Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 8 сәуiр N 398. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.05.20. N 851 қаулысымен. ~P970851
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 11 наурыздағы N 258 P940258_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы., 1994 ж., N 13, 125-бап);
"Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң жанындағы Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық департаментi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 22 ақпандағы N 189 P950189_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 7, 78-бап).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 8 сәуiрдегi
N 398 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және
аумақтарда құрылыс салу министрлiгi туралы
Е Р Е Ж Е
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi (Қазақстан Республикасы Құрылысминi) басшылықтың жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарымен өзара қызмет пен құрылыс кешенi және аумақтарда құрылыс салу, сәулет, тұрғын үй саясатын жүзеге асыру және тұрғын үй қорын пайдалануды жақсарту салаларындағы салааралық үйлестiрудi жүзеге асырушы орталық атқару органы болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Құрылысминi өз қызметiнде Конституцияны, Республика Президентi мен Үкiметiнiң заңдарын, актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасының Құрылысминi заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тiлдерiнде өз аты жазылған мөрi болады.
II. Негiзгi мiндеттерi мен функциялары
4. Қазақстан Республикасы Құрылысминi негiзгi мiндеттерi болып:
сәулет, қала құрылысы, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, құрылыс материалдарының өнеркәсiбi, құрылыс индустриясы, құрылыс-жол машиналарын жасау салаларында мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және оның жүзеге асуын бақылау;
сәуле-қала құрылысы саласында жаңа экономикалық жағдайларға барабар мемлекеттiк реттеудiң әдiстерiнiң жүйесiн жасау, нарықтық қатынастарды, әлеуметтiк әрiптестiктi қалыптастыруға және дамытуға ықпал ету;
қала құрылысында, инженерлiк зерттеулерде, жобалауда, сондай-ақ тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектiлерiн пайдалану, күрделi жөндеу және қайта конструкциялау салаларында нормативтiк құжаттар жасау;
мемлекеттiк тұрғын үй саясатын жүзеге асыру және жетiлдiру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру;
тұрғындардың өмiр сүруi үшiн қолайлы орта құру мақсаттарында орналастыру жүйесiн жетiлдiру, қалалар мен басқа елдi мекендердiң құрылысын салу кезiнде үйлердiң, ғимараттардың және кәсiпорындардың сәулет-жоспарлау және сәулет көркемдiк шешiмдерiнiң сапасын арттыру жөнiндегi шараларды жүзеге асыру болып табылады.

Об утверждении Положения о Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 398. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 мая 1997 г. N 851 ~P970851.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 марта 1994 г. N 258 "Об утверждении Положения о Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 13, ст. 125);
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 февраля 1995 г. N 189 "Об утверждении Положения о Департаменте жилищно-коммунального хозяйства при Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 7, ст. 78).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 апреля 1996 г. N 398
П О Л О Ж Е Н И Е
о Министерстве строительства, жилья и застройки
территорий Республики Казахстан
I. Общие положения.
1. Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан (Минстрой Республики Казахстан) является центральным исполнительным органом, осуществляющим во взаимодействии с местными представительными и исполнительными органами руководство и межотраслевую координацию в области строительного комплекса и застройки территорий, архитектуры, реализации жилищной политики и улучшения эксплуатации жилищного фонда.
2. Минстрой Республики Казахстан в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами, актами Президента и Правительства Республики, а также настоящим Положением.
3. Минстрой Республики Казахстан является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.
II. Основные задачи и функции
4. Основными задачами Минстроя Республики Казахстан являются:
формирование государственной политики в области архитектуры, градостроительства, жилищно-коммунального хозяйства, промышленности строительных материалов, стройиндустрии, строительно-дорожного машиностроения и контроль за ее реализацией;
разработка системы методов государственного регулирования в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, адекватных новым экономическим условиям, содействие формированию и развитию рыночных отношений, социального партнерства;
разработка нормативных документов в градостроительстве, инженерных изысканиях, проектировании, а также в области эксплуатации, капитального ремонта и реконструкции объектов жилищно-коммунального хозяйства;
координация работ по реализации и совершенствованию государственной жилищной политики;
осуществление мер по совершенствованию системы расселения, повышению качества архитектурно-планировочных и архитектурно-художественных решений зданий, сооружений и предприятий при застройке городов и других населенных пунктов в целях создания полноценной среды для жизнедеятельности населения.

