Агроқұрамаларға мал дәрiгерлiк қызмет көрсету және малдарды түгендеудi жүргiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 14 қараша N 1386
Ауыл шаруашылығы малдарының аса қауiптi аурулары жөнiндегi күрделi iндеттiк жағдайға байланысты және халықтың жеке меншiгiндегi малдарға мал дәрiгерлiк қызмет көрсетудi реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Облыстардың, қалалардың, аудандардың, поселкелердiң (ауылдардың) әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi 1996 жылғы 15 желтоқсанға дейiн шаруашылықтардың барлық санаттарында, шаруа (фермер) қожалықтарын жеке меншiк иелерiнiң келiсiмi бойынша жеке аулаларды қоса алғанда, қажеттi мал дәрiгерлiк-профилактикалық шараларын, сонымен бiр мезгiлде малдардың аумаққа және шаруашылыққа жатқызылуын айқындайтын таңбалау (түгендеу) жұмыстарын жүргiзе отырып өткiзудi ұйымдастырсын.
2. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi экономика жөнiндегi комитеттердiң, облыстық ауыл шаруашылығы басқармасының және облыстық iшкi iстер басқармасының өкiлдерiнен - жауапты қызметкерлерi құрамында малдарды мал дәрiгерлiк-профилактикалық емдеу мен таңбалауды жүргiзу бойынша комиссия құратын болсын.
3. Жеке аулалардағы және жеке тұлға ретiнде рәсiмделген шаруа қожалықтарындағы профилактикалық емдеу мен таңбалау қорытындылары поселкелер (ауылдар) әкiмдерiнiң шаруашылық кiтаптарында жазылуы тиiс, олардың көшiрмесi сату, тасымалдау, iндетке қарсы шараларды жүргiзу кезiнде, сондай-ақ сатылған өнiмдер үшiн мемлекеттiк қаржылай қолдау бөлу кезiнде олардың меншiк иесiне жататындығын айғақтайтын негiзгi құжат болып табылады.
4. Облыстардың, қалалар мен аудандардың әкiмдерiне қажеттi мөлшерде мал дәрiгерлiк биопрепараттарын сатып алуға, құралдар мен нөмiрлi сырғалар әзiрлеуге қаражат iздестiру мiндеттелсiн.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық статистика агенттiгi және оның жергiлiктi жерлердегi органдары 1997 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кезектi жаппай мал санағын жүргiзу кезiнде малдарды түгендеудiң (таңбалаудың) республикада жүргiзiлген қорытындыларын мiндеттi түрде ескертетiн болсын.
6. Облыстардың, қалалардың, аудандардың, поселкелердiң (ауылдардың) әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi ауыл шаруашылығы малдарының аса қауiптi ауруларына қарсы, сонымен бiр мезгiлде оларды таңбалай отырып, малдарды мал дәрiгерлiк-профилактикалық емдеудi жүргiзу қажеттiгi жөнiнде халық арасында түсiндiру жұмысын жүргiзсiн.
7. Облыстардың, қалалардың, аудандардың, поселкелердiң (ауылдардың) әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi "Мал дәрiгерлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар 1995 жылғы 25 шiлдедегi N 2376 U952376_ Жарлығын барлық жеке адамдар мен заңды ұйымдардың орындауына
мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалауды ұйымдастыру жөнiнде мүмкiн
шаралар қабылдайтын болсын.

О ветеринарном обслуживании агроформирований и проведении инвентаризации скота
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 1996 г. N 1386
В связи со сложной эпизоотической обстановкой по особо опасным заболеваниям сельскохозяйственных животных и в целях упорядочения ветеринарного обслуживания скота, находящегося в личной собственности населения, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Акимам областей, городов, районов, поселков (аулов), Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан до 15 декабря 1996 года организовать проведение необходимых ветеринарно-профилактических мероприятий, с одновременным мечением (инвентаризацией) животных, позволяющим определить их территориальную и хозяйственную принадлежность, во всех категориях хозяйств, включая крестьянские (фермерские) хозяйства и личные подворья, по согласованию с собственниками.
2. Акимам областей и г. Алматы образовать комиссии по проведению ветеринарно-профилактических обработок и мечению скота в составе ответственных работников - представителей от комитетов по экономике, областных управлений сельского хозяйства и областных управлений внутренних дел.
3. Итоги профилактических обработок и мечения скота на личных подворьях и в крестьянских хозяйствах, оформленных как физическое лицо, отразить в похозяйственных книгах акимов поселков (аулов), выписки из которых должны быть основным документом, подтверждающим их принадлежность собственнику при реализации, транспортировке, проведении противоэпизоотических мероприятий, а также при выделении государственной финансовой поддержки за реализованную продукцию.
4. Обязать акимов областей, городов и районов изыскать средства на приобретение необходимого количества ветеринарных биопрепаратов и изготовление инструментов и номерных бирок.
5. Национальному статистическому агентству Республики Казахстан и его органам на местах при проведении очередной сплошной переписи скота по состоянию на 1 января 1997 года обязательно учитывать итоги проведенной в республике инвентаризации (мечения) скота.
6. Акимам областей, городов, районов, поселков (аулов), Министерству сельского хозяйства, Министерству внутренних дел Республики Казахстан провести разъяснительную работу среди населения о необходимости проведения ветеринарно-профилактических обработок скота против особо опасных заболеваний сельскохозяйственных животных с одновременным его мечением.
7. Акимам областей, городов, районов, поселков (аулов), Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан принять возможные меры по организации государственного ветеринарного надзора за выполнением всеми физическими и юридическими лицами Указа Президента Республики Казахстан от 25 июля 1995 г. N 2376, имеющего силу Закона, U952376_ "О ветеринарии".

8. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан