Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру институтының мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 8 сәуiр N 393. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.11.11. N 1156 қаулысымен. ~P981156
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2730 U952730_ Заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру мақсатында және мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру жүйесiн құру мен дамытудың қажеттiлiгiне орай Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру институты (бұдан былай - Институт) туралы берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Институт Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру жөнiндегi бас оқу және ғылыми-әдiстемелiк орталық болып белгiленсiн.
3. Институт Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Басшы қызметшiлер мен мамандардың бiлiктiлiгiн көтеру республикалық салааралық институтының мүлiктiк және өзге де құқықтары мен мiндеттерiнiң құқықтық мұрагерi болып белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, комитеттерi мен
өзге де орталық және атқарушы органдарының басшылары, облыстар мен
Алматы қаласының әкiмдерi жыл сайын 1 желтоқсанда институтқа
мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуға өтiнiм берсiн.
5. Институтқа қызметтiк 4 автомобиль, оның iшiнде 1 шағын
автобус лимитi бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 8 сәуiрдегi
N 393 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мемлекеттiк
қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру
институты туралы
Е Р Е Ж Е
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру институты (бұдан былай - Институт) мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру жөнiндегi бас оқу және ғылыми-әдiстемелiк орталық болып табылады.
Институт ұйымдық-құқықтық мекеме нысанында жұмыс iстейдi және өз қызметiнде Конституцияны, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң, Президент пен Үкiметiнiң актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
2. Институтта министрлер мен мемлекеттiк комитеттер төрағаларының орынбасарлары, орталық мемлекеттiк органдар басқармалары мен дербес бөлiмдерiнiң бастықтары, олардың орынбасарлары мен басқа да мемлекеттiк қызметшiлер, облыстардың, қалалардың, аудандардың әкiмдерi мен орынбасарлары және әкiмдер аппаратының басқа да құрылымдық бөлiмшелерiнiң, мемлекеттiк бiрлестiктердiң, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң басшылары, сондай-ақ осы лауазымдарды резервке енгiзiлген адамдар оқып, бiлiктiлiгiн көтередi.
Бөлек лекте облыстық, қалалық және аудандық мәслихаттардың хатшылары, мәслихаттардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары оқып, бiлiктiлiгiн көтередi.

Вопросы Института переподготовки и повышения квалификации государственных служащих при Правительстве Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 393. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 11 ноября 1998 г. N 1156 ~P981156.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 26 декабря 1995 г. N 2730 U952730_ "О государственной службе" исходя из необходимости формирования и развития системы переподготовки и повышения квалификации государственных служащих Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение об Институте переподготовки и повышения квалификации государственных служащих при Правительстве Республики Казахстан (далее - Институт).
2. Установить, что Институт является головным учебным и научно-методическим центром по переподготовке и повышению квалификации государственных служащих Республики Казахстан.
3. Определить Институт правопреемником имущественных и иных прав и обязанностей преобразованного Республиканского межотраслевого института повышения квалификации руководящих работников и специалистов при Министерстве экономики Республики Казахстан.
4. Руководителям министерств, государственных комитетов и иных центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан, акимам областей и г. Алматы ежегодно к 1 декабря представлять в Институт заявку на обучение государственных служащих.
5. Установить Институту лимит служебных автомобилей в количестве 4 единиц, в том числе микроавтобус - 1 единица.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 апреля 1996 г. N 393
П О Л О Ж Е Н И Е
об Институте переподготовки и повышения
квалификации государственных служащих
при Правительстве Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Институт переподготовки и повышения квалификации государственных служащих при Правительстве Республики Казахстан (далее - Институт) является головным учебным и научно-методическим центром по переподготовке и повышению квалификации государственных служащих.
Институт функционирует в организационно-правовой форме учреждения и руководствуется в своей деятельности Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Парламента, Президента и Правительства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. В Институте обучаются и повышают квалификацию заместители министров и председателей государственных комитетов, начальники управлений и самостоятельных отделов центральных государственных органов, их заместители и другие государственные служащие, акимы и заместители акимов областей, городов, районов и других структурных подразделений аппаратов акимов, руководители государственных объединений, предприятий, организаций и учреждений, а также лица, включенные в резерв на эти должности.
Отдельным потоком обучаются и повышают свою квалификацию секретари областных, городских и районных маслихатов, руководители структурных подразделений маслихатов.

