Көкшетау облысында "Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 10 сәуiр N 415
Көкшетау облысының ерекше экологиялық, тарихи, ғылыми, эстетикалық және рекреациялық құндылығы бар бiрегей табиғат кешендерiн сақтау және қалпына келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Көкшетау облысы әкiмiнiң, Қазақстан Республикасы Орман шаруашылығы комитетiнiң, Ғылым министрлiгiнiң - Ғылым академиясының Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетiнiң қарамағында "Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiн құру жөнiнде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, Экология және биоресурстар министрлiгiмен, Әдiлет министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiлген ұсынысы қабылдансын.
2. "Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiне Айыртау, Арықбалық және Зерендi аудандарының жер пайдаланушыларының жерлерiнен қосымшаға сәйкес жалпы көлемi 78561 гектар жер учаскесi тұрақты жер пайдалануға берiлсiн және олар "ұлттық табиғат парктерi ормандарының" қорғаныштық санатына жатқызылсын.
3. Көкшетау облысының әкiмi құрылатын "Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркi режимiн қамтамасыз ету үшiн оның сыртқы шекаралары бойымен негiзгi жер иеленушiлер мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерiн алмай, осы аймақтың аумағында аталған парктiң табиғат кешенiне терiс әсерiн тигiзетiн қызметке тыйым салатын қорғаныштық аймақтар орнатсын.
4. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жергiлiктi жерлерде құрылатын "Көкшетау" ұлттық табиғат паркi жерлерiнiң шекараларын орнатсын, осы парктiң тұрақты жер пайдалану құқығына ұсынылған жер учаскелерiне құжаттарды рәсiмдесiн.
5. Көкшетау облысы әкiмiнiң облыстық бюджет қаражаты есебiнен "Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң пайдалануына ауыл шаруашылығы кәсiпорындары жерлерiнiң бөлiгiн алып бергенi үшiн келтiрiлген зиянды оларға өтеу туралы 1994 жылғы 6 шiлдедегi N 129 шешiмi назарға алынсын.
6. Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетi:
ғылыми ұйымдармен бiрлесе отырып, аталған парктiң аумағын функциялық аймақтарға бөлудi техникалық-экономикалық негiздемемен белгiленген парк аумағындағы өзгерiстердi ескере отырып анықтасын;
республикалық бағыныстағы мемлекеттiк мекеме нысанында жедел басқару құқығы негiзiнде iс-әрекет ететiн, табиғат қорғау, ғылыми және мәдени-ағарту қызметiн жүзеге асыратын заңды ұйым ретiндегi "Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң жарғысын екi айлық мерзiм iшiнде бекiтсiн.

О создании государственного национального природного парка "Кокшетау" в Кокшетауской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 1996 г. N 415
В целях сохранения и восстановления уникальных природных комплексов Кокшетауской области, имеющих особую экологическую, историческую, научную, эстетическую и рекреационную ценность, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение акима Кокшетауской области, Комитета лесного хозяйства, Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан, согласованное с Министерством сельского хозяйства, Министерством финансов, Министерством экологии и биоресурсов, Министерством юстиции Республики Казахстан и Государственным комитетом Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, о создании в ведении Комитета лесного хозяйства Республики Казахстан государственного национального природного парка "Кокшетау".
2. Предоставить государственному национальному природному парку "Кокшетау" в постоянное землепользование земельные участки из земель землепользователей Айыртауского, Арыкбалыкского и Зерендинского районов общей площадью 78561 га согласно приложению и отнести их к категории защитности - "леса национальных природных парков".
3. Акиму Кокшетауской области для обеспечения режима создаваемого государственного национального природного парка "Кокшетау" установить вдоль его внешних границ без изъятия земельных участков у основных землевладельцев и землепользователей охранную зону с запрещением на территории этой зоны деятельности, отрицательно влияющей на природные комплексы указанного парка.
4. Государственному комитету по земельным отношениям и землеустройству Республики Казахстан в установленном порядке установить на местности границы земель организуемого национального природного парка "Кокшетау", оформив документ на земельные участки, предоставленные этому парку на праве постоянного землепользования.
5. Принять к сведению решение главы Кокшетауской областной администрации от 6 июля 1994 г. N 129 о компенсации убытков сельскохозяйственным предприятиям за изъятие части их земель в пользование государственному национальному природному парку "Кокшетау" за счет средств областного бюджета.
6. Комитету лесного хозяйства Республики Казахстан:
совместно с научными организациями уточнить функциональное зонирование территории указанного парка с учетом изменений в территории парка, определенное технико-экономическим обоснованием;
в двухмесячный срок утвердить Устав государственного национального природного парка "Кокшетау" как юридического лица, действующего на основе права оперативного управления в форме государственного учреждения республиканского подчинения, осуществляющего природоохранную, научную и культурно-просветительскую деятельность.

