Бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру тәртiбi мен шарттарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Заң күшi бар  Жарлығын орындау үшiн, бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi лицензиялау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi лицензиялау туралы ереже;
Бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi лицензиялау туралы ереже;
Бағалы қағаздар рыногындағы кастодиалдық қызметтi лицензиялау туралы ереже;
Орталық депозитарийдi лицензиялау туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (келісім бойынша) осы қаулыны жүзеге асыру жөнiнде қажеттi шаралар қабылдасын.<*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1369
қаулысымен .
3. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 4 наурыздағы
N 293 қаулысымен
Бекiтiлген
Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк
қызметтi лицензиялау туралы
ЕРЕЖЕ
ЕСКЕРТУ. Ереженің мәтініндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396  қаулысымен .
Осы Ереже Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi лицензиялау және лицензиялық ережелердiң, лицензияны қолдану мерзiмдерiнiң сақталуына бақылау жасау тәртiбiн белгiлейдi.
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм), Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" 1995 жылғы 21 сәуiрдегi  N 2227, "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  N 2200 Заң күшi бар Жарлықтарының және Қазақстан Республикасының басқа да заң актiлерiнiң негiзiнде жасалды.
2. Лицензиялау брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушыларының қызметтерiне бақылау жасау және инвесторлардың мүдделерiн қорғау мақсатында жүргiзiледi.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (ҚР ҰБ) брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия алған бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушыларының бiрыңғай тiзiлiмiн жүргiзедi. Аталған тiзiлiмге сондай-ақ, лицензиаттағы лицензияны берудiң, тоқтатудың, тоқтата тұруды тоқтатудың және керi қайтарып алудың барлық фактiлерi туралы мәлiметтер енгiзiледi. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396
қаулысымен .

Об утверждении порядка и условий выдачи лицензий на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 1997 г. N 293. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 17 апреля 1995 г. N 2200 Z952200_ "О лицензировании", в целях регулирования профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о лицензировании брокерской и дилерской деятельности на
рынке ценных бумаг;
Положение о лицензировании деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг;
Положение о лицензировании кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг;
Положение о лицензировании Центрального депозитария.
2. Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) принять необходимые меры по реализации настоящего постановления. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369  P011369_   .
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 1997 г. N 293
П О Л О Ж Е Н И Е
о лицензировании брокерской и дилерской
деятельности на рынке ценных бумаг
Настоящее Положение устанавливает порядок лицензирования брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан и контроля за соблюдением лицензионных правил, сроков действия лицензии. <*>
Сноска. В тексте Положения аббревиатуру "НКЦБ" заменить аббревиатурой "НБ РК" - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
I. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано на основе Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть), Указов Президента Республики Казахстан, имеющих силу Закона, от 21 апреля 1995 г. N 2227 U952227_ "О ценных бумагах и фондовой бирже", от 17 апреля 1995 г. N 2200 Z952200_ "О лицензировании" и других законодательных актов Республики Казахстан.
2. Лицензирование проводится с целью обеспечения контроля за деятельностью участников рынка ценных бумаг, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность, и защиты интересов инвесторов.
3. Национальный Банк Республики Казахстан (НБ РК) ведет единый реестр профессиональных участников рынка ценных бумаг, получивших лицензию на право осуществления брокерской и дилерской деятельности. В указанный реестр включаются также сведения о всех фактах выдачи, приостановления, прекращения приостановления и отзыва лицензий у лицензиата. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .

4. Брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыру үшiн лицензия алуға арналған бiлiктiлiк талаптары қолданылып жүрген заңдармен айқындалады.
5. Қызметтiң мынадай түрлерi лицензиялауға жатады:
нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығымен брокерлiк немесе дилерлiк (I санатты лицензия);
клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығынсыз брокерлiк немесе дилерлiк (II санатты лицензия).
6. Брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға кешендi лицензия I және II санаттарға берiледi.
7. Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтердi жүзеге асыруға берiлген лицензия (бұдан әрi - лицензия) уақытша болып табылады. Лицензияны қолдау мерзiмi - үш жыл.
8. Брокерлiк және дилерлiк қызмет кастодиалдық қызметпен, бағалы қағаздар бумасын басқару жөнiндегi қызметпен (инвестициялық қорлардың бағалы қағаздар бумасын басқару жөнiндегi қызметтен басқа) қоса атқарылады және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлардан басқа, кәсiпкерлiк қызметтiң өзге түрлерiмен қоса атқарылмайды.
9. Брокерлiк және дилерлiк қызметтерге берiлген лицензияның күшi Қазақстан Республикасының барлық аумағында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын, бекiтiлген халықаралық келiсiмдерi бар басқа да мемлекеттердiң аумағында қолданылады.
II. Лицензияны берудiң шарттары
10. Лицензия алуға ниет бiлдiрген заңды тұлғаға мынадай талаптар қойылады:
а) заңды тұлғаның штатында және оның әрбiр филиалында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыру құқығына бiлiктiлiк куәлiгi бар ең кемi үш маман болуы керек.
Бұл ретте мынадай санаттар мiндеттi аттестациялаудан өткiзiлуге жатады:
клиенттердiң бағалы қағаздарымен мәмiлелер жасауды жүзеге асыруға қатысатын мамандар;
брокерлiк және дилерлiк қызметтiң орындалуын қамтамасыз ететiн бөлiмшелер мен бөлiмдердiң жетекшiлерi;
атқарушы директорлар (басқарушылар) немесе олардың брокерлiк және дилерлiк қызметтердiң жүзеге асырылуына жауапты орынбасарлары.
Аталған мамандардың экономикалық, техникалық, заңдық жоғары немесе мамандығы бойынша кемiнде үш жыл стажы бар арнаулы орта экономикалық бiлiмдерi болуы керек;
б) нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығымен брокерлiк және дилерлiк қызметтердi жүргiзуге лицензия алу кезiнде мамандардың брокерлiк және дилерлiк қызметтерге - I санатты бiлiктiлiк куәлiктерi және бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға - II санатты бiлiктiлiк куәлiктерi болу керек;
в) клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығынсыз брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүргiзуге лицензия алу кезiнде мамандардың брокерлiк және дилерлiк қызметке - I санатты бiлiктiлiк куәлiктерi болу керек;
г) брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар кәсiби қатысушының өз капиталының жеткiлiктi деңгейi оның қызметiнiң барлық кезеңiнде ҚР ҰБ-ның талаптарына сәйкес болу керек;
д) өтiнiшiнiң жарғылық қоры тек қана ақша қаражаттарымен құрылу керек;
е) ақпараттар ағымдарына және құжаттар айналысына, есеп жүргiзуге және есеп беруге фирмаiшiлiк бақылау жасау жүйесi болу керек. Лицензиатта клиенттердiң, оның өз бағалы қағаздарымен заңсыз және рұқсат етiлмеген операциялар жүргiзудi болдырмау жөнiндегi тетiктер мен рәсiмдер iске қосылуға тиiс;
ж) ұйымдастыру техникалары, компьютерлер және бағалы қағаздар рыногының басқа кәсiби қатысушыларымен өзара әрекеттердi жүзеге асыруға арналған телекоммуникациялық жабдықтар болу керек;
з) брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруды тиiстi дәрежеде қамтамасыз етуге арналған үй-жай және бағдарламалық-техникалық құралдар болу керек.

4. Квалификационные требования для получения лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности определяются действующим законодательством.
5. Лицензированию подлежат следующие виды деятельности:
брокерская или дилерская с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя (лицензия I категории);
брокерская или дилерская без права ведения счетов клиентов (лицензия II категории).
6. Комплексная лицензия на осуществление брокерской и дилерской деятельности выдается I и II категорий.
7. Лицензии на ведение брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг (далее - лицензия) являются временными. Срок действия лицензии три года.
8. Брокерская и дилерская деятельность совмещается с кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению портфелем ценных бумаг (за исключением деятельности по управлению портфелем ценных бумаг инвестиционных фондов) и не совмещается с иной предпринимательской деятельностью, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
9. Действие лицензии на брокерскую и дилерскую деятельность распространяется на всей территории Республики Казахстан, а также на территории других государств при наличии вступивших в силу международных соглашений, участниками которых является Республика Казахстан.
II. Условия выдачи лицензии
10. К юридическому лицу, претендующему на получение лицензии, предъявляются следующие требования:
а) в штате юридического лица и в каждом его филиале, необходимо наличие не менее трех специалистов, имеющих квалификационные свидетельства на право осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.
При этом, обязательной аттестации подлежат следующие категории лиц:
специалисты, участвующие в осуществлении сделок с ценными бумагами клиентов;
руководители отделов и подразделений, обеспечивающих выполнение брокерской и дилерской деятельности;
исполнительные директоры (управляющие) или их заместители, ответственные за осуществление брокерской и дилерской деятельности.
Указанные специалисты должны обладать высшим экономическим, техническим, юридическим или средним специальным экономическим образованием со стажем работы по специальности не менее трех лет;
б) при получении лицензии на брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя специалисты должны иметь квалификационные свидетельства I категории - на осуществление брокерской и дилерской деятельности и квалификационные свидетельства II категории - на осуществление деятельности по регистрации сделок с ценными бумагами;
в) при получении лицензии на брокерскую и дилерскую деятельность без права ведения счетов клиентов специалисты должны иметь квалификационные свидетельства I категории;
г) уровень достаточности собственного капитала профессионального участника, имеющего лицензию на осуществление брокерской и дилерской деятельности, в течение всего периода его деятельности должен соответствовать требованиям и нормативам, устанавливаемым НБ РК;
д) уставный фонд заявителя должен быть сформирован исключительно денежными средствами;
е) необходимо наличие регламента работы заявителя, внутри фирменного контроля за информационными потоками и документооборотом, ведением учета и отчетности. У лицензиата должны быть введены в действие механизмы и процедуры, предотвращающие незаконные и несанкционированные клиентом операции с его ценными бумагами и денежными средствами;
ж) необходимо наличие оргтехники, компьютеров и телекоммуникационного оборудования для осуществления взаимодействия с другими профессиональными участниками рынка ценных бумаг;
з) необходимо наличие помещения и программно-технических средств, надлежащим образом обеспечивающих осуществление брокерской и дилерской деятельности.

11. Брокерлiк және дилерлiк қызметтi лицензиялау кезiнде ҚР ҰБ өтiнушiнiң қызметiне қатысты қосымша құжаттамаларды ұсынуды талап етуге құқылы.
Өтiнушiнiң ұсынған құжаттарындағы мәлiметтердiң ақиқат еместiгi үшiн ҚР ҰБ жауап бермейдi.
12. Ұсынылған құжаттар заңның және осы Ереженiң талаптарына сәйкес келсе, өтiнушiге брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия берiледi. Лицензия бекiтiлген үлгi бойынша ресiмделедi. Лицензияның сыртқы бетiне лицензияны қолдану мерзiмi туралы ҚР ҰБ-ның белгiсiмен штамп қойылады. Сонымен қатар өтiнушiнiң құрылтай құжаттарына тиiстi белгiлер жасалады - лицензиялаушы органның мөртаңбасы қойылады. Құрылтай құжаттарының бiр данасы өтiнушiге қайтарылады және лицензияның ажыратылмайтын бөлшегi болып табылады. Екiншi данасы лицензиялаушы органында сақталады.
13. Лицензия басшыға немесе өтiнушiнiң уәкiлеттi өкiлiне (сенiмхат негiзiнде) берiледi.
III. Лицензия алу үшiн қажеттi құжаттар
14. Брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензия алу үшiн заңды тұлға ҚР ҰБ-на мынадай құжаттарды ұсынады:
үлгi өтiнiш;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң статистикалық карточкасының көшiрмесi;
барлық өзгерiстерiмен және толықтыруларымен қоса тiгiлген және нотариалды жолмен куәландырылған құрылтай құжаттарының көшiрмелерi (екi дана);
мыналар жөнiндегi ережелерден тұратын құжаттар жиынтығы:
а) клиенттердiң бағалы қағаздарына есеп жүргiзу және сақтау тәртiбi;
ә) клиенттердiң бағалы қағаздарымен жасалатын мәмiлелердiң орындалысына бақылау жасау тәртiбi;
б) клиенттердiң бағалы қағаздарымен және ақша қаражатымен жасалатын операцияларды орындау тәртiбi;
в) мәлiметтердiң тұтастығы мен ақпараттардың құпиялығын қамтамасыз етуге арналған мыналар туралы;
- құжаттарды тiркеу, сақтау және архивке өткiзу тәсiлдерi;
- архивтермен жұмыс iстеуге рұқсат беру тәртiбi;
- мәлiметтердiң электрондық топтамаларын сақтау тәсiлдерi;
- клиенттердiң бағалы қағаздарын және ақша қаражатын есепке алу жөнiндегi бағдарламамен жұмыс iстеу кезiнде қызметкерлерге рұқсат беру туралы;
- клиенттердiң бағалы қағаздарымен және ақша қаражатымен жасалған мәмiлелердi тiркеудi жүзеге асыру жөнiндегi iшкi бақылау жүйесi;
- архивтегi мәлiметтердi қалпына келтiру тәсiлдерi;
- өртке қарсы шаралар және штаттан тыс жағдаяттардағы әрекеттер сипатталған iшкi ережелер;
д) қызметкерлердiң лауазымдық нұсқаулары (құжатта өтiнушi лауазымды тұлғаның мiндеттерi мен жауапкершiлiгi егжей-тегжей баяндалады);
е) брокер, дилер және клиент арасындағы шарттардың нысандары;
ж) өтiнушiнiң бекiтiлген кәсiби әдеп ережелерi;
бiрiншi басшы, бас бухгалтер қол қойған, заңды тұлғаның мөрiмен куәландырылған және бухгалтерлiк есептiң қолданылып жүрген заңдарға сәйкестiгi туралы аудиторлық қорытындымен (аудиторлық қорытынды жылдық баланстың мәлiметтерi бойынша берiледi және қолданылып жүрген заңдардың талаптарына сәйкес болу керек) расталған соңғы есептi жылдың және ҚР ҰБ құжаттарды ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның аяғына бухгалтерлiк баланстарды және балансқа қосымшаларды (қаржылық-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есеп, ақша қаражаттарының қозғалысы туралы есеп);
өз капиталының жеткiлiктi деңгейiнiң қолданылып жүрген заңдарға сәйкес есептерiн және жарғылық қорды қалыптастыруды растайтын қаржылық құжаттарды.
Екiншi деңгейдегi банктер үшiн өз капиталының жеткiлiктi деңгейiнiң есептеу әдiстемесi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң нормативтiк актiлерiмен белгiленедi;
брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын мамандардың, оның iшiнде филиалдар мамандарының бiлiктiлiк куәлiктерiнiң көшiрмелерi;
өтiнушiнiң (оның филиалдарының) бiлiктiлiк куәлiктерi бар мамандарының еңбек кiтапшаларының көшiрмелерi;
лицензиялық алымның төленгендiгi туралы төлем тапсырысының көшiрмесi.

