О Государственной регулирующей комиссии в электроэнергетике
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 1996 г. N 929. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258
В целях обеспечения государственного контроля и регулирования за ценообразованием на электрическую и тепловую энергию (мощность), создания условий для конкуренции энергопроизводителей и в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 г. N 2724 U952724_  "Об электроэнергетике" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить состав Государственной регулирующей комиссии в электроэнергетике Республики Казахстан согласно приложению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Государственной регулирующей комиссии в электроэнергетике.
3. Определить рабочим органом Государственной регулирующей комиссии в электроэнергетике Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 июля 1996 г. N 929
С О С Т А В
Государственной регулирующей комиссии
в электроэнергетике
Сноска. Состав комиссии изменен - постановлениями Правительства РК от 17 июня 1997 г. N 981 ; от 15 апреля 1998 г. N 338 .
Оразбаев Б.Е.     - заместитель Министра (вице-Министра)
энергетики, индустрии и торговли Республики
Казахстан, заместителем председателя
Комиссии
Абыканов У.А      - заместитель начальника Управления развития
инфраструктуры Департамента стратегического
планирования Агентства по стратегическому
планированию и реформам Республики
Казахстан
Алияров К.К.      - директор КазНИИ энергетики
Мухамедиев К.Ш.   - заместитель начальника Управления
государственной политики общенационального
развития Агентства по стратегическому
планированию и реформам Республики
Казахстан
Наурызбаев А.К.  - вице-президент акционерного общества
открытого типа "KEGOC"
Трофимов Г.Г.    - главный инженер Республиканского центра
всемирной экономической деятельности в
энергетике
Утепов Э.К.      - заместитель Директора Департамента
государственного имущества и приватизации
Министерства финансов Республики Казахстан
Садвокасов Э.М.  - начальник Управления экономической
политики Министерства транспорта и
коммуникации Республики Казакстан;
Радостовец Н.В.  - Председатель Комитета по ценовой и
антимонопольной политике Агентства по
стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан, председателем Комиссии
Руденко Ю.С.     - начальник Управления материального
производства Министерства финансов Республики
Казахстан
Попандопуло Е.Н. - начальник Управления регулирования
естественных монополий Комитета по ценовой и
антимонопольной политике Агентства по
стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
Тиесов С. А.    - Директор Департамента электроэнергетики
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
Ваисов М.К.     - заместитель Министра (вице-Министра)
юстиции Республики Казахстан
Жумабеков Е.М.  - начальник Республиканского управления
энергетического надзора Министерства
энергетики и природных ресурсов
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июля 1996 г. N 929
П О Л О Ж Е Н И Е
о Государственной регулирующей комиссии
в электроэнергетике
I. Общие положения
1. Государственная регулирующая комиссия в электроэнергетике (далее - Комиссия) создается при Правительстве Республики Казахстан как консультативно-совещательный орган в целях разработки предложений по:
формированию обоснованных цен, созданию механизма согласования экономических интересов энергопроизводящих, энергоснабжающих организаций и потребителей электрической энергии;
обеспечению конкурентной среды в электроэнергетическом комплексе для повышения эффективности его функционирования и поддержания тарифов на социально-приемлемом уровне;
защите интересов потребителей энергии от монопольного повышения цен (тарифов) на электрическую и тепловую энергию.

Электр энергетикасындағы мемлекеттiк реттеушi комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 25 шiлдедегі N 929 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 наурыздағы N 258 қаулысымен.
