Қазақстан Республикасының бiлiм және мәдениет мекемелерiне есiмдер беру және оларды қайта атау туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 1 қараша N 1346
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Ақтөбе, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Қызылорда, Оңтүстiк
Қазақстан, Павлодар, Талдықорған, Торғай облыстары әкiмдерiнiң
Қазақстан Республикасының Бiлiм және Мәдениет министрлiктерiмен,
сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мемлекеттiк
ономастика комиссиясымен келiсiлген:
а) мына бiлiм және мәдениет мекемелерiне:
Ақтөбе облысы бойынша
Байғанин ауданындағы Жаңажол орта мектебiне - белгiлi ақын Сағи
Жиенбаевтың;
Байғанин ауданының аудандық балалар музыка мектебiне - белгiлi
ақын, сазгер Бәкiр Тәжiбаевтың;
Шалқар ауданының аудандық балалар музыка мектебiне - белгiлi
күйшi-сазгер Қазанғап Тiлепбергенұлының;
Шалқар ауданындағы Дамбар орта мектебiне - Югославиядағы
Қарсыласу қозғалысының белсендi мүшелерiнiң бiрi, халыққа бiлiм беру
iсiнiң ардагерi Төлтай Шановтың;
Алматы облысы бойынша
Жамбыл ауданындағы Ұзынағаш орта мектебiне - белгiлi жазушы
Сейдахмет Бердiқұловтың;
Қаскелең ауданындағы N 11 кәсiптiк-техникалық училищеге - қоғам
қайраткерi Сынжар Жандосовтың;
Райымбек ауданындағы Нарынқол орта мектебiне - белгiлi
журналист-жазушы, аудармашы Тельман Жанұзақовтың;
Талғар қаласындағы N 16 орта мектепке - Жамбыл Жабаевтың;
Атырау облысы бойынша
Қызылқоға ауданындағы N 20 Миялы орта мектебiне - белгiлi ақын,
жазушы Берқайыр Аманшиннiң;
Мақат ауданындағы N 86 орта мектепке - Қазақстан Республикасының
еңбек сiңiрген мұғалiмi, белгiлi педагог Хамза Санбаевтың;
Қостанай облысы бойынша
Комсомол ауданы Комсомол поселкесiндегi N 2 орта мектепке - ұлы
ойшыл және ағартушы Абай Құнанбаевтың;
Қызылорда облысы бойынша
Қазалы ауданындағы N 88 орта мектепке - белгiлi жазушы, журналист,
Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген мәдениет қызметкерi Байжiгiт
Әбдiразақовтың;
Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша
Киров ауданындағы жаңа орталау мектепке - Ұлы Отан соғысындағы
жеңiстiң 50 жылдығына орай "Жеңiстiң 50 жылдығы" атауы;
Сарыағаш ауданының Тегiсшiл селолық әкiмшiлiгiндегi N 68 жаңа
орталау мектепке - ғалым, еңбек сiңiрген мәдениет қызметкерi Қален
Тоқмұхамедовтың;
Павлодар облысы бойынша
Павлодар педагогикалық колледжiне - белгiлi педагог, Қазақстан
Республикасының еңбек сiңiрген мұғалiмi Бейсен Ахметовтың;
Талдықорған облысы бойынша
Облыстық "Жастардың жетiстiгi" гимназия-интернатына - белгiлi
ғалым, профессор Мұхтар Арыновтың;
Облыстық басқару негiзi орта мектебiне - белгiлi ғалым,
профессор Жомарт Жапаровтың;
Шығыс Қазақстан облысы бойынша
Таврия ауданындағы Донской орта мектебiне - Кеңес Одағының
Батыры Төлеген Тоқтаровтың;
Тарбағатай ауданындағы Ақжар орта мектебiне - белгiлi педагог
Қыдырбек Бiләловтың есiмдерiн беру туралы;
б) мына бiлiм және мәдениет мекемелерiнiң атауларын:
Алматы облысы бойынша
Шелек ауданындағы Октябрьдiң 50 жылдығы атындағы орта мектептi -
Кеңес Одағының Батыры Петр Вихрев атындағы орта мектеп;
Қызылорда облысы бойынша
Сырдария ауданындағы Ленин атындағы N 42 орта мектептi - халық
ақыны Қуаныш Баймағамбетов атындағы орта мектеп;
Тереңөзек ауданындағы N 129 "Қызылту" орта мектебiн - белгiлi
ақын және аудармашы Әбiраш Жәмiшев атындағы орта мектеп;
Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша
Түлкiбас ауданындағы "Ванновка" балалар санаторийiн - тиiсiнше
тарихи-географиялық атауымен "Ақбұлақ" балалар санаторийi;
Киров ауданындағы "Целина" орта мектебiн - осы мектептiң негiзiн
қалаған, ауыл шаруашылығының еңбек сiңiрген қызметкерi және көрнектi
басшы Жолдасбек Сүлейменов атындағы орта мектеп деп өзгерту туралы
ұсыныстары қабылдансын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

О присвоении имен и переименовании учреждений образования и культуры Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1996 г. N 1346
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Принять предложения акимов Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Кзыл-Ординской, Талдыкорганской, Тургайской, Южно-Казахстанской, Павлодарской областей, согласованные с Министерством образования и Министерством культуры Республики Казахстан и Государственной ономастической комиссией при Правительстве Республики Казахстан:
а) о присвоении имен учреждениям образования и культуры:
по Актюбинской области
Саги Жиенбаева - известного поэта - Жанажолской средней школе Байганинского района;
Бакира Тажибаева - известного поэта, композитора - районной детской музыкальной школе Байганинского района;
Казангапа Тилепбергенулы - известного кюйши - композитора - районной детской музыкальной школе Челкарского района;
Толтай Шанова - одного из активных участников движения Сопротивления в Югославии, ветерана народного образования - Дамбарской средней школе Челкарского района.
по Алматинской области
Сейдахмета Бердикулова - известного писателя - Узынагашской средней школе Жамбылского района;
Санжара Жандосова - общественного деятеля - профессионально-техническому училищу N 11 Каскеленского района;
Тельмана Жанузакова - известного писателя-журналиста, переводчика - Нарынкольской средней школе Райымбекского района;
Жамбыла Жабаева - средней школе N 16 г.Талгара.
по Атырауской области
Беркаира Аманшина - поэта, писателя - Миялинской средней школе N 20 Кзылкогинского района;
Хамзы Санбаева - известного педагога, заслуженного учителя
Республики Казахстан - средней школе N 83 Макатского района.
по Восточно-Казахстанской области
Тулегена Токтарова - Героя Советского Союза - Донской средней
школе Таврического района;
Кыдырбека Билялова - известного педагога - Акжарской средней
школе Тарбагатайского района.
по Кустанайской области
Абая Кунанбаева - великого мыслителя и просветителя - средней
школе N 2 п. Комсомолец Комсомольского района.
по Кзыл-Ординской области
Байжигита Абдразакова - известного писателя, журналиста,
заслуженного работника культуры Республики Казахстан - средней школе
N 88 Казалинского района.
по Павлодарской области
Бейсена Ахметова - известного педагога, заслуженного учителя
Республики Казахстан - Павлодарскому педагогическому колледжу.
по Южно-Казахстанской области
названия "50-летие Победы" - в связи с 50-летием победы в Великой Отечественной войне - новой неполной средней школе Кировского района;
Калена Токмухамедова - ученого, заслуженного работника культуры
Республики Казахстан - новой неполной средней школе N 68
Тегисшильской сельской администрации Сарыагашского района.
по Талдыкорганской области
Мухтара Арынова - иэвестного ученого, профессора - областной
гимназии-интернату "Достижение молодых";
Жомарта Жапарова - известного ученого, профессора - областной
средней школе основ управления.
б) о переименовании учреждений образования и культуры:
по Алматинской области
среднюю школу имени 50-летия Октября Чиликского района - в среднюю школу имени Петра Вихрева - Героя Советского Союза.
по Кзыл-Ординской области
среднюю школу N 42 имени Ленина Сырдарьинского района - в среднюю школу имени Куаныша Баймагамбетова - народного поэта;
среднюю школу N 129 "Кызылту" Теренозекского района - в среднюю школу имени Абраша Жамишева - известного поэта и переводчика.
по Южно-Казахстанской области
детский санаторий "Ванновка" Тюлькубасского района - в детский санаторий "Акбулак" соответственно историко-географическому названию;
среднюю школу "Целина" Кировского района - в среднюю школу имени Жолдасбека Сулейменова - основоположника этой школы, эаслуженного работника и видного руководителя сельского хозяйства.
Премьер-Министр
Республики Казахстан