Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 17 маусымдағы N 980. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының жүйесiн реформалау жөнiндегi кезектi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 4 наурыздағы N 3377  Жарлығына сәйкес (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 10, 69-құжат) Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi (бұдан әрi - Департамент) туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Департамент пен оның Алматы, Арқалық, Байқоңыр, Жезқазған, Көкшетау, Семей және Талдықорған облыстары мен қалаларындағы аумақтық органдары Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң және оның аумақтық комитеттерiнiң мүлiктiк және өзге құқықтары және мiндеттерiнiң құқықтық мұрагерлерi болып айқындалсын. <*>
3. Департамент пен оған тiкелей бағынатын аумақтық органдары мемлекеттiк меншiктi басқаруды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының меншiк қатынасында мемлекеттiң мүддесiн бiлдiредi.<*>
4. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi:
Департаментпен бiрлесiп бiр ай мерзiмде мемлекеттiк мүлiктi жалға, жалдауға беруге, сыртқы және сенiмдi басқаруға беруге, сондай-ақ мемлекеттiк меншiк объектiлерiн жекешелендiруге байланысты жасалған келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша көрсеткiштермен статистикалық есептiлiктiң нысанын әзiрлесiн және бекiтсiн;
Департамент пен оның аумақтық органдары статистикалық және талдамалық ақпаратпен қамтамасыз ететiн мемлекеттiк органдардың тiзбесiне енгiзiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Департаментпен бiрлесiп бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Үкiметiне бұрын жарық көрген үкiмет актiлерiн осы қаулыға сәйкестiкке келтiру туралы ұсыныс енгiзсiн.
ЕСКЕРТУ. Қаулы 2 және 3-шi жаңа тармақтармен толықтырылды, 2 және 3-тармақтар 4 және 5-тармақтар болып есептелдi - ҚРҮ-нiң 1997.06.30. N 1034  қаулысымен .
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 17 маусымдағы
N 980 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi (бұдан әрi - Департамент) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк меншiгiн иелену, пайдалану және оған билiк ету жөнiндегi өкiлеттiктi жүзеге асырушы мемлекеттiк басқару органы болып табылады.

О Департаменте управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 1997 г. N 980. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 1997 г. N 3377 U973377_ "Об очередных мерах по реформированию системы государственных органов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 69) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Департамент).
2. Определить Департамент и его территориальные органы в областях и городах Алматы, Аркалыке, Байоконыре, Жезказгане, Кокшетау, Семипалатинске и Талдыкоргане правопреемниками имущественных и иных прав и обязанностей Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом и его территориальных комитетов. <*>
Сноска. Пункт 2 дополнен постановлением Правительства РК от 30 июня 1997 г. N 1034 P971034_ .
3. Департамент и непосредственно подчиненные ему территориальные органы осуществляют управление государственной собственностью и представляют интересы государства в отношении собственности Республики Казахстан.<*>
Сноска. Пункт 3 дополнен постановлением Правительства РК от 30 июня 1997 г. N 1034 P971034_ .
4. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан:
совместно с Департаментом в месячный срок разработать и утвердить форму статистической отчетности с показателями по заключенным контрактам (договорам, соглашениям), связанным с передачей государственного имущества в наем, в аренду, передачу во внешнее и доверительное управление, а также приватизацией объектов государственной собственности;
включить Департамент и его территориальные органы в перечень государственных органов, обеспечиваемых статистической и аналитической информацией.
5. Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с Департаментом в месячный срок внести предложение в Правительство Республики Казахстан о приведении ранее изданных правительственных нормативных актов в соответствии с настоящим постановлением.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июня 1997 г. N 980
Положение
о Департаменте управления государственным
имуществом и активами Министерства финансов
Республики Казахстан
1. Департамент управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Департамент) является органом государственного управления, осуществляющим полномочия по владению, пользованию и распоряжению государственной собственностью Республики Казахстан.

