Халықаралық және қалааралық қатынастарда автомобиль көлiгiмен тасымалдауларды бақылау мен ақпараттық қамтамасыз етудiң республикалық автоматтандырылған жүйесiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 22 мамырдағы N 861
Халықаралық, қалааралық қалалық және қала маңындағы қатынастарда оның сенiмдi ақпараттық қамтамасыз етiлуi, елдiң және қазақстандық тасымалдаушылардың экономикалық мүдделерiн қорғау негiзiнде автомобиль көлiгi мен тасымалдаулар процесiн тиiмдi басқару мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң халықаралық және қалааралық қатынастарда автомобиль көлiгiмен тасымалдауларды бақылау мен ақпараттық қамтамасыз етудiң республикалық автоматтандырылған жүйесiн құру туралы (бұдан әрi - "АҚБЖ" жүйесi) ұсынысына келiсiм берiлсiн;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне "АҚБЖ" жүйесiн әзiрлеуге, тәжiрибелiк өндiру мен пайдалануға байланысты жұмыстарды бақылау және үйлестiру жөнiндегi қызмет жүктелсiн;
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеден комитетi телекоммуникациялар желiсiнiң инфрақұрылымын пайдалана отырып "АҚБЖ" жүйесiн құру жөнiндегi кең ауқымды Бағдарламаны әзiрлеудi қамтамасыз етсiн және оны бекiтсiн;
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiмен және Мемлекеттiк кеден комитетiмен келiсiм бойынша "АҚБЖ" жүйесiнiң жұмыс iстеу принциптерiн, шешетiн мiндеттерiнiң аясын, ақпарат ұсынудың режимдерiн, сондай-ақ қызметiне байланысты басқа да мәселелердi реттейтiн ол туралы Ереженi бекiтсiн.
2. Қоса берiлiп отырған Халықаралық, қалалық және қала маңындағы қатынастарда 2007 жылға дейiн автомобиль көлiгiмен тасымалдауларды бақылау мен ақпараттық қамтамасыз етудiң автоматтандырылған жүйесiн құрудың тұжырымдамасы бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi конкурстық негiзде:
жұмыстардың бас атқарушысын;
"АҚБЖ" жүйесiн несиелiк-қаржылық қамтамасыз етудiң бюджеттен тыс көздерiн айқындасын.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеден комитетi, Iшкi iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк автомобиль инспекциясы, сондай-ақ басқа да мүдделi ұйымдар екi апта мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне "АҚБЖ" жүйесiн бағдарламалық қамтамасыз етудi қалыптастыруға арналған өз ұсыныстарын табыс етсiн.
5. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы "қазiргi заманғы телекоммуникация мен байланыс жүйелерiн дамыту" республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламасының шеңберiнде "АҚБЖ" жүйесiн ғылыми-техникалық және тәжiрибелiк-конструкторлық әзiрлеу мен сараптама жасауды қарастырсын.

О создании республиканской автоматизированной системы контроля и информационного обеспечения перевозок автомобильным транспортом в международном и междугородном сообщении
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 1997 г. N 861
В целях эффективного управления процессом перевозок автомобильным транспортом в международном, междугородном, городском и пригородном сообщении на основе его надежного информационного обеспечения, защиты экономических интересов страны и казахстанских перевозчиков Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Согласиться с предложением Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан о создании республиканской автоматизированной системы контроля и информационного обеспечения перевозок автомобильным транспортом в международном и междугородном сообщении (далее - система "СКАТ").
Возложить на Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан функции по контролю и координации работ, связанных с разработкой, опытным внедрением и эксплуатацией системы "СКАТ".
Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
обеспечить разработку и утвердить развернутую Программу создания системы "СКАТ" с использованием инфраструктуры сети телекоммуникаций Государственного таможенного комитета Республики Казахстан;
по согласованию с Министерством внутренних дел и Государственным таможенным комитетом Республики Казахстан утвердить Положение о системе "СКАТ", регламентирующее принципы ее функционирования, сферу решаемых задач, режимы предоставления информации, а также иные вопросы, связанные с ее деятельностью.
2. Утвердить прилагаемую Концепцию создания республиканской автоматизированной системы контроля и информационного обеспечения перевозок автомобильным транспортом в международном, междугородном, городском и пригородном сообщении до 2007 года.
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан определить на конкурсной основе:
головного исполнителя работ;
внебюджетные источники кредитно-финансового обеспечения системы "СКАТ".