11. При лицензировании брокерской и дилерской деятельности НБ РК вправе потребовать предоставления дополнительной документации, касающейся деятельности заявителя.
НБ РК не несет ответственность за недостоверность сведений в документах, представленных заявителем.
12. При соответствии представленных документов требованиям действующего законодательства и настоящего Положения заявителю выдается лицензия на право осуществления брокерской и дилерской деятельности. Лицензия оформляется по утвержденной форме. На оборотной стороне лицензии ставится штамп НБ РК с отметкой о сроке действия лицензии. Одновременно на учредительных документах заявителя делается соответствующая отметка - ставится штамп лицензирующего органа. Один экземпляр учредительных документов возвращается заявителю и является неотъемлемой частью получаемой лицензии. Второй экземпляр хранится в лицензирующем органе.
13. Выдача лицензии производится руководителю или уполномоченному представителю лицензиата (на основании доверенности).
III. Документы, необходимые для получения лицензии
14. Для получения лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности юридическое лицо представляет в НБ РК следующие документы:
типовое заявление;
копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
копию статистической карточки хозяйствующего субъекта;
копии учредительных документов со всеми изменениями и дополнениями, прошитые и нотариально заверенные (в двух экземплярах);
набор документов, состоящий из положений о (об):
а) порядке учета и хранения ценных бумаг клиентов;
б) порядке контроля за исполнением сделок с ценными бумагами клиентов;
в) порядке исполнения операций с ценными бумагами и денежными средствами клиентов;
г) внутреннем контроле для обеспечения целостности данных и конфиденциальности информации, содержащих сведения о:
* способах регистрации, хранения и архивирования документов;
* порядке доступа к архивам;
* способах сохранения электронных массивов данных;
* порядке доступа сотрудников при работе с программными средствами по учету ценных бумаг и денежных средств клиентов;
* системе внутреннего контроля по осуществлению регистрации сделок с ценными бумагами и денежными средствами клиентов;
* способах восстановления данных из архива;
* противопожарных мерах и действиях при внештатных ситуациях;
д) должностных инструкциях персонала (документ содержит детальное описание функций и ответственность должностных лиц заявителя);
е) формах договоров между брокером, дилером и клиентом;
ж) утвержденных правилах профессиональной этики заявителя;
бухгалтерские балансы и приложения к балансу (отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчет о движении денежных средств) за последний отчетный год и на конец последнего квартала перед представлением документов в НБ РК, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером, заверенные печатью юридического лица и подтвержденные аудиторским заключением (аудиторское заключение представляется только по данным годового бухгалтерского баланса и должно соответствовать требованиям действующего законодательства);
расчет собственного капитала в соответствии с действующим законодательством и финансовые документы, подтверждающие формирование уставного фонда.
Для банков второго уровня методика расчета собственного капитала устанавливается нормативными актами Национального банка Республики Казахстан;
копии квалификационных свидетельств специалистов, в том числе специалистов филиалов, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность;
копии трудовых книжек специалистов заявителя (его филиалов), имеющих квалификационные свидетельства;
копии платежных поручений об уплате лицензионного сбора.

15. <*>
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396  қаулысымен .
16. Лицензиаттың жоғарыда көрсетiлген құжаттарға қол қойылған лауазымды адамы құжаттарда көрсетiлген деректердiң ақиқаттығы үшiн заңмен белгiленген жауапкершiлiкте болады.
IV. Лицензия алу туралы өтiнiштi қарау мерзiмдерi
17. Брокерлiк және дилерлiк қызметтi лицензиялау үшiн ұсынылған құжаттарды ҚР ҰБ-сы лицензиялау үшiн құжаттар пакетiн ұсынылған сәттен бастап 30 күн iшiнде қарайды. Ұсынылған құжаттар қолданылып жүрген заңдар мен осы Ереженiң талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, ҚР ҰБ-дан ресми жауап алған сәттен бастап бiр тоқсан iшiнде кемшiлiктердi жоюды жүзеге асыру керек. Көрсетiлген мерзiм асып кеткен жағдайда, өтiнушi бухгалтерлiк құжаттарды, аудиторлық қорытындыны және өз капиталының соңғы есептi күн жағдайындағы есебiн ұсыну керек.
V. Лицензия берiлгенi үшiн алым
18. Лицензиялық алымның мөлшерi мен оны төлеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiледi.
VI. Лицензияны беруден бас тарту және шағымд ану
19. Егер:
субъектiлердiң осы санаты үшiн қызметтiң белгiлi бiр түрiн жүзеге асыруға заң актiлерiмен тыйым салынса;
осы Ереженiң 14-тармағына сәйкес талап етiлетiн барлық құжаттар ұсынылса;
лицензия берiлгенi үшiн алым төленбесе;
өтiнушiге қатысты, оған қызметтiң осы түрiмен шұғылдануға тыйым салатын соттың шешiмi бар болса;
өтiнушi белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сай келмесе;
өтiнушi ұсынған ақпараттың қолданылып жүрген заңдарды және ҚР ҰБ нормативтiк актiлерiн бұзуға әкеп соғатындығы расталса лицензия берiлмейдi.
20. Лицензия беруден бас тартылған жағдайда, лицензия беру үшiн белгiленген мерзiм iшiнде өтiнушiге жазбаша түрде дәлелдi жауап берiледi.
21. Егер лицензия белгiленген мерзiмде берiлмесе немесе өтiнушiге лицензия беруден бас тарту дәлелсiз болса, ол осы әрекеттер жөнiнде сот тәртiбiмен бiр ай iшiнде шағымдануға құқықты.
VII. Лицензияны қолдануды тоқтату
22. Лицензия:
лицензия берiлген мерзiм аяқталған;
лицензия керi қайтарылып алынған;
лицензия берiлген заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда өз күшiн тоқтатады.
23. Заңды тұлға қайта тiркелгенде лицензия берiлген мерзiмiнiң соңына дейiн сақталады.
24. Лицензияны қолдауды тоқтатуға байланысты даулар сот тәртiбiмен шешiледi.
VIII. Лицензияны қайтарып алу және оны
қолдануды тоқтата тұру
25. Лицензия:
лицензия мазмұнындағы талаптарды лицензиат орындамаған;
лицензияны қолдануды тоқтатуға себеп болған кемшiлiктер жойылмаған;
лицензия бойынша жүзеге асыратын қызмет түрiмен лицензиаттың шұғылдануына сот тыйым салған жағдайларда қайтарылып алынуы мүмкiн.

15. (Пункт 15 исключен - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ )
16. Должностные лица лицензиата, подписавшие все перечисленные выше документы, несут установленную законом ответственность за достоверность данных, содержащихся в этих документах.
IV. Сроки рассмотрения заявления о выдаче лицензии
17. Документы, представленные на лицензирование брокерской и дилерской деятельности, рассматриваются НБ РК в течение 30 дней с момента представления документов на лицензирование. При несоответствии представленных документов требованиям действующего законодательства и настоящего Положения устранение недостатков необходимо осуществить в течение одного квартала с даты официального ответа НБ РК. В случае превышения указанного срока заявителю необходимо представить бухгалтерские документы и расчет собственного капитала по состоянию на последнюю отчетную дату.
V. Сбор за выдачу лицензии
18. Размер лицензионного сбора и порядок его уплаты утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан.
VI. Отказ в выдаче лицензии и его обжалование
19. Лицензия не выдается, если:
осуществление определенного вида деятельности законодательными актами запрещено для данной категории субъектов;
не представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 14 настоящего Положения;
не внесен сбор за выдачу лицензии;
в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему занятие данным видом деятельности;
заявитель не отвечает установленным квалификационным требованиям;
информация, представленная заявителем, свидетельствует о нарушении действующего законодательства и нормативных актов НБ РК.
20. При отказе в выдаче лицензии заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи лицензии.
21. Если лицензия не выдана в установленный срок или отказ в выдаче лицензии представляется заявителю необоснованным, он вправе в месячный срок обжаловать эти действия в судебном порядке.
VII. Прекращение действия лицензии
22. Лицензия прекращает свое действие в случаях:
истечения срока, на который выдана лицензия;
отзыва лицензии;
реорганизации или ликвидации юридического лица, которому выдана лицензия.
23. При перерегистрации юридического лица лицензия сохраняется до конца срока.
24. Споры, связанные с прекращением действия лицензии, разрешаются в судебном порядке.
VIII. Отзыв лицензии и приостановление ее действия
25. Лицензия может быть отозвана в случаях:
неисполнения лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
неустранения причин, по которым лицензиар приостановил действие лицензии;
запрещения судом лицензиату заниматься тем видом деятельности, на осуществление которого он обладает лицензией.

26. Мынадай жағдайларда:
лицензия алуға ұсынылған құжаттарда ақиқат емес ақпараттар анықталса;
осы Ереженiң 32 және 33-тармақтарының талаптары бұзылса;
өз капиталының ең аз мөлшерi ҚР ҰБ белгiлеген талаптарға сәйкес келмесе;
лицензия берiлген сәттен бастап бiр жыл iшiнде қолданылмаса;
бағалы қағаздар рыногын реттейтiн заңдар бұзылса лицензияны қолдану тоқтатыла тұруы мүмкiн.
27. Лицензиар тоқтата тұру себептерiн көрсете отырып, лицензияны қолдануды алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтатуға құқылы.
28. Лицензияны қолдану тоқтатыла тұрған жағдайда лицензиат анықталған кемшiлiктердi жоюға мiндеттi, содан кейiн ҚР ҰБ-ның жазбаша хабарламасы бойынша лицензияны қолдану жаңартылуы мүмкiн. Лицензияны қолдануды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарламаны алғаннан кейiн лицензиаттың қызметi заңсыз болып саналады және Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
29. Лицензия керi қайтарылып алынған жағдайда, лицензиат ресми хабарламаны алған сәттен бастап он күн iшiнде лицензияны және ҚР ҰБ-ның белгiсi қойылған жарғыны ҚР ҰБ-сына қайтаруға мiндеттi.
30. Лицензияны керi қайтарып алу және тоқтата тұру туралы ҚР ҰБ-ның шешiмi жөнiнде сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.
IХ. Лицензиялық ережелердiң сақталуына бақылау жасау
31. Брокерлiк және дилерлiк қызметтiң жүзеге асырылуына бақылау жасауды ҚР ҰБ-атқарушы аппараты жүргiзедi.
32. Лицензия алған тұлға осы Ереженiң 14-тармағына сәйкес лицензиялауға ұсынған құжаттардағы өзгерiстер туралы ҚР ҰБ-ға жазбаша түрде хабарлауға мiндеттi.
Өзгерiстер туралы мәлiметтер ҚР ҰБ-ға он күн мерзiмде берiлу керек.
33. Лицензиат ҚР ҰБ айқындалған мерзiмде бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi жүзеге асыру жөнiндегi жұмыстың қорытындылары туралы есеп беруге мiндеттi.
34. Лицензияны қолдануға бақылау жасау барысында ҚР ҰБ брокерлiк-дилерлiк қызметке жергiлiктi жерлерде тексерiс жүргiзуге мiндеттi. Лицензиат ҚР ҰБ-ның талап еткен ақпаратты сұрау салынған сәттен бастап он күннен кешiктiрмей беруге мiндеттi.
Брокер, дилер жүзеге асыратын жұмыстар мен қызметтердiң тiзбесi:
а) нақтылы ұстаушының функциясын орындау;
б) клиенттердiң тапсырмаларын қабылдау және тиiстi контрагенттер iздеу арқылы мәмiлелер жасау;
в) өз атынан немесе клиенттердiң есебiнен бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу арқылы клиенттердiң мүдделерiн көрсету;
г) инвестициялық шешiмдер қабылдау үшiн клиенттерге қажеттi ақпараттар мен ұсыныстар беру;
д) мәмiлелердi орындау және құжаттық ресiмдеу;
е) клиенттердiң тапсырмалары бойынша бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу жөнiндегi әртүрлi мәселелер бойынша есептер дайындау;
ж) консультациялық, ақпараттық және депонентпен жасасқан шарт бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн қызметтердiң өзге түрлерi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 4 наурыздағы
N 293 қаулысымен
бекiтiлген
Бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу
жөнiндегi қызметтi лицензиялау туралы
ЕРЕЖЕ
ЕСКЕРТУ. Ереженің мәтініндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396  қаулысымен .
Бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi лицензиялау туралы ереже (Ереже) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (ҚР ҰБ) Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi (бұдан әрi - тiркеушiлiк қызмет) лицензиялау, сондай-ақ лицензиялық ережелер мен лицензияны қолдану мерзiмдерiне бақылау жасауды жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi. <*>
ЕСКЕРТУ. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396
қаулысымен .
I. Жалпы ережелер

26. Действие лицензии может быть приостановлено в следующих случаях:
выявления недостоверной информации, содержащейся в документах, представленных на получение лицензии;
нарушения требований пунктов 32 и 33 настоящего Положения;
несоответствия размера минимального собственного капитала требованиям, установленным НБ РК;
неприменения лицензии в течение одного года с момента ее выдачи;
нарушения законодательства, регламентирующего деятельность на рынке ценных бумаг.
27. Лицензиар вправе приостановить действие лицензии на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
28. В случае приостановления действия лицензии лицензиат обязан устранить выявленные нарушения, после чего действие лицензии может быть возобновлено по письменному уведомлению НБ РК. Деятельность лицензиата после получения письменного уведомления о приостановлении действия лицензии считается незаконной и влечет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
29. В случае отзыва лицензии лицензиат обязан в течение десяти дней с момента получения официального уведомления возвратить лицензию и устав с отметкой НБ РК.
30. Решение НБ РК об отзыве или приостановлении действия лицензии может быть обжаловано в судебном порядке.
IХ. Контроль за соблюдением лицензионных правил
31. Контроль за брокерской и дилерской деятельностью осуществляется исполнительным аппаратом НБ РК.
32. Лицо, получившее лицензию, обязано в письменной форме уведомить НБ РК об изменениях в документах, представленных на лицензирование, согласно пункта 14 настоящего Положения.
Данные об изменениях должны быть представлены в НБ РК в десятидневный срок.
33. Лицензиат обязан в сроки, определяемые НБ РК, представлять отчет об итогах работы по осуществлению профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
34. В ходе контроля за использованием лицензии НБ РК обязана осуществлять проверку брокерско-дилерской деятельности на местах. Лицензиат должен предоставить затребованную НБ РК информацию не позднее десяти дней с момента получения запроса.
Перечень работ и услуг, осуществляемых брокером, дилером:
а) выполнение функций номинального держателя;
б) заключение сделок путем принятия поручений клиентов и поиска соответствующих контрагентов;
в) представительство интересов клиентов путем совершения операций с ценными бумагами от своего имени, либо от имени и за счет клиентов;
г) предоставление информации и рекомендаций, необходимых для принятия клиентами инвестиционного решения;
д) выполнение и документальное оформление сделок;
е) подготовка отчетов по поручениям клиентов по различным вопросам совершения операций с ценными бумагами;
ж) консультативные, информационные и другие виды услуг по соглашению с клиентом, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 1997 г. N 293
П О Л О Ж Е Н И Е
о лицензировании деятельности по ведению
реестра держателей ценных бумаг <*>
Сноска. В тексте Положения аббревиатуру "НКЦБ" заменить аббревиатурой "НБ РК" - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
Положение о лицензировании деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг (Положение) устанавливает порядок лицензирования Национальным Банком Республики Казахстан (НБ РК) деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг в Республике Казахстан (далее - регистраторская деятельность), а также осуществления контроля за соблюдением лицензионных правил и сроков действия лицензии.
I. Общие положения

1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм), Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" 1995 жылғы 21 сәуiрдегi N 2227, "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Заң күшi бар Жарлықтарының, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 29 шiлдедегi N 944 қаулысымен бекiтiлген "Бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi ереженiң" негiзiнде жасалды.
2. Лицензиялау бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушыларының қызметтерiне бақылау жасау және инвесторлардың мүдделерiн қорғау мақсатында жүргiзiледi.
3. ҚР ҰБ бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмдерiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асырауға құқық беретiн лицензия алған бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушыларының бiрыңғай тiзiлiмiн жүргiзедi. Аталған тiзiлiмге, сондай-ақ лицензияны берудiң, тоқтата тұрудың және тiркеушiден керi қайтарып алудың барлық фактiлерi туралы мәлiметтер енгiзiледi.
4. Тiркеушiлiк қызметтi жүзеге асыру үшiн лицензия алуға арналған бiлiктiлiк талаптары қолданылып жүрген заңдармен айқындалады.
5. Эмитенттердiң бағалы қағаздарын ұстаушылар тiзiлiмдерiн жүргiзу жөнiнде қызмет көрсететiн тiркеушiлердiң қызметi лицензиялауға жатады.
6. Бағалы қағаздар рыногында тiркеушiлiк қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензия (бұдан әрi - лицензия) уақытша болып табылады. Лицензияны қолдану мерзiмi - 3 жыл.
7. Бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызмет бағалы қағаздар рыногындағы айрықша қызмет болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлардан басқа, кәсiпкерлiк қызметтiң өзге түрлерiмен қоса атқарылмайды.
8. Лицензияның күшi Қазақстан Республикасының барлық аумағында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын, күшiне енгiзiлген халықаралық келiсiмдерi бар басқа да мемлекеттердiң аумағында қолданылады.
II. Лицензияны берудiң шарттары
9. Лицензия алуға ниет бiлдiрген заңды тұлғаға мынадай талаптар қойылады:
а) заңды тұлғаның штатында және оның әрбiр филиалында бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына бiлiктiлiк куәлiгi бар ең кемi үш маман болуы керек.
Бұл ретте тұлғалардың мынадай санаттары мiндеттi аттестациялаудан өткiзiлуге жатады:
бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмдерiн жүргiзуге қатысатын, клиенттермен тiкелей жұмыс iстейтiн мамандар;
бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмдерiн жүргiзудi қамтамасыз ететiн бөлiмшелер мен бөлiмдердiң жетекшiлерi;
бiрiншi басшы немесе оның орынбасарларының бiреуi.
Осы аталған мамандардың экономикалық, техникалық заңдық жоғары немесе мамандығы бойынша кемiнде үш жыл стажы бар арнаулы орта экономикалық бiлiмдерi болу керек;
б) бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар кәсiби қатысушының өз капиталының жеткiлiктi деңгейi оның қызметiнiң барлық кезеңiнде ҚР ҰБ-ның талаптарына сәйкес болу керек;
в) өзiнiң бағалы қағаздарының эмиссиясы тiркелу керек (акционерлiк қоғамдар үшiн);
г) ұйымдастыру техникалары, кемiнде екi компьютер және бағалы қағаздар рыногының басқа кәсiби қатысушыларымен өзара әрекеттердi жүзеге асыруға арналған телекоммуникациялық жабдықтар болу керек;
д) ақпараттар ағымдарына және құжаттар айналысына, есеп жүргiзуге және есеп беруге фирмашiлiк бақылау жасау жүйесi болу керек. Өтiнушiде клиенттердiң, оның өз бағалы қағаздарымен заңсыз және рұқсат етiлмеген операциялар жүргiзудi болдырмау жөнiндегi тетiктер мен рәсiмдер iске қосылуға тиiс;
е) бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн сақтауға арналған үй-жай болу керек.

1. Настоящее Положение разработано на основе Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть), Указов Президента Республики Казахстан, имеющих силу Закона, от 21 апреля 1995 г. N 2227 U952227_ "О ценных бумагах и фондовой бирже", от 17 апреля 1995 г. N 2200 Z952200_ "О лицензировании" и Положения по ведению реестра держателей ценных бумаг, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 г. N 944. P960944_
2. Лицензирование проводится с целью обеспечения контроля за деятельностью участников рынка ценных бумаг, осуществляющих деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг, и защиты интересов инвесторов.
3. НБ РК ведет единый реестр профессиональных участников рынка ценных бумаг, получивших лицензию на право осуществления деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг. В указанный реестр включаются также сведения о всех фактах выдачи, приостановления и отзыва лицензий у регистраторов.
4. Квалификационные требования для получения лицензии на осуществление регистраторской деятельности определяются действующим законодательством.
5. Лицензированию подлежит деятельность регистраторов, оказывающих услуги по ведению реестров держателей ценных бумаг эмитентов.
6. Лицензия на осуществление регистраторской деятельности на рынке ценных бумаг (далее - лицензия) является временной. Срок действия лицензии 3 года.
7. Деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг является исключительно деятельностью на рынке ценных бумаг и не совмещается с иной предпринимательской деятельностью, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
8. Действие лицензии распространяется на всей территории Республики Казахстан, а также на территории других государств при наличии вступивших в силу международных соглашений, участниками которых является Республика Казахстан.
II. Условия выдачи лицензии
9. К юридическому лицу, претендующему на получение лицензии, предъявляются следующие требования:
а) в штате юридического лица и в каждом его филиале необходимо наличие не менее трех специалистов, имеющих квалификационные свидетельства на право осуществления деятельности по регистрации сделок с ценными бумагами.
При этом, обязательной аттестации подлежат следующие категории лиц:
специалисты, участвующие в ведении реестров держателей ценных бумаг, непосредственно работающие с клиентами;
руководители подразделений и отделов, обеспечивающих ведение реестра держателей ценных бумаг;
первый руководитель или один из его заместителей.
Указанные специалисты должны иметь высшее экономическое, техническое, юридическое или среднеспециальное экономическое образование со стажем работы по специальности не менее трех лет;
б) уровень достаточности собственного капитала профессионального участника, имеющего лицензию на осуществление деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, в течение всего периода его деятельности должен соответствовать требованиям НБ РК;
в) должна быть зарегистрирована эмиссия собственных ценных бумаг (для акционерных обществ);
г) необходимо наличие оргтехники, компьютеров и телекоммуникационного оборудования для осуществления взаимодействия с другими профессиональными участниками рынка ценных бумаг;
д) необходимо наличие регламента работы регистратора, системы внутрифирменного контроля за информационными потоками и документооборотом, ведением учета и отчетности. У заявителя должны быть введены в действие механизмы и процедуры, предотвращающие незаконные и несанкционированные клиентом операции с его ценными бумагами;
е) необходимо наличие помещения для хранения системы реестров держателей ценных бумаг.

10. Тiркеушiлiк қызметтi лицензиялау кезiнде ҚР ҰБ өтiнушiден оның қызметiне қатысты қосымша құжаттамаларды талап етуге, сондай-ақ осы қызметтiң заңмен белгiленген ережелерiнiң сақталуына бақылау жасауға құқықты.
Өтiнiшiнiң ұсынған құжаттарындағы мәлiметтердiң ақиқат еместiгi үшiн ҚР ҰБ жауап бермейдi.
11. Ұсынылған құжаттар заңдардың және осы Ереженiң талаптарына сәйкес келсе, өтiнушiге тiркеушiлiк қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия берiледi. Лицензия бекiтiлген үлгi бойынша ресiмделедi. Лицензияның сыртқы бетiне лицензияны қолдану мерзiмi көрсетiлген мөртаңбасы қойылады. Сонымен қатар өтiнушiнiң құрылтай құжаттарына тиiстi белгi жасалады - лицензиялаушы органның штампы қойылады. Құрылтай құжаттарының бiр данасы өтiнушiге қайтарылады және лицензияның ажыратылмайтын бөлшегi болып табылады. Екiншi данасы лицензиялаушы органда сақталады.
12. Лицензия басшыға немесе өтiнушiнiң уәкiлеттi өкiлiне (сенiмхат негiзiнде) берiледi.
III. Лицензия алу үшiн қажеттi құжаттар
13. Эмитенттердiң бағалы қағаздарын ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметке лицензия алу үшiн мынадай құжаттар ұсынылу қажет:
үлгi өтiнiш;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
барлық өзгерiстерiмен және толықтыруларымен қоса тiгiлген және нотариальды жолмен куәландырылған құрылтай құжаттарының көшiрмелерi (екi дана);
шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң статистикалық карточкасы;
бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу тәртiбi мен жүйесiн реттейтiн:
а) қызмет көрсету үшiн тiркеушiнiң бағалы қағаздарды қабылдау тәртiбi;
б) тiркеушiнiң бағалы қағаздармен және жеке шоттармен операциялардың барлық түрiн жүргiзу тәртiбi;
в) мәлiметтердiң тұтастығы мен ақпараттардың құпиялығын қамтамасыз етуге арналған мыналар туралы:
- құжаттарды тiркеу, сақтау және архивке өткiзу тәсiлдерi;
- архивтермен жұмыс iстеуге рұқсат беру тәртiбi;
- мәлiметтердiң электрондық топтамаларын сақтау тәсiлдерi;
- тiзiлiмдi жүргiзу бағдарламасымен жұмыс iстеу кезiнде қызметкерлерге рұқсат беру;
- iшкi бақылау жүйесi және тiзiлiм жүргiзу жүйесiне енгiзiлген мәлiметтердi тексеру тәртiбi;
- мәлiметтер жоғалған жағдайда, оларды қалпына келтiру тәсiлдерi;
- өртке қарсы шаралар және штаттан тыс жағдаяттардағы әрекеттер сипатталған iшкi ережелер;
г) қызметкерлердiң лауазымдық нұсқаулары;
д) тiркеушiнiң эмитентпен, инвесторлармен және нақтылы ұстаушылармен қатынастары толық сипатталатын iшкi құжаттарды (екi дана);
бағалы қағаздар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi сақтандыру және аталған қызмет процесiнде туындаған қауiп-қатерлердi азайтудың арнаулы бағдарламаларына (мұндай шарттар мен құжаттар бар болғанда) қатысу туралы мәлiметтердi;
бiрiншi басшы, бас бухгалтер қол қойған, заңды тұлғаның мөрiмен куәландырылған және бухгалтерлiк есептiң қолданылып жүрген заңдарға сәйкестiгi туралы аудиторлық қорытындымен (аудиторлық қорытынды жылдық баланстың мәлiметтерi бойынша берiледi және қолданылып жүрген заңдардың талаптарына сәйкес болу керек) расталған соңғы есептi жылдың және ҚР ҰБ-на құжаттарды ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның аяғына бухгалтерлiк баланстарды және балансқа қосымшаларды (қаржылық-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есеп, ақшалай қаражаттардың қозғалысы туралы есеп);
өз капиталының қолданылып жүрген заңдарға сәйкес есептерiн және жарғылық қорды құруды растайтын қаржылық құжаттарды;
мамандардың, оның iшiнде бағалы қағаздармен операциялар жүргiзетiн филиалдар мамандарының бiлiктiлiк куәлiктерiнiң көшiрмелерi;
бiлiктiлiк куәлiктерi бар мамандардың еңбек кiтапшаларының көшiрмелерi;
лицензиялық алым төленгендiгi туралы төлем тапсырысының көшiрмесi.

