Бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонында 1949-1990 жылдары ядролық сынаулар салдарынан зардап шеккен халықты медициналық оңалту бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 17 наурыздағы N 336
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонында 1949-1990 жылдары ядролық сынаулар салдарынан зардап шеккен халықты медициналық оңалтудың қоса берiлiп отырған бағдарламасы (бұдан әрi - Халықты медициналық оңалту бағдарламасы) бекiтiлсiн.
2. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Экология және биоресурстар министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi, Сыртқы iстер министрлiгi, Қаржы министрлiгi "Полигон - 29 тамыз" қайырымдылық қорымен бiрлесiп Халықты медициналық оңалту бағдарламасын орындауды қамтамасыз ету жөнiнде қажеттi шаралар қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Қаржы министрлiгi жанындағы сырттан қарыз алу жөнiндегi комитетi, республиканың басқа да мүдделi орталық атқарушы органдары бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынаулардың зардабын жою үшiн шетел мемлекеттерiнiң инвестицияларын, озық технологиялары мен тәжiрибелерiн тарту жөнiнде қажеттi
шараларды жүзеге асырсын.
4. Семей облысының әкiмi медицина мекемелерiн жекешелендiру
барысында Халықты медициналық оңалту бағдарламасын жүзеге асыру үшiн
қажеттi шаралардың басымдығын ескерсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 17 наурыздағы
N 336 қаулысымен
бекiтiлген
Бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонында 1949-1990
жылдары ядролық сынаулар салдарынан зардап шеккен
халықты медициналық оңалту
БАҒДАРЛАМАСЫ
___________________________________________________________________
Шаралар                         | Орындалу мерзiмi
___________________________________________________________________
1                      |          2
___________________________________________________________________
I. Медициналық -демографиялық және әлеуметтiк
салдарды бағалау жөнiндегi шаралар
1. Ядролық сынаулардың ықпал аймағында
орналасқан елдi мекендер мен қалаларда тұрған
және тұратын адамдардың тiзiмiн қалпына
келтiру, кейiн оларды Қазақстан Мемлекеттiк
медициналық тiзiмiне енгiзу (тұрған жылдарын
көрсетiп):
төтенше және барынша радиациялық тәуекел
аймағы үшiн                                      1997 жыл
жеңiлдiктi әлеуметтiк-экономикалық
мәртебесi бар аймақ үшiн                         1998 жыл
жоғары және төмен радиациялық тәуекелдегi
аймақ үшiн

О Программе медицинской реабилитации населения, пострадавшего вследствие ядерных испытаний на бывшем Семипалатинском ядерном испытательном полигоне в 1949-1990 годах
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 марта 1997 г. N 336
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу медицинской реабилитации населения, пострадавшего вследствие ядерных испытаний на бывшем Семипалатинском ядерном испытательном полигоне в 1949-1990 годах (далее - Программа медицинской реабилитации населения).
2. Акимам областей и г. Алматы, Министерству здравоохранения, Министерству экологии и биоресурсов, Министерству науки - Академии наук, Министерству труда и социальной защиты населения, Министерству иностранных дел, Министерству финансов Республики Казахстан совместно с благотворительным Фондом "Полигон-29 августа" принять необходимые меры по обеспечению выполнения Программы медицинской реабилитации населения.
3. Министерству экономики и торговли, Министерству финансов, Комитету по внешнему заимствованию при Министерстве финансов Республики Казахстан, другим заинтересованным центральным исполнительным органам республики осуществлять необходимые меры по привлечению инвестиций, передовых технологий и опыта зарубежных государств для ликвидации последствий ядерных испытаний на бывшем Семипалатинском испытательном ядерном полигоне.
4. Акиму Семипалатинской области в процессе приватизации медицинских учреждений учитывать приоритетность мероприятий, необходимых для осуществления Программы медицинской реабилитации населения.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 марта 1997 г. N 336
ПРОГРАММА
медицинской реабилитации населения, пострадавшего
вследствие ядерных испытаний на бывшем
Семипалатинском ядерном испытательном
полигоне в 1949 - 1990 годах
--------------------------------------------------------------------
Мероприятия           !Срок  !Источники   ! Исполнители
!испол-!финансиро-  !
!нения !вания       !
