Азаматтарға еңбекке жарамсыздық парақтарын және еңбекке уақытша жарамсыздық анықтамаларын беру тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 21 қараша N 1415. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001.01.23. N 102 қаулысымен. ~P010102
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Азаматтарға еңбекке жарамсыздық парақтарын және еңбекке
уақытша жарамсыздық анықтамаларын беру тәртiбi туралы қоса берiлiп
отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 1996 жылдың 1 желтоқсанынан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 21 қарашадағы
N 1415 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Азаматтарға еңбекке жарамсыздық парақтарын және еңбекке
уақытша жарамсыздық анықтамаларын беру тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Еңбекке уақытша жарамсыздық (сыртқаттану, жарақат алу, жүктiлiгiне және босануына байланысты демалыс, санаторийлiк-курорттық емделу, науқас баланы және отбасының мүшесiн күту, карантин) еңбекке жарамсыздық парағымен және осы Ережеде көзделген кейбiр жағдайларда еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтамамен куәландырылады.
2. Еңбекке жарамсыздық парағы - еңбекке жарамсыздық фактiсiн куәландыратын құжат, жұмыстан босату және еңбекке уақытша жарамсыздығына байланысты, жүктiлiгi мен босануына байланысты жәрдемақы алу үшiн негiз болып табылады.
3. Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама - еңбекке жарамсыздық фактiсiн куәландыратын құжат, жұмыстан (оқудан) босату үшiн негiз болып табылады, жекелеген жағдайларда еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңiнде жалақының (стипендияның) сақталуы үшiн негiз болып табылады.
4. Еңбекке жарамсыздық парақтары кез-келген жұмыста iстейтiн адамдарға берiледi, мұнда олар мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандырылуға жатады. Жұмыссыздыққа байланысты жәрдемақы алатын жұмыссыздарға қажет болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама берiледi.
5. Азаматтарға еңбекке жарамсыздық парағын оны беруге құқығы бар емдеу-профилактикалық ұйымдар бередi.
Жеке медициналық практикамен айналысатын ұйымдар мен адамдарға еңбекке жарамсыздық парағын беру құқығы медициналық және дәрiгерлiк қызметпен айналысуға уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргiзуге лицензиясы және Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорымен медициналық қызмет көрсету туралы шарты болғанда ғана берiледi.
6. Емдеушi дәрiгерлер жоқ жерде еңбекке жарамсыздық парағын беру құқығы денсаулық сақтау органының аурухана қағазын беруге болатын қызметкерлердiң тiзiмi мен мерзiмi белгiленетiн бұйрығына сәйкес орта медициналық қызметкерге берiлуi мүмкiн.

Об утверждении Положения о порядке выдачи гражданам листков нетрудоспособности и справок о временной нетрудоспособности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 1996 г. N 1415. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 23 января 2001 г. N 102 ~P010102.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке выдачи гражданам листков нетрудоспособности и справок о временной нетрудоспособности.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 декабря 1996 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 1996 г. N 1415
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке выдачи гражданам листков нетрудоспособности
и справок о временной нетрудоспособности
I. Общие положения
1. Временная нетрудоспособность (заболевание, травма, отпуск по беременности и родам, санаторно-курортное лечение, уход за больным ребенком и членом семьи, карантин) удостоверяется листком нетрудоспособности и в некоторых, предусмотренных настоящим Положением случаях справкой о временной нетрудоспособности.
2. Листок нетрудоспособности - документ, удостоверяющий факт нетрудоспособности, является основанием для освобождения от работы и получения пособия по временной нетрудоспособности, по беременности и родам.
3. Справка о временной нетрудоспособности - документ, удостоверяющий факт нетрудоспособности, является основанием для освобождения от работы (учебы) и в отдельных случаях - основанием для сохранения заработной платы (стипендии) на период временной нетрудоспособности.
4. Листки нетрудоспособности выдаются лицам, занятым на любой работе, где они подлежат государственному социальному страхованию. Уволенным с работы листки нетрудоспособности не выдаются. Безработным, получающим пособие по безработице, в случае необходимости выдается справка о временной нетрудоспособности.
5. Листки нетрудоспособности гражданам выдаются лечебно-профилактическими организациями, имеющими право их выдачи.
Организациям и лицам, занимающимся частной медицинской практикой, право выдавать листки нетрудоспособности может быть предоставлено лишь при наличии лицензии на занятие медицинской и врачебной деятельностью и договора об оказании медицинских услуг с Фондом обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан.
6. В местностях, где нет лечащих врачей, право выдавать листки нетрудоспособности может быть предоставлено среднему медицинскому работнику в соответствии с приказом органа здравоохранения, в котором устанавливается список работников и сроки, на которые может быть выдан больничный лист.

7. Жедел медициналық жәрдем станциялары (бөлiмшелерi), ауруханалардың қабылдау бөлiмшелерi, қан құю бөлiмшелерi, сот-медициналық сараптау мекемелерi, санаторий-курорт мекемелерi бальнеологиялық, балшықпен емдеу орындары, демалыс үйлерi, туристiк базалар, санэпидқадағалау мекемелерi медициналық қызметкерлерiнiң еңбекке жарамсыздық парағын беруге құқығы жоқ. Қажет болған жағдайда олар тиiстi анықтама, соның iшiнде медициналық жәрдем көрсетiлгенiн растайтын анықтама бередi.
8. Еңбекке жарамсыздық парағын (анықтамасын) дәрiгер емделушiнi жеке қарағаннан кейiн бередi, ұзартады, жабады және медициналық құжаттамадағы жұмыстан уақытша босатуды негiздейтiн жазбамен расталады.
9. Еңбекке жарамсыздық парағын дәрiгер аурудың нысандары және еңбекке жарамсыздық түрлерi бойынша оларды жабу кезiнде толтырады.
10. Еңбекке жарамсыздық парағының және еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманың бланкiлерi қатаң есептiлiк құжаттары болып табылады. Еңбекке жарамсыздық қағазы мен анықтаманың нысандарын Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi мен Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi бекiтедi.
11. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының жай-күйiн Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау минстрлiгi мен Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры және олардың аумақтық органдары бақылайды. Емдеу-профилактикалық ұйымдарда жоғарыда аталған бақылауды бас дәрiгерлер, олардың орынбасарлары және бөлiмшелердiң меңгерушiлерi жүзеге асырады.
II. Сырқаттанғанда және жарақат алғанда еңбекке жарамсыздық
парағы мен еңбекке уақытша жарамсыздық жөнiндегi анықтама беру
12. Еңбекке жарамсыздық парағы мен еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама қатты науқастанғанда немесе созылмалы сырқаттар асқынғанда, жарақаттанғанда және науқастың еңбек етуге (оқуға) мүмкiндiгi болмаған өзге де халiнде, жұмыс iстеуге болмағанда немесе емдеуге кедергi жасағанда берiледi.
13. Науқастануға немесе жарақат алуына байланысты еңбекке жарамсыздық парағы еңбек ету қабiлетi қалпына келтiрiлгенге дейiнгi немесе медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиясы (МӘСК) мүгедектiктi анықтағанға дейiнгi бүкiл кезеңге берiледi.
14. Амбулаториялық-емханалық ұйымдарда еңбекке жарамсыздық парағы (анықтамасы) еңбекке уақытша жарамсыздық анықталған күнi берiледi.
Емдеушi дәрiгердiң еңбекке жарамсыздық парағын (анықтамасын) 3 күннен аспайтын бiр жолғы мерзiмге (халықтың тұмаумен көп ауыратын кезеңiнде - денсаулық сақтау органының бұйрығымен 6 күнге), ал сырқаттың немесе жарақаттың бiр түрi бойынша жалпы жиыны 6 күннен аспайтын мерзiмге беруге құқығы бар. Еңбекке жарамсыздық парағын еңбекке жарамсыз болып қалғаннан кейiн 6 күннен артық уақытқа ұзартуды және одан кейiнге кез-келген ұзартуды емдеушi дәрiгер бөлiмше меңгерушiсiмен бiрлесiп немесе дәрiгерлiк-консультациялық комиссияның (ДКК) төрағасымен, не бас дәрiгермен, бас дәрiгердiң емдеу жұмысы жөнiндегi орынбасарымен бiрлесiп жасайды. Ұзаққа созылған науқас кезiнде мұндай байқаулар кемiнде 10 күнде бiр рет жүргiзiлуге тиiс.