Электр және жылу энергияларына (қуатына) баға белгiленуiне мемлекеттiк бақылау мен реттеудi қамтамасыз ету, энергия өндiрушiлердiң бәсекелестiгiне жағдайлар туғызу мақсатында және "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2724 Заң күшi бар Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi Қаулы Етедi:
1. Қазақстан Республикасының электр энергетикасындағы мемлекеттiк реттеушi комиссияның құрамы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Электр энергетикасындағы мемлекеттiк реттеушi комиссия туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi электр энергетикасындағы мемлекеттiк реттеушi комиссияның жұмыс органы болып белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы "25" шiлдедегi
N 929 қаулысына
қосымша
Электр энергетикасындағы мемлекеттiк реттеушi комиссияның
ҚҰРАМЫ
Радостовец Н.В.    - Қазақстан Республикасы Стратегиялық
жоспарлау және реформалар жөнiндегi
агенттiгiнiң Баға және монополияға қарсы
саясат жөнiндегi комитетiнiң төрағасы,
Комиссия төрағасы
Оразбаев Б.Е.      - Қазақстан Республикасының Энергетика,
индустрия және сауда министрiнiң
орынбасары (вице-министрi), Комиссия
төрағасының орынбасары
Уәйiсов М.К.       - Қазақстан Республикасы Әдiлет
министрiнiң орынбасары (вице-министр)
Попандопуло Е.Н.   - Қазақстан Республикасы Стратегиялық
жоспарлау және реформалар жөнiндегi
агенттiгiнiң Баға және монополияға қарсы
саясат жөнiндегi комитетiнiң табиғи
монополияларды реттеу басқармасының
бастығы
Руденко Ю.С.       - Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгi материалдық өндiрiс
басқармасының бастығы
Әбiқанов Ө.Ә.      - Қазақстан Республикасы Стратегиялық
жоспарлау және реформалар жөнiндегi
агенттiгiнiң Стратегиялық жоспарлау
департаментiнiң инфрақұрылымды дамыту
басқармасы бастығының орынбасары
Әлияров К.К.       - Энергетика ҚазҒЗИ директоры
Мұхамедиев Қ.Ш.    - Қазақстан Республикасы Стратегиялық
жоспарлау және реформалар жөнiндегi
агенттiгiнiң жалпыұлттық дамудың
мемлекеттiк саясаты басқармасы
бастығының орынбасары
Наурызбаев А.К.    - "KEGOC" ашық үлгiдегi акционерлiк
қоғамының вице-президентi
Трофимов Г.Г.      - Энергетикадағы дүниежүзiлiк экономикалық
қызмет республикалық орталығының бас
инженерi
Утепов Э.К.        - Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк және
жекешелендiру департаментi директорының
орынбасары
Сәдуақасов Э.М.    - Қазақстан Республикасының Көлiк және
коммуникациялар министрлiгi экономикалық
саясат басқармасының бастығы;
Тиесов С.А.        - Қазақстан Республикасының Энергетика
индустрия және сауда министрлiгi Электр
энергетикасы департаментiнiң директоры.
Жұмабеков Е.М.     - Қазақстан Республикасының Энергетика
және табиғи ресурстар министрлiгi
Республикалық энергетикалық қадағалау
басқармасының бастығы
ЕСКЕРТУ. Қосымша өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.06.17. N 981 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Қосымша өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1998.04.15. N 338 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы "25" шiлдедегi
N 929 қаулысымен
бекiтiлген
Электр энергетикасындағы мемлекеттiк реттеушi комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы Ережелер
1. Электр энергетикасындағы мемлекеттiк реттеушi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) консультативтiк-кеңесшi орган ретiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанынан мына мәселелер бойынша ұсыныстар жасау мақсатында құрылады:
негiзделген бағаларды қалыптастыру, энергия өндiрушi, энергиямен жабдықтаушы мекемелер мен электр энергиясын тұтынушылар экономикалық мүдделерiнiң келiсу тетiгiн жасау;
электр энергетикалық кешеннiң жұмыс iстеу тиiмдiлiгiн арттыру және тарифтердi әлеуметтiк-қолайлы деңгейде қолдау үшiн бәсекелес ортаны қамтамасыз ету;
энергия тұтынушылардың мүддесiн электр және жылу энергиялары бағаларының (тарифтердiң) монополиялық өсуiнен қорғау;

2. Комиссия включает в свой состав представителей Правительства Республики Казахстан и заинтересованных центральных исполнительных органов Республики Казахстан.
Персональный состав Комиссии утверждается Правительством Республики Казахстан.
3. В своей деятельности Комиссия руководствуется законодательными и нормативными актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. В компетенцию Комиссии входит рассмотрение вопросов по:
разработке проектов нормативных актов, правил и процедур в
области ценообразования в электроэнергетике;
изменению уровня:
закупочных цен (тарифов) на электроэнергию;
оптовых цен (тарифов) на электроэнергию, отпускаемую Национальной электроэнергетической системой "Казахстанэнерго"      цен (тарифов) на электроэнергию, закупаемую или отпускаемую по импорту и экспорту;
цен (тарифов) на электрическую и тепловую энергию, поставляемую потребителям.