4. Государственному таможенному комитету, Государственной автомобильной инспекции Министерства внутренних дел Республики Казахстан, а также другим заинтересованным организациям в двухнедельный срок представить в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан свои предложения для формирования программного обеспечения системы "СКАТ".
5. Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан предусмотреть научно-технические и опытно-конструкторские разработки и экспертизу системы "СКАТ" в рамках Республиканской целевой научно-технической программы "Развитие современных систем телекоммуникации и связи".

6. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi мен Радиоэлектроника және байланыс жөнiндегi ұлттық орталығы "АҚБЖ" жүйесiн iске қосу үшiн қажет радиотехникалық аппараттар мен қондырғыларды дайындау бойынша радиоэлектрондық бейiндегi отандық кәсiпорындарда конкурс жеңiмпазының тапсырыстарын орналастыру мәселесiн конкурстық негiзде шешсiн.
7. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша:
"АҚБЖ" жүйесiн пайдаланудың техникалық шарттарына сәйкес автомобиль жолдарының бойы мен автомобиль өтпелерiнде орналасатын бақылау-диспетчерлiк және автоматтандырылған бақылау пункттерi, пайдаланушыларға ақпараттық қызмет көрсетудiң операторлық қызметi
үшiн қызметтiк үй-жайлар мен ғимараттар бөлу;
"АҚБЖ" жүйесiне кiретiн және жұмыстардың бас атқарушысының жарғы
қорының кемiнде 51 процентiн құрайтын мүлiктiң мемлекеттiк үлесiн
қалыптастыру;
"АҚБЖ" жүйесiн басқарудың принциптерiн айқындау мәселелерiн
шешсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 мамырдағы
N 861 қаулысымен
бекiтiлген
Халықаралық, қалалық және қала маңындағы
қатынастарда 2007 жылға дейiн автомобиль көлiгiмен
тасымалдауларды бақылау және ақпараттық қамтамасыз
етудiң республикалық автоматтандырылған жүйесiн құрудың
Тұжырымдамасы
I. Жүйенiң жалпы сипаттамасы мен оны әзiрлеудiң принциптерi
Автомобиль көлiгiмен тасымалдаулардың тиiмдiлiгiн арттыру көлiк құралдары мен жүк қозғалысын басқару мен бақылау процестерiн ақпараттандырумен тiкелей байланысты, осы проблеманы шешу халықаралық, қалааралық, қалалық және қала маңындағы қатынастарда автомобиль көлiгiмен тасымалдауларды бақылау мен ақпараттық қамтамасыз етудiң республикалық автоматтандырылған жүйесiн құруды көздейдi (бұдан әрi - "АҚБЖ" жүйесi).
"АҚБЖ" жүйесi мыналарға арналған:
халықаралық және қалааралық тасымалдаулардың ұйымдастырылуын жетiлдiруге;
көлiк қызметтерi рыногының тиiмдiлiгiн арттыруға;
жолдарды ұтымды әрi тиiмдi пайдалануға;
тасымалдаушылардың көлiк заңдары мен Жол қозғалысы ережелерiн сақтауына бақылау жасауды жетiлдiруге;
жүргiзушiлерге ақпараттық қызмет көрсетуге және көлiк құралдарының сақталымын қамтамасыз етуге арналған.
"АҚБЖ" жүйесiн әзiрлеу негiзiне мынадай басты принциптер алынған:
1. Қазақстан аумағындағы, қалалар мен елдi-мекендердi қоса алғанда барлық автожолдар бiрыңғай бақыланатын кеңiстiк ретiнде қаралады.
2. Үлгiсiне, түрiне және тиесiлiлiгiне қарамастан халықаралық және қалааралық тасымалдауларды жүзеге асырушы барлық автокөлiк құралдары бақылау объектiлерi болып табылады.

6. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан и Национальному центру по радиоэлектронике и связи на конкурсной основе решить вопрос размещения на отечественных предприятиях радиоэлектронного профиля заказов победителя конкурса по изготовлению радиотехнической аппаратуры и устройств, необходимых для пуска системы "СКАТ" в действие.
7. Министерству транспорта и коммуникаций по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан решить вопросы:
выделения служебных помещений и зданий для контрольно-диспетчерских и автоматизированных контрольных пунктов, операторской службы информационного обслуживания пользователей, размещаемых вдоль автомобильных дорог и на автомобильных переходах в соответствии с техническими условиями эксплуатации системы "СКАТ";
формирование государственной доли имущества, включаемого в систему "СКАТ" и составляющего не менее 51 процента от уставного фонда головного исполнителя работ;
определения принципов управления системой "СКАТ".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 мая 1997 г. N 861
К О Н Ц Е П Ц И Я
Создания Республиканской автоматизированной системы
контроля и информационного обеспечения перевозок
автомобильным транспортом в международном,
междугородном, городском и пригородном
сообщении до 2007 года
I. Общая характеристика и принципы разработки системы
Повышение эффективности перевозок автомобильным транспортом неразрывно связано с информатизацией процессов управления и контроля передвижения транспортных средств и грузов. Решение этой проблемы предполагает создание республиканской автоматизированной системы контроля и информационного обеспечения перевозок автомобильным транспортом в международном, междугородном, городском и пригородном сообщении (далее - система "СКАТ").
Система "СКАТ" предназначена для:
совершенствования организации международных и междугородных перевозок;
повышения эффективности рынка транспортных услуг;
рационального и эффективного использования дорог;
совершенствования контроля за соблюдением перевозчиками транспортного законодательства и Правил дорожного движения;
оказания информационных услуг водителям и обеспечения сохранности транспортных средств.
В основу разработки системы "СКАТ" положены следующие основные принципы:
1. Все автодороги на территории Казахстана, включая города и населенные пункты, представляются как единое контролируемое пространство.
2. Все автотранспортные средства, осуществляющие международные и междугородние перевозки, вне зависимости от типа, вида и принадлежности, являются объектами контроля.

3. Жүйенiң жұмыс iстеуi республика жолдарындағы автокөлiк құралдарының қозғалысын автоматтандырылған қашықтықтан бақылау мен есепке алу процесiн бiлдiредi.
4. Ақпараттық технология мен техникалық база перспективалық талаптарға сәйкес болуы және жүйенi жетiлдiру мен дамытудың мүмкiндiгiн қамтамасыз етуi тиiс.
5. Жүйенiң элементтiк базасы стандарттау, бiрдейлендiру талаптарына сәйкес болуы және оны радиоэлектрондық бейiндегi отандық кәсiпорындарда сериялық шығару мүмкiндiгiн қамтамасыз етуi тиiс.
6. Жүйенi құру кезiнде қазiргi бар автокөлiк кешенiнiң құрылымы және телекоммуникациялар мен байланыстың қазiргi бар мүмкiндiгi барынша пайдаланылуы тиiс.
7. Жүйенi әзiрлеу мен оны өндiру шешiлетiн мiндеттердiң басымдығы, қажеттi құралдарды тартудың және қолданылып жүрген заңдардың мүмкiндiгi ескерiле отырып, кезең-кезеңмен жүзеге асырылуы тиiс.
"АҚБЖ" жүйесiн құру үш кезеңнен тұрады:
I кезең - Қазақстан Республикасындағы халықаралық автомобиль тасымалдаулары кезiнде көлiк құралдарын және жүк қозғалысын бақылау мен ақпараттық қамтамасыз ету жүйесiн әзiрлеу мен енгiзу;
II кезең - қалааралық тасымалдаулар кезiнде көлiк құралдары мен жүк қозғалысын бақылау мен ақпараттық қамтамасыз ету жүйесiн әзiрлеу мен енгiзу;
III кезең - қалалық және қала маңындағы автокөлiк құралдары мен жүк қозғалысын ақпараттық қамтамасыз ету жүйесiн әзiрлеу мен енгiзу.
1-кестеде көрсетiлген жалпы сипаттамасы келтiрiлген.
"АҚБЖ" жүйесiнде мыналар көзделуi тиiс:
көлiк құралдары жабдықталатын пластикалық кәртiшке түрiнде (smart-cart типi) орындалған, көлiк құралдарының электронды төлқұжаты (КҚЭТ) - кодталған ақпараттың ауысымды таратқышы бар автоматты қашықтық бiрдейлендiрмелер (АҚБ);
автоматты бақылау пункттерi (АБП), олар автотұрақтарда, автопарктерде, көше қиылыстарында автожолдар бойында немесе Мемлекеттiк автоинспекциясы патруль қызметiнiң жылжымалы құралдарында орналасады және АҚБ-дан кодталған ақпаратты қашықтық қабылдауды қамтамасыз етедi;
жүйе элементтерi мен пайдаланушылар арасында ақпараттық өзара iс-әрекеттi қамтамасыз етушi орталық диспетчерлiк пунктi (ОДП), бақылау-диспетчерлiк пункттерi (БДП) және телекоммуникациялық желi (ТЖ).
