Реформаларды тереңдету және Қазақстан Республикасының уран өнеркәсiбi мен атом энергетикасын одан әрi дамыту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 22 қараша N 1430
Ядролық-энергетикалық кешендi басқарудың тиiмдiлiгiн арттыру, республикада уран өндiрiсiн одан әрi дамыту үшiн жағдай жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мемлекет қатысу үлесi жүз проценттi құрайтын "Қазатомөнеркәсiбi" ашық акционерлiк қоғамын құру жөнiнде ұйымдастыру шараларын бiр ай мерзiмде заңға сәйкес жүзеге асырсын:
"Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамының жарғылық қорына мүлiктiк кешен ретiнде мына кәсiпорындар енгiзiлсiн: Қызылорда облысының N 6 кен басқармасы, Оңтүстiк Қазақстан облысының Степное кен басқармасы мен Орталық кен басқармасы, сондай-ақ "Волковгелогия" акционерлiк қоғамының акциялар пакетi;
"Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамына "Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамы акцияларының мемлекеттiк пакетiн және "КАТЭП ҰАК" акционерлiк қоғамы акцияларының мемлекеттiк пакетiн иелену, пайдалану және басқару жөнiндегi құқық берiлсiн; <*>
<*>
басқарма төрағасы Б.М.Шаяхметовтiң және басқарма төрағасының орынбасары В.Г.Язиковтiң кандидатурасы "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамы жалпы жиналысының қарауына ұсынылсын;
<*>
тиiмдi өндiрiс қызметiн қамтамасыз ету мақсатында "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамына "Қазақстанның Акционерлiк Халықтық Жинақ Банкi" банктiк қызмет көрсету және қаржылай қолдау туралы ұсынысына келiсiм беру ұсынылсын. <*> <*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақтың 4-абзацы алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1996.12.25. N 1604 қаулысымен. P961604_
ҚРҮ-нiң 1996.12.25. N 1604 қаулысының күшi жойылған.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.02.10. N 189
қаулысымен. P970189_
ЕСКЕРТУ. 1-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.02.21.
N 248 қаулысымен. P970248_
ЕСКЕРТУ. 1-тармақтың 6 абзацындағы сөздер алынып тасталған -
ҚРҮ-нiң 1998.04.17. N 347 қаулысымен. P980347_
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi мен Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамын мынадай мемлекеттiк мәселелердi:
Қазақстан Республикасының уран өнеркәсiбiн дамыту бағдарламасын әзiрлеу мен жүзеге асыру;
уран және оның қосылыстарын барлау, шығару, өңдеу, өндiру және сату;
берiлiп отырған мүлiктiк кешеннiң аумағында тұрған ядролық материалдарды ұстау мен қамтамасыз етудi жүзеге асыруға қатыстыру жөнiндегi ұсынысына келiсiм берiлсiн.

О мерах по углублению реформ и дальнейшему развитию урановой промышленности и атомной энергетики Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. N 1430
В целях повышения эффективности в управлении ядерно-энергетическим комплексом, создания условий для дальнейшего развития уранового производства в республике Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в соответствии с законодательством в месячный срок осуществить организационные мероприятия по созданию открытого акционерного общества "Казатомпром", в котором доля участия государства составит сто процентов:
внести в уставный фонд акционерного общества "Казатомпром" как имущественные комплексы предприятия: Рудоуправление N 6 Кзыл-Ординской области, Степное рудоуправление и Центральное рудоуправление Южно-Казахстанской области, а также государственный пакет акций акционерного общества "Волковгеология";
передать акционерному обществу "Казатомпром" права по владению, пользованию и управлению государственным пакетом акций акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" и государственным пакетом акций акционерного общества "НАК КАТЭП"; <*>
рассмотреть вопрос о возможной передаче доли акционерного общества "НАК КАТЭП" в уставных фондах совместных предприятий "Инкай" и "Катко" акционерному обществу "Казатомпром" после его государственной регистрации как юридического лица;
предложить на рассмотрение общего собрания акционерного общества "Казатомпром" кандидатуры председателя правления Шаяхметова Б. М. и заместителя председателя правления Язикова В.Г.;
в целях обеспечения эффективной производственной деятельности рекомендовать акционерному обществу "Казатомпром" согласиться с предложением о банковском обслуживании и финансовой поддержке Акционерным Народным Сберегательным Банком Казахстана. <*>
Сноска. Абзацы третий и последний пункта 1 - в редакции постановления Правительства РК от 10 февраля 1997 г. N 189 P970189_ . Внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 21 февраля 1997 г. N 248 P970248_ ; от 17 апреля 1998г. N 347 Р980347.
2. Согласиться с предложением Министерства энергетики и угольной промышленности и Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан об участии акционерного общества "Казатомпром" в реализации государственных вопросов по:
разработке и реализации программ развития урановой промышленности Республики Казахстан;
разведке, добыче, переработке, производстве и реализации урана и его соединений;
содержанию и обслуживанию ядерных материалов, находящихся на территории передаваемых имущественных комплексов.

