Каспий Құбыр арнасы Консорциумының мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 20 наурыздағы N 371
Қазақстан Республикасының батыс аймақтарында өндiрiлген мұнайды Ресей Федерациясының аумағы арқылы Қара теңiз аумағында орналасқан экспорттық терминалдарға тасымалдауға арналған арнаулы экспорттық құбыр арнасы жүйесiн құру мақсатында және қабылданған Шарттардың Мүше-Негiзiн салушылар - Қазақстан Республикасы, Оман Сұлтанаты және Ресей Федерациясы Үкiметтерi арасында 1992 жылғы 17 маусымда жасасылған (құбыр арнасы консорциумы жөнiндегi келiсiм) Каспий Құбыр арнасы Консорциумы жөнiндегi келiсiмдi Каспий Құбыр арнасы Консорциумы - КҚАК Мүше-негiзiн салушылар 1996 жылғы 7 наурызда қол қойған Хаттаманың және 1996 жылғы 27 сәуiрде Мүше-Негiзiн салушылар мен Өндiрушi компаниялар арасындағы КҚАК қайта ұйымдастыру туралы хаттаманың дамытатындығын назарға ала отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "Каспий Құбыр арнасы Консорциумы-Р" және "Каспий Құбыр арнасы Консорциумы-К" жабық акционерлiк қоғамын құру туралы" 1996 жылғы 6 желтоқсандағы Шарт, Каспий Құбыр арнасы Консорциумын қайта ұйымдастыру туралы Шарт және акционерлердiң Ресей Федерациясы, Қазақстан Республикасы, Оман Сұлтанаты Үкiметтерi мен "Оман Ойл Компани Лимитед", "Шеврон Оверсиз Петролеум Инк." компаниялары, "ЛУКОЙЛ мұнай компаниясы" ашық акционерлiк қоғамы, "Мобил Корпорейшн" компаниясы, "Роснефть мұнай компаниясы" ашық акционерлiк қоғамымен, "Аджип СпА", "Бритш Газ Эксплорейшн энд Продакшн" компанияларымен, "Мұнайгаз" мемлекеттiк холдинг компаниясымен, "Орикс Энерджи Компани" компаниясымен және Каспий Құбыр арнасы Консорциумы Лимитед (бұдан былай - акционерлер шарты) арасындағы шарттар мақұлдансын.
2. "Казахойл" ұлттық мұнай-газ компаниясының президентi "Каспий Құбыр арнасы Консорциумы-К" (КҚАК-К) және "Каспий Құбыр арнасы Консорциумы-Р" (КҚАК-Р) акционерлер кеңестерiнде оларда өзiнiң уәкiлеттi өкiлiн тағайындау құқығымен Қазақстан Республикасы үкiметiнiң өкiлеттi өкiлi болып тағайындалсын.
3. "Казахойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы Қазақстан Республикасына КҚАК-К мен КҚАК-Р бөлiнген акциялардың тiркелген акция ұстаушысы және "Қазақстандық вексельдi" - "КҚАК-К" жабық акционерлiк қоғамының екiншi дәрежелi қарыз мiндеттемесiн ұстаушы болып айқындалсын, бұл жағдайда аталған акцияларға билiк ету құқығы Қазақстан Республикасының Үкiметiнде қалдырылады.
4. "Казахойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы "КҚАК-К" жабық акционерлiк қоғамының атқарушы органында өз өкiлдерiн тағайындасын.

Вопросы Каспийского Трубопроводного Консорциума
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 1997 г. N 371
В целях создания специализированной экспортной трубопроводной системы для транспортировки нефти, добываемой в западных регионах Республики Казахстан, через территорию Российской Федерации на экспортные терминалы, расположенные в регионе Черного моря, и принимая во внимание, что принятые Договоры развивают Соглашение по Каспийскому Трубопроводному Консорциуму от 17 июня 1992 года (Соглашение по трубопроводному консорциуму), заключенное между Правительствами Республики Казахстан, Султаната Оман и Российской Федерации - Членами-Основателями, Протокол от 7 марта 1996 года, подписанный Членами-Основателями Каспийского Трубопроводного Консорциума - КТК, и Протокол о реорганизации КТК между Членами-Основателями и Добывающими компаниями от 27 апреля 1996 года, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить Договор от 6 декабря 1996 года "О создании закрытых акционерных обществ "Каспийский Трубопроводный Консорциум-Р" и "Каспийский Трубопроводный Консорциум-К", Договоры о реорганизации Каспийского Трубопроводного Консорциума и Договоры акционеров между Правительствами Российской Федерации, Республики Казахстан, Султаната Оман, компаниями "Оман Ойл Компани Лимитед", "Шеврон Оверсиз Петролеум Инк.", открытым акционерным обществом "Нефтяная компания ЛУКОЙЛ" компанией "Мобил Корпорейшн", открытым акционерным обществом "Нефтяная компания Роснефть", компаниями "Аджип СпА", "Бритиш Газ Эксплорейшн энд Продакшн", Государственной холдинговой компанией "Мунайгаз", компанией "Орикс Энерджи Компани" и Каспийским Трубопроводным Консорциумом Лимитед (далее - Договор акционеров).
2. Назначить президента Национальной нефтегазовой компании "Казахойл" полномочным представителем Правительства Республики Казахстан в советах Акционеров Каспийского Трубопроводного Консорциума К (КТК-К) и Каспийского Трубопроводного Консорциума-Р (КТК-Р) с правом назначать своего уполномоченного представителя в них.
З. Определить Национальную нефтегазовую компанию "Казахойл" зарегистрированным держателем акций, выделенных Республике Казахстан КТК-К и КТК-Р, и держателем "Казахстанского векселя" - второстепенного долгового обязательства закрытого акционерного общества "КТК-К", при этом право распоряжения указанными акциями остается за Правительством Республики Казахстан.
4. Национальной нефтегазовой компании "Казахойл" назначить своих представителей в исполнительный орган закрытого акционерного общества "КТК-К".

5. Каспий Құбыр арнасы Консорциумы жөнiндегi келiсiмге және "Каспий Құбыр арнасы Консорциумы-К" (бұдан былай - КҚАК) жабық акционерлiк қоғамы акционерлерiнiң Шартына сәйкес;
Қазақстан Республикасының аумағында Каспий Құбыр арнасы Консорциумының қайта ұйымдастырылған жобасын жобалауға, құрылыс салуға, иелiк етуге, қаржыландыруға, пайдалануға және техникалық қызмет көрсетуге тiкелей құқылы;
Қазақстан Республикасының аумағында Каспий Құбыр арнасы Консорциумының жүйесi бойынша сұйық көмiрсутектерiн тасымалдау жөнiнде көрсеткен қызметтер үшiн тариф белгiлейдi және алады;
Қазақстан Республикасының аумағында Каспий Құбыр арнасы Консорциумының жүйесiн кiмдер пайдалана алатындығын айқындайтын ережелердi реттейдi және бекiтедi деп белгiленсiн.
6. Заң актiлерiн, халықаралық шарттарды жасау, өзгерту немесе күшiн жою кезiнде шетелдiк инвесторлардың КҚАК-К-дегi экономикалық қызметi жағдайын нашарлататын болса, оның шетелдiк инвесторлары заңның, шарттардың ережелерiне және КҚАК-К-дегi шетелдiк инвесторлар шығарған бастапқы инвестициялар сәтiнде қолданылған талаптарға жүгiне алады деп белгiленсiн.
7. Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес былай деп белгiленсiн:
сұйық көмiрсутектерiн халықаралық тасымалдау бойынша көрсетiлетiн қызметтерге Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда нольдiк ставка бойынша салық салынады;
Қазақстан Республикасынан қазақстандық құбыр арнасы активтерiн КҚАК-К пайдасына беру және бұл активтердiң Қазақстан Республикасына қайтарылатын мүмкiндiгi қосылған құнға салынатын салықтан босатылады.
8. Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдары заңға сәйкес Каспий Құбыр арнасы Консорциумының қайта ұйымдастырылған жобасын жобалауды, құрылыс салуды, пайдалануды және техникалық қызмет көрсетудi қамтамасыз етуге қажеттi лицензиялар мен өзге де рұқсаттар берсiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң осы жоба бойынша мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

5. Установить, что в соответствии с Соглашением по Каспийскому Трубопроводному Консорциуму и Договором акционеров закрытое акционерное общество "Каспийский Трубопроводный Консорциум-К" (далее-КТК-К):
имеет исключительное право на проектирование, строительство, владение, финансирование, эксплуатацию и техническое обслуживание реорганизованного проекта Каспийского Трубопроводного Консорциума на территории Республики Казахстан;
устанавливает и взимает тарифы за оказываемые услуги по транспортировке жидких углеводородов по системе Каспийского Трубопроводного Консорциума на территории Республики Казахстан;
регулирует и устанавливает правила, определяющие доступ пользователей к системе Каспийского Трубопроводного Консорциума на территории Республики Казахстан.
6. Установить, что в случае, когда создание, изменение или прекращение действия законодательных актов, международных договоров ухудшает условия экономической деятельности иностранных инвесторов в КТК-К, его иностранные инвесторы могут следовать условиям законодательства, договоров и требований, действовавших на момент первоначальных инвестиций, произведенных иностранными инвесторами в КТК-К.
7. Установить, что в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
услуги по международной транспортировке жидких углеводородов облагаются по нулевой ставке, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами, участником которых является Республика Казахстан;
передача казахстанских трубопроводных активов от Республики Казахстан в пользу КТК-К и возможное возвращение этих активов Республике Казахстан освобождаются от уплаты налога на добавленную стоимость.
8. Центральным и местным исполнительным органам Республики Казахстан в соответствии с законодательством выдать лицензии и иные разрешения, заключить арендные договоры, необходимые для обеспечения проектирования, строительства, эксплуатации и технического обслуживания реорганизованного проекта Каспийского Трубопроводного Консорциума, а также обеспечить выполнение обязательств Правительства Республики Казахстан по данному проекту.
Премьер-Министр
Республики Казахстан