Баға түзудегi бағаның өсуi мен мониторинг белгiлеудiң негiздiлiгiне бақылау жасауды күшейту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 17 шiлдедегі N 910 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 наурыздағы N 258 қаулысымен.
Баға түзудегi бағаның өсуi мен мониторинг белгiлеудiң негiздiлiгiне талдау және бақылау жасауды күшейту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi Қаулы Етедi:
1. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мәлiметтер жинау мен өңдеу жөнiндегi:
монополиялы өндiрiлетiн тауарларға (жұмыстар, қызмет көрсетулер) баға белгiлеу туралы;
шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң мемлекеттiк аталымды тiркелiмiне - табиғи монополистер мен Шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген мемлекеттiк органдар мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлер - монополистер өндiретiн тауарларға (жұмыстар, қызмет көрсетулер) жұмсалған шығындар құрамы туралы жұмыстарды Статистикалық жұмыстар регламентiне енгiзсiн;
2. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
1996 жылдың 1 тамызына дейiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлер - монополистер, сондай-ақ баға деңгейi мен шығындардың өзгеруiн байқау қажет олар өндiретiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) тiзбесiн айқындасын;
алдағы жылға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң экономикалық саясат жөнiндегi Мәлiмдемесiн әзiрлеу үшiн жыл сайын 10 желтоқсанға дейiн кәсiпорындар - табиғи монополистер өнiмдерiнiң бағасын өзгертудiң болжамды индекстерiн Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне ұсынсын;
Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп тоқсан сайын монополиялы өндiрiлетiн тауарларға (жұмыстар, қызмет көрсетулер) белгiленген баға өткiзiлген мониторинг негiзiнде монополиялық рыноктардағы бағаның өзгергенi жөнiндегi талдамалық баға мәлiметтерiн Үкiметке ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1997 жылға арналған бюджет әзiрлеген кезде:
Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне кәсiпорындар-монополистердiң нақты шығындарына бақылау жасауды күшейту үшiн 35 адам;
Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне монополиялы өндiрiлетiн тауарларға (жұмыстар, қызмет көрсетулер) белгiленген бағалар мен шығындар туралы мәлiметтер жинау жөнiндегi жұмыстарды орындауға штат санын көбейту және тиiстi қаражаттар бөлу жөнiндегi мәселелердi қарасын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң орынбасары

О мерах по усилению контроля за обоснованностью роста цен и установлению мониторинга в ценообразовании
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 1996 г. N 910. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258
В целях усиления анализа и контроля за обоснованностью роста цен и установления мониторинга в ценообразовании Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу включить в Регламент статистических работ работы по сбору и обработке данных:
о ценах на монопольно производимые товары (работы, услуги);
о составе затрат на производимые государственными органами и хозяйствующими субъектами - монополистами, включенными в Государственный поименный регистр хозяйствующих субъектов - естественных монополистов и Государственный реестр хозяйствующих субъектов-монополистов, товары (работы, услуги).
2. Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике:
до 1 августа 1996 года определить перечень хозяйствующих субъектов - монополистов, а также производимых ими товаров (работ, услуг), по которым необходимо вести наблюдение за изменением уровня цен и затрат;
ежегодно до 10 декабря представлять Министерству экономики Республики Казахстан прогнозные индексы изменения цен на продукцию предприятий - естественных монополистов на предстоящий год для подготовки Заявления Правительства Республики Казахстан об экономической политике;
совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу ежеквартально представлять Правительству аналитические ценовые сводки об изменении цен на монопольных рынках на основе проводимого мониторинга цен на монопольно производимые товары (работы, услуги).
3. Министерству финансов Республики Казахстан при разработке проекта бюджета на 1997 год рассмотреть вопрос об увеличении штатной численности и выделении соответствующих ассигнований:
Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике в количестве 35 единиц для усиления контроля за фактическими затратами предприятий - монополистов;
Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу на выполнение работ по сбору данных о ценах и затратах на монопольно производимые товары (работы, услуги).
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан