Талдықорған облысында "Алтынемел" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiн ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 10 сәуiр N 416
Бiрегей табиғат кешендерiн, өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiнiң сирек, жойылып бара жатқан және ерекше құнды түрлерiн сақтау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң және Талдықорған облысы әкiмiнiң Талдықорған облысының аумағында Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң қарамағында "Алтынемел" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiн ұйымдастыру жөнiнде Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгiмен - Ғылым академиясымен, басқа мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен және өзге де орталық, жергiлiктi атқарушы органдармен келiсiлген ұсынысы қабылдансын.
2. "Алтынемел" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiне тұрақты жер пайдалануға Кербұлақ ауданының жер пайдаланушыларының жерлерiнен 1-қосымшаға сәйкес жалпы көлемi 209553 гектар учаске берiлсiн.
3. Талдықорған облысының әкiмi "Алтынемел" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң қызметiн қамтамасыз ету мақсатында, осы парктi құрудың техникалық-экономикалық негiздемесiнде көзделген оның аумақтарын аймақтарға бөлуге орай, 2-қосымшаға сәйкес Кербұлақ және Панфилов аудандарының аралас жер пайдаланушыларының жер учаскелерiн паркке мақсатты түрде шектеп пайдалану құқығын беру жөнiндегi мәселенi қарайтын болсын.
"Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 22 желтоқсанындағы Заң күшi бар N 2717 U952717_ Жарлығына сәйкес парктiң жер пайдаланушы мүддесi қозғалған әрбiр ұйымдары бойынша тиiстi сервитуттарды әзiрлеп, бекiтсiн.
4. Қазақстан Республикасының Экономика және биоресурстар министрлiгi, Талдықорған облысының әкiмi республикалық бағыныстағы мемлекеттiк мекеме нысанында жедел басқару құқығы негiзiнде iс-әрекет ететiн, табиғат қорғау, ғылыми және мәдени-ағарту қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлға ретiнде "Алтынемел" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң жарғысын әзiрлеп, белгiленген тәртiппен бекiтетiн болсын. Парктiң табиғи кешендерiн сақтау жөнiндегi қажеттi режимдi, сондай-ақ сервитуттар шартымен аралас жер пайдаланушылардың жер учаскелерiн пайдалану тәртiбiн белгiлесiн.
5. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жергiлiктi жерлерде құрылатын мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң шекараларын белгiленген тәртiппен орнатсын, осы парктiң тұрақты жер пайдалану құқығына ұсынылған жер учаскелерiне құжаттарды рәсiмдесiн.

Об организации государственного национального природного парка "Алтын-Эмель" в Талдыкорганской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 1996 г. N 416
В целях сохранения уникальных природных комплексов, редких, исчезающих и особо ценных видов флоры и фауны Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан и акима Талдыкорганской области, согласованное с Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан, другими заинтересованными министерствами, государственными комитетами и иными центральными и местными исполнительными органами, об организации в ведении Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан государственного национального природного парка "Алтын-Эмель" на территории Талдыкорганской области.
2. Предоставить государственному национальному природному парку "Алтын-Эмель" в постоянное землепользование участки из земель землепользователей Кербулакского района общей площадью 209553 га согласно приложению 1.
3. Акиму Талдыкорганской области, в целях обеспечения деятельности государственного национального природного парка "Алтын-Эмель" в соответствии с зонированием его территории, предусмотренным технико-экономическим обоснованием создания этого парка, рассмотреть вопрос о предоставлении парку права ограниченного целевого пользования земельными участками смежных землепользователей Кербулакского и Панфиловского районов согласно приложению 2.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 22 декабря 1995 г. N 2717 U952717_ "О земле" разработать и утвердить соответствующие сервитуты по каждому затрагиваемому организацией парка землепользователю.
4. Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан, акиму Талдыкорганской области разработать и в установленном порядке утвердить устав государственного национального природного парка "Алтын-Эмель", как юридического лица, действующего на основе права оперативного управления в форме государственного учреждения республиканского подчинения, осуществляющего природоохранную, научную и культурно-просветительскую деятельность. Определить необходимый режим по сохранению природных комплексов парка, а также порядок пользования земельными участками смежных землепользователей на условиях сервитутов.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству в установленном порядке установить на местности границы земель организуемого государственного национального природного парка, оформив документ на земельные участки, предоставленные этому парку на праве постоянного землепользования.

