Қазақстан Республикасындағы қылмыстық-атқару жүйелерi мекемелерi мен алдын ала қамауға алу орындарының қызметi тұрақтандыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 1 қазан N 1199
Қылмыстық-атқару жүйелерi мекемелерi мен алдын ала қамауға алу орындарының қызметiн жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң қылмыстық-атқару жүйесi мен Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң алдын ала қамауға алу орындарын материалдық-техникалық және әлеуметтiк-құқықтық жағынан қамтамасыз ету жөнiндегi 2000 жылға дейiнгi кезеңге арналған Үкiмет бағдарламасы бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Осы Үкiмет бағдарламасына сәйкес iс-шараларды жүзеге асыру тиiстi жылға арналған бюджетте құқық қорғау органдарын қаржыландыруға көзделген қаражат шегiнде ғана iске асырылады деп белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Мемлекеттiк тергеу комитетiмен және Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп 1996 жылдың 1 қазанына дейiнгi мерзiмде қылмыстық-атқару жүйелерi мекемелерi мен тергеу оқшаулауларының кредиттiк берешегiн азайту мүмкiндiгiн зерделесiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1996 жылдың III тоқсанында Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен Мемлекеттiк тергеу комитетiне оларды ұстауға 1996 жылғы арналған республикалық бюджетте көзделген қаржы шегiнде еңбекпен түзеу мекемелерi мен тергеу оқшаулауларын 1996\97 жылдың күзгi-қысқы кезеңiндегi жұмысқа дайындауға және туберкулезбен күрестi ұйымдастыруға қажеттi қаражат бөлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Қаржы және Әдiлет министрлiктерiмен бiрлесiп 1996 жылдың 20 қыркүйегiне дейiн қылмыстық-атқару жүйелерi кәсiпорындарына салық жеңiлдiктерiн белгiлеу туралы мәселенi қарап, Қазақстан Республикасы Үкiметiне тиiстi ұсыныстар енгiзсiн.
5. Облыс әкiмдерiне өздерiнiң аумақтарында орналасқан құқық
қорғау органдары мекемелерiнiң жұмыстарын тұрақтандыру жөнiнде нақты
шаралар қабылдай отырып, олардың тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету
мәселелерiн тоқсан сайын қарап отыру ұсынылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 1 қазандағы
N 1199 қаулысымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң
қылмыстық-атқару жүйесiн және Мемлекеттiк тергеу
комитетiнiң алдын ала қамауға алу орындарын
материалдық-техникалық және әлеуметтiк-құқықтық
қамтамасыз ету жөнiндегi 2000 жылға дейiнгi
кезеңге арналған
ҮКIМЕТ БАҒДАРЛАМАСЫ
КIРIСПЕ

О мерах по стабилизации деятельности учреждений уголовно-исполнительной системы и мест предварительного заключения под стражу в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 октября 1996 г. N 1199
В целях улучшения деятельности учреждений уголовно-исполнительной системы и мест предварительного заключения под стражу Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить Правительственную программу по материально-техническому и социально-правовому обеспечению уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел и мест предварительного заключения под стражу Государственного следственного комитета Республики Казахстан на период до 2000 года (прилагается).
Установить, что реализация мероприятий в соответствии с данной Правительственной программой осуществляется только в пределах средств, предусмотренных на финансирование правоохранительных органов в бюджетах на соответствующий год.
2. Министерству внутренних дел совместно с Государственным следственным комитетом и Министерством финансов Республики Казахстан в срок до 1 октября 1996 года изучить возможности снижения кредиторской задолженности учреждений уголовно-исполнительной системы и следственных изоляторов.
3. Министерству финансов Республики Казахстан в III квартале 1996 года выделить Министерству внутренних дел и Государственному следственному комитету Республики Казахстан необходимые средства на подготовку исправительно-трудовых учреждений и следственных изоляторов к работе в осенне-зимний период 1996/97 года и организацию борьбы с туберкулезом в пределах ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на 1996 год на их содержание.
4. Министерству внутренних дел совместно с Министерством финансов и Министерством юстиции Республики Казахстан до 20 сентября 1996 года рассмотреть вопрос об установлении предприятиям уголовно-исполнительной системы налоговых льгот и внести в Правительство Республики Казахстан соответствующие предложения.
5. Рекомендовать акимам областей ежеквартально рассматривать вопросы обеспечения жизнедеятельности учреждений правоохранительных органов, расположенных на их территориях, с принятием конкретных мер по стабилизации их работы.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ОДОБРЕНА
постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 октября 1996 г. N 1199
ПРАВИТЕЛЬСТВЕННАЯ ПРОГРАММА
по материально-техническому и социально-правовому
обеспечению уголовно-исполнительной системы Министерства
внутренних дел и мест предварительного заключения под
стражу Государственного следственного комитета
Республики Казахстан на период до 2000 года
ВВЕДЕНИЕ

Берiлiп отырған Үкiмет бағдарламасы "Қазақстан Республикасында қылмыстық-атқару жүйесi базасын материалдық-техникалық және әлеуметтiк-құқықтық жағынан нығайту жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 21 наурыздағы N 318 P950318_ қаулысына сәйкес әзiрлендi. Ол халық шаруашылығын басқару құрылымының түбегейлi қайта құрылуын, республикалық және жергiлiктi өкiмет органдары арасындағы құқықтар мен мiндеттердiң қайта бөлiнуiн ескередi, 2000 жылға дейiнгi болашаққа есептелген және жүйе реформаларының тұжырымдамасын, стратегиялық мiндеттерi мен оларды шешудiң негiзгi
бағыттарын айқындайды. Оны жүзеге асыру қылмыстық-атқару мекемелерi,
тергеу оқшаулаулары мен уақытша қамауға алып ұстау оқшаулауларының қызмет
тиiмдiлiгiн арттыруға, қамалғандарға қараудың ең төменгi стандартты
тәртiбiн сақтау жөнiндегi халықаралық мiндеттемелердiң орындалуын
қамтамасыз етедi, босатылған соң олардың әлеуметтiк бейiмделу мәселелерiн
шешедi.
I ТАРАУ
Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару
жүйесiн дамыту тұжырымдамасы
1. Басқару тиiмдiлiгiн арттыру
Қылмыстық жазалауды атқарушы мекемелердiң ұйымдық-құрылымдық құрылуын және штаттық қамтамасыз етiлуiн кезең-кезеңмен реформалауды жүзеге асыру көзделедi. Республикада әлеуметтiк-экономикалық ахуалды және қоғамдық-саяси жағдайды тұрақтандыруға қол жеткiзу мүмкiндiгiне қарап 1998 жылдан бастап қылмыстық жазалауды атқарушы мекемелердi басқаруда iшiнара орталықсыздандыруға, орталықтандырылған және аумақтық принциптерге көшуге кiрiсу. Осымен бiр мезгiлде республикалық және облыстық бағыныстағы еңбекпен түзеу мекемелерiнiң тиiстi үлгiлерiн құру жөнiндегi шаралар жүзеге асырылады.
Қылмыстық-атқару жүйесiн қайта ұйымдастыруға байланысты орталық және облыстық қылмыстық-атқару жүйесi басқару органдары арасындағы құзырлық шектеу нормативтi түрде бекiтiледi. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң бас басқармасына (ҚАЖББ) қылмыстық-атқару саясатының жалпы бастаулары мен принциптерiн, қылмыстық-атқару заңдарын, жазалауды атқарудың шарттарын айқындайтын жалпы республикалық нормалар мен ережелердi әзiрлеу, оларды барлық органдар мен бөлiмшелердiң мiндеттi түрде сақтауына бақылау жасау жүктеледi. Сондай-ақ ҚАЖББ-да пенитенциарлық практиканы қорытындылау, халықаралық, республикалық бағдарламалар мен келiсiмдердi орындау жөнiндегi iс-қимылды үйлестiру, жүйе қызметiн материалдық, кадрлық, қаржылық, ұйымдық және ғылыми қамтамасыз ету болады.
Мекемелердi басқаруды орталықсыздандыруға сәйкес облыстық IIБ қылмыстық-атқару жүйесi басқармаларының бөлiмдерiнiң (ҚАЖБ) (б) қарауына бiрте-бiрте мынадай мәселелердi шешудi беру iсi тұр:
республика Iшкiiсминiнiң ҚАЖББ келiсiмiмен облыстық IIБ ҚАЖБ (б)
құрылымы мен аппараты штатына өзгерiстер енгiзу;
сотталғандарға медициналық-қызмет көрсетудi ұйымдастыру;
күрделi құрылыс;
облыстық IIБ ҚАЖБ(б) аппаратының басшы лауазымдары құрамынан
бастап бастықтың орынбасарына дейiн және мекеме бастығының
орынбасарына дейiнгi лауазымдарды тағайындау және лауазымдардан
босату;
бөлiмшелердiң жеке құрамын ынталандыру және тәртiптiк жаза
қолдану.