10. При лицензировании регистраторской деятельности НБ РК вправе потребовать от заявителя предоставления дополнительной документации, касающейся деятельности заявителя, а также осуществлять контроль за соблюдением правил данной деятельности, установленных законодательством.
НБ РК не несет ответственность за недостоверность сведений в документах, представленных заявителем.
11. При соответствии представленных документов требованиям законодательства и настоящего Положения заявителю выдается лицензия на право осуществления регистраторской деятельности. Лицензия оформляется по утвержденной форме. На оборотной стороне лицензии ставится штамп с отметкой о сроке действия лицензии. Одновременно на учредительных документах заявителя делается соответствующая отметка - ставится штамп лицензирующего органа. Один экземпляр учредительных документов возвращается заявителю и является неотъемлемой частью получаемой лицензии. Второй экземпляр хранится в лицензирующем органе.
12. Выдача лицензии производится руководителю или уполномоченному представителю заявителя (на основании доверенности).
III. Документы, необходимые для получения лицензии
13. Для получения лицензии на деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг эмитентов необходимо представить следующие документы:
типовое заявление;
копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
копию учредительных документов со всеми изменениями и дополнениями, прошитые и нотариально заверение (в двух экземплярах);
статистическую карточку хозяйствующего субъекта;
внутренние документы, регламентирующие порядок и систему ведения реестра держателей ценных бумаг (в двух экземплярах), содержащие полное описание:
а) порядка принятия ценных бумаг на обслуживание регистратором;
б) порядка проведения регистратором всех видов операций с ценными бумагами и лицевыми счетами;
в) правил внутреннего контроля для обеспечения целостности данных и конфиденциальности информации, содержащих сведения о:
* способах регистрации, хранения и архивирования документов;
* порядке доступа к архивам;
* способах сохранения электронных массивов данных;
* порядке доступа сотрудников к программным средствам ведения реестра;
* системе внутреннего контроля и порядке проверки данных, выводимых в систему ведения реестра;
* способах восстановления данных в случае их утраты;
* противопожарных мерах и действиях при внештатных ситуациях;
г) должностных инструкций персонала;
д) отношений регистратора с эмитентами, инвесторами и
номинальными держателями;
сведения о страховании деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг и участии в специальных программах уменьшения рисков, возникающих в процессе указанной деятельности (при наличии таких договоров и документов);
бухгалтерские балансы и приложения к балансу (отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчет о движении денежных средств) за последний отчетный год и на конец последнего квартала перед представлением документов в НБ РК, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером, заверенные печатью юридического лица и подтвержденные аудиторским заключением (аудиторское заключение представляется только по данным годового баланса и должно соответствовать требованиям действующего законодательства);
расчет собственного капитала в соответствии с действующим законодательствам и финансовые документы, подтверждающие формирование уставного фонда;
копии квалификационных свидетельств специалистов, в том числе специалистов филиалов, осуществляющих операции с ценными бумагами;
копии трудовых книжек специалистов, имеющих квалификационные свидетельства;
копии платежных поручений о внесении лицензионного сбора.

14. Екiншi деңгейдегi банктер банктiк қызметтi жүзеге асыруға құқық беретiн лицензияның көшiрмесiн ұсынулары қажет. <*>
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396
қаулысымен .
15. Өтiнiшiнiң жоғарыда көрсетiлген құжаттарға қол қойған лауазымды адамды құжаттарда көрсетiлген деректер ақиқаттығы үшiн заңмен белгiленген жауапкершiлiкте болады.
IV. Лицензия беру туралы өтiнiштердi қарау мерзiмдерi
16. Құжаттар ҚР ҰБ-на келiп түскен сәттен бастап 30 күн iшiнде қаралады. Ұсынылған құжаттар қолданылып жүрген заңдар мен осы Ереженiң талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, ҚР ҰБ-дан ресми жауап алған сәттен бастап бiр тоқсан iшiнде кемшiлiктердi жоюды жүзеге асыру керек. Көрсетiлген мерзiм асып кеткен жағдайда, өтiнушi бухгалтерлiк құжаттарды, аудиторлық қорытындыны және капиталының соңғы есептi күн жағдайындағы есебiн ұсыну керек.
V. Лицензия берiлгенi үшiн алым
17. Лицензиялық алымның мөлшерi мен оны төлеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiледi.
VI. Лицензия беруден бас тарту және шағымдану
18. Егер:
субъектiлердiң осы санаты үшiн қызметтiң белгiлi бiр түрiн
жүзеге асыруға заң актiлерiмен тыйым салынса;
осы Ереженiң 13-тармағына сәйкес талап етiлетiн барлық құжаттар
ұсынылмаса;
лицензия берiлгенi үшiн алым төленбесе;
өтiнушiге қатысты, оған осы қызмет түрiмен шұғылдануға тыйым
салатын соттың шешiмi бар болса;
өтiнушi бекiтiлген бiлiктiлiк талаптарына сай келмесе;
өтiнушi ұсынған ақпараттың қолданылып жүрген заңдар мен ҚР ҰБ
нормативтiк актiлерiн бұзуға әкеп соғатындығы расталса лицензия
берiлмейдi.
19. Лицензия беруден бас тартқан кезде өтiнушiге жазбаша түрде,
лицензия беру үшiн белгiленген мерзiмдерде дәлелдi жауап берiледi.
20. Егер лицензия белгiлеген мерзiмде берiлмесе немесе
өтiнушiге лицензия беруден бас тарту дәлелсiз болса, ол бiр ай
мерзiм iшiнде осы әрекеттер жөнiнде сот тәртiбiмен шағымдануға
құқықты.
VII. Лицензияны қолдануды тоқтату
21. Лицензия:
лицензияны қолдану мерзiмi аяқталған;
лицензия қайтарып алынған;
лицензия берiлген заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе
таратылған жағдайларда өз қызметiн тоқтатады.
22. Заңды тұлға қайта тiркелгенде лицензия мерзiмiнiң аяғына
дейiн сақталады.
23. Лицензияның күшiн тоқтатуға байланысты даулар сот
тәртiбiмен шешiледi.
VIII. Лицензияны қайтарып алу және оны
қолдануды тоқтата тұру
24. Лицензия:
лицензия мазмұнындағы талаптарды лицензиат орындамаған;
лицензияны қолдануды тоқтатуға себеп болған кемшiлiктер
жойылмаған;
лицензия бойынша жүзеге асырылатын қызмет түрiмен лицензиаттың
шұғылдануына сот тыйым салған жағдайларда қайтарылып алынуы мүмкiн.

14. Для банков второго уровня необходимо представить копию лицензии на право осуществления банковской деятельности. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
15. Должностные лица заявителя, подписавшие перечисленные выше документы, несут установленную законом ответственность за достоверность данных, содержащихся в этих документах.
IV. Сроки рассмотрения заявления о выдаче лицензии
16. Документы рассматриваются в течение 30 дней с момента представления в НБ РК. При несоответствии представленных документов требованиям действующего законодательства и настоящего Положения, устранение недостатков необходимо осуществить в течение одного квартала с момента получения официального ответа из НБ РК. В случае превышения указанного срока заявителю необходимо представить бухгалтерские документы и расчет собственного капитала по состоянию на последнюю отчетную дату.
V. Сбор за выдачу лицензии
17. Размер лицензионного сбора и порядок его уплаты утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан.
VI. Отказ в выдаче лицензии и его обжалование
18. Лицензия не выдается, если:
осуществление определенного вида деятельности законодательными актами запрещено для данной категории субъектов;
не представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 13 настоящего Положения;
не внесен сбор за выдачу лицензии;
в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему занятие данным видом деятельности;
заявитель не отвечает установленным квалификационным требованиям;
информация, представленная заявителем, свидетельствует о нарушении действующего законодательства и нормативных актов НБ РК.
19. При отказе в выдаче лицензии заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи лицензии.
20. Если лицензия не выдана в установленный срок или отказ в выдаче лицензии представляется заявителю необоснованным, он вправе в месячный срок обжаловать эти действия в судебном порядке.
VII. Прекращение действия лицензии
21. Лицензия прекращает свое действие в случаях:
истечения срока, на который выдана лицензия;
отзыва лицензии;
реорганизации или ликвидации юридического лица, которому выдана лицензия.
22. При перерегистрации юридического лица лицензия сохраняется до конца срока.
23. Споры, связанные с прекращением действия лицензии, разрешаются в судебном порядке.
VIII. Отзыв лицензии и приостановление ее действия
24. Лицензия может быть отозвана в случаях:
неисполнения лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
неустранения причин, по которым лицензиар приостановил действие лицензии;
запрещения судом лицензиату заниматься тем видом деятельности, на осуществление которого он обладает лицензией.

25. Лицензияны қолдану:
лицензия алуға ұсынылған құжаттарда ақиқат емес ақпараттар
анықталған;
осы Ереженiң 31 және 32-тармақтарының талаптары бұзылған;
өз капиталының ең аз мөлшерi ҚР ҰБ белгiлеген талаптарға сәйкес
келмеген;
лицензияны берiлген сәттен бастап бiр жыл iшiнде қолданбаған;
бағалы қағаздар рыногындағы қызметтердi реттейтiн заңдар
бұзылған жағдайларда тоқтатыла тұруы мүмкiн.
26. Лицензиар кiдiрту себептерiн көрсете отырып, лицензияны қолдануды алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға құқылы.
27. Лицензияны қолдану тоқтатыла тұрған жағдайда лицензиат анықталған жолсыздықтарды жоюға мiндеттi, содан кейiн ҚР ҰБ-ның жазбаша хабарламасы бойынша лицензияны қолдану жаңартылуы мүмкiн. Лицензияны қолдануды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарламаны алғаннан кейiнгi лицензиаттың қызметi заңсыз болып саналады және Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
28. Лицензия керi қайтарылып алынған жағдайда лицензиат ресми хабарламаны алған сәттен бастап он күн iшiнде лицензияны және ҚР ҰБ-ның белгiсi қойылған жарғыны ҚР ҰБ-сына қайтаруға мiндеттi.
29. Лицензияны қайтарып алу немесе қолдануды тоқтата тұру туралы ҚР ҰБ-ның шешiмi жөнiнде сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.
IХ. Лицензиялық ережелердiң сақталуына
бақылау жасау
30. Тiркеушiлiк қызметтi жүзеге асыруға бақылау жасауды ҚР ҰБ-ның атқарушы аппараты жүзеге асырады.
31. Лицензия алған тұлға осы Ереженiң 13-тармағына сәйкес лицензиялауға ұсынылған құжаттардағы өзгерiстер туралы ҚР ҰБ-ға жазбаша түрде хабарлауға мiндеттi.
Өзгерiстер туралы мәлiметтер ҚР ҰБ-ға он күн мерзiмде берiлуi керек.
32. Лицензиат ҚР ҰБ айқындаған мерзiмде бағалы қағаздар рыногында кәсiби қызметтi жүзеге асыру бойынша жұмыс қорытындылары туралы есеп беруге мiндеттi.
33. Лицензияны қолдануға бақылау жасау барысында ҚР ҰБ тiркеушiлiк қызметке жергiлiктi жерлерде тексерiс жүргiзуге құқықты. Лицензиат ҚР ҰБ талап еткен ақпаратты сұрау салынған сәттен бастап он күннен кешiктiрiлмей беруге мiндеттi.
Тiркеушi жүзеге асыратын жұмыстар мен қызметтердiң тiзбесi:
1. Бағалы қағаздар иеленушiлерiнiң құқықтарын тiркеу.
2. Бағалы қағаздар ұстаушыларының тiзiлiмiн жинау, белгiлеу, жүргiзу және сақтау.
3. Бағалы қағаздар ұстаушыларының құқықтарын растау.
4. Эмитенттен оның бағалы қағаздарын ұстаушыларына ақпараттар беру.
5. Эмитенттiң тiлегi бойынша консалтингтiк, ақпараттық және эмитентпен жасасқан шартта көзделген, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн өзге де қызметтер көрсету.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 4 наурыздағы
N 293 қаулысымен
Бекiтiлген
Бағалы қағаздар рыногындағы кастодиалдық қызметтi
лицензиялау туралы
ЕРЕЖЕ
ЕСКЕРТУ. Ереженің мәтініндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396  қаулысымен .
Бағалы қағаздар рыногындағы кастодиалдық қызметтi лицензиялау туралы ереже (Ереже) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (ҚР ҰБ) Қазақстан Республикасындағы кастодиалдық қызметтi лицензиялау және лицензиялық ережелердiң, лицензияны қолдану мерзiмдерiнiң сақталуына бақылау жасау тәртiбiн айқындайды. <*>
ЕСКЕРТУ. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396
қаулысымен .
I. Жалпы ережелер