5. Қазақстан Республикасының Құрылысминi оған жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
сәулет, қала құрылысы, тұрғын үй саясаты және коммуналдық шаруашылық мәселелерi бойынша заң және нормативтiк актiлердiң жобасын жасауға, құрылыстың, құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң, құрылыс индустриясының, құрылыс машиналарын жасаудың және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың материалдық-техникалық базаларының соны бағыттарын дамытуға атсалысады;
жасауды қамтамасыз етедi, сәулет-қала құрылысы қызметтерi саласында мемлекеттiк нормативтердi, сондай-ақ тұрғын үйлердi жан-жақты пайдалану және сақтау жөнiндегi нормативтердi белгiленген тәртiпте қабылдайды, шығарады және қолданысқа енгiзедi және олардың дұрыс пайдалануы үшiн бақылауды жүзеге асырады;
құрылыстағы техникалық нормалау мәселелерi бойынша республиканың құрылыс саласындағы барлық субъектiлерiнiң жұмысын үйлестiредi;
ұйымдардың, кәсiпорындардың және республиканың басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына сараптау және техникалық шарттарына (ТШ) келiсу жүргiзедi;
инвестициялық жобалардың тиiмдiлiгiн бағалау жөнiндегi әдiстемелiк құжаттарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныс әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасының құрылыс, құрылыс материалдары өнеркәсiбi, құрылыс индустриясы және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларындағы материалдық-техникалық базасының дамуына әлеуметтiк-экономикалық болжам жасауға қатысады;
орналастыру саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi ережесiн жасайды, қала құрылысын жетiлдiру, үйлер мен ғимараттардың сәулет-жобалау және конструкциялық шешiмдерiнiң, қалалар мен басқа мекендердiң құрылысын салудың сапасын арттыру жөнiндегi шараларды жүзеге асырады, тарихи қала құрылысы мұраларының сақталуы жөнiнде шаралар қолданады, тұрғындардың өмiр сүруi үшiн жан-жақты орта қалыптастырады;
сәулет пен қала құрылысының жергiлiктi органдарымен бiрлесiп қалалар мен басқа елдi мекендердi жобалаудың және құрылысын салудың нормалары мен ережелерiнiң, үйлердi қайта конструкциялаудың және өзгертудiң белгiленген тәртiбiнiң сақталуы, аумақтарды қала құрылысын реттеудiң айрықша режимiмен пайдалану үшiн, қалаларда және басқа елдi мекендерде жерлердi орынды пайдалану үшiн бақылауды ұйымдастырады әрi жүзеге асырады және заңмен белгiленген санкциялар қолданады;
республиканың аумақтары бойынша Мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын енгiзудi және оның ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз етiлуiн ұйымдастырады;
салалық ғылыми-техникалық бағдарламаларды жасайды және жүзеге асуын қамтамасыз етедi;
мемлекеттiк органдар мен құрылыс ұйымдарының құрылыс саласындағы мақсаттық инвестициялық бағдарламаларды орындау жөнiндегi қызметiн үйлестiредi;
Қазақстан Республикасының Құрылысминiнiң құзыретiнiң шегiнде құрылыс, құрылыс материалдары өнеркәсiбi, құрылыс индустриясы, құрылыс машиналарын жасау және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық ұйымдары мен кәсiпорындарының қызметiн үйлестiрудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен берiлетiн мемлекеттiк қаражаттың және инвестициялық кредиттердiң есебiнен қаржыландырылатын объектiлердi жобалауға және салуға мемлекеттiк сауда өткiзудiң тәртiбiн белгiлейдi, оларды өткiзудi ұйымдастыруға қатысады;
тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктердi бағалау жөнiндегi қызметтердi үйлестiрудi және оған басшылық жасауды жүзеге асырады;
құрылыста, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықта бағаның құрылуына талдау жүргiзедi, құрылыс өнiмдерiне ерiктi (келiсiмдi) баға қалыптастыру үшiн әдiстемелiк негiз жасайды, құрылыстың сметалық құнын анықтаудың тәртiбiн белгiлейдi;
құрылыс, құрылыс материалдары өнеркәсiбi, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық кәсiпорындары мен ұйымдарын жекешелендiру жөнiнде ұсыныс әзiрлейдi;