7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетi "Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң балансына орман шаруашылығы кәсiпорындарының оған берiлетiн негiзгi және айналым қорын белгiленген тәртiппен беретiн болсын.
8. "Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң негiзгi қызметiн қаржыландыру Қазақстан Республикасы Орман шаруашылығы комитетiнiң 1996 жылға арналған бюджетiндегi операциялық шығындар құрамында көзделген қаржылар есебiнен және соның шегiнде жүзеге
асырылсын. Келесi жылдарда қаржыландыру республикалық бюджеттен
белгiленген тәртiппен жүзеге асырылсын.
9. Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетi
"Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық паркiнiң құрылымы мен штатын
бекiтетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 10 сәуiрдегi
N 415 қаулысына
Қосымша
Жер учаскелерi алынатын және олардың тұрақты жер пайдалану
құқығы құрылатын "Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғат
паркiне берiлетiн Көкшетау облысы жер пайдаланушыларының
Тiзбесi
1. Жер учаскелерi алынатын жер пайдаланушылардың атауы
Жер учаскелерiнiң көлемi, гектар (оның iшiнде) (олардан)
2. Барлығы
3. Ауыл шаруашылығы алаптары
4. Егiстiк және тыңайған жер
5. Көп жылдық екпелер
6. Шабындық
7. Жайылым
8. Ормандар
9. Басқа жер алаптары
___________________________________________________________________
1                   | 2 |  3  |  4  |  5 |  6  |  7  |  8  | 9
___________________________________________________________________
Айыртау ауданы
Запастағы жерлер (Шалқар
көлi)                   3241                                    3241
"Айыртау" ұжымдық ауыл
шаруашылығы кәсiпорны    910   797   30             767          113
"Шалқар" ұжымдық ауыл
шаруашылығы кәсiпорны    561   516   69             447          45
Озерное орман шаруашылығы
өндiрiстiк кәсiпорны     1483                              1483
___________________________________________________________________-

7. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом и Комитету лесного хозяйства Республики Казахстан передать в установленном порядке на баланс государственного национального природного парка "Кокшетау" основные и оборотные фонды передаваемых ему лесохозяйственных предприятий.
8. Финансирование основной деятельности государственного национального природного парка "Кокшетау" осуществлять за счет и в пределах ассигнований, предусмотренных в бюджете на 1996 год в составе операционных расходов Комитета лесного хозяйства Республики Казахстан. В последующие годы финансирование осуществлять в установленном порядке из республиканского бюджета.
9. Комитету лесного хозяйства Республики Казахстан утвердить структуру и штаты государственного национального природного парка "Кокшетау".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 1996 г. N 415
П Е Р Е Ч Е Н Ь
землепользователей Кокшетауской области, от которых
земельные участки изымаются и право на постоянное
землепользование ими предоставляется создаваемому
государственному национальному природному парку
"Кокшетау"
---------------------------------------------------------------------
Наименование  !             Площадь земельных участков, га
землепользо-  !------------------------------------------------------
вателей, от   !всего!                в том числе
которых       !     !------------------------------------------------
изымаются     !     !сельско-!       из них           !леса  !прочие
земельные     !     !хозяйст-!------------------------!      !земель-
участки       !     !венные  !пашня!много-!сено-!паст-!      !ные
!     !угодья  !и за-!летние!косы !бища !      !угодья
!     !        !лежь !насаж-!     !     !      !
!     !        !     !дения !     !     !      !
--------------!-----!--------!-----!------!-----!-----!------!------
1       ! 2   !   3    !  4  !   5  !  6  !  7  !  8   ! 9
--------------------------------------------------------------------
Айыртауский район
Земли запаса
(оз. Шалкар)   3241                                            3241
Коллективное
сельскохозяй-
ственное
предприятие
"Айыртау"      910    797      30                 767          113
Коллективное
сельскохозяй-
ственное
предприятие
"Шалкарское"   561    516      69                 447          45
Озерное
лесохозяйственное
производственное
предприятие    1483                                     1483
_______________________________________________________________