2. Департамент өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмдерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
I. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi мен функциялары
3. Департаменттiң қызмет аясындағы негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
Қазақстан Республикасы меншiгiнiң қатынастарын реттеу саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру бойынша ұсыныстар әзiрлеуге қатысу:
мемлекеттiк республикалық меншiктiң пайдаланылуына бақылау жасауды жүзеге асыру;
заңдардың қолданылу практикасын талдау және қорытындылау, оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу, заң актiлерiн және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеуге қатысу;
шаруашылық серiктестiктерi мен бiрлескен кәсiпорындардың мемлекеттiк үлестерiн, акционерлiк қоғамдардың акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн басқару;
министрлiктердiң, комитеттердiң, ведомстволардың мемлекеттiк меншiктi басқару жөнiндегi қызметiн салааралық үйлестiру;
жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттiк коммуналдық меншiктi басқару жөнiндегi қызметiн үйлестiру;
халықаралық шарттар мен келiсiмдердiң жобаларын әзiрлеуге қатысу және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша оларға қол қою;
халықаралық ұйымдармен өз құзыретiндегi мәселелер бойынша өзара iс-қимыл мен ынтымақтастықты ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегiнде тысқары жерлерде меншiк мәселелерi бойынша мемлекеттiң мүдделерiн бiлдiру;
өз қызметiн жақсарту жөнiнде белгiленген тәртiппен ұсыныстар енгiзу;
өзiне заңдармен жүктелген өзге де мiндеттер мен функцияларды жүзеге асыру.
4. Департамент негiзгi мiндеттерiне сүйене отырып:
Қазақстан Республикасы меншiгiнiң қатынастарын реттеу саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру бойынша ұсыныстар әзiрлеуге қатысады;
мемлекеттiк заңды тұлғаларды не мемлекеттiң қатысуымен заңды тұлғаларды құру, оларды қайта ұйымдастыру, тарату, мемлекеттiк меншiк объектiлерiн оңалту шараларын жүргiзу үшiн кепiлге, жалға, жалдауға, сенiмдi басқаруға, жекешелендiруге беруге келiсiм-шарттарға (шарттарға, келiсiмдерге) қол қою туралы шешiмдер қабылдау жолымен мемлекеттiк меншiктi иелену, пайдалану және билiк ету жөнiндегi өкiлеттiктердi жүзеге асырады;
ауыл шаруашылықтық мақсаттағы емес мемлекеттiк меншiк объектiлерiн, соның iшiнде салынып бiтпеген объектiлердi жекешелендiру кезiнде заңды және жеке тұлғаларға жердi пайдалану құқығын не жер учаскелерiн жалға беруге байланысты мәселелердi шешуге қатысады;
"алтын акцияны" енгiзу туралы шешiм қабылдайды;
шаруашылық серiктестiктерi мен бiрлескен кәсiпорындардың мемлекеттiк үлесiн, акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн басқаруды қамтамасыз етедi;
мемлекетке тиесiлi акциялар пакетiнiң ұстаушысы болып табылады;
шаруашылық серiктестiктерiндегi және бiрлескен кәсiпорындардағы мемлекеттiк үлестерге және акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтердiң есептелуiнiң дұрыстығын бақылайды;
мемлекеттiк республикалық меншiктiң пайдаланылуына бақылау жасауды жүзеге асырады;
заңдардың қолданылу практикасына талдау және қорытындылау жүргiзедi, оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi, заң актiлерiн және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеуге қатысады;
министрлiктердiң, комитеттердiң, ведомстволардың мемлекеттiк меншiктi басқару жөнiнде қызметiн салааралық үйлестiрудi жүзеге асырады;
жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттiк коммуналдық меншiктi басқару жөнiндегi қызметiн үйлестiрудi жүзеге асырады;
халықаралық ұйымдармен өз құзыретiндегi мәселелер бойынша өзара iс-қимыл мен ынтымақтастықты ұйымдастырады;
халықаралық шарттар мен келiсiмдердiң жобаларын әзiрлеуге қатысады және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша оларға қол қояды;
Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегiнен тысқары жерлерде меншiк мәселелерi бойынша мемлекеттiң мүдделерiн бiлдiредi;
Департаменттiң қызметiн жақсарту жөнiнде белгiленген тәртiппен ұсыныстар енгiзедi.
II. Департаменттiң өкiлеттiктерi

2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента, Правительства, распоряжениями Премьер-Министра Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
I. Основные задачи и функции Департамента
3. Основными задачами Департамента в сфере его деятельности являются:
участие в выработке предложений по осуществлению государственной политики в сфере регулирования отношений собственности Республики Казахстан;
осуществление контроля за использованием государственной республиканской собственности;
анализ и обобщение практики применения законодательства, разработка предложении по его совершенствованию, участие в подготовке законодательных и иных нормативных правовых актов;
управление государственными долями хозяйственных товариществ и совместных предприятий, государственными пакетами акций акционерных обществ;
межотраслевая координация деятельности министерств, комитетов, ведомств по управлению государственной собственностью;
координация деятельности местных исполнительных органов по управлению государственной коммунальной собственностью;
участие в подготовке проектов международных договоров и соглашений и их подписание по поручению Правительства Республики Казахстан;
организация взаимодействия и сотрудничество с международными организациями по вопросам своей компетенции;
представление интересов государства по вопросам собственности на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
внесение в установленном порядке предложений по улучшению своей деятельности;
осуществление иных задач и функций, возложенных на него законодательством.
4. Исходя из основных задач Департамент:
участвует в выработке предложений по осуществлению государственной политики в сфере регулирования отношений собственности Республики Казахстан;
осуществляет полномочия по владению, пользованию и распоряжению государственной собственностью путем принятия решений об учреждении государственных юридических лиц либо юридических лиц с участием государства, их реорганизации, ликвидации, подписания контрактов (договоров, соглашений) на передачу объектов государственной собственности под залог, для проведения реабилитационных процедур, в наем, в аренду, доверительное управление, приватизацию;
принимает участие в решении вопросов, связанных с предоставлением либо передачей юридическим и физическим лицам права землепользования либо аренды земельных участков при приватизации объектов государственной собственности несельскохозяйственного назначения, в том числе и не завершенных строительством объектов;
принимает решение о введении "золотой акции";
обеспечивает управление государственными долями хозяйственных товариществ и совместных предприятий, государственными пакетами акций акционерных обществ;
является держателем пакета акций, принадлежащих государству;
контролирует правильность начисления дивидендов на государственные доли в хозяйственных товариществах и совместных предприятиях и государственные пакеты акций;
осуществляет контроль за использованием государственной республиканской собственности;
проводит анализ и обобщение практики применения законодательства, разрабатывает предложения по его совершенствованию, принимает участие в подготовке законодательных и иных нормативных правовых актов;
осуществляет межотраслевую координацию деятельности министерств, комитетов и ведомств по управлению государственной собственностью;
осуществляет координацию деятельности местных исполнительных органов по управлению государственной коммунальной собственностью;
организует взаимодействие и сотрудничество с международными организациями по вопросах своей компетенции;
участвует в подготовке проектов международных договоров и соглашений и подписывает их по поручению Правительства Республики Казахстан;
обеспечивает представление интересов государства по вопросам собственности на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
вносит в установленном порядке предложения по улучшению деятельности Департамента.
II. Полномочия Департамента

5. Департамент өзiне жүктелген функцияларды орындау үшiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң құзыретiнiң шегiнде:
атқарылуға мiндеттi нұсқаулар беруге және нормативтiк құқықтық актiлер шығаруға;
министрлiктердiң, комитеттер мен ведомстволардың мемлекеттiк меншiктi басқару, сондай-ақ оның пайдаланылуына бақылау жасау жөнiндегi қызметiне әдiстемелiк басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыруға;
кәсiпорындар мен шаруашылық серiктестiктерiнiң және мемлекеттiң қатысуындағы өзге де заңды тұлғалардың банкроттығының алдын алу жөнiндегi шараларды әзiрлеуге және жүзеге асыруға қатысуға;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан, мемлекеттiң қатысуындағы заңды тұлғалардан қаржы және өзге құжаттарын, сондай-ақ мемлекеттiк меншiктi пайдалануға байланысты мәселелер бойынша ақпаратты сұратуға және тегiн негiзде алуға;
Департаменттiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша заңдардың атқарылуына бақылау жасауға және тексеруге;
мемлекеттiк меншiк объектiлерiн жалға, жалдауға сырттай және сенiмдi басқаруға беру, сондай-ақ оларды жекешелендiру жөнiндегi келiсiм-шарттардың (шарттардың, келiсiмдердiң) атқарылуына бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыруға;
консалтингтiк қызметтердi жүзеге асыру үшiн қазақстандық және шетелдiк заңды және жеке тұлғаларды жұмысқа тартуға;
Департаменттiң қызмет саласына жататын проблемалар бойынша ғылыми зерттеулердi жүзеге асыруға және үйлестiруге;
аумақтық органдардың ережелерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша мемлекеттiк кәсiпорындардың жарғыларын бекiтуге құқығы бар.
6. Департаменттiң өз құзыретiнiң шегiнде қабылданған мемлекеттiк меншiктi иелену, пайдалану және билiк ету жөнiндегi қатынастарды реттейтiн актiлердi орталық және жергiлiктi атқарушы органдар үшiн атқарылуы мiндеттi болып табылады.
III. Департамент қызметiн ұйымдастырудың негiзгi мәселелерi
7. Департаменттi Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
8. Департамент директорының орынбасары болады, оны Департамент директорының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
9. Департамент Директоры:
Департаменттiң жұмысына басшылықты ұйымдастырады және жүзеге асырады;
Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларының жүзеге асырылуына дербес жауапкершiлiкте болады;
Департамент директорының орынбасары мен құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының жауапкершiлiк деңгейiн белгiлейдi;
Департаменттiң орталық аппараты қызметкерлерiн қызметке тағайындайды, қызметте жылжытады және қызметтен босатады, оларға қолданылып жүрген заңдарда көзделген ынталандыру шараларын және тәртiптiк жазаларын қолданады;
Департамент құзыретiнiң шегiнде Департаменттiң орталық аппаратының қызметкерлерi мен аумақтық органдарының атқаруы мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлер, бұйрықтар шығарады.
Департаменттiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша жұмысты ұйымдастырады және әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады.