25. Действие лицензии может быть приостановлено в следующих случаях:
выявления недостоверной информации, содержащейся в документах, представленных на получение лицензии;
нарушения требований пунктов 31 и 32 настоящего Положения;
несоответствия размера минимального собственного капитала требованиям, установленным НБ РК;
неприменения лицензии в течение одного года с момента ее выдачи;
нарушения законодательства, регламентирующего деятельность на рынке ценных бумаг.
26. Лицензиар вправе приостановить действие ллцензии на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
27. В случае приостановления действия лицензии лицензиат обязан устранить выявленные нарушения, после чего действие лицензии может быть возобновлено по письменному уведомлению НБ РК. Деятельность лицензиата после получения письменного уведомления о приостановлении действия лицензии считается незаконной и влечет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
28. В случае отзыва лицензии, лицензиат обязан в течение десяти дней с момента получения официального уведомления возвратить лицензию и устав с отметкой НБ РК.
29. Решение НБ РК об отзыве или приостановлении действия лицензии может быть обжаловано в судебном порядке.
IХ. Контроль за соблюдением лицензионных правил
30. Контроль за регистраторской деятельностью осуществляется исполнительным аппаратом НБ РК.
31. Лицо, получившее лицензию, обязано в письменной форме уведомить НБ РК об изменениях в документах, предоставленных на лицензирование, согласно пункта 13 настоящего Положения.
Данные об изменениях должны быть представлены в НБ РК в десятидневный срок.
32. Лицензиат обязан в сроки, определяемые НБ РК, представлять отчет об итогах работы по осуществлению профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
33. В ходе контроля за использованием лицензии НБ РК обязана осуществлять проверку регистраторской деятельности на местах. Лицензиат должен предоставить затребованную НБ РК информацию не позднее десяти дней с момента получения запроса.
Перечень работ и услуг, осуществляемых регистратором:
1. Регистрация прав владельцев ценных бумаг.
2. Сбор, фиксация, ведение и хранение реестров держателей ценных бумаг.
3. Подтверждение прав держателей ценных бумаг.
4. Передача информации от эмитента держателям его ценных бумаг.
5. Предоставление, по желанию эмитента, консалтинговых, информационных и иных услуг, предусмотренных договором с эмитентом, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 1997 г. N 293
П О Л О Ж Е Н И Е
о лицензировании кастодиальной деятельности
на рынке ценных бумаг <*>
Сноска. В тексте Положения аббревиатуру "НКЦБ" заменить аббревиатурой "НБ РК" - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
Положение о лицензировании кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг (Положение) определяет порядок лицензирования Национальным Банком Республики Казахстан (по согласованию) (НБ РК) кастодиальной деятельности в Республике Казахстан и контроля за соблюдением лицензионных правил, сроков действия лицензии.
I. Общие положения

1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм), Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" 1995 жылғы 21 сәуiрдегi N 2227, "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Заң күшi бар Жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 29 шiлдедегi N 944 қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногындағы кастодиалдық қызмет туралы ереженiң" негiзiнде жасалады.
2. Кастодиалдық қызметтi лицензиялау кастодиалдық қызметтi жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларының қызметтерiне бақылау жасауды қамтамасыз ету және инвесторлардың мүдделерiн қорғау мақсатында жүргiзiледi.
3. ҚР ҰБ кастодиалдық қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия алған бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушыларының бiрыңғай тiзiлiмiн жүргiзедi. Аталған тiзiлiмге, сондай-ақ лицензиаттағы лицензияны берудiң, тоқтатудың, тоқтата тұруды тоқтатудың және қайтарып алудың барлық фактiлерi туралы мәлiметтер енгiзiледi.
4. Кастодиалдық қызметтi жүзеге асыру үшiн лицензия алуға арналған бiлiктiлiк талаптары қолданылып жүрген заңдармен айқындалады.
5. Бағалы қағаздар рыногындағы кастодиалдық қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензия (бұдан әрi - лицензия) уақытша болып табылады. Лицензияның қолданылу мерзiмi - 3 жыл.
6. Кастодиалдық қызмет айрықша болып табылатын қызмет түрлерiнен басқа, бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтiң кез келген түрiмен қоса атқарылады.
7. Лицензияның күшi Қазақстан Республикасының барлық аумағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын, күшiне енгiзiлген халықаралық келiсiмдерi бар басқа да мемлекеттердiң аумағында қолданылады.
II. Лицензияны берудiң шарттары
8. Лицензия алуға ниет бiлдiрген заңды тұлғаға мынадай талаптар қойылады:
а) қоғамның штатында және оның құрамына кiретiн әрбiр филиалында бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға бiлiктiлiк куәлiгi бар кемiнде үш маман болу керек.
Бұл ретте тұлғалардың мынадай санаттары мiндеттi аттестациялаудан өткiзiлуге жатады:
кастодиалдық қызметтi жүзеге асыруға қатысатын мамандар;
кастодиалдық қызметтiң орындалысын қамтамасыз ететiн бөлiмдер мен бөлiмшелердiң жетекшiлерi;
кастодиалдық қызметтi жүзеге асыруға жауап беретiн атқарушы директорлар (басқарушылар) немесе олардың орынбасарлары.
Аталған мамандардың экономикалық, техникалық, заңдық жоғары бiлiмдерi немесе кемiнде үш жыл жұмыс стажы бар экономикалық орта арнаулы бiлiмдерi бар болуы керек;
б) кастодиалдық қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар кәсiби қатысушының жеке капиталының жеткiлiктi деңгейi оның қызметiнiң барлық кезеңiнде ҚР ҰБ-ның талаптарына сәйкес болу керек;
в) ақпараттар ағымдарына және құжаттар айналысына, есеп жүргiзуге және есеп беруге фирмаiшiлiк бақылау жасау жүйесi болу керек. Лицензиатта клиенттiң, оның бағалы қағаздарымен және ақша қаражаттарымен заңсыз және рұқсат етiлмеген операциялар жүргiзудi болдырмау жөнiндегi тетiктер мен ресiмдер iске қосылуға тиiс;
г) ұйымдастыру техникалары, компьютерлер және бағалы қағаздар рыногының басқа кәсiби қатысушыларымен өзара әрекеттердi жүзеге асыруға арналған телекоммуникациялық жабдықтар болу керек;
д) кастодиалдық қызметтi тиiстi түрде жүзеге асыруды қамтамасыз ететiн үй-жай және бағдарламалық-техникалық құралдар болу керек;
е) өзiнiң бағалы қағаздарының эмиссиясы тiркелу керек.

1. Настоящее Положение разработано на основе Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть), Указов Президента Республики Казахстан, имеющих силу Закона, от 21 апреля 1995 года N 2227 U952227_ "О ценных бумагах и фондовой бирже", от 17 апреля 1995 года N 2200 Z952200_ "О лицензировании" и Положения о кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 г. N 944. P960944_
2. Лицензирование кастодиальной деятельности проводится с целью обеспечения контроля за деятельностью участников рынка ценных бумаг, осуществляющих кастодиальную деятельность, и защиты интересов инвесторов.
3. НБ РК ведет единый реестр профессиональных участников рынка ценных бумаг, получивших лицензию на право осуществления кастодиальной деятельности. В указанный реестр включаются также сведения о всех фактах выдачи, приостановления, прекращения приостановления и отзыва лицензий у лицензиата.
4. Квалификационные требования для получения лицензии на осуществление кастодиальной деятельности определяются действующим законодательством.
5. Лицензия на осуществление кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг (далее - лицензия) является временной. Срок действия лицензии 3 года.
6. Кастодиальная деятельность совмещается с любым видом профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, кроме тех видов деятельности, которые являются исключительными.
7. Действие лицензии распространяется на всей территории Республики Казахстан, а также на территории других государств при наличии вступивших в силу международных соглашений, участниками которых является Республика Казахстан.
II. Условия выдачи лицензии
8. К юридическому лицу, претендующему на получение лицензии, предъявляются следующие требования:
а) в штате юридического лица и в каждом его филиале необходимо наличие не менее трех специалистов, имеющих квалификационные свидетельства на право осуществления деятельности по регистрации сделок с ценными бумагами.
При этом, обязательной аттестации подлежат следующие категории лиц:
специалисты, участвующие в осуществлении кастодиальной деятельности;
руководители отделов и подразделений, обеспечивающих выполнение кастодиальной деятельности;
исполнительные директоры (управляющие) или их заместители, ответственные за осуществление кастодиальной деятельности.
Указанные специалисты должны обладать высшим экономическим, техническим, юридическим или средним специальным экономическим образованием со стажем работы по специальности не менее трех лет;
б) уровень достаточности собственного капитала профессионального участника, имеющего лицензию на осуществление кастодиальной деятельности, в течение всего периода его деятельности должен соответствовать требованиям НБ РК;
в) необходимо наличие регламента работы кастодиана, внутрифирменного контроля за информационными потоками и документооборотом, ведением учета и отчетности. У лицензиата должны быть введены в действие механизмы и процедуры, предотвращающие незаконные и несанкционированные клиентом операции с его ценными бумагами и денежными средствами;
г) необходимо наличие оргтехники, компьютеров и телекоммуникационного оборудования для осуществления взаимодействия с другими профессиональными участками рынка ценных бумаг;
д) необходимо наличие помещения и программно-технических средств, надлежащим образом обеспечивающих осуществление кастодиальной деятельности;
е) должна быть произведена регистрация эмиссии собственных ценных бумаг.

9. Кастодиалдық қызметтi лицензиялау кезiнде ҚР ҰБ өтiнушiнiң қызметiне қатысты қосымша құжаттарды талап етуге, сондай-ақ осы қызметтiң заңмен белгiленген ережелерiнiң сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыруға құқықты.
Өтiнушiнiң ұсынған құжаттарындағы мәлiметтердiң ақиқат еместiгi үшiн ҚР ҰБ жауап бермейдi.
10. Ұсынылған құжаттар қолданылып жүрген заңдар мен осы Ереженiң талаптарына сәйкес келсе, өтiнушiге кастодиалдық қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия берiледi. Лицензия бекiтiлген үлгi бойынша ресiмделедi. Лицензияның сыртқы бетiне лицензияны қолдану мерзiмi туралы белгiсiмен ҚР ҰБ-ның штампы қойылады. Сонымен қатар тiнушiнiң құрылтай құжаттарына тиiстi белгi жасалады - лицензиялаушы органның мөртаңбасы қойылады. Құрылтай құжаттарының бiр данасы өтiнушiге қайтарылады және алынған лицензияның ажыратылмайтын бөлшегi болып табылады. Екiншi данасы лицензиялаушы органда сақталады.
11. Лицензия басшыға немесе лицензиаттың уәкiлеттi өкiлiне (сенiмхат негiзiнде) берiледi.
III. Лицензия алу үшiн қажеттi құжаттар
12. Кастодиалдық қызметтi жүзеге асыруға лицензия алу үшiн заңды тұлға ҚР ҰБ-на мынадай құжаттарды ұсынады:
үлгi өтiнiш;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу  туралы куәлiктiң көшiрмесi;
шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң статистикалық карточкасы;
барлық өзгерiстермен және толықтырулармен қоса тiгiлген және нотариалды жолмен расталған құрылтай құжаттарының көшiрмелерi (екi дана);
кастодианның:
а) клиенттердiң бағалы қағаздарына есеп жүргiзу және сақтау тәртiбi;
б) клиенттердiң бағалы қағаздарымен жасалған мәмiлелердiң орындалысын бақылау тәртiбi;
в) бағалы қағаздармен жүргiзiлген операцияларды орындау тәртiбi;
г) ақпараттардың тұтастығы мен құпиялығын қамтамасыз етуге арналған:
- құжаттарды тiркеу, сақтау және архивке өткiзу тәсiлдерi;
- архивтермен жұмыс iстеуге рұқсат беру тәртiбi;
- мәлiметтердiң электрондық топтамаларын сақтау тәсiлдерi;
- клиенттердiң бағалы қағаздары мен ақша қаражаттарын сақтау жөнiндегi бағдарламамен жұмыс iстеуге қызметкерлерге рұқсат беру;
- iшкi бақылау жүйесi және клиенттердiң бағалы қағаздарымен жасалған мәмiлелердi тiркеу жөнiндегi мәлiметтердi тексеру;
- мәлiметтер жоғалған жағдайда, оларды қалпына келтiру тәсiлдерi;
- өртке қарсы шаралар және штаттан тыс жағдаяттардағы әрекеттер туралы iшкi бақылау ережелерi;
д) қызметкерлердiң лауазымдық нұсқаулары (құжатта кастодианның лауазымды тұлғаларының мiндеттерi мен жауапкершiлiгi егжей-тегжейлi түрде сипатталады) енгiзiлген құжаттар жүйесiн;
бiрiншi басшы, бас бухгалтер қол қойған, заңды тұлғаның мөрiмен куәландырылған және бухгалтерлiк есеп берудiң қолданылып жүрген заңдарға сәйкестiгi туралы аудиторлық қорытындымен (аудиторлық қорытынды жылдық бухгалтерлiк баланстың мәлiметтерi бойынша берiледi және қолданылып жүрген заңдардың талаптарына сәйкес болу керек) расталған соңғы есептi жылдың және құжаттарды ҚР ҰБ-на нұсқау алдындағы соңғы тоқсанның аяғына бухгалтерлiк баланстарды және балансқа қосымшаларды (қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есеп, ақшалай қаражаттардың қозғалысы туралы есеп);
өз капиталының қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жеткiлiктi деңгейiнiң есебi;
мамандардың, оның iшiнде кастодиалдық қызметтi жүзеге асыратын филиалдар мамандарының бiлiктiлiк куәлiктерiнiң көшiрмелерi;
өтiнушiнiң (оның филиалдарының) бiлiктiлiк куәлiктерi бар мамандарының еңбек кiтапшаларының көшiрмелерi;
лицензиялық алымды төлегендiгi туралы төлем тапсырмасының көшiрмесi.

