"Ақтау" портын қайта жаңарту жобасын (1-кезең) жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 5 мамыр N 707
"Ақтау" портын қайта жаңарту жобасын (1-кезең) жүзеге асыруды жеделдету және Европа Қайта жаңарту және Даму Банкiнiң 44 000 000 АҚШ доллары және 14 806 000 немiс маркасы мөлшерiндегi займы қаражатын, сондай-ақ 20 000 000 АҚШ долларына баламды мөлшердегi мемлекеттiк бюджеттен қоса қаржыландыру қаражатын тиiмдi пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Жобаны қаржыландыруға бағытталған 64 000 000 АҚШ доллары мен 14 806 000 немiс маркасы сомасындағы қаражатты бөлу қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң осы Жоба бойынша қаржы және заң агентi болып табылады деп белгiленсiн.
3. Бөлiнген қаражаттың мақсатты және тиiмдi пайдаланылуы, сондай-ақ негiзгi борышты, проценттердi және iлеспелi төлемдердi өтеу үшiн жауаптылық жүктелетiн "Ақтау теңiз сауда порты" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны осы Жобаны қаржыландыруға бағытталған қаражаттың түпкi займшысы болып табылады деп белгiленсiн.
4. "Қазақстан Республикасы мен Еуропа Қайта Жаңарту және Дамыту Банкi арасындағы займ ("Ақтау" портын қайта жаңарту жобасы (1-кезең) туралы Келiсiмдi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 12 шiлдедегi Заңымен бекiтiлген және халықаралық шарт мәртебесi бар Займ туралы келiсiмге сәйкес:
Европа Қайта жаңарту және Даму банкiнiң займы қаражатынан қаржыландырылатын, осы Жоба бойынша жеткiзiлетiн тауарлар, орындалатын жұмыстар және көрсетiлетiн қызметтер қосылған құнға салық төлеуден және кедендiк төлемдерден босатылады;
резидент еместiң кiрiсi Европа Қайта жаңарту және Даму банкi займының қаражаты есебiнен төлем көзiнде табыс салығынан босатылады деп белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Европа Қайта жаңарту және Даму Банкiнiң займы мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң несиесi бойынша негiзгi борыштың, проценттердiң және iлеспелi төлемдердiң уақытында өтелуiне бақылауды жүзеге асырсын.
6. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi:
Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiмен және Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiмен бiрлесiп 1997 жылдан бастап "Ақтау теңiз сауда порты" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнына жылына кемiнде 2,5 млн тонна жүк айналымына мемлекеттiк тапсырысты қамтамасыз етсiн;
Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiнiң келiсiмi бойынша "Ақтау теңiз сауда порты" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнына Займ туралы келiсiм бойынша өзiнiң мiндеттемесiн орындауға мүмкiндiк беретiн тарифтер мен порттық алымдардың деңгейлерiне түзету жүргiзсiн;
осы Жобаны үйлестiрудi және оның жүзеге асырылуына бақылау
жасауды қамтамасыз етсiн.

О реализации Проекта реконструкции порта "Актау" (этап 1)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 1997 г. N 707
В целях ускорения реализации Проекта реконструкции порта "Актау" (этап 1) и эффективного использования средств займа Европейского Банка Реконструкции и Развития в размере 44 000 000 долларов США и 14 806 000 немецких марок, а также средств софинансирования из государственного бюджета в размере, эквивалентном 20 000 000 долларов США, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить распределение средств, направленных на финансирование проекта, в сумме 64 000 000 долларов США и 14 806 000 немецких марок согласно приложению.
2. Установить, что финансовым и юридическим агентом Министерства финансов Республики Казахстан по данному Проекту является государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан.
3. Установить, что конечным заемщиком средств, направленных на финансирование данного Проекта, является Республиканское государственное предприятие "Актауский морской торговый порт", на которое возлагается ответственность за целевое и эффективное использование выделяемых средств, а также погашение основного долга, процентов и сопутствующих платежей.
4. Установить, что в соответствии с Соглашением о займе, ратифицированным Законом Республики Казахстан от 12 июля 1996 г. Z960024_ "О ратификации Соглашения о займе (Проект реконструкции порта "Актау" (этап 1) между Республикой Казахстан и Европейским Банком Реконструкции и Развития" и имеющим статус международного договора:
поставляемые товары, выполняемые работы и оказываемые услуги по данному Проекту, финансируемые из средств займа Европейского Банка Реконструкции и Развития, освобождаются от уплаты налога на добавленную стоимость и таможенных платежей;
доход нерезидента за счет средств займа Европейского Банка Реконструкции и Развития освобождается от подоходного налога у источника выплаты.
5. Министерству финансов Республики Казахстан осуществлять контроль за своевременным погашением основного долга, процентов и сопутствующих платежей по займу Европейского Банка Реконструкции и Развития и кредиту Министерства финансов Республики Казахстан.
6. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
совместно с Министерством экономики и торговли и Министерством энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан обеспечить Республиканскому государственному предприятию "Актауский морской торговый порт" Государственный заказ на грузооборот с 1997 года не менее 2,5 млн. тонн в год;
по согласованию с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан произвести корректировку уровней тарифов и портовых сборов, которые позволили бы Республиканскому государственному предприятию "Актауский морской торговый порт" выполнить свои обязательства по Соглашению о займе;
обеспечить координацию и контроль за реализацией данного Проекта.

7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сырттан қарыз алу
жөнiндегi комитетi осы Жобаны жүзеге асыруды жалпы үйлестiрудi және
Европа Қайта жаңғырту және Даму Банкiнiң ережелерiне сәйкес тауарлар
сатып алуды, жұмыстар мен қызмет көрсетулердi жүргiзуге бақылау
жасауды жүзеге асырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 5 мамырдағы
N 707 қаулысына
қосымша
______________________________________________________________________
N  і      Санат        іЕКДБ траншының іЕҚКДБ траншының іҚазақстан
р/сі                   іАҚШ долларын-  інемiс маркасын- іРеспубликасы
і                   ідағы ақшалай   ідағы ақшалай    іҮкiметi
і                   ісомасы         ісомасы          ітарапынан
і                   і               і                іАҚШ доллары-
і                   і               і                імен қаржы-
і                   і               і                іландыру
______________________________________________________________________
1           і      2        і       3        і     4
______________________________________________________________________
1. Қалпына келтiру      33640 000,00           -          14 000 000,00
жұмыстары
2. Қалпына келтiру      510 000,00             -          -
жұмыстары үшiн
мен тауарлар
3. Жүктердi өңдеу үшiн  3 000 000,00      13 806 000,00      -
жабдықтар сатып алу
4. Жер учаскесiн сатып  -                     -          6 000 000,00
алу
5. Консультациялық
қызметтер:
қалпына келтiру      2 000 000,00            -          -
жұмыстары бойынша
келешектегi          400 000,00             -          -
жобаларды әзiрлеу
бойынша
6. Бiр жолғы комиссия   540 000,00             -          -
7. Бөлiнбеген қаражат   3 910 000,00      1 000 000,00       -
Жиынтығы           44 000 000,00   14 806 000,00   20 000 000,00

7. Комитету по внешнему заимствованию Министерства финансов Республики Казахстан осуществлять общую координацию реализации данного Проекта и контроль за проведением закупок товаров, работ и услуг в соответствии с правилами Европейского Банка Реконструкции и Развития.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 5 мая 1997 г. N 707
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
N і   Категория   і Ассигнованная і Ассигнованная іФинансирование со
п/пі               і сумма транша  і сумма транша  істороны Правитель-
і               іЕБРР в долларахіЕБРР в немецкихіства Республики
і               і      США      і    марках     іКазахстан в
і               і               і               ідолларах США
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1 і      2        і       3       і       4       і         5
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1 Реконструкционные
работы            33640 000,00        -            14 000 000,00
2 Работы и товары
для реконструк-
ционных работ       510 000,00        -                     -
3 Покупка
оборудования для
обработки грузов   3 000 000,00      13 806 000,00          -
4 Приобретение
земельного
участка                -              -            6 000 000,00
5 Консультационные
услуги:
по реконструк-
ционным работам   2 000 000,00       -                     -
по подготовке
будущих проектов   400 000,00        -                     -
6 Разовая комиссия    540 000,00        -                     -
7 Нераспределенные
средства           3 910 000,00       1 000 000,00          -
ИТОГО            44 000 000,00     14 806 000,00    20 000 000,00
{ЕSС}