Жүйе схемасының құрамы мен жұмысы 1-суретте келтiрiлген.
II. Жүйенiң мақсаттары мен шешетiн мiндеттерi
"АҚБЖ" жүйесiнiң мақсаттары мен шешетiн мiндеттерi сондай-ақ өзiнiң пайдаланушыларына көрсететiн қызметтерi 2-кестеде келтiрiлген.
"АҚБЖ" жүйесi:
көлiк құралдарын жүргiзушiлердi жол желiлерiнiң жай-күйi, ауа-райы мен бағыт алған маршрутының жағдайы туралы жедел ақпаратпен қамтамасыз етуге;
жүк жөнелтушiлер мен жүк алушыларды халықаралық және қалааралық тасымалдаулар кезiнде көлiк құралдары мен жүктердiң тұрған жерi мен жай-күйi туралы жедел хабарландыруға;
көлiктiк-экспедиторлық және жалдаушы фирмаларға тiкелей және қайтар бағытта көлiк құралының тиiмдi пайдаланылуын, бос тұруын азайту, көлiк операцияларының тиiмдiлiгiн арттыруда жұмыспен ұтымды қамтамасыз етудi жоспарлау үшiн көлiк құралының қозғалысы туралы хабарлап отырады;
Қазақстан Республикасының Көлiк инспекциясы қызметiнiң саласында мүдделерiн қамтамасыз ету үшiн:
а) қозғалыс қауiпсiздiгiн арттыру үшiн жүргiзушiлердiң Жол қозғалысы ережелерiнiң талаптарын сақтауын бақылау;
б) көлiк құралдарының тиесiлiлiгiне қарамастан оларды айдап алып кету (ұрлауды) болдырмау үшiн автокөлiктiң заңсыз пайдаланылуына жедел бақылау жасау;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеден комитетiне кеден қызметiнiң алдында тұрған мiндеттерiн тиiмдi шешу үшiн көлiк құралдары қозғалысының маршруттары, жүк жеткiзу мерзiмi туралы ақпарат пен қажеттi ақпарат беру.
Жүйенiң принциптi ерекшелiгi бақылау операцияларының барлығы жүргiзушiнiң қатысынсыз көлiк құралының қозғалысы процесiнде қашықтықтан жүзеге асырылады. Бұл көлiк құралдарын тиiстi тексеру үшiн тоқтату қажеттiгiн және жүргiзушiлердi тiкелей мiндеттерiн орындаудан назарын бөлудi болдырмайды.
1-кесте
Кезеңдердiң негiзгi сипаттамалары
____________________________________________________________________
N  |   Негiзгi жұмыс бағыттары |Бақыланатын|Бақыланатын|Кезеңдердi
кезең|                           |аумақ      |көлiк құ.  |iске асыру
|                           |           |ралдарының |мерзiмi
|                           |           |саны (бiрл.|
|                           |           | iк)       |
_____|___________________________|___________|___________|__________
|                           |           |           |

3. Функционирование системы представляет собой процесс автоматизированного дистанционного контроля и учета движения автотранспортных средств на дорогах республики.
4. Информационная технология и техническая база должны соответствовать перспективным требованиям и обеспечивать возможность совершенствования и развития системы.
5. Элементная база системы должна соответствовать требованиям стандартизации, унификации и обеспечивать возможность ее серийного производства на отечественных предприятиях радиоэлектронного профиля.
6. При создании системы должны быть максимально использованы имеющаяся структура автотранспортного комплекса и существующие возможности телекоммуникаций и связи.
7. Разработка системы и ее внедрение должно осуществляться поэтапно, с учетом приоритетности решаемых задач, возможности привлечения необходимых средств и существующего законодательства.
Создание системы "СКАТ" включает три этапа:
I этап - разработка и внедрение системы контроля и информационного обеспечения передвижения транспортных средств и грузов при международных автомобильных перевозках в Республике Казахстан;
II этап - разработка и внедрение системы контроля и информационного обеспечения передвижения транспортных средств и грузов при междугородних перевозках;
III этап - разработка и внедрение системы контроля и информационного обеспечения передвижения транспортных средств при городских и пригородных перевозках грузов и пассажиров.
Общая характеристика этапов приведена в таблице 1.