салалық монополизациясыздандыру бағдарламасын жүзеге асыруды қамтамасыз етедi, тұрғын үй рыногын, коммуналдық қызметтердi және құрылыс материалдары өнеркәсiбi тауарларын құрудағы кәсiпорындар арасындағы бәсекелестiктi дамытуға ықпал жасайды;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тұрғын үй құрылысы банкiмен бiрлесiп жаңа тұрғын үй саясаты Мемлекеттiк бағдарламасы мен оны жүзеге асырудың механизмдерiн жүзеге асыру бойынша тұрғын үй лотереяларын және басқа да iс шараларды ұйымдастырады және өткiзедi;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi Мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп тапсырыс берушiлерi республикалық бюджеттен қаржыландырылатын атқару өкiметiнiң органдары, ұйымдар мен мекемелер болып табылатын құрылысы аяқталмаған үйлердi құрылысын аяқтау үшiн беру не болмаса сату туралы шешiм қабылдайды;
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 қаулысын жүзеге асыру туралы" (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 41, 515-бап) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 қаулысымен анықталған қызметтер түрлерiн белгiленген тәртiпте мемлекеттiк лицензиялауды қамтамасыз етедi;
сертификациялық қызметтi ұйымдастыруға және құрылыс өнiмдерiне белгiленген тәртiппен сертификаттар берiлуiне ықпал жасайды;
құрылыстың, объектiлердiң құрылысын салу кезiнде қолданылатын материалдардың, бұйымдардың және конструкциялардың сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын ұйымдастырады;
инвестициялардың техникалық-экономикалық негiздерiне (ТЭН), құрылыс жобаларына, сондай-ақ қала құрылысы құжаттамаларына белгiленген тәртiпте мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптаулар жүргiзудi қамтамасыз етедi;
салалық акционерлiк қоғамдардың келiсiмi бойынша мердiгерлiк ұйымдарды, құрылыс индустрияларының базаларын, құрылыс материалдары өнеркәсiптерiн, құрылыс машиналарын жасауды, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты кешендi дамытудың аймақ аралық бағдарламаларын әзiрлеудi және жүзеге асыруды жүзеге асырады;
жобалау, жобаларды сараптау, инженерлiк зерттеу, баға құрылымы және құрылыстағы сметалық iс салаларында әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;
олардың тұрғысына қарамастан мемлекеттiк инвестициялардың есебiнен немесе мемлекеттiң кепiлдiгiмен шетел кредиттерiн пайдалану арқылы жүзеге асырылатын құрылыс жобалары мен объектiлердi қайта конструкциялаудың техникалық-экономикалық негiздерiн (ТЭН) бекiтудiң тәртiбiн жасайды;
республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және жобалау-зерттеу жұмыстарын жүргiзудiң бағытын қалыптастырады және орындалуын ұйымдастыруды қамтамасыз етедi, зерттеудiң және жасаудың нәтижелерiн құрылысқа енгiзуге ықпал жасайды;
өндiрiстiк және тұрғын үй-коммуналдық тұрғыдағы объектiлер құрылысының эксперименттiк, типтiк және базалық жобалық шешiмiн жасауды ұйымдастырады және бекiтедi;
еңбектi ұйымдастыруды және нормалауды жетiлдiрудi әдiстемелiк қамтамасыз етуге қатысады, Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгiне қолданылып жүрген тарифтiк-квалификациялық анықтамаға кiрмеген жұмысшылармен лауазымды қызметкерлердiң мамандықтары бойынша тарифтiк-квалификациялық мiнездеме ұсынады;
құрылыстың, құрылыс материалдары өнеркәсiптерiнiң, құрылыс индустриясының, құрылыс машиналарын жасаудың және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың қажетi үшiн кадрларды дайындауды, қайта дайындауды және мамандықтарын арттыруды ұйымдастырады;
белгiленген тәртiпте құрылыс саласында шетелдермен және халықаралық ұйымдармен ғылыми-техникалық және экономикалық әрiптестiктi жүзеге асырады, құрылыс қызметiндегi әрiптестiк бойынша ТМД-ға қатысушы-мемлекеттердiң Үкiметаралық кеңесiнiң жұмысына қатысады;
қоғамдық ұйымдармен бiрлесiп қызмет атқарады, олардың келiсiмi бойынша сәулет, қала құрылысы және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларында әлеуметтiк, экономикалық және техникалық саясаттарды жасауға тартады;
мобилизациялық дайындық және азаматтық қорғаныс жөнiндегi iс шаралардың кешенiн жоспарлы жүргiзудi жүзеге асырады.
III. Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй
және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң
негiзгi құқықтары

5. Минстрой Республики Казахстан в соответствии с возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
участвует в разработке проектов законодательных и нормативных актов по вопросам архитектуры, градостроительства, жилищной политики и коммунального хозяйства, развитию приоритетных направлений материально-технической базы строительства, промышленности строительных материалов, стройиндустрии, строительного машиностроения и жилищно-коммунального хозяйства;
обеспечивает разработку, принимает, издает и вводит в действие в установленном порядке государственные нормативы в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, а также нормативы по рациональному использованию и сохранности жилых домов и осуществляет контроль за правильностью их применения;
координирует работы всех субъектов строительной отрасли республики по вопросам технического нормирования в строительстве;
проводит экспертизу и согласование технических условий (ТУ) на строительные материалы, изделия и конструкции, разрабатываемых организациями, предприятиями и другими хозяйствующими субъектами республики;
подготавливает предложения по совершенствованию методических документов по оценке эффективности инвестиционных проектов;
принимает участие в разработке прогнозов социально-экономического развития Республики Казахстан в части развития материально-технической базы строительства, промышленности строительных материалов, стройиндустрии и жилищно-коммунального хозяйства;
разрабатывает основные положения государственной политики в области расселения, осуществляет меры по совершенствованию градостроительства, повышению качества архитектурно-планировочных и конструктивных решений зданий и сооружений; застройки городов и других поселений, принимает меры по сохранению исторического градостроительного населения, формирует полноценную сферу для жизнедеятельности населения;
организует и осуществляет совместно с местными органами архитектуры и градостроительства контроль за соблюдением норм и правил планировки и застройки городов и других населенных пунктов, установленного порядка реконструкции и модернизации зданий, использования территорий с особым режимом градостроительного регулирования, за рациональным использованием земель в городах и других поселениях и применяет установленные законодательством санкции;
организует ведение Государственного градостроительного кадастра по территории республики и его научно-методическое обеспечение;
разрабатывает и обеспечивает реализацию отраслевых научно-технических программ;
координирует деятельность государственных органов и строительных организаций по выполнению целевых инвестиционных программ в области строительства;
осуществляет координацию деятельности организаций и предприятий строительства, промышленности строительных материалов, стройиндустрии, строительного машиностроения и жилищно-коммунального хозяйства в пределах компетенции Минстроя Республики Казахстан;
устанавливает порядок проведения подрядных торгов на проектирование и строительство объектов, финансируемых за счет государственных средств и инвестиционных кредитов, предоставляемых под гарантии Республики Казахстан, участвует в организации их проведения;
осуществляет координацию и руководство деятельностью по оценке недвижимости в жилищной сфере;
проводит анализ ценообразования в строительстве, жилищно-коммунальном хозяйстве, разрабатывает методическую основу для формирования свободных (договорных) цен на строительную продукцию, устанавливает порядок определения сметной стоимости строительства;
подготавливает предложения по приватизации предприятий и организаций строительства, промышленности строительных материалов, жилищно-коммунального хозяйства;
обеспечивает реализацию отраслевой программы демонополизации, содействует развитию конкуренции между предприятиями, созданию рынка жилья, коммунальных услуг и товаров промышленности строительных материалов;
осуществляет руководство деятельностью подведомственных государственных предприятий, подготавливает в установленном порядке предложения по их созданию, реорганизации и ликвидации;
совместно с Государственным банком жилищного строительства Республики Казахстан организует и проводит жилищные лотереи и другие мероприятия по реализации Государственной программы новой жилищной политики и механизмов ее реализации;
принимает совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом решения о передаче для завершения строительства либо продажи не завершенных строительством домов, заказчиками которых являлись органы исполнительной власти, организации и учреждения, финансируемые из республиканского бюджета;
обеспечивает в установленном порядке государственное лицензирование видов деятельности, определенных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 1894 P951894_ "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. N 2201" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 41, ст. 515);
содействует организации сертификационных служб и выдачи в установленном порядке сертификатов на строительную продукцию;
организует государственный архитектурно-строительный контроль за качеством строительства, материалов, изделий и конструкций, применяемых при строительстве объектов;
обеспечивает проведение в установленном порядке государственной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований инвестиций (ТЭО), проектов на строительство, а также градостроительной документации;
осуществляет подготовку и реализацию, по согласованию с отраслевыми акционерными обществами, межрегиональных программ комплексного развития подрядных организаций, базы строительной индустрии, промышленности строительных материалов, строительного машиностроения, жилищно-коммунального хозяйства;
осуществляет методическое руководство в области проектирования, экспертизы проектов, инженерных изысканий, ценообразования и сметного дела в строительстве;
разрабатывает порядок утверждения технико-экономических обоснований (ТЭО), проектов на строительство и реконструкцию объектов, независимо от их назначения, осуществляемых за счет государственных инвестиций или с использованием иностранных кредитов под гарантии государства;
формирует направления проведения и обеспечивает организацию выполнения научно-исследовательских и проектно-изыскательских работ, финансируемых за счет средств республиканского бюджета, содействует внедрению результатов исследований и разработок в строительстве;
организует разработку и утверждает экспериментальные, типовые и базовые проектные решения на строительство объектов производственного и жилищно-коммунального назначения;
участвует в методическом обеспечении совершенствования организации и нормирования труда, разрабатывает и представляет Министерству труда Республики Казахстан тарифно-квалификационные характеристики по профессиям рабочих и должностных служащих, не вошедших в действующий тарифно-квалификационный справочник;
организует подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров для нужд строительства, промышленности строительных материалов, строительной индустрии, строительного машиностроения и жилищно-коммунального хозяйства;
осуществляет в установленном порядке научно-техническое и экономическое сотрудничество с зарубежными странами и международными организациями в области строительства, участвует в работе Межправительственного совета государств-участников СНГ по сотрудничеству в строительной деятельности;
сотрудничает с общественными объединениями, привлекает, с их согласия, к разработке социальной, экономической и технической политики в области архитектуры, градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства;
осуществляет планомерное проведение комплекса мероприятий по мобилизационной подготовке и гражданской обороне.