--------------------------------------------------------------------
1                 !  2   !      3     !      4
--------------------------------------------------------------------
I. Мероприятия по оценке медико-
демографических и социальных
последствий
1. Восстановление списков лиц,
проживавших и проживающих в
населенных пунктах и городах,
расположенных в зоне влияния
ядерных испытаний, с последующим
внесением их в Государственный
медицинский регистр Казахстана
(с указанием года проживания):
для зон чрезвычайного и
максимального радиационного       1997                  Акимы
риска                             год                   областей,
для территорий с льготным         1998                  Минздрав,
социально-экономическим           год                   Фонд
статусом                                                "Полигон-29
для зон повышенного и                                   августа"
минимального радиационного                              (далее -
риска                                                   Фонд)

2. Сәуле алған тұрғындардың арасындағы
радиациялық тәуекел топтарын құру жөнiндегi           1998-1999
талдау жұмысы                                         жылдар
II. Емдеу және материалдық-техникалық базаны
дамыту жөнiндегi шаралар
1. Семей қаласында Аймақаралық медициналық
оңалту орталығын құру (бұдан әрi-Медициналық          1997-2000
оңалту орталығы)                                      жылдар
2. Семей қаласында Медициналық оңалту
орталығының құрамында Қазақстан Мемлекеттiк           2000 жылға
медицина тiзiлiмiн құру (жобалық ғимараттардың        қарай
шеңберiне кiредi)
Оған ядролық сынаулардан зардап шеккендер мен
олардың ұрпақтары туралы барлық ақпаратты жинау -
тексеру, емдеу, оңалту қорытындылары
3. Семей, Павлодар, Қарағанды және Шығыс
Қазақстан облыстарының зардап шеккен аудандары
аудандық ауруханаларының базасында Медициналық        1998-2000
оңалту орталығының филиалдарын ұйымдастыру            жылдар
4. Семей қаласындағы Медициналық оңалту
орталығының базасында жылжымалы диагностикалық        1998-2000
лабораториялар ұйымдастыру және оларды жабдықтау      жылдар
III. Тексеру, емдеу, оңалту жөнiндегi шаралар
1. Адамдарды радиацияның әсер етуiне
байланысты "белгiлi бiр ауруларды" анықтауға
арналған тексеру және азаматтарға мұндай
аурулардың бар екендiгiн растайтын медициналық
куәлiктер берудi ұйымдастыру
төтенше және барынша радиациялық аймақ үшiн      1999 жыл
жеңiлдiктi әлеуметтiк-экономикалық мәртебесi
бар аймақ үшiн
жоғары және төмен радиациялық тәуекелдегi
аймақ үшiн                                       2000 жыл
2. Радиацияның әсер етуiне себептiк байланысты
белгiлейтiн "белгiлi бiр аурулар" туралы Ереженi      1997 жыл
қайта қарау
3. "Белгiлi бiр аурулары" бар екендiгi туралы
медициналық куәлiкке ие азаматтарға емдеу және        1999 жылдан
оңалту жүргiзу                                        бастап
4. Алдын алудың, емдеудiң, оңалтудың және
радиациялық факторлардың кейiнгi ұрпаққа әсер
етуiн болжамдық бағалаудың тиiмдi әдiстерiн           Тұрақты
әзiрлеу жөнiндегi ғылыми-зерттеу жұмыстарын
дамыту
IV. Халықаралық ынтымақтастықты нығайту жөнiндегi
шаралар
1. 1949 жылы Қазақстандағы алғашқы атом            1997 жыл
жарылысы күнi және Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Жарлығымен 1991 жылы Семей
ядролық сынау полигонын жабу күнi болып
табылатын 29 тамызды "Семей ядролық сынау
полигонының құрбандарын Еске алу күнi ретiнде
белгiлеу туралы белгiленген тәртiппен ұсыныс
енгiзу. Бұл күнi Семей қаласында және аймақтың
зардап шеккен басқа да қалалары мен поселкелерде
халықаралық жұртшылық пен Қазақстан
жұртшылығының проблемаға назарын аудару үшiн
халықаралық, республикалық және жергiлiктi
мәнi бар шаралар өткiзу.
2. Халықаралық қоғамдастықтың назарын              29 тамыз
проблемаға аудару мақсатында Семей қаласында          1997 жыл
бұрынғы Семей сынау полигонындағы ядролық
сынаудың медициналық және экологиялық
зардаптарын жою мәселелерiне арналған
Халықаралық конференция өткiзу
3. Хиросима, Невада, Чернобыль, РФ-ның             тұрақты
Алтай өлкесiнiң радиациядан зардап шеккен
азаматтарды медициналық оңалту жөнiндегi оңалту
проблемасының озық технологиялары мен тәжiрибесiн
зерделеу және енгiзу
Жапония мен Қазақстан арасында осы салада
ынтымақтастықты дамыту жөнiнде үкiметаралық
келiсiмдер жасау. Шетелде тиiстi субъектiлермен
бiрлескен қоғамдар мен Қорлар құру.
4. Ядролық сынаулардан зардап шеккен халықты       тұрақты
медициналық оңалтудың маңызды мәнiн және бұл
мәселедегi "Полигон-29 тамыз" қайырымдылық
қорының ролiн және Қор мемлекеттiк саясатты
қолдауға құрылғандығын ескерiп, бұл мәселеде:
- "Полигон-29 тамыз" қорының жарғылық
мiндеттерi мен мақсатына қолдау жасалсын;
- Қорға БҰҰ экономикалық және Әлеуметтiк
Кеңесi жанындағы мәртебесiнiң берiлуiне
жәрдемдесу, бұл БҰҰ Кеңесiнде тiркелген басқа
үкiметтiк ұйымдармен ынтымақтастық жасау үшiн
кең мүмкiндiк бередi.
- Қорға ұйымдастыру тұрғысында қолдау көрсету
_______________________________________________________________
Қаржыландыру көздерi   |        Орындаушылар
_______________________________________________________________
3              |               4
_______________________________________________________________
I.
1.                            Облыс әкiмдерi, Денсаулықминi,
"Полигон-29 тамыз" қоры
(бұдан әрi - қор)
II.
1. Бюджеттен тыс қаражат      Қор, Сыртқыiсминi, Қаржыминi,
(инвестициялар, гранттар,  Экономсаудаминi, Денсаулықминi,
демеушiлiк, донорлық,      облыс әкiмдерi,
шетелден және Қазақстанда
қайырымдылық салымдар)
2. Орталық құрылысын салу     Денсаулықминi, Ғылымминi - Ғылым
сметасында көзделедi       академиясы, Семей облысының әкiмi,
Қор
3.                            Облыс әкiмдерi, Денсаулықминi, Қор
4.                            Облыс әкiмдерi, Денсаулықминi, Қор
III.
1. Республика бюджетiнде      Облыс әкiмдерi, Денсаулықминi,
көзделiнедi                Еңбекәлеуметминi, Қор
2.                            Денсаулықминi, Қор
3. Республикалық бюджетпен    Облыс әкiмдерi, Денсаулықминi, Қор
Қор қаражаттарында
көрсетiлген қаржылар
шегiнде
4.  Бұл да сол                Ғылымминi - Ғылым академиясы,
Денсаулықминi, Қаржыминi,
Экобиоресурсминi, Қор, Қазақстан
Медицина ғылымдары академиясы
IV.
1. Демеушiлердiң, Қоғамдық    Облыс әкiмдерi, Қор, қоғамдық
ұйымдардың қаражаты,       ұйымдар
жергiлiктi бюджет
2. Демеушiлер, тиiстi         Облыс әкiмдерi, Денсаулықминi,
министрлiктердiң           Сыртқыiсминi, Ғылымминi - Ғылым
қаражаттары                академиясы, Экобиоресурсминi,
Қор, "Дәрiгерлер ядролық соғысқа
қарсы" қазақ ассоциациясы
3.                            Денсаулықминi, Сыртқыiсминi,
Ғылымминi - Ғылым академиясы,
Экобиоресурсминi, Қор
4.                            Экономсаудаминi, Сыртқыiсминi,
Мемлекеттiк құрылымдар, облыс
әкiмдерi

2. Аналитическая работа по        1998-
формированию групп радиационного  1999
риска среди облученного населения годы
--------------------------------------------------------------------
II. Мероприятия по развитию
лечебной и материально-технической
базы
1. Создание Межрегионального      1997-   Внебюджетные  Фонд, МИД,
медицинского реабилитационного    2000    средства      Минфин,
центра в г. Семипалатинске        годы    (инвестиции,  Минэкономики
(далее - Центр медицинской                гранты,       и торговли,
реабилитации)                             спонсорские,  Минздрав,
донорские,    акимы
благотвори-   областей,
тельные       Фонд
вклады из-за
рубежа и в
Казахстане
2. Создание в составе Центра    к 2000    Предусматри-  Минздрав,
медицинской реабилитации в   году      вается в      Миннауки -
г. Семипалатинске Государ-             смете         Академия
ственного медицинского                 строительства наук, аким
регистра Казахстана (вписывается       Центра        Семипалатин-
в рамки проектных зданий).                           ской области,
Сосредоточение в нем всей                            Фонд
информации о пострадавших от
ядерных испытаний и их
потомках - результаты
обследования, лечения,
реабилитации
3. Организация на базе районных   1998-                 Акимы
больниц пострадавших районов   2000                  областей,
Семипалатинской, Павлодарской, годы                  Минздрав,
Карагандинской и Восточно-                           Фонд
Казахстанской областей филиалов
Центра медицинской реабилитации
4. Организация и оснащение на     1998-                 Акимы
базе Центра медицинской        2000                  областей,
реабилитации в г.              годы                  Минздрав,
Семипалатинске передвижных                           Фонд
диагностических лабораторий
--------------------------------------------------------------------
III. Мероприятия по обследованию,
лечению, реабилитации
1. Обследование лиц на выявление
"определенных заболеваний",
связанных с воздействием радиации
и организация выдачи медицинских
свидетельств, подтверждающих
наличие у граждан таких
