"Дарынды балаларға арналған мектептердi мемлекеттiк қолдау және дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң өкiмiн жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 16 қыркүйектегі N 1125 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 69 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.01.25.  N 69 Қаулысымен.
"Дарынды балаларға арналған мектептердi мемлекеттiк қолдау және дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 24 мамырдағы N 3002  өкiмiн жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Берiлiп отырған дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектептер туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi дарынды балаларды анықтау және оларды ынталандыру мақсатында жыл сайын ғылым негiздерi бойынша олимпиада, көркемдiк, техникалық, натуралистiк және басқа да бағыттар бойынша "Жасөспiрiмдер шығармашылығы" фестиваль-конкурсын өткiзсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
жоғары оқу орындарының жанынан және облыс орталықтарында мамандандырылған мектептер ашу үшiн, сондай-ақ дарынды балаларға арналған республикалық мамандандырылған мектептердi дамыту үшiн 1997 жылдан бастап республикалық бюджетте қаражат бөлудi көздесiн;
дарынды балаларды халықаралық олимпиадаларға, конкурстарға, турнирлерге және спорттық шараларға даярлауға және оларға қатысуына 1997 жылдан бастап республикалық бюджетте қаражат көздесiн.
4. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi:
ғылым негiздерiн зерделеуде, кескiндемеде және басқа да өнер түрлерiнде, спортта, балалар көркемөнерi шығармашылығында ерекше дарындылық немесе қабiлеттiлiк танытқан оқушыларды оқыту мен тәрбиелеудiң жай-күйiн қарайтын болсын, сондай-ақ осындай балаларға арналған мектептер мен мектептен тыс мекемелердiң жүйесiн сақтау мен мүмкiн болатын кеңейтуге бағытталған шаралар жүйесiн әзiрлеп, бекiтсiн;
дарынды балаларға арналған бiлiм беру мекемелерiн: мектептердi, лицейлердi, гимназияларды, мектептен тыс мекемелердi, оқушылар үйлерi мен сарайларын, облыстық және қалалық жас техниктер, натуралистер, туристер станцияларын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, осы мақсаттарға бюджет қаражатынан басқа қосымша қаржыландыру көздерiн, бюджеттен тыс қаражатты, демеушiлiк жарналарын тарта отырып оларды қазiргi заманғы жабдықтармен, компьютерлiк техникамен қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдасын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 16 қыркүйектегi
N 1125 қаулысымен
Бекiтiлген
Дарынды балаларға арналған арнаулы мектеп туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Дарынды балаларға арналған арнаулы мектеп - интеллектiлiк қызметтiң әртүрлi түрлерiнде қабiлеттiң жоғары деңгейiн немесе жекелеген сабақтар (пәндер) бойынша ерекше дарындық көрсететiн балаларды оқыту мен тәрбиелеуге бағытталған орта жалпы бiлiм беретiн оқу орындары үлгiлерiнiң бiрi.

О мерах по реализации распоряжения Президента Республики Казахстан "О государственной поддержке и развитии школ для одаренных детей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 1996 г. N 1125. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года N 69.
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 1996 г. N 1125 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года  N 69 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях реализации распоряжения Президента Республики Казахстан от 24 мая 1996 г. N 3002  N963002_ "О государственной поддержке и развитии школ для одаренных детей" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о специализированной школе для одаренных детей.
2. Министерству образования Республики Казахстан проводить ежегодно олимпиады по основам наук, фестиваль-конкурс "Творчество юных" по художественному, техническому, натуралистическому и другим направлениям с целью выявления и поощрения одаренных детей.
3. Министерству финансов Республики Казахстан:
с 1997 года выделять ассигнования для открытия специализированных школ при высших учебных заведениях и в областных центрах, а также для развития республиканских специализированных школ для одаренных детей;
начиная с 1997 года предусматривать в республиканском бюджете средства на подготовку и участие одаренных детей в международных олимпиадах, конкурсах, турнирах и спортивных мероприятиях.
4. Акимам областей и г. Алматы:
рассмотреть состояние обучения и воспитания учащихся, проявившихся особую одаренность или способности в изучении основ наук, живописи и других видах искусств, спорта, детском самодеятельном творчестве, а также разработать и утвердить систему мер, направленных на сохранение и возможное расширение сети школ и внешкольных учреждений для этих детей;
принять меры по организации ремонта учреждений образования для одаренных детей; школ, лицеев, гимназий, внешкольных учреждений, домов и дворцов школьников, областных и городских станций юных техников, натуралистов, туристов, обеспечению их современным оборудованием, компьютерной техникой, привлекая для этих целей помимо бюджетных средств дополнительные источники финансирования, внебюджетные средства, спонсорские взносы.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 сентября 1996 г. N 1125
ПОЛОЖЕНИЕ
о специализированной школе для одаренных детей
1. Общие положения
1. Специализированная школа для одаренных детей - один из типов средних общеобразовательных учебных заведений, ориентированных на обучение и воспитание детей, проявляющих высокий уровень способностей в различных видах интеллектуальной деятельности или особую одаренность по отдельным предметам (дисциплинам).

2. Дарынды балаларға арналған арнаулы мектеп (бұдан әрi - арнаулы мектеп) өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Арнаулы мектептiң мақсаты - әрбiр оқушының жеке ерекшелiктерiн дамыту, қабiлеттiктiң тек осы оқушыға ғана тән ерекшелiктерiн ескере отырып шығармашылық тұлға қалыптастыру үшiн ерекше жағдайлар жасау.
4. Арнаулы мектеп алдында мынадай мiндеттер тұр:
оқушылардың табиғи интеллектiлiк қабiлеттерiн жан-жақты дамыту;
оқушылардың арнаулы шығармашылық қабiлеттiгiн айқындау және дамыту;
оқуға тұрақты ынта-ықыласын және өз бетiмен бiлiм алуын дамыту;
оқушыларда ғылым негiздерiнiң терең және жан-жақты бiлiмнiң негiзiнде тұрақты дүние танымын қалыптастыру;
өз бетiмен бiлiм алу дағдысына және ғылыми-зерттеу қызметiне үйрету, сондай-ақ тұлғаның өздiгiнен жетiлуге деген iшкi қажетiн қалыптастыру;
қоршаған әлемде адамгершiлiк қатынасын, жеке басының өнегесiн қалыптастыру;
үздiксiз жетiлудегi жеке басының iшкi қажетiн қалыптастыру.
5. Бiлiм берудi жүзеге асырудың принциптерi:
адамгершiлiк, дамытыла оқыту, жеке-дара оқыту, дифференциалды оқыту, бiлiм берудiң тұтастығы мен үздiксiздiгi болып табылады.
6. Арнаулы мектептiң мынадай бағыттары бар: музыкалық, көркемдiк-эстетикалық, табиғи-математикалық, экономикалық, гуманитарлық, спорт және басқа.
7. Арнаулы мектептi жергiлiктi атқару органдарының, жоғары оқу орындарының: дербес оқу орны ретiнде ұсынуы бойынша, құрамында жоғары оқу орындары мен институттар бар Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы - мүдделi министрлiктердiң және өзге де орталық атқарушы органдардың келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi ашады.
8. Арнаулы мектеп өз қызметiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес берiлген лицензия негiзiнде ғана жүзеге асырады.
9. Арнаулы мектеп дербес заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өзiнiң атауы, ағымдағы шоты жазылған мөрi және заңда белгiленген басқа Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде (қазынашылық органдарында) шоты бар.
10. Арнаулы мектеп қызметiнiң бағытына сәйкес және Жарғысын, оқу жоспарын, Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi бекiтетiн оқу бағдарламаларын әзiрлейдi.
II. Оқушыларды қабылдау және олардың оқу бiтiру тәртiбi

2. Специализированная школа для одаренных детей (далее - специализированная школа) осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Цель специализированной школы - развитие индивидуальных особенностей каждого учащегося, создание специфических условий для формирования творческой личности с учетом особых, присущих только данному индивиду, способностей.
4. Перед специализированной школой стоят следующие задачи:
всестороннее развитие природных интеллектуальных способностей учащихся;
выявление и развитие специальных творческих способностей учащихся;
развитие устойчивой мотивации к учению и самообразованию;
формирование у учащихся устойчивого мировоззрения на основе глубоких и всесторонних знаний основ наук;
обучение навыкам самообразования и научно-исследовательской деятельности, а также формирование внутренней потребности личности к самосовершенствованию;
формирование гуманистического отношения к окружающему миру, нравственных основ личности;
формирование внутренней потребности личности в непрерывном совершенствовании.
5. Принципами реализации образования являются:
гуманизация, развивающее обучение, индивидуализация обучения, дифференциация обучения, целостность и непрерывность образования.
6. Специализированная школа может иметь следующие направления: музыкальное, художественно-эстетическое, естественно-математическое, экономическое, гуманитарное, спортивное и другие.
7. Специализированная школа открывается Министерством образования Республики Казахстан по представлению местных исполнительных органов, вузов: как самостоятельное учебное заведение, в составе вузов или институтов Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан - по согласованию с заинтересованными министерствами и иными центральными исполнительными органами.
8. Специализированная школа осуществляет свою деятельность только на основании лицензии, выданной в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Специализированная школа является самостоятельным юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием, текущий счет и другие установленные законодательством счета в отделениях Национального Банка Республики Казахстан (органах казначейства).
10. Специализированная школа в соответствии с направлением деятельности разрабатывает индивидуальный Устав, учебный план, учебные программы, утверждаемые Министерством образования Республики Казахстан.
II. Порядок приема и выпуска учащихся

11. Арнаулы мектепке қабылдау конкурстық iрiктеу нәтижесi бойынша жүргiзiлдi. Арнаулы мектептерге конкурстық iрiктеудiң түрi мен нысанын Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi белгiлейдi.
12. Республикалық, аумақтық пән олимпиадаларының, арнаулы, конкурстардың жеңiмпаздары мектепке конкурссыз қабылданады.
13. Қабылдануы, ауыстырылуы және бiтiруi Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi бекiтетiн мектеп Жарғысымен айқындалады.
14. Ауысу және бiтiру емтихандары "Оқушыларды ауыстыру, аттестациялау және бiтiру тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң нұсқауына сәйкес өткiзiледi.
15. Арнаулы мектептегi қаладан тыс тұратын оқушылар бюджет қаражаты есебiнен жатақханамен және тамақпен (заңмен белгiленген жағдайларда киiм-кешекпен) қамтамасыз етiледi.
16. Арнаулы мектептi бiтiрушiлерге белгiленген үлгiде оқу орнының атауын көрсете отырып орта бiлiм туралы аттестат және мектептегi оқу барысында меңгерген кәсiбi туралы куәлiк берiледi.
17. Арнаулы мектеп бiтiрушiлерiн жоғары және орта арнаулы оқу орындарына қабылдау бiрлескен қызмет туралы шарттармен және қабылдау ережелерiмен реттеледi.
18. Мектеп оқудың жаңа мазмұнын iздестiрудi, әзiрлеудi, оны енгiзу жөнiндегi нысандар мен әдiстердi енгiзудi ұйымдастыратын, эксперименттiк оқу жоспарлары мен бағдарламаларын сынақтан өткiзудiң шығармашылық лабораториясы болып табылады.
III. Оқу-тәрбие жұмысы
19. Арнаулы мектептегi бiлiм процесiн ұйымдастыру жалпы бiлiм стандарты мен кәсiби бағдардың негiзгi талаптарын қамтамасыз ететiн, Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi бекiтетiн жеке оқу жоспарлары мен бағдарламалары бойынша жүзеге асырылады.
20. Арнаулы мектептiң құрылымын, оқу жоспарын, жұмыс режимiн, штат кестесiн басқа мемлекеттiк органдардың келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi айқындайды және бекiтедi.
21. Арнаулы мектептi материалдық-техникалық ұйымдастыру және кадрлармен қамтамасыз ету оқу-тәрбие процесiнiң мәселелерi жөнiндегi оның тиiстi жоғары оқу орындары мен ғылыми мекемелерi бейiнiмен iс-қимыл жасайды.
IY. Басқару және кадрлармен қамтамасыз ету
22. Арнаулы мектептi тiкелей басқаруды Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi тағайындаған директор жүзеге асырады.
23. Педагогикалық кадрлар мен басқа қызметкерлердi Қазақстан Республикасының белгiленген заңдары тәртiбiмен директор қабылдайды.
Y. Мектептiң қызметiн қаржы-шаруашылық және құқықтық
қамтамасыз ету

11. Прием в специализированную школу производится по результатам конкурсного отбора. Содержание и форма конкурсного отбора в специализированные школы определяются Министерством образования Республики Казахстан.
12. Победители республиканских, региональных предметных олимпиад, специальных конкурсов зачисляются в школу вне конкурса.
13. Порядок зачисления, перевода и выпуска учащихся определяются Уставом школы, утверждаемым Министерством образования Республики Казахстан.
14. Переводные и выпускные экзамены проводятся в соответствии с Инструкцией о порядке перевода, аттестации и выпуска учащихся Министерства образования Республики Казахстан.
15. Иногородние учащиеся специализированной школы обеспечиваются общежитием и питанием за счет средств-бюджета (в установленных законодательством случаях обеспечиваются обмундированием).
16. Выпускникам специализированной школы выдаются аттестат о среднем образовании установленного образца с указанием названия учебного заведения и удостоверение о профессии, освоенной в ходе обучения в школе.
17. Прием выпускников специализированной школы в высшие и средние специальные учебные заведения регулируется договором о совместной деятельности и правилами приема.
18. Школа является творческой лабораторией, организующей поиск, разработку нового содержания образования, форм и методов по его внедрению, апробации экспериментальных учебных планов и программ.
III. Учебно-воспитательная работа
19. Организация образовательного процесса в специализированной школе осуществляется по индивидуальным учебным планам и программам, утверждаемым Министерством образования Республики Казахстан, обеспечивающим основные требования общеобязательного стандарта и профессиональную ориентацию.
20. Структура специализированной школы, учебный план, режим работы, штатное расписание определяются и утверждаются Министерством образования Республики Казахстан по согласованию с другими государственными органами.
21. По вопросам организации материально-технического и кадрового обеспечения, учебно-воспитательного процесса специализированная школа взаимодействует с соответствующими ее профилю вузами и научными учреждениями.
IV. Управление и кадровое обеспечение
22. Непосредственное руководство специализированной школой осуществляет директор, назначаемый Министерством образования Республики Казахстан.
23. Педагогические кадры и другие работники принимаются директором в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
V. Финансово-хозяйственное и правовое
обеспечение деятельности школы