Қорытынды              6195  1313  99             1214   1483  3399
Арықбалық ауданы
Арықбалық орман
шаруашылығы өндiрiстiк
кәсiпорны                16388 1876  230   75  1162  409  14228  284
Запастағы жерлер (Ақ көл) 1698                                  1698
(Байсары көлi)   409                                   409
(Имантау көлi)  5492   93                   93        5399
(Лобаново көлi)  423    5                    5         418
"Арықбалық" ұжымдық
кәсiпорны                  296  268                  268          28
"Златогорское" ұжымдық
кәсiпорны                  241  228                  228          13
"Имантау" ұжымдық ауыл
шаруашылығы кәсiпорны      466  365   21             344         101
"Лобаново" ұжымдық ауыл
шаруашылығы кәсiпорны      230  228                  228           2
"Шалқар" ұжымдық
кәсiпорны                  282   249                 249          33
Озерное орман шаруашылығы
өндiрiстiк кәсiпорны      7453  218   76    3  110   29    7024  211
______________________________________________________________-
Қорытынды           33378  3530  327  78  1272  1853  21252 8596
Зерендi ауданы
"Зерендi" акционерлiк
қоғамы                    371    292                 292          79
Запастағы жерлер
(Зерендi көлi)           1139     20                  20        1119
"Зерендi" орман
шаруашылығы өндiрiстiк
кәсiпорны                37441  2476  334   8  1997  137  33716  1249
Көкшетау балық заводының
Зерендi тоған шаруашылығы  10      8    8                           2
Зерендi селосы             27     15                  15          12
____________________________________________________________________
Қорытынды             38988   2811   342  8   1997  464  33716 2461
____________________________________________________________________
Барлығы              78561  7654   768  86  3269  3531 56451 14456

Итого     6195   1313     99                 1214  1483   3399
Арыкбалыкский район
Арыкбалыкское
лесохозяйственное
производственное
предприятие    16388  1876     230   75     1162  409   14228  284
Земли запаса
(оз.Белое)   1698                                            1698
(оз.Байсары) 409                                             409
(оз.Имантау) 5492   93                          93           5399
(оз.Лобаново)423    5                           5            418
Коллективное
предприятие
"Арыкбалык"    296    268                         268          28
Коллективное
предприятие
"Златогорское" 241    228                         228          13
Коллективное
сельскохозяй-
ственное
предприятие
"Имантау"      466    365      21                 344          101
Коллективное
сельскохозяй-
ственное
предприятие
"Лобаново"     230    228                         228          2
Коллективное
предприятие
"Шалкар"       282    249                         249          33
Озерное
лесохозяйственное
производственное
предприятие    7453   218      76    3      110   29    7024   211
_______________________________________________________________
Итого     33378  3530     327   78     1272  1853  21252  8596
Зерендинский район
Акционерное
общество
"Зерендинское" 371    292                         292          79
Земли запаса
(оз.Зерен-
динское)    1139   20                          20           1119
Зерендинское
лесохозяйственное
производственное
предприятие    37441  2476     334   8      1997  137   33716  1249
Зерендинское
прудовое хозяйство
Кокшетауского
рыбзавода      10     8        8                               2
с. Зеренда     27     15                          15           12
_______________________________________________________________
Итого     38988  2811     342   8      1997  464   33716  2461
_______________________________________________________________
ВСЕГО     78561  7654     768   86     3269  3531  56451  14456