Тұрғын үй жағдайын жақсартуға мұқтаж мемлекеттiк қызметшiлерге жеке тұрғын үй салу үшiн жер учаскелерiн берудiң тәртiбi мен шарттары жөнiндегi Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 7 маусым N 720. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 сәуірдегі № 202 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.04.2025 № 202 қаулысымен.
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 маусымдағы Заңының 24-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.09.29. N 964 қаулысымен.
1. Тұрғын үй жағдайын жақсартуға мұқтаж мемлекеттiк қызметшiлерге жеке тұрғын үй салу үшiн жер учаскелерiн берудiң тәртiбi мен шарттары жөнiндегi қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Облыстардың және Ақмола мен Алматы қалаларының әкiмдерi жеке тұрғын үй салу көзделген жалпы жер массивiнен тұрғын үй жағдайын жақсартуға мұқтаж мемлекеттiк қызметшiлер үшiн жеке тұрғын үй салуға аумақтарды қалдыруды қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 7 маусымдағы
N 720 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Тұрғын үй жағдайын жақсартуға мұқтаж мемлекеттiк
қызметшiлерге жеке тұрғын үй салу үшiн жер учаскелерiн
берудiң тәртiбi мен шарттары жөнiндегi
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже тұрғын үй жағдайын жақсартуға мұқтаж мемлекеттiк қызметшiлер үшiн жеке тұрғын үй салуға жер учаскелерiн берудiң тәртiбi мен шарттарын айқындайды.
2. Мемлекеттiк қызметшiлерге бөлу үшiн көзделiп жеке тұрғын үй салуға қалдырылған аумақтар тиiстi қала құрылысы құжаттамасының негiзiнде, ереже бойынша, бiрыңғай массивпен белгiленедi.
Мемлекеттiк қызметшiлерге жеке тұрғын үй салу үшiн жер учаскелерiн беру басым тәртiппен жүзеге асырылады.
3. Тұрғын үй жағдайын жақсартуға мұқтаж мемлекеттiк қызметшiлерге жеке тұрғын үй құрылысын салу үшiн жер учаскесi 0,10 гектар көлемде тегiн берiледi.
Белгiленген нормадан жоғары көлемде жер учаскесiн беру қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жалпы негiзде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.09.29. N 964 қаулысымен.

Об утверждении Положения о порядке и условиях предоставления государственным служащим, нуждающимся в улучшении жилищных условий, земельных участков для индивидуального жилищного строительства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 1996 г. N 720. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2025 года № 202.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.04.2025 № 202.
В соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе" Правительство Республики Казахстан постановляет: <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 сентября 2005 г. N 964 .
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке и условиях предоставления государственным служащим, нуждающимся в улучшении жилищных условий, земельных участков для индивидуального жилищного строительства.
2. Акимам областей и городов Акмолы и Алматы обеспечить резервирование территории под строительство индивидуальных жилых домов для государственных служащих, нуждающихся в улучшении жилищных условий, из общего массива земель, предусмотренных под индивидуальное жилищное строительство.
Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 июня 1996 г. N 720
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке и условиях предоставления государственным
служащим, нуждающимся в улучшении жилищных
условий, земельных участков для индивидуального
жилищного строительства
1. Настоящее Положение устанавливает порядок и условия предоставления земельных участков под индивидуальное жилищное строительство для государственных служащих, нуждающихся в улучшении жилищных условий.
2. Территория, резервируемая под индивидуальное жилищное строительство, намечаемая для выделения государственным служащим, определяется на основе соответствующей градостроительной документации, как правило, единым массивом.
Предоставление земельных участков для индивидуального жилищного строительства государственным служащим осуществляется в приоритетном порядке.
3. Для индивидуального жилищного строительства государственным служащим, нуждающимся в улучшении жилищных условий, земельный участок предоставляется в размере 0,10 га бесплатно.
Предоставление земельного участка, размеры которого превышают установленную норму, осуществляется на общих основаниях в соответствии с действующим законодательством. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 сентября 2005 г. N 964 .

4. Мемлекеттiк қызметшi жер учаскесiн алу үшiн тиiстi жергiлiктi атқарушы органға немесе қызметшi өзi кәсiптiк қызметiн атқаратын аппараттағы мемлекеттiк органға өтiнiш бередi.
Жер учаскесiн алу үшiн соңғы ретте мемлекеттiк орган тиiстi атқарушы органға кепiлдеме жiбередi.
Өтiнiш пен кепiлдемемен бiрге мыналар:
мемлекеттiк қызметшiде жеке тұрғын үй салуға құқық беретiн жер учаскесiнiң болуы немесе жоқтығы туралы анықтама (оны 7 күндiк мерзiмде жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аудандық (қалалық) комитет бередi);
мемлекеттiк қызметшiде жеке меншiк үй құрылысының болуы немесе жоқтығы туралы анықтама (оны 7 күндiк мерзiмде жылжымайтын мүлiктi тiркеудi жүзеге асыратын орган бередi) қоса берiледi.
Мемлекеттiк қызметшiнiң өтiнiшiнде мыналар болуы тиiс:
фамилиясы, аты, тегi;
тұрақты тұратын жерi;
сұралып отырған жер учаскесiнiң орналасуға қолайлы орны (елдi мекен және оның ауданы, көшесi, квартал номерi және басқалары);
жер учаскесiнiң сұралған көлемi;
жеке құрылыс салушының тұрақты тұратын жерiнен басқа жерден жеке тұрғын үй салуға құқық беретiн жер учаскесiнiң болуы туралы мәлiмет (жер учаскесiнiң орналасқан мекен-жайымен көлемi, осы учаскенi берушi органның атауы, күнi және шешiмiнiң номерi).
5. Тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмi осы мәселе бойынша шешiм жобасын әзiрлеу үшiн жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аумақтық органға өтiнiш немесе кепiлдеме жiбередi.
Жер учаскесiн беру жөнiндегi шешiм жобасында мыналар:
мемлекеттiк қызметшiнiң фамилиясы, аты, тегi және жұмыс орны;
жер учаскесiнiң мақсатты пайдаланылуы;
жер учаскесiнiң аумағы және оның орналасқан жерiнiң сипаттамасы (елдi мекен және оның ауданы, көшесi, квартал номерi және т.б.);
жер учаскесi алынатын мемлекеттiк жер пайдаланушы атауы;
жергiлiктi атқарушы органның бөлiп берiлген учаскеде орналасқан жылжымайтын мүлiктi бұзу (көшiру) бөлiгiндегi мiндеттемесi;
жасыл өскiндердi, жер асты коммуникациялары мен көркейту жөнiндегi ғимараттарды сақтау шарты;
басқа да шарттар болуы тиiс.
6. Жер учаскесiн беру жөнiндегi әкiм шешiмiнiң жобасы (қорытынды жасау ретiнде) жер учаскесi алынғалы отырған мемлекеттiк жер пайдаланушымен, жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аумақтық органмен, жергiлiктi экология және биоресурстар, сәулет және қала құрылысы, санитарлық-эпидемиялық қызмет, өрттен қорғау органдарымен (қажет болған жағдайда мүдделерi жер бөлiп беру көзделiп отырған басқа да ұйымдармен және мекемелермен) келiсiледi және тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмiнiң бекiтуiне енгiзiледi.

4. Для получения земельного участка государственный служащий подает заявление в соответствующий местный исполнительный орган или в государственный орган, в аппарате которого служащий осуществляет профессиональную деятельность.
В последнем случае государственный орган для получения земельного участка направляет ходатайство в соответствующий местный исполнительный орган.
К заявлению и ходатайству прилагаются:
справка о наличии или отсутствии у государственного служащего земельных участков, права на которые были предоставлены для индивидуального жилищного строительства (выдается в 7-дневный срок районным (городским) комитетом но земельным отношениям и землеустройству);
справка о наличии или отсутствии у государственного служащего частного домостроения (выдается в 7-дневный срок органом, осуществляющим регистрацию недвижимости).
В заявлении государственного служащего отражаются:
фамилия, имя, отчество;
место постоянного жительства;
желательное место расположения испрашиваемого земельного участка (населенный пункт и его район, улица, номер квартала и другое);
испрашиваемый размер земельного участка;
сведения о наличии земельных участков, права на которые были предоставлены для индивидуального жилищного строительства не по месту постоянного жительства индивидуального застройщика (адрес нахождения и размеры земельных участков, наименование органа, предоставившего эти участки, дата и номер решения).
5. Аким соответствующей административно-территориальной единицы направляет заявление или ходатайство территориальному органу по земельным отношениям и землеустройству для подготовки проекта решения по данному вопросу.
Проект решения о предоставлении земельного участка должен содержать:
фамилию, имя, отчество и место работы государственного служащего;
целевое назначение земельного участка;
площадь земельного участка и описание его местоположения (населенный пункт и его район, улица, номер квартала и т. д.);
наименование государственного землепользователя, у которого производится изъятие земельного участка;
обязательства местного исполнительного органа в части сноса (переноса) находящейся на отводимом участке недвижимости;
условия сохранения зеленых насаждений, подземных коммуникаций и сооружений по благоустройству;
прочие условия.
6. Проект решения акима о предоставлении земельного участка согласовывается (в виде заключения) с государственным землепользователем, у которого намечается изъятие земельного участка, территориальным органом по земельным отношениям и землеустройству, местными органами экологии и биоресурсов, архитектуры и градостроительства, санитарно-эпидемиологической службы, пожарной охраны (при необходимости - с другими организациями и учреждениями, интересы которых затрагиваются намечаемым отводом земель) и вносится на утверждение акиму соответствующей административно-территориальной единицы.

7. Тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмi 10 күндiк мерзiмде мемлекеттiк қызметшiге жер учаскесiн беру жөнiнде шешiм қабылдайды.
Мемлекеттiк қызметшiге жер учаскесiн беруден бас тартқан жағдайда оған бас тарту себебiнiң негiздемесiмен жазбаша хат тапсырылады.
8. Жеке тұрғын үй салу үшiн мемлекеттiк қызметшiге жер учаскесiн беру жөнiндегi тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмiнiң шешiмi жер учаскесiнiң шекарасын белгiлеу бойынша жерге орналастыру iсiн толтыруға және жер учаскесiне тиiстi құжаттарды хаттауға негiз болады.
9. Жеке тұрғын үй салуға жер учаскесiн алу үшiн мемлекеттiк қызметшiге қажеттi барлық құжаттар мен мәлiметтер, сондай-ақ жер учаскесiне меншiк құқығын беретiн акттi әзiрлеу мен беру тегiн жүргiзiледi.

7. Аким соответствующей административно-территориальной единицы в 10-дневный срок принимает решение по предоставлению государственному служащему земельного участка.
В случае отказа в предоставлении земельного участка государственному служащему вручается уведомление с обоснованием причин отказа.
8. Решение акима соответствующей административно- территориальной единицы о предоставлении земельного участка государственному служащему для индивидуального жилищного строительства является основанием для составления землеустроительного дела по установлению границ земельного участка и оформлению соответствующих документов на земельный участок.
9. Все документы и сведения, необходимые государственному служащему для получения участка под индивидуальное жилищное строительство, а также изготовление и выдача акта на право собственности на земельный участок осуществляются бесплатно.