3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң институтқа берген мемлекеттiк мүлкiн жедел басқару құқын Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiленген тәртiппен Институтқа берiлген өкiлеттiктерге сәйкес жүзеге асырады.
2. Институттың мiндеттерi мен функциялары
4. Институттың негiзгi мiндеттерi:
оқу сапасын тұрақты жақсарту, оқу процесiн жүргiзушi нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру негiзiнде мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру;
республикада жұмыс iстейтiн мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгiн көтеру салалық институттары мен курстарының қызметтерiн үйлестiрудi және олардың әдiстемелiк басшылықты жүзеге асыру;
мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру мәселелерi бойынша шат елдердiң басқару органдарымен, оқу орындарымен, ғылыми-зерттеу мекемелерiмен, консультациялық фирмаларымен, қоғамдық қорларымен және басқа да ұйымдарымен байланысты жүзеге асыру;
мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру процесiн тұрақты түрде жетiлдiру, оның барлық басқару деңгейiндегi тиiмдi қызметiнiң нақты мiндеттерiн шешуге арналған бағыттылығы болып табылады.
5. Институттың негiзгi функциялары:
оқыту стратегиясы, мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау мен бiлiктiлiгiн көтеру жүйесiн дамыту мен жетiлдiру, оларды тиiмдi пайдалану, қазiргi заманғы басқару дағдыларын қалыптастыру, мемлекеттiк қызметшiлер еңбегiнiң қырлары мен ынталандыру мәселелерi бойынша ғылыми зерттеулер жүргiзу;
республикада жұмыс iстейтiн мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгiн көтеру салалық институттары мен ғылыми-педагогикалық кадрларын әзiрлеу және оқытушылар құрамының бiлiктiлiгiн көтеру;
мемлекеттiк қызметшiлердi даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру проблемалары жөнiнде республикалық және халықаралық конференциялар, семинарлар, кеңестер мен басқа ғылыми-практикалық форумдарды ұйымдастыру және өткiзу;
министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер мен өзге орталық атқарушы органдардың, облыстар, қалалар мен аудандар әкiмдерi аппараты, ассоциациялар мен басқа да шаруашылық субъектiлердiң мемлекеттiк қызметшiлердi шетелде даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру жөнiндегi ұсынған бағдарламаларын қарау және солар бойынша қорытындылар әзiрлеу;
мемлекеттiк қызметшiлердi даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру жүйесiн жетiлдiру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiне ұсыныс енгiзу болып табылады.

3. Право оперативного управления государственным имуществом, переданным Институту Правительством Республики Казахстан, осуществляется в соответствии, с полномочиями, делегированными Институту в установленном порядке Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
2. Задачи и функции Института
4. Основными задачами Института являются:
переподготовка и повышение квалификации государственных служащих на основе постоянного улучшения качества обучения, совершенствования форм и методов проведения учебного процесса;
осуществление координации деятельности и методического руководства отраслевыми институтами и курсами повышения квалификации государственных служащих, действующими в республике;
осуществление контактов с органами управления, учебными заведениями, научно-исследовательскими учреждениями, консультационными фирмами, общественными фондами и другими организациями зарубежных стран по вопросам переподготовки и повышения квалификации государственных служащих;
участие в координации программ технической помощи Республике Казахстан по переподготовке и повышению квалификации государственных служащих, оказываемой зарубежными странами, международными организациями, фондами и финансовыми институтами;
постоянное совершенствование процесса переподготовки и повышения квалификации кадров государственной службы, его направленность на решение конкретных задач эффективной деятельности всех уровней управления.
5. Основными функциями Института являются:
проведение научных исследований по вопросам стратегии обучения, развития и совершенствования государственной системы переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, их эффективного использования, формирования современных управленческих навыков, мотивации и стимулирования труда государственных служащих;
подготовка научно-педагогических кадров и повышение квалификации преподавательского состава отраслевых институтов и курсов повышения квалификации государственных служащих, действующих в республике;
организация и проведение республиканских и международных конференций, семинаров, совещаний и других научно-практических форумов по проблемам подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих;
рассмотрение проектов программ по подготовке, переподготовке и повышению квалификации государственных служащих за рубежом, предлагаемых министерствами, государственными комитетами и иными центральными исполнительными органами, аппаратами акимов областей, городов и районов, ассоциациями и другими хозяйствующими субъектами и подготовка заключений по ним;
внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих.