III. Основные права Министерства строительства,
жилья и застройки территорий Республики Казахстан

6. Қазақстан Республикасы Құрылысминiнiң:
өз құзыретi шегiнде нормативтiк ведомстволық актiлердi қабылдауға, құрылыс, сәулет, қала құрылысы және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық салаларында бұйрықтар шығаруға;
мемлекеттiк нормативтердi бекiтуге және қолданысқа енгiзуге және белгiленген тәртiпте құрылыс материалдарына, бұйымдарына және конструкцияларына техникалық шарттарды келiсуге;
белгiленген тәртiпте министрлiктер мен жергiлiктi атқару органдарының сәулет-қала құрылысы қызметтерi саласындағы нормативтiк актiлерге қайшы келетiн актiлер мен жекелеме шешiмдерiн тоқтату және жою жөнiнде ұсыныс енгiзуге, құрылыс, сәулет, қала құрылысы және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларында нормаларды, ережелердi және әдiстемелiк құжаттарды қолдану мәселелерi бойынша түсiнiк беруге және басқадай шешiмдер қабылдауға;
атқарушы өкiметтiң басқа органдары сәулет, қала құрылысы және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларында жасаған нормативтiк актiлердiң жобалары бойынша ұсыныс әзiрлеуге;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң келiсiмi бойынша өз құзыретiнiң шегiнде мақсатты бағдарламалар бойынша мемлекеттiк тапсырыс берушi болуға және олардың жүзеге асырылуын қамтамасыз етуге;
белгiленген тәртiпте құрылыс өнiмдерiн сертификациялау жөнiндегi сынақ лабораторияларын (орталықтарын) кредиттендiрудi жүзеге асыруға;
мемлекеттiк басқару органының функциясына сәйкес сәулет-қала құрылысын бақылау салаларында құрылыстың барлық сатыларында өнiм шығару кезiнде нормативтiк-техникалық және жобалау құжаттамалары талабының сақталуына бақылау жүргiзудi қамтамасыз етуге және аңғарылған кемшiлiк үшiн қажет болған жағдайларда заңда белгiленген санкция қолдануға құқы бар.
IҮ. Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй
және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң
қызметiн ұйымдастыру
7. Қазақстан Республикасының Құрылысминiн Қазақстан Республикасының Премьер-Министрiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын Министр басқарады.
Министрдiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын және қызметiнен босататын министрдiң орынбасарлары болады.
Министр:
саланың даму жағдайы, Президент пен Үкiметтiң заңдарының, актiлерiнiң орындалуы үшiн жауапкершiлiк жүктейдi;
Министрлiктiң қызметiне басшылық жасайды және Министрлiкке жүктелген тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етедi;
белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына Министрлiктiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша нормативтiк құқықтық актiлердiң жобасын енгiзедi;
Министрдiң орынбасарлары мен Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерiн бөледi;
атқару өкiметiнiң басқа органдарының басшыларымен бiрлескен нормативтiк құжаттар шығарады;
жұмысшылар саны мен еңбекақы төлеу қорының белгiленген шегiнде Министрлiктiң орталық аппаратының штаттық кестесiн, бөлiнген ассигнованиялар шегiнде оны ұстау шығынының сметасын, сондай-ақ Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ереженi бекiтедi;
белгiленген тәртiпте Министрлiктiң жүйесiне кiретiн ұйымдарды құрады, қайта құрады және жояды, олардың басшыларын тағайындайды және қызметiнен босатады;
белгiленген тәртiпте сәулет, қала құрылысы және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларында айрықша көзге түскен мамандарды құрметтi атақтар беруге және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларымен марапаттауға ұсынады.

6. Минстрой Республики Казахстан имеет право:
в пределах своей компетенции принимать нормативные ведомственные акты, издавать приказы в области строительства, архитектуры, градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства;
утверждать и вводить в действие государственные нормативы и согласовывать в установленном порядке технические условия на строительные материалы, изделия и конструкции;
вносить в установленном порядке предложения по приостановлению и отмене действия актов и отдельных решений министерств и местных исполнительных органов, противоречащих нормативным актам в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, давать разъяснения и принимать иные решения по вопросам применения норм, правил и методических документов в области строительства, архитектуры, градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства;
подготавливать предложения по проектам нормативных актов, разработанным другими органами исполнительной власти, в части архитектуры, градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства;
выступать по согласованию с Правительством Республики Казахстан в пределах своей компетенции государственным заказчиком по целевым программам и обеспечивать их реализацию;
осуществлять в установленном порядке аккредитацию испытательных лабораторий (центров) по сертификации строительной продукции;
обеспечивать проведение, в соответствии с функциями органа государственного управления в области архитектурно-градостроительного контроля, надзора за соблюдением требований нормативно-технической и проектной документации при выпуске продукции на всех стадиях строительства и применять в необходимых случаях установленные законодательством санкции за выявленные нарушения.