6. "Алтынемел" мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiн 1996 жылдан бастап ұстауға кететiн шығындарды қаржыландыру Қазақстан Республикасының экология және биоресурстар министрлiгiне республикалық бюджетте көзделген қаржылар есебiнен және соның
шегiнде жүргiзiлсiн.
7. "Қапшағай мемлекеттiк аңшылық-қорық шаруашылығын ұйымдастыру
туралы" Қазақ КСР Министрлер Кеңесiнiң 1982 жылғы 9 желтоқсандағы
N 465 қаулысының (ҚазССР ҚЖ, 1982 ж., N 246 102-бап) күшi жойылған деп
танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 10 сәуiрдегi
N 416 қаулысына
1  Қосымша
Ұйымдастырылатын "Алтынемел" мемлекеттiк ұлттық
табиғат паркiне жер учаскелерi берiлетiн Кербұлақ
ауданы жер пайдаланушыларының
Тiзбесi
1. Жер учаскелерi алып қойылатын жер пайдаланушылардың атауы
Тұрақты жер пайдалануға берiлетiн жер учаскелерiнiң аумағы,
гектар (оның iшiнде)
2. Барлығы
3. Егiстiк
4. Көп жылдық екпе ағаштар (бақшалар)
5. Пiшендiктер
6. Жайылымдар
7. Сүрекбұтақты екпе ағаштары
8. Басқа да жер алаптары
___________________________________________________________________
1          |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8
___________________________________________________________________
"Басши" ұжымдық ауыл
шаруашылығы кәсiпорны    186747 2230   45  1002  167334  6849  9287
Қапшағай мемлекеттiк
аңшылық-қорық шаруашылығы 22806   -     -    -    9383    -    13423
оның iшiнде:
Алматы мемлекеттiк
қорығының бұрынғы
учаскесi                  18306   -     -    -   9383     -   8923
Малды жартылай ерiктi
ұстау жөнiндегi
питомник (құландық)       4500    -     -    -    -      -   4500
_________________________________________________________________
Барлығы             209553   2230   45  1002  176717 6849 22710
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 10 сәуiрдегi
N 416 қаулысына
2  Қосымша
Ұйымдастырылатын "Алтынемел" мемлекеттiк ұлттық табиғат
паркiнiң аумағын аймаққа бөлуге сәйкес жер учаскелерiнде
түрлi дәрежедегi шаруашылық қызметтерiнiң шектелуi
көзделген Кербұлақ және Панфилов аудандары жер
пайдаланушыларының
Тiзбесi
1. Жер учаскелерi сервитуттар шартымен пайдаланылуы мүмкiн
жер пайдаланушылар атауы
Жер учаскелерiнiң аумағы, гектар (оның iшiнде)
2. Барлығы
3. Ауыл шаруашылығы алаптары
4. Басқа да жер алаптары
___________________________________________________________________

6. Финансирование расходов на содержание государственного национального природного парка "Алтын-Эмель" начиная с 1996 года производить за счет и в пределах ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
7. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 9 декабря 1982 г. N 465 "Об организации Капчагайского государственного охотничье-заповедного хозяйства" (СП КазССР, 1982 г., N 24, ст. 102).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 1996 г. N 416
П Е Р Е Ч Е Н Ь
землепользователей Кербулакского района, земельные
участки которых предоставляются организуемому
государственного национальному природному парку
"Алтын-Эмель"
----------------------------------------------------------------------
Наименование       ! Площадь земельных участков, предоставляемых
землепользователей,!      в постоянное землепользование, га
от которых изымает-!-------------------------------------------------
ся земельный       !всего!           в том числе:
участок            !     !-------------------------------------------
!     !пашня!много-!сеноко-!пастби-!древес-!прочие
!     !     !летние!сы     !ща     !но-кус-!земель-
!     !     !насаж-!       !       !тарнико!ные
!     !     !дения !       !       !вые на-!угодья
!     !     !(сады)!       !       !сажде- !
!     !     !      !       !       !ния    !
-------------------!-----!-----!------!-------!-------!-------!------
Коллективное
сельскохозяйственное
предприятие "Басчи" 186747 2230   45    1002    167334  6849   9287
Капчагайское
государственное
охотничье-
заповедное
хозяйство           22806   -     -       -     9383      -    13423
в том числе:
бывший участок
Алматинского
госзаповедника      18306   -     -       -     9383      -    8923
питомник по
полувольному
содержанию
животных
(куланарий)         4500    -     -       -      -        -    4500
____________________________________________________________________
ИТОГО     209553 2230   45    1002    176717  6849   22710
Приложение 2
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 1996 г. N 416
П Е Р Е Ч Е Н Ь
землепользователей Кербулакского и Панфиловского
районов, на земельных участках которых согласно
зонированию территории организуемого государственного
национального природного парка "Алтын-Эмель"
предусматриваются ограничения хозяйственной
деятельности различной степени
--------------------------------------------------------------------
Наименование землепользователей,!  Площадь земельных участков, га
земельные участки которых могут !-----------------------------------
использоваться на условиях      !  всего  !    в том числе
сервитутов              !         !-------------------------
!         !сельскохозяй-! прочие
!         !ственные     ! земельные
!         !угодья       ! угодья
--------------------------------------------------------------------

1                   |      2    |      3    |    4
___________________________________________________________________
Кербұлақ ауданы
"Қарашоқ" ұжымдық ауыл шаруашылығы
кәсiпорны                            16000       13600      2400
Аманкелдi атындағы ұжымшар           37000       20000     17000
Шоқан атындағы ұжымшар               14880       13392      1488
Өмiрбековтiң шаруа қожалығы           2400        2400        -
"Қазгидрометтiң" метобекетi             4          -          4
Әл-Фараби атындағы Қазақ
мемлекеттiк ұлттық университетi         20         -         20
Басши ауылдық (селолық) округi
әкiмiнiң қарамағындағы елдi
мекендердiң жерлерi                  27103       26638       465
Панфилов орман-аңшылық
кәсiпорнының жерлерiндегi ұзақ
мерзiмге пайдаланудағы "Басши"
ұжымдық ауыл шаруашылығы
кәсiпорнының жерлерi                  8267        3603      4664
_________________________________________________________________
Аудан бойынша қорытындысы        105674       79633     26041
Панфилов ауданы
"Айдарлы" ұжымшары                   65400        48380     17020
оның iшiнде:
Панфилов орман-аңшылық кәсiпорнының
жерлерiндегi ұзақ мерзiмге
пайдаланудағы                        34739        27798     6941
"Қоңырөлең" агроөнеркәсiптiк
кооперативтiк кәсiпорны              79000        63200     15800
_________________________________________________________________
Аудан бойынша қорытындысы      144400        111580    32820
_________________________________________________________________
Облыс бойынша барлығы          250074        191213    58861

1                   !     2   !      3      !      4
--------------------------------------------------------------------
Кербулакский район
Коллективное сельскохозяйственное
предприятие "Карачок"              16000       13600        2400
Колхоз имени Амангельды            37000       20000       17000
Колхоз имени Чокана                14880       13392        1488
Крестьянское хозяйство Омирбекова   2400        2400         -
Метеопосты Казгидромета                4          -            4
Казахский государственный
национальный университет
имени Аль-Фараби                      20          -           20
Земли населенных пунктов,
находящиеся в ведении акима
Басчийского аульного
(сельского) округа                 27103       26638         465
Долгосрочное пользование
коллективного сельскохозяйственного
предприятия "Басчи" на землях
Панфиловского лесоохотничьего
предприятия                         8267        3603        4664
_______________________________________________________________
Итого по району             105674       79633       26041
Панфиловский район
Колхоз "Айдарлы"                   65400       48380       17020
в том числе долгосрочное
пользование на землях
Панфиловского лесоохотничьего
предприятия                   34739       27798        6941
Агропромышленное кооперативное
предприятие "Коныролен"            79000       63200       15800
_______________________________________________________________
Итого по району              144400      111580       32820
Всего по области             250074      191213       58861