9. При лицензировании кастодиальной деятельности НБ РК вправе потребовать предоставления дополнительной документации, касающейся деятельности заявителя, а также осуществлять контроль за соблюдением правил данной деятельности, установленных законодательством.
НБ РК не несет ответственность за недостоверность сведений в документах, представленных заявителем.
10. При соответствии представленных документов требованиям действующего законодательства и настоящего Положения заявителю выдается лицензия на право осуществления кастодиальной деятельности. Лицензия оформляется по утвержденной форме. На оборотной стороне лицензии ставится штамп НБ РК с отметкой о сроке действия лицензии. Одновременно на учредительных документах заявителя делается соответствующая отметка - ставится штамп лицензирующего органа. Один экземпляр учредительных документов возвращается заявителю и является неотъемлемой частью получаемой лицензии. Второй экземпляр хранится в лицензирующем органе.
11. Выдача лицензии производится руководителю или уполномоченному представителю лицензиата (на основании доверенности).
III. Документы, необходимые для получения лицензии
12. Для получения лицензии на осуществление кастодиальной деятельности юридическое лицо представляет в НБ РК следующие документы:
типовое заявление;
копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
статистическую карточку хозяйствующего субъекта;
копии учредительных документов со всеми изменениями и дополнениями, прошитые и нотариально заверенные (в двух экземплярах);
систему документов кастодиана, включающие:
а) порядок учета и хранения ценных бумаг клиентов;
б) порядок контроля за исполнением сделок с ценными бумагами клиентов;
в) порядок исполнения операций с ценными бумагами;
г) правила внутреннего контроля для обеспечения целостности
данных и конфиденциальности информации, содержащих сведения о:
* способах регистрации, хранения и архивирования документов;
* порядке доступа к архивам;
* способах сохранения электронных массивов данных;
* порядке доступа сотрудников при работе с программными средствами по хранению и учету ценных бумаг и денежных средств клиентов;
* системе внутреннего контроля и порядке проверки данных по регистрации сделок с ценными бумагами клиентов;
* способах восстановления данных в случае их утраты;
* противопожарных мерах и действиях при внештатных ситуациях;
д) должностные инструкции персонала (документ содержит детальное описание функций и ответственность должностных лиц кастодиана);
бухгалтерские балансы и приложения к балансу (отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчет о движении денежных средств) за последний отчетный год и на конец последнего квартала перед представлением документов в НБ РК, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером, заверенные печатью юридического лица и подтвержденные аудиторским заключением (аудиторское заключение представляется только по данным годового бухгалтерского баланса и должно соответствовать требованиям действующего законодательства);
расчет собственного капитала в соответствии с действующим законодательством;
копии квалификационных свидетельств специалистов, в том числе специалистов филиалов, осуществляющих кастодиальную деятельность;
копии трудовых книжек специалистов заявителя (его филиалов), имеющих квалификационные свидетельства;
копии платежных поручений об уплате лицензионного сбора.

13. Кастодиалдық қызметпен тек қана заңды және жеке тұлғалардан депозиттер қабылдауға, аудару және сейфтiк операцияларды жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң лицензиясы бар екiншi деңгейдегi банктер шұғылдана алады. <*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396
қаулысымен .
14. Жоғарыда көрсетiлген құжаттарға қол қойған лицензиаттың лауазымды тұлғалары осы құжаттардағы деректердiң ақиқаттығы үшiн заңмен белгiленген жауапкершiлiкте болады.
IV. Лицензия беру туралы өтiнiштi қарау мерзiмдерi
15. Кастодиалдық қызметтi лицензиялау үшiн ұсынылған құжаттарды ҚР ҰБ лицензиялау үшiн құжаттар пакетiн ұсынған сәттен бастап 30 күн iшiнде қарайды. Ұсынылған құжаттар қолданылып жүрген заңдар мен осы Ереженiң талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, БҚҰК-дан ресми жауап алған сәттен бастап бiр тоқсан iшiнде кемшiлiктердi жоюды жүзеге асыру керек. Көрсетiлген мерзiм асып кеткен жағдайда, өтiнушi бухгалтерлiк құжаттарды, аудиторлық қорытындыны және жеке капиталының соңғы есептi күн жағдайындағы есебiн ұсыну керек.
V. Лицензия берiлгенi үшiн алым
16. Лицензиялық алымның мөлшерi мен оны төлеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiледi.
VI. Лицензияны беруден бас тарту және шағымдану
17. Егер:
субъектiлердiң осы санатына қызметтiң белгiлi бiр түрiн жүзеге асыруға заң актiлерiмен тыйым салынса;
осы Ереженiң 12-тармағына сәйкес талап етiлетiн барлық құжаттар ұсынылмаса;
лицензия берiлгенi үшiн алым төленбесе;
өтiнушiге қатысты, оған қызметтiң осы түрiмен шұғылдануға тыйым салатын соттың шешiмi бар болса;
өтiнушi белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сай келмесе;
өтiнушi ұсынған ақпараттың қолданылып жүрген заңдарды және БҚҰК нормативтiк актiлерiн бұзуға әкеп соғатындығы расталса лицензия берiлмейдi.
18. Лицензия беруден бас тартқан кезде өтiнушiге жазбаша түрде лицензия беру үшiн белгiленген мерзiмде дәлелдi жауап берiледi.
19. Егер лицензия белгiленген мерзiмде берiлмесе немесе өтiнушiге лицензия беруден бас тарту дәлелсiз болса, ол бiр ай мерзiм iшiнде осы әрекеттер жөнiнде сот тәртiбiмен шағымдануға құқылы.
VII. Лицензияны қолдануды тоқтату
20. Лицензия:
лицензияны қолдану мерзiмi аяқталған;
лицензия қайтарылып алынған;
лицензия берiлген заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда өз қызметiн тоқтатады.
21. Заңды тұлға қайта тiркелгенде лицензия мерзiмiнiң соңына дейiн сақталады.
22. Лицензияның күшiн тоқтатуға байланысты даулар сот тәртiбiмен шешiледi.
VIII. Лицензияны қайтарып алу және оны
қолдануды тоқтата тұру

13. Кастодиальной деятельностью имеют право заниматься только банки второго уровня, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на прием депозитов от юридических и физических лиц, осуществление переводных и сейфовых операций. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
14. Должностные лица лицензиата, подписавшие перечисленные выше документы, несут установленную законом ответственность за достоверность данных, содержащихся в этих документах.
IV. Сроки рассмотрения заявления о выдаче лицензии
15. Документы, представленные на лицензирование кастодиальной деятельности, рассматриваются НБ РК в течение 30 дней с момента представления пакета документов на лицензирование. При несоответствии представленных документов требованиям действующего законодательства и настоящего Положения устранение недостатков необходимо осуществить в течение одного квартала с даты официального ответа НБ РК. В случае превышения указанного срока лицензиату необходимо представить бухгалтерские документы и расчет собственного капитала по состоянию на последнюю отчетную дату.
V. Сбор за выдачу лицензии
16. Размер лицензионного сбора и порядок его уплаты утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан.
VI. Отказ в выдаче лицензии и его обжалование
17. Лицензия не выдается, если:
осуществление определенного вида деятельности законодательными актами запрещено для данной категории субъектов;
не представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 12 настоящего Положения;
не внесен сбор за выдачу лицензии;
в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему занятие данным видом деятельности;
заявитель не отвечает установленным квалификационным требованиям;
информация, представленная заявителем, свидетельствует о нарушении действующего законодательства и нормативных актов НБ РК.
18. При отказе в выдаче лицензий заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи лицензии.
19. Если лицензия не выдана в установленный срок или отказ в выдаче лицензии представляется заявителю необоснованным, он вправе в месячный срок обжаловать эти действия в судебном порядке.
VII. Прекращение действия лицензии
20. Лицензия прекращает свое действие в случаях:
истечения срока, на который выдана лицензия;
отзыва лицензии;
реорганизации или ликвидации юридического лица, которому выдана лицензия.
21. При перерегистрации юридического лица лицензия сохраняется до конца срока.
22. Споры, связанные с прекращением действия лицензии, разрешаются в судебном порядке.
VIII. Отзыв лицензии и приостановление ее действия

23. Лицензия:
лицензиядағы талаптарды лицензиат орындамаған;
лицензиядағы қолдануды тоқтата тұруға себеп болған кемшiлiктер жойылмаған;
лицензия бойынша жүзеге асырылатын қызмет түрiмен лицензиаттың шұғылдануына сот тыйым салған жағдайларда қайтарылып алынуы мүмкiн.
24. Лицензияны қолдану:
лицензия алуға ұсынылған құжаттардағы ақпараттың ақиқат еместiгi анықталған;
осы Ереженiң 30 және 31-тармақтарының талаптары бұзылған;
жеке капиталының ең аз мөлшерi ҚР ҰБ белгiлеген талаптарға сәйкес келмеген;
лицензия берiлген сәттен бастап бiр жыл iшiнде қолданылмаған;
бағалы қағаздар рыногындағы қызметтердi реттейтiн заңдар бұзылған жағдайларда лицензияны қолдану тоқтатыла тұруы мүмкiн.
25. Лицензиар тоқтатыла тұру себептерiн көрсете отырып, лицензияны қолдануды алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға құқылы.
26. Лицензияның қолдану тоқтатыла тұрған жағдайда лицензиат анықталған кемшiлiктердi жоюға мiндеттi, содан кейiн ҚР ҰБ жазбаша хабарламасы бойынша лицензияны қолдану қайта iске қосылуы мүмкiн. Лицензияны қолдануды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарламаны алғаннан кейiнгi лицензиаттың қызметi заңсыз болып саналады және Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
27. Лицензия қайтарылып алынған жағдайда, лицензиат ресми хабарламаны алған сәттен бастап он күн iшiнде лицензияны және ҚР ҰБ-ның белгiсi қойылған жарғыны ҚР ҰБ-сына қайтаруға мiндеттi.
28. Лицензияны қайтарып алу және тоқтата тұру туралы ҚР ҰБ-ның шешiмi жөнiнде сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.
IХ. Лицензиялық ережелердiң сақталуына бақылау жасау
29. Кастодиалдық қызметке бақылау жасауды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүзеге асырады. <*>
ЕСКЕРТУ. 29-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396
қаулысымен .
30. Лицензия алған тұлға осы Ереженiң 12-тармағына сәйкес лицензиялауға ұсынылған құжаттардағы өзгерiстер туралы ҚР ҰБ-на жазбаша түрде хабарлауға мiндеттi.
Өзгерiстер туралы деректер ҚР ҰБ-на он күн мерзiмде берiлу керек.
31. Лицензиат ҚР ҰБ айқындаған мерзiмде бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi жүзеге асыру бойынша жұмыстың қорытындылары туралы есеп беруге мiндеттi.
32. Лицензияны қолдануға бақылау жасау барысында ҚР ҰБ кастодиалдық қызметке өз орындарында тексерiс жүргiзуге құқылы. Лицензиат ҚР ҰБ талап еткен ақпаратты сұрау салынған сәттен бастап он күннен кешiктiрмей беруге мiндеттi.
Кастодиан жүзеге асыратын жұмыстар мен қызметтердiң тiзбесi:
а) өз клиенттерiнiң бағалы қағаздарымен жасалған мәмiлелердiң орындалысына бақылау жасау;
б) клиенттерiнiң сақтауға орналастырылған бағалы қағаздары мен ақша қаражаттарының сақталысына және оларға есеп жүргiзiлуiн қамтамасыз ету;
в) атаулы бағалы қағаздарға есеп жүргiзу;
г) бағалы қағаздардың нақтылы ұстаушысы ретiнде қызметтi жүзеге асыру;
д) клиенттердiң бағалы қағаздарымен жасалған мәмiлелер жөнiндегi төлем агентiнiң функциясын атқару;
е) клиенттердiң бағалы қағаздары мен ақша қаражаттарын аудару және алу жөнiндегi бұйрықтарды орындау;
ж) бағалы қағаздар бойынша кiрiстердi алу және оларды клиенттердiң шоттарына есептеу;
з) клиенттерге эмитенттен ақпарат беру;
и) клиенттердiң бұйрықтары бойынша ақша қаражатын төлеу;
к) клиентпен жасасқан шартта көзделген және Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн өзге қызметтердi көрсету.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 4 наурыздағы
N 293 қаулысымен
Бекiтiлген
Орталық депозитарийдi лицензиялау туралы
ЕРЕЖЕ
ЕСКЕРТУ. Ереженің мәтініндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің  2001.10.28. N 1396  қаулысымен .
Бағалы қағаздар рыногындағы Орталық депозитарийдi лицензиялау туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрi - ҚР ҰБ) Қазақстан Республикасындағы Орталық депозитарийдi лицензиялау, сондай-ақ лицензиялық ережелердiң сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi. <*>
ЕСКЕРТУ. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1396
қаулысымен .
I. Жалпы ережелер