IV. Организация деятельности Министерства
строительства, жилья и застройки
территорий Республики Казахстан
7. Минстрой Республики Казахстан возглавляет Министр, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
Министр имеет заместителей, назначаемых и освобождаемых от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
Министр:
несет ответственность за состояние развития отрасли, выполнение законов, актов Президента и Правительства;
руководит деятельностью Министерства и обеспечивает выполнение возложенных на Министерство задач;
вносит в установленном порядке на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проекты нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Министерства;
распределяет обязанности заместителей Министра и руководителей структурных подразделений Министерства;
издает совместные нормативные документы с руководителями других органов исполнительной власти;
утверждает штатное расписание центрального аппарата Министерства в пределах установленных численности работников и фонда оплаты труда, смету расходов на его содержание в пределах выделяемых ассигнований, а также положения о структурных подразделениях Министерства;
в установленном порядке создает, реорганизует и ликвидирует организации, входящие в систему Министерства, назначает и освобождает от должности их руководителей;
представляет в установленном порядке особо отличившихся специалистов в области архитектуры, градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства к присвоению почетных званий и награждению государственными наградами Республики Казахстан.

8. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнде Министрлiктiң жанындағы консультативтiк-кеңесушiлiк орган болып табылатын алқа құрылады.
Алқаның жеке құрамын Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының iшiнен Министр бекiтедi, алқа мәжiлiсiнiң кезеңдiлiгi мен күн тәртiбiн Министр анықтайды.
Алқа өз мәжiлiстерiнде Қазақстан Республикасы Құрылысминiнiң қызметiндегi маңызды мәселелердi қарайды. Алқаның шешiмi хаттамалармен ресiмделедi және министрдiң бұйрығымен өмiрге енгiзiледi.
Алқаның мәжiлiстерiне қажет болған жағдайларда талқыланатын мәселелерге тiкелей қатынасы бар мемлекеттiк басқару органдарының, кәсiпорындардың және мекемелердiң басшылары, ғалымдар мен мамандар қатысады.
9. Құрылыс, сәулет, қала құрылысы, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларындағы проблемаларды талдау үшiн Қазақстан Республикасының Құрылысминiнде сәулет және қала құрылысы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық мәселелерi бойынша ғылыми-техникалық кеңес құрылады. Көрсетiлген кеңестiң жеке құрамы мен ол туралы ереженi Министр бекiтедi.
10. Қазақстан Республикасының Құрылысминi заңда белгiленген тәртiпте Министрлiктiң қызметiн қамтамасыз ету үшiн журналдар, газеттер және басқа бұқаралық ақпарат құралдарын шығаруға құқықты.

8. В Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан образуется коллегия, которая является консультативно-совещательным органом при Министерстве.
Персональный состав коллегии утверждается Министром из числа руководителей структурных подразделений Министерства, периодичность заседания коллегии и повестка дня определяются Министром.
Коллегия на своих заседаниях рассматривает важнейшие вопросы деятельности Минстроя Республики Казахстан. Решения коллегии оформляются протоколами и проводятся в жизнь приказами Министра.
В заседаниях коллегии в необходимых случаях участвуют руководители органов государственного управления, предприятий и учреждений, ученые и специалисты, имеющие непосредственное отношение к обсуждаемым вопросам.
9. Для анализа проблем в области строительства, архитектуры, градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства в Минстрое Республики Казахстан образуется научно-технический совет по вопросам архитектуры и градостроительства, строительства и коммунального хозяйства. Персональный состав указанного совета и положение о нем утверждаются Министром.
10. Минстрой Республики Казахстан вправе в установленном порядке учреждать журналы, газеты и другие средства массовой информации для обеспечения деятельности Министерства.