заболеваний:
для зон чрезвычайного и           1999    Предусматри-  Акимы
максимально радиационного риска   год     вается в      областей,
для территорий с льготным                 бюджете       Минздрав,
социально-экономическим статусом  2000    республики    Минтрудсоц-
для зон повышенного и минимального год                  защиты,
радиационного риска                                     Фонд
2. Пересмотреть Положение об      1997                  Минздрав,
"определенных заболеваниях",      год                   Фонд
устанавливающих их причинную
связь с воздействием радиации
3. Проводить лечение и            с 1999  В пределах    Акимы
реабилитацию граждан, имеющих     года    предусмотрен- областей,
медицинские свидетельства о               ных средств   Минздрав,
наличии "определенных                     в бюджете     Фонд
заболеваний"                              республики
и средств
Фонда
4. Развитие научно-исследова-  постоянно  То же         Миннауки-
тельских работ по разработке                            Академия
эффективных методов профилак-                           наук,
тики, лечения, реабилитации и                           Минздрав,
прогнозной оценки влияния                               Минфин,
радиационных факторов на                                Минэкобио-
последующие поколения                                   ресурсов,
Фонд,
Академия
медицинских
наук
Казахстана
--------------------------------------------------------------------
IV. Мероприятия по укреплению
международной солидарности
1. Внести в установленном        1997     Средства      Акимы
порядке предложение об           год      спонсоров,    областей,
установлении дня 29 августа,              общественных  Фонд,
являющегося днем первого атомного         организаций,  общественные
взрыва в Казахстане в 1949 г.             местный       организации
и днем закрытия Указом                    бюджет
Президента Республики
Семипалатинского испытательного
ядерного полигона в 1991 г.,
как "Днем Памяти жертв
Семипалатинского испытательного
ядерного полигона". Проводить в
этот день в г. Семипалатинске и
других пострадавших городах и
поселках региона мероприятия для
привлечения внимания к данной
проблеме международной общественности
и общественности Казахстана
2. С целью привлечения к проблеме 29      Средства       Акимы
внимания международного           августа спонсоров,     областей,
сообщества провести в г.          1997    соответствую-  Минздрав,
Семипалатинске Международную      года    щих            МИД,
конференцию, посвященную вопросам         министерств    Миннауки-
ликвидации медицинских и                                 Академия
экологических последствий ядерных                        наук,
испытаний на бывшем Семипалатинском                      Минэкобио-
испытательном полигоне                                   ресурсов,
Фонд,
Казахская
ассоциация
"Врачи за
предотвраще-
ние ядерной
войны"
3. Изучить и внедрить передовые  постоянно               Минздрав,
технологии и опыт Хиросимы,                              МИД,
Невады, Чернобыля, Алтайского                            Миннауки-
края по медицинской реабилитации                         Академия
пострадавших от радиации граждан.                        наук,
Заключение межправительственных                          Минэкобио-
соглашений между Японией и                               ресурсов,
Казахстаном по развитию                                  Фонд
сотрудничества в этой области.
Рассмотреть вопрос о создании
совместных обществ и Фондов с
соответствующими организациями за
рубежом
4. Учитывая важное значение      постоянно              Министерство
проблем медицинской                                     экономики и
реабилитации пострадавшего от                           торговли,
ядерных испытаний населения                             МИД,
и роль в этом вопросе                                   Центральные
благотворительного Фонда                                госорганы,
"Полигон 29 августа"  и что                             Акимы
Фонд учрежден в поддержку                               областей
государственной политики в
этом вопросе:
поддержать Уставные задачи и
цели Фонда "Полигон 29 августа"
содействовать приданию Фонду
статуса при Экономическом и
Социальном Совете ООН, что даст
широкие возможности для
сотрудничества с другими
неправительственными организациями,
аккредитованными в Советах ООН;
оказать Фонду поддержку в
организационном плане
--------------------------------------------------------------------