23. Лицензия может быть отозвана в случаях:
неисполнения лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
неустранения причин, по которым лицензиар приостановил действие лицензии;
запрещения судом лицензиату заниматься тем видом деятельности, на осуществление которого он обладает лицензией.
24. Действие лицензии может быть приостановлено в следующих случаях:
выявления недостоверной информации, содержащейся в документах, представленных на получение лицензии;
нарушения требований пунктов 30 и 31 настоящего Положения;
несоответствия размера минимального собственного капитала требованиям, установленным НБ РК;
неприменения лицензии в течение одного года с момента ее выдачи;
нарушения законодательства, регламентирующего деятельность на рынке ценных бумаг.
25. Лицензиар вправе приостановить действие лицензии на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
26. В случае приостановления действия лицензии лицензиат обязан устранить выявленные нарушения, после чего действие лицензии может быть возобновлено по письменному уведомлению НБ РК. Деятельность лицензиата после получения письменного уведомления о приостановлении действия лицензии считается незаконной и влечет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
27. В случае отзыва лицензии, лицензиат обязан в течение десяти дней с момента получения официального уведомления возвратить лицензию и устав с отметкой НБ РК.
28. Решение НБ РК об отзыве или приостановлении действия лицензии может быть обжаловано в судебном порядке.
IХ. Контроль за соблюдением лицензионных правил
29. Контроль за кастодиальной деятельностью осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
30. Лицо, получившее лицензию, обязано в письменной форме уведомить НБ РК об изменениях в документах, представленных на лицензирование, согласно пункту 12 настоящего Положения.
Данные об изменениях должны быть представлены в НБ РК в десятидневный срок.
31. Лицензиат обязан в сроки, определяемые НБ РК, представлять отчет об итогах работы по осуществлению профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
32. В ходе контроля за использованием лицензии НБ РК обязана осуществлять проверку кастодиальной деятельности на местах. Лицензиат должен предоставить затребованную НБ РК информацию не позднее десяти дней с момента получения запроса.
Перечень работ и услуг, осуществляемых Кастодианом:
а) контроль за исполнением сделок с ценными бумагами своих клиентов;
б) обеспечение сохранности и учета ценных бумаг и денежных средств клиентов, помещенных на хранение;
в) учет именных ценных бумаг;
г) осуществление деятельности в качестве номинального держателя ценных бумаг;
д) выполнение функции платежного агента по сделкам с ценными бумагами клиентов;
е) исполнение приказов по переводу и получению ценных бумаг и денежных средств клиентов;
ж) получение доходов по ценным бумагам и зачисление их на счета клиентов;
з) передача информации от эмитента клиентам;
и) выплаты денежных средств по приказам клиентов;
к) предоставление иных услуг, предусмотренных договором с клиентом, и не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 1997 г. N 293
П О Л О Ж Е Н И Е
о лицензировании Центрального депозитария <*>
Сноска. В тексте Положения аббревиатуру "НКЦБ" заменить аббревиатурой "НБ РК" - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
Положение о лицензировании Центрального депозитария на рынке ценных бумаг (Положение) устанавливает порядок лицензирования Национальным Банком Республики Казахстан (по согласованию) (НБ РК) Центрального депозитария в Республике Казахстан, а также осуществления контроля за соблюдением лицензионных правил.
I. Общие положения

1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм), Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" 1995 жылғы 21 сәуiрдегi N 2227, "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Заң күшi бар Жарлықтарының, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 29 шiлдедегi N 944 қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасының Орталық депозитарий туралы ереженiң" негiзiнде жасалды.
2. Орталық депозитарий қызметiн жүзеге асыруға лицензия алу үшiн бiлiктiлiк талаптары қолданылып жүрген заңдармен айқындалады.
3. Бағалы қағаздар рыногындағы Орталық депозитарий қызметiн жүзеге асыруға берiлген лицензия (бұдан әрi - лицензия) тұрақты болып табылады.
4. Орталық депозитарийдiң қызметi бағалы қағаздар рыногындағы қызметтiң айрықша түрi болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлардан басқа, кәсiпкерлiк қызметтiң өзге түрлерiмен қоса атқарылмайды.
5. Лицензияның күшi Қазақстан Республикасының барлық аумағында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын, күшiне енгiзiлген халықаралық келiсiмдер бар басқа да мемлекеттердiң аумағында қолданылады.
II. Лицензияны беру шарттары
6. Лицензия алуға ниет бiлдiрген заңды тұлғаға мынадай талаптар қойылады:
а) Орталық депозитарийдiң штатында және оның әрбiр филиалында бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына бiлiктiлiк куәлiгi бар ең кемi үш маман болуы керек.
Бұл ретте тұлғалардың мынадай санаттары мiндеттi аттестациялаудан өткiзiлуге жатады:
бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеуге қатысатын, клиенттермен тiкелей жұмыс iстейтiн мамандар;
бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеудi қамтамасыз ететiн бөлiмшелер мен бөлiмдердiң жетекшiлерi;
бiрiншi басшы немесе оның орынбасарларының бiреуi.
Осы мамандар мен басшылардың экономикалық, техникалық, заңдық жоғары немесе мамандығы бойынша кемiнде үш жыл стажы бар арнаулы орта экономикалық бiлiмдерi болу керек;
б) Орталық депозитарийдiң жеке капиталының жеткiлiктi деңгейi оның қызметiнiң барлық кезеңiнде ҚР ҰБ-ның талаптарына сәйкес болу керек;
в) өзiнiң бағалы қағаздарының эмиссиясы тiркелу керек;
г) Орталық депозитарий жұмысының ережелер жинағы, ақпараттар ағымдарына және құжаттар айналысына, есеп жүргiзуге және есеп беруге фирмаiшiлiк бақылау жасау жүйесi болу керек. Өтiнушiде клиенттердiң, оның өз бағалы қағаздарымен заңсыз және рұқсат етiлмеген операциялар жүргiзудi болдырмау жөнiндегi тетiктер мен рәсiмдер iске қосылуға тиiс;
д) ұйымдастыру техникалары, компьютерлер және бағалы қағаздар рыногының басқа кәсiби қатысушыларымен өзара әрекеттердi жүзеге асыруға арналған телекоммуникациялық жабдықтар болу керек;
е) құжаттамалар мен Орталық депозитарийдiң қызметiн тиiстi дәрежеде қамтамасыз ететiн бағдарламалық-техникалық құралдарды сақтауға арналған үй-жай болу керек.

1. Настоящее Положение разработано на основе Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть), Указов Президента Республики Казахстан, имеющих силу Закона, от 21 апреля 1995 г. N 2227 U952227_ "О ценных бумагах и фондовой бирже", от 17 апреля 1995 г. N 2200 Z952200_ "О лицензировании" и Положения о Центральном депозитарии Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 г. N 944. P960944_
2. Квалификационные требования для получения лицензии на осуществление деятельности Центрального депозитария определяются действующим законодательством.
3. Лицензия на осуществление деятельности Центрального депозитария на рынке ценных бумаг (далее - лицензия) является постоянной.
4. Деятельность Центрального депозитария является исключительным видом деятельности на рынке ценных бумаг и не совмещается с иной предпринимательской деятельностью, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
5. Действие лицензии распространяется на всей территории Республики Казахстан, а также на территории других государств при наличии вступивших в силу международных соглашений, участниками которых является Республика Казахстан.
II. Условия выдачи лицензии
6. К юридическому лицу, претендующему на получение лицензии, предъявляются следующие требования:
а) в штате Центрального депозитария и в каждом его филиале необходимо наличие не менее трех специалистов, имеющих квалификационные свидетельства на право осуществления деятельности по регистрации сделок с ценными бумагами.
При этом, обязательной аттестации подлежат следующие категории лиц:
специалисты, участвующие в регистрации сделок с ценными бумагами, непосредственно работающие с клиентами;
руководители отделов и подразделений, обеспечивающих регистрацию сделок с ценными бумагами;
первый руководитель или один из его заместителей.
Указанные специалисты и руководители должны иметь высшее экономическое, техническое, юридическое или среднее специальное экономическое образование со стажем работы по специальности не менее трех лет;
б) уровень достаточности собственного капитала Центрального депозитария в течение всего периода его деятельности должен соответствовать требованиям НБ РК;
в) должна быть зарегистрирована эмиссия собственных ценных бумаг;
г) необходимо наличие свода правил работы Центрального депозитария, системы внутреннего контроля за информационными потоками и документооборотом, ведением учета и отчетности. У заявителя должны быть введены в действие механизмы и процедуры, предотвращающие незаконные и несанкционированные клиентом операции с его ценными бумагами;
д) необходимо наличие оргтехники, компьютеров и телекоммуникационного оборудования для осуществления взаимодействия с другими профессиональными участниками рынка ценных бумаг;
е) необходимо наличие помещения для хранения документации и программно-технических средств, надлежащим образом обеспечивающих осуществление деятельности Центрального депозитария.

7. Ұсынылған құжаттар заңдардың және осы Ереженiң талаптарына сәйкес келсе, өтiнушiге Орталық депозитарий қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия берiледi. Лицензия бекiтiлген үлгi бойынша ресiмделедi, Лицензияның сыртқы бетiне лицензияны қолдану мерзiмi көрсетiлген ҚР ҰБ-ның мөртаңбасы қойылады. Сонымен қатар өтiнушiнiң құрылтай құжаттарына тиiстi белгiлер жасалады - лицензиялаушы органның штампы қойылады. Құрылтай құжаттарының бiр данасы өтiнушiге қайтарылады және лицензияның ажыратылмайтын бөлшегi болып табылады. Екiншi данасы лицензиялаушы органда сақталады.
8. Лицензия басшыға немесе өтiнушiнiң уәкiлеттi өкiлiне (сенiмхат негiзiнде) берiледi.
III. Лицензия алу үшiн қажеттi құжаттар
9. Лицензия алу үшiн заңды тұлғалар ҚР ҰБ-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
үлгi өтiнiш;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
бағалы қағаздар эмиссиясын тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
барлық өзгерiстерiмен және толықтыруларымен қоса мемлекеттiк органда тiркелген, тiгiлген және нотариалды жолмен куәландырылған құрылтай құжаттарының көшiрмелерi (екi дана);
шаруашылық жүргiзу субъектiнiң статистикалық карточкасы;
клирингтiк қызметке берiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясы;
мыналар толық болуға тиiс депозитарийдiң ережелер жиынтығы (екi данада):
а) депозитарийдiң функциялары;
б) депозитарийге мүше болу шарттары, депозитарийдiң және оның мүшелерiнiң құқықтары мен мiндеттерi;
в) клиенттермен жұмыс iстеу регламентi;
г) депо шот құрылымы және депо шот мазмұнындағы ақпараттар;
д) бағалы қағаздармен және депо шоттармен жүргiзетiн операциялар бойынша депозитарий жүзеге асыратын нысандар және технологиялар, оларды есепке алу тәртiбi;
е) ақша қаражаттарымен және бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге рұқсат берiлген қызметкерлердiң құрамы;
ж) құжаттардың және депозитарийдегi, сондай-ақ депозитариймен оның клиенттерiнiң арасындағы құжаттар айналысы тәртiбiнiң нысандары;
з) мәлiметтердiң тұтастығы мен ақпараттардың құпиялығын қамтамасыз етудi бақылаудың iшкi ережелерi. Ережеде мыналар туралы ақпараттар болуы керек:
- құжаттарды тiркеу, сақтау және архивке өткiзу тәсiлдерi;
- архивпен жұмыс iстеуге рұқсат беру тәртiбi;
- мәлiметтердiң электрондық топтамаларын сақтау тәсiлдерi;
- бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi сақтау және техникалық қызмет көрсету жөнiндегi бағдарламалық құралдармен жұмыс iстеуге қызметкерлерге рұқсат беру тәртiбi;
- iшкi бақылау жүйесi және мәлiметтердi тексеру тәртiбi;
- мәлiметтер жоғалған жағдайда оларды қалпына келтiру тәсiлдерi;
- өртке қарсы шаралар және штаттан тыс жағдаяттардағы әрекеттер;
и) қызметкерлердiң лауазымдық нұсқаулары;
өз капиталының жеткiлiктi деңгейiн қолданылып жүрген заңдарға сәйкес есептерi;
депозитарийдiң құрылтайшыларына бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтiң бiр түрiн жүзеге асыру құқығына ҚР ҰБ берген лицензиялардың көшiрмелерi;
мамандардың, оның iшiнде бағалы қағаздармен операциялар жүргiзетiн оның филиалдары мамандарының бiлiктiлiк куәлiктерiнiң көшiрмелерi;
бiлiктiлiк куәлiктерi бар мамандардың еңбек кiтапшаларының көшiрмелерi;
лицензиялық алымның төленгендiгi туралы төлем тапсырмасының көшiрмесi;
бiрiншi басшы, бас бухгалтер қол қойған, заңды тұлғаның мөрiмен куәландырылған және бухгалтерлiк есептiң қолданылып жүрген заңдарға сәйкестiлiгi туралы аудиторлық қорытындымен (аудиторлық қорытынды жылдық баланстың мәлiметтерi бойынша берiледi және қолданылып жүрген заңдардың талаптарына сәйкес болуы керек) расталған соңғы есептi жылдың және ҚР ҰБ құжаттарды ұсыну алдындағы соңғы есептi датаға түзетiлген, соңғы тоқсанның аяғына бухгалтерлiк баланстарды және балансқа қосымшаларды (қаржылық-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есеп, ақша қаражаттарының қозғалысы туралы есеп).