Предлагаемая Правительственная программа разработана в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 марта 1995 г. N 318 P950318_ "О мерах по укреплению материально-технической и социально-правовой базы уголовно-исполнительной системы в Республике Казахстан". Она учитывает коренную перестройку структур управления народным хозяйством, перераспределение прав и функций между центральными и местными исполнительными органами, рассчитана на перспективу до 2000 года и определяет концепцию реформ системы, стратегические задачи и основные направления их решения. Ее осуществление позволит повысить эффективность деятельности уголовно-исполнительных учреждений, следственных изоляторов и изоляторов временного содержания под стражей, оздоровить в них обстановку, обеспечить выполнение международных обязательств по соблюдению минимальных стандартных правил обращения с заключенными, решить вопросы их социальной адаптации после освобождения.
РАЗДЕЛ 1
Концепция развития уголовно-исполнительной
системы Республики Казахстан
1. Повышение эффективности управления
Предполагается осуществить поэтапное реформирование организационно-структурного построения и штатного обеспечения учреждений, исполняющих уголовные наказания. По мере достижения стабилизации социально-экономической ситуации и общественно-политической обстановки в республике приступить, начиная с 1998 года, к частичной децентрализации управления учреждениями, исполняющими уголовные наказания, переходу к централизованному и территориальному принципам. Одновременно осуществляется принятие мер по созданию соответствующих типов исправительно-трудовых учреждений республиканского и областного подчинений.
В связи с реорганизацией уголовно-исполнительной системы нормативно закрепить разграничение компетенций между центральными и областными органами управления уголовно-исполнительной системы. На Главное управление уголовно-исполнительной системы (ГУУИС) будет возложено обеспечение задач по разработке общих начал и принципов уголовно-исполнительной политики, уголовно-исполнительного законодательства, общереспубликанских норм и правил, определяющих условия исполнения наказаний, контролю за их обязательным соблюдением всеми органами и подразделениями. За ГУУИС остается также обобщение пенитенциарной практики, координация действий по выполнению международных, республиканских программ и договоров, материальное, кадровое, финансовое, организационное и научное обеспечение функционирования системы.
Предстоит постепенно, в соответствии с децентрализацией управления учреждениями, передать в ведение управлений (отделов) уголовно-исполнительной системы (У(О)УИС) УВД областей решение следующих вопросов:
внесения изменений в структуры и штаты аппарата У(О)УИС УВД областей по согласованию с ГУУИС МВД республики;
организации медицинского обслуживания осужденных;
капитального строительства;
назначения на должности и увольнения с должностей начальствующего состава до заместителя начальника в аппарате У(О)УИС УВД областей и до заместителя начальника учреждения;
поощрения и наложения дисциплинарных взысканий на личный состав подразделений.

2. Қылмыстық жазалауды атқарушы мекемелер
жүйесiн қайта ұйымдастыру
Жазалауды атқарушы мекемелердiң түрлерiн шектеу жөнiндегi заңдық және ұйымдық шараларды әзiрлеу жалғастырылсын. Бұл ретте сотталғандардың мекеме iшiнде ұстау жағдайларына олардың әлеуметтiк-адамгершiлiк азғындау дәрежесiне және жазасын өтеу кезеңiндегi мiнез-құлығына байланысты саралауды көздеу керек. 1997 жылдан бастап кезең-кезеңмен бас бостандығынан айыруға сотталғандардың негiзгi құрамының жазасын тұрғылықты жерiне жақын орналасқан мекемелерде өтеуге жағдай жасауға кiрiсу керек.
Облыстардың IIБ ҚАЖБ(б) жағынан өзiнiң iшкi қауiпсiздiгiн, бас бостандығынан айыру орындарында ұйымдасқан қылмыс көрінiстерiнiң бейтараптандыру және жолын кесу, қылмыстық-атқару жүйесi мен iшкi күзет әскерлерiнiң жеке құрамына жедел қызмет көрсетудi қамтамасыз ететiн арнаулы бөлiмшелер құру.
3. Мекемелердi күзетудi жетiлдiру
Облыстардың IIБ ҚАЖБ(б) объектiлерiнiң периметрiн күзетудi осы заманғы инженерлiк-техникалық құралдармен қайта жарақтандыруды, күзет практикасына өндiрiстiк теледидар қондырғыларын енгiзу бағдарламаларын жүзеге асыруды қамтамасыз ету.
Қылмыстық-атқару жүйесi объектiлерiндегi инженерлiк-техникалық құралдарды күрделi және орташа жөндеу жөнiндегi инженерлiк-техникалық қамтамасыз ету орталығы және жөндеу базасын құру.
1997 жылдан бастап 2000 жылға дейiн қызмет иттерi питомниктерi құрылып, олардың негiзiнде кiшi маман-кинологтарды даярлайтын және қайта даярлайтын оқу орталықтарын құру.
4. Қылмыстық-атқару жүйесi қызметкерлерiмен
жұмыс iстеудi жетiлдiру
Қылмыстық-атқару жүйесi, алдын ала қамауға алу орындары қызметкерлерiнiң жоғары ресми мәртебесi мен қоғамдық беделiн орнықтыру жөнiндегi жұмысты жалғастыру.
Қылмыстық жазалауды атқарушы мекемелердiң және алдын ала қамауға алу орындары қызметкерлерiнiң құқықтық жағдайын заңды тәртiпте айқындау.
Еңбекпен түзеу және тәрбиелеу мекемелерiн, алдын ала қамауға алу орындарын кадрлармен жасақтау Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi, Мемлекеттiк тергеу комитетi және Бiлiм министрлiгiнiң оқу орындарында арнаулы даярлықтан өткен адамдармен ғана жүзеге асыру. Психологтарды мақсаттық даярлау өрiстетiлсiн.
Осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi оқу органдарында және шетелдерде кадрлардың алғашқы даярлығы, қайта даярлығы және бiлiктiгiн арттыру, мамандар даярлау бағдарламасын әзiрлеу.
Облыстардың IIБ ҚАЖБ(б) қызметкерлерiнiң кәсiптiк төмендеуiнiң
және шамадан тыс психологиялық салмақ түсуiнiң алдын алу үшiн
дәрiгерлiк-оңалту орталықтарын құру.
Қамалғандар арасындағы агрессивтi көрiнiстерге жол бермеу үшiн
ЕТМ, ЕТК, тергеу оқушылары қызметкерлерiнiң арнаулы, жауынгерлiк және
дене даярлығын жетiлдiру.
Қызметкерлердi жеке қорғаныс және белсендi қорғану құралдарымен
кең тұрғыда жабдықтауды қамтамасыз ету.
Қылмыстық-атқару жүйесi қызметкерлерiнiң жеке басының
қауiпсiздiгiнiң кепiлдiктер жүйесiн заңды түрде айқындау.

2. Реорганизация системы учреждений,
исполняющих уголовные наказания
Продолжить разработку законодательных и организационных мер по разграничению видов учреждений, исполняющих уголовные наказания. Предусмотреть при этом дифференциацию условий содержания осужденных внутри учреждений в зависимости от степени их социально-нравственной запущенности и поведения в период отбывания наказания. Поэтапно, начиная с 1997 года, приступить к созданию условий, обеспечивающих отбывание основного контингента осужденных к лишению свободы в учреждениях, приближенных к их месту жительства.
Необходимо создать при У(О)УИС УВД областей специализированные подразделения по обеспечению собственной внутренней безопасности, нейтрализации и пресечению проявлений организованной преступности в местах лишении свободы, оперативному обслуживанию личного состава уголовно-исполнительной системы и внутренних войск охраны.
3. Совершенствование охраны учреждений
Обеспечить реализацию программы переоснащения современными инженерно-техническими средствами охраны периметров объектов У(О)УИС УВД областей, внедрить в практику охраны промышленные телевизионные установки.
Образовать Центр инженерно-технического обеспечения и ремонтную базу по капитальному и среднему ремонту инженерно-технических средств на объектах уголовно-исполнительной системы.
С 1997 по 2000 годы создать питомники служебных собак, организовать на их базе учебные центры по подготовке и переподготовке младших специалистов - кинологов.
4. Совершенствование работы с персоналом
уголовно-исполнительной системы
Продолжить работу по установлению высокого официального статуса и общественного престижа работника уголовно-исполнительной системы, мест предварительного заключения под стражу.
Определить в законодательном порядке правовое положение персонала учреждений, исполняющих уголовные наказания, и мест предварительного заключения под стражу.
Комплектование кадров исправительно-трудовых и воспитательных учреждений, мест предварительного заключения под стражу осуществлять только лицами, прошедшими специальную подготовку в учебных заведениях Министерства внутренних дел, Государственного следственного комитета и Министерства образования Республики Казахстан. Развернуть целевую подготовку психологов.
Разработать в этих целях программу первоначальной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, подготовки специалистов в учебных заведениях МВД Республики Казахстан и за рубежом.
Создать медико-реабилитационные центры для профилактики профессиональной деформации и психологической перегрузки сотрудников У(О) УИС УВД областей.
Усовершенствовать специальную, боевую и физическую подготовку
сотрудников ИТУ, ВТК, СИЗО для пресечения агрессивных проявлений
среди спецконтингента.
Обеспечивать экипировку сотрудников широким набором средств
индивидуальной защиты и активной обороны.
Законодательно определить систему гарантий личной безопасности
сотрудников уголовно-исполнительной системы.

5. Сотталғандарды әлеуметтiк-құқықтық қорғау,
оларды жұмысқа пайдалану
1996 жылдан бастап 1998 жылға дейiн:
құқық бұзушыларға адамгершiлiк көзқарасты;
адамның құқығы мен оның мүдделерiн;
сотталғандардың заңға бой ұсыну тәртiбiнiң басымдылығын;
қылмыскердiң әртүрлi санаттарына саралау (дифференцированный) ыңғайы;
сотталғандарды жазаны атқарушы мекемелерде алғашқы болған күнiнен бастап бостандыққа өмiр сүруге әзiрлеу принципiн қамтамасыз ететiн жаза өтеудiң жағдайлары мен тәртiбiн жасау.
Осы мақсатта:
сотталғандарды ұстау жағдайын олардың тәртiбiне қарай кезең-кезеңмен өзгерте отырып, жазаны өтеу режимiн саралау;
сотталғандардың бейiмделуi, диагностикасы мен бөлiнiсi үшiн жағдайларды, өзiн оң жағынан көрсеткендердiң ұсталу жағдайының жақсартылуын, сауықтыру-алдын алу шараларын жүргiзудi қамтамасыз ету;
сотталғандарға берiлетiн кепiлдi игiлiктiң ең аз деңгейiн кеңейту;
тергеудегi-тұтқындалған және сотталған адамдарға ақылы тұрмыстық, медициналық, сауықтыру және өзге қызмет көрсетулерiнiң берiлу жүйесiн құру;
тергеудегi-тұтқындалған, сотталған адамды ұстауға арналған ең аз шығыстардың нормасын Қазақстан Республикасының нақтылы мүмкiндiктерi мен халықаралық стандарттарды заңды түрде белгiлеу және бекiту;
азық-түлiк, заттық және де басқа интенданттық мүлiктердi орталықтандырылып берiлуiн, сондай-ақ материалдық ресурстарды өз кәсiпорындарында және оқу өндiрiстiк шеберханаларында шығаруды ұйымдастыруды көздей отырып бас бостандығынан айырылған және алдын ала қамауға алынғандар ұсталатын орындардағы адамдарды тұрақты материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету жүйесiн құру;
әртүрлi санаттағы сотталған және тергеудегi-тұтқындалғандар үшiн тұрғын алаң нормасын бiрте-бiрте көбейту, тергеудегi-тұтқындалған және сотталғандарды камералық үлгiдегi санитарлық талаптарға сәйкес үй-жайларға орналастыруды қамтамасыз ету;
жалпы бiлiм беретiн және кәсiптiк оқыту органдарымен бiрлесе отырып өз өндiрiсiнiң, еңбек нарығының мүдделерi, босатылғаннан кейiн жұмысқа орналасу мүмкiндiктерi ескерiле отырып қамалғандарды оқытудың икемдi жүйесiн құру;
сотталғандар мен олардың туыстары, қоғамдық және дiни ұйымдар арасындағы байланыстың нығаюына жағдай жасау;
Бас бостандығынан айыру орындарындағы еңбекке жарамды барлық сотталғандар үшiн қажеттi жұмыс орындарын құру алда тұр.
Осы мақсаттарда атқарушы өкiмет органдарының қолдауымен
сұранымға ие өнiм түрлерiн шығаруға қабiлеттi қылмыстық-атқару
жүйесiнiң өндiрiстiк объектiлерiн жаңарту мен құрылымдық қайта
бағдарлауды қамтамасыз ету.
ҚАЖББ мекемелерiнiң өндiрiс орындарында мемлекеттiк
тапсырыстарды, оның iшiнде қылмыстық-атқару жүйесi және республика
iшкi iстер органдарының мұқтаждары үшiн өнiм шығару тапсырыстарын
бiрiншi кезекте орналастыруды қамтамасыз ету.
II ТАРАУ
Қылмыстық-атқару жүйесiн, оның жақын жылдарда дамыту
тұжырымдамасының туындайтын материалдық-техникалық және
әлеуметтiк-құқықтық қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар

5. Социально-правовая защита осужденных,
их трудоиспользование
С 1996 по 1998 годы создать условия и порядок исполнения
наказаний, обеспечивающих:
гуманное отношение к правонарушителям;
права человека и его интересы;
приоритет правопослушного поведения осужденных;
дифференцированный подход к различным категориям преступников;
принцип подготовки осужденных к жизни на свободе с первого дня
пребывания в учреждениях, исполняющих наказание.
В этих целях:
дифференцировать режим отбывания наказания, поэтапно изменяя условия содержания осужденных в зависимости от их поведения;
обеспечить условия для адаптации, диагностики и распределения осужденных, улучшенного содержания положительно характеризующихся, проведения оздоровительно-профилактических мероприятий;
расширить гарантированный минимум благ, предоставляемых осужденным;
создать систему предоставления следственно-арестованным и осужденным лицам платных бытовых, медицинских, оздоровительных и иных услуг;
установить и закрепить в законодательном порядке минимальные нормы расходов на содержание следственно-арестованного, осужденного, отражающие международные стандарты и реальные возможности Республики Казахстан;
создать систему стабильного материально-бытового обеспечения лиц, содержащихся в местах лишения свободы и предварительного заключения под стражу, предусматривающую централизованные поставки продовольствия, вещевого и другого интендантского имущества, а также организацию производства материальных ресурсов на собственных предприятиях и учебно-производственных мастерских;
поэтапно увеличивать нормы жилой площади для осужденных и следственно-арестованных лиц различных категорий, обеспечивать размещение следственно-арестованных и осужденных в помещениях камерного типа в соответствии с санитарными требованиями;
обеспечить совместно с органами общеобразовательного и профессионального обучения создание гибкой системы учебы осужденных, учитывающей интересы собственного производства, рынка труда, возможность трудоустройства после освобождения;
способствовать укреплению связей между осужденными и их родственниками, общественными и религиозными организациями.
Предстоит создать необходимое количество рабочих мест для всех трудоспособных осужденных, содержащихся в местах лишения свободы.
В этих целях при поддержке органов исполнительной власти
обеспечить модернизацию и структурную переориентацию промышленных
объектов уголовно-исполнительной системы, способной выпускать
пользующуюся спросом продукцию.
Обеспечить первоочередное размещение на предприятиях учреждений
ГУУИС государственных заказов на изготовление продукции, в том числе
для нужд уголовно-исполнительной системы и органов внутренних дел
республики.
РАЗДЕЛ II
Мероприятия по материально-техническому и
социально-правовому обеспечению уголовно-исполнительной
системы, вытекающие из концепции ее развития в ближайшие годы

1. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексiнiң жобасын
әзiрлеу.
Үкiметке Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексi
қабылданған соң тапсыру
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Бас Прокуратура (келiсiмi
бойынша)
2. "Қылмыс жасады деп күдiктелiнген және айыпталғандарды қамауда ұстау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының жобасын әзiрлеу.
Үкiметке Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi қабылданған соң тапсыру
Орындаушылар: Әдiлетминi, МҚҚ, Қорғанысминi, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша), МТК, (келiсiмi бойынша)
3. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк қылмыстық-атқару жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеу.
Үкiметке Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi қабылданған соң тапсыру
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша)
4. Қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiнiң кәсiпорындары шығаратын өнеркәсiп өнiмiн республикалық бюджет қаражатының есебiнен жүзеге асырылатын мемлекеттiк сатып алатын тауарлардың (қызмет көрсетулердiң) тiзбесiне енгiзу, оны iшкi әскерлер, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне, Қорғаныс министрлiгiне, Шекара әскерлерiне, Республикалық ұланға беру туралы ұсыныс енгiзу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Экономминi МТК (келiсiмi бойынша)
5. Қылмыстық-атқару жүйесi мен алдын ала қамауға алу орындарын халықаралық мiндеттемелерге сәйкестендiру үшiн олардың реформаларына қосымша шұғыл қаржыландыру жөнiнде ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсынылсын
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi (келiсiмi бойынша), МТК (келiсiмi бойынша)
6. Түзеу мекемелерi және тергеу оқшаулауларына төтенше жағдайлар мен табиғат апаттары кезiнде шұғыл жәрдем беру үшiн жергiлiктi жерлерде арнаулы резервтiк қаржы, құрал-жабдықтар, автокөлiк, құрылыс материалдарының қорын құру.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Қаржыминi, Iшкiiсминi, МТК (келiсiмi бойынша)
7. Қылмыстық жазалауды атқару мен алдын ала қамауға алу жүйесiнiң қызметтерi мен бөлiмшелерiнiң басқару қызметiн реттейтiн нормативтiк құжаттардың (бұйрықтар, нұсқаулар) қолданылып жүргендерiн нақтылау және жаңаларын әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Бас Прокуратура (келiсiмi
бойынша), МТК (келiсiмi бойынша)
8. Тергеу оқшауларындағы және түзеу мекемелерiндегi күзет санын
есептеу тәртiбiн тергеудегiлер мен сотталғандардың санына емес, күзет
объектiлерiнiң санына негiздеп әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, МТК (келiсiмi бойынша)

1. Подготовить проект Уголовно-исполнительного кодекса
Республики Казахстан.
Представить: в Правительство после принятия Уголовного кодекса
Республики Казахстан
Исполнители: МВД, Минюст, Генеральная Прокуратура (по
согласованию)
2. Подготовить проект Закона Республики Казахстан "О содержании под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений".
Представить: в Правительство после принятия Уголовного кодекса
Республики Казахстан
Исполнители: Минюст, КНБ, Минобороны, Генеральная Прокуратура
(по согласованию), ГСК (по согласованию)
3. Подготовить проект Закона Республики Казахстан "О государственной уголовно-исполнительной системе в Республике Казахстан".
Представить: в Правительство после принятия Уголовного кодекса
Республики Казахстан
Исполнители: МВД, Минюст, Генеральная Прокуратура (по
согласованию)
4. Внести предложения о включении промышленной продукции, выпускаемой предприятиями учреждений уголовно-исполнительной системы, в перечень государственных закупок товаров (услуг), осуществляемых за счет средств республиканского бюджета, с поставкой ее Внутренним войскам, Комитету национальной безопасности, Министерству обороны, Пограничным войскам, Республиканской гвардии.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнитель: МВД, Минюст, Минэкономики, ГСК (по согласованию)
5. Разработать предложения по дополнительному неотложному ассигнованию реформ уголовно-исполнительной системы и мест предварительного содержания под стражей для приведения их в соответствие с международными обязательствами.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: МВД, Минфин (по согласованию), ГСК (по
согласованию)
6. Создать специальный резервный фонд финансов, оборудования, автотранспорта, строительных материалов для оказания неотложной помощи исправительным учреждениям и следственным изоляторам на местах при чрезвычайных обстоятельствах и стихийных бедствиях.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: Минфин, МВД, ГСК (по согласованию)
7. Уточнить действующие и разработать новые нормативные
документы (приказы, указания), регулирующие управленческую
деятельность служб и подразделений системы исполнения уголовных
наказаний и предварительного заключения под стражу.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: МВД, Минюст, Генеральная Прокуратура (по
согласованию), ГСК (по согласованию)
8. Разработать порядок расчета численности охраны в
следственных изоляторах и исправительных учреждениях, исходя из
количества объектов охраны, а не из количества подследственных и
осужденных.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: МВД, ГСК (по согласованию)

9. Облыстардың ҚАЖБ(б) жүйесiнде бас бостандығынан айыру
орындарында ұйымдасқан қылмыс пен жемқорлық және қылмыстық бой
көрсетулермен күрес жүргiзетiн бөлiмшелердi кезең-кезеңмен
ұйымдастыру туралы ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi
10. Қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерi мен алдын ала қамауға алу орындарының тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету жөнiнде облыс әкiмдерiнiң жауапкершiлiгiн арттыру туралы ұсыныс әзiрлеу.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша), МТК (келiсiмi бойынша)
11. Салық туралы заңға түзеу мекемелер жүйесiн салықтың барлық түрiнен босату мәселелерi жөнiнде өзгертулер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде заң актiсiн әзiрлеу, оларды республикалық және жергiлiктi бюджет есебiнен қаржыландыруға көшiру.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, МТК (келiсiмi бойынша)
12. Түзеу мекемелерi мен тергеу оқшаулауларында бас бостандығынан айыру және алдын ала қамау орындарында сақтауға, пайдалануға тиым салынған заттарда, сондай-ақ арнаулы құрамнан асып сатудан түскен қаражаттың, ақшаның есебiнен арнаулы қор құру жөнiнде ұсыныс әзiрлеу. Аталған қор қаражатын мекеменiң мұқтаждарына пайдалану.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, МТК (келiсiмi бойынша)
13. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексiне
түсiндiрме, түзеу мекемелерi қызметiнiң жарғысын әзiрлеу.
Үкiметке Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi
қабылданғаннан соң ұсыну
Орындаушылар: Әдiлетминi, Iшкiiсминi, Бас Прокуратура (келiсiмi
бойынша)
14. Нақтылы мүмкiндiктердi есепке ала отырып бас бостандығынан
айыруға қатысы жоқ жазаны атқарушы бөлiмшелердi, сондай-ақ еңбекпен
түзеу мекемелерiнiң кейбiр түрлерiн жергiлiктi өкiмет органдарының
қарауына беру жөнiнде ұсыныс енгiзу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1997-1998 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша)
15. Қылмыстық-атқару жүйесi үшiн халықаралық талаптарға сай
келетiн арнаулы киiм үлгiлерiн енгiзудiң тәртiбi мен енгiзу мерзiмi
жөнiнде ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1998 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Экономминi, Қаржыминi
16. Қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiнiң тыныс-тiршiлiгiн
қамтамасыз ету үшiн республикалық бюджеттi бекiту кезiнде осы Үкiмет
бағдарламасының қосымшасына сәйкес 2000 жылға дейiнгi кезеңге
арналған жылдар бойынша жеке тұрғыда ақша қаражатын бөлудi көздеу.
Үкiметке ұсыну

9. Разработать предложения о поэтапной организации в системе
У(О)УИС УВД областей подразделений по борьбе с организованной
преступностью и коррупцией и преступными проявлениями в местах
лишения свободы.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнитель: МВД
10. Подготовить предложения о повышении ответственности акимов областей по обеспечению жизнедеятельности учреждений уголовно-исполнительной системы и мест предварительного заключения под стражу.
Представить: в Администрацию Президента Республики Казахстан
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Генеральная Прокуратура (по согласованию), ГСК (по согласованию)
11. Разработать законодательный акт по внесению изменений и дополнений в налоговое законодательство по вопросу освобождения системы исправительных учреждений от всех видов налогообложения и перевести их на финансирование за счет республиканского и местных бюджетов.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минфин, ГСК (по согласованию)
12. Подготовить предложения по созданию в исправительных
учреждениях и следственных изоляторах специального фонда за счет
средств, полученных от реализации изымаемых у спецконтингента
предметов, запрещенных к хранению и использованию в местах лишения
свободы и предварительного заключения, а также денег. Средства
указанного фонда использовать для нужд учреждения.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минфин, ГСК (по согласованию)
13. Подготовить комментарии к Уголовно-исполнительному кодексу
Республики Казахстан, устав деятельности исправительных учреждений.
Представить: в Правительство после принятия Уголовного кодекса
Республики Казахстан
Исполнители: Минюст, МВД, Генеральная Прокуратура (по
согласованию)
14. С учетом реальных возможностей внести предложения о
передаче подразделений, исполняющих наказания, не связанные с
лишением свободы, а также некоторых видов исправительно-трудовых
учреждений в ведение местных исполнительных органов.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1997-1998 годы
Исполнители: МВД, Генеральная Прокуратура (по согласованию)
15. Подготовить предложения о порядке и сроках ввода новых
образцов спецодежды, соответствующих международным требованиям для
уголовно-исполнительных учреждений.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1998 годы
Исполнители: МВД, Минэкономики, Минфин
16. Для обеспечения жизнедеятельности учреждений
уголовно-исполнительной системы при утверждении республиканского
бюджета предусмотреть выделение финансовых ассигнований отдельной
строкой по годам на период до 2000 года согласно приложению к
настоящей Правительственной программе.
Представить: в Правительство

Орындалу мерзiмi: 1996-2000 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, МТК (келiсiмi бойынша)
17. Бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны сотталғандардың
кезең-кезеңмен тұрғылықты жерiнде өтеуге көшiрiлуi ескерiле отырып,
ЕТК мен тергеу оқшаулауларының құрылысын салу және қайта жаңартуды
жүзеге асыру.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 2000 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Бас Прокуратура (келiсiмi
бойынша)
III ТАРАУ
Қылмыстық жазаларды атқару жүйесiн және алдын
ала қамау орындарын кадрлармен қамтамасыз ету
1. Қызметкерлерге қолданылып жүрген жеңiлдiктердi:
ерекше қызмет жағдайы үшiншi еңбегiне ақы төлеудi көбейту;
пәтер сатып алу қаржы және жеке-үй құрылысын салу үшiн жергiлiктi бюджеттен процентсiз жеңiлдiктi несие ақша бөлу;
қызметiн ЕТК, тергеу оқшаулауында өткерiп жүрген қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға еңбек сiңiрген жылдарын жеңiлдiкпен есептеу (1 ай қызмет бiр жарым ай);
қызметкерлерге азық-түлiк паегiнiң құнын баға индексациясын ескере ақшалай өтем төлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, Әдiлетминi, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша), МТК (келiсiмi бойынша)
2. Қылмыстық-атқару жүйесi және алдын ала қамауға алу орындары қызметкерлерiнiң аймақаралық және республикалық ауқымды жұмыс тәжiрибесiмен алмасуын жүзеге асыру, Қылмыстық-атқару саясатының мәселелерi бойынша слеттер, семинарлар, конференциялар өткiзу тәжiрибесiн одан әрi жалғастыру.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша), МТК (келiсiмi бойынша)
3. Қылмыстық-атқару жүйесi және алдын ала қамауға алу орындарына кадрлар даярлау үшiн Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi, МТК оқу орындарында мамандандырылған факультеттер ашу туралы ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Қаржыминi, Ғылымминi - Ғылым академиясы
4. Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi, МТК оқу орындарында оқып жүргендердiң тағылымдамасын ұйымдастыру үшiн базалық түзеу мекемелерiн және тергеу оқшаулауларын құру туралы ұсыныстар әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша), МТК (келiсiмi бойынша)
5. Түзеу мекемелерi және тергеу оқшаулаулары қызметiнiң әртүрлi бағыттары бойынша сценарийлер жазу және оқу-бейнефильмдерiн түсiру үшiн қаражат бөлу туралы ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, МТК (келiсiмi бойынша)
6. Қылмыстық атқару жүйесi және алдын ала қамауға алу орындарының ерекше көзге түскен қызметкерлерiне арнап мемлекеттiк, ведомстволық және қоғамдық атақтар, атаулы сыйлықтар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесi мен алдын ала қамауға алу орындарына мамандар даярлайтын мамандандырылған оқу орындарында оқитын тыңдаушылар мен курсанттарға атаулы
стипендиялар тағайындау туралы ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну

Срок исполнения: 1996-2000 годы
Исполнители: МВД, Минфин, ГСК (по согласованию).
17. Осуществить строительство и реконструкцию ИТК и СИЗО с
учетом поэтапного перехода к обеспечению исполнения наказаний в
виде лишения свободы по месту жительства осужденных.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 2000 год
Исполнители: МВД, Минюст, Генеральная Прокуратура (по
согласованию).
РАЗДЕЛ III
Кадровое обеспечение системы исполнения уголовных
наказаний и мест предварительного заключения
1. Подготовить предложения о расширении существующих льгот
сотрудникам в части:
увеличения оплаты труда за особые условия службы;
выделения средств из местного бюджета для приобретения квартир и беспроцентных льготных ссуд на индивидуальное жилищное строительство;
распространения на лиц рядового и начальствующего состава, проходящих службу в ИТК, СИЗО, льготного исчисления выслуги лет (один месяц службы за полтора);
выплаты работникам денежной компенсации стоимости продовольственного пайка с учетом индексации цен.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: МВД, Минфин, Минюст, Генеральная Прокуратура (по
согласованию), ГСК (по согласованию)
2. Осуществлять обмен опытом работы сотрудников уголовно-исполнительной системы и мест предварительного заключения в межрегиональном и республиканском масштабах. Продолжить практику проведения слетов, семинаров, конференций по проблемам уголовно-исполнительной политики.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: МВД, Минюст, Генеральная Прокуратура (по
согласованию), ГСК (по согласованию)
3. Подготовить предложения об открытии специализированных факультетов в учебных заведениях МВД, ГСК Республики Казахстан для подготовки кадров уголовно-исполнительной системы и мест предварительного заключения.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: МВД, Минюст, Минфин, Миннауки - Академия наук
4. Подготовить предложения о создании базовых исправительных учреждений и следственных изоляторов для организации стажировок обучаемых в учебных заведениях МВД, ГСК Республики Казахстан.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: МВД, Генеральная Прокуратура (по согласованию), ГСК (по согласованию)
5. Подготовить предложения о выделении средств для написания сценариев и приведения съемок учебных видеофильмов о различных направлениях деятельности исправительных учреждений и следственных изоляторов.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: МВД, Минфин, ГСК (по согласованию)
6. Подготовить предложения об учреждении государственных, ведомственных и общественных званий, именных премий для особо отличившихся сотрудников уголовно-исполнительной системы и мест предварительного заключения, а также именных стипендий для слушателей и курсантов, обучающихся в специализированных учебных заведениях Республики Казахстан для уголовно-исполнительной системы и мест предварительного заключения.
Представить: в Правительство

Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Қаржыминi, МТК (келiсiмi
бойынша)
7. Қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiнде дербес-тәрбиелiк ықпал
жасау және құқыққа қарсы көрінiстердiң алдын алу үшiн
психологтық-педагогтiк қызметтер құру туралы ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Денсаулықминi, Ғылымминi - Ғылым
академиясы
8. Мекемелерде кәсiптiк-техникалық даярлауды халық шаруашылығының аумақтық қажеттiлiгiн ескере отырып сотталғандарды жұмысшы кәсiптерiне оқытуға бағдарлауды қамтамасыз ету.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Бiлiмминi
9. Мекемелер қызметкерлерiнiң барлық санаттары үшiн ғылыми негiзделген жұмыс жүктемесi нормасын әзiрлеу. Штатқа дәрiгер-психиатрлар, психологтар, арнаулы қызметкерлер, тамақтандыру бойынша инженер-технологтар, ғимараттар мен құрылысты пайдалану жөнiнде инженерлер, сондай-ақ заңгерлер және жасақтық буын, жедел-режимдiк қызмет үшiн педагогтар, бақылаушылар енгiзiлуi есепке алына отырып қызметкерлер санына қажеттiлiктi айқындау.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1998 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Ғылымминi - Ғылым академиясы, МТК (келiсiмi бойынша)
10. Түзеу мекемелерi мен оқшаулауларының қызметкерлерiнiң кәсiптiк шалдығуы, психологиялық қажуының алдын алу және демалуы, олардың туберкулез, басқа да кәсiптiк ауруларының алдын алу үшiн аумақтық медициналық оңалту орталықтарын құру.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1999 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Денсаулықминi, Қаржыминi, МТК (келiсiмi бойынша).
11. Республиканың мәдени-ағарту мекемелерiмен, кино, радио, теледидар, баспасөз, жазушылар ұйымдарымен байланысты кеңейту арқылы қылмыстық жазалауды атқару жүйесi және алдын ала қамауға алу орындары қызметкерлерiнiң мамандығының мәртебесiн көтеру жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-2000 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Ғылымминi - Ғылым академиясы "Қазақстан теледидары мен радиосы" республикалық корпорациясы, МТК (келiсiмi бойынша)
12. Қылмыстық атқару жүйесi және алдын ала қамауға алу
орындарының қызметкерлерiн Қазақстан Республикасы Iшкiiсминi және МТК
оқу орындарында даярлау және қайта даярлау жүйесiн одан әрi дамытуды
көздеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-2000 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, Ғылымминi - Ғылым
академиясы, МТК (келiсiмi бойынша)
13. Қылмыстық атқару жүйесi және алдын ала қамауға алу
орындарына мамандар даярлау тәжiрибесiмен танысуға және тыңдаушылар
алмасу үшiн Англияға, Германияға, АҚШ-қа, Финляндияға, Ресейге
iссапарларды көздеу.
Үкiметке ұсыну

Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минюст, Минфин, ГСК (по согласованию)
7. Подготовить предложения по созданию психолого-педагогических служб в учреждениях уголовно-исполнительной системы для обеспечения индивидуально-воспитательного воздействия и профилактики противоправных проявлений.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минздрав, Миннауки - Академия наук
8. Обеспечить ориентирование профессионально-технической подготовки в учреждениях на обучение осужденных рабочим профессиям с учетом региональных потребностей народного хозяйства.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минобразования
9. Разработать научно обоснованные нормы загруженности всех категорий сотрудников учреждений. Определить потребную численность персонала с учетом введения в штаты врачей психиатров, психологов, специальных работников, инженеров-технологов по питанию, инженеров по эксплуатации зданий и сооружений, а также юристов и педагогов для отрядного звена, оперативно-режимных служб, контролеров.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1998 годы
Исполнители: МВД, Миннауки - Академия наук, ГСК (по согласованию)
10. Создать региональные медико-реабилитационные центры для профилактики профессиональной деформации, психологической перегрузки и отдыха сотрудников исправительных учреждений и следственных изоляторов, предупреждения их заболеваемости туберкулезом, другими профессиональными заболеваниями.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1999 годы
Исполнители: МВД, Минздрав, Минфин, ГСК (по согласованию)
11. Осуществить мероприятия по повышению престижности профессии сотрудников системы исполнения уголовных наказаний и мест предварительного заключения путем расширения связей с культурно-просветительными учреждениями республики, кино, радио, телевидением, прессой, писательскими организациями.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-2000 годы
Исполнители: МВД, Миннауки - Академия наук, Республиканская корпорация "Телевидение и радио Казахстана", ГСК (по согласованию)
12. Предусмотреть дальнейшее развитие системы подготовки и
переподготовки сотрудников уголовно-исполнительной системы и мест
предварительного заключения в специальных высших учебных заведениях
МВД и ГСК Республики Казахстан.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-2000 годы
Исполнители: МВД, Минфин, Миннауки - Академия наук, ГСК (по
согласованию)
13. Предусмотреть командировки в Англию, Германию, США,
Финляндию и Россию для изучения опыта подготовки кадров и обмена
слушателями для уголовно-исполнительной системы и мест
предварительного заключения.
Представить: в Правительство

Орындалу мерзiмi: 1996-2000 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, МТК (келiсiмi бойынша)
IҮ ТАРАУ
Қылмыстық жазалауды орындау саласындағы
ғылыми зерттеулердiң негiзгi бағыттары.
Халықаралық ынтымақтастық
1. Қылмыстық жазалауды атқару жүйесiнiң 2000 жылға дейiнгi болашағына арналған реформаларды мұқият пысықтау үшiн қажеттi ғылыми зерттеулердiң негiзгi бағыттарын айқындау.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Ғылымминi - Ғылым академиясы, МТК (келiсiмi бойынша)
2. Қылмыстық-атқару саясаты мәселелерi бойынша, қылмыстық жазалауды атқарудың нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру бойынша жүргiзiлiп жатқан ұйымдық және құқықтық қайта құруды ғылыми зерттеудiң республикалық ғылыми-зерттеу орталығын құру туралы ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Ғылымминi - Ғылым академиясы
3. Есiрткiнi қолданатын адамдарға медициналық-психологиялық және психотерапевтикалық ықпал жасау әдiстерiн және сотталғандар арасында есiрткi құмарлықты жоюдың тиiмдi әдiстерiн әзiрлеудi қамтамасыз ету.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Денсаулықминi
4. Өндiрiстi жаңартуды жұмылдыру қуаттарын сақтауды және
сотталғандардың жұмыс жағдайын жақсартуды, өндiрiстi басқарудың
ұйымдық құрылымын, нысандарын және әдiстерiн жетiлдiрудi, нарық
жағдайындағы өндiрiс орындарының жұмысының экономикалық тұрақтылығын
қамтамасыз етудi қоса алғанда ЕТМ жүйесiнiң өндiрiстiк-шаруашылық
қызметiнiң тұжырымдамасын әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Экономминi, Қаржыминi
5. Бас бостандығынан айыру орындарында қалыптасқан экологиялық
проблемалар жөнiнде ғылыми-техникалық бағдарлама әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Экобиоресурсминi
6. Түзеу мекемелерiнiң шаруашылық қызметiнiң экологиялық
қауiпсiз және экономикалық қолайлы даму жолдарын айқындайтын
экономикалық бағалау әдiстемесiн әзiрлеудi жүзеге асыру.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Экобиоресурсминi
7. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң сыртқы экономикалық және ғылыми қызметiн қаржыландыру мақсатымен ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң валюталық қорын құру туралы ұсыныс әзiрлеу, Қор мемлекеттiк жарналар есебiнен, әрбiр мемлекеттiң аталған қордағы үлес дәрежесi негiзiнде құрылады.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң Iшкiiсминдерi (келiсiмi бойынша)

Срок исполнения: 1996-2000 годы
Исполнители: МВД, Минфин, ГСК (по согласованию)
РАЗДЕЛ IV
Основные направления научных исследований в области
исполнения уголовных наказаний. Международное
сотрудничество
1. Определить основные направления научных исследований, необходимых для тщательной проработки реформы системы исполнения уголовных наказаний на перспективу до 2000 года.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996 год
Исполнители: МВД, Минюст, Миннауки - Академия наук, ГСК (по согласованию)
2. Подготовить предложения о создании республиканского научно-исследовательского центра по проблемам уголовно-исполнительной политики, научного сопровождения проводимых организационных и правовых преобразований по совершенствованию форм и методов исполнения уголовных наказаний.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минюст, Миннауки - Академия наук
3. Обеспечить разработку эффективных медико-психологических и психотерапевтических методов воздействия на лиц, употребляющих наркотические средства, и методов преодоления наркомании среди осужденных.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минздрав
4. Разработать концепцию производственно-хозяйственной
деятельности системы ИТУ, включая модернизацию производства,
сохранение мобилизационных мощностей и улучшение условий труда
осужденных, совершенствование организационных структур, форм и
методов управления производством, обеспечение экономической
стабильности функционирования предприятий в условиях рынка.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минэкономики, Минфин
5. Разработать научно-техническую программу по экологическим
проблемам, сложившимся в местах лишения свободы.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минэкобиоресурсов
6. Осуществить разработку методологии экономических оценок, определяющих экологически безопасные и экономически оптимальные пути развития хозяйственной деятельности исправительных учреждений.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минэкобиоресурсов
7. Проработать предложения по созданию валютного фонда государств - участников СНГ с целью финансирования внешнеэкономической и научной деятельности уголовно-исполнительной системы за счет взносов государств в размерах, определяемых на базе долей каждого из них в указанном фонде.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минфин МВД государств - участников СНГ (по согласованию)

8. Қылмыстық-атқару мекемелерiн басқару нысандары мен әдiстерi, әлеуметтiк қорғалу дәрежесi әртүрлi сотталғандарды және қамауға алынғандарды ұстау ерекшелiктерi, жеке құрамның жұмыс арнаулы құралдардың қолданылу тәртiбi, сондай-ақ жазалауды атқару мекемелерiнiң сәулеттiк-жоспарлану шешiмдерi туралы АҚШ және басқа мемлекеттердiң тәжiрибесiн зерделеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, МТК (келiсiмi бойынша)
9. Қылмыстық-атқару жүйесi қызметкерлерiнiң мүдделi халықаралық ұйымдармен бiрлесе отырып үнемi өткiзiлiп тұратын мекемелерiнiң қызметкерлерiне арналған оқу курстарына қатысуын қамтамасыз ету, сараптау-анықтама жүйесiнде БҰҰ-ның қылмыстық-атқару мекемелерi қызметi бойынша аймақтық институттарын қатыстыра отырып
сарапшы-кеңесшiлер қызметiн тарту және ұсыну.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша),
МТК (келiсiмi бойынша)
10. Қылмыстық-атқару жүйесiне мамандар даярлау және қайта
даярлауға арналған оқулықтар мен әдiстемелiк оқу құралдарын дайындау
бағдарламаларын әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1997 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Ғылымминi - Ғылым академиясы, МТК
(келiсiмi бойынша)
11. Республикалық қылмыстық атқару жүйесiн халықаралық
ынтымақтастық саласына енгiзу жөнiнде ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1997 жыл
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Ғылымминi - Ғылым
академиясы, МТК (келiсiмi бойынша)
12. Жазасын өтегендердiң әлеуметтiк бейiмделу мәселелерiн шешу, оңалту орталықтарын құру, еңбекке және тұрмыстық жағдайларын үйлестiру тәртiбi мен оларды қамқорлыққа алу қызметi жұмыстарын жетiлдiру жөнiндегi iс-шараларды көздеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1998 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Денсаулықминi, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша)
13. Түзеу мекемелерi қызметiнiң басым бағыттары бойынша бiрлесе iс-қимылдар жасау, қылмыстық-атқару саясатының мәселелерiн зерттеу және ақпараттар алмасу, ЕТМ жеке құрамының және әлеуметтiк қорғалуы, қазiргi заманғы ұйымдастыру техникасын басқару қызметiнiң практикасына қолдануды зерделеу, өзара тиiмдi тiкелей өндiрiстi-тауарлық байланыстарды ұйымдастыру мүмкiншiлiгiн зерделеу, мамандарды өзара тағылымдамадан өткiзу, делегациялар алмасу және де басқа осы саладағы мәселелерге қатысты халықаралық ынтымақтастықтың кешендi шараларын әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1998 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Қаржыминi, Ғылымминi - Ғылым академиясы, Бас Прокуратура (келiсiмi бойынша)

8. Изучить опыт США и других стран о формах и методах управления уголовно-исполнительными учреждениями, об особенностях содержания осужденных и заключенных под стражу, имеющих различную степень социальной защищенности, порядок работы личного состава, применения специальных средств, а также архитектурно-планировочных решений учреждений, исполняющих наказание.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Минфин, ГСК (по согласованию)
9. Обеспечить участие специалистов уголовно-исполнительной системы совместно с заинтересованными международными организациями в регулярно проводимых учебных курсах для персонала исправительных учреждений, привлечение и предоставление услуг зкспертов-консультантов, включая участие в экспертно-справочной системе региональных институтов ООН по деятельности уголовно-исполнительных учреждений.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Генеральная Прокуратура (по согласованию),
ГСК (по согласованию)
1О. Разработать программу подготовки учебной и методической
литературы для подготовки и переподготовки кадров
уголовно-исполнительной системы.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1997 годы
Исполнители: МВД, Миннауки - Академия наук, ГСК (по согласованию)
11. Подготовить предложения о включении республиканской
уголовно-исполнительной системы в сферу международного сотрудничества.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1997 год
Исполнители: МВД, Минюст, Миннауки - Академия наук, ГСК (по
согласованию)
12. Наметить меры по совершенствованию работы по решению проблем
социальной адаптации отбывших наказание, созданию центров
реабилитации, определить порядок трудового и бытового устройства и
служб их опеки.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1998 годы
Исполнители: МВД, Минздрав, Генеральная Прокуратура (по
согласованию)
13. Разработать комплекс мер в области международного сотрудничества и взаимодействия по приоритетным направлениям деятельности исправительных учреждений, изучения и обмена информацией по вопросам уголовно-исполнительной политики, правовое и социальной защищенности личного состава ИТУ, изучения практики применения современной оргтехники в управленческой деятельности, изучения возможностей организации взаимовыгодных прямых производственно-товарных связей, проведения взаимных стажировок специалистов, обмена делегациями и других, касающихся этой области вопросов.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1998 годы
Исполнители: МВД, Минфин, Миннауки - Академия наук, Генеральная Прокуратура (по согласованию)

14. Қамауға алғандарды қараудың ең төменгi стандарттық
ережелерiн қарастыратын және iске асыратын халықаралық орган болып
табылатын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының қылмыстың алдын алу және онымен
күрес жүргiзу жөнiндегi Комитетiмен ынтымақтастықты нығайту жөнiнде
ұсыныс әзiрлеу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-1998 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Бас Прокуратура (келiсiмi
бойынша), МТК (келiсiмi бойынша)
15. Қылмыстық-атқару саясатының тиiмдiлiгiн арттыру бойынша
iргелi және қолданбалы зерттеулер жүргiзу үшiн ұлттық ғылыми мақсатты
бағдарламалар тақырыптамасына ұсыныс енгiзу.
Үкiметке ұсыну
Орындалу мерзiмi: 1996-2000 жылдар
Орындаушылар: Iшкiiсминi, Әдiлетминi, Ғылымминi - Ғылым
академиясы
ҚОСЫМША
Қылмыстық-атқару жүйелерi мен алдын ала қамауға алу орындарын
2000 жылға дейiн материалдық-техникалық және әлеуметтiк жағынан
қамтамасыз ету жөнiндегi Үкiмет бағдарламасының шараларын
орындау үшiн жыл сайынғы бюджеттiк қаражат қажеттiлiгiнiң
ЕСЕБI
______________________________________________________________________
іҚаржылықі  Оның iшiнде жылдар бойынша      іЕс.
ішығындарі__________________________________ікер.
Шығыстар  атауы   і  млн.  і      і      і      і      і      іту
і теңге  і 1996 і 1997 і 1998 і 1999 і 2000 і
і        і      і      і      і      і      і
______________________________________________________________________
1          і   2    і   3  і   4  і   5  і   6  і   7  і  8
______________________________________________________________________
I. Еңбекпен түзеу
мекемелерiнiң,
Тергеу оқшаулауларының
қызметiн қаржымен
қамтамасыз ету   1296,0   1296,0    -     -       -      -
БАРЛЫҒЫ
Оның iшiнде:
Белгiлi нормаға
дейiнгi мүлiкпен
қамтамасыз ету       190,0     190,0   -     -       -      -
олардың:
ЕТМ, ТОҚ басшы
құрамына               20,0      20,0   -     -       -      -
арнаулы құрамына      170,0     170,0   -     -       -      -
Тамақтық өнiмдерге,
оның iшiнде 1996\1997
жылдың қысына картоп
және көкiнiс дайын.
дауымен байланысты
берешектi өтеу        102,0     102,0   -     -       -      -
Жылу және электр
энергиялары үшiн
берешектi өтеу        470,0     470,0   -     -       -      -
Еңбекақы жөнiндегi
берешектi өтеу         78,0      78,0   -     -       -      -
1995 жылдың өнiмiнен
картоп және көкөнiс
дайындаумен байланысты
шығыстарды өтеу        456,0      456,0 -      -      -       -
II. Бас бостандығынан
айыру түрiнде қылмыстық
жазалауды атқарушы
мекемелер мен органдар
және алдын ала қамауға
алу орындарының оперативтiк
қызметтiк жұмыстарын
дамытуды қаржыландыру
БАРЛЫҒЫ            754,18   156,27 154,72 149,29 149,44 144,46
Оның iшiнде:
Оперативтiк және арнаулы
қызметтердiң тұтқындарды
айдап алып жүру, оларды
iздеу, күзету қадағалау
бөлiмшелерiнiң материалдық-
техникалық базасын

14. Подготовить предложения по укреплению сотрудничества с Комитетом Организации Объединенных Наций по предупреждению преступности и борьбы с ней, являющимся международным органом по рассмотрению и осуществлению минимальных стандартных правил
обращения с заключенными.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-1998 годы
Исполнители: МВД, Минюст, Генеральная Прокуратура (по
согласованию), ГСК (по согласованию)
15. Вносить предложения в тематику национальных научных целевых
программ для проведения фундаментальных и прикладных исследований по
повышению эффективности уголовно-исполнительной политики.
Представить: в Правительство
Срок исполнения: 1996-2000 годы
Исполнители: МВД, Минюст, Миннауки - Академия наук
Приложение
Р А С Ч Е Т
ежегодной потребности бюджетных средств для
выполнения мероприятий Правительственной программы
материально-технического и социального обеспечения
уголовно-исполнительной системы и мест предварительного
заключения под стражу до 2000 года
--------------------------------------------------------------------
Наименование расходов !Финансовые!  В том числе по годам:       !Приме-
!затраты,  !------------------------------!чание
!млн.тенге !1996 !1997 ! 1998 !1999 !2000 !
--------------------------------------------------------------------
I. Финансовое обеспечение
жизнедеятельности ИТУ, СИЗО
ВСЕГО                  1296,0     1296,0   -     -     -    -
В том числе:
Обеспечение имуществом
до норм
положенности           190,0      190,0    -     -     -    -
из них:
начальствующего состава
ИТУ, СИЗО              20,0       20,0     -     -     -    -
спецконтингента        170,0      170,0    -     -     -    -
Погашение задолженности
за продукты питания, в
т. ч. связанные с
заготовкой картофеля и
овощей на зиму 1996/97
года                   102,0      102,0    -     -     -    -
Погашение задолженности
за электроэнергию и
теплоэнергию           470,0      470,0    -     -     -    -
Погашение задолженности
по заработной плате    78,0       78,0     -     -     -    -
Покрытие расходов,
связанных с заготовкой
картофеля и овощей
урожая 1995 года       456,0      456,0    -     -     -    -
II. Финансирование развития
оперативно-служебной
деятельности учреждений и органов,
исполняющих уголовные наказания
в виде лишения свободы, и мест
предварительного заключения
под стражу
ВСЕГО                  754,18    156,27 154,72 149,29 149,44 144,46
В том числе:
Укрепление
материально-технической
базы подразделений
конвоирования, розыска,
охраны, надзора,
оперативных и специальных

нығайту            111,37    23,15  22,05  22,05  22,05  22,07
олардың:
Қару-жарақтар, оқ-дәрiлер,
елiктiру құралдарын
сатып алу           89,85    18,85  17,75  17,75  17,75  17,75
Әскери-химиялық мүлiктер
сатып алу            7,5      1,5    1,5    1,5    1,5    1,5
жеке басты қорғау және
белсендi қорғаныс
құралдарын сатып
алу                 14,02     2,8    2,8    2,8    2,8    2,82
автокөлiк сатып
алу                248,21    54,21  53,76  48,32  48,46  43,46
олардың:
жеңiл автомобильдер
сатып алу           15,36     4,61   4,61   1,92   2,3    1,92
автобустар сатып
алу                 31,35     6,27   6,27   6,27   7,17   5,37
жүк автомобильдерiн
сатып алу           77,95    15,68  15,23  17,92  15,68  13,44
арнаулы автомобильдер
сатып алу           58,75    14,69  14,69   9,25  10,35   9,77
уақытша ұстау
оқшаулаулары мен
Мемлекеттiк тергеу
комитетiнiң айдап
алып жүру
бөлiмшелерi үшiн
арнаулы автомобильдер
сатып алу           64,8     12,96  12,96  12,96  12,96  12,96
Байланыс жүйелерi мен
құралдарын сатып
алу                   18,62     3,73   3,72   3,72   3,73   3,72
Оперативтiк және
криминалистiк
техникалар сатып алу  11,15     2,23   2,23   2,23   2,23   2,23
олардың:
Оперативтiк техника:
оптикалық құралдар   1,45     0,29   0,29   0,29   0,29   0,29
аудио,
бейнеаппаратура      6,85     1,37   1,37   1,37   1,37   1,37
фотожабдықтар        0,9      0,18   0,18   0,18   0,18   0,18
Криминалистикалық
техника:
бiрегейлендiрiлген
чемодандар            0,5      0,1    0,1    0,1    0,1    0,1
iздестiру аспаптары   1,45     0,29   0,29   0,29   0,29   0,29
Бiрыңғай аймақтық
компьютерлiк жүйе
құру                  47,84     9,56   9,56   9,57   9,57   9,58
олардың:
Компьютерлiк және
есептеу техникасын
сатып алу             42,32     8,46   8,46   8,47    8,47  8,46
Ұйымдастыру техникаларын
сатып алу              5,52     1,1    1,1    1,1     1,1   1,12
Еңбекпен түзу мекемелерiнiң
объектiлерiн қорғау  316,99    63,39  63,4   63,4    63,4  63,4
олардың:
Инженерлiк күзет
құралдары            100,0     20,0   20,0   20,0    20,0  20,0
Техникалық күзет
құралдары            200,0     40,0   40,0   40,0    40,0  40,0
Арнаулы құлып-iлмек
құрылғылары            4,69     0,93   0,94   0,94    0,94  0,94
Қызметтiк iздестiру
және күзет иттерiн
сатып алу және оларды
бағып күту             12,3     2,46   2,46   2,46    2,46  2,46
III. Жеке құрамы
және арнаулы құраммен
тәрбиелiк жұмыстардың
материалдық базасын
қамтамасыз ету
БАРЛЫҒЫ              48,5     9,7    9,7    9,7     9,7   9,7
Оның iшiнде:
Радио және теледидар
аппаратураларын
сатып алу              15,5     3,1    3,1    3,1     3,1   3,1
Кiтапхана қорын

служб                  111,37     23,15 22,05 22,05  22,05 22,07
из них:
приобретение оружия,
боеприпасов, имитационных
средств                89,85      18,85 17,75 17,75  17,75 17,75
приобретение
военно-химического
имущества              7,5        1,5   1,5   1,5    1,5   1,5
приобретение средств
индивидуальной защиты
и активной обороны     14,02      2,8   2,8   2,8    2,8   2,82
Приобретение
автотранспорта         248,21     54,21 53,76 48,32  48,46 43,46
из них:
приобретение легковых
автомобилей            15,36      4,61  4,61  1,92   2,3   1,92
приобретение
автобусов              31,35      6,27  6,27  6,27   7,17  5,37
приобретение грузовых
автомобилей            77,95      15,68 15,23 17,92  15,68 13,44
приобретение специальных
автомобилей            58,75      14,69 14,69  9,25  10,35 9,77
приобретение специальных
автомобилей для ИВС
и конвойных
подразделений ГСК      64,8       12,96 12,96 12,96  12,96 12,96
Приобретение систем и
средств связи          18,62      3,73  3,72  3,72   3,73  3,72
Приобретение оперативной
и криминалистической
техники                11,15      2,23  2,23  2,23   2,23  2,23
из них:
оперативная техника:
оптические приборы     1,45       0,29  0,29  0,29   0,29  0,29
аудио-, видеоаппаратура 6,85      1,37  1,37  1,37   1,37  1,37
фотооборудование       0,9        0,18  0,18  0,18   0,18  0,18
Криминалистическая
техника:
унифицированные
чемоданы               0,5        0,1   0,1   0,1    0,1   0,1
поисковые приборы      1,45       0,29  0,29  0,29   0,29  0,29
Создание единой
региональной
компьютерной системы   47,84      9,56  9,56  9,57   9,57  9,58
из них:
приобретение
компьютерной и
вычислительной
техники                42,32      8,46  8,46  8,47   8,47  8,46
приобретение
оргтехники             5,52       1,1   1,1   1,1    1,1   1,12
Охрана объектов
исправительно-
трудовых учреждений    316,99     63,39 63,4  63,4   63,4  63,4
из них:
инженерные средства
охраны                 100,0      20,0  20,0  20,0   20,0  20,0
технические средства
охраны                 200,0      40,0  40,0  40,0   40,0  40,0
специальные
замочно-запорные
устройства             4,69       0,93  0,94  0,94   0,94  0,94
приобретение и
содержание
служебно-розыскных
и сторожевых собак     12,3       2,46  2,46  2,46   2,46  2,46
III. Обеспечение материальной
базы воспитательной работы
с личным составом
и спецконтингентом
ВСЕГО                  48,5       9,7   9,7   9,7    9,7   9,7
В том числе:
Приобретение радио-
и телевизионной
аппаратуры             15,5       3,1   3,1   3,1    3,1   3,1
Пополнение
библиотечного

толықтыру              10,5     2,1    2,1    2,1     2,1   2,1
Мәдени-көпшiлiк және
спорт керек жарақтарын
сатып алу              22,5     4,5    4,5    4,5     4,5   4,5
IҮ. Тиiстiк нормасы
бойынша жеке құрам мен
арнаулы құрамды мүлiкпен,
жиһазбен,керек-жарақтармен
қамтамасыз ету
БАРЛЫҒЫ           2832,08  566,056 566,506 566,506 566,506 566,506
Оның iшiнде:
Жеке құрамға арналған
заттай үлес пен
нысанды киiмдер
беру                 329,8    65,96   65,96   65,96    65,96  65,96
Арнаулы құрамға
арналған заттай
мүлiк               1884,59  376,59  377,0   377,0    377,0  377,0
Коммуналдық-тұрмыстық
қамтамасыз ету:
моншаларды, кiр
жуатын үйлердi
жабдықтау             31,96     6,36    6,4    6,4     6,4   6,4
көш-көлiк шаруашылық
жабдықтары             5,0      1,0     1,0    1,0     1,0   1,0
жиһаз және
керек-жарақтар       439,2     87,84   87,84  87,84   87,84 87,84
жуу құралдар         119,15    23,83   23,83  23,83   23,83 23,83
қазандық жабдығы      22,38     4,476   4,476  4,476   4,476 4,476
Ү. Арнаулы құрамға
үлес нормалары бойынша
тамақтандыру ұйымдастыру
БАРЛЫҒЫ             10201,5   2040,3  2040,3 2040,3  2040,3 2040,3
Оның iшiнде:
Арнаулы құрамды
тәулiктiк үлес
нормалары бойынша
тамақ өнiмдерiмен
қамтамасыз ету       7060,0   1412,0  1412,0 1412,0  1412,0 1412,0
Картоп пен көкөнiс
дайындау             3071,0    614,2   614,2  614,2   614,2  614,2
Азық-түлiк қызметiне
мүлiктер сатып алу   70,5  14,1  14,1  14,1  14,1  14,1 (наубайхана)
ҮI. Арнаулы құрамды
медициналық жағынан
қамтамасыз ету
БАРЛЫҒЫ             3755,0    663,91   711,6  761,6   810,0  807,88
Оның iшiнде:
Медикаменттер
сатып алу           3700,0    650,0    700,0   750,0  800,0  800,0
Медициналық жабдықтар
сатып алу             55,0    13,91    11,6     11,61  10,0   7,88
ҮII. Еңбекпен түзеу
мекемелерiнiң өрт сөндiру
бөлiмшелерiн жабдықтау
БАРЛЫҒЫ              117,6     23,52    23,52   23,52   23,52  23,52
Оның iшiнде:
Өрт сөндiру жүйелерiн
сатып алу және оларды
құрастыру             25,0      5,0      5,0     5,0      5,0   5,0
Өрт сөндiру техникаларын
сатып алу             74,0     14,8     14,8    14,8     14,8  14,8
Өрт сөндiру құралдарын
сатып алу             18,6      3,72     3,72    3,72     3,72  3,72
ҮIII. Арнаулы құрамды
темiр жол көлiгiн
тасымалдау
БАРЛЫҒЫ              154,0     11,0     22,0    33,0     44,0   44,0
Оның iшiнде:
Арнаулы құрамды
тасымалдауға 14 вагон
сатып алу            154,0     11,0     22,0    33,0     44,0   44,0
IХ. Еңбекпен түзеу
мекемелерi кәсiпорындарының
өндiрiстiк қызметiн
жақсарту
БАРЛЫҒЫ              6345,6   1903,68  1903,68 1269,12  634,56 634,56
Оның iшiнде:
Айналым қаражаттарын