В системе "СКАТ" должны быть предусмотрены:
автоматические дистанционные идентификаторы (АДИ) со сменным носителем кодированной информации - электронным паспортом транспортного средства (ЭПТС), выполненным в виде пластиковой карточки (типа sмаrt-саrd), которыми снабжаются транспортные средства;
автоматические контрольные пункты (АКП), которые располагаются на автостоянках, в автопарках, на перекрестках, вдоль автодорог или на подвижных средствах патрульной службы Госавтоинспекции и обеспечивают дистанционный прием кодированной информации с АДИ;
центральный диспетчерский пункт (ЦДП), контрольно-диспетчерские пункты (КДП) и телекоммуникационная сеть (ТС), обеспечивающие информационное взаимодействие между элементами системы и пользователями.
Состав и функциональная схема системы приведена на рис.1.
II. Цели и задачи, решаемые системой
Цели и задачи, решаемые системой "СКАТ", а также услуги, предоставляемые ее пользователям, приведены в таблице 2.
Система "СКАТ" предназначена для:
обеспечения водителей транспортных средств оперативной информацией о состоянии дорожной сети, погодных условиях и обстановке по маршрутам следования;
оперативного информирования грузоотправителей и грузополучателей о местоположении и состоянии транспортных средств и грузов при международных и междугородних перевозках;
предоставления информации транспортно-экспедиторским и фрахтовым фирмам о передвижении транспортных средств в интересах планирования их рациональной загрузки в прямом и обратном направлениях, минимизации простоя, повышения эффективности транспортных операций;
для обеспечения интересов службы Государственной автоинспекции Республики Казахстан в области:
а) контроля за соблюдением водителями требований Правил дорожного движения для повышения безопасности движения;
б) оперативного контроля за незаконным использованием автотранспорта для предотвращения угона (кражи) транспортных средств вне зависимости от их принадлежности;
предоставления Государственному таможенному комитету Республики Казахстан информации о маршрутах передвижения транспортных средств, сроках доставки грузов и другой необходимой информации для эффективного решения задач, стоящих перед таможенной службой.
Принципиальной особенностью системы "СКАТ" является то, что все
операции контроля осуществляются дистанционно в процессе движения
транспортных средств без участия водителей. Это исключает
необходимость остановки транспортных средств для соответствующих
проверок и отвлечения водителей от их прямых обязанностей.
Таблица 1
ОСНОВНЫЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ ЭТАПОВ
----------------------------------------------------------------------
N  ! Основные направления  !Контролируемая!Количество    !Сроки
этапа! работ                 !территория    !контролируемых!реализации
!                       !              !транспортных  !этапов
!                       !              !средств       !
!                       !              !(единиц)      !
----------------------------------------------------------------------

I  |Қазақстан Республикасындағы|Республика.|  20 000   |  3 жыл
|халықаралық автомобиль та. |лық маңызы |           |
|сымалдаулары кезiнде көлiк |бар автома.|           |
|құралдары мен жүк қозғалы. |гистральдар|           |
|сын бақылау жүйесiн әзiрлеу|Ұзындығы   |           |
|мен ендiру                 |L=13 000 км|           |
_____|___________________________|___________|___________|__________
II |Қазақстан Республикасындағы|Облыстық   | 550 000   |  4 жыл
|халықаралық автотасымалдар |маңызы бар |           |
|кезiнде көлiк құралдары мен|автожолдар |           |
|жүк қозғалысын бақылау және|Ұзындығы   |           |
|ақпараттық қамтамасыз ету  |L-40 000 км|           |
|жүйесiн әзiрлеу мен ендiру |           |           |
|(жұмыстар бiрыңғай жүйеге  |           |           |
|енгiзiле отырып, аймақтар  |           |           |
|бойынша орындалады)        |           |           |
_____|___________________________|___________|___________|__________
III |Жүктер мен жолаушыларды    |Қалалар мен|1 600 000  | 2-3 жыл
|қалалық және қала маңындағы|елдi-мекен.|           |
|тасымалдаулар кезiнде көлiк|дердiң     |           |
|құралдарының қозғалысын    |жолдары    |           |
|бақылау және ақпараттық    |           |           |
|қамтамасыз ету жүйесiн     |           |           |
|әзiрлеу мен енгiзу (жұмыс. |           |           |
|тар жекелеген қалалар мен  |           |           |
|елдi-мекендер бойынша      |           |           |
|орындалады)                |           |           |
_____|___________________________|___________|___________|__________
2-кесте
Мақсаттар, мiндеттер мен көрсетiлетiн қызметтер
____________________________________________________________________
Рет| Мақсаттар |       Жүйенiң шешетiн мiндеттерi       |Көрсетiлетiн
NN|           |________________________________________|қызметтер
|           | I кезең   |    II кезең |   III кезең  |
___|___________|___________|_____________|______________|____________
1 |Халықаралық|1. Жол желiлерi, гидроме.|              |Жол желiлерi,
|және қала. |теорологиялық жағдайлар  |              |ауа-райы, жол
|аралық     |мен жол жағдайының жай-  |              |жағдайы тура.
