Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар жөнiндегi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 9 желтоқсан N 1501. Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 шілдедегі № 830 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 шілдедегі № 830 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында ғылымды мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 11 наурыздағы N 2895 Жарлығын (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 12, 86-құжат) орындау үшiн және "Ғылым мен техниканы дамытуға елеулi үлес қосқан ғалымдар мен мамандарды және талантты жас ғалымдарды мемлекеттiк қолдау шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 28 тамыздағы N 1063  қаулысы негiзiнде (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 35, 338-құжат) Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар туралы қоса берiлiп отырғанЕреже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 9 желтоқсандағы
N 1501 қаулысымен
БЕКIТIЛДI
Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар туралы
ЕРЕЖЕ
1. Бұл Ереже "Ғылым мен техниканы дамытуға елеулi үлес қосқан ғалымдар мен мамандарды және талантты жас ғалымдарға мемлекеттiк қолдау шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 28 тамыздағы N 1063 қаулысына сәйкес әзiрлендi.
2. Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық басымдығын қамтамасыз ететiн, көкейкестi ғылыми және әлеуметтiк-экономикалық маңызы бар ғылыми проблемалар немесе мiндеттердi шешуге бағытталған өзiндiк зерттеулер ұсынушыларына немесе бағдарламаның жауапты орындаушыларына (жетекшiлерiне) конкурстық негiзде берiледi.
3. Ғылым мен техниканың дамуына аса зор үлес қосқан ғалымдар мен мамандар алатын мемлекеттiк ғылыми стипендияларды иеленуге мемлекет үшiн басым бағыттарда iрi немесе қолданбалы зерттеулердi жүргiзуде, жоғары бiлiктi ғылыми кадрларды даярлауда, iрi ғылыми немесе практикалық проблемаларды шешуге белсендi қатысушы кандидатуралар ұсынылады.
4. Талантты жас ғалымдар алатын мемлекеттiк ғылыми стипендияларды иеленуге жасы 35-ке дейiнгi, проблемаларды шешуде белсендi зерттеулер жүргiзуге қатысушы және еңбектерi ғылыми қауымға танымал кандидатуралар ұсынылады.
5. Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң (бұдан әрi - Министрлiк) Министрлiк алқасының шешiмi негiзiнде шыққан бұйрығымен екi жылға дейiнгi мерзiмге тағайындалады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.05.10. N 685  қаулысымен.

Об утверждении Положения о государственных научных стипендиях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 1996 года № 1501. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2011 года № 830
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.07.2011 № 830 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 11 марта 1996 г. N 2895 "О мерах по совершенствованию системы государственного управления наукой в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 12, ст. 86) и на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 28 августа 1996 г. N 1063 "О мерах государственной поддержки ученых и специалистов, внесших выдающийся вклад в развитие науки и техники, и талантливых молодых ученых" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 35, ст. 338) Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о государственных научных стипендиях.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 декабря 1996 г. N 1501
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственных научных стипендиях
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 1996 г. N 1063 "О мерах государственной поддержки ученых и специалистов, внесших выдающийся вклад в развитие науки и техники, и талантливых молодых ученых".
2. Государственные научные стипендии присуждаются на конкурсной основе кандидатам, представляющим собственные исследования или являющимся ответственными исполнителями (руководителями) программ, направленных на решение научных проблем, или задач, имеющих актуальное научное и важное социально-экономическое значение и обеспечивающих научно-технический приоритет Республики Казахстан.
3. На соискание государственных научных стипендий для ученых и специалистов, внесших выдающийся вклад в развитие науки и техники, выдвигаются кандидатуры, активно участвующие в проведении фундаментальных или прикладных исследований в приоритетных для государства направлениях, в подготовке научных кадров высшей квалификации, в решении крупной научной или практической проблемы.
4. На соискание государственных научных стипендий для талантливых молодых ученых выдвигаются кандидатуры в возрасте до 35 лет включительно, активно участвующие в проведении исследований по решению научных проблем и получившие признание научной общественности.
5. Государственные научные стипендии назначаются сроком до двух лет приказом Министерства образования науки Республики Казахстан (далее - Министерство), изданным на основании решения коллегии Министерства.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 10 мая 2000 г. N 685.

6. Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар алуға үмiткерлiкке ғылыми-зерттеу ұйымдарының, жоғары оқу орындарының және басқа да ғылыми қызмет атқаратын ұйымдардың ғалымдарының ғылыми-техникалық, ғылыми кеңестерiнiң, сондай-ақ "Қазақстан Республикасында ғылымды мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 11 наурыздағы N 2895 Жарлығы күшiне енген кездегi сайланған Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы толық мүшелерiнiң ұсынуларына құқы бар. Ғалымдар (ғылыми-техникалық, ғылыми) кеңестерi жасырын көпшiлiк дауыспен өткен үмiткерге дәлелдемелi шешiм қабылдап, оны хаттамамен ресiмдеп Министрлiкке жiбередi.
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.10. N 685
қаулысымен.
7. Мемлекеттiк ғылыми стипендияларға ұсынылатын құжаттарды ресiмдеу тәртiбiн Министрлiк айқындайды және конкурстың өткiзiлуi жайлы хабардар етедi.
Ескерту. 7-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.10. N 685
қаулысымен.
8.
9. Мемлекеттiк ғылыми стипендияларды тағайындау конкурсын өткiзу туралы шешiм мен конкурста сұрыптаудан өткен стипендиаттардың тiзiмi республикалық ресми баспасөзде жарияланады.
Ескерту. 9-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.10. N 685
қаулысымен.
10. Стипендиаттар өздерiнiң кандидатураларын ұсынған кеңестердiң алдында есеп берiп отырады.
Ескерту. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.10. N 685
қаулысымен.
11. Министрлiкке мемлекеттiк ғылыми стипендия қаржысын төлеу республикалық бюджетте тиiстi қаржылық жылында қаралады.
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.10. N 685
қаулысымен.
12. Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар стипендиаттарға бекiтілген айлық жалақысының, зейнетақысының, стипендиясының, түрлi қосымша ақылардың үстiне қосылып негiзгi жұмыс орнында берiледi.
13. Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар республикалық бюджет қаражатынан бөлiнетiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң өмiрлiк ай сайынғы стипендиясын алатын Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы мен Қазақ ауыл шаруашылығы ғылым академиясы толық мүшелерiне тағайындалмайды.
13-1. Мемлекеттiк ғылыми стипендияларды төлеу мерзiмiнен бұрын:
1) стипендиаттың ғылыми қызметiн тоқтатуы;

6. Право выдвижения кандидатов на государственные научные стипендии предоставляется ученым (научным, научно-техническим) советам научно-исследовательских организаций, высших учебных заведений и других организаций, занимающихся научной деятельностью, а также действительным членам Национальной академии наук Республики Казахстан, избранным на момент вступления в силу Указа Президента Республики Казахстан от 11 марта 1996 г. N 2895 "О мерах по совершенствованию системы государственного управления наукой в Республике Казахстан". Ученые (научные, научно-технические) советы принимают мотивированное решение о выдвижении кандидата тайным голосованием простым большинством голосов, которое оформляется протоколом и представляется в Министерство.
Сноска. Внесены изменения в пункт 6 - постановлением Правительства РК от 10 мая 2000 г. N 685.
7. Порядок оформления документов, представляемых на соискание государственных научных стипендий, определяется Министерством и излагается в объявлении о проведении конкурса.
Сноска. Внесены изменения в пункт 7 - постановлением Правительства РК от 10 мая 2000 г. N 685.
8. (Пункт 8 исключен - постановлением Правительства РК от 10 мая 2000 г. N 685)
9. Решение о проведении конкурса на назначение государственных научных стипендий и список стипендиатов, прошедших по конкурсу, публикуются в официальной республиканской печати.
Сноска. Внесены изменения в пункт 9 - постановлением Правительства РК от 10 мая 2000 г. N 685.
10. Стипендиаты отчитываются о проделанной работе перед внесшими их кандидатуры на утверждение советами.
Сноска. Внесены изменения в пункт 10 - постановлением Правительства РК от 10 мая 2000 г. N 685.
11. Средства на выплату государственных научных стипендий предусматриваются Министерству в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Внесены изменения в пункт 11 - постановлением Правительства РК от 10 мая 2000 г. N 685.
12. Государственные научные стипендии выплачиваются стипендиатам по месту основной работы сверх установленных должностного оклада, пенсии, стипендии, различных доплат и надбавок.
13. Государственные научные стипендии не назначаются действительным членам Национальной академии наук Республики Казахстан, получающим пожизненные ежемесячные стипендии Президента Республики Казахстан из средств республиканского бюджета.
Сноска. Внесены изменения в пункт 13 - постановлением Правительства РК от 10 мая 2000 г. N 685.
13-1. Досрочное прекращение выплаты государственной научной стипендии производится в случаях:
1) прекращения стипендиатом научной деятельности;

2) стипендиаттың Қазақстан Республикасының шегінен тысқары тұрақты тұрғылықты жерге кетуі;
3) стипендиаттың қайтыс болуы;
4) өзге де жағдайларында тоқтатылады.
Мемлекеттік ғылыми стипендияны төлеуді мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімді Министрліктің алқасы тиiстi ғалымдар (ғылыми, ғылыми-техникалық) кеңесiнiң ұсынысы негiзiнде қабылдайды.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.05.10. N 685 қаулысымен.

2) выезда стипендиата на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
3) в случае смерти стипендиата;
4) иных случаях.
Решение о досрочном прекращении выплаты государственной научной стипендии принимается коллегией Министерства на основании представления соответствующего ученого (научного, научно-технического) совета.
Сноска. Дополнено пунктом 13-1 - постановлением Правительства РК от 10 мая 2000 г. N 685.