7. Медицинские работники станций (отделений) скорой медицинской помощи, приемных отделений больниц, переливания крови, учреждений судебно-медицинской экспертизы, санаторно-курортных учреждений, бальнеогрязелечебниц, домов отдыха, туристических баз, учреждений санэпиднадзора не имеют право на выдачу листков нетрудоспособности. В необходимых случаях они выдают соответствующие справки, в том числе подтверждающие оказание медицинской помощи.
8. Выдача, продление и закрытие листка нетрудоспособности (справки) осуществляется врачом после личного осмотра пациента и подтверждается записью в медицинской документации, обосновывающей временное освобождение от работы.
9. Разметка листков нетрудоспособности по формам болезней и видам нетрудоспособности производится врачом при их закрытии.
10. Бланки листков нетрудоспособности и справок о временной нетрудоспособности являются документами строгой отчетности. Формы листков нетрудоспособности и справок утверждаются Министерством здравоохранения и Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
11. Контроль за состоянием экспертизы временной нетрудоспособности осуществляется Министерством здравоохранения и Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Фондом обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан и их территориальными органами. В лечебно-профилактических организациях вышеуказанный контроль осуществляется главными врачами, их заместителями и заведующими отделениями.
II. Выдача листков нетрудоспособности и справок
по временной нетрудоспособности при
заболеваниях и травмах
12. Листки нетрудоспособности и справки по временной нетрудоспособности выдаются при острых или обострении хронических заболеваний, травмах и иных состояниях, когда осуществление трудовой деятельности (учебы) больным невозможно, труд противопоказан или препятствует проведению лечения.
13. Листок нетрудоспособности по болезни или травме выдается на весь период до восстановления трудоспособности или до установления инвалидности медико-социальной экспертной комиссией (МСЭК).
14. В амбулаторно-поликлинических организациях листок нетрудоспособности (справка) выдается в день установления временной нетрудоспособности.
Лечащий врач имеет право выдавать листок нетрудоспособности (справку) единовременно не более чем на 3 дня (в периоды повышенной заболеваемости населения гриппом - на 6 дней по приказу органа здравоохранения), а в общей сложности по данному случаю заболевания или травмы - не более чем на 6 дней. Продление листка нетрудоспособности свыше 6 дней после наступления нетрудоспособности и всякое последующее продление производится лечащим врачом совместно с заведующим отделением или председателем врачебно-консультативной комиссии (ВКК), либо главным врачом, заместителем главного врача по лечебной работе. При длительных заболеваниях эти осмотры должны производиться не реже чем раз в 10 дней.

15. Бiр дәрiгерi бар емдеу-профилактикалық ұйымдарда (ауылдық жерлерде, шалғайдағы аудандарда, т.б.) еңбекке жарамсыздық парақтарын еңбекке жарамсыздықтың бүкiл кезеңiне жалпы негiзде өз бетiнше беруге және ұзартуға құқық берiледi, бiрақ орталық аудандық аурухананың тиiстi маманымен мiндеттi түрде кеңесуге тиiс.
Мұндай емдеу-профилактикалық ұйымдардың тiзбесiн жергiлiктi денсаулық сақтау органдары және Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының бөлiмшелерi белгiлейдi.
16. Туберкулез, жүйке және терi-соз ауруы кезiнде еңбекке жарамсыздық парағын тиiстi мамандандырылған емдеу ұйымдарының, (кабинеттердiң, бөлiмшелердiң) дәрiгерлерi бередi. Осы аурумен ауырған науқастар жалпы бейiмдегi емдеу-профилактикалық ұйымдарға келгенде дәрiгер еңбекке жарамсыздық парағын 3 күнге дейiнгi мерзiмде бере алады және кейiннен науқасты мамандандырылған кабинетке (бөлiмшеге, мекемеге) мiндеттi түрде жiбередi.
17. Стационарлық емдеу кезiнде (күндiзгi стационарларды қоса алғанда) еңбекке жарамсыздық парағын (анықтаманы) науқас шыққан күнi емдеушi дәрiгер бөлiмшенiң меңгерушiсiмен бiрге (басқа жерден келгендерге - бас дәрiгердiң қолы қойылады) стационарлық емдеудiң бүкiл кезеңiне бередi.
Егер стационардан шығаратын кезде науқастың еңбек ету қабiлетi толық қалпына келтiрiлсе, еңбекке жарамсыздық парағы (анықтама) шыққан күнмен жабылады. Еңбекке уақытша жарамсыздығы жалғасқан науқастарға еңбекке жарамсыздық парағы (анықтама) амбулаториялық-емхана мекемесiне келу үшiн немесе үйге дәрiгер шақыру үшiн қажеттi мерзiмге, басқа жерден келген науқастар және т.б. үшiн қайтар жолға ұзартады, бiрақ ол 4 күннен аспауға тиiс. Еңбекке жарамсыздық парағын науқасты одан әрi бақылайтын амбулаториялық-емханалық мекеме одан әрi ұзартады, жабады.
18. Ұзақ ауыратын адамдар еңбекке үздiксiз уақытша жарамсыздық басталған күннен бастап 4 айдан кешiктiрмей МӘСК-ке куәландыру үшiн жiберiледi, ал белгiлi бiр немесе сабақтас ауруға байланысты үзiлiспен уақытша еңбекке жарамсыздық жағдайында соңғы 12 айдың iшiнде жалпы жиыны 5 айдан кешiктiрмей жiберiледi.
Қолайсыз клиникалық және еңбек болжамы бар науқастар мүгедектiк белгiлерi болғанда еңбекке уақытша жарамсыздық мерзiмiне қарамастан, яғни жоғарыда аталған мерзiмнен бұрын МӘСК-ке куәландыру үшiн жiберiледi.
19. IV сатыдағы қатерлi iсiктер жағдайында аулақталған метастазы (диссеминация) бар кез-келген мөлшердегi iсiк не организм әлсiреп, iсi көршi ағзалар мен ұлпаларға тереңдеп жайылғаны тiркелгенде, еңбекке жарамсыздық парағы 6 айға дейiнгi мерзiмге ұзартылып, кейiн науқас МӘСК-ке жiберiледi.

15. В лечебно-профилактических организациях с одним врачом (в сельской местности, в отдаленных районах и т.д.) предоставляется право выдавать и продлевать листки нетрудоспособности единолично на весь период нетрудоспособности на общих основаниях, но с обязательной консультацией соответствующего специалиста центральной районной больницы.
Перечень таких лечебно-профилактических организаций определяется местными органами здравоохранения и отделениями Фонда обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан.
16. При туберкулезных, психических и кожно-венерических заболеваниях листки нетрудоспособности выдаются врачами соответствующих специализированных лечебных организаций (кабинетов, отделений). При обращении больных с этими заболеваниями в лечебно-профилактические организации общего профиля врач может выдать листок нетрудоспособности на срок до 3 дней и с последующим обязательным направлением больного в специализированный кабинет (отделение, учреждение).
17. При стационарном лечении (включая дневные стационары) листок нетрудоспособности (справка) выдается в день выписки больного лечащим врачом совместно с заведующим отделением (иногородним - за подписью главного врача) на весь период стационарного лечения.
Если к моменту выписки из стационара трудоспособность больного полностью восстановлена, листок нетрудоспособности (справка) закрывается датой выписки. Больным, продолжающим быть временно нетрудоспособными, листок нетрудоспособности (справка) продлевается на срок, необходимый для явки в амбулаторно-поликлиническое учреждение или для вызова врача на дом, обратную дорогу для иногородних больных и др., но не более чем на 4 дня. Дальнейшее продление, закрытие листка нетрудоспособности производится амбулаторно-поликлиническим учреждением, которое осуществляет дальнейшее наблюдение за больным.
18. Длительно болеющие лица направляются на освидетельствование на МСЭК не позднее 4 месяцев со дня наступления непрерывной временной нетрудоспособности, а при временной нетрудоспособности с прерыванием по одному и тому же или родственным заболеваниям - не позднее 5 месяцев в общей сложности за последние 12 месяцев.
Больные с неблагоприятным клиническим и трудовым прогнозом при наличии признаков инвалидности направляются на освидетельствование на МСЭК, независимо от сроков временной нетрудоспособности, т.е. ранее указанных сроков.
19. При злокачественных новообразованиях IV стадии, когда регистрируется опухоль любого размера с отдаленными метастазами (диссеминация) либо глубоко прорастающая в соседние органы и ткани, с истощением организма, листок нетрудоспособности продлевается до 6 месяцев с последующим представлением больного на МСЭК.

20. Туберкулезбен сырқаттану салдарынан еңбекке уақытша жарамсыздық жағдайында науқастар еңбекке уақытша жарамсыздық басталған күннен бастап 8 айдан кешiктiрмей куәландыру үшiн МӘСК-ке жiберiледi. Қолайлы клиникалық-еңбек болжамы жағдайында еңбекке жарамсыздық парағы туберкулезбен алғаш рет ауырған адамдарға белгiленген тәртiппен 10 айға дейiн ұзартылады.
21. Егер МӘСК-нiң қорытындысы бойынша науқасты мүгедек деп есептеуге негiз жоқ болса және ол еңбекке уақытша жарамсыз болып қала берсе, онда еңбекке жарамсыздық парағы ДКК арқылы ұзартылуы керек, бiрақ ол 2 айдан аспауға тиiс.
Мүгедек деп танылған адамдарға еңбекке жарамсыздық парағы мүгедектiк тобы белгiленген күннен бастап (құжаттардың МӘСК-ке түскен күнi) жабылады. Науқас дәлелсiз себептерсiз МӘСК-ке уақытында келмеген жағдайда еңбекке жарамсыздық парағында режимнiң бұзылғаны туралы белгi соғылады, өтiп кеткен күндер "Жұмыстан босату" бағанынан енгiзiлмейдi және науқастың МӘСК-ке келген күнi мүгедектiктi белгiлеу күнi болып табылады.
I және II топтағы жұмыс iстейтiн мүгедектер денсаулығы нашарлауына байланысты еңбекке жарамсыздық күнiнен бастап 2 айдан кешiктiрiлмей МӘСК-ке жiберiледi.
22. Туберкулез немесе кәсiптiк сырқат (Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi бекiткен кәсiптiк сырқаттар тiзбесi бойынша) салдарынан еңбекке уақытша жарамсыздық жағдайында науқас өзiнiң негiзгi жұмысы бойынша еңбекке жарамсыз болған, бiрақ басқа жұмысты денсаулығына зиян келтiрмей және емделудiң қалыпты барысын бұзбай орындай алатын кезеңде басқа жұмысқа ауыстырылып, 2 айдан аспайтын мерзiмге еңбекке жарамсыздық парағы берiледi. Еңбекке жарамсыздық парағында басқа жұмысқа ауыстырылғаны туралы белгi соғылып, оған емдеу ұйымы бас дәрiгерiнiң қолы қойылады. Осы тармақта көрсетiлмеген өзге сырқаттарға байланысты жұмысшыны немесе қызметшiнi денсаулығына байланысты басқа жұмысқа ауыстыру қажет болғанда еңбекке жарамсыздық парағы берiлмей, дәрiгерлiк-консультациялық комиссияның қорытындысы ресiмделедi.
23. Өндiрiсте, жұмысқа бара жатқан немесе жұмыстан келе жатқан жолда, сондай-ақ тұрмыста жарақат алған жағдайда еңбекке жарамсыздық парағы еңбекке жарамсыздық басталған алғашқы күннен бастап берiледi және осы Ережеге сәйкес ұзартылады.
24. Алкогольдан немесе есiрткiден мас болған күйiнде жарақат алғанда, сондай-ақ алкогольдан немесе есiрткiден қатты уланғанда еңбекке уақытша жарамсыздықтың бүкiл кезеңiне еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама берiледi.
Науқас анықтама алған себепке байланыссыз басқа сырқат пайда болғанда, ол (анықтама) жабылып, еңбекке жарамсыздық парағы берiледi. Осы сырқат бойынша еңбек ету қабiлетi қалпына келтiрiлгеннен кейiн алкогольдан немесе есiрткiден мас күйiнде алған жарақаттан болған еңбекке уақытша жарамсыздық жалғастырылса, қайтадан анықтама ашылады.

20. При временной нетрудоспособности вследствие заболевания туберкулезом больные направляются на освидетельствование на МСЭК не позднее 8 месяцев со дня наступления временной нетрудоспособности. В случаях благоприятного клинико-трудового прогноза листок нетрудоспособности лицам, впервые заболевшим туберкулезом, продлевается в установленном порядке до 10 месяцев.
21. Если по заключению МСЭК нет оснований считать больного инвалидом и он продолжает быть временно нетрудоспособным, то листок нетрудоспособности подлежит продлению через ВКК, но не более чем на 2 месяца.
Лицам, признанным инвалидами, листок нетрудоспособности закрывается датой установления группы инвалидности (дата поступления документов в МСЭК). В случае несвоевременной явки больного на МСЭК без уважительных причин в листке нетрудоспособности делается отметка о нарушении режима, пропущенные дни в графу "Освобождение от работы" не включаются и датой установления инвалидности является день явки больного на МСЭК.
Работающие инвалиды 1 и 2 групп направляются на МСЭК с ухудшением здоровья не позднее 2 месяцев со дня нетрудоспособности.
22. При временной нетрудоспособности вследствие туберкулеза или профессионального заболевания (по перечню профессиональных заболеваний, утвержденному Минздравом Республики Казахстан) в период, когда больной нетрудоспособен по своей основной работе, но может без ущерба для здоровья и без нарушения нормального хода лечения выполнять другую работу, может быть оформлен перевод на другую работу с выдачей листка нетрудоспособности на срок не более 2 месяцев. В листке нетрудоспособности делается отметка о назначенном переводе за подписью главного врача лечебной организации. При необходимости перевода рабочего или служащего по состоянию здоровья на другую работу в связи с прочими заболеваниями, не указанными в данном пункте, листок нетрудоспособности не выдается, а оформляется заключение врачебно-консультативной комиссии.
23. При травмах, полученных на производстве, по пути на работу или с работы, а также в быту, листок нетрудоспособности выдается с первого дня нетрудоспособности и продлевается в соответствии с настоящим Положением.
24. При травмах, полученных в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также при острой алкогольной или наркотической интоксикации, на весь период временной нетрудоспособности выдается справка о временной нетрудоспособности.
При возникновении другого заболевания, не связанного с тем, по которому больной имел справку, она (справка) закрывается и выдается листок нетрудоспособности. Если после восстановления трудоспособности по этому заболеванию временная нетрудоспособность, вызванная травмой, полученной в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, продолжается, вновь открывается справка.

25. Басқа кеселдермен және сырқаттармен асқынбаған созылмалы маскүнемдiктi, нашақорлықты емдеу кезiнде еңбекке уақытша жарамсыздық анықтамамен куәландырылады. Егер осы кезеңде сырқат пайда болса немесе жарақат алынып, еңбекке уақытша жарамсыздық басталса және маскүнемдiктен (нашарқорлықтан) емдеудi тоқтату қажет болса, еңбекке уақытша жарамсыздық жалпы тәртiппен куәландырылады. Созылмалы маскүнемдiк (нашақорлық) басқа сырқаттармен және еңбек ету қабiлетiн бұзатын халмен асқынған жағдайда еңбекке жарамсыздықтың бүкiл кезеңiне жалпы тәртiппен еңбекке жарамсыздық парағы берiледi.
26. Амбулаториялық жолмен немесе стационарда тексеруден өтетiн еңбекке жарамды адамдарға заңдарда белгiленген жағдайларда стационарда (емханада) тексеруден өткен бүкiл кезеңге анықтама берiледi.
Еңбекке жарамды адамдарға тексеру және емдеу шаралары бос уақытта жүргiзiледi, еңбекке жарамсыздық парағы берiлмейдi.
27. Денсаулық сақтау пункттерiнде еңбекке жарамсыздық парағын 3 күнтiзбелiк күнге дейiнгi мерзiмге тек дәрiгер бередi. Денсаулық сақтау пунктiнiң фельдшерi (медбикесi, акушерi) еңбекке жарамсыз адамды анықтама берiп, тек ауысымның аяғына дейiн ғана жұмыстан босата алады. Науқас жiберiлген дәрiгер денсаулық сақтау пунктi фельдшерiнiң анықтамасын еңбекке жарамсыздық парағымен ауыстырады. Егер дәрiгер науқасты еңбекке жарамды деп тапса, еңбекке жарамсыздық парағы фельдшердiң жұмыстан босатқан сағатына ғана берiледi.
28. Кешкi немесе түнгi уақытта (емхана жұмысы аяқталғаннан кейiн) ауырған және жедел медициналық жәрдем қызмет көрсеткен адамдарға еңбекке жарамсыздық парағы, егер науқас еңбекке жарамсыз деп танылса, ДКК шешiмiмен келесi күнi (қажет болғанда - жедел медициналық жәрдем бригадасының шыққан күнiн ескере отырып) берiлуi мүмкiн.
29. Мiнез-құлқын бақылай алмаушылыққа жеткен жүйке ауруында, егер науқас уақытылы жедел медициналық жәрдемге жүгiнбесе, психоневрологиялық диспансер ДКК-сының (психиатр-дәрiгер бас дәрiгермен бiрлесiп берген) қорытындысы бойынша еңбекке жарамсыздық парағы өткен күндерге берiлуi мүмкiн.
Жұмыс iстейтiн жүйке ауруымен ауыратын науқас адамдарға күштеп емдеу кезеңiнде еңбекке жарамсыздық парағы жалпы тәртiппен берiледi. Сот-психиатрия сараптамасы стационарда емделу қажеттiгiн анықтаған жүйке ауруымен ауыратын науқас адамдарға еңбекке жарамсыздық парағы науқастың сараптамаға түскен күнiнен бастап берiледi.
30. Тұрақты тұрғылықты мекенiнен тыс жердегi, соның iшiнде республикадан тыс жердегi емдеу-профилактикалық ұйымдарына белгiленген тәртiппен жiберiлген адамдарға, еңбекке жарамсыздық парағын ДКК жол жүруге қажеттi күндерге бередi.
Осы еңбекке жарамсыздық парағын науқас жiберiлген емдеу орны жалпы тәртiп бойынша ұзартады. Егер науқас Қазақстан Республикасынан тыс жерге жiберiлсе, еңбекке жарамсыздық парағын ол қайтып келгеннен кейiн ДКК басқа елде консультация алғаны (емделгенi) туралы құжаттар (анықтама) негiзiнде түпкiлiктi ресiмдейдi.

25. При лечении хронического алкоголизма, наркомании, не осложненных иными расстройствами и заболеваниями, временная нетрудоспособность удостоверяется справкой. Если в этот период возникает заболевание или травма с наступлением временной нетрудоспособности и требуется прекращение лечения алкоголизма (наркомании), временная нетрудоспособность удостоверяется в общем порядке. При осложнении хронического алкоголизма (наркомании) иными заболеваниями и состояниями, нарушающими трудоспособность, на весь период нетрудоспособности выдается листок нетрудоспособности в общем порядке.
26. Трудоспособным лицам, проходящим обследование амбулаторно или в стационаре, в установленных законодательством случаях выдается справка за весь период обследования в стационаре (поликлинике).
Обследование и лечебные процедуры трудоспособным лицам производятся без выдачи листков нетрудоспособности.
27. На здравпунктах листок нетрудоспособности сроком до 3 календарных выдается только врачом. Фельдшер (медицинская сестра, акушерка) здравпункта может освободить нетрудоспособного от работы только до конца смены, выдавая справку. Врач, к которому направляется больной, производит замену справки фельдшера здравпункта на листок нетрудоспособности. Если врач признает больного трудоспособным, листок нетрудоспособности выдается только на часы освобождения от работы фельдшером.
28. Лицам, заболевшим в вечернее или ночное время (после окончания работы поликлиники) и обслуженным скорой медицинской помощью, листок нетрудоспособности может быть выдан на следующий день по решению ВКК (при необходимости - с зачетом дня выезда бригад скорой медицинской помощи), если больной признан нетрудоспособным.
29. При психических заболеваниях, сопровождающихся нарушением контроля поведения, если больной своевременно не обратился за медицинской помощью, по заключению ВКК психоневрологического диспансера (врача-психиатра совместно с главным врачом), листок нетрудоспособности может быть выдан за прошедшие дни.
Работающим психически больным лицам в период принудительного лечения листок нетрудоспособности выдается в общем порядке. Психически больным лицам, у которых судебно-психиатрическая экспертиза выявила необходимость стационарного лечения, выдается листок нетрудоспособности со дня поступления больного на экспертизу.
30. Лицам, в установленном порядке направленным в лечебно-профилактические организации вне места их постоянного жительства, в том числе за пределы республики, листок нетрудоспособности выдается ВКК на требуемое число дней, необходимых на проезд.
Продление этого листка нетрудоспособности производится в общем порядке в лечебной организации, в которую больной был направлен. Если больной был направлен за пределы Республики Казахстан, окончательное оформление листка нетрудоспособности производится ВКК при его возвращении на основании документов (справки) о консультации (лечении) в другой стране.

31. Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде болған кезiнде ауырғанын, жарақат алғанын куәландыратын құжаттарды оларға қызмет көрсететiн жердегi емдеу-профилактикалық ұйымның ДКК-сы еңбекке жарамсыздық парағымен ауыстырады. Құжаттардың растығына күмәндаған жағдайда бұл құжаттар олар болған елдегi консулдықта мiндеттi түрде ресмилендiрiлуге тиiс, ал оларды еңбекке жарамсыздық парағына айырбастауды жоғары тұрған денсаулық сақтау органы шешедi.
32. Қазақстан Республикасының кәсiпорындары мен ұйымдарында жұмыс iстейтiн шетел азаматтарына еңбекке жарамсыздық парағы жалпы негiзде берiледi.
33. Мезгiлдiк және маусымдық қызметкерлерге, сондай-ақ бас бостандығынан айырмай түзеу жұмыстары түрiнде жазасын өтеп жүрген (шартты түрде сотталған немесе шартты түрде босатылған) адамдарға еңбек ету қабiлетiнен уақытша айрылып сырқаттанғанда (жарақат алғанда) еңбекке жарамсыздық парағы жалпы тәртiппен берiледi.
34. Жоғары және арнаулы оқу орнын, аспирантураны, не кәсiптiк-техникалық училищенi бiтiрген, бөлу тәртiбiмен жұмысқа жiберiлген адамдарға еңбекке уақытша жарамсыз болып қалған жағдайда еңбекке жарамсыздық парағы жұмысқа келу белгiленген күннен бастап берiледi.
35. Протездеу үшiн еңбекке жарамсыздық парағын науқас протездеу-оңалту орталығының (кәсiпорнының) стационарына жатқызылғанда ғана, стационардың дәрiгерi бас дәрiгермен бiрлесiп, науқас стационардан шыққанда бүкiл жатқан кезеңге, барып-қайту жолына кеткен уақытқа бередi, бiрақ ол 30 күннен аспауға тиiс.
36. Кезектi және қосымша демалыс кезiнде, сондай-ақ жалақысы сақталатын арнаулы оқу демалысы (кешкi және сырттай оқытатын жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқу) кезiнде сырқаттанған, жарақат алған, жүктiлiктi жасанды әдiспен тоқтату операциясы жасалған жағдайда еңбекке жарамсыздық парағы (анықтамасы) жалпы тәртiппен берiледi, отбасының науқас мүшесiн күтуге байланысты және карантин кезiнде еңбекке жарамсыздық парағы берiлмейдi.
37. Жоғары оқу орындарының студенттерi мен аспиранттарының, арнаулы орта және кәсiптiк-техниалық оқу орындары оқушыларының еңбекке уақытша жарамсыздығы еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтамамен куәландырылады.
Оқушылар оқудан бос уақытында жұмыс iстейтiн болса, еңбекке жарамсыздық парағын оларға медициналық жәрдем көрсететiн емдеу-профилактикалық ұйымдары жалпы тәртiппен бередi.
Өндiрiстiк практикадан өту кезiнде ақы төленетiн жұмыс орнына алынған жоғары оқу орындарының студенттерiне, арнаулы орта оқу орындарының, училищелердiң, кәсiптiк-техникалық бiлiм беру мектептерiнiң оқушыларына оларда сырқаттануына, жарақат алуына, жүктiлiгi мен босануына орай демалысқа шығуына байланысты еңбекке уақытша жарамсыздық бүкiл кезеңiне берiледi, бiрақ ол өндрiстiк практиканың немесе жұмыстың аяқталу күнiнен ұзақ болмауға тиiс. Еңбекке уақытша жарамсыздық жалғасқанда оқудан босату туралы анықтама берiледi.

31. Документы, удостоверяющие факт болезни, травмы граждан Республики Казахстан в период их пребывания за границей, обмениваются на листки нетрудоспособности ВКК лечебно-профилактической организации по месту их обслуживания. При сомнении в достоверности документов обязательна их легализация в консульстве страны пребывания, а вопрос обмена на листок нетрудоспособности решается вышестоящим органом здравоохранения.
32. Иностранным гражданам, работающим на предприятиях и в организациях Республики Казахстан, листки нетрудоспособности выдаются на общих основаниях.
33. Временным и сезонным работникам, а также лицам, отбывающим наказание в виде исправительных работ без лишения свободы (условно осужденным или условно освобожденным), при заболевании (травме) с временной утратой трудоспособности листок нетрудоспособности выдается в общем порядке.
34. Лицам, окончившим высшее или среднее специальное учебное заведение, аспирантуру либо профессионально-техническое училище и направленным в порядке распределения на работу, в случае наступления временной нетрудоспособности листок нетрудоспособности выдается со дня, назначенного для явки на работу.
35. Листок нетрудоспособности для протезирования выдается только при госпитализации больного в стационар протезно-восстановительного центра (предприятия) врачом стационара совместно с главным врачом при выписке больного из стационара на весь период госпитализации, проезда туда и обратно, но не более чем на 30 дней.
36. Во время очередного и дополнительных отпусков, а также специального учебного отпуска с сохранением заработной платы (обучение в вечерних и заочных высших и средних специальных учебных заведениях) в случае заболевания, травмы, операции искусственного прерывания беременности листок нетрудоспособности выдается в общем порядке, по уходу за больным членом семьи и при карантине - не выдается.
37. Временная нетрудоспособность студентов и аспирантов высших и учащихся средних специальных и профессионально-технических учебных заведений удостоверяется справкой о временной нетрудоспособности.
Учащимся, если они работают в свободное от учебы время, листок нетрудоспособности выдается в общем порядке лечебно-профилактическими организациями, оказывающими им медицинскую помощь.
Студентам вузов, учащимся средних специальных учебных заведений, училищ, школ профтехобразования, зачисленным в период производственной практики на оплачиваемые рабочие места, при возникновении у них временной нетрудоспособности в связи с заболеванием, травмой, отпуском по беременности и родам листок нетрудоспособности выдается на весь период нетрудоспособности, но не дольше дня окончания производственной практики или работы. При продолжающейся временной нетрудоспособности выдается справка об освобождении от учебы.

38. Еңбекке уақытша жарамсыздық тұрғылықты жерiнен және жұмыс орнынан тыс жерде (iссапар кезiнде, демалыс үйiнде, т.б.) басталған азаматтарға еңбекке жарамсыздық парағы олардың уақытша жүрген жерiнде берiледi, оны жергiлiктi емдеу-профилактикалық ұйымның бас дәрiгерi растайды.
39. Тұрақты тұратын немесе жұмыс iстейтiн жерiнде еңбекке жарамсыздық парағын алған науқасқа, осы парақ басқа жерде тең еңбекке жарамсыздық парағын берген емдеу орнының сыртқа шығуға болатындығы туралы қорытындысы болғанда ғана ұзартылады. Бұл қорытындыны ДКК бередi, ал ол жоқ болған жағдайда - емдеушi дәрiгер бас дәрiгермен бiрлесiп бередi.
40. Республикада уақытша жүрген (демалыста, iссапармен және т.б.) шетел азаматтарына сырқаттанған, жарақат алған жағдайда анықтама берiледi.
III. Жүктiлiгiне және босануына байланысты еңбекке жарамсыздық
парағын беру
41. Жүктiлiгiне және босануына байланысты еңбекке жарамсыздық парағы жұмыс iстейтiн әйелдерге берiледi, мұнда олар мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыруға жатады.
42. Жүктiлiгiне және босануына байланысты еңбекке жарамсыздық парағын акушер-гинеколог дәрiгер бередi, ал ол жоқ болған жағдайда қабылдау жүргiзiлетiн дәрiгер, бөлiмшенiң меңгерушiсiмен (бас дәрiгерiмен) бiрлесiп жүктiлiктiң 30 аптасынан бастап ұзақтығы 126 күнтiзбелiк күнге бiр мезгiлге бередi.
Ядролық сынақ әсерiне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктiлiгi мен босануына байланысты еңбекке жарамсыздық парағы жүктiлiктiң 27 аптасынан бастап ұзақтығы 170 күнтiзбелiк күнге берiледi.
Босану қиындықты болған, екi және одан көп бала туған жағдайда әйелдер консультациясының (ол жоқ болған жағдайда - жалпы емдеу ұйымының) ДКК-сы еңбекке жарамсыздық парағын 14 күнтiзбелiк күн мерзiмiне ұзартады. Жүктiлiгiне және босануына байланысты демалыс кезiнде тұрғылықты жерiнен уақытша кеткен әйелдерге еңбекке жарамсыздық парағы босанған емдеу ұйымында ұзартылады.
Жүктiлiктiң 30 аптасына дейiн (ядролық сынақ әсерiне ұшыраған аймақтардағы әйелдер 27 аптаға дейiн) босанып, бала тiрi туғанда еңбекке жарамсыздық парағын босанған емдеу-профилактикалық ұйым осы Ережеде көзделген демалыстың бүкiл кезеңiне бередi, ал бала өлi туған жағдайда - 70 күнтiзбелiк күнге бередi.
Босану үстiнде немесе босанғаннан кейiнгi кезде анасы қайтыс болған жағдайда, қалған күндерге еңбекке жарамсыздық парағы нәрестенi күтушi адамға берiледi.
43. Әйел 3 жылға дейiн баланы күту демалысында жүрген кезеңде жүктi болғанда еңбекке жарамсыздық парағы осы Ережеде көзделген жүктiлiгiне және босануға байланысты берiлетiн демалыстың барлық күндерiне берiледi.

38. Застрахованным, у которых временная нетрудоспособность наступила вне постоянного места жительства и работы (во время командировки, в доме отдыха и т. д.), листки нетрудоспособности выдаются в местах их временного пребывания, с утверждением главного врача местной лечебно-профилактической организации.
39. Больным, получившим листок нетрудоспособности в месте постоянного жительства или работы, продление этого листка в другом месте производится лишь при наличии заключения лечебной организации, выдавшей листок нетрудоспособности, о возможности выезда. Это заключение дается ВКК, а при ее отсутствии - лечащим врачом совместно с главным врачом.
40. Иностранным гражданам, пребывающим в республике временно (отпуск, командировка и т. д.), в случае заболевания, травмы выдается справка.
III. Выдача листков нетрудоспособности по
беременности и родам
41. Листок нетрудоспособности по беременности и родам выдается женщинам, занятым на работе, где они подлежат государственному социальному страхованию.
42. Листок нетрудоспособности по беременности и родам выдается врачом акушером-гинекологом, а при его отсутствии - врачом, ведущим прием, совместно с заведующим отделением (главным врачом) с 30 недель беременности единовременно продолжительностью 126 календарных дней.
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, листок нетрудоспособности по беременности и родам выдается с 27 недель беременности продолжительностью 170 календарных дней.
В случае осложненных родов, рождении двух и более детей ВКК женской консультации (при ее отсутствии - общей лечебной организации) продлевает листок нетрудоспособности сроком на 14 календарных дней. Женщинам, временно выехавшим с постоянного места жительства в период отпуска по беременности и родам, листок нетрудоспособности продлевается в лечебной организации, где произошли роды.
При родах, наступивших до 30 недель беременности (до 27 недель - у женщин из зон, подвергшихся воздействию ядерных испытаний), и рождении живого ребенка листок нетрудоспособности выдается лечебно-профилактической организацией, где произошли роды, на весь период отпуска, предусмотренного настоящим Положением, а в случае рождения мертвого ребенка - на 70 календарных дней.
В случае смерти матери при родах или послеродовом периоде листок нетрудоспособности на оставшиеся дни выдается лицу, осуществляющему уход за новорожденным.
43. При наступлении беременности в период нахождения женщины в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет листок нетрудоспособности выдается на все дни отпуска по беременности и родам, предусмотренные настоящим Положением.

44. Жүктiлiктi жасанды түрде тоқтату операциясы (аборт) жасалғанда еңбекке жарамсыздық парағын емдеушi дәрiгер бөлiмшенiң меңгерушiсiмен бiрлесiп операция жасалған емдеу ұйымында болған 3 күнге бередi, ал асқынған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздықтың бүкiл кезеңiне берiледi, оған жүктiлiктiң ерте мерзiмiнде вакуумдық аспирация әдiсiмен операция жасау қосылмайды. Бұл ретте еңбекке жарамсыздық қағазы операция жасалған күнге, ал асқынып, еңбекке уақытша жарамсыз болғанда - жалпы тәртiппен берiледi.
Түсiк тастағанда еңбекке жарамсыздық парағы жалпы негiзде берiледi.
45. Эмбрионды көшiрiп салу операциясы жасалғанда еңбекке жарамсыздық парағын операция жасаған емдеу-профилактикалық ұйымы әйелдiң ауруханаға жатқызылған күнiнен бастап жүктiлiк фактiсi анықталғанға дейiнгi кезеңге бередi.
IV. Баланы (мүгедек баланы), отбасының науқас мүшесiн күтуге
байланысты еңбекке жарамсыздық парағын (анықтамасын) беру
46. Отбасының 14 жастан асқан науқас мүшесiн күтуге байланысты анықтама берiледi.
47. 14 жасқа толмаған науқас баланы күтуге байланысты еңбекке жарамсыздық парағы берiледi және оның күтiмге мұқтаж болатын кезеңiне ұзартылады, бiрақ бұл жалпы ережелер бойынша 10 күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс.
Егер бала одан әрi сырқаттанып, 10 күн өткеннен кейiн де күтiмге мұқтаж болса, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама берiледi.
Тұрғылықты жерiнен басқа жерде анасымен немесе отбасының басқа мүшесiмен бiрге тұратын бала сырқаттанған жағдайда науқас баланы күтуге байланысты еңбекке жарамсыздық парағы мен анықтамасы басқа жердiң тұрғыны ретiнде (бас дәрiгердiң қолы қойылып) берiледi.
Егер анықтама бойынша жұмыстан босатылған кезеңде балада бұрынғы сырқатпен байланысты емес жаңа сырқат пайда болса, анықтама жабылып, баланы күтуге байланысты еңбекке жарамсыздық парағы жаңадан берiледi. Еңбекке жарамсыздық парағы (анықтамасы) жабылғаннан кейiн баланың сырқаты асқынса немесе одан әрi жалғасса баланы күтуге байланысты анықтама берiледi, ал егер еңбекке жарамсыздық парағының мерзiмi бiтпесе, қалған күндерге (10 күнге дейiн) еңбекке жарамсыздық парағы берiледi.
48. Отбасында бiр мезгiлде екi не одан көп бала сырқаттанған жағдайда оларды күтуге байланысты бiр еңбекке жарамсыздық парағы берiледi. Егер бiр бала сырқаттанған кезеңде екiншi бала сырқаттанса, оны күтуге байланысты еңбекке жарамсыздық парағы тек бiрiншi парақ жабылғаннан кейiн және бала күтiмге мұқтаж болған кезеңге берiледi, бiрақ ол екiншi бала сырқаттанған күннен бастап 10 күннен аспауға тиiс.
Егер екiншi бала бiрiншi баланы күтуге байланысты анықтама берiлген кезеңде сырқаттанса, бұл анықтама жабылып, жаңадан еңбекке жарамсыздық парағы берiледi.

44. При операции искусственного прерывания беременности (аборт) листок нетрудоспособности выдается лечащим врачом совместно с заведующим отделением на три дня пребывания в лечебной организации, где производилась операция, а в случае осложнения - на весь период временной нетрудоспособности, за исключением операции методом вакуумной аспирации в ранние сроки беременности. В этом случае листок нетрудоспособности выдается на день операции, а при возникновении осложнений с временной утратой трудоспособности - в общем порядке.
При выкидыше листок нетрудоспособности выдается на общих основаниях.
45. При проведении операции пересадки эмбриона листок нетрудоспособности выдается лечебно-профилактической организацией, проводившей операцию, со дня госпитализации женщины до факта установления беременности.
IV. Выдача листков нетрудоспособности (справок) по уходу
за ребенком (ребенком-инвалидом), больным членом семьи
46. По уходу за больным членом семьи старше 14 лет выдается справка.
47. По уходу за больным ребенком, не достигшим 14 лет, листок нетрудоспособности выдается и продлевается на период, в течение которого он нуждается в уходе, но не более 10 календарных дней, по общим правилам.
Если ребенок продолжает болеть и далее нуждается в уходе по истечении 10 дней, выдается справка о временной нетрудоспособности.
При заболевании ребенка, находящегося с матерью или другим членом семьи вне места постоянного жительства, листок нетрудоспособности по уходу за больным ребенком и справка выдаются как иногородним (за подписью главного врача).
Если в период освобождения от работы по справке у ребенка возникло новое, не связанное с предыдущим заболевание, справка закрывается и выдается новый листок нетрудоспособности по уходу. При возникновении после закрытия листка нетрудоспособности (справки) у ребенка осложнения или продолжения заболевания выдается справка по уходу за ребенком, а если срок листка нетрудоспособности не исчерпан, на оставшиеся дни (до 10) выдается листок нетрудоспособности.
48. При заболевании в семье двоих и более детей одновременно по уходу за ними выдается один листок нетрудоспособности. Если в период болезни одного ребенка заболевает другой, листок нетрудоспособности по уходу за ним выдается только после закрытия первого листка и на период, в течение которого ребенок нуждается в уходе, но не более 10 дней от начала заболевания второго ребенка.
Если второй ребенок заболел в период, когда по уходу за первым ребенком уже выдана справка, она закрывается и выдается новый листок нетрудоспособности.

49. Дәрiгерлiк қорытындысы бойынша күтiмге мұқтаж баланы стационарда емдеу кезiнде күтуге байланысты еңбекке жарамсыздық парағы ата-анасының бiрiне немесе оны күтушi адамға мынадай тәртiппен берiледi:
3 жасқа дейiнгi баланы емдеу кезiнде баланың стационарда болған бүкiл кезеңiне берiледi;
3 жастан асқан науқасы қатты балаларды емдеу кезiнде дәрiгердiң қорытындысы бойынша бала күтiмге мұқтаж болған мерзiмге берiледi;
адамның иммундық тапшылығы вирусын жұқтырған (СПИД ауруы) 14 жасқа дейiнгi балаларды емдеу кезiнде баланың стационарда болған бүкiл кезеңiне берiледi.
Егер бала стационардан шыққаннан кейiн күтiмге мұқтаж болса және стационарға жатқызылғанға дейiн оны күту үшiн жұмыстан босатылмаса, тұрғылықты жердегi емдеу-профилактикалық ұйым еңбекке жарамсыздық парағын 10 күнге дейiнгi кезеңге бередi. Егер осы сырқат бойынша стационарға дейiн еңбекке жарамсыздық парағы берiлсе, онда еңбекке жарамсыздық парағы қалған күндерге (10 күнге дейiн) берiледi.
50. 3 жасқа дейiнгi баланы немесе 16 жасқа дейiнгi мүгедек баланы күтетiн шешесi (әкесi) немесе басқа адам стационарда емделiп жатқан жағдайда осы баланы күтуге байланысты еңбекке жарамсыздық парағы, осы баланы iс жүзiнде күткен жұмыс iстейтiн кез-келген басқа адамға, шешесi (әкесi) стационарда болған мерзiмге берiледi, бiрақ ол 30 күннен аспауға тиiс.
Егер 3 жасқа дейiнгi баланы (16 жасқа дейiнгi мүгедек баланы) күтушi шешесi (әкесi, басқа адам) стационардағы басқа баланы күту қажеттiгiне байланысты ауруханаға жатқызылса, 3 жасқа дейiнгi баланы (16 жасқа дейiнгi мүгедек баланы) күтуге байланысты еңбекке жарамсыздық парағы шешесi сырқаттанғанда берiлетiн тәртiппен берiледi.
51. Еңбекке жарамсыздық парағын мыналарға:
асқынбаған созылмалы сырқаты бар науқастарды күтуге байланысты;
сырқатының ауырлығына байланысты стационарға жатқызылуға тиiс, бiрақ одан науқастың өзi немесе оның отбасы бас тартқан науқастарды күтуге байланысты;
бөбекханаға, балабақшаға немесе сәбидiң өзiне және т.б. карантин жасалған жағдайда сау балаларды күтуге байланысты;
жыл сайынғы демалыста немесе жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген адамға беруге болмайды.
V. Карантин кезiнде еңбекке жарамсыздық парағын беру
52. Жұқпалы сырқатпен ауырған науқастармен қарым-қатынаста болған адамдарды немесе бактерия тасушылығы салдарынан жұмыстан уақытша шеттету туралы еңбекке жарамсыздық парағын эпидемиолог-дәрiгердiң ұсынуы бойынша инфекционист-дәрiгер немесе емдеушi дәрiгер бередi. Мұндай жағдайда жұмыстан шеттетудiң ұзақтығы жұқпалы сырқаттармен ауырған және олармен қарым-қатынаста болған адамдарды оңашалаудың бекiтiлген мерзiмiмен айқындалады.
VI. Санаторийлiк-курорттық емделуге еңбекке жарамсыздық парағын
беру

49. При стационарном лечении ребенка, нуждающегося по заключению врача в уходе, листок нетрудоспособности по уходу выдается одному из родителей или лицу, ухаживающему за ним:
при лечении детей в возрасте до 3 лет - на весь период пребывания ребенка в стационаре;
при лечении тяжело больных детей старше 3 лет - на срок, в течение которого по заключению врача ребенок нуждается в таком уходе;
при лечении детей до 14 лет, инфицированных вирусом иммунодефицита человека (заболевание СПИД) - на весь период пребывания ребенка в стационаре.
Если ребенок после выписки из стационара нуждается в уходе, и до госпитализации освобождение от работы для ухода за ним не проводилось, лечебно-профилактической организацией по месту жительства выдается листок нетрудоспособности на период до 10 дней. Если до стационара по данному заболеванию уже выдавался листок нетрудоспособности, то листок нетрудоспособности выдается на оставшиеся дни (до 10 дней).
50. В случае стационарного лечения матери (отца) или другого лица, осуществляющего уход за ребенком в возрасте до 3 лет или ребенком-инвалидом в возрасте до 16 лет, листок нетрудоспособности по уходу за этим ребенком выдается любому другому работающему лицу, осуществляющему фактически уход за этим ребенком, на срок пребывания матери (отца) в стационаре, но не более 30 дней.
Если мать (отец, другое лицо), ухаживающая за ребенком в возрасте до 3 лет (ребенком-инвалидом - до 16 лет), госпитализируется в связи с необходимостью ухода за другим ребенком в стационаре, листок нетрудоспособности по уходу за ребенком в возрасте до 3 лет (ребенком-инвалидом - до 16 лет) выдается в таком же порядке, как при болезни матери.
51. Не допускается выдача листков нетрудоспособности по уходу:
за больным с хроническими заболеваниями вне обострения;
за больным, которому по тяжести заболевания показана
госпитализация, но от которой он сам или его семья отказались;
за здоровыми детьми в случае наложения карантина на ясли, на
детский сад, на данного ребенка и т. д.;
лицу, находящемуся в ежегодном отпуске и отпуске без
сохранения заработной платы.
V. Выдача листков нетрудоспособности при карантине
52. Листки нетрудоспособности о временном отстранении от работы
лиц, контактировавших с инфекционными больными или вследствие
бактерионосительства, выдаются по представлению врача-эпидемиолога
врачом-инфекционистом или лечащим врачом. Продолжительность
отстранения от работы в этих случаях определяется утвержденными
сроками изоляции лиц, перенесших инфекционные заболевания и
контактировавших с ними.
VI. Выдача листков нетрудоспособности на
санаторно-курортное лечение

53. Санаторийлiк-курорттық емделу кезiнде еңбекке жарамсыздық парағы:
Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне санаторийде болған бүкiл кезеңге, оған барып-қайту жолын ескере отырып берiледi;
Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға демалыстың жетпеген күндерiне, санаторийге барып-қайту жолын ескере отырып, бiрақ жыл сайынғы және қосымша демалыс күндерi шегерiлiп берiледi;
туберкулез санаторийiне емделуге жiберiлген туберкулезбен ауырған науқасқа жолдамада көрсетiлген емдеудiң бүкiл кезеңiне және санаторийге барып-қайту жолының уақытына, бiрақ жыл сайынғы және қосымша демалыс күндерi шегерiлiп берiледi.
VII. Еңбекке жарамсыздық парағын толтыру және беру ережелерi
54. Еңбекке жарамсыздық парағы мемлекеттiк тiлде немесе орыс тiлiнде толтырылады.
55. Еңбекке жарамсыздық парағын берген емдеу-профилактикалық ұйымда оның бет жағы толтырылады. Парақтың сыртқы бетiнде жәрдемақы тағайындау, есептеу және төлеу кезiнде белгi соғылады. Парақтың "Еңбекке жарамсыздық парағы" деген атауының астында, беткi жағында тиiсiнше не "Алғашқы" деген сөздiң не "Жалғасы" деген сөздiң асты сызылады. Содан соң емдеу ұйымының атауы мен мекен-жайы, парақ берiлген күнi, сақтандырылған адамның тегi, есiмi, әкесiнiң аты және жұмыс орны көрсетiлiп, емдеу орнының мөрi басылады.
56. "Еңбекке жарамсыздық түрi" деген бағанда еңбекке жарамсыздық парағының сырқаттануына, өндiрiстегi немесе тұрмыстағы бақытсыз оқиғаға, карантинге, науқасты күтуге, санаторийлiк-курорттық емдеуге, протездеуге, босануға дейiнгi немесе босанудан кейiнгi демалысқа байланысты берiлгендiгi көрсетiледi.
Егер еңбекке жарамсыздық парағы босануға байланысты берiлсе, босанған күнi, науқасты күтуге байланысты берiлсе - науқастың жасы мен оның сырқатының диагнозы, карантинге байланысты берiлсе - карантиндi туғызған сырқаттың аты санаторийлiк емделуге берiлсе, жолдаманың басталған және аяқталған күнi көрсетiледi.
"Түзiм" деген бағанда науқасқа тағайындалған түзiм (төсекте жатып емделу, амбулаториялық, ауруханалық және т.б.) көрсетiледi. Дәрiгер тағайындаған режимдi бұзу жағдайлары - iшiмдiк iшу, дәрiгер ұйғарған емдi орындамау, науқастың дәрiгерге куәландыруға көрсетiлген мерзiмде келмеуi, дәрiгердiң рұқсатынсыз басқа жерге кетiп қалуы және т.б. мiндеттi түрде көрсетiледi.
Егер науқас туберкулезбен немесе кәсiптiк сырқатпен ауруына байланысты басқа жұмысқа уақытша ауыстырылған болса, онда осыған бөлiнген бағанда қай уақыттан қай уақытқа дейiн ауыстырылғаны көрсетiлiп, бас дәрiгердiң қолы қойылады. Басқа жұмысқа аталған уақытша ауыстырудың бүкiл кезеңiне еңбекке жарамсыздық парағының жалғасы берiледi.
Науқас ауыстыру кезеңi аяқталғаннан кейiн еңбекке жарамсыз күйiнде қалған жағдайда уақытша жұмыс мерзiмi аяқталған күннен кейiнгi күннен бастап еңбекке жарамсыздық парағының жаңа жалғасы берiледi.
Тиiстi бағандарда стационарда емдеу мерзiмi туралы МӘСК-ке жiберiлген күнi туралы және МӘСК-тiң қорытындысы туралы белгiлер соғылады.
"Жұмыстан босатылу" деген бөлiмдегi "Қай күннен" деген баған цифрмен толтырылады, ал "Қосып айтқанда қай күнге дейiн" деген баған жазумен (күнi де, айы да) жазылады. Осы бөлiмнiң әрбiр жолында дәрiгердiң қызметi, тегi мен инициалдары анық көрсетiледi, сонан соң қолы қойылады.
"Жұмысқа кiрiсу" деген жол жазумен (күнi және айы) толтырылады немесе еңбекке жарамсыздық парағы жалғасының нөмiрi көрсетiледi.

53. Листок нетрудоспособности на санаторно-курортное лечение
выдается:
инвалидам Великой Отечественной войны - на весь период пребывания
в санатории с учетом проезда туда и обратно;
лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны, - на недостающее от отпуска число дней с учетом проезда в санаторий и обратно, но за вычетом дней ежегодного и дополнительного отпусков;
больным туберкулезом, направляемым на лечение в туберкулезный санаторий, - на весь срок лечения, указанный в путевке, и на время проезда в санаторий и обратно, но за вычетом дней ежегодного и дополнительного отпусков.
VII. Правила заполнения и выдачи листков нетрудоспособности
54. Листок нетрудоспособности заполняется на государственном или русском языках.
55. В лечебно-профилактической организации, выдающей листок нетрудоспособности, заполняется его лицевая сторона. Отметки на обратной стороне листка производятся при назначении, исчислении и выплате пособия. На лицевой стороне листка под названием "Листок нетрудоспособности" подчеркивается соответственно либо слово "Первичный" либо слово "Продолжение". Затем указывается название и адрес лечебной организации, дата выдачи листка, фамилия, имя, отчество и место работы застрахованного и ставится печать лечебной организации.
56. В графе "Вид нетрудоспособности" указывается, выдан ли листок нетрудоспособности в связи с заболеванием, несчастным случаем на производстве или в быту, карантином, по уходу за больным, санаторно-курортным лечением, протезированием, дородовым или послеродовым отпуском.
Если листок нетрудоспособности выдан в связи с родами, указывается дата родов, по уходу за больным - возраст больного и диагноз его заболевания, по карантину - название заболевания, вызвавшего карантин, на санаторное лечение - дата начала и окончания путевки.
В графе "Режим" указывается назначенный больному режим (постельный, амбулаторный, больничный и т. д.). Обязательно отмечаются случаи нарушения назначенного врачом режима: злоупотребление алкоголем, невыполнение предписанного лечения, неявки больного на освидетельствование к врачу в указанный срок, выезд в другую местность без разрешения врача и др.
Если больной был временно переведен на другую работу в связи с заболеванием туберкулезом или профессиональным, то в отведенной для этого графе отмечается, с какого и по какое время осуществлен перевод и ставится подпись главного врача. На весь срок указанного временного перевода на другую работу выдается продолжение листка нетрудоспособности.
В случаях, когда после окончания срока перевода больной остается нетрудоспособным, выдается новое продолжение листка нетрудоспособности со дня, следующего за окончанием срока временной работы.
В соответствующих графах делаются отметки о сроках стационарного лечения, о дате направления на МСЭК и о заключении МСЭК.
В разделе "Освобождение от работы" графа "С какого числа" заполняется цифрами, а графа "По какое число включительно" - прописью (как число, так и месяц). В каждой строке этого раздела четко указывается должность, фамилия и инициалы врача, затем подпись.
Строка "Приступить к работе" заполняется прописью (число и месяц) или отмечается номер продолжения листка нетрудоспособности.

57. Түзетудi қате жазылған жазуды сызып тастап үстiне дұрыс жазу арқылы енгiзуге болады. Түзету туралы төменде дәрiгердiң қолы қойылып, мөрмен расталған ескерту берiледi.
Емдеу ұйымының мөрi еңбекке жарамсыздық парағының бiрiншi бөлiмiнде үстiңгi оң жағына басылады және жұмысқа шығар кезде немесе жалғасын берге кезде төменгi жағына басылады.
58. Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы беру медициналық құжаттардағы жазбамен негiзделедi және арнаулы журналда анықтаманың нөмiрi мен берiлген күнi көрсетiле отырып, тiркеледi. Анықтама емдеу мекемесiнiң мөрiмен және анықтаманы берген дәрiгердiң жеке мөрiмен расталады.
59. Еңбекке жарамсыздық парақтарының бәрi еңбекке уақытша жарамсыз адамдарға түбiртекке қолы қойылып берiледi, олар еңбекке жарамсыздық парақтарының бланкiлерi бойынша есептілiкке арналған құжат болып табылады.
60. Берiлген еңбекке жарамсыздық парақтарының есебi Еңбекке жарамсыздық парақтарын тiркеу кiтабында жүргiзiледi.
61. Еңбекке жарамсыздық парақтарының бүлiнген және қажет етiлмеген бланкiлерiн оларды берген дәрiгерлер (фельдшерлер) мынадай тәртiппен есептен шығарады: бланк айқыш сызылып, iрi әрiптермен "бүлiндi" немесе "есептен шығарылды" деген жазу жазылады, содан соң жауапты адамға өткiзiледi.
Бланкiлердiң түбiртектерi бүлiнген және талап етiлмеген бланкiлер емдеу-профилактикалық ұйымда 2 жыл бойы сақталады, сонан соң басшының бұйрығы негiзiнде өртеледi.
Жою туралы актi 10 жыл сақталады.
62. Еңбекке жарамсыздық парағы жоғалған жағдайда жоғалған еңбекке жарамсыздық парағы бойынша жәрдемақы төленбегенi туралы жұмыс орнынан анықтама көрсетiлгеннен кейiн парақ берген емдеу-профилактикалық ұйымның дубликаты берiледi. Дубликаттың беткi жағында жоғарыда "Дубликат" деген белгi соғылады.
63. Еңбекке жарамсыздық парағын емдеушi дәiгер бас дәрiгердiң бекiтуiмен немесе онымен бiрлесiп ұзартылуы және берiлуi тиiс болған жағдайда параққа осы екi дәрiгер де қол қоюы керек.
64. Тағайындалған күнi, дәрiгердiң қабылдауына келмеген науқасқа еңбекке жарамсыздық парағы тек дәрiгерге жүгiнген күннен бастап қана ұзартылады. Өтiп кеткен күндер есепке алынбайды. Еңбекке жарамсыздық парағында тiзiмнiң бұзылғаны туралы белгi соғылады.
65. Жалақының кезектi төлеу уақытына дейiн еңбекке жарамсыздық жалғасқан жағдайда дәрiгер сақтандырылған адамға еңбекке жарамсыздық парағының "жалғасын" бере алады, бұл орайда еңбекке жарамсыздықтың бастапқы қағазында "Жұмысқа кiрiсу" деген бағанда осы жайлы белгi соғылады.
Емдеу-профилактикалық ұйымдары өзiнiң жоғары тұрған денсаулық сақтау органына және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының аумақтық бөлiмшесiне бланкiлердiң ұрлануы және жоғалуы жағдайларының бәрiн, олардың сериялары мен нөмiрлерiн көрсете отырып, хабарлауға мiндеттi.
VIII. Дәрiгерлердiң жауапкершiлiгi және олардың әркеттерi
жөнiнде шағыну

57. Исправления можно вносить, зачеркнув написанное неправильно и подписав сверху правильно. Исправление оговаривается внизу за подписью врача, заверенной печатью.
Печать лечебной организации ставится с правой стороны сверху в первом разделе листка нетрудоспособности и внизу - при выписке на работу или при выдаче продолжения.
58. Выдача справок о временной нетрудоспособности обосновывается записью в медицинских документах и регистрируется в специальном журнале с указанием номера справки и даты выдачи. Справка заверяется печатью лечебного учреждения и личной печатью врача, выдавшего справку.
59. Все листки нетрудоспособности выдаются временно нетрудоспособным под расписку на корешках, которые служат документом для отчетности по бланкам листков нетрудоспособности.
60. Учет выданных листков нетрудоспособности производится в книге регистрации листков нетрудоспособности.
61. Испорченные и невостребованные бланки листков нетрудоспособности погашаются врачами (фельдшерами), выдавшими их, в следующем порядке: бланк перечеркивается накрест и крупными буквами пишется "испорчен" или "погашен", а затем сдается ответственному лицу.
Корешки бланков, испорченные и невостребованные бланки хранятся в лечебно-профилактической организации в течение двух лет, а затем на основании приказа руководителя сжигаются.
Акт об уничтожении хранится 10 лет.
62. При утере листка нетрудоспособности выдается дубликат той лечебно-профилактической организацией, которая выдала листок, по предъявлении справки с места работы о том, что пособие по утерянному листку нетрудоспособности выплачено не было. На лицевой стороне дубликата сверху делается отметка: "Дубликат".
63. В случаях, когда продление и выдача листка нетрудоспособности должны производиться лечащим врачом с утверждения главного врача или совместно с ним, листок должен быть подписан обоими врачами.
64. Больному, не явившемуся на прием к врачу в назначенный день, листок нетрудоспособности продлевается только со дня обращения, зачет пропущенных дней не производится, в листке нетрудоспособности производится отметка о нарушении режима.
65. В случае, если ко времени очередной выплаты заработной платы нетрудоспособность продолжается, врач может выдать застрахованному "продолжение" листка нетрудоспособности, сделав об этом отметку в первичном листке нетрудоспособности в графе "Приступить к работе".
Лечебно-профилактические организации обязаны сообщать своему вышестоящему органу здравоохранения и территориальному отделению Фонда государственного социального страхования Республики Казахстан о всех случаях хищения и потери бланков с указанием их серии и номеров.
VIII. Ответственность врачей и обжалование их действий

66. Еңбекке жарамсыздық парағын негiзсiз бергенi немесе оны беруден бас тартқаны, сондай-ақ оны дұрыс ресiмдемегенi үшiн еңбекке жарамсыздық парағын беру құқығы берiлген дәрiгерлер (орта медициналық қызметкерлер) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауапкершiлiкте болады.
67. Еңбекке жарамдылығын сараптау, еңбекке жарамсыздық парақтарын беру, ұзарту, жабу, сондай-ақ сақтау және есепке алу жөнiндегi жұмыстың жай-күйi үшiн жауапкершiлiк барлық деңгейдегi денсаулық сақтау органдарының басшыларына, емдеу-профилактикалық ұйымдардың бас дәрiгерлерiне, медициналық институттардың және дәрiгерлердiң бiлiмiн жетiлдiру институттарының ректорларына, ғылыми-зерттеу институттарының директорларына, жеке медициналық практикамен айналысатын ұйымдардың басшыларына жүктеледi.
68. Азаматтардың еңбекке жарамдылығын сараптау, еңбекке жарамсыздық парақтарын беру, ұзарту және жабу мәселелерi бойынша дәрiгерлердiң iс-әрекеттерi жөнiндегi шағымдарын емдеу-профилактикалық ұйымның бас дәрiгерi, ДКК немесе арнайы құрылатын комиссия қарайды, олардың шешiмiн бас дәрiгер бекiтедi. Бұл шешiммен науқас келiспеген жағдайда оның шағымын жоғары тұрған денсаулық сақтау органы қарайды. Егер бұл органдардың шешiмi науқас адамды қанағаттандырмаса, ол оған сот тәртiбiмен шағымдана алады.
69. Азаматтардың дәрiгерлердiң iс-әрекеттерi жөнiнде Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына немесе Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына келiп түскен шағымдары денсаулық-сақтау органдарымен бiрлесiп қаралады.

66. За необоснованную выдачу или отказ в выдаче листка нетрудоспособности, а также неправильное его оформление врачи (средние медицинские работники), которым предоставлено право выдачи листков нетрудоспособности, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством.
67. Ответственность за состояние работы по экспертизе трудоспособности, соблюдению правил выдачи, продления, закрытия, а также хранения и учета листков нетрудоспособности возлагается на руководителей органов здравоохранения всех уровней, главных врачей лечебно-профилактических организаций, ректоров медицинских институтов и институтов усовершенствования врачей, директоров научно-исследовательских институтов, руководителей организаций, занимающихся частной медицинской практикой.
68. Жалобы граждан на действия врачей по вопросам экспертизы трудоспособности, выдачи, продления и закрытия листков нетрудоспособности рассматриваются главным врачом лечебно-профилактической организации, ВКК или специально создаваемой комиссией, решение которых утверждает главный врач. При несогласии больного с этим решением его жалоба рассматривается вышестоящим органом здравоохранения. Если решение этих органов не удовлетворяет больного, то он может обжаловать его в судебном порядке.
69. Жалобы граждан на действия врачей, поступившие в Фонд государственного социального страхования или в Фонд обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан, рассматриваются совместно с органами здравоохранения.