3. Институттың құқықтары мен мiндеттерi
6. Институттың өзiне жүктелген мiндеттерi мен атқаратын функцияларына сәйкес:
оқу сабақтарының түрлерi бойынша профессор-оқытушылар құрамына оқу жүктемi мен көлемiн қолданылып жүрген заңдарға сәйкес бекiтуге;
мемлекеттiк қызметшiлердi пайдаланудың тиiмдiлiгiн зерттеулердiң нәтижелерi бойынша жоспарлары мен бағдарламаларын, ғылыми еңбектер, бюллетеньдер мен жылнамалар, оқу-әдiстемелiк және басқа да материалдар, лекциялар текстерiн шығаруға:
өзiне қойылған мiндеттердi шешу мақсатында республиканың және шет елдердiң ғылыми-зерттеу және басқа да ұйымдарымен ынтымақтастықты және мамандар алмасуды дербес жүзеге асыруға;
ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау мен бiлiктiлiгiн көтерудi белгiленген тәртiппен жүзеге асыруға;
республика iшiнде, сонымен бiрге шет елдерде басқа кәсiпорындар мен және ұйымдармен өзара тиiмдi жағдайларды ғылыми-әдiстемелiк коммерциялық, сондай-ақ патенттiк ақпарат алмасуға;
өз атынан мәмiлелер жасауға (шарттар, контрактiлер), мүлiктiк құқықтарды сатып алуға және мiндеттiлiкте болуға, күрделi құрылыстар салуды және негiзгi құралдарды қайта жаңартуды жүзеге асыруға;
жабдықтарды, құралдарды, қондырғылар мен материалдарды баланстан балансқа беруге, жалға алуға және жалға беруге, көтерме бөлшек немесе келiсiмдi баға бойынша сатып алуға және сатуға бағасын шектемей жарамсыз болған немесе ескiрген қорларды баланстан шығаруға. Иеленуге, пайдалануға және басқаруға берiлген мүлiк бөлiгiнде Институт олармен жасалатын барлық мәселелер мен өзге де iс-қимылдарды қолданылып жүрген заңдарға сәйкес аталмыш мүлiктiң меншiк иесiмен келiсуi мiндеттi;
өз қызметiнiң есебiнен құрылған мүлiктi бөлек баланста ескеруге және оны дербес иемденуге. Аталған мүлiк Институттың келiсiмiнсiз кез келген нысанда оқшаулануы мүмкiн емес;
ғылыми, бағдарламалық немесе басқа өнiмдерге келiсiмдi бағалар тағайындауға құқы бар.
7. Институт мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау мен бiлiктiлiгiн көтеру деңгейiне, оқу жоспарлары мен бағдарламаларын жүзеге асыруға, уақтылы орындалуына, әзiрлемелердiң ғылыми деңгейiне толық жауапкершiлiкте болады.
8. Институт заңды тұлға болып табылады, оның дербес балансы, есеп айырысу және өзге де, оның iшiнде валюталығы да, банк мекемелерiнде шоттары, мемлекеттiк рәмiздегi және өз атауы қазақ, орыс тiлдерiнде жазылған мөрi бар.
4. Институтты қаржыландыру
9. Институт қызметiн қаржыландыру:
Қазақстан Республикасының Үкiметiн мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және нақты жобалар мен жоспарларды жүзеге асыруға бағытталған республикалық бюджет қаражатының;
Институттың оқу, ғылыми-зерттеу және баспа қызметi мен басқа да көздерден тапқан өз кiрiсiнiң есебiнен жүзеге асырылады.

3. Права и обязанности Института
6. Институт в соответствии с возложенными задачами и выполняемыми функциями имеет право:
в соответствии с действующим законодательством утверждать нормы и объем учебной нагрузки профессорско-преподавательского состава по видам учебных занятий;
издавать учебные планы и программы, научные труды, бюллетени и ежегодники по результатам исследований эффективности использования государственных служащих, учебно-методические и другие материалы, тексты лекций;
самостоятельно осуществлять сотрудничество и обмен специалистами с научно-исследовательскими и другими организациями республики и зарубежных государств в целях решения поставленных перед ним задач;
осуществлять в установленном порядке подготовку и повышение квалификации научно-педагогических кадров;
на взаимовыгодных условиях обмениваться научно-методической, коммерческой, а также патентной информацией с другими предприятиями и организациями как внутри республики, так и за рубежом;
от своего имени заключать сделки (договоры, контракты), приобретать имущественные права и нести обязанности, осуществлять капитальное строительство и реконструкцию основных средств;
передавать с баланса на баланс, арендовать и сдавать в аренду, приобретать или реализовывать по оптовым, розничным или договорным ценам оборудование, приборы, установки и материалы, списывать с баланса пришедшие в негодность или устаревшие фонды без ограничения в стоимости. В части имущества, переданного во владение, пользование и управление, Институт обязан согласовывать все сделки и иные действия с уполномоченным органом собственника данного имущества согласно действующему законодательству;
учитывать на отдельном балансе и самостоятельно распоряжаться имуществом, образованным за счет собственной деятельности. Данное имущество не может быть отчуждено в любой форме без согласия Института;
утверждать договорные цены на научную, программную или другую продукцию.
7. Институт несет всю полноту ответственности за уровень переподготовки и повышения квалификации кадров государственных служащих, реализацию учебных планов и программ, своевременность выполнения, научный уровень разработок.
8. Институт является юридическим лицом, имеет самостоятельный баланс, расчетный и иные, в том числе валютные, счета в учреждениях банков, печать с государственной символикой и своим наименованием на казахском и русском языках.
4. Финансовое обеспечение Института
9. Финансирование деятельности Института осуществляется за счет:
средств республиканского бюджета, направляемых Правительством Республики Казахстан на реализацию конкретных проектов и планов по переподготовке и повышению квалификации государственных служащих;
собственных доходов Института от учебной, научно-исследовательской и издательской деятельности и других источников.

5. Институт жұмысын ұйымдастыру
10. Институтты Қазақстан Республикасы Үкiметi тағайындайтын ректор басқарады.
11. Ректор Институттың барлық жұмысын ұйымдастырады, Институттың жай-күйi мен қызметi үшiн толық жауапкершiлiкте болады, Институтқа жүктелген мiндеттерден туындайтын құқықтар мен мiндеттердi жүзеге асырады.
12. Институт ректоры белгiленген тәртiпке сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiне Институттың құрылымын бекiтуге ұсынады, Қазақстан Республикасы Үкiметiмен келiсiп проректорларды тағайындап, қызметiнен босатады.
Өз құзыры шегiнде бұйрық шығарады, Институттың барлық қызметкерлерiн жұмысқа қабылдап, қызметiнен босатады. Институттың бөлiмшелерi туралы ережелер мен лауазымдық нұсқаулықтарды бекiтедi, қолданылып жүрген заңдарға және басқа да нормативтiк актiлерге сәйкес Институт қызметкерлерiне ынталандыру шараларын қолданады және тәртiптiк шаралар жасайды.
13. Институт ректоры мемлекеттiк органдармен, барлық мекемелермен және ұйымдармен қарым-қатынаста оны бiлдiредi, Институт атынан сенiмхатсыз iс-қимыл жасауға, қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Институттың мүлкi мен қаржысына билiк етуге хақылы, шарт жасайды, сенiмхат бередi, банктерде валюталығын қоса шоттар ашады.
14. Ректор жанынан кеңесушi органы құқында Институттың Ғылыми кеңесi құрылады.
Институттың ректоры Ғылыми кеңестiң төрағасы, Институттың ғылыми хатшысы - хатшысы болып табылады. Ғылыми кеңестiң құрамына Институттың проректорлары, негiзгi бөлiмшелердiң басшылары, жетекшi ғалымдар кiредi. Ғылыми кеңестiң құрамына Институтта жұмыс iстемейтiн жетекшi ғалымдар мен мамандар кiре алады. Ғылыми кеңестiң құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
15. Институтта ректор бекiткен Iшкi еңбек тәртiбi қолданылады. Кейбiр қызметкерлердiң құқы, мiндеттерi мен жауапкершiлiгi ректор бекiткен қызметтiк нұсқаулықтармен айқындалады.
Институттың профессор-оқытушылар құрамы лауазымдарына ие болу мен аттестациялануы, сондай-ақ жұмыстан босату жоғары оқу орындары, ал ғылыми қызметкер үшiн - ғылыми-зерттеу институттары үшiн тәртiбi көзделген шарттарда жүргiзiледi. Басқа қызметкерлердiң аттестациялануы ректор бекiткен ережеге сәйкес жүргiзiледi.
16. Институттың негiзгi құрылымдық бiрлiгi кафедра болып табылады, оған ғылыми-әдiстемелiк және курстар мен бағдарламаларды педагогикалық қамтамасыз етудегi негiзгi жауапкершiлiк жүктеледi.
17. Институтта оқу процесiн ұйымдастырудың негiзгi нысаны мақсатты оқу бағдарламалары болып табылады. Оқу бағдарламаларын бекiту, сондай-ақ оларды қайта қарауды Институттың Ғылыми кеңесi жүзеге асырады.
Институтта оқу процесiн штаттағы оқытушылар, сондай-ақ жетекшi ғалымдар, министрлiктердiң басшылары мен қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қоса атқару және сағаттық төлем шартында басқа да ұйымдардың қызметкерлерi жүргiзедi.
Институттың профессор-оқытушылар құрамының ғылыми-педагогикалық жұмыс стажы жоғары оқу орындары оқытушылары үшiн белгiленген тәртiппен айқындалады.

5. Организация работы Института
10. Институт возглавляет ректор, назначаемый Правительством Республики Казахстан.
11. Ректор организует всю работу Института и несет полную ответственность за ее состояние и деятельность Института, осуществляет права и обязанности, вытекающие из возложенных на Институт задач.
12. Ректор Института представляет на утверждение в Правительство Республики Казахстан структуру Института в соответствии с установленным порядком, назначает и увольняет по согласованию с Правительством Республики Казахстан проректоров.
В пределах своей компетенции издает приказы, принимает и увольняет всех работников Института, утверждает положения о подразделениях Института и должностные инструкции, применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Института в соответствии с действующим законодательством и другими нормативными актами.
13. Ректор Института представляет его в отношениях с государственными органами, всеми учреждениями и организациями, вправе без доверенности осуществлять действия от имени Института, в соответствии с действующим законодательством распоряжаться имуществом и средствами Института, заключает договора, выдает доверенности, открывает счета в банках, включая валютные.
14. При ректоре на правах совещательного органа создается Ученый совет Института.
Председателем Ученого совета является ректор Института, секретарем - ученый секретарь Института. В состав Ученого совета входят проректоры Института, руководители основных подразделений, ведущие ученые. В состав Ученого совета могут входить ведущие ученые и специалисты, не работающие в Институте. Состав Ученого совета утверждается Правительством Республики Казахстан.
15. В Институте устанавливаются Правила внутреннего распорядка, утверждаемые ректором. Права, обязанности и ответственность отдельных работников определяются должностными инструкциями, утвержденными ректором.
Замещение должностей и аттестация профессорско-преподавательского состава Института, а также увольнение производятся на условиях, предусмотренных для высших учебных заведений, а научных работников - для научно-исследовательских институтов. Аттестация других категорий работников осуществляется в соответствии с положением, утверждаемым ректором.
16. Основной структурной единицей Института является кафедра, на которую возлагается основная ответственность за научно-методическое и педагогическое обеспечение курсов и программ.
17. Основной формой организации учебного процесса в Институте являются целевые учебные программы. Утверждение, а также пересмотр учебных программ осуществляется Ученым советом Института.
Учебный процесс в Институте осуществляется штатными преподавателями, а также ведущими учеными, руководителями министерств и работниками других организаций на условиях совместительства и почасовой оплаты согласно действующему законодательству.
Стаж научно-педагогической работы профессорско-преподавательского состава Института определяется в порядке, установленном для преподавателей высших учебных заведений.

18. Институттың барлық оқу-әдiстемелiк, ғылыми-талдау, әкiмшiлiк-шаруашылық және әлеуметтiк мәселелермен байланысты қызметiне басшылықты Институт ректораты жүзеге асырады.
19. Институттың тыңдаушылары мемлекеттiк қызметшiлер болып табылады. Олармен қатар Институтта әртүрлi меншiк нысандарындағы ұйымдар мен кәсiпорындардың басшы қызметкерлерi мен мамандары оқытылады.
Тыңдаушыларды оқыту жоспарларын Институт көбiне тiкелей шарттар негiзiнде қалыптастырады. Тыңдаушыларды қабылдауды қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Институт ректоры жүргiзедi.
Тыңдаушылар басқарудың ғылыми бiлiмi мен практикалық тәжiрибелерiн белсендi түрде меңгеруге, оқу жоспарлары мен бағдарламаларында көзделген тапсырмалардың барлық түрлерiн орындауға, Iшкi тәртiп ережелерiн сақтауға мiндеттi.
Тыңдаушылар Институт өткiзетiн ғылыми зерттеулерге, конференцияларға, кеңестер мен басқа да шараларға, Институттың Ғалымдар кеңесiнiң жұмысына қатыса алады. Олар аудиторияларды, кабинеттердi, лабораторияларды, есептеу техникасы мен басқа да оқу және көмекшi оқу материалдарын пайдаланады, министрлiктерде, ғылыми ұйымдарда, мекемелерде, оқу орындары мен кәсiпорындарда тағылымдамадан өтедi.
Оқу жоспары орындалмаған жағдайда, сондай-ақ iшкi тәртiп ережелерiн өрескел бұзғанда тыңдаушыға тиiстi анықтама берiлiп, Институт ректорының бұйрығымен шығарылады.
Алынған құжат негiзiнде Институттағы оқуының нәтижелерi туралы мәлiметтер мемлекеттiк қызметшiнiң жұмыс орны бойынша белгiлi үлгiдегi бiлiктiлiк аттестатына жазылады, ол аттестациялау және қызметi бойынша ауысу кезiнде ескерiледi.
20. Жұмыстан қол үзiп оқыған кезеңде тыңдаушылардың негiзгi жұмыс орны бойынша орташа жалақысы сақталады.
Оқу кезiнде тыңдаушылар қонақ үй үлгiсiндегi жатақханамен қамтамасыз етiледi. Жатақхана болмаған жағдайда қонақ үйлерде тұрғаны үшiн шығыстардың орны қолданылып жүрген заңдарда көзделген шарттар бойынша толтырылады.
Тыңдаушылардың оқу орнынан бару және қайту жолына, жатақханада (қонақ үйде) тұрғанына, iссапар шығыстарына ақыны, сондай-ақ стипендияны тыңдаушыны оқуға жiберген тарап төлейдi.
6. Институтты тарату және қайта ұйымдастыру
21. Институтты тарату мен қайта ұйымдастыру заңдарда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.

18. Оперативное руководство деятельностью Института, связанное со всеми учебно-методическими, научно-аналитическими, административно-хозяйственными и социальными вопросами, осуществляет ректорат Института.
19. Слушателями Института являются государственные служащие.
Наряду с ними в Институте обучаются руководящие работники и специалисты организаций и предприятий различных форм собственности.
Планы обучения слушателей формируются Институтом преимущественно на основе прямых договоров. Зачисление слушателей осуществляется ректором Института в соответствии с действующим законодательством.
Слушатели обязаны активно овладевать научными знаниями и практическими навыками управления, выполнять в установленные сроки все виды заданий, предусмотренных учебными планами и программами, соблюдать Правила внутреннего распорядка.
Слушатели могут принимать участие в проводимых Институтом научных исследованиях, конференциях, совещаниях и других мероприятиях, в работе Ученого совета Института. Они пользуются аудиториями, кабинетами, лабораториями, вычислительной техникой и другими учебными и учебно-вспомогательными материалами, проходят стажировку в министерствах, научных организациях, учреждениях, учебных заведениях и на предприятиях.
При невыполнении учебного плана, а также при грубом нарушении Правил внутреннего распорядка слушатель отчисляется приказом ректора Института с выдачей соответствующей справки.
На основании полученного документа сведения о результатах обучения в Институте вносятся по месту работы государственного служащего в квалификационный аттестат установленного образца, который учитывается при аттестации и определении должностных перемещений.
20. На период обучения с отрывом от работы слушателям
сохраняется средняя заработная плата по основному месту работы.
На время обучения слушатели обеспечиваются общежитием
гостиничного типа. При отсутствии общежития возмещение расходов за
проживание в гостиницах производится на условиях, предусмотренных
действующим законодательством.
Оплата проезда слушателей к месту учебы и обратно, за
проживание в общежитии (гостинице), командировочных расходов, а
также выплата стипендий осуществляются за счет стороны, направляющей
слушателя на учебу.
6. Ликвидация и реорганизация Института
21. Ликвидация и реорганизация Института производится в
порядке, установленном законодательством.