7. При соответствии представленных документов требованиям действующего законодательства и настоящего Положения заявителю выдается лицензия на право осуществления деятельности Центрального депозитария. Лицензия оформляется по утвержденной форме. На оборотной стороне лицензии ставится штамп НБ РК с отметкой о сроке действия лицензии. Одновременно на учредительных документах заявителя делается соответствующая отметка - ставится штамп лицензирующего органа. Один экземпляр учредительных документов возвращается заявителю и является неотъемлемой частью получаемой лицензии. Второй экземпляр хранится в лицензирующем органе.
8. Выдача лицензии производится руководителю или уполномоченному представителю заявителя (на основании доверенности).
III. Документы, необходимые для получения лицензии
9. Для получения лицензии юридическое лицо представляет в НБ РК следующие документы:
типовое заявление;
копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
копию свидетельства о регистрации эмиссии ценных бумаг;
копии учредительных документов со всеми изменениями и дополнениями, зарегистрированными в органах государственной регистрации, прошитые и нотариально заверенные (в двух экземплярах);
статистическую карточку хозяйствующего субъекта;
лицензию Национального Банка Республики Казахстан на клиринговую деятельность;
свод правил Депозитария (в двух экземплярах), который должен содержать полное описание:
а) функций Депозитария;
б) условий членства в Депозитарии, права и обязанности Депозитария и его членов;
в) регламента работы с клиентами;
г) конструкции счета депо и информации, содержащейся в счете депо;
д) форм и технологий, осуществляемых Депозитарием по операциям с ценными бумагами и счетами депо, порядка их учета;
е) состава персонала, допускаемого для проведения операций с денежными средствами и ценными бумагами;
ж) форм документов и порядка документооборота в Депозитарии, а также между Депозитарием и его клиентами;
з) правил внутреннего контроля для обеспечения целостности данных и конфиденциальности информации. Правила должны содержать информацию о:
* способах регистрации, хранения и архивирования документов;
* порядке доступа к архивам;
* способах сохранения электронных массивов данных;
* порядке доступа сотрудников к программным средствам по хранению и техническому обслуживанию сделок с ценными бумагами;
* системе внутреннего контроля и порядке проверки данных;
* способах восстановления данных в случае их утраты;
* противопожарных мерах и действиях при внештатных ситуациях;
и) должностные инструкции персонала;
расчет собственного капитала в соответствии с действующим законодательством;
копии лицензий, выданных НБ РК учредителям Депозитария на право осуществления одного из видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
копии квалификационных свидетельств специалистов заявителя, в том числе специалистов его филиалов, осуществляющих операции с ценными бумагами;
копии трудовых книжек специалистов, имеющих квалификационные свидетельства;
копии платежных поручений о внесении лицензионного сбора;
бухгалтерские балансы и приложения к балансу (отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчет о движении денежных средств) за последний отчетный год и на конец последнего квартала, скорректированные на последнюю отчетную дату перед представлением документов в НБ РК, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером, заверенные печатью юридического лица и подтвержденные аудиторским заключением (аудиторское заключение представляется только по данным годового баланса и должно соответствовать требованиям действующего законодательства).

10. Орталық депозитарий қызметiн лицензиялау кезiнде ҚР ҰБ эмитенттен өтiнушiнiң қызметiне қатысты қосымша құжаттамаларды талап етуге, сондай-ақ осы қызметтiң қолданылып жүрген заңдарымен белгiленген ережелерiнiң сақталысына бақылау жасауға құқықты.
ҚР ҰБ өтiнушiнiң ұсынған құжаттарындағы мәлiметтердiң ақиқат еместiгi үшiн жауапкершiлiкте болмайды.
IV. Лицензия алу туралы өтiнiштердi қарау мерзiмдерi
11. Құжаттар ҚР ҰБ-на келiп түскен сәттен бастап 30 күн iшiнде қаралады. Ұсынылған құжаттар қолданылып жүрген заңдар мен осы Ереженiң талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, ҚР ҰБ-дан ресми жауап алған сәттен бастап бiр тоқсан iшiнде кемшiлiктердi жоюды жүзеге асыру керек. Көрсетiлген мерзiм асып кеткен жағдайда, өтiнушi бухгалтерлiк құжаттарды, аудиторлық қорытындыны және жеке капиталының соңғы есептi күн жағдайындағы есебiн ұсыну керек.
V. Лицензия берiлгенi үшiн алым
12. Лицензиялық алымның мөлшерi мен оны төлеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiледi.
VI. Лицензия беруден бас тарту және шағымдану
13. Егер:
субъектiлердiң осы санаты үшiн қызметтiң белгiлi бiр түрiн жүзеге асыруға заң актiлерiмен тыйым салынса;
осы Ереженiң 9-тармағына сәйкес барлық құжаттар ұсынылмаса;
лицензия берiлгенi үшiн алым төленбесе;
өтiнушiге қатысты, оған осы қызмет түрiмен шұғылдануға тыйым салатын соттың шешiмi бар болса;
өтiнушi бекiтiлген бiлiктiлiк талаптарына сай келмесе;
өтiнушi ұсынған ақпараттың қолданылып жүрген заңдар мен ҚР ҰБ нормативтiк актiлерiн бұзуға әкеп соғатындығы расталса лицензия берiлмейдi.
14. Лицензия беруден бас тартқан кезде өтiнушiге жазбаша түрде, лицензия беру үшiн белгiленген мерзiмдерде дәлелдi жауап берiледi.
15. Егер лицензия белгiленген мерзiмде берiлмесе немесе өтiнушiге лицензия беруден бас тарту дәлелсiз болса, өтiнушi бiр ай мерзiм iшiнде осы әрекеттер жөнiнде сот тәртiбiмен шағымдануға құқықты.
VII. Лицензияны қолдануды тоқтату
16. Лицензия:
лицензияны қайтарып алынған;
лицензия берiлген заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда өз қызметiн тоқтатады.
17. Заңды тұлға қайта тiркелгенде лицензияны қолдану күшi сақталады.
18. Лицензияның күшiн тоқтатуға байланысты даулар сот тәртiбiмен шешiледi.
VIII. Лицензияны қайтарып алу және оны
қолдануды тоқтата тұру
19. Лицензия:
лицензиядағы талаптарды лицензиат орындамаған;
лицензияны қолдануды тоқтатуға себеп болған кемшiлiктер жойылмаған;
лицензия бойынша жүзеге асырылатын қызмет түрiмен лицензиаттың шұғылдануына сот тыйым салған жағдайларда қайтарылып алынуы мүмкiн.

10. При лицензировании деятельности Центрального депозитария НБ РК вправе потребовать предоставления дополнительной документации, касающейся деятельности заявителя, а также осуществлять контроль за соблюдением правил данной деятельности, установленных действующим законодательством.
НБ РК не несет ответственность за недостоверность сведений в документах, представленных заявителем.
IV. Сроки рассмотрения заявления о выдаче лицензии
11. Документы рассматриваются в течение 30 дней с момента представления их в НБ РК. При несоответствии представленных документов требованиям действующего законодательства и настоящего Положения устранение недостатков необходимо осуществить в течение одного квартала с момента получения официального ответа из НБ РК. В случае превышения указанного срока заявителю необходимо представить бухгалтерские документы и расчет собственного капитала по состоянию на последнюю отчетную дату.
V. Сбор за выдачу лицензии
12. Размер лицензионного сбора и порядок его уплаты утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан.
VI. Отказ в выдаче лицензии и его обжалование
13. Лицензия не выдается, если:
осуществление определенного вида деятельности законодательными актами запрещено для данной категории субъектов;
не представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 9 настоящего Положения;
не внесен сбор за выдачу лицензии;
в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему занятие данным видом деятельности;
заявитель не отвечает установленным квалификационным требованиям;
информация, представленная заявителем, свидетельствует о нарушении действующего законодательства и нормативных актов НБ РК.
14. При отказе в выдаче лицензии заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи лицензии.
15. Если лицензия не выдана в установленный срок или отказ в выдаче лицензии представляется заявителю необоснованным, он вправе в месячный срок обжаловать эти действия в судебном порядке.
VII. Прекращение действия лицензии
16. Лицензия прекращает свое действие в случаях:
отзыва лицензии;
реорганизации или ликвидации юридического лица, которому выдана лицензия.
17. При перерегистрации юридического лица лицензия сохраняется до конца срока.
18. Споры, связанные с прекращением действия лицензии, разрешаются в судебное порядке.
VIII. Отзыв лицензии и приостановление ее действия
19. Лицензия может быть отозвана в случаях:
неисполнения лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
неустранения причин, по которым лицензиар приостановил действие лицензии;
запрещения судом лицензиату заниматься тем видом деятельности, на осуществление которого он обладает лицензией.

20. Лицензияны қолдану:
лицензия алуға ұсынылған құжаттардағы ақпараттың ақиқат еместiгi анықталған;
осы Ереженiң 26 және 27-тармақтарының талаптары бұзылған;
өз капиталының ең аз мөлшерi ҚР ҰБ белгiлеген талаптарға сәйкес келмеген;
лицензия берiлген сәттен бастап бiр жыл iшiнде қолданылмаған;
бағалы қағаздар рыногын реттейтiн заңдар бұзылған жағдайларда тоқтатыла тұруы мүмкiн.
21. Лицензиар тоқтата тұру себептерiн көрсете отырып лицензияны қолдануды алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға құқылы.
22. Лицензияны қолдану тоқтатыла тұрған жағдайда лицензиат анықталған жолсыздықтарды жоюға мiндеттi, содан кейiн ҚР ҰБ-ның жазбаша хабарламасы бойынша лицензияны қолдану қайта iске қосылуы мүмкiн. Лицензияны қолдануды кiдiрту туралы жазбаша ескертпенi алғаннан кейiнгi лицензиаттың қызметi заңсыз болып саналады және Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
23. Лицензия қайтарылып алынған жағдайда лицензиат ресми хабарлама алған сәттен бастап он күн iшiнде лицензияны және ҚР ҰБ-ның белгiсi қойылған жарғыны ҚР ҰБ қайтаруға мiндеттi.
24. Лицензияны қайтарып алу немесе қолдануды тоқтата тұру туралы ҚР ҰБ шешiмi жөнiнде сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.
IХ. Лицензиялық ережелердiң сақталуына бақылау жасау
25. Орталық депозитарийдiң қызметiне бақылау жасауды ҚР ҰБ-ның атқарушы аппараты жүзеге асырады.
26. Лицензия алған тұлға осы Ереженiң 9-тармағына сәйкес лицензиялауға ұсынылған құжаттардағы өзгерiстер туралы ҚР ҰБ-ға жазбаша түрде хабарлауға мiндеттi.
Өзгерiстер туралы деректер ҚР ҰБ-ға он күн мерзiмде берiлу керек.
27. Лицензиат ҚР ҰБ белгiлеген мерзiмде бағалы қағаздар рыногында кәсiби қызметтi жүзеге асыру бойынша жұмыс қорытындылары туралы есеп беруге мiндеттi.
28. Лицензияны қолдануға бақылау жасау барысында ҚР ҰБ Орталық депозитарийдiң қызметiне тексерiс жүргiзуге мiндеттi. Лицензиат сұрау алған сәттен бастап он күннен кешiктiрiлмей ҚР ҰБ талап еткен ақпаратты беруге мiндеттi.
Орталық депозитарий жүзеге асыратын жұмыстар мен қызметтердiң тiзбесi:
а) депоненттердiң бағалы қағаздарын нақтылы ұстаушысының функциялары;
б) бағалы қағаздармен жасалатын мәлiметтердi орындау;
в) депоненттердiң және олардың клиенттерiнiң бағалы қағаздарына құқықтарды белгiлеу және осы құқықтарды растау;
г) бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларымен өзара iс-қимыл;
д) бiр мезгiлде ақысын төлей отырып, депоненттердiң бағалы қағаздарына құқықтарды тiркеу;
е) есеп айырысу-клирингтiк қызмет;
ж) трансфер-агенттер құру, олардың қызметтерiнiң ресiмдерi мен ережелерiн бекiту;
з) консультациялық, ақпараттық және депонентпен жасасқан шарт бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн қызметтердiң өзге түрлерi.

20. Действие лицензии может быть приостановлено в следующих случаях:
выявления недостоверной информации, содержащейся в документах, представленных на получение лицензии;
нарушения требований пунктов 26 и 27 настоящего Положения;
несоответствия размера минимального собственного капитала требованиям, установленным НБ РК;
неприменения лицензии в течение одного года с момента ее выдачи;
нарушения законодательства, регламентирующего деятельность на рынке ценных бумаг.
21. Лицензиар вправе приостановить действие лицензии на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
22. В случае приостановления действия лицензии лицензиат обязан устранить выявленные нарушения, после чего действие лицензии может быть возобновлено по письменному уведомлению НБ РК. Деятельность лицензиата после получения письменного уведомления о приостановлении действия лицензии считается незаконной и влечет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
23. В случае отзыва лицензии лицензиат обязан в течение десяти дней с момента получения официального уведомления возвратить лицензию и устав с отметкой НБ РК.
24. Решение НБ РК об отзыве или приостановлении действия лицензии может быть обжаловано в судебном порядке.
IХ. Контроль за соблюдением лицензионных правил
25. Контроль за деятельностью Центрального депозитария осуществляется исполнительным аппаратом НБ РК.
26. Лицо, получившее лицензию, обязано в письменной форме уведомить НБ РК об изменениях в документах, представленных на лицензирование, согласно пункту 9 настоящего Положения.
Данные об изменениях должны быть представлены в НБ РК в десятидневный срок.
27. Лицензиат обязан в сроки, определяемые НБ РК, представлять отчет об итогах работы по осуществлению профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
28. В ходе контроля за использованием лицензии НБ РК обязана осуществлять проверку деятельности Центрального депозитария. Лицензиат должен предоставить затребованную НБ РК информацию не позднее десяти дней с момента получения запроса.
Перечень работ и услуг, осуществляемых Центральным депозитарием:
а) функции номинального держателя ценных бумаг депонентов;
б) исполнение сделок с ценными бумагами;
в) фиксация прав на ценные бумаги депонентов и их клиентов и выдача подтверждений этих прав;
г) взаимодействие с профессиональными участниками рынка ценных бумаг;
д) регистрация прав на ценные бумаги депонентов одновременно с оплатой;
е) расчетно-клиринговая деятельность;
ж) создание трансфер-агентов, утверждение процедур и правил их деятельности;
з) консультационные, информационные и другие виды услуг по соглашению с депонентом, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан.