Шығыс Қазақстан облысының қорғасын-мырыш саласына жататын кәсiпорындарының қаржылық жағдайларын тұрақтандыру мен одан әрi дамытуға жағдай жасау жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 29 қараша N 1453
Қазақстан Республикасының Үкiметi "Шығыс Қазақстан облысының түстi металлургия кәсiпорындарын дағдарыстан шығару жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 11 сәуiрдегi N 425 P960425_ қаулысының орындалуын қарай келiп "Ridder-Invest" инвестициялық компаниясы жүргiзген қайта ұйымдастыру шараларының нәтижесiнде "Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты", "Лениногор полиметалл комбинаты" және "Зырян қорғасын комбинаты" акционерлiк қоғамдарының жұмысы тұрақтандырылғанын атап өтедi.
Сонымен бiрге өткiзiлген аудит пен сараптамалық бағалаулар жоғарыда аталған акционерлiк қоғамдардың кәсiпорындарында геологиялық және кен-техникалық жағдайлар нашарлай түсуде, соңғы 10 жылда негiзгi қорларды қайта құрылымдау мен модернизациялау жүргiзiлген жоқ, қазiргi кезеңде мына акционерлiк қоғамдар бойынша тозу деңгейi: "Лениногор полиметалл комбинаты" - 49,4 процент, "Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты" - 57,2 процент, "Зырян қорғасын комбинаты" - 51,4 процент. акционерлiк қоғам бойынша кредиторлық берешек: "Лениногор полиметалл комбинаты" - 65,7 млн. АҚШ доллары, Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты" - 83,8 млн. АҚШ доллары, "Зырян қорғасын комбинаты" - 23,5 млн. АҚШ долларын құрайды, бұл осы кәсiпорындардың қаржылық тұрақтылығының шиелiнiстi дәрежесiне сәйкес келедi. Жоғарыда аталған акционерлiк қоғамдардың төлем қабiлеттiлiгiн және тиiмдi өндiрiстiк қызметiн қалпына келтiретiн болашағының жоқтығы өндiрiстi қолдау мен әлеуметтiк проблемаларды шешуге бағытталған келелi шараларды жүргiзудiң қажеттiгiн көрсетедi.
Шығыс Қазақстан Республикасының қорғасын-мырыш саласына жататын кәсiпорындардың қаржылық жағдайларын тұрақтандыру мен оларды одан әрi дамытуға жағдай жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi заңда белгiленген тәртiппен:
"Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты", "Лениногор полиметалл комбинаты" және "Зырян қорғасын комбинаты" акционерлiк қоғамдарымен бiрлесiп "Казцинк" акционерлiк қоғамын құру және аталған акционерлiк қоғамдардың "Казцинк" акционерлiк қоғамының жарғылық қорына өткiзу кезiндегi берiлетiн негiзгi қаражат балансы құрамындағы айналыс қаржысымен бiрге негiзгi қаражат түрiнде 1-қосымшаға сәйкес құрылтай салымын енгiзуi жөнiнде қажеттi ұйымдастыру шараларын жүргiзсiн;
Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiмен бiрлесiп "Казцинк" акционерлiк қоғамының жарғылық қорына мемлекеттiң құрылтай салымы ретiнде Малеевск, Риддер-Сокольное, Тишинск кен орындарына жер қойнауын пайдалану құқығы ретiнде, сондай-ақ осы кен орындары бойынша геологиялық ақпараттар енгiзсiн;
"Казцинк" акционерлiк қоғамы басқармасының төрағасы ретiнде Г.Г.Штойк ұсынылсын;
"Казцинк" акционерлiк қоғамы акционерлерiнiң жалпы жиналысына аталған қоғамды Өскемен қаласында мемлекеттiк тiркеуден өткiзу ұсынылсын;
"Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты", "Зырян қорғасын комбинаты", "Лениногор полиметалл комбинаты", "Казцинк" акционерлiк қоғамдарына қаржылық менеджер және оператор ретiнде "Қазкоммерцбанк" ашық акционерлiк қоғамы ұсынылсын.

О мерах по стабилизации финансового состояния и созданию условий для дальнейшего развития предприятий свинцово-цинковой подотрасли Восточно-Казахстанской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 1996 г. N 1453
Правительство Республики Казахстан, рассмотрев выполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 1996 г. N 425 P960425_ "О дополнительных мерах по выводу из кризиса предприятий цветной металлургии Восточно-Казахстанской области", отмечает, что в результате проведения реорганизационных мероприятий инвестиционной компанией "Ridder-Invest" была стабилизирована работа акционерных обществ "Усть-Каменогорский свинцово-цинковый комбинат", "Лениногорский полиметаллический комбинат" и "Зыряновский свинцовый комбинат".
Вместе с тем результаты проведенного аудита и экспертные оценки показали, что на предприятиях вышеуказанных акционерных обществ происходит ухудшение геологических и горнотехнических условий, за последние 10 лет практически не производилась реконструкция и модернизация основных фондов, износ которых в настоящее время составляет по акционерным обществам: "Лениногорский полиметаллический комбинат" - 49,4 процента, "Усть-Каменогорский свинцово-цинковый комбинат" - 57,2 процента, "Зыряновский свинцовый комбинат" - 51,4 процента. Кредиторская задолженность по акционерным обществам составила: "Лениногорский полиметаллический комбинат" - 65,7 млн. долларов США, "Усть-Каменогорский свинцово-цинковый комбинат" - 83,8 млн. долларов США, "Зыряновский свинцовый комбинат" - 23,5 млн. долларов США, что соответствует критическому уровню финансовой устойчивости этих предприятий. Отсутствие перспектив восстановления платежеспособности и достижения рентабельной производственной деятельности вышеназванных акционерных обществ свидетельствует о необходимости проведения кардинальных мер, направленных на поддержание производства и решение социальных проблем.
В целях стабилизации финансового состояния и создания условий для дальнейшего развития предприятий свинцово-цинковой подотрасли Восточно-Казахстанской области Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в установленном законодательством порядке:
провести необходимые организационные мероприятия совместно с акционерными обществами "Усть-Каменогорский свинцово-цинковый комбинат", "Зыряновский свинцовый комбинат", "Лениногорский полиметаллический комбинат" по учреждению акционерного общества "Казцинк" и внесению указанными акционерными обществами учредительных вкладов в установленный фонд акционерного общества "Казцинк" в виде основных средств согласно приложению 1 вместе с оборотным капиталом, находящимся на момент передачи в составе баланса передаваемых основных средств;
совместно с Министерством геологии и охраны недр Республики Казахстан внести в уставный фонд акционерного общества "Казцинк" в качестве учредительного вклада государства права недропользования на Малеевское, Риддер-Сокольное, Тишинское месторождения, а также геологическую информацию по данным месторождениям;
рекомендовать в качестве председателя правления акционерного общества "Казцинк" Штойка Г.Г.;
рекомендовать общему собранию акционеров акционерного общества "Казцинк" произвести государственную регистрацию указанного общества в городе Усть-Каменогорске;
рекомендовать акционерным обществам "Усть-Каменогорский свинцово-цинковый комбинат", "Зыряновский свинцовый комбинат","Лениногорский полиметаллический комбинат", "Казцинк" в качестве финансового менеджера и оператора открытое акционерное общество "Казкоммерцбанк".

2. Қазақстан Республикасының геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi "Казцинк" акционерлiк қоғамына Малеевск, Риддер-Сокольное, Тишинск кен орындарында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге құқық беретiн тиiстi лицензияларды белгiленген тәртiппен қайта ресiмдесiн.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi "Казцинк" акционерлiк қоғамымен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге белгiленген тәртiппен тиiстi контрактiлер жасассын.
4. Қазақстан Республикасының жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Казцинк" акционерлiк қоғамына белгiленген тәртiппен тиiстi жер пайдалану құқығын ресiмдесiн.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi заңда белгiленген тәртiппен:
"Алтайэнерго" акционерлiк қоғамының жарғылық қорын "Бұқтырма ГЭС-i" мүлiктiк кешенiнiң құнына төмендету жөнiнде шаралар қабылдасын;
"Бұқтырма ГЭС-i" мүлiктiк кешенiн жалгерлiк шартта Бұқтырма ГЭС-iнiң энергетикалық қызметiн реттеу ерекшелiгiн көздей отырып "Казцинк" акционерлiк қоғамына ұзақ мерзiмге жалға берсiн;
бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгiмен бiрлесiп, "Қазкоммерцбанк" ашық акционерлiк қоғамын тарта отырып "Казцинк" акционерлiк қоғамын жекешелендiрудiң жоспарын жасасын.
6. "Казцинк" акционерлiк қоғамын құру процесiн жалпы үйлестiру мақсатында 2-қосымшадағы құрамға сәйкес үкiмет комиссиясы құрылысын:
Үкiмет комиссиясы "Қазкоммерцбанк" ашық акционерлiк қоғамын тарта отырып "Казцинк" акционерлiк қоғамын дамытудың инвестициялық бағдарламасын әзiрлесiн.
7. "Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласын басқарудың құрылымын қайта құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 28 шiлдедегi N 1033 қаулысына мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес "Электр энергетика" саласындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесiнен Бұқтырма ГЭС-i алынып тасталсын.
8. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты" акционерлiк қоғамын қаржылық сауықтыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 15 қарашадағы N 1534 қаулысы;
"Шығыс Қазақстан облысының түстi металлургия кәсiпорындарын
дағдарыстан шығару жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 11 сәуiрдегi N 425 қаулысының
4, 5-тармақтары.

2. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан в установленном порядке переоформить на акционерное общество "Казцинк" соответствующие лицензии на право проведения операций по недропользованию на Малеевское, Ридерр-Сокольное, Тишинское месторождения.
3. Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан в установленном порядке заключить с акционерным обществом "Казцинк" соответствующие контакты на проведение операций по недропользованию.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству в установленном порядке оформить акционерному обществу "Казцинк" соответствующие права землепользования.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в установленном законодательством порядке:
принять меры по уменьшению уставного фонда акционерного общества "Алтайэнерго" на стоимость имущественного комплекса "Бухтарминская ГЭС";
передать имущественный комплекс "Бухтарминская ГЭС" в долгосрочную аренду акционерному обществу "Казцинк", предусмотрев в договоре аренды специфику регулирующих энергетических функций Бухтарминской ГЭС;
в месячный срок совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по приватизации, Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан, с привлечением открытого акционерного общества "Казкоммерцбанк" разработать план приватизации акционерного общества "Казцинк".
6. В целях общей координации процесса создания акционерного общества "Казцинк" образовать правительственную комиссию в составе согласно приложению 2.
Правительственной комиссии с привлечением открытого акционерного общества "Казкоммерцбанк" разработать инвестиционную программу развития акционерного общества "Казцинк".
7. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 1995 г. N 1033 P951033_ "О реорганизации структуры управления электроэнергетической отраслью Республики Казахстан" следующие изменения:
исключить из перечня республиканских государственных предприятий в отрасли "Электроэнергетика" в соответствии с приложением 1 к данному постановлению Бухтарминскую ГЭС.
8. Признать утратившими силу:
постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 1995 г. N 1534 "О мерах по финансовому оздоровлению акционерного общества "Усть-Каменогорский свинцово-цинковый комбинат";
пункты 4, 5, постановления Правительства Республики Казахстан от
11 апреля 1996 г. N 425
P960425_
"О дополнительных мерах по выводу
из кризиса предприятий цветной металлургии Восточно-Казахстанской
области";

9. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Д.Т.Дүйсеновке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 29 қарашадағы
N 1453 қаулысына
1-қосымша
"Өскемен қорғасын-мырыш комбинаты", "Лениногор
полиметалл комбинаты", "Зырян қорғасын комбинаты"
акционерлiк қоғамдарының негiзгi құралдары мен мүлкi
___________________________________________________________________
Акционерлiк              | Негiзгi құралдар мен мүлiктер
қоғамдар                 |
___________________________________________________________________
1                |                 2
___________________________________________________________________
"Өскемен қорғасын мырыш           Қорғасын зауыты
комбинаты" АҚ                     Мырыш зауыты
Химия металлургия цехы
Аффинажды цехы
Сiлтi-қышқыл цехы
Байланыс цехы
Электр жөндеу цехы
Желiлер мен көмекшi станциялар цехы
Жылу қуаты цехы
Оттегi-аргонды цехы
Өлшеуiш техника және автоматика
орталық лабораториясы
Автокөлiк цехы
Жұмысшыларды жабдықтау басқармасы
Мамандандырылған құрылыс жөндеу
басқармасы
Темiржолцехы
Химсутазарту
Техникалық бақылау бөлiмi
Химлаборатория
Тәжiрибе металлургия цехы
"Жасыл цех" шаруашылығы
<*>
Баспахана
Әскерилендiрiлген күзет
Басқарма
Ақпараттық-есептеу орталығы
Орталық жөндеу механикаландырылған
базасы
Жөндеу-құрылыс басқармасы
Техникалық жабдықтау қоймалары
<*>
. Ескерту. "Жасыл цех" шаруашылығы құрамына пионер лагерi,
"Айна" демалыс базасы, мейманхана-офис, Металлургтердiң мәдениет
сарайы, профилакторий есептеледi.
"Лениногор ЖМК" АҚ           Риддер-Соколдi алаңы
Кен-байыту фабрикасы
Мырыш зауыты
Темiржол цехы
Желiлер мен көмекшi станциялар цехы
Энергия цехы
Орталық автоматика лабораториясы
Уақтау және байыту цехы
Тишин кенiшi
Комбинат басқармасы
Жабдықтарды күрделi жөндеу цехы
Орталық химия лабораториясы
Техникалық бақылау бөлiмi
Қоғамдық тамақтандыру және сауда
цехы
Ағаш өңдеу кешенi
Профилакторий
"Зырян қорғасын комбинаты" АҚ     Малеев кенiшi
Кен байыту фабрикасы
Тау-кен көлiк цехы
Автокөлiк цехы
Құрылыс-монтаж басқармасы
Электр цехы
Компрессор-оттегi цехы
Жөндеу-механикалық базасы
Өнеркәсiптiк қазандық цехы
Темiржол цехы
Орталық химия лабораториясы
Техникалық жабдықтау
Техникалық бақылау бөлiмi
Басқарма
Суканал
Туристiк-мейманхана кешенi
Еңбек және спорт мәдениет үйi
Әскерилендiрiлген күзет
Еңбектi қорғау лабораториясы
Қоғамдық тамақтандыру цехы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 29 қарашадағы
N 1453 қаулысына
2-қосымша
Үкiмет комиссиясының құрамы
Оспанов Х.А.         - Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп
және сауда министрi, комиссия төрағасы
Молоканов А.А.       - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi төрағасының орынбасары,
комиссия төрағасының орынбасары
Менжулин Б.И.        - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
орынбасары
Андрющенко А.И.      - Қазақстан Республикасы Экономика
министрiнiң орынбасары
Удовенко С.Л.        - Қазақстан Республикасының Үкiмет
Аппараты Өнеркәсiп саясаты бөлiмiнiң
меңгерушiсi
Забелин Ю.В.         - Шығыс Қазақстан облысы әкiмiнiң
орынбасары
Молдахметов Н.С.     - Қазақстан Республикасының Әдiлет
министрлiгi экономикалық және
әлеуметтiк-мәдени заңдар басқармасының
бастығы
Фельд Е.Д.           - "Қазкоммерцбанк" ААҚ басқармасы
төрағасының орынбасары

9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Дуйсенова Д.Т.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 1996 г. N 1453
Основные средства и имущество акционерных обществ
"Усть-Каменогорский свинцово-цинковый комбинат",
"Лениногорский полиметаллический комбинат",
"Зыряновский свинцовый комбинат"
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Акционерное         і         Основные средства и
общество          і              имущество
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1             і                   2
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
АО "Усть-Каменогорский       Свинцовый завод
свинцово-цинковый            Цинковый завод
комбинат"                    Химико-металлургический цех
Аффинажный цех
Серно-кислотный цех
Цех связи
Электроремонтный цех
Цех сетей и подстанций
Теплосиловой цех
Кислородно-аргонный цех
Центральная лаборатория измерительной
техники и автоматики
Автотранспортный цех
Управление рабочего снабжения
Ремонтно-строительное
специализированное управление
Железнодорожный цех
Химводоочистка
Отдел технического контроля
Химлаборатория
Опытный металлургический цех
Хозяйство "Зеленый цех"
<*>
Типография
Военизированная охрана
Управление
Информационно-вычислительный центр
Центральная ремонтная
механизированная база
Ремонтно-строительное управление
Склады технического снабжения
Сноска: В составе хозяйства "Зеленый цех" числятся: пионерский
лагерь, база отдыха "Айна", гостиница-офис, Дворец культуры
металлургов, профилакторий.
АО "Лениногорский ПМК"       Риддер-Сокольная площадка
Обогатительная фабрика
Цинковый завод
Железнодорожный цех
Цех сетей и подстанций
Энергоцех
Центральная лаборатория автоматики
Цех дробления и обогащения
Тишинский рудник
Управление комбината
Цех капитального ремонта оборудования
Центральная химическая лаборатория
Отдел технического контроля
Цех общепита и торговли
Деревообрабатывающий комплекс
Профилакторий
АО "Зыряновский свинцовый    Малеевский рудник
комбинат"                    Обогатительная фабрика
Горно-транспортный цех
Автотранспортный цех
строительно-монтажное управление
Электроцех
Кислородно-компрессорный цех
Ремонтно-механическая база
Цех промышленной котельной
Железнодорожный цех
Центральная химическая лаборатория
Техническое снабжение
Отдел технического контроля
Управление
Водоканал
Туристско-гостиничный комплекс
Дом культуры, труда и спорта
Военизированная охрана
Лаборатория охраны труда
Цех общественного питания
Приложение 2
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 1996 г. N 1453
Состав правительственной комиссии
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Оспанов Х.А.              - Министр промышленности и торговли
Республики Казахстан,
председатель комиссии
Молоканов А.А.            - заместитель Председателя
Государственного комитета
Республики Казахстан по управлению
государственным имуществом,
заместитель председателя комиссии
Менжулин Б.И.             - заместитель Министра финансов
Республики Казахстан
Андрющенко А.И.           - заместитель Министра экономики
Республики Казахстан
Удовенко С.Л.             - заведующий Отделом реформ
предприятий Аппарата
Правительства Республики Казахстан
Забелин Ю.В.              - заместитель акима
Восточно-Казахстанской области
Молдахметов Н.С.          - начальник Управления экономического
и социально-культурного
законодательства Министерства
юстиции Республики Казахстан
Фельд Е.Д.                - заместитель председателя
правления ОАО "Казкоммерцбанк"