фонда                  10,5       2,1   2,1   2,1    2,1   2,1
Приобретение
культурно-массового
и спортивного
инвентаря              22,5       4,5   4,5   4,5    4,5   4,5
IV. Обеспечение личного
состава и спецконтингента
вещевым имуществом, мебелью,
инвентарем по нормам
положенности
ВСЕГО               2832,08    566,056 566,506 566,506 566,506 566,506
В том числе:
Вещевое довольствие
и обмундирование
для личного
состава                329,8      65,96 65,96 65,96  65,96 65,96
Вещевое имущество
для спецконтингента    1884,59   376,59 377,0 377,0  377,0 377,0
Коммунально-бытовое
обеспечение:
оборудование бань,
прачечных              31,96      6,36  6,4   6,4    6,4   6,4
обозно-хозяйственное
оборудование           5,0        1,0   1,0   1,0    1,0   1,0
мебель и
инвентарь              439,2      87,84 87,84 87,84  87,84 87,84
моющие средства        119,15     23,83 23,83 23,83  23,83 23,83
оборудование
котельных              22,38      4,476 4,476 4,476  4,476 4,476
V. Организация питания
спецконтингента по
нормам довольствия
ВСЕГО                  10201,5   2040,3 2040,3 2040,3 2040,3 2040,3
В том числе:
Обеспечение
спецконтингента
продуктами питания
по нормам
суточного
довольствия            7060,0    1412,0 1412,0 1412,0 1412,0 1412,0
Заготовка
картофеля и овощей     3071,0     614,2 614,2 614,2  614,2 614,2
Приобретение
имущества                                                       (пе-
продовольственной                                               кар-
службы                 70,5       14,1  14,1  14,1   14,1  14,1 ни)
VI. Медицинское обеспечение
спецконтингента
ВСЕГО                   3755,0   663,91 711,6 761,6  810,0 807,88
В том числе:
Приобретение           3700,0    650,0  700,0 750,0  800,0 800,0
медикаментов
Приобретение
медицинского
оборудования           55,0       13,91 11,6  11,61  10,0  7,88
VII. Оснащение пожарных
подразделений ИТУ
ВСЕГО                  117,6      23,52 23,52 23,52  23,52 23,52
В том числе:
Приобретение и
монтаж систем
пожаротушения          25,0       5,0   5,0   5,0    5,0   5,0
Приобретение
пожарной техники       74,0       14,8  14,8  14,8   14,8  14,8
Приобретение
средств
пожаротушения          18,6       3,72  3,72  3,72   3,72  3,72
VIII. Перевозка
спецконтингента
железнодорожным
транспортом
ВСЕГО                  154,0      11,0  22,0  33,0   44,0  44,0
В том числе:
Приобретение
14 вагонов для
перевозки
спецконтингента        154,0      11,0  22,0  33,0   44,0  44,0
IХ. Улучшение производственной
деятельности предприятий
ИТУ
ВСЕГО                  6345,6   1903,68 1903,68 1269,12 634,56 634,56
В том числе:
Пополнение
оборотных

толықтыру            1232,1    369,63   369,63  246,42  123,21 123,21
Бұйымдардың жаңа
түрлерi мен
өндiрiстердiң 72
атауын игеру         2916,3    984,89   984,89  583,26  181,63 181,63
Технологиялық
жабдықтарды алмастыру 531,0    159,3    159,3   106,2    53,1   53,1
Жұмыс iстеп тұрған
өндiрiстi кеңейту
және қайта жаңарту    566,2    169,86    169,86   113,24 56,62  56,62
Еңбекпен түзеу колониялары
кәсiпорындарының базасында
ауыл шаруашылығы
бөлiмшелерiн дамыту  1100,0     220,0    220,0    220,0  220,0  220,0
Х. Күрделi жөндеу
БАРЛЫҒЫ              301,99    60,39   60,39   60,4    60,40   60,41
Оның iшiнде:
Үйлер мен ғимараттар 168,62    33,72   33,72   33,72    33,72  33,72
Инженерлiк жүйелер    90,03    18,0    18,0    18,01    18,01  18,01
Инженерлiк-техникалық
күзет құралдары       43,35     8,67    8,67    8,67     8,67   8,67
ХI. Энергетикалық
шаруашылық жабдықтарын
сатып алу      22,38    4,476   4,476   4,476    4,476  4,476
ХII. Кадрлар даярлау   10,0     2,0      2,0     2,0      2,0    2,0
ХIII. Күрделi құрылыс                                        1991
БАРЛЫҒЫ             701,42 154,51 166,01 143,35 126,97 110,58 жылғы
базалық
бағасында
Жобалау-iздестiру
жұмыстары            7,26     2,5     2,5    1,5     0,76  -
Тергеу                                                      Сметалық
оқшаулаулары     51,76   5,4   12,22   17,68   13,53  2,93 бағасының
4%-i
Уақытша ұстау
оқшаулаулары      50,0     10,0     10,0    10,0     10,0   10,0
Еңбекпен түзеу
мекемелерiнiң
жатақханалары     21,3      4,27     7,43    6,37     3,23    -
Қойма шаруашылы.
ғының объектiлерi  1,67      0,3      0,4    0,3      0,42   0,25
Қоғамдық
тамақтандыру
объектiлерi        1,75      0,6      0,87   0,28       -      -
Энергетикалық
шаруашылық
объектiлерi
Электр беру
желiлерi (ЭБЖ)     2,35     0,57      1,17    0,61      -      -
Қазандықтар        8,58     3,14      4,29    1,15      -      -
Трансформаторлық
Қосалқы станциялар 5,23     2,23      2,6     0,4       -      -
Коммуналдық шаруа.
шылық объектiлерi:
моншалық-кiр жуу
блоктары          2,04     0,42      0,89    0,6      0,13    -
жылумен, сумен
жабдықтау
желiлерi          2,3      0,7       1,15    0,45      -      -
канализация
желiлерi          6,3     0,85       2,4     2,3      0,75    -
тазарту
ғимараттары       6,3     1,75       3,15    1,4       -      -
жеке құрамға арналған
санитарлық
өткiзiмдер        0,42    0,21       0,21     -        -      -
Медициналық
мақсаттағы
объектiлер         3,1     0,87       1,55     0,68     -      -
Әскери қалашықтар  6,37    2,1        2,68     1,08      0,51  -

средств                1232,1    369,63 369,63 246,42 123,21 123,21
Освоение 72
наименований
новых видов
изделий и
производств            2916,3    984,89 984,89 583,26 181,63 181,63
Замена
технологического
оборудования           531,0      159,3 159,3 106,2  53,1  53,1
Расширение и
реконструкция
действующего
производства           566,2     169,86 169,86 113,24 56,62 56,62
Развитие
сельскохозяйственных
подразделений
на базе ИТКП           1100,0     220,0 220,0 220,0  220,0 220,0
Х. Капитальный ремонт
ВСЕГО                  301,99     60,39 60,39 60,4   60,40 60,41
В том числе:
Зданий и
сооружений             168,62     33,72 33,72 33,72  33,72 33,73
Инженерных сетей       90,03      18,0  18,0  18,01  18,01 18,01
Инженерно-технических
средств охраны         43,35      8,67  8,67  8,67   8,67  8,67
ХI. Приобретение
оборудования
энергетического
хозяйства              22,38      4,476 4,476 4,476  4,476 4,476
ХII. Подготовка
кадров                 10,0       2,0   2,0   2,0    2,0   2,0
ХIII. Капитальное
строительство
ВСЕГО                  701,42    154,51 166,01 143,35 126,97 110,58  В
ба-
зовых
ценах
1991 г.
В том числе:
Проектно-
изыскательные
работы                 7,26       2,5   2,5   1,5    0,76     -
Следственные
изоляторы              51,76      5,4   12,22 17,68  13,53 2,93  4%
от
сметной
стоимости
Изоляторы
временного
содержания             50,0       10,0  10,0  10,0   10,0  10,0
Общежития ИТУ          21,3       4,27  7,43  6,37   3,23    -
Объекты складского
хозяйства              1,67       0,3   0,4   0,3    0,42  0,25
Объекты общественного
питания                1,75       0,6   0,87  0,28    -      -
Объекты энергетического
хозяйства
Линии
электропередач
(ЛЭП)                  2,35       0,57  1,17  0,61   -     -
Котельные              8,58       3,14  4,29  1,15   -     -
Трансформаторные
подстанции (ТП)        5,23       2,23  2,6   0,4    -     -
Объекты коммунального
хозяйства:
банно-прачечные
блоки                  2,04       0,42  0,89  0,6    0,13  -
сети
тепловодоснабжения     2,3        0,7   1,15  0,45    -    -
сети
канализации            6,3        0,85  2,4   2,3    0,75  -
очистные
сооружения             6,3        1,75  3,15  1,4     -     -
санитарные
пропускники
для личного
состава                0,42       0,21  0,21  -       -     -
Объекты
медицинского
назначения             3,1        0,87  1,55  0,68    -     -
Военные
городки                6,37       2,1   2,68  1,08   0,51   -
Жилищное

Тұрғын үй құрылысы 2,54    0,49       1,02     0,78      0,25  -
Қызметкерлер үшiн
тұрғын үйлер сатып
алу                25,96   5,19       5,19     5,19      5,19  5,2
Өрттен қорғау
объектiлерiнiң
құрылысы            2,19   0,72       1,09     0,38      -      -
Еңбекпен түзеу
мекемелерiнiң
құрылысы            71,0     14,2     14,2     14,2     14,2   14,2
Қамау үйлерi       285,0     57,0     57,0     57,0      57,0   57,0
Еңбекпен түзеу
мекемелерiндегi
әскери қалашықтарды
қайта бейiмдеу      33,0     20,0     13,0       -        -       -
Транзиттiк-аралық
жөнелту пункттерiнiң
құрылысы           105,0     21,0     21,0     21,0      21,0   21,0
I-ХII тараулардың
жиыны         25838,83 6737,302 5498,892 4919,922 4344,902 4337,812
ХIII-тарау
(55-коэффициент) 38578,10 8498,05  9130,55  7884,25  6983,35  6081,9
БАРЛЫҒЫ   64416,93 15235,352 14629,442 12804,172 11328,252 10419,712

строительство          2,54       0,49  1,02  0,78   0,25   -
Покупка жилья
для сотрудников        25,96      5,19  5,19  5,19   5,19  5,2
Строительство
объектов
противопожарной
защиты                 2,19       0,72  1,09  0,38   -     -
Строительство ИТУ      71,0       14,2  14,2  14,2   14,2  14,2
Арестные дома          285,0      57,0  57,0  57,0   57,0  57,0
Перепрофилирование
военных городков
в ИТУ                  33,0       20,0  13,0   -     -      -
Строительство
транзитно-пересыльных
пунктов                105,0      21,0  21,0  21,0   21,0  21,0
ИТОГО разделы
I-XII         25838,83 6737,302 5498,892 4919,922 4344,902 4337,812
Раздел XIII
(коэффициент
55)           38578,10 8498,05 9130,55 7884,25  6983,35 6081,9
ВСЕГО     64416,93 15235,352 14629,442 12804,172 11328,252 10419,712