,   1996-1997 годы
систему правительственных и     Минтруд,
ведомственных мер по приданию   Минфин
в деятельности органов
управления и военных кадров
на всех уровнях приоритетного
значения решению социальных
вопросов, повышению уровня
жизни личного состава Пограничных
войск, прежде всего в
подразделениях, непосредственно
охраняющих государственную
границу. Проработать и внедрить
в практику систему мер по
эффективному обеспечению прав
военнослужащих в вопросах
повседневного воинского труда
и отдыха.
25. Привести систему льгот          Госкомохраны,   -"-
военнослужащим в соответствие   Минобороны,
с Законом Республики Казахстан  Минфин
от 21 января 1993 г. "О статусе
и социальной защите военнослужащих
и членов их семей" с учетом
условий охраны границы на
различных ее участках (согласно
категорийности соединений и
частей)
26. Исходя из необходимости         Госкомохраны,   -"-
повышения уровня обеспеченности Минобразования,
детей военнослужащих, рабочих   Минфин
и служащих Пограничных войск
детскими дошкольными учреждениями,
школами и лагерями отдыха,
изучить возможность и
целесообразность их развития
непосредственно в Пограничных
войсках и внести на рассмотрение
и решение в Правительство
республики
27. Разработать и реализовать меры  Госкомохраны,   1996 год
по обеспечению военнослужащих   Минобороны,
в закрытых и отдаленных         Минпромторг
гарнизонах промышленными и
продовольственными товарами
28. В целях дальнейшего улучшения   Госкомохраны,   1996 год
медицинского обеспечения и      Минфин,
санаторно-курортного лечения    Минздрав,
военнослужащих и членов их      Минэкономики
семей подготовить и внести в
Правительство предложения по
совершенствованию существующей
материально-технической базы
военного госпиталя, поликлиник,
медпунктов, а также по созданию
лечебно-профилактических
учреждений Пограничных войск
Республики Казахстан (санатории,
дом отдыха)
4. Пропагандистское обеспечение выполнения Программы
29. В соответствии с Конституцией   Госкомохраны    разработка-1996
Республики Казахстан, нормами                   год
и принципами правового                          реализация-1997-
государства разработать и                       2000 годы
осуществить коренную перестройку
всей системы организационно-
воспитательной, патриотической,
интернациональной и кадровой
деятельности воспитательных
структур Пограничных войск
Республики Казахстан
30. На конкурсной основе            Госкомохраны,   1996-1997 годы
разработать пограничные знаки   Минфин
воинской доблести,
ведомственные награды и иную
символику (знамена, вымпелы,
форму одежды, эмблемы, погоны,
шевроны и т.п.) Пограничных
войск Республики Казахстан
31. Изучить возможности и внести    Госкомохраны,   1996-1997 годы
в Правительство предложения     Минфин
по созданию пограничного
журнала, реформированию газеты
"Часовой Родины", формированию
издательства "Граница", введению
в штат Госкомохраны Республики
Казахстан редакционно-издательского
отдела (РИО)
32. Подготовить и внести            Госкомохраны,   -"-
предложения в Правительство     Госкомимущество,
Республики Казахстан по         Минфин
созданию Центрального музея
Пограничных войск Республики
Казахстан