Республикада шетел тiлдерiн оқып-үйренудi жақсарту жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 4 желтоқсан N 1479
1996 жылғы 27 маусымдағы Әкiмдердiң республикалық кеңесiнде айтылған ұсыныстар мен ескертпелердi жүзеге асыру жөнiндегi шаралар жоспарына сәйкес ағылшын және басқа да шетел тiлдерiн оқыту бойынша жүргiзiлiп жатқан шаралардың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Ағылшын және басқа да шетел тiлдерiн оқыту жөнiндегi ұсынылып отырған шаралар жоспары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi, өзге де орталық атқарушы органдары, облыстардың республикалық маңызы бар қалалар мен астаналардың әкiмдерi 1997 жылғы 1 қаңтардан бастап барлық санаттағы қызметкерлер арасында ағылшын және басқа да шетел тiлдерiн оқып-үйрену жөнiндегi тұрақты жұмыс iстейтiн курстар ұйымдастыру жөнiнде шаралар қолдансын.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi шетел тiлдерiн оқытудың ғылыми-әдiстемелiк орталығын ұйымдастырсын.
Орталық:
уақыт талабына және халықтың барлық жiгiнiң сұранысын қанағаттандыруға сәйкес келетiн сөздiктер, тiлашарлар, шетел тiлдерiн жеделдетiп оқып-үйрену жөнiндегi құралдарды, жаңа бағдарламаларды әзiрлеудi жүзеге асыруға;
шетел тiлдерiн оқыту әдiстемесiндегi жетiстiктердi: оқытудың жаңа модельдерi мен технологияларын насихаттауға қызмет етедi деп белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы шетел тiлдерiн оқытудың көкейкестi мәселелерi бойынша мақсатты зерттеулер ұйымдастыруды қамтамасыз етсiн.
5. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiкпен келiсiм бойынша республика халқына ағылшын және басқа да шетел тiлдерiн жаппай оқытып-үйрету жөнiнде арнайы хабарлар ұйымдастырсын.
6. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi мүдделi
министрлiктермен, ведомстволармен, ұйымдармен, орталық және атқарушы
органдармен бiрлесе отырып Ағылшын және басқа да шетел тiлдерiн
оқыту жөнiндегi шаралар жоспарын жүзеге асыруды қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 4 желтоқсандағы
N 1479 қаулысымен
бекiтiлген
Ағылшын және басқа да шетел тiлдерiн оқыту
жөнiндегi шаралар жоспары
___________________________________________________________________
N |        Мазмұны             | Орындауға      | Орындалу
р/с|                            |жауаптылар      | мерзiмдерi
___________________________________________________________________

О дополнительных мерах по улучшению изучения иностранных языков в республике
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 1996 г. N 1479
В целях повышения эффективности проводимых мер по обучению английскому и другим иностранным языкам в соответствии с планом мероприятий по реализации предложений и замечаний, высказанных на республиканском совещании акимов 27 июня 1996 года, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий по обучению английскому и другим иностранным языкам.
2. Министерствам, государственным комитетам, иным центральным исполнительным органам Республики Казахстан, акимам областей, городов республиканского значения и столицы принять меры по организации с 1 января 1997 года постоянно действующих курсов по изучению английского и других иностранных языков среди всех категорий работников.
3. Министерству образования Республики Казахстан образовать научно-методический центр обучения иностранным языкам.
Установить, что центр будет призван:
осуществлять разработку словарей, разговорников, пособий по интенсивному изучению иностранных языков, новых программ, соответствующих требованиям времени и удовлетворению запросов всех слоев населения;
пропагандировать достижения в методике преподавания иностранных языков: новые модели и технологии обучения.
4. Министерству науки - Академии наук, Министерству образования Республики Казахстан обеспечить организацию целенаправленных исследований по актуальным вопросам обучения иностранным языкам.
5. Министерству образования по согласованию с Национальным агентством по делам печати и массовой информации Республики Казахстан организовать специальные передачи по обучению населения республики английскому и другим иностранным языкам.
6. Министерству образования Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами, организациями и акимами областей, городов республиканского значения и столицы обеспечить реализацию плана мероприятий по обучению английскому и другим иностранным языкам.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 1996 г. N 1479
План мероприятий
по обучению английскому и другим
иностранным языкам
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
N і       Содержание        і  Ответственные  і  Срок исполнения
п/пі                         і  за исполнение  і
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД

1 |              2             |         3      |        4
___________________________________________________________________
1. Қазақ мемлекеттiк әлем        Қазақстан           1996/97 оқу
тiлдерi университетiнiң       Республикасының     жылы
жанынан шетел тiлдерiн        Бiлiмминi
оқытудың ғылыми-әдiстемелiк
орталығын ұйымдастыру
2. Республика оқу орындары       Облыстар әкiмдерi,  1996 жылдың
базасында халықтың ересектер  Қазақстан           IY тоқсаны
бөлiгi арасында ағылшын       Республикасының
және басқа да шетел тiлдерiн  Бiлiмминi
үйрету жөнiндегi курстар
ұйымдастыру
3. Барлық үлгiдегi оқу орындары  Қазақстан           1996-97 оқу
үшiн шетел тiлдерi бойынша    Республикасының     жылы
сөздiктер, оқу-әдiстемелiк    Бiлiмминi,Баспасөз
әдебиеттер шығарудың          және бұқаралық
жоспарын әзiрлеу және         ақпарат iстерi
жүзеге асыру                  жөнiндегi ұлттық
агенттiгi (келiсiм
бойынша)
4. Халықтың ересектер бөлiгi     Қазақстан           1997 жыл
арасында ағылшын тiлiн        Республикасының
жеделдете және тереңдете      Бiлiмминi
үйретудiң бағдарламасын
әзiрлеу
5. Оқулықтардың жаңа буынын      Бұл да сол          1996/97 оқу
жасау жөнiнде ғалымдардың,                         жылы
жаңашыл-педагогтардың
қатарынан шығармашылық
ұйымдар ұйымдастыру
6. "Қазақстан мектептерiндегi    Бұл да сол          1997 жыл
шетел тiлдерi"
оқу-әдiстемелiк журналын
басып шығаруды ұйымдастыру
7. Гимназиялардың, лицейлердiң   Бұл да сол          тұрақты
оқушыларын, студенттердi,                          түрде
оқытушыларды Англияға,
Германияға, Францияға тiл
тағылымдамасына жiберу
8. Ағылшын және немiс тiлдерi    Бұл да сол          1996/97 оқу
бойынша жоғары оқу арасында                       жылы
олимпиада өткiзу

1 і           2             і        3        і          4
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1  Создание                   Минобразования    1996/97 учебный год
научно-методического       Республики
центра обучения            Казахстан
иностранным языкам при
Казахском государственном
университете мировых
языков
2  Организация курсов по      Акимы областей,   IV квартал 1996 года
изучению английского и     Минобразования
других иностранных языков  Республики
среди взрослого населения  Казахстан
на базе учебных заведений
республики
3  Разработка и осуществление Минобразования,   1996/97 учебный год
плана выпуска словарей,    Национальное
учебно-методической        агентство по
литературы по иностранным  делам печати и
языкам для всех типов      массовой
учебных заведений          информации
4  Разработка программы       Минобразования    1997 год
интенсивного и             Республики
углубленного изучения      Казахстан
английского языка среди
взрослого населения
5  Организация творческих     Минобразования    1996/97 учебный год
коллективов из числа       Республики
ученых,                    Казахстан
педагогов-новаторов по
созданию учебников нового
поколения
6  Организация издания        То же             1997 год
учебно-методического
журнала "Иностранные
языки в школах Казахстана"
7  Направления на языковые    То же             постоянно
стажировки учащихся
гимназий, лицеев,
студентов, преподавателей
в Англию, Германию,
Францию
8  Проведение межвузовской    То же             1996/97 учебный год
олимпиады по английскому
и немецкому языкам