Қазақстан Республикасы медициналық оқу орындарының желiлерi мен құрылымдарын оңтайландыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 25 ақпандағы N 263
"1996-1998 жылдарға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң iс-қимыл жоспары және 1996 жылға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметi шараларының кең ауқымды жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 12 қаңтардағы N 56 P960056_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 3, 17-құжат) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi мен Денсаулық сақтау министрлiгi:
1997/98 оқу жылынан бастап Шығыс Қазақстан, Қостанай және Қызылорда университетiндегi медициналық мамандықтарды жапсын;
1997/98 оқу жылы басталғанға дейiн Шығыс Қазақстан, Қостанай және Қызылорда университеттерiнде медициналық мамандық бойынша оқитын студенттердi басқа оқу орындарына ауыстыруды жүзеге асырсын.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi Денсаулық сақтау министрлiгiмен және Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясымен бiрлесiп:
N 2 Ақмола медициналық колледжiн және Атбасар медициналық колледжiн N 1 Ақмола медициналық колледжiне;
Зырян және Лениногор медициналық колледждерiн Өскемен медициналық колледжiне;
Ленгiр медициналық колледжiн Шымкент медициналық колледжiне;
Темiртау медициналық колледжiн Қарағанды медициналық колледжiне;
Жаңаөзен медициналық колледжiнiң Ақтау филиалын Жаңаөзен медициналық колледжiне;
Степногорск қаласындағы медицина-биологиялық институтын Ақмола мемлекеттiк медициналық институтына бiрiктiру жолымен қайта ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Қаржы министрлiгi және тиiстi облыстардың әкiмдерi қайта ұйымдастырылатын оқу орындарының 1997 жылға арналған шығыстар сметасына өзгертулер енгiзсiн. Аталған өзгертулер 1997 жылға арналған бюджетте көзделген қаражат шегiнде жүргiзiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi мен Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Қарағанды мемлекеттiк медициналық институтына, Ақтөбе мемлекеттiк медицина институтына, Семей мемлекеттiк медицина институтына, Шымкент медицина институтына, Ақмола мемлекеттiк медицина институтына 1997 жылға арналып көзделген қаражат шегiнде қолданылып жүрген қаржыландыру тәртiбiн сақтай отырып академия мәртебесiн беру туралы бiрлескен ұсынысы қабылдансын және тиiсiнше Қарағанды, Ақтөбе, Семей, Оңтүстiк Қазақстан, Ақмола мемлекеттiк медициналық академиялары деп қайта аталсын.

Об оптимизации сети и структуры медицинских учебных заведений Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 1997 г. N 263
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 января 1996 г. N 56 P960056_ "О Плане действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996-1998 годы и развернутом Плане мероприятий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996 год" (САПП Республики Казахстан, 1996, N 3, ст. 17) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству образования и Министерству здравоохранения Республики Казахстан:
с 1997/98 учебного года закрыть медицинские специальности в Восточно-Казахстанском, Кустанайском и Кэыл-Ординском университетах;
до начала 1997/98 учебного года осуществить перевод студентов, обучающихся по медицинским специальностям в Восточно-Казахстанском, Кустанайском и Кзыл-Ординском университетах, в другие высшие учебные заведения.
2. Министерству образования совместно с Министерством здравоохранения и Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан реорганизовать путем присоединения:
Акмолинского медицинского колледжа N 2 и Атбасарского медицинского колледжа к Акмолинскому медицинскому колледжу N 1;
Зыряновского и Лениногорского медицинских колледжей к Усть-Каменогорскому медицинскому колледжу;
Ленгерского медицинского колледжа к Шымкентскому медицинскому колледжу;
Темиртауского медицинского колледжа к Карагандинскому медицинскому колледжу;
Актауского филиала Новоузеньского медицинского колледжа к Новоузеньскому медицинскому колледжу;
Медико-биологического института г. Степногорска к Акмолинскому государственному медицинскому институту.
3. Министерству образования, Министерству здравоохранения, Министерству науки - Академии наук, Министерству финансов Республики Казахстан и акимам соответствующих областей внести изменения в сметы расходов на 1997 год реорганизуемых учебных заведений. Указанные изменения произвести в пределах средств, предусмотренных в бюджете на 1997 год.
4. Принять совместное предложение Министерства образования и Министерства здравоохранения Республики Казахстан о придании статуса академий, с сохранением действующего порядка финансирования в пределах предусмотренных ассигнований на 1997 год. Карагандинскому государственному медицинскому институту, Актюбинскому государственному медицинскому институту, Семипалатинскому государственному медицинскому институту, Шымкентскому медицинскому институту, Акмолинскому государственному медицинскому институту и переименовать в Карагандинскую, Актюбинскую, Семипалатинскую, Южно-Казахстанскую, Акмолинскую государственные медицинские академии соответственно.

5. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi мен Денсаулық сақтау министрлiгi медициналық колледждерi Жарғының шегiнде олардың дербестiгiн, қолданылып жүрген қаржыландыру тәртiбi мен көздерiн сақтай отырып жоғары медициналық оқу орындарының құрамына:
Қарағанды мемлекеттiк медицина академиясына - Қарағанды, Балқаш, Жезқазған, Көкшетау және Екiбастұз медициналық колледждерiн;
Ақтөбе мемлекеттiк медициналық академиясына - Ақтөбе, Атырау, Жаңаөзен және Батыс Қазақстан медициналық колледждерiн;
Ақмола мемлекеттiк медициналық академиясына - Ақмола, Қостанай, Солтүстiк Қазақстан және Арқалық медициналық колледждерiн;
Семей мемлекеттiк медициналық академиясына - Семей, Өскемен және Павлодар медициналық колледждерiн;
Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк медициналық академиясына - Шымкент, Жамбыл, Қызылорда және Жетiсай медициналық колледждерiн енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi мен Денсаулық сақтау министрлiгi:
қайта ұйымдастырылған медициналық жоғары оқу орындарының құрылымын, мамандықтар тiзбесiн, профессор-оқытушылар құрамының санын айқындасын және белгiленген тәртiппен олардың Жарғыларын бекiтсiн;
қайта ұйымдастырылған оқу орындарына белгiленген тәртiппен бiлiм беру қызметiне лицензиялар берсiн.
7. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi тиiстi облыстардың әкiмдерiмен бiрлесiп 1997/98 оқу жылы басталғанға дейiн, оларға кейiн оқу орындарын бекiте отырып, клиникалық және оқу базаларын айқындасын.
8. Тиiстi облыстардың әкiмдерi қайта ұйымдастырылған оқу орындары студенттерiнiң, оқушыларының және оқытушылар құрамының материалдық-техникалық базаларын одан әрi нығайту және әлеуметтiк-тұрмыстық жағдайларын жақсарту жөнiнде шаралар қабылдасын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

5. Министерству образования и Министерству здравоохранения Республики Казахстан включить в состав высших медицинских учебных заведений медицинские колледжи с сохранением их самостоятельности в пределах Устава, действующего порядка и источника финансирования:
Карагандинской государственной медицинской академии - Карагандинский, Балхашский, Жезказганский, Кокшетауский и Экибастуэский медицинские колледжи;
Актюбинской государственной медицинской академии - Актюбинский, Атырауский, Новоузеньский и Западно-Казахстанский медицинские колледжи;
Акмолинской государственной медицинской академии - Акмолинский, Кустанайский, Северо-Казахстанский и Аркалыкский медицинские колледжи;
Семипалатинской государственной медицинской академии - Семипалатинский, Усть-Каменогорский и Павлодарский медицинские колледжи;
Южно-Казахстанской государственной медицинской академии - Шымкентский, Жамбылский, Кзыл-Ординский и Жетысайский медицинские колледжи.
6. Министерству образования и Министерству здравоохранения Республики Казахстан:
определить структуру, перечень специальностей, численность профессорско-преподавательского состава реорганизованных медицинских учебных заведений и утвердить их Устав в установленном порядке;
выдать реорганизованным учебным заведениям лицензии на образовательную деятельность в установленном порядке.
7. Министерству здравоохранения Республики Казахстан совместно с акимами соответствующих областей до начала 1997/98 учебного года определить клинические и учебные базы, с последующим закреплением за ними учебных заведений.
8. Акимам соответствующих областей принять меры по дальнейшему укреплению материально-технической базы и улучшению социально-бытовых условий студентов, учащихся и преподавательского состава реорганизованных медицинских учебных заведений.
Премьер-Министр
Республики Казахстан