3. Қазақстан Республикасының геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамына Уанас, Қанжуған, Оңтүстiк және Солтүстiк Қарамұрын, Иiркөл, Мойынқұм, Харасан, Буденновское, сондай-ақ Мыңқұдық кен орнының Ақдала және Восточный учаскелерiнде жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге құқығына тиiстi лицензияларды белгiленген тәртiппен ресiмдесiн.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамымен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге белгiленген тәртiппен қажеттi контрактiлер жасасын.
5. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамына тиiстi жер пайдалану құқығын ресiмдесiн.
6. "Қазатомөнеркәсiбi" акционерлiк қоғамын құру процесiн жалпы үйлестiру, ядролық-отын циклымен байланысты қолданыстағы мiндеттемелерге талдау жасау мақсатында қосымшаға сәйкес құрамда комиссия құрылсын.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiленген тәртiппен:
Жамбыл облысының "Восточное кен басқармасы" және "Батыс кен басқармасы" акционерлiк қоғамдарының мемлекеттiк акциялар пакетiн, оларды тендерде сату үшiн, Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне берсiн;
<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақтың 3-абзацы алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1997.02.10. N 189 қаулысымен.
8. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай
өзгерiстер енгiзiлсiн:
"Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамын қаржылық
сауықтыру жөнiндегi кезек күттiрмейтiн шаралар туралы" Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 ақпандағы N 250 қаулысының
8-тармағынан үшiншi абзац алынып тасталсын.
<*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақтың 2-13-абзацтары алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1998.02.24. N 130 қаулысымен.
P980130_
ЕСКЕРТУ. 8-тармақтың 2-7-абзацтары алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1999.07.15. N 984 қаулысымен.
P990984_
9. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасы Премьер-министрiнiң орынбасары Д.Т.Дүйсеновке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 22 қарашадағы
N 1430 қаулысына
қосымша
Комиссия құрамы
Қалмырзаев С.С.        - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетiнiң төрағасы, төраға
Школьник В.С.          - Қазақстан Республикасының Ғылым
министрi - Ғылым академиясының
президентi
Храпунов В.В.          - Қазақстан Республикасының Энергетика
және көмiр өнеркәсiбi министрi
Язиков В.Г.            - "КАТЭП ҰАК" акционерлiк қоғамының
президентi
<*>
Кәкiмжанов З.Х.       -  Қазақстанның Халықтық Банкi
басқармасының төрағасы
<*>
ЕСКЕРТУ. Құрамға өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.02.21.
N 248 қаулысымен.
P970248_

3. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан в установленном порядке оформить акционерному обществу "Казатомпром" соответствующие лицензии на право проведения операций по недропользованию на месторождениях Уванас, Канжуган, Южный и Северный Карамурун, Ирколь, Моинкум, Харасан, Буденновское, а также участках Акдала и Восточный месторождения Мынкудук.
4. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан в установленном порядке заключить с акционерным обществом "Казатомпром" необходимые контракты на проведение операций по недропользованию.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству оформить акционерному обществу "Казатомпром" соответствующие права землепользования.
6. В целях общей координации процесса создания акционерного общества "Казатомпром", анализа существующих обязательств, связанных с ядерно-топливным циклом, образовать комиссию в составе согласно приложению.
7. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в установленном порядке:
передать государственные пакеты акций акционерных обществ "Восточное рудоуправление" и "Западное рудоуправление" Жамбылской области Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации для их продажи на тендере. <*>
Сноска. Абзац третий исключен - постановлением Правительства РК от 10 февраля 1997 г. N 189 P970189_ .
8. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
абзац третий пункта 8 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 1996 г. N 250 P960250_ "О неотложных мерах по финансовому оздоровлению акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" исключить. <*>
Сноска. Абзацы второй - седьмой исключены - постановлением Правительства РК от 24 февраля 1998 г. N 130 P980130_ . Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 июля 1999 г. N 984 P990984_ .
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Дуйсенова Д.Т.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. N 1430
Состав комиссии <*>
Сноска. Состав комиссии изменен - постановлением
Правительства РК от 21 февраля 1997 г. N 248.
Калмурзаев С.С.       - Председатель Государственного комитета
Республики Казахстан по управлению
государственным имуществом, председатель
Школьник В.С.         - Министр науки - президент Академии
наук Республики Казахстан
Храпунов В.В.         - Министр энергетики и угольной
промышленности Республики Казахстан
Язиков В.Г.           - Президент акционерного общества
"НАК КАТЭП"
Какимжанов З.Х.       - Председатель Правления Народного
Банка Казахстана