Торғай облысының әлеуметтiк-экономикалық жағдайын жақсарту жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 10 сәуiрдегi N 527
"Қазақстан Республикасының 1996 жылғы экономикалық жағдайы және оны жақсарту жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 28 қаңтардағы кеңейтiлген мәжiлiсiнiң шешiмдерiн жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi:
1) 1998 жылы республикалық бюджеттiң қаражаттары есебiнен, қайтарылмайтын негiзде қаржыландырылатын объектiлердiң тiзбесiн қалыптастыру кезiнде бизнес-жоспарлау ұсыну сәтiнен бастап бiр ай мерзiм iшiнде Торғай облысы бойынша мынадай объектiлердi:
Қараторғай су жүргiзбесiн кеңейтудi;
Есiл қаласы канализацияларының құрылысын енгiзудiң мүмкiндiгiн қарасын;
2) бизнес-жоспарлар ұсынылған сәттен бастап бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiмен бiрлесiп тұрақты инвесторларды iздестiрудiң немесе 1998 жылы Қазақстан Республикасы мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң несиелiк қаражаттарының есебiнен, қайтарылатын негiзде қаржыландырылатын басымдық объектiлердiң тiзбесiне мынадай жобаларды:
Арқалық қаласындағы қуаты 10 МВт жел электростанциялары кешенiн;
Арқалық ЖЭО қуаты 12 МВт N 3 турбоагрегаты қондырғысын енгiзудiң мүмкiндiгiн қарасын;
3) екi айлық мерзiм iшiнде облыстардың әкiмдерiмен бiрлесiп:
ас тұзы мен балықты қайта өңдеу, Торғай поселкiсiнде балық консервiлерiн өндiру;
спирт өндiру;
Красногор поселкесiнде сұйық шыны өндiру салаларында шағын және орташа бизнестi дамыту жөнiндегi инвестициялық жобаларды қарасын;
4) 1997 жылдан бастап Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi және Республикалық ұланы үшiн мемлекеттiк сатып алуды қалыптастыру кезiнде оның мамандануы мен көрсетiлген министрлiктермен ұзақ байланысын ескере отырып тендерлiк негiзде киiм-кешек тiгу жөнiндегi "Наталия" шағын жеке кәсiпорнының ұсынысын қарасын;
5) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi бiрлесiп "Армаш" акционерлiк қоғамының 2000 жылға дейiн ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыруға қатысу мүмкiндiгi туралы мәселенi қарасын;
6) облыстық стандарттау орталығын газды, суды, жылу энергиясын есептеу аспаптарын тексеру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге арналған жабдықтармен жарақтандыру жөнiнде шара қабылдасын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
1) бiр ай мерзiм iшiнде облыстың республикалық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдарына берешектердi, бiрiншi кезекте коммуналдық қызметтер мен электр энергиясы үшiн, өтеу туралы мәселенi шешсiн;

О дополнительных мерах по улучшению социально-экономического положения Тургайской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 1997 г. N 527
В целях реализации решений расширенного заседания Правительства Республики Казахстан от 28 января 1997 года "Об экономическом положении Республики Казахстан в 1996 году и мерах по его улучшению" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан:
1) при формировании перечня объектов, финансируемых за счет средств республиканского бюджета в 1998 году на безвозвратной основе, в месячный срок с момента представления бизнес-планов рассмотреть возможность включения по Тургайской области следующих объектов:
расширение Каратургайского водовода;
строительство канализации города Есиля.
2) в месячный срок с момента представления бизнес-планов совместно с Министерством энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан рассмотреть возможность поиска потенциальных инвесторов или включения в перечень приоритетных объектов, финансируемых в 1998 году за счет кредитных средств Государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан на возвратной основе, следующих проектов:
комплекса ветроэлектростанций мощностью 10 МВт в г.Аркалыке;
установки турбоагрегата N 3 на Аркалыкской ТЭЦ мощностью 12 МВт;
3) в двухмесячный срок совместно с акимом области рассмотреть инвестиционные проекты по развитию малого и среднего бизнеса в сфере:
переработки поваренной соли и рыбы, производства рыбных консервов в пос.Тургай;
производства спирта;
производства жидкого стекла в пос.Красногорский;
4) начиная с 1997 года при формировании государственных закупок для Министерства обороны, Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Республиканской гвардии на тендерной основе рассмотреть предложения малого частного предприятия "Наталья" по пошиву обмундирования с учетом его специализации и длительных связей с указанными министерствами;
5) совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан рассмотреть вопрос о возможности участия акционерного общества "Армаш" в реализации государственной программы развития сельскохозяйственного машиностроения до 2000 года;
6) принять меры по укомплектованию областного центра стандартизации оборудованием для проведения работ по проверке приборов учета газа, воды, теплоэнергии.
2. Министерству финансов Республики Казахстан:
1) в месячный срок решить вопрос о погашении задолженности в первую очередь за коммунальные услуги и электроэнергию организациям области, финансируемым из республиканского бюджета;

2) Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiмен, Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiмен бiрлесiп канаданың "Уорлд Уайт Минералз" фирмасының құрамына N 4 Красногор руда басқармасы кiретiн "Тың тау-кен химия комбинаты" акционерлiк қоғамын басқаруға арналған келiсiм-шарт бойынша бюджетке және бюджеттiк емес қорларға төлемдер бойынша электр энергиясы үшiн берешегi бөлiгiнде өзiнiң мiндеттемелерiн орындауын қамтамасыз ету, рудниктi дамытудың одан арғы перспективаларын әзiрлеу мен келiсу және Красногор поселкесiнiң тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ететiн объектiлердiң қалыпты жұмысын қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi, "Қазақойл" Ұлттық мұнайгаз компаниясы кен орындарын барлау және сирек жер элементтерi мен мұнайгаз өндiретiн құрылымдарды өнеркәсiптiк концентрациялау жөнiндегi геологиялық-барлау жұмыстарына республикалық бюджетте көзделген қаражаттардың есебiнен iздеу-барлау жұмыстарын жүргiзудiң мүмкiндiгiн қарасын.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi белгiленген тәртiппен олардың базасында отын-энергетика кешенiн құру арқылы Орлов және Қызылтал қоңыр көмiр кен орындарын игеруге арналған құқығын халықаралық тендерге шығарсын.
5. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi:
1) Мемлекеттiк ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қорымен бiрлесiп белгiленген тәртiпте шаруа (фермерлiк) қожалығын дамыту, қой шаруашылығына қолдау көрсету үшiн және Ведомствоаралық кеңес бекiткен сметалардың шегiнде тұқым өсiру шаруашылықтарына асыл тұқым беру үшiн қаражаттар бөлу туралы мәселенi қарасын;
2) Торғай облысының ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерiнiң тапсырысы бойынша, лимитке сәйкес 1997 жылы лизингтiк негiзде техникалық құралдарды берудi көздесiн.
6. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде Қалашы темiр жол станциясын ашу туралы мәселенi пысықтасын.
7. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде облыс әкiмдерiнiң сақтандыру жарналары бойынша Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына берешектерi мен ағымдағы төлемдердi өтеу кестесiн орындауы шартымен зейнетақы төлеу жөнiндегi кешiктiрiлген берешектердi өтеу үшiн қайтарылатын негiзде 120 млн. теңге бөлу мүмкiндiгiн қарасын.
8. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде Торғай облысының Степное поселкесiндегi әскери бөлiмшенiң босаған тұрғын жайларын пайдаланудың мүмкiндiгiн қарасын.

2) совместно с Министерством экономики и торговли, Министерством энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан принять меры по обеспечению выполнения канадской фирмой "Уорлд Уайт Минералз" своих обязательств по контракту на управление акционерным обществом "Целинный горно-химический комбинат", в состав которого входит Красногорское рудоуправление N 4, в части погашения задолженности за электроэнергию, по платежам в бюджет и внебюджетные фонды, разработки и согласования дальнейшей перспективы развития рудника и обеспечения нормальной работы объектов жизнеобеспечения поселка Красногорск.
3. Министерству энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан, Национальной нефтегазовой компании "Казахойл" рассмотреть возможность проведения поисково-разведочных работ за счет предусмотренных в республиканском бюджете средств на геолого-разведочные работы по разведке месторождений и промышленных концентраций редкоземельных элементов и нефтегазоносных структур.
4. Министерству энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном порядке выставить на международный тендер право на разработку Орловского и Кызылтальского месторождений бурых углей с созданием на их базе топливно-энергетического комплекса.
5. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан:
1) совместно с Государственным фондом финансовой поддержки сельского хозяйства в установленном порядке рассмотреть вопрос о выделении средств для развития крестьянских (фермерских) хозяйств, поддержки овцеводства и семеноводческим хозяйствам за поставку элитных семян в пределах сметы, утвержденной Межведомственным советом;
2) по заявкам сельскохозяйственных товаропроизводителей Тургайской области в соответствии с лимитом предусмотреть поставку в 1997 году технических средств на лизинговой основе.
6. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в месячный срок проработать вопрос об открытии железнодорожной станции Калачи.
7. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в месячный срок рассмотреть возможность выделения на возвратной основе 120 млн. тенге для погашения просроченной задолженности по выплате пенсий при условии выполнения акимом области графика погашения задолженности и текущих платежей в Пенсионный фонд Республики Казахстан по страховым взносам.
8. Министерству обороны Республики Казахстан в месячный срок рассмотреть возможность использования освободившихся помещений войсковой части в пос. Степной Тургайской области.

9. Торғай облысының әкiмi:
1) 1997 жылға арналған тереңдетiлген реформа жөнiндегi облыстық Iс-қимыл жоспарының орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) ауыл шаруашылығы өнiмдерiн терең қайта өңдеу жөнiндегi жаңа өндiрiстер құрудың есебiнен аймақтық өнеркәсiптiк әлеуетiн өркендету жөнiнде бағдарлама әзiрлесiн;
3) 2000 жылға дейiн мал шаруашылығы салаларын тұрақтандыру және одан әрi дамыту жөнiнде кешендi аймақтық бағдарлама жасасын;
4) 1997 жылы шаруашылықтардың вексельдiк бағдарлама, 1995-1996 жылдардағы тұқымдық және жем-шөптiк қарыздар бойынша астық саласындағы берешектерiн мемлекеттiк ресурстарға қайтаруын қамтамасыз етсiн;
5) Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң жанар-жағармай материалдарын, запас бөлшектер мен техникалар алуына арналған шарттар жасасуына ықпал ететiн жағдайлар жасау жолымен 1997 жылы көктемгi дала жұмыстарын жүргiзу жөнiнде пәрмендi шаралар қабылдасын;
6) банкроттық туралы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес дәрменсiз мемлекеттiк (коммуналдық) кәсiпорындарды санациялау, қайта ұйымдастыру және тарату жөнiнде шаралар қабылдасын;
7) 1997 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген болжамды сомаларды орындауға айрықша назар аудара отырып салықтардың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң түсуiне бақылауды күшейтсiн;
8) бұрын билiк ету шектелген астықты, алынған қаражаттарды тиiстi деңгейлердегi бюджеттерге бағыттап, аукциондар арқылы сатуды жүзеге асырсын. Бюджеттiк мекемелердiң жалақы мен зейнетақылар бойынша берешектерiн өтеу және бұдан әрi оған жол бермеу жөнiнде шаралар қабылдасын.
10. Бiр апта мерзiм iшiнде Торғай облысының әкiмiне Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервтiк қорынан су жайылуына қарсы шаралар мен авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзуге 10 млн. теңге бөлiнсiн.
11. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары А.С.Павловқа жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

9. Акиму Тургайской области:
1) обеспечить выполнение областного Плана действий по углублению реформ на 1997 год;
2) разработать программу по наращиванию промышленного потенциала региона за счет создания новых производств по глубокой переработке продукции сельского хозяйства;
3) разработать комплексную региональную программу по стабилизации и дальнейшему развитию отрасли животноводства до 2000 года;
4) обеспечить возврат в 1997 году в государственные ресурсы задолженности хозяйств области зерна по вексельной программе, семенной и фуражной ссудам 1995-1996 года;
5) принять исчерпывающие меры по проведению весенне-полевых работ в 1997 году путем создания условий, способствующих заключению договоров на приобретение сельскохозяйственными товаропроизводителями горюче-смазочных материалов, запасных частей и техники;
6) принять меры по санации, реорганизации и ликвидации несостоятельных государственных (коммунальных) предприятий в соответствии с действующим законодательством о банкротстве;
7) усилить контроль за поступлением налогов и других обязательных платежей в бюджеты, обратив особое внимание на исполнение прогнозных сумм, предусмотренных республиканским бюджетом на 1997 год;
8) осуществить реализацию зерна, ранее ограниченного в распоряжении, через аукционы, направив вырученные средства в бюджеты соответствующих уровней. Принять меры по погашению и недопущению в дальнейшем задолженности бюджетных учреждений по заработной плате и пенсиям.
10. В недельный срок выделить акиму Тургайской области из резервного фонда Правительства Республики Казахстан 10 млн. тенге на проведение противопаводковых мероприятий и аварийно-спасательных работ.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Павлова А.С.
Премьер-Министр
Республики Казахстан