II. Задачи и функции Комиссии
5. Основной задачей Комиссии является подготовка предложений по регулированию цен (тарифов) и платежей, осуществляемых, требуемых или получаемых любым держателем лицензии в связи с производством, преобразованием, передачей, распределением, сбытом, продажей, перепродажей и посредничеством при сбыте электрической и тепловой энергии.
6. Исходя из основной задачи, Комиссия:
на основе результатов социально-экономического развития Республики Казахстан, производственно-хозяйственной деятельности энергопредприятий проводит анализ ценообразования в электроэнергетике и информирует Правительство Республики Казахстан о состоянии дел;
разрабатывает предложения по проектам нормативных актов, правил и процедур в области ценообразования в электроэнергетике;
рассматривает предложения по изменению уровня:
закупочной цены (тарифа) на электроэнергию;
оптовой цены (тарифа) на электроэнергию, отпускаемую Национальной электроэнергетической системой "Казахстанэнерго"
цены (тарифы) на электроэнергию, закупаемую или отпускаемую по импорту и экспорту;
цены (тарифа) на электрическую и тепловую энергию, поставляемую потребителям;
готовит предложения по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии, для включения в концепции и программы социально-экономического развития Республики Казахстан;
участвует в согласовании контрактов с зарубежными и казахстанскими фирмами и консультантами, заключаемых органами государственного управления, энергопредприятиями по вопросам, касающимся компетенции Комиссии;
рассматривает предложения об изменении тарифов на электрическую и тепловую энергию (мощность);
не реже одного раза в год рассматривает методики установления тарифов на электрическую и тепловую энергию.
III. Организация деятельности Комиссии

2. Комиссия өз құрамына Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң өкiлдерiн және Қазақстан Республикасының мүдделi орталық атқарушы органдарын енгiзедi.
Комиссияның жеке құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
3. Комиссия өз жұмысында Қазақстан Республикасының Заңдық және нормативтiк актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Комиссияның құзырына:
электр энергетикасында баға белгiлеу саласындағы нормативтiк актiлер, ережелер мен ресiмдер жобаларын жасау;
баға деңгейi бойынша:
электр энергиясының сатып алу бағаларын (тарифтерiн);
электр энергиясының Ұлттық энергетикалық жүйесi "Қазақстанэнерго" босататын көтерме бағаларын (тарифтерiн);
электр энергиясының импорт және экспорт бойынша сатып алынатын немесе босатылатын бағаларын (тарифтерiн);
электр энергиясының тұтынушыларға берiлетiн электр және жылу энергияларының бағаларын (тарифтерiн) өзгерту мәселелерiн қарау енедi.
II. Комиссияның мiндеттерi мен атқаратын қызметтерi
5. Электр және жылу энергияларын өндiрумен, жаңғыртумен, берумен, бөлумен, өткiзумен, сатумен, қайта сатумен және өткiзу кезiнде делдалдық етумен байланысты әрбiр лицензия ұстаушы жүзеге асыратын, талап ететiн немесе алатын бағалар (тарифтер) мен төлемдердi реттеу жөнiндегi ұсыныстарды даярлау Комиссияның негiзгi мiндетi болып табылады.