|тасымалдау.|күйi туралы деректердi   |              |лы жедел
|ларды ұйым.|жинау                    |              |ақпарат беру
|дастыруды  |2. Жол жағдайы мен көлiк |              |Жүк тасыма.
|жетiлдiру  |құралдарының параметрле. |              |лындағы
|           |рiн ескере отырып, авто. |              |ұтымды мар.
|           |көлiк тасымалдауларын    |              |шруттар тура.
|           |маршруттандыру           |              |лы ақпарат
|           |3. Жүк тасымалдауды жүзе.|              |беру
|           |ге асырушы көлiктердi    |              |Жөнелтушiлер.
|           |қарау                    |              |ге, жүк алу.
|           |- республи. |- облыстық  |              |шыларға, кө.
|           |калық маңызы|маңызы бар  |              |лiк иелерiне
|           |бар жолдарда|жолдарда    |              |көлiк құралы
|           |            |            |              |мен жүктердiң
|           |            |            |              |тұрған жерi
|           |            |            |              |мен жай-күйi
|           |            |            |              |туралы жедел
|           |            |            |              |хабар беру
___|___________|____________|____________|______________|____________
2 |Көлiк      |Жүктердi тасымалдаулар   |              |Машина иелерi
|қызметi    |кезiнде автомобиль жұмы. |              |мен көлiктiк-
|нарқының   |сын есепке алу, талдау   |              |экспедиторлық
|тиiмдiлiгiн|және бақылау             |              |кәсiпорындар.
|арттыру    |шетелдiк    |отандық     |              |ға жүк тасы.
|           |автотасымал.|автотасымал.|              |малына сұра.
|           |даушылармен |даушылармен |              |нысы және
|           |            |            |              |көлiк, авто.
|           |            |            |              |көлiктi
|           |            |            |              |тiкелей және
|           |            |            |              |қайтар бағыт.
|           |            |            |              |та жұмыспен
|           |            |            |              |қамтамасыз
|           |            |            |              |ету, бос
|           |            |            |              |тұрып қалушы.
|           |            |            |              |ғылын азайту
|           |            |            |              |және т.б.,
|           |            |            |              |жоспарлау
|           |            |            |              |мүддесiнде
|           |            |            |              |оның қозғалы.
|           |            |            |              |сы туралы
|           |            |            |              |ақпарат беру
___|___________|____________|____________|______________|____________
3 |Жолдарды   |Республика автожолдарында|              |Қалыпқа кел.
|пайдалану  |көлiк құралдары қозғалы. |              |тiру жұмыс.
|мен        |сының жиiлiгi туралы     |              |тарын жос.
|сақтаудың  |деректер жинау           |              |парлау мен
|тиiмдiлiгiн|                         |              |қаржыландыру
|арттыру    |                         |              |жол желiле.
|           |                         |              |рiнiң дамуын
|           |                         |              |негiздеу
|           |                         |              |мүддесiнде
|           |                         |              |жолдағы нақ.
|           |                         |              |ты көлiктiк
|           |                         |              |жүктелiм
|           |                         |              |туралы
|           |                         |              |хабарлау
___|___________|_________________________|______________|____________

I   Разработка и внедрение  Автомагистрали    20 000        3 года
системы контроля пе-    республикан-
редвижения транспор-    ского значения
тных средств и грузов   Протяженность
при международных       L = 13 000 км
автомобильных
перевозках в
Республике Казахстан
----------------------------------------------------------------------
II   Разработка и внедрение  Автодороги        550 000       4 года
системы контроля и      областного
информационного         значения
обеспечения передви-    Протяженность
жения транспортных      L = 40 000 км
средств и грузов при
междугородних автомо-
бильных перевозках в
Республике Казахстан
(работы выполняются
по регионам с включе-
нием в единицу систему)
----------------------------------------------------------------------
III   Разработка и внедрение  Дороги городов     1 600 000    2-3
системы контроля и      и населенных                    года
информационного         пунктов
обеспечения передви-
жения транспортных
средств при городских
и пригородных пере-
возках грузов и пас-
сажиров
(работы выполняются
по отдельным городам
и населенным пунктам)
----------------------------------------------------------------------
Таблица 2
ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ПРЕДОСТАВЛЯЕМЫЕ УСЛУГИ
----------------------------------------------------------------------
N !  Цели   !   Задачи, решаемые системой    ! Предоставляемые услуги
п/п!         !--------------------------------!-----------------------
---!         !   I этап      ! II этап !  III !
!         !               !         ! этап !
---------------------------------------!------!------------------------
1  Совершен-  1. Сбор данных о состо- !      !Предоставление оператив-
ствование  янии дорожной сети, ги- !      !ной информации о состо-
организа-  дрометеорологических    !      !янии дорожной сети,
ции меж-   условиях и дорожной     !      !погодных условиях, об-
дународ-   обстановке              !      !становки на дорогах.
ных и      2. Маршрутизация автот- !      !Предоставление информа-
междуго-   ранспортных перевозок с !      !ции о рациональных мар-
родних     учетом параметров транс-!      !шрутах перевозки грузов.
перевозок  портных средств и обста-!      !Оперативное информиро-
новки на дорогах        !      !вание грузоотправите-
3. Слежение за транспор-!      !лей, грузополучателей,
тными средствами, осу-  !      !владельцев автомобилей
ществляющими перевозку  !      !о местоположении и
грузов                  !      !состоянии транспортных
!      !средств и грузов
на дорогах    !на доро- !      !
республикан-  !гах обла-!      !
ского значения!стного   !      !
!значения !      !
---------------------------------------!------!-----------------------
2  Повышение  Учет, анализ и контроль !      !Предоставление информа-
эффектив-  работы автомобилей при  !      !ции машиновладельцам и
ности      перевозках грузов       !      !транспортно-экспедитор-
рынка                              !      !ским предприятиям о
транспорт-                         !      !потребности в перевозке
ных услуг                          !      !грузов и передвижении
иностранными  !отечест- !      !автотранспорта в инте-
автоперевоз-  !венными  !      !ресах планирования его
чиками        !автопе-  !      !загрузки в прямом и
!ревозчи- !      !обратном направлении,
!ками     !      !минимизации простоя
!      !и т.п.
---------------------------------------!------!------------------------
3  Повышение  Сбор данных об интенсив-!      !Информирование о факти-
эффектив-  ности движения транспор-!      !ческой транспортной наг-
ности ис-  тных средств на автодо- !      !рузке на дорогах в ин-
пользова-  рогах республики        !      !тересах планирования и
ния и                              !      !финансирования восстано-
сохраннос-                         !      !вительных работ, обосно-
ти автодо-                         !      !вание развития дорожной
рог                                !      !сети
----------------------------------------------!-----------------------

4 |Автотасы.  |1. Халықара.|Лицензия бар екендiгiн және|Бақылау тұ.
|тасымалдау.|лық жүк     |оның автотасымалдаушының   |рақты немесе
|шылардың   |тасымалдау. |қызметiне сай болуын       |жүргiзушiнiң
|көлiк      |ларын жүзеге|бақылау                    |қатысынсыз
|заңдарын   |асыру кезiн.|                           |көлiк құра.
|сақтауын   |де құжаттар.|                           |лының қозға.
|бақылау    |дың талап.  |                           |лысы кезiнде
|           |тарға сәйкес|                           |қашықтықтан
|           |болуын бақы.|                           |жүзеге асы.
|           |лау         |                           |рылады
|           |2. Маршрут. |Лицензиямен рұқсат берiлген|(яғни, тек.
|           |тың сақта.  |автотасымалдаушының қызмет |серу үшiн
|           |луын бақылау|аясын сақтауын бақылау     |көлiктi тоқ.
|           |3. Қазақстан|Автотасымалдаушының қызмет.|тату және
|           |аумағында   |ке лицензиямен рұқсат      |жүргiзушiнi
|           |болудың рұқ.|етiлген мерзiмдi сақтауын  |өзiнiң тiке.
|           |сат етiлген |бақылау                    |лей мiндет.
|           |мерзiмiн    |                           |терiн орын.
|           |сақтау      |                           |даудан уақы.
|           |            |                           |тын алу
|           |            |                           |болмайды)
___|___________|____________|___________________________|
5 |Жол қозға. |            |1. Көлiк құралының жүргiзу.|
|лысы ереже.|            |шiсiнде құжаттарының тiрке.|
|лерiнiң    |            |луiн бақылау (ЖҚЕ 3.1,     |
|(ЖҚЕ)      |            |3.2 т.т.)                  |
|сақталуына |            |2. Көлiк құралының Мемавто.|
|бақылау    |            |инспекцияда тiркеу талапта.|
|жасау      |            |рының орындалғанын бақылау |
|           |            |(ЖҚЕ 26.1, 26.2 тт)        |
|           |            |3. Көлiк құралының мемле.  |
|           |            |кеттiк кезеңдi техникалық  |
|           |            |қарап-тексеруден өтуi      |
|           |            |жөнiндегi талаптарының     |
|           |            |орындалуын бақылау         |
|           |            |(ЖҚЕ 25.3 т.)              |
___|___________|____________|___________________________|___________
6 |Жүргiзушi. |1. Автожолдардағы авариялар мен оқиғалар|Күтпеген
|лерге көмек|жөнiнде дабылдарды қабылдау мен жеткiзу |жағдайларда
|көрсету    |                                        |көлiк құрал.
|және көлiк |            |                           |дарының жүр.
|құралының  |            |                           |гiзушiлерiне
|сақталуын  |            |                           |жедел көмек
|қамтамасыз |            |                           |көрсету
|ету        |            |2. Автомобильдердi рұқсат. |Айдап алып
|           |            |сыз пайдалану және оның    |кетiлген
|           |            |тұрған жерi туралы дабыл   |автомобиль.
|           |            |хабарын қабылдау           |дердi iздеу
|           |            |                           |мен қайтару,
|           |            |                           |автокөлiк
|           |            |                           |құралдарының
|           |            |                           |ұрлануын
|           |            |                           |болдырмау
___|___________|____________|___________________________|___________
N 1-сурет. Автокөлiктi бақылаудың автоматтандырылған
ақпараттық жүйесi

4  Контроль   1. Контроль   !Контроль наличия!Контоль осуществляется
за соблю-  соответствия  !лицензии и соот-!дистанционно на стоянке
дением     документов    !ветствия ее фак-!или в процессе движения
автопере-  требованиям   !тической деяте- !транспортного средства
возчиками  при осущест-  !льности автопе- !без участия водителя
транспор-  влении между- !ревозчика       !(т.е. исключается
тного      народных пе-  !Контроль соблю- !необходимость остановки
законо-    ревозок       !дения разрешен- !транспортного средства
датель-    грузов        !ной лицензией   !для проверки и отвлече-
ства       2. Контроль   !зоны деятельно- !ния водителя от его
соблюдения    !сти автоперевоз-!прямых обязанностей)
выделенного   !чика            !
маршрута      !Контроль соблю- !
3. Контроль   !дения разрешен- !
разрешенного  !ного лицензией  !
срока пребы-  !срока деятель-  !
вания на      !ности автопере- !
территории    !возчика         !
Казахстана    !                !
-----------------------------!----------------!
5  Контроль                 !1. Контроль на- !
за соблю-                !личия регистра- !
дением                   !ционных докумен-!
требова-                 !тов у водителя  !
ний Пра-                 !транспортного   !
вил До-                  !средства (пп.   !
рожного                  !3.1, 3.2 ПДД)   !
движения                 !2. Контроль вы- !
(ПДД)                    !полнения требо- !
!ваний по регис- !
!трации транс-   !
!портного сред-  !
!ства в Госавто- !
!инспекции       !
!(пп. 26.1,      !
!26.2 ПДД)       !
!3. Контроль вы- !
!полнения требо- !
!ваний по про-   !
!хождению тран-  !
!спортным        !
!средством го-   !
!сударственного  !
!периодического  !
!технического    !
!осмотра         !
!(п. 25.3 ПДД)   !
----------------------------------------------------------------------
6  Оказание   1. Прием и доведение сигналов  !Оказание оперативной
помощи     об авариях и происшествиях на  !помощи водителям транс-
водителям  автодорогах                    !портных средств в не-
и обеспе-                !2. Прием сигна- !предвиденных ситуациях.
чение                    !льной информации!Розыск и возвращение
сохран-                  !о несанкциониро-!угнанных автомобилей
ности                    !ванном использо-!владельцам, предотвра-
транспор-                !вании автомоби- !щение кражи транспор-
тных                     !лей и определе- !тных средств
средств                  !ние их местона- !
!хождения        !
рис.1  Автоматизированная информационная система
контроля автотранспорта.