Қазақстан Республикасындағы әскери-көлiктiк мiндет туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 3 қыркүйек N 1083. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 19 шілдедегі N 747 Қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасындағы әскери-көлiктiк мiндет туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасындағы әскери-көлiктiк мiндет туралы Ереже меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан Қазақстан Республикасының барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiне қолданылады.
3. Қазақстан Республикасындағы әскери-көлiктiк мiндет туралы Ереженiң орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне, министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және өзге орталық атқарушы органдардың, бiрлестiктер мен кәсiпорындардың жұмылдыру құрылымдарына, сондай-ақ облыстардың, қалалар мен аудандардың әкiмдерiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасының
Үкiметiнiң
1996 жылғы 3 қыркүйектегi
N 1083 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының аумағындағы әскери
көлiктiк мiндет туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ереже
1. Қазақстан Республикасының аумағында әскери-көлiктiк мiндет "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiн, Iшкi iстер министрлiгiн, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiн, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң әскери бөлiмдерiн және басқа министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және өзге де орталық атқарушы органдардың арнаулы құрылымдарын көлiк құралдарымен қамтамасыз ету мүддесiмен: соғыс уақытында - соғыс жағдайы немесе жұмылдыру жарияланған кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiпте; бейбiт уақытта - әскердi әскери дайындықтың дәрежесiмен айқындалатын жағдайға көшiру негiзiнде не болмаса өзге төтенше жағдайда тағайындалады.
2. Әскери-көлiктiк мiндет автомобиль, темiржол, теңiз, өзен, жегiн (гужевых) және теңдеп арту көлiктерi құралдарының, мотоциклдердiң, кәсiпшiлiк және арнаулы кемелердiң, жол құрылысы мен көтергiш көлiк машиналарының және тетiктерiнiң (бұдан әрi - көлiк құралдары) иелерiне - меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан Қазақстан Республикасының министрлiктерiне, мемлекеттiк комитеттерiне және өзге де орталық атқарушы органдарына, бiрлестiктерiне, акционерлiк қоғамдарына, компаниялары мен кәсiпорындарына (бұдан әрi - көлiк құралдарының иелерi), сондай-ақ жеке көлiк құралдарының иелерiне жүктеледi.

Об утверждении Положения о военно-транспортной обязанности в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 1996 г. N 1083. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 июля 2005 г. N 747
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о военно-транспортной обязанности в Республике Казахстан.
2. Положение о военно-транспортной обязанности в Республике Казахстан распространяется на все хозяйствующие субъекты Республики Казахстан, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.
3. Контроль за исполнением Положения о военно-транспортной обязанности в Республике Казахстан возложить на Министерство обороны Республики Казахстан, мобилизационные структуры министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов, объединений и предприятий, а также акимов областей, городов и районов.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 сентября 1996 г. N 1083
П О Л О Ж Е Н И Е
о военно-транспортной обязанности в
Республике Казахстан
1. Общие положения
1.Военно-транспортная обязанность устанавливается на территории Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан Z931500_ "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" с целью обеспечения Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, войсковых частей Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и спецформирований других министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов средствами транспорта: в военное время - при объявлении военного положения или мобилизации, а также в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан; в мирное время - при переводе войск на положение, определяемое степенями боевой готовности либо при иной чрезвычайной обстановке.
2. Военно-транспортная обязанность возлагается на владельцев автомобильных, железнодорожных, морских, речных, гужевых и вьючных средств транспорта, мотоциклов, промысловых и специальных судов, тракторов, дорожно-строительных и подъемно-транспортных машин и механизмов (далее - средств транспорта) - министерства, государственные комитеты и иные центральные исполнительные органы, объединения, акционерные общества, компании и предприятия Республики Казахстан, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности (далее - владельцы средств транспорта), а также на владельцев индивидуальных средств транспорта.

3. Көлiк құралдары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi органдарының тарапына уақытша тартылады немесе Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң бұйрықтары мен өкiмдерiнiң негiзiнде, ал ерекше жағдайларда - жалпы немесе жекелеген жұмылдыру жарияланған кезде бiрлестiктердiң немесе құрамалардың командирлерiнiң бұйрықтарының негiзiнде, әскери қимылдар театрларында және соғыс жағдайында деп жарияланған жерлерде, әскердiң қажетiн қамтамасыз етуге арналған жұмылдыру жоспарларында көзделген мөлшерде олардың иелерiнен алынады және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнiң басқа да әскерлерi мен әскери құрылымдарының құрамына берiледi. Көлiк құралдарын иелерiнен алу Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiпте және белгiленген үлгiдегi анықтама беру арқылы жүргiзiледi.
Көлiк құралдарын тарту немесе алу және оларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының құрамына беру туралы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң бұйрықтары мен өкiмдерi олардың иелерi үшiн мiндеттi болып табылады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң техникаларды әзiрлеу және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының құрамына беру жөнiндегi бұйрықтары мен өкiмдерiне шағым жасау олардың орындалуын тежемейдi.
4. Көлiк құралдарын әзiрлеу және Қазақстан Республикасының Қарулы күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының құрамына беру жөнiндегi тапсырма осы Ереженiң 1-қосымшасына сәйкес, оларды халық шаруашылығының салалары бойынша алу нормасының шегiнде, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң ұсыныс бойынша Үкiметтiң шешiмiмен белгiленедi және олардың иелерiне Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi органдарының тарапынан арнаулы нұсқаулықтармен айқындалған тәртiпте жеткiзiледi. Көлiк құралдарын техникалық жағдайы жөнiнде жарамсыздығын тануға арналған үстеме Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң тиiстi органдарының ұсынысы бойынша облыстардың, қалалар мен аудандардың әкiмдерiнiң "ҚМ" шешiмiмен белгiленедi.
5. Көлiк құралдарын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының құрамына беруге әзiрлеу бейбiт уақытта осы Ережеге және оның негiзiнде шығарылған арнаулы нұсқаулыққа сәйкес олардың иелерi тарапынан жүзеге асырылады. Осы мақсат үшiн көлiк құралдарының иелерi:
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi органдарымен бiрлесiп тиiстi көлiк құралдарын iрiктеудi;
көлiк құралдарын техникалық жарамды жағдайда ұстауды және оларды осы Ереженiң 2-қосымшасына сәйкес жабдықтармен, құралдармен, қосалқы бөлшектермен толықтыруды;
көлiк құралдарын оларға көлiк құралы балансында тұрған кәсiпорынның есебiнен жүргiзiлетiн арнаулы жабдықтар орнатуға дайындауды;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi органдарының келiсiмi бойынша ескiрген көлiк құралдарын жаңасымен және неғұрлым жетiлдiрiлгенiмен ауыстыруды;
қолданылып жүрген ережелер мен осы мәселе бойынша нұсқаулықтардың талаптарына сәйкес көлiк құралдарының техникалық жағдайына тексерулер жүргiзудi қамтамасыз етуге мiндеттi.

3. Средства транспорта привлекаются временно или изымаются у их владельцев и передаются в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан органами Министерства обороны Республики Казахстан в размерах, предусмотренных мобилизационными планами, для обеспечения нужд войск на театрах военных действий и в местностях, объявленных на военном Положении, на основании приказов и распоряжений Министра обороны Республики Казахстан, а в исключительных случаях - на основании приказов командиров объединений или соединений при объявлении общей или частной мобилизации. Изъятие средств транспорта у владельцев производится в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, с выдачей справки установленного образца.
Приказы и распоряжения Министерства обороны Республики Казахстан о привлечении или изъятии средств транспорта и передаче их в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан являются обязательными для их владельцев.
Обжалование приказов и распоряжений Министерства обороны Республики Казахстан по вопросам подготовки и передачи средств транспорта в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан не приостанавливает их выполнения.
4. Задания по подготовке и передаче средств транспорта в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан устанавливаются решениями Правительства по представлению Министерства обороны Республики Казахстан в пределах норм изъятия их по отраслям народного хозяйства согласно приложению 1 к настоящему Положению и доводятся до их владельцев органами Министерства обороны Республики Казахстан в порядке, определяемом специальными инструкциями. Надбавка на выбраковку средств транспорта по техническому состоянию устанавливается решениями "СЗ" акимов областей, городов и районов по представлению соответствующих органов Министерства обороны Республики Казахстан.
5. Подготовка средств транспорта к передаче их в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан осуществляется в мирное время их владельцами в соответствии с настоящим Положением и специальными инструкциями, издаваемыми на его основе. Для этой цели владельцы средств транспорта обязаны обеспечить:
отбор соответствующих средств транспорта совместно с органами Министерства обороны Республики Казахстан;
содержание средств транспорта в технически исправном состоянии и укомплектование их оборудованием, приспособлениями, запасными частями и инструментом, согласно приложению 2 к настоящему Положению;
подготовку средств транспорта к установке на них специального оборудования, которая производится за счет предприятий, где данные средства транспорта находятся на балансе;
замену устаревших средств транспорта новыми и более совершенными по согласованию с органами Министерства обороны Республики Казахстан;
проведение проверок технического состояния средств транспорта в соответствии с требованиями действующих правил и инструкций по данному вопросу.

6. Жалпы парктегi көлiк құралдарының, оның iшiнде оларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құрылымдарының құрамына беру үшiн арналған техникалардың техникалық жағдайларын тексеру Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi органдарының қатысумен Мемавтоинспекция органдарының тарапынан жүргiзiледi, тексерулердiң нәтижелерi аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарға ұсынылатын актiлермен рәсiмделедi.
7. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi әскери бөлiмдерiнiң бейбiт уақытта жекеменшiктен басқа, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының құрамына беруге арналған көлiк құралдарын жұмылдыру тапсырыстарына сәйкес әскери байқаулық жұмылдыруға, оқу және байқау жиындарына, техникалық жағдайын және олардың Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралдарының құрамына беруге дайындығын тексеру үшiн тартуға хақысы бар.
көрсетiлген мақсаттар үшiн көлiк құралдарын тартудың тәртiбiн, пункттерi мен мерзiмдерiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi ұсыныс бойынша Үкiмет белгiлейдi және оның органдарының тарапынан олардың иелерiне жеткiзіледi. Көлiк құралдарын белгiленген пункттерге жеткiзiп беру олардың иелерiнiң өз күштерiмен жүргiзiледi.
8. Көлiк құралдарын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының құрамына беруге әзiрлеу жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға байланысты шығыстар олардың иелерiнiң қорғаныс шараларын орындау үшiн сметаларда көзделген қаражаттарының есебiнен жүргiзiледi.
9. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен оның органдарының Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi әзiрлеген және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiмен келiсiлген нысан бойынша Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнен, Мемавтоинспекциядан және олардың органдарынан жылына бiр рет, келесi жылдың бiрiншi қаңтарындағы жағдай бойынша, көлiк құралдарының саны мен жағдайы туралы мәлiмет алуға құқығы бар.
10. Техниканы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құрылымдарының құрамына беруге әзiрлеудi бақылау, белгiленген тәртiпте бекiтiлген жоспар бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және оның органдарының, министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттердiң, бiрлестiктер мен кәсiпорындардың, жұмылдыру құрылымдарының, сондай-ақ облыстардың, қалалар мен аудандардың әкiмдерiнiң тарапынан жүзеге асырылады.

6. Проверки технического состояния средств транспорта общего парка, в том числе таких, которые предназначены для передачи их в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан должны производиться органами Госавтоинспекции с участием органов Министерства обороны Республики Казахстан, результаты проверок оформляются актами, которые представляются в районные (городские) военные комиссариаты.
7. Министерство обороны, Министерство внутренних дел, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, войсковые части Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям имеют право в мирное время привлекать средства транспорта, предназначенные для передачи их в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан за исключением индивидуальных, на поверочные отмобилизования войск, учебные и поверочные сборы для проверки технического состояния и готовности к передаче их в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан в соответствии с мобилизационным заданием.
Порядок, пункты и сроки привлечения средств транспорта для указанных целей устанавливаются Правительством по представлению Министерства обороны Республики Казахстан и доводятся их владельцам его органами. Доставка средств транспорта в установленные пункты производится собственными силами их владельцев.
8. Расходы, связанные с осуществлением мероприятий по подготовке средств транспорта к передаче их в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан производятся за счет средств их владельцев, предусмотренных в сметах для выполнения оборонных мероприятий.
9. Министерство обороны Республики Казахстан и его органы имеют право получать один раз в год, по состоянию на первое января следующего года, сведения о наличии и состоянии средств транспорта от Государственного комитета Республики Казахстан по статистике и анализу, Госавтоинспекции и их органов на местах по форме, разработанной Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу и согласованной с Министерством обороны Республики Казахстан.
10. Контроль за подготовкой средств транспорта к передаче их в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан осуществляется Министерством обороны Республики Казахстан и его органами, мобилизационными структурами министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов, объединений и предприятий, а также акимами областей, городов и районов по мобилизационным планам, утвержденным в установленном порядке.

11. Осы Ереженiң 3-қосымшасына сәйкес министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және басқа орталық атқарушы органдар әскери-көлiктiк мiндеттен босатылады және осы Ереженiң 4-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының құрамына көлiк құралдарын беруге жатпайды.
12. Осы Ереженiң талаптарын бұзғаны үшiн кiнәлi адамдар заңда белгiленген тәртiппен жауапкершiлiкте болады.
1-қосымша
Халық шаруашылығының салалары бойынша
көлiк құралдарын алу
НОРМАСЫ
___________________________________________________________________
N р\с і              Аталуы                     і  Алу нормасы (%)
___________________________________________________________________
1
1.   Өнеркәсiп:
қара, түстi металлургия, отын, қорғаныс,           30
радиотехника, электронды, авиация, химия,
кеме құрылысы, машина жасау, металл өңдеу
жеңiл, тамақ, орман, ағаш өңдеу,                   40
целлюлоза-қағаз, медициналық және
өнеркәсiптiң басқа салалары
2.   Құрылыс:
арнаулы, монтажды, өнеркәсiптiк                    30
көлiк                                              40
басқа құрылыс                                      50
3.   Көлiк:
темiржол                                           30
су (теңiз, өзен)                                   40
автомобиль                                         50
4.   Байланыс                                           30
5.   Энергетика және электрлендiру                      40
6.   Денсаулық сақтау                                   40
7.   Геология                                           40
8.   Ауыл шаруашылығы                                   50
9.   Жол шаруашылығы                                    50
10.   Шаруашылықтың басқа салалары                       50
2-қосымша
Бейбiт уақытта халық шаруашылығында жиналуға жататын
және көлiк құралдарымен бiрге Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерiне берiлетiн қосалқы бөлшектердiң, шанц                              аспаптары мен мүкәммалдарының
ЖИНАҒЫ
____________________________________________________________________
Рет і            Аты           і Өлшем іСаныі      Ескерту
NN  і                          ібiрлiгiі    і
____________________________________________________________________
1  і            2             і   3   і 4  і           5
____________________________________________________________________
I. АВТОМОБИЛЬДЕРГЕ
Қосалқы бөлшектер

11. От военно-транспортной обязанности освобождаются министерства, государственные комитеты и иные центральные и местные исполнительные органы, согласно приложению 3 к настоящему Положению и не подлежат передаче в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан средства транспорта согласно приложению 4 к настоящему Положению.
12. Лица, виновные в нарушении требований настоящего Положения, несут ответственность в порядке, установленном законом.
Приложение 1
Н О Р М Ы
изъятия средств транспорта
по отраслям народного хозяйства
--------------------------------------------------------------------
N !              Наименование                ! Нормы изъятия,
п/п!                                          ! проценты
--------------------------------------------------------------------
1. Промышленность:
черная, цветная металлургия, топливная,            30
оборонная, радиотехническая, электронная,
авиационная, химическая, судостроительная,
машиностроительная, металлообработка
легкая, пищевая, лесная, деревообрабатывающая,     40
целлюлозно-бумажная, медицинская и прочие
отрасли
2. Строительство:
специальное, монтажное, промышленное               30
транспортное                                       40
прочее                                             50
3. Транспорт:
железнодорожный                                    30
водный (морской, речной)                           40
автомобильный                                      50
4. Связь                                              30
5. Энергетика и электрификация                        40
6. Здравоохранение                                    40
7. Геология                                           40
8. Сельское хозяйство                                 50
9. Дорожное хозяйство                                 50
10. Прочие отрасли хозяйства                           50
Приложение 2
К О М П Л Е К Т Ы
запасных частей, шанцевого инструмента и заправочного
инвентаря, подлежащих накоплению в мирное время в народном
хозяйстве и передаче их вместе со средствами транспорта
в состав Вооруженных Сил Республики Казахстан
--------------------------------------------------------------------
N !         Наименование        !Единица!Коли- !    Примечание
п/п!                             !измере-!чество!
!                             !ния    !      !
--------------------------------------------------------------------
1 !              2              !   3   !  4   !         5
--------------------------------------------------------------------
1. ДЛЯ АВТОМОБИЛЕЙ
Запасные части

1.  Фар лампасы                   дана     1  Автомобильдiң барлық
маркасы
2.  Фар асты лампасы              дана     1  Бұл да сол
3.  Тұтану шырағданы              дана     1  Карбюратор қозғағышы
бар автомобильдер
4.  Жоғарғы кернеулi сым          м       0,5 Бұл да сол
5.  Үзгiш иiнi                    дана     1  Бұл да сол
6.  Байланыстырушы баған          дана     1  Бұл да сол
7.  Блок басының жапсырмасы       дана    1  Әрбiр бес автомобильге
8.  Цилиндр басының жапсырмасы    дана     1  КамАЗ, Урал-4320
автомобильдерге
9.  Цилиндр басының жапсырмасы    дана     1 Пневможүргiш тежеуiштi
автомобильге
10.  Желдеткiш белдiгi (су насосы) дана     1  Барлық маркалы
автомобильдерге
11.  Компрессор (генератор)        дана     1  Барлық маркалы
белдiгi                                   автомобильдерге
12.  Бензин насосының диафрагмасы  дана     1  Карбюратор қозғағышы
бар автомобильдерге
13.  Форсунка бүрiккiшi (форсунка  дана     1  Дизель қозғағышы бар
насосы)                                   автомобильдерге
14.  14х20х1,5 форсунканың тығыз   дана     1  КамАЗ, Урал-4320
жапсырмасы                                автомобильдерге
15.  10х16х1,5 форсунканың тығыз   дана     2  КамАЗ, Урал-4320
жапсырмасы                                 автомобильдерге
16.  Жинақтағы бөлу тапсырмасын    дана     1  Бұл да сол
қосу механизмiн басқаратын
қайтару қақпағының диафрагмасы
17.  Автоаптека                    дана     1  Барлық маркалы
автомобильдерге
Шанц аспабы мен мүкәммалдар
18.  Үшкiр күрек                   дана     1  Барлық маркалы
автомобильдерге
19.  Балта                         дана     1  Бұл да сол
20.  Су шелегi (канистр)           дана     1  Бұл да сол
21.  Май құтысы (канистр)          дана     1  Бұл да сол
22.  Қосымша жанармай ыдысы        дана     1  500 километрлiк отын
қоры жоқ автомобильге.
Бидон (канистр) жоқ
кезде 5 автомобильге
бiр 200 литр бак
ұстауға болады
Сүйреу құралдары
23. Буксир тросы немесе қатты      дана     1  Әрбiр үш автомобильге
буксир
II. ТРАКТОРЛАРҒА
24.  Фар лампасы                   дана     1  Барлық маркалы
тракторларға
25.  Тұтату шырағданы              дана     1  Барлық маркалы
тракторларға
26.  Форсунка                      дана     1  Бұл да сол
27.  Жұқа тазалау отын сүзгiшiнiң  дана     1  Бұл да сол
сүзушi элементi
28.  Желдеткiш белдiгi             дана     1  Бұл да сол

1. Лампа фары                      шт.     1    Для автомобилей
всех марок
2. Лампа подфарника                шт.     1         То же
3. Свеча запальная                 шт.     1    Для автомобилей
с карбюраторными
двигателями
4. Провод высокого напряжения      м       0,5       То же
5. Рычаг прерывателя               шт.     1             >>
6. Стойка контактная               шт.     1    Для автомобилей
с карбюраторными
двигателями
7. Прокладка головки блока         шт.     1    На каждые пять
автомобилей
8. Прокладка головки цилиндра      шт.     1    Для автомобилей
КамАЗ, Урал-4320
9. Прокладка головки цилиндра      шт.     1    Для автомобилей
с пневмоприводом
тормозов
10. Ремень вентилятора (водяного    шт.     1    Для автомобилей
насоса)                                      всех марок
11. Ремень компрессора (генератора) шт.     1         То же
12. Диафрагма бензонасоса           шт.     1    Для автомобилей
с карбюраторными
двигателями
13. Распылитель форсунки (насос     шт.     1    Для автомобилей
форсунки)                                    с дизельными
двигателями
14. Прокладка уплотнительная        шт.     1    Для автомобилей
14х20х1,5 форсунки                           КамАЗ, Урал-4320
15. Прокладка уплотнительная        шт.     2         То же
10х16х1,5 форсунки
16. Диафрагма редукционного         шт.     1          >>
клапана управления механизмом
переключения передач делителя
в сборе
17. Автоаптечка                     шт.     1    Для автомобилей
всех марок
Шанцевый инструмент и заправочный инвентарь
18. Лопата штыковая                 шт.     1    Для автомобилей
всех марок
19. Топор                           шт.     1         То же
20. Ведро (канистра) под воду       шт.     1         То же
21. Бачок (канистра) под масло      шт.     1         То же
22. Бидон (канистра) под            шт.     1    Только для
дополнительное топливо                       автомобилей, не
имеющих запаса хода
по топливу 500 км.
При отсутствии
бидона (канистры)
разрешается на пять
автомобилей иметь
одну 200-литровую
бочку
Средства повышения проходимости
23. Трос буксирный или буксир       шт.     1    На каждые три
жесткий                                      автомобиля
II. ДЛЯ ТРАКТОРОВ
24. Лампа фары                      шт.     1    Для тракторов всех
марок
25. Свеча запальная                 шт.     1           То же
26. Форсунка                        шт.     1             >>
27. Элемент фильтрующий             шт.     1             >>
топливного фильтра
тонкой очистки
28. Ремень вентилятора              шт.     1           То же

29.  Генератор белдiгi             дана     1  Бұл да сол
30.  Жоғары кернеу қосқышы         дана     1  Бұл да сол
31.  Су насосының сальнигi         дана     1  Бұл да сол
32.  Жоғарғы радиатор шлангiсi     дана     1  Бұл да сол
33.  Төменгi радиатор шлангiсi     дана     1  Бұл да сол
34.  Блок басының жапсырмасы       дана     1  Бұл да сол
35.  Гайкалы шынжыр табанды        жинақ   14  Т-100, Т-100М, Т-130
тиянақтың болты                           тракторларға
36.  Шынжыр табанды тиянақ         дана    14  Бұл да сол
арқалығының серiппелi шайбасы
37.  Шынжыр табан үзбесiнiң        дана     2  ДТ-75, Т-54, Т-150
бармағы                                   Т-180 тракторларға
38.  Шынжыр табан тiзбесi          дана     2  Бұл да сол
39.  Шынжыр табан бармағының       дана    10  Бұл да сол
шплинтi
40.  Цилиндр басының жапсырмасы    дана    10  Бұл да сол
41.  Жинақтағы босату қозғалтқыш   дана     1  Босату қозғағышы бар
цилиндрлерiнiң бас жапсырмасы             тракторларға
42.  Вентиль золотнигi             дана     1  Доңғалақты
тракторларға
43.  Автокамера                    дана     1  Бұл да сол
Шанц аспабы мен мүкәммалдар
44.  Найзалы күрек                 дана     1  Барлық маркалы
тракторларға
45.  Балта                         дана     1  Бұл да сол
46.  Су шелегi (канистр)           дана     1  Бұл да сол
47.  Май багi (канистр)            дана     1  Бұлда сол
Сүйрету құралдары
48.  Буксир тросы немесе қатты     дана     1  Әрбiр үш тракторға
буксир
III. ЖОЛ-ҚҰРЫЛЫСТЫҚ ТИЕУ-ТҮСIРУ МАШИНАЛАРЫ
МЕН ЭЛЕКТР СТАНЦИЯЛАРҒА
49.  Фар шамы                      дана    1  Барлық автогрейдерлер,
экскаваторлар,
автотиегiштер мен жол
тегiстегiштерге
50.  Тұтату шырағданы              дана     1  Автогрейдерлер,
пневмодоңғалақты
крандар,
автотиегiштер мен
карбюратор
қозғалтқышты электр
станцияларға
51.  Үзгiш иiнi                    дана     1  Автотиегiштер мен
карбюратор
қозғалтқышы бар
станцияларға
52.  Байланыстырушы баған          дана     1  Бұл да сол
53.  Желдеткiш белдiгi             дана     1  Автогрейдер,
экскаватор,
пневдоңғалақты
жүретiн крандар,
автотиегiш пен дизель
қозғалтқышты электр
станциялары
54.  Компрессор (генератор)        дана     1  Автогрейдер,
белдiгi                                   экскаватор,
пневдоңғалақты
жүретiн крандар мен
дизель қозғалтқышты
және пневмоқосу
тежегiштi
автотиегiштерге
55. Тығынды тарту шынжырының       дана     1  Ор қазу
үзбесi                                     экскаваторларға
56. Тарту шынжырының бармағы       дана     1  Оқу қазу
экскаваторларға
57.  Икемдi гидрожүйенiң жеңi      дана     1  Гидроқосқышпен
жабдықталған жол салу
және тиеу-түсiру
машиналарына

29. Ремень генератора               шт.     1             >>
30. Провод высокого напряжения      шт.     1             >>
31. Сальник водяного насоса         шт.     1             >>
32. Шланг радиатора верхний         шт.     1             >>
33. Шланг радиатора нижний          шт.     1             >>
34. Прокладка головки блока         шт.     1             >>
35. Болт башмака гусеницы с гайкой  ком.    14   Для тракторов Т-100,
Т-100М, Т-130
36. Шайба пружинная балки башмака   шт.     14           То же
гусеницы
37. Палец звена гусеницы            шт.     2    Для тракторов ДТ-75,
Т-54, Т-150, Т-180
38. Звено гусеницы                  шт.     2            То же
39. Шплинт пальца гусеницы          шт.     10             >>
40. Прокладка головки цилиндров     шт.     10             >>
41. Прокладка головки цилиндров     шт.     1    Для тракторов,
пускового двигателя в сборе                  имеющих пусковые
двигатели
42. Золотник вентиля                шт.     1    Для колесных
тракторов
43. Автокамера                      шт.     1            То же
Шанцевый инструмент и заправочный инвентарь
44. Лопата штыковая                 шт.     1    Для тракторов всех
марок
45. Топор                           шт.     1             То же
46. Ведро (канистра) под воду       шт.     1               >>
47. Бачок (канистра) под масло      шт.     1               >>
Средства повышения проходимости
48. Трос буксирный или буксир       шт.     1    На каждые три
жесткий                                      трактора
III. ДЛЯ ДОРОЖНО-СТРОИТЕЛЬНЫХ,
ПОГРУЗОЧНО-РАЗГРУЗОЧНЫХ МАШИН И ЭЛЕКТРОСТАНЦИЙ
49. Лампа фары                      шт.     1    Для всех
автогрейдеров,
экскаваторов,
автопогрузчиков и
катков
50. Свеча запальная                 шт.     1    Для автогрейдеров,
кранов на
пневмоколесном
ходу,
автопогрузчиков
и электростанций с
карбюраторными
двигателями
51. Рычаг прерывателя               шт.     1    Для автопогрузчиков
и электростанций с
карбюраторными
двигателями
52. Стойка контактная               шт.     1         То же
53. Ремень вентилятора              шт.     1    Для автогрейдеров,
экскаваторов,
кранов на
пневмоколесном
ходу,
автопогрузчиков и
электростанций с
дизельными
двигателями
54. Ремень компрессора (генератора) шт.     1    Для автогрейдеров,
экскаваторов, кранов
на пневмоколесном
ходу и
автопогрузчиков с
дизельными
двигателями и
пневмоприводом
тормозов
55. Звено тяговой цепи со втулкой   шт.     1    Для траншейных
экскаваторов
56. Палец тяговой цепи              шт.     1         То же
57. Рукав гибкой гидросистемы       шт.     1    Для дорожно-
строительных и
погрузочно-
разгрузочных машин
с гидроприводом
рабочего
оборудования

58.  Тығыздау сақиналары           жинақ    1  Бульдозерлердiң,
гидрожүйелерi,
экскаваторлар,
скреперлер мен
автотиегiштерге
59.  Манжеттер                     жинақ    1  Бұл да сол
Шанц аспабы мен мүкәммалдар
60. Найзалы күрек                 дана     1  Автогрейдер,
экскаваторлар,
пневдоңғалақты
жүргiш крандар,
автотиегiштер мен
электр станцияларға
61.  Балта                         дана     1  Бұл да сол
62.  Су шелегi (канистр)           дана     1  Бұл да сол
63.  Май багi (канистр)            дана     1  Бұл да сол
Жүргiштiгiн арттыру құралы
64.  Буксир тросы немесе қатты     дана     1  Автогрейдерлер мен
буксир                                    автотиегiштер үшiн
Ескертулер:
1. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, халық шаруашылығынан берiлетiн барлық көлiк құралдарында "ҚАҚ" (ЗИЛ) жаршысында" көрсетiлгендей аспаптар мен құрал-саймандар, сондай-ақ тиiстi техникалық төлқұжаттар болуы тиiс. Сонымен қатар әрбiр көлiк құралдарында, қосымшада көрсетiлген қосалқы бөлшектер мен құралдың, шанц аспабы мен құю мүкәммалдардың жинағы болуы тиiс.
2. Шаруашылық қоймаларда қосалқы бөлшектер жинағы мен басқа мүлiктердi сақтау күнделiктi заттардан бөлек, жәшiктерде сақталады.
Қосалқы бөлшектер мен басқа мүлiктер ұзақ сақтауға өңделiп оралуы қажет. Орау iшiне салынған заттардың аты мен саны тiзiлген, орау қағазы қоса салынады.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiне, көлiк құралы берiлген кезде қосалқы бөлшектер, шанц аспабы, мүкәммалдары және сүйрету құралдары, осы техникада бекiтiлуi тиiс.
4. Сақтау кезiнде мүлiктiң техникалық күйi жүйелi түрде бақыланады. Осы мақсатпен, алты айда бiр рет мүлiктi жоспарлы-ескертпелi қарау ұйымдастырылады. Қарау барысында мүлiктiң жазылған мәлiметке, оның техникалық күйi мен жинағы, тотығуға қарсы жасалған жағдайы, тары мен орауының күйiнiң сай келуi тексерiледi және анықталған кемшiлiктердi жоюға шаралар қабылданады.
5. "АҚ" (НЗ) мүлкiн сала бастауға, сақтауға, дер кезiнде қызмет көрсетуге және жаңалауға жауаптылар кәсiпорын бойынша бұйрықпен тағайындалады.
"АҚ" мүлкiне бөтен адамдардың жақындауына рұқсат жоқ.
3-қосымша
Әскери-көлiк мiндетiнен босатылатын министрлiктер,
ведомстволар, бiрлестiктер мен кәсiпорындардың
ТIЗБЕСI
1. Қазақстан Республикасының Парламентi
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң әкiмшiлiгi мен
Үкiметiнiң Аппараты
3. Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасы

58. Кольца уплотнительные           ком.    1    Для гидросистем
бульдозеров,
экскаваторов,
скреперов и
автопогрузчиков
59. Манжеты                         ком.    1          То же
Шанцевый инструмент и заправочный инвентарь
60. Лопата штыковая                 шт.     1    Для автогрейдеров,
экскаваторов,
кранов на
пневмоколесном
ходу,
автопогрузчиков
и электростанций
61. Топор                           шт.     1          То же
62. Ведро (канистра) под воду       шт.     1            >>
63. Бачок (канистра) под масло      шт.     1            >>
Средства повышения проходимости
64. Трос буксирный или буксир       шт.     1    Для автогрейдеров
жесткий                                      и автопогрузчиков
Примечания:
1. Все средства транспорта, передаваемые в состав Вооруженных Сил Республики Казахстан из народного хозяйства, должны иметь инструмент и принадлежности, указанные в "Ведомости ЗИП", а также положенные технические паспорта. Кроме того, средства транспорта должны иметь комплект запасных частей и принадлежностей, шанцевого инструмента и заправочного инвентаря согласно приложению 2 к настоящему Положению.
2. Комплекты запасных частей и другое имущество должны храниться на складах хозяйств в ящиках отдельно от имущества текущего довольствия.
Запасные части и другое имущество должны быть отработаны для длительного хранения и упакованы. В упаковку вкладывается упаковочный лист с перечислением заложенного имущества и их количества.
3. При передаче средств транспорта в состав Вооруженных Сил Республики Казахстан запасные части, шанцевый инструмент, заправочный инвентарь и средства повышения проходимости должны быть закреплены на них.
4. Техническое состояние заложенного имущества систематически контролируется. С этой целью организуется планово-предупредительный осмотр имущества один раз в шесть раз. В ходе осмотра определяются наличие имущества в соответствии с учетными данными, его техническое состояние и комплектность, состояние антикоррозийных покрытий, состояние тары и упаковки и принимаются меры к устранению выявленных недостатков.
5. Ответственные за закладку, хранение, своевременное обслуживание и освежение имущества "НЗ" назначаются приказом по предприятию.
Доступ посторонних лиц к имуществу "НЗ" исключается.
Приложение 3
П Е Р Е Ч Е Н Ь
государственных органов управления, объединений и
предприятий, освобождаемых от военно-транспортной
обязанности
1.  Парламент Республики Казахстан
2.  Администрация Президента и Аппарат Правительства Республики
Казахстан
3.  Генеральная Прокуратура Республики Казахстан

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi
6. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi
7. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi
8. "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк, авиакомпаниясы
9. Қазақстан Республикасының Гидрометеорология жөнiндегi бас
басқармасы
10. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң
ғылыми-зерттеу институттары
11. Қазақстан Республикасының облыстар және Алматы қаласы
әкiмдерiнiң Аппараттары
12. Қазақстан Республикасының мұнай және газ өнеркәсiбi
министрлiгi
4-қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа
әскерлерге және әскери құрамаларға берiлуге
жатпайтын көлiк құралдарының
ТIЗБЕСI
1. Жедел жәрдем, қан құю станциялары, арнайы жабдықталған жедел
жәрдем машиналары
2. Почталық
3. Инкассациялық
4. Мал дәрiгерлiк көмегi
5. Сүт тасуға арналып мамандандырылған
6. Трамвай-троллейбус шаруашылықтарының техникалық көмегi
7. Заводiшiлiк

4.  Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
5.  Государственный следственный комитет Республики Казахстан
6.  Государственный комитет Республики Казахстан по чрезвычайным
ситуациям
7.  Министерство внутренних дел Республики Казахстан
8.  Национальная акционерная авиакомпания "Казахстан ауе жолы"
9.  Главное управление по гидрометеорологии Республики Казахстан
10. Научно-исследовательские институты Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
11. Аппараты акимов областей Республики Казахстан и г.Алматы
12. Министерство нефтяной и газовой промышленности Республики
Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
П Е Р Е Ч Е Н Ь
средств транспорта, не подлежащих передаче
в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских
формирований Республики Казахстан
1. Станции скорой помощи, переливания крови, машины скорой
помощи со специальным оборудованием
2. Почтовые
3. Инкассаторские
4. Ветеринарной помощи
5. Специализированные для перевозки молока
6. Технической помощи, трамвайно-троллейбусных хозяйств
7. Внутризаводские