6. Негiзгi мiндеттерге сүйене отырып, Комиссия:
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының нәтижелерi, энергия кәсiпорындарының өндiрiстiк-шаруашылық қызметi негiзiнде электр энергетикасында бағаның қалыптасуына талдау жасайды және iстiң жай-күйi туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiне хабарлайды;
электр энергетикасының баға белгiлеу саласындағы нормативтiк актiлер, ережелер мен рәсiмдер жобалары бойынша ұсыныстар жасайды;
баға деңгейiнiң өзгеруi жөнiндегi ұсыныстарды;
электр энергиясының сатып алу бағасын (тарифтерiн);
электр энергиясының Ұлттық энергетикалық жүйесi "Қазақстанэнерго" босататын көтерме бағасын (тарифiн);
электр энергиясының импорт және экспорт бойынша сатып алынатын немесе босатылатын бағаларын (тарифтерiн) ;
электр энергиясының тұтынушыларға берiлетiн электр және жылу энергияларының бағаларын (тарифтерiн) қарайды;
тұжырымдамаға енгiзу үшiн Комиссия құзыретiне кiретiн мәселелер жөнiндегi ұсыныстарды және Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының бағдарламасын дайындайды;
шетел және қазақ фирмаларымен, консультанттармен комиссия құзыретiне жататын мәселелер бойынша мемлекеттiк басқару органдары, энергия кәсiпорындары жасайтын контрактiлердi келiсуге қатысады;
электр және жылу энергиялары (қуаты) тарифтерiнiң өзгеруi туралы ұсыныстарды қарайды;
кем дегенде жылына бiр рет электр және жылу энергияларының тарифтерiн белгiлеу әдiстемесiн қарайды.
III. Комиссияның қызметiн ұйымдастыру

7. Государственную регулирующую комиссию в электроэнергетике возглавляет Председатель. В состав Комиссии также входят заместитель Председателя и секретарь.
8. Председатель Комиссии организует работу Комиссии и несет персональную ответственность за своевременное и качественное выполнение задач и функций, возложенных на Комиссию настоящим Положением.
9. Заместитель Председателя Комиссии исполняет функции Председателя в случае отсутствия Председателя Комиссии.
10. Текущий регламент и график рабочих заседаний Комиссии утверждается Председателем и заблаговременно доводится до каждого члена Комиссии.
11. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов членов Комиссии. В случае равенства голосов - голос Председателя имеет решающее значение.
12. Решение Комиссии оформляется протоколом ее заседаний. Протоколы подписываются Председателем и секретарем.
13. Материалы Комиссии до принятия окончательного решения по рассматриваемым делам не подлежат оглашению.
14. Материалы к каждому заседанию Комиссии готовятся Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике и после их согласования с Председателем Комиссии доводятся до каждого члена Комиссии.
15. Для организационного и методического обеспечения деятельности Комиссии Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике имеет право:
запрашивать и получать в установленном порядке от центральных и местных исполнительных органов информацию, необходимую для выполнения возложенных на нее задач;
привлекать в установленном порядке для проведения экспертиз и консультаций специалистов соответствующего профиля, образовывать при необходимости рабочие группы.

7. Электр энергетикасының мемлекеттiк реттеу комиссиясын Төраға басқарады. Комиссияның құрамына сондай-ақ Төраға орынбасары мен хатшысы кiредi.
8. Комиссия төрағасы Комиссияның жұмысын ұйымдастырады және осы Ережеде Комиссияға жүктелген мiндеттер мен қызметтердiң дер кезiнде және сапалы орындалуына жауап бередi.
9. Комиссия төрағасы болмай қалған жағдайда Комиссия төрағасының орынбасары оның мiндеттерiн атқарады.
10. Төраға комиссия мәжiлiстерiнiң күнделiктi тәртiбi мен жұмыс кестесiн бекiтедi және ол комиссияның әрбiр мүшесiне күнi бұрын хабарландырады.
11. Комиссия шешiмдерi Комиссия мүшелерiнiң жәй көпшiлiк даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Төрағаның даусы шешушi болып есептеледi.
12. Комиссияның шешiмдерi оның мәжiлiстерiнiң хаттамаларымен ресiмделедi. Хаттамаға Төраға мен хатшы қол қояды.
13. Қаралатын iстер бойынша түпкiлiктi шешiм қабылданғанға дейiн Комиссия материалдары жариялауға жатпайды.
14. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Комиссияның әрбiр мәжiлiсiне материалдар дайындайды және Комиссия төрағасымен келiсiлгеннен кейiн ғана олар Комиссияның әрбiр мүшесiне жеткiзiледi.
15. Комиссия қызметiн ұйымдық және әдiстемелiк жағынан қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан өзiне жүктелген мiндеттердi орындауға қажеттi ақпараттарды белгiленген тәртiп бойынша сұрауға және алуға;
сараптама жасап, консультациялар жасап беруге тиiстi сала мамандарын тартуға, қажетiне қарай жұмыс топтарын құруға құқықты.