5. Для выполнения возложенных на него функций Департамент имеет право в пределах компетенции Министерства финансов Республики Казахстан:
давать обязательные для исполнения указания и издавать нормативные правовые акты;
осуществлять методическое руководство и межотраслевую координацию деятельности министерств, комитетов и ведомств по управлению государственной собственностью, а также контроль за ее использованием;
участвовать в разработке и реализации мер по предупреждению банкротства предприятий и хозяйственных товариществ и иных юридических лиц с участием государства;
запрашивать и получать на безвозмездной основе у центральных и местных исполнительных органов, юридических лиц с участием государства необходимые финансовые и иные документы, а также информацию по вопросам, связанным с использованием государственной собственности;
осуществлять контроль и проверку исполнения законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
осуществлять контрольно-надзорные функции за исполнением контрактов (договоров, соглашений) по передаче объектов государственной собственности в наем, в аренду, во внешнее и доверительное управление, а также их приватизации;
привлекать к работе для осуществления консалтинговых услуг казахстанских и зарубежных юридических и физических лиц;
осуществлять и координировать научные исследования по проблемам, относящимся к сфере деятельности Департамента;
утверждать положения территориальных органов, а также по поручению Правительства Республики Казахстан уставы государственных предприятий.
6. Акты Департамента, регулирующие отношения по владению, пользованию и распоряжению государственной собственностью, принятые в пределах его компетенции, являются обязательными для исполнения центральными и местными исполнительными органами.
III. Основные вопросы организации деятельности
Департамента
7. Департамент возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан.
8. Директор Департамента имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром финансов Республики Казахстан по представлению Директора Департамента.
9. Директор Департамента:
организует и осуществляет руководство работой Департамента;
несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций;
устанавливает степень ответственности заместителя Директора и руководителей и структурных подразделений Департамента;
назначает, перемещает и освобождает от должности работников центрального аппарата Департамента, применяет к ним меры поощрения и дисциплинарного взыскания, предусмотренные действующим законодательством;
издает в пределах компетенции Департамента нормативные правовые акты, приказы, обязательные для исполнения работниками центрального аппарата Департамента и территориальных органов;
координирует работу и осуществляет методическое руководство по вопросам, входящим в компетенцию Департамента.

10. Департаменттiң аумақтық органдарының басшыларын Департамент директорының ұсынуы бойынша және тиiстi облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiнiң келiсiмiмен Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiтедi.
11. Департамент пен оның аумақтық органдары республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталады.
12. Департамент пен оның аумақтық органдары заңды тұлғалар болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өздерiнiң атауы қазақ, орыс тiлдерiнде жазылған мөрi, банктерде шоттары бар.
13. Департаменттiң құрылымы мен санын Қазақстан Республикасының Қаржы министрi, ал штаттық кестесiн бекiтiлген құрылымның, саны мен еңбекақы қорының шегiнде - Департамент директоры бекiтедi.
14. Департаменттi тарату және қайта ұйымдастыру қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.

10. Руководители территориальных органов Департамента утверждаются Министром финансов Республики Казахстан по представлению Директора Департамента и согласованию с акимами соответствующих областей и г. Алматы.
11. Департамент и его территориальные органы содержатся за счет республиканского бюджета.
12. Департамент и его территориальные органы являются юридическими лицами, имеют печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках, счета в банках.
13. Структура и численность Департамента утверждаются Министром финансов Республики Казахстан, а штатное расписание в пределах утвержденной структуры, численности и фонда оплаты труда - Директором Департамента